Problemen in de Coentunnel Hein Roethofprijs 1987 naar Rotterdams preventieproject RVD noemt miljardenbezit van Beatrix 'totale onzin' Eerste cao voor alle uitzendkrachten Privacy Nederlander door Duitse aidstest geschaad Luxe leventje bij de VN PZC/ binnen-buitenland 5 Bescherming grondwater onvoldoende Op de uitkijk bij Spandau Twee jaar geëist in spionagezaak HEILIGING SOCIALE WONINGBOUW Ambtenarenbonden CNV informeren leden over bod van minister Van Dijk uancipatieraad •elt zich door ibinet gepasseerd Japanse keizer wordt geopereerd i\ van P-2-loge eft zich aan bij stitie Zwitserland tijs wordt toegekend aan een pro- iatop het gebied van de preventie feel voorkomende criminaliteit de eresultaten heeft geboekt. „Als de nen die inmiddels door de woning- ikoepels zijn opgevangen niet be ien, zal deze regeling er toe leiden teds volgend jaar in een honderd complexen huismeesters zullen ienworden begroet", aldus de mi- i ninister zei in zijn toespraak dat liet verder toenemen van sommi- ormen van veel voorkomende cri- jliteit „allerminst een reden mag om maar weer achterover te gaan en". Reden tot genoegzaamheid ervolgens hem pas kunnen zijn als criminaliteit met vijftig procent gedaald tot het niveau van de ja- ren zeventig. „Maar ook in de jaren ze ventig was de criminaliteit onaan vaardbaar hoog." De conclusie van een onderzoek van het WODC dat 47 procent van de Ne derlandse scholieren tussen 12 en 18 jaar zich tijdens het schooljaar 1985/ 1986 een of meer keren schuldig heeft gemaakt aan vormen van veel voorko mende criminaliteit en dat de meesten van hen meer dan drie delicten ge pleegd hebben, noemde de minister „onthutsend". De meest gepleegde de licten waren zwartrijden (20 procent), geweldpleging (18 procent), graffiti (14 procent), vernieling (12 procent) en winkeldiefstal (11 procent). Van een succesvol beleid kan volgens Korthals Altes pas worden gesproken als uit een herhaling van de enquête over enkele jaren zou blijken dat het plegen van de delicten onder de scholieren geen „vorm van aangepast gedrag" meer is, maar dat het weer een statistische uit zondering is geworden. IsDAG 22 SEPTEMBER 1987 die echter volgens goed ingelichte kringen, de „miljarden" in geen enkel opzicht benaderen. Als het vermogen van het Nederlandse koningshuis al „zeer aanzienlijk" is, dan is het in ieder geval maar moeizaam te gelde te ma ken en zit het „vast" in voornamelijk onroerend goed en langere-termijnbe leggingen. In een ter gelegenheid van hun vijftig jarig huwelijk gehouden televisie-in terview deden prinses Juliana en prins Bernhard op 30 april van dit jaar een felle aanval op bladen die speculeer den over hun rijkdom. Met name werd daarbij het weekblad Privé genoemd. De directeur van de Rijksvoorlich tingsdienst, Van der Voet, verwees maandagmorgen ook naar het week blad Privé als bron voor het Fortune- verhaal. AMSTERDAM (ANP) - Advocaat-ge neraal C. van Riel heeft maandag bij het gerechtshof in Amsterdam twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 44-jarige Ellen T. uit de hoofdstad we gens het plegen van voorbereidings handelingen voor spionage. De Am sterdamse rechtbank veroordeelde haar vorig jaar tot een zelfde straf, na een eis van vier jaar. De vrouw heeft toegegeven in 1985 uit de kluis van het octrooibureau Los en Stigter in Amsterdam, waarbij ze des tijds werkte, geheime staatsdocumen ten over de bepantsering van tanks en andere militaire voertuigen te hebben gestolen. Tegenover de rechtbank verklaarde zij vorig jaar dat het de bedoeling was ge weest de documenten aan mensen in de DDR over te dragen, maar dat het zover niet had kunnen komen door haar aanhouding. Maandag zei ze ech ter dat de geheime stukken wel in de DDR zijn afgeleverd. Hoewel deze verklaring volgens de aanklager voldoende is om een wettig bewijs voor het plegen van spionage te construeren, is hij er niet van over tuigd dat het ook werkelijk is gebeurd. „Ik twijfel er ten zeerste over", aldus Van Riel. Opmerkelijk is dat de eis bij het hof veel lager is dan die in eerste instantie door het openbaar ministerie. Van Riel zegt daarover echter dat het o.m. na herlezing van de motivering van het vonnis van de rechtbank tot de conclu sie is gekomen dat de opgelegde straf van twee jaar terecht was. Hij is - evenals de rechtbank - van me ning dat de daad van Ellen T. het be lang van de staat en de NAVO-bondge- noten ernstig geschaad heeft. Maar ook het octrooibureau heeft volgens hem onzorgvuldig gehandeld, omdat de politieke ideeèn van de vrouw be kend waren. Zij had volgens hem nooit aan de geheime stukken mogen komen. Bovendien had de landmach tinlichtingendienst de vrouw gezien haar politieke achtergrond moeten screenen, vindt de aanklager. 1ÉVE (DPA) - De voortvluchtige itmeester van de geheime Ita- nse vrijmetselaarsloge „P2", de irige Licio Gelli, heeft zich ge il bij de justitie in Genève. Dit ben zijn advocaten maandag mee- teld. BRUSSEL (ANP) - Het Hof van Justi tie in Luxemburg heeft Nederland op de vingers getikt, omdat een Europe se richtlijn uit 1979 ter bescherming van het grondwater onvoldoende wordt nageleefd. De bepalingen van de richtlijn hadden al in 1981 in natio nale wetgeving moeten zijn omgezet. Dat is maandag in Brussel bekendge maakt. Volgens het Hof van de EG heeft Ne derland nagelaten alle vereiste maat regelen te nemen om te voorkomen dat gevaarlijke stoffen in het grondwa ter terecht kunnen komen. Aan de andere kant verwerpt het Hof de stelling van de Europese Commis sie dat de maatregelen die uit de richt lijn voortvloeien op geen enkele ma nier mogen leiden tot verontreiniging van het grondwater. Volgens het Hof is dat een te uitgebreide interpretatie. Het is voldoende als de maatregelen een verdere verslechtering van de wa terkwaliteit voorkomen. hoofd van de vrijmetselaarsloge P- ropaganda due) wordt onder meer iacht van betrokkenheid bij de r rechtse extremisten uitgevoerde :dige aanslag op het spoorwegsta- i van Bologna in 1980. Hij werd in in Genève gearresteerd, toen hij en bank een bedrag van 50 miljoen arwilde opnemen, waarop de Zwit- :e justitie beslag had laten leggen erband met het schandaal rond de iaanse Banco Ambrosiano. jaar later lukte het Gelli om met ?van een omgekochte cipier te ont- ppen uit de gevangenis van Champ Ion in Genève. Hij vluchtte met een 'rans grondgebied wachtende heli ter. li wordt in Italië gezocht wegens chterij, spionage, bankfraude en leplichtigheid aan misdaden. Bij P-2-loge waren circa 2000 hoogge- itste personen aangesloten uit de tiek, de strijdkrachten, de politie Ie zakenwereld. Het was een mach- ïetwerk van invloedrijke personen, zich bezig zou hebben gehouden rechts terrorisme en politieke sa neringen. Het uitlekken van het taan van de loge leidde in 1981 tot ral van de regering-Forlani. lionderhield nauwe banden met de tier Michele Sindona, die dicht bij nafla stond, en Roberto Calvi, het rmalig hoofd van de Banco Ambro- io, de grootste particuliere bank Italië die het centrum werd van internationale bankschandaal. i onderzoeksrechter in Genève ft Gelli beschuldigd van omko- E van ambtenaren en het aanzet- tot het verlenen van hulp bij het chten. Verwacht wordt dat Gelli de rechter zal verschijnen en dan 'Italië zal worden uitgeleverd. UTRECHT (ANP) - Vakbonden en werkgevers zetten woensdag in Den Haag hun handtekening onder de eerste cao voor alle uitzendkrachten. De cao moet de circa 100.000 mensen die dagelijks via een uitzendbureau werken meer rechtszekerheid bieden, zo melden de vakbonden en de Algemene Bond Uit zendbureaus (ABU). Jaarlijks helpen de uitzendbureaus volgens de ABU circa een half miljoen mensen aan werk. Er was overigens al 15 jaar een cao voor uitzendbureaus maar die gold alleen voor uitzendkrachten in de kantoor-sector, ruwweg een derde van de klandizie van de uitzendbureaus. Bij de nieuwe cao is na tien jaar afwezigheid ook de Dienstenbond FNV weer van de partij. De FNV-bond haakte destijds af omdat de bond niets moest hebben van uitzendbureaus en flexibele arbeidscontrac ten. In de loop der jaren is men bij de FNV toch wat soepeler tegen het uitzend- wezen aan gaan kijken. De vakbeweging vindt nu dat flexibele contracten en dergelijke niet meer bij voorbaat taboe zijn mits er bij voorbeeld sprake is van een behoorlijke regeling van de arbeidsvoorwaarden. Dat laatste moet de nieuwe cao waarborgen. Zo moet de beloning van de uit zendkracht bij voorkeur gelijk zijn aan die van een collega die in vaste dienst is. Ook is in de cao - die loopt van juli '87 tot eind '88 - vastgelegd dat uitzend krachten bij ziekte na twee wachtdagen een uitkering krijgen die wordt aan gevuld tot 100 procent van het netto-loon. De vakantiebijslag wordt per 1 ja nuari voor alle uitzendkrachten acht procent. Verder zijn er afspraken ge maakt over doorbetaling van vakantie- en feestdagen. UTRECHT (GPD) Gegevens over de positieve uitslag van een aids test, afgenomen in de Duitse deel staat Beieren bij een Nederlander die was aangehouden vanwege te snel rijden, zijn toegestuurd aan het ministerie van WVC in Nederland. Dat gebeurde in een enveloppe waarop niet de term 'vertrouwelijk' stond, waardoor verschillende men sen bij WVC de tekst hebben gelzen. Daarin stonden naam en adres van de Nederlander. Dr. H. Bijkerk, hoofdinspecteur voor de infectieziekten bij WVC, vindt dat zijn Beierse collega's daarmee „on zorgvuldig" hebben gehandeld, „voorbijgaand aan de privacy van de betrokken Nederlander". Hij heeft dat per brief aan de regering van zo wel de deelstaat als van de Bondsre publiek laten weten. Het is voor het eerst dat WVC dit soort „laakbare" post heeft ontvangen. Volgens Bijkerk had Beieren de uit slag alleen aan de Nederlander zelf mogen toezenden. Bovendien blijkt uit deze manier van werken dat voor taan iedereen die Beieren bezoekt er op bedacht moet zijn dat-ie bij aan houding vanwege een verkeersover treding aan een aids-test wordt on derworpen. Volgens de regels in Beie ren kan dat zelfs zonder toestem ming gebeuren. De Nederlander in dit voorbeeld had overigens wel toe stemming gegeven. Zwitserse artsen moeten vanaf 1 de cember alle aids-patiënten en aids- dragers melden bij de autoriteiten. De anonimiteit van de desbetreffen de personen is verzekerd, zo is maandag officieel meegedeeld. On duidelijk is of voortaan ook sprake is van een verplichte aids-test die nodig is om te bepalen of iemand aids heeft dan wel „seropositief' is. Zwitserland gaat met de maatregel voor Europese begrippen ver. Meest al moeten alleen lijders aan de dode lijke immuunziekte worden aange meld en niet de seropositieven, die drager van het aids-virus zijn. Neder land kent helemaal geen meldplicht, noch voor aids-patiënten noch voor aids-dragers. Van een verplichte aids-test is evenmin sprake. Met 266 aids-patiënten op een bevol king van 26 miljoen mensen behoort Zwitserland in Europa tot de landen met het hoogste aantal aids-geval- len. In de verklaring staat verder dat moet worden voorkomen dat de naam van de aids-patiënt of -drager bekend wordt. Dat wil zegen dat de autoriteiten van de verschillende kantons niet op eigen houtje maatre gelen mogen treffen waarbij het no dig is dat de patiënten met naam en toenaam bekend zijn. BERLIJN (ANP) Britse militairen lopen wacht bij de sloopwerkzaamheden van de Spandau-gevangenis in Berlijn. De geallieerde autoriteiten willen voor komen dat souvenierjagers stukken uit of van het gebouw waar Hess verbleef in handen krijgen. iubsidieregeling oor huismeesters DEN HAAG (ANP) - Het criminali teitspreventieproject op het Rot terdamse Zuidplein is onderschei den met de Hein Roethofprijs 1987. Het was de eerste keer dat deze prijs - een bonussubsidie van tiendui zend gulden - werd uitgereikt aan een project dat op het gebied van de preventie van veel voorkomende criminaliteit de beste resultaten heeft geboekt. De prijs werd maan dagmiddag door juryvoorzitter prof. G.P. Hoefnagels (links) over handigd aan de straathoekwerkster mevrouw P. Deconinck (midden). Rechts op de foto dr. Hein Roethof. De jury van de Commissie Preven- tieprijs had uit totaal zevenendertig inzendingen vijf projecten genomi neerd. Het project op het Rotterdamse Zuidplein is opgezet omdat daar drie jaar geleden ernstige vormen van jeugdcriminaliteit en vandalis me bestonden, waardoor bezoekers en -winkeliers ernstige hinder en schade ondervonden. In 1984 werd een commissie samengesteld uit vertegenwoordigers van de gemeen te Rotterdam, de deelgemeente Charlois, de jongerenstichting ROTS, de ondernemersvereniging Zuidplein, het bureau HALT en poli tie en justitie. Er kwamen gedragsre gels voor het Zuidplein die elk schooljaar aan de eersteklassers be kend werden gemaakt en door een wijkagent werden toegelicht. Een andere maatregel was het aantrek ken van een straathoekwerkster door ROTS. Zij opereert onafhanke lijk van politie, justitie en onderne mers. De straathoekwerkster biedt de jongeren alternatieven aan, ze hielp enkelen van hen aan werk bij ondernemers ter plaatse en een aan tal voortijdige schoolverlaters kwam na gesprekken met haar weer op school terecht. De jury heeft de prijs aan dit project toegekend „wegens de voorbeeldige werking en uitstraling, de binding met de jeugd en met het middenka der, de deelname van zeer uiteenlo pende groepen van de Nederlandse samenleving en het groeiende be grip ter plaatse tussen deze groe pen". DEN HAAG (GPD) De Christelijke Centrale van Overheidspersoneel, waarbij acht CNV-bonden zijn aange sloten met in totaal ruim 170.000 le den, zal de komende week de leden in formeren over het laatste bod dat mi nister Van Dijk van binnenlandse za ken heeft gedaan inzake de arbeids voorwaarden van het overheidsper soneel. Dit bod houdt in een loonsverbetering met 0.3 procent vanaf 1950 gulden per maand oplopend tot 1.3 procent voor de topinkomens, en een verlaging van de VUT-leeftijd tot 60 jaar. De besturen van de van de bij de CCOP aangesloten bonden besloten maandagavond de voorstellen van de minister 'positief neutraal' aan de le den voor te leggen. „Doen we dit niet en zeggen we nee tegen de minister, dan zal hij het akkoord dat hij eerder met de Centrale voor Middelbare en Hogere Ambtenaren sloot, opleggen", is de mening van voorzitter Ton de Jong en onderhandelaar Jan Anne- veld. ZAANDAM (ANP) Extra verkeersproblemen, maandag bij de Coentunnel, toen bij aanvang van het spitsuur de west buis tijdelijk buiten gebruik raakte doordat een vrachtwagen de lichtbakken van het plafond trok. UTRECHT (GPD) „Totale onzin", zo kwalificeert mr. M. van der Voet, directeur van de Rijksvoorlichtings dienst, berichten in het Amerikaanse financiële tijdschrift Fortune als zou het vermogen van koningin Beatrix 8,9 miljard gulden bedragen. De ko ningin zou daarmee een van de rijkste mensen ter wereld zijn. Slechts elf an deren, onder wie de Britse koningin Elizabeth met 22,2 miljard gulden, zijn volgens Fortune rijker dan Bea trix. Berichten over de rijkdom van de Oranjes duiken om de haverklap op. Juliana kreeg tijdens haar koning schap regelmatig de kwalificatie „rijkste vrouw van de wereld". Als voornaamste bron van de welvaart van het Nederlandse koningshuis wordt het aandelenpakket in Shell ge noemd. Dergelijke berichten komen overigens voornamelijk uit de Ver enigde Staten waar het predikaat 'Ko ninklijk' van de oliemaatschappij ge zien wordt als een bewijs voor het aan delenbezit. Ook het aantal „koninklijke" paleizen dat Nederland kent, wordt regelmatig als argument voor de rijkdom van de Oranjes aangevoerd. Alle paleizen, met uitzondering van kasteel Draken- steyn, zijn echter eigendom van het Rijk. Van de Oranjes is wel bekend dat zij nogal wat grond (onder andere op de Veluwe) hebben. Ook de in de loop der eeuwen verzamelde kunst en siera den hebben een aanzienlijke waarde, \0GTON (UPI) - Hoge Amerikaanse vertegenwoor- l bij de Verenigde Naties in New York wonen in weel- lapartementen, worden, tegen de regels is, door een U chauffeur van en naar hun werk gereden en ver ten zich maaltijden van 125 dollar (250 gulden). Dit L kosten van de Amerikaanse belastingbetaler, zo luit een rapport van het Amerikaanse minsterie van landse zaken. 'iinteme rapport, dat al dateert van juli, wordt onder je beschreven hoe de tweede man van de Amerikaan se bij de VN, Herbert Okun, woont. Voor de inrich- zijn apartement in New York heeft hij meubels ge- i wat de Amerikaanse regering per jaar ruim 17.000 dollar (34.000 gulden) kost. Voor zijn woonruimte moet maandelijks ruim 6.000 dollar worden neergeteld, waar mee zijn huis een van de minder dure ambassadeurswonin gen is. Okun, die een inkomen heeft van 77.500 dollar per jaar, betaalt daarvan zelf 323 dollar, de rest betaalt de overheid. Zijn apartement wordt schoongehouden door een huishoudster die een volledige betrekking heeft. Het ministerie van buitenlandse zaken betaalt haar jaarlijks 15.000 dollar, zo is uit congresbronnen vernomen. Hoewel slechts enkelen in aanmerking behoorden te ko men voor een financiële bijdrage, profiteerden 41 van de 44 werknemers van de missie van de subsidie-regeling, aldus het rapport. Justitie en Binnenlandse Zaken sub sidiëren momenteel 107 preventie projecten in zeventig gemeenten. Gaandeweg begint enig zicht te ko men op de methoden waarmee tegen aanvaardbare kosten resultaat kan worden geboekt in plaatselijke cam pagnes tegen veel voorkomende cri minaliteit, aldus de minister. „Maar er bestaat een blijvende behoefte aan permanente innovatie bij bestuurlij ke preventie van criminaliteit." TOKYO (UPI) - De 86-jarige Hirohito, al zestig jaar keizer van Japan, moet deze week mogelijk geopereerd wor den. Het persagentschap KYODO bericht te zaterdag dat de 124e keizer van Ja pan op het ogenblik op een vloeibaar dieet staat. Vrijdag was hij nog te zien op de televisie, toen hij de president van IJsland, mevrouw Vigdis Finnbo- gadttir, verwelkomde. Later evenwel deelde de keizerlijke hofhouding mee dat Hirohito's bezoek aan een jaarlijks Sumo-worsteltoer- nooi op zondag was geannuleerd. IJHAAG (GPD/ANP) Het kabi- handelt in strijd met de Wet op de ancipatieraad door het voorstel >r een algemene Wet gelijke behan- lnS niet voor advies aan de Raad )r te leggen. Dat stelt de Emancipa- 'aad in een maandag aan het kabi- verzonden brief. kabinet bereikte afgelopen vrij- overeenstemming over dit voor- 1 Het wetsvoorstel wordt recht sta aan de Raad van State ge- W. Dit betekent dat de Emancipa ted buitenspel wordt gezet. Ge melijk is dat de regering eerst het "es van adviesorganen inwint alvo- 's de tekst aan de Raad van State te leggen. Door hiervan af te wij- wordt bovendien ook niet vol daan recente toezeggingen van de !|sters Van Dijk en De Koning aan ™ste en Tweede Kamer, aldus de 'ad. rit^P-Kamerlid Van de Bergh dat de regering zich met haar f? vo?r een wet gelijke behande- L maakt aan „gelijkheids- sar ,Vande Bergh zei dit maan- 6 ond op een spreekbeurt in Hil- m. Volgens het Kamerlid bete- rlfin Wet een zeer fundamentele in- ivatr van recht godsdienstige 9atr'?gen Sestalte te geven in het Schappelijk leven. <HAAG (ANP) - Nog dit jaar komt er een subsidieregeling r het aanstellen van huismeesters in de sociale woning- w. Dit heeft minister Korthals Altes van justitie maandag- [dag bekendgemaakt in zijn toespraak bij de uitreiking van lein Roethofprijs 1987 in Den Haag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5