Braks en Evenhuis: geen cent meer voov openluchtrecreatie eigen vervoer ...uitwisseling van studenten past in Europese gedachte... Schippers in actie tegen Start cursus ambulance- verpleging 5 ik uw ruü mocht in' HEAO-INTERNATIONAAL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NADRUK BLIJFT OP RANDSTAD LIGGEN OOKIN TEKNEl'ZEN Crisis Pistoolschoten op slaapkamerraam in Vlissingen V rger 1 zc Met drie dreunende en veel rook veroorzakende kanonschoten verricht minister Nijpels met mxlieumonument op het Vlissingse badstrand. Minister Nijpels biedt Neptunus een oorlam aan op de goede afloop van de con ferentie van milieuministers in november in Londen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Zeeland krijgt ondanks aandrang van de regeringsfracties CDA en VVD in de Tweede Kamer geen cent méér van het Rijk voor de ontwikkeling van de openluchtrecreatie. Coördinerend minister voor het rijksmeerjarenprogramma openluchtrecreatie en toerisme ir G. Braks (landbouw en visserij) en staatsse cretaris A. J. Evenhuis economische zaken) blijven de nadruk leggen op ontwikkelingen in de Randstad. De bewindslieden laten dit de Kamer weten in een schriftelijke reactie op het debat van 9 september over het meerjarenprogramma. Zij zeggen dat het een 'onvermijdelijke keuze' is. Het te kort voor recreatie en toerisme in provincies als Zeeland en Drenthe is veel kleiner dan dat van de Randstad. Van de 384.000 recreatieplaatsen die er tekort zijn bevinden zich ruim 230.000 in de Randstad, en dat is ruim 60 pro cent. In Zeeland en Drenthe worden naast de 'op zich beperk te' middelen uit de pot voor openluchtrecreatie, andere bronnen aangeboord om het toérisme te stimuleren. Te denken valt volgens de bewindslieden aan de Grevelin- gen, waar op grond van de nieuwe inrichtingsschets jaarlijks 1,5 miljoen gulden rijksgeld in gepompt wordt. „Een groot deel van deze middelen wordt besteed aan voorzieningen om de dagjesmensen uit de Randstad bij de damaanzetten op te vangen", aldus het antwoord. Ook voor de verbetering van de recreatieve infrastruc tuur wordt geld uitgegeven, bijvoorbeeld in de speer- puntgebieden Cadzand en Vlissingen. Braks en Evenhuis herhalen dat het niet de taak van het rijk is om met een steunbedrag als 'voortrekker' te fun geren bij de aanleg van de pijlerpolder op Neeltje Jans. Over de komst van aanvullende voorzieningen op het werkeiland heeft inmiddels overleg plaatsgevonden tussen het ministerie van landbouw en de gemeente Veere. „Na de gewijzigde opstelling van de gemeente met betrekking tot de financiering zijn de inspanningen er thans op gericht vóór de komende winter tot aanleg van de gewenste werken (trailerhelling) te komen". TERNEUZEN - Op de schippersbeur- zen van Terneuzen, Rotterdam en Amsterdam worden geen vrachten meer aangenomen van verladers die met eigen vervoer werken. De schip- persbonden besloten tot hun boycot actie, nadat bekend was geworden dat het Rotterdamse graan- en vee voederbedrijf Granaria toestemming had gekregen van het ministerie van verkeer en waterstaat om 24 duwbak ken voor eigen vervoer in de vaart te nemen. De bakken hebben een totale capaciteit van zo'n 14.000 ton. Maandag rond het middaguur beslo ten de schippers in Rotterdam om tot de boycot-actie over te gaan. In een vergadering aan het begin van de avond besloten de schippers in Ter- neuzen gisteren om zich bij de actie aan te sluiten. De schippersbonden strijden al geruime tijd tegen het eigen vervoer door verladers. Het gaat vol gens hen om oneigenlijk gebruik van de wet op de evenredige vrachtverde ling. Volgens deze wet moet al het bin nenlandse vervoer via de schippers- beurzen lopen. Alles wat verladers met eigen schepen vervoeren blijft buiten de beurs. De bonden vrezen dat meer en meer verladers overgaan tot het ge bruik van eigen vervoer. „We dreigen hierdoor op een zijspoor te worden gezet", zegt schipper E. Rensen van de Mithra, bestuurslid van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond. „Door het eigen ver voer van de verladers wordt er een bres in de markt geschoten. De rentabili teit loopt terug met als gevolg dat ons produkt slechter wordt." Volgens de bonden is er in veel geval len geen sprake van eigen vervoer, maar gaat het bij de meeste verladers om transport dat via de beurs moet verlopen. Alleen bij grote drukte doen deze verladers nog een beroep op de binnenschippers. „Als een zeevaarder in Rotterdam 's nachts moet lossen, dan varen de eigen schepen zich klem. En als ze het niet redden mag de bin nenschipper bijspringen. Bovendien, de meeste verladers hebben alleen ei gen vervoer voor het zekere deel van hun transport. Dat deel dat moeilijk te plannen is, daar worden de binnen schippers weer voor ingeschakeld." Een uitermate onrechtvaardige situa tie, zo meent Rensen. Nu Granaria een vergunning heeft ge kregen, zijn de bonden bang dat het hek van de dam is. Verladers met eigen vervoer zijn in staat tegen lagere prij zen te leveren, dan wanneer het vrachttransport via de beurs loopt. Dit wekt concurrentievervalsing in de hand, stelt Rensen en het dwingt an dere bedrijven ook tot het gebruik van eigen vervoer. Eerder hebben ook de Cebeco-Handelsraad en de CAF, een bedrijf uit Drachten, al duwbakken in de vaart genomen. Er is volgens Rensen en A. Booij, schipper van de Nescio en eveneens ONS-bestuurder, duidelijk sprake (Slot zie pagina 12 kolom 1) VLISSINGEN - Vijf pistoolko gels zijn in de nacht van zon dag op maandag afgevuurd op de slaapkamer van een wo ning aan de Troelstraweg in de Vlissingse wijk Paauwen- burg. De politie, omstreeks half'éen 's nachts gealarmeerd door een omwonende, kon bij aankomst slechts vijf gaten in het raam van de slaapkamer constate ren. De kogelhulzen lagen bui ten voor de woning, de kogels bevonden zich in de slaapka mer. Van de dader of daders was geen spoor meer te beken nen. De drie bewoners van de portiekflat aan de Troelstra weg waren ten tijde van het in cident in de woonkamer aan wezig. Zij hadden gedurende de schietpartij dekking ge zocht op de grond en bleven on gedeerd. Zij konden geen ver klaring geven voor het inci dent. De recherche heeft de zaak in onderzoek. uidruchtige nthulling matter van het nationaal comité anbeveling, de heer A. van der drukte het gemeentebestuur - an het monument is aangebo- op het hart dat de financiering it kunstwerk, dat 339.000 gulden lekost, rond is. Van der Doef liet taneren dat dat gelukt is dank- ibelangrijke extra bijdrage van inisterie van VROM. De Europe- mmissie voor het milieu heeft gulden bijgedragen. 'ar drs N. Smit-Kroes van Ver in Waterstaat was gisteren ver- rd en liet zich vervangen door «etaris-generaal, drs R.D. den n.Hij ging in zijn speech in op de ran de twee ministeries tegen emeenschappelijke vijand: het rater. Hij erkende dat het water teds niet aan de eisen voldoet, VLISSINGEN - De HEAO-school (Hoger Economisch en Administra tief Onderwijs) in Vlissingen had maandag veel weg van een Europees taleninstituut. Franse, Duitse, En gelse en Spaanse studenten en hun begeleiders zwermden over de bin nenplaats van de hogeschool. „Dat is nu internationale uitwisseling", verduidelijkte HEAO-directeur L. de Putter met een breed gebaar. De zeventig bezoekers groepten nog wat onwennig bij elkaar, ze hadden even tijd nodig om zich aan het Vlis singse klimaat aan te passen. Als de internationale week vrijdag wordt afgesloten moeten ze heel wat meer weten over het Zeeuwse Hoger Be roeps Onderwijs (HBO). De contacten met buitenlandse HBO-scholen werden voor het eerst aangeknoopt in 1984. In dat jaar be gon de HEAO met een economisch- linguïstische (taalkundige) afdeling. In die cursussen wordt behalve aan economische en juridische vakken veel tijd uitgetrokken voor de moder ne talen, waaronder Spaans. Het zoe ken naar buitenlandse contacten re sulteerde dit jaar vlak voor de zomer vakantie in samenwerkingsovereen komsten met de universiteiten van Barcelona en Palma de Mallorca. De deur naar Europa werd daarmee ge opend. Directeur De Putter hoopt deze week ook afspraken te maken met de Franse, Engelse en Duitse scholen. Waarom wordt de blik op het buitenland gericht? „Buitenlandse contacten zijn heel erg belangrijk, vooral voor onze eco- nomisch-linguïstische afdeling. Als je een taal goed wil beheersen, dan moet je in het betreffende land ge weest zijn. Ik heb zelf-alweer 25 jaar geleden- stage gelopen in Denemar ken. Daar heb ik het Deens pas goed leren spreken, wantje krijgt dan oog voor de kleine nuances. Hier op school kan het allemaal heel mooi verteld worden, en we hebben ook docenten voor de vreemde talen, die uit Duitsland, Spanje, Frankrijk en Engeland komen. Maar toch: echt begrip komt pas als je zelf een half jaar in het land bent geweest, waar de taal wordt gesproken." De Europese Gemeenschap heeft een ton subsidie toege- ïonument ZIERIKZEE - Twintig verpleegkun digen zijn maandagmorgen in Zierik- zee begonnen met de nieuwe oplei ding voor ambulanceverpleegkundi gen. De voormalige directeur van het Instituut Gezondheidszorg Opleidin gen (IGO) in Vlissingen, B. Schats, heeft maandagmorgen de dependance van het IGO in Zierikzee officieel ge opend. Hij zette daartoe een zwaai licht in werking Zeven instituten in het land stellen de ze maand hun deuren open voor leer lingen aan de nieuwe opleiding. De leerlingen - allen gediplomeerd A- ver pleegkundige - krijgen een zogenoem de in-service opleiding. Dat wil zeggen dat de cursisten werkzaam zijn op een ambulance, en tegelijkertijd een oplei ding volgen van in totaal 160 uur. Deze uren zijn over één jaar verspreid. De cursisten leren de ambulance te be sturen en de apparatuur in de wagen te bedienen. Ook wordt veel aandacht besteed aan de zorg van en hulpverle ning aan de patiënt. „Jullie moeten op veel terreinen deskundig zijn. Je moet acute gevallen kunnen beoordelen en verzorgen. En je hebt een leidingge vende en coördinerende taak", hield docent G. Wessel de beginnende cur sisten voor. In zijn openingstoespraak vertelde Schats de ontstaansgeschiedenis van de opleiding. „Twee docenten stelden een paar jaar geleden voor een nieuw specialisme aan ons instituut toe te voegen. Dankzij hun harde werk is de opleiding er nu", aldus Schats. Ook be dankte hij de Stichting Opleidingen en Scholing ten behoeve van het Am bulancevervoer (SOSA), die veel werk heeft verzet voor het opzetten van de cursus. De SOSA heeft de landelijke verantwoordelijkheid voor de oplei ding. De cursisten komen uit zuid-west Ne derland, tot aan Rotterdam en Breda. Het IGO heeft in verband met de nieu we cursus een dependance in Zierikzee gevestigd, omdat die plaats voor deze leerlingen beter bereikbaar is dan Vlis singen. Deze dependance is gehuisvest in gebouw de Driehoek aan het Kerk hof NZ. Hoewel de sprekers blij waren dat de opleiding tot stand is gekomen, waren ze toch nog niet helemaal tevreden. Een stage zou volgens hen de oplei ding compleet maken. Juist tijdens een stage kunnen leerlingen vaardig heden goed oefenen. Het SOSA heeft reeds een uitgewerkt plan voor stages klaar liggen, maar stageplaatsen in ziekenhuizen zijn moeilijk te vinden. van vier, bevriend met Karin van vier, lam onlangs licht beteuterd denten daar rijker van worden. Een verbreding van de sociale, culturele en economische interesse, dat is voor onze hele samenleving van belang." Zijn de HEAO-scholen in inter nationaal verband al op elkaar afgestemd? „Er zijn nog grote verschillen tussen de onderwijssystemen. In de toe komst moet daar zeker aan gewerkt worden. We staan nu aan het begin. In Vlissingen besteden we, vergele ken met de buitenlandse scholen, veel aandacht aan theoretische ken nis. Ook de praktijk krijgt meer na druk. Ik heb de indruk dat wij veel van onze studenten vragen, ze moe ten gewoon veel doen." De Hogeschool Zeeland, waar de HEAO deel van uitmaakt, timmert internationaal aan de weg om zich duidelijk te profile ren. In de concurrentieslag met andere hogescholen in Neder land is dat van belang. Hoopt u met deze internationale week zieltjes te winnen? „Ik ben absoluut niet bang voor con currentie. Zo lang je een goede oplei ding hebt, is er niets aan de hand. En dat we het goed doen blijkt bijvoor beeld in Franse bedrijven, die onze stagiaires graag zien komen. We heb ben op dit moment 780 studenten. Acht jaar geleden, toen ik hier kwam, was de verwachting dat we maxi maal 250 leerlingen zouden krijgen. En we blijven zeker tot 1990 groeien, dan hebben we meer dan 900 studen ten. De vooruitzichten op de arbeids markt zijn nog steeds goed. De mees te studenten krijgen al vóór ze afstu deren een baan in het bedrijfsleven aangeboden. Dat zal zo blijven, want we bieden een brede opleiding, die geschikt is voor duizend en één func ties." Jan van Damme SINGEN - Een zwarte walm zette gistermiddag enkele erden toeschouwers in de rook, toen minister drs Ed Nij- fan VROM het nationale milieumonument op het Vlis- e badstrand onthulde. Drie dreunende schoten uit een fisch kanon deden de genodigden en de omstanders ver- kt naar hun oren grijpen. Neptunus, de god van de zee, eerde het geweld en liet Nijpels door een krakend luid- lertje weten totaal niet blij te zijn met het monument. rop de middag had burgemees- !,T. van der Doef het belang van sterschelde voor Vlissingen ge it. Hij zei te betreuren dat de ri- sterk vervuild was, maar dat luid daarvan niet alleen bij de trie lag. De burger helpt volgens lok mee aan de vervuiling. De ter sprong hier later op in door imelden dat de Werkgroep Izee en de ANWB hebben gecon- rddat er deze zomer op het Vlis- strand 65.000 kilogram afval is oneerd. „Wanneer al die vuil iken achter elkaar zouden wor- izet, zou er een file van vijftig ki er afval ontstaan", aldus Nij- „Mensen zeggen wel milieube- tezijn, maar de meesten hande niet naar. Het monument moet t denken aanzetten en wijzen op odzaak van een goed milieube- had, tijdens geanimeerd 'el> "7 de buren een nogal om- lnSrijke ruit van de keuken- ingetikt. oeicel de schade door WA- bering werd gedekt, vond moeder vanJochem het ook nelend. ■kocht een bosje bloemen en teSen haar zoon: Geef jij Tu waar aan de buurvrouw jeg: 'Sorry voor de ruit, r w zal het nooit meer ien. f,vondJ°chem wel wat. wllend begaf hij zich naar ende perceel, over- de Moemen aan de T0UW an bleek in de emo- dn het moment zijn tekst 'D(Xnk U Wel buur- zegd voor de uitwisseling met buitenlandse scholen. Dat bete kent een flinke aanmoediging. „Ik ben ervan overtuigd dat het on derwijs een belangrijke rol kan spe len in de groei van een verenigd Euro pa. Want hoe je het ook draait of keert, we zijn op weg naar een hech ter Europees verband. Het gaat moeizaam, maar er is geen weg terug. We zullen die weg wel moeten gaan, anders verliest Europa alle betekenis ten opzichte van de andere groot machten. Uiteindelijk moeten we uitkomen bij een soort Verenigde Staten van Europa." Een belangrijke rol voor het on derwijs. In welk opzicht? „Meer samenwerking kan alleen van de grond komen als er een goede communicatie tussen de landen is. Daar heb je om te beginnen een goe de talenbeheersing voor nodig. En je moet ook van eikaars cultuur, tradi ties en leefgewoonten op de hoogte zijn. Ik zie daar bij uitstek een taak weggelegd voor het onderwijs. Via uitwisselingsprojecten kom je in het buitenland terecht. Dat verbreedt de blik enorm. Je ziet dan dat er meer is dan het eiland Walcheren of de pro vincie Zeeland. Ik geloof dat de stu- HEAO-directeur L. de Putter: ...niet bang voor concurrentie... se nou helemaal gek geworden p de wal", liet Neptunus weten is drie milieuverenigingen: de nep Noordzee, de Landelijke gingtot behoud van de Wadden- de Vogelbescherming. „Monu- nrichtje op voor mensen en din- e herdacht moeten worden. Is feu bij deze dood verklaard?", eghij zich af. Hij was niet de eni- evoerder die een beroep deed op idacht van Nijpels. Ook de on- ringsraad van Hoechst was ver- voordigd en op veilige afstand een deinend bootje hielden de istmensen een spandoek om niet de tekst: 'Excellentie, oopfosfaatis de enige oplossing', nister ging niet in op de fosfaat- matiek. isteedde in zijn toespraak wel tht aan de anonieme actiegroep ie Schelde' die vorige week het jerk met spuitbusverf voorzag mige kreten. Nijpels: „Ik be- j milieu-activisten als mijn ste bondgenoten. Het is noodza- dat burgers ons met de neus op railing drukken. In die zin ben ik jjmet de activiteiten van 'Scho eide'. Het is jammer dat ze ano- ïensen te blijven, zodat er geen g met hen kan ontstaan". De zelfliet bij deze gelegenheid ver- aan. maar dat er wel vooruitgang geboekt wordt. „Zo zullen rond 1990 alle lozin- Slot zie pagina 12 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9