Wet Vermeend/Moor is vooral gunstig voor kleine bedrijven Belgisch kamerorkest i concert Muzikaal Uur Kanoclub Zeeland brengt sport bij de schooljeugd B en w van Hulst: geen garantie voor lening squashbanen Chemo-kar haalt in Terneuzen afval op Schippers in actie Milieu- monument Zweeds bedrijf Skandjuice komt naar Gent Geslaagden aan Groot Stelle in Goes Puntenbolling Tasjesdief geeft zichzelf aan PZC/ provincie INFORMATIEBIJEENKOMST IN MIDDELBURG IN R.-K. KERK SAS VAN GENT Onkruid wieden VIJF ZONDAGEN IN VESTE HULST AGENDAPUNT AFGEVOERD EXPERIMENT MET SUBSIDIE BEDRIJVEN Veilig Internationale vakpers bezoekt haven van Gent Radio uit auto Sluis ontvreemd Cursussen Frans Volksuniversiteit DINSDAG 22 SEPTEMBER 1987 MIDDELBURG - In Zeeland bestaat er vooral bij kleinere en middelgrote bedrijven belangstelling voor plaat sing van werknemers via de wet Ver meend/Moor. Dat is overigens ook de landelijk tendens. Bij kleinere onder nemingen tellen de loonkosten vaak nog mee en zijn een overweging om net wel of net geen man meer aan te nemen. Dit zei Ank Schaareman, me dewerkster van de arbeidsbureaus in Goes en Middelburg, maandag tijdens GOES - Bij het beroepsbegeleidend onderwijs, afdeling brood/banket en banketbakken van de scholengemeen schap Groot Stelle in Goes slaagden de volgende leerlingen: voor het examen Gezel: J. Boeije, Axel, W. J. van den Boomgaard, Middelburg, M. Duin houwer, Zonnemaire, F. P. B. Fey, Middel burg, M. C. de Glopper, Ellemeet, W. P. A. A. van Iersele, Ovezande, C. P, Kruysse, Krab- bendijke, A. Meyer, Middelburg, H. Nieu- wenhuijzen, Kruiningen, J. M. de Pagter, Westkapelle, J. J. Passieux, 's-Gravenpol- der, M. Poppe, Middelburg, T. J. Rijswijk, Middelburg, L. J. Sturm, Vrouwenpolder, P. W. Verdonk, Hoedekenskerke, J, M. Ver meulen, Heinkenszand, W. P. Vinke, Bres- kens, M. M'haidra, Middelburg, C. M. Kop- mels, Wolphaartsdijk, D. Minnaard, 's-Hee- renhoek. Voor het examen le Gezel: T. Adriaanse, Middelburg, A. R. L. Desmedt, Koudekerke, A. S, P. Huybrechtse, Colijns- plaat, T. Klapwijk, Colijnsplaat, J. A. Lu- teyn, Oostdijk, J. A. van der Maale, Rilland- Bath, R. L. Maas, Goes, N. Niamat, Kapelle, B. J. Nieuwehuyze, Heinkenszand, R. J, de Nooyer, Vlissingen, F. C. F. Otto, Koewacht, C. S. Schrijver, Krabbendijke, B. Mijnsber- gen, Middelburg. Voor het examen 2e bediende V.B.O.B.: J. Liplijn, Goes, T. van Drongelen, Axel, R. Persijn, Terneuzen. Voor het examen le be diende V.B.O.B.: P. Bliek, Middelburg, R. Krekel Kelderman, Vlissingen, S. Willem- sen, Breskens. Voor het vrije examen S.B.E.B.: J. Adriaanse, Heinkenszand, J. Schrieks, Middelburg. Beste geslaagde leer ling le Gezel: G. Kroese, Sommelsdijk. Bes te geslaagde leerling Gezel: T. J. Rijswijk, Middelburg. Beste geslaagde V.B.O.B.: T. van Drongelen. (Slot van pagina 9) van misbruik van de wet op de even redige vrachtverdeling. In die wet is voor beurtvaarders een uitzonde ringspositie opgenomen. Verladers die een vergunning voor eigen ver voer willen, beroepen zich op deze uit zondering. „Maar het zijn geen beurt vaarders. Ze varen niet eens volgens een vaste dienstregeling. Kijk, die wet is bedoeld voor tijden van crisis. En voor de schippers is er de laatste jaren zeker sprake van een crisis. De overheid zou eigen vervoer niet mo gen toestaan, zelfs niet als het echt ei gen vervoer is." Beide bestuurders vrezen, dat de boy cot-actie niet het laatste middel is dat in de strijd tegen de verladers wordt gebruikt. „We horen al geluiden dat het desnoods met grof geweld gestopt moet worden. Een schipper laat zich niet zomaar het brood uit de mond sto ten. Want het is niet alleen zijn werk, het is zij n hele leven. Als ze op deze ma nier de binnenvaart kapot willen, gaat er bloed vloeien." De Federatie van Schippersbonden, een bond die aanmerkelijk kleiner is dan de ONS, is het niet eens met de boycot-actie. De Federatie vindt dat de binnenschippers zich niet via acties moeten weren, maar moeten proberen de dienstverlening aan de verladers te verbeteren. Ook de reactie van de Al gemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie (EVO) wijst daar op. Vol gens de EVO, die de actie betreurt, zou door een betere dienstverlening be reikt kunnen worden, dat de behoefte van verladers aan eigen vervoer af neemt. (Slot van pagina 9) gen in het water door de Nederlandse industrie gesaneerd zijn. Helaas is het internationaal nog niet zover, maar er vindt overleg plaats met één van de grootste vervuilers van de Wester- schelde: België. Dit land mag wel iets terug doen voor ons, want zij maken tenslotte al jaren gebruik van onze vaarwegen zonder tol of vignet,,' aldus Den Besten. Dat minister Nijpels zich goed voorbe reid had op de onthulling van het mo nument, bleek al uit het feit dat hij van het bestaan van de actiegroep 'Schone Schelde' afwist, maar ook doordat hij aan het slot van zijn toespraak rea geerde op een uitspraak van het Vlis- singse gemeenteraadslid C.J. van der Weele (RPCU). Nijpels zei namelijk dat als Van der Weele gelijk zou krijgen en er zou door de plaatsing van het monu ment niets meer aan onkruidbestrij- ding worden gedaan, dat hij dan sa men met burgemeester Van der Doef onkruid zou gaan wieden. De officiële onthulling verliep zonder incidenten. Na het eerste schot van Nijpels maakte de reddingsbrigade 'Dr. Staverman' het kunstwerk van Li- dy Hoewaer zichtbaar. De fanfare barstte los en de vlootschouw begon met tussen zich de kleine bootjes van Hoechst en Neptunus. De zeegod over dekte het monument met vlaggen van milieu-organisaties en sprak tegen over Nijpels de hoop uit dat er in no vember tijdens het overleg van milieu ministers in Londen eindelijk eens re sultaten worden bereikt. De minister zei dat verlangen met hem te delen en bood hem vervolgens een oorlam aan. De 'goddelijke' actie voerder pakte die gretig aan. Het le verde een uniek plaatje op: Nijpels en Neptunus samen proostend „op het milieu!". een informatiebijeenkomst over de wet, die was georganiseerd door de af deling Middelburg van de PvdA en de FNV. De wet Vermeend/Moor, die sinds ok tober vorig jaar van kracht is, biedt de werkgevers gunstige regelingen op het gebied van de premies, wanneer ze ie mand aannemen die langer dan drie jaar of in bepaalde omstandigheden langer dan twee jaar werkloos is. Neemt een bedrijf voor onbepaalde tijd of voor tenminste zes maanden zo'n langdurig werkloze aan, dan hoeft de onderneming vier jaar geen werkge verspremies voor die man of vrouw af te dragen. Ook kan een bedrijf nog een eenmalige subsidie van 4.000 gulden krijgen voor bijscholing en begelei ding van de nieuwe werknemer. Een langdurig werkloze aan een baan helpen is ondanks de gunstige voor waarden die de één jaar oude wet Ver meend/Moor de werkgever biedt geen gemakkelijke taak, benadrukte Ank Schaareman in haar betoog. „Wan neer je merkt dat een werkgever be langstelling heeft voor plaatsing van een langdurig werkloze, moet je je als arbeidsbureau in zo'n bedrijf vastbij ten", zei ze. „Wanneer er een vacature komt, moet je er onmiddellijk op af. Soms is het zeuren. Is er dan eenmaal iemand binnen een bedrijf geplaatst, IJZENDIJKE De puntenbolling van de IJzendijkse bolclub Molen- zicht is gewonnen door de heer C. de Haense. Aan de wedstrijd namen in totaal 42 leden deel. De verdere uitslag: 2 G. Blaakman, 3 C. Impens, 4 A. van Looy, 5 F. Lam-, mers, 6 L. de Betuwe. De eerstvolgen de wedstrijdbolling is gepland op za terdag 3 oktober. De teams bestaan dit keer uit één lid en twee niet-bollers. Di verse bedrijven hebben bekers be schikbaar gesteld. Tijdens de wed strijd kunnen de deelnemers zich te goed doen aan gratis oliebollen. dan blijkt het vaak allemaal prima te gaan. Je hoort dan opmerkingen als: "Hij komt zelfs op tijd", grapte Ank Schaareman, verwijzend naar de voor oordelen die er over langdurige werk loosheid in de maatschappij kunnen bestaan. De arbeidsbureaus zijn overigens best tevreden over het aantal werklozen dat tot nu toe dankzij de wet weer aan de slag kon. Begin deze maand kon het arbeidsbureau Goes de 50ste werkne mer uit Midden- en Noord-Zeeland, die via de wet weer aan een baan was ge komen, de hand drukken. In totaal zijn er nu sinds de wet begin dit jaar con creet door de arbeidsbureau's ter hand werd genomen, in Noord- en Midden Zeeland 56 mensen weer aan de slag gekomen en in Zeeuwsch-Vlaanderen 14. Er zijn in totaal alleen in Midden- en Noord-Zeeland al meer dan 1000 langdurig werklozen, die voor plaat sing in aanmerking zouden kunnen komen. Tijdens de informatiebijeenkomst in Middelburg voerde ook het Tweede Kamerlid Willem Vermeend, één van de opstellers van de wet, het woord. Hij legde uit hoe de wet tot stand is geko men en sprak over de gunstige resulta ten tot nu toe. Gemiddeld komen er in Nederland ongeveer 1000 mensen per maand dankzij de wet weer aan de slag. Vermeend had diezelfde middag ook een inleiding gehouden tijdens een informele bijeenkomst voor Mid delburgse ondernemers. FNV districtsbestuurder T.Strous, zei over het algemeen zeer tevreden te zijn met de wet Vermeend/Moor. Hij maak te wel enkele kritisch kanttekeningen over loonkostensubsidies in het alge meen, die volgens hem concurrentie vervalsend kunnen werken. Hij zei ook te vinden dat de wet Vermeend/Moor op decentraal niveau geïntegreerd zou moeten worden met andere regelin gen, ondermeer omdat de huidige wet geving op het gebied van de werkloos heid en werkgelegendheid toch al zo verwarrend is voor de gebruikers. SAS VAN GENT - In de r-k kerk van Sas van Gent wordt zondag het tot een traditie uitgroeiende Muzikaal Uur gehouden. Aan dit concert wordt dit jaar meegewerkt door het kamer orkest Divertimento uit Eeklo (B) on der leiding van dirigent W. Spittael. Als solisten treden op Arie Karreman uit Terneuzen op orgel en clavecim- bel, Joop de Pooter uit Zaamslag op trompet en Peter de Clercq uit Sinaai (B) op blokfluit. Op het programma staan onder meer een orgelconcert van Handel, een con certo grosso voor strijkorkest van Vi valdi en een concerto in d voor trom pet. „Een programma met licht klas sieke muziek voor een groot publiek", prijst liefhebber pastoor E |j aan. Arie Karreman, ook direc de Terneuzense muziekschol uit naar de hernieuwde kennis met het Sasse orgel. Karren twee jaar geleden adviseur bi tauratie van het orgel. „Hetisi behoorlijk instrument met eer tig geluid dat vooral doordege akoestiek van de kerk goed recht komt." Met het Muzikaal Uur willen toor en de uitvoerders een m uitwisseling tussen Belg» Zeeuwsch-Vlaanderen prop De Hulster schooljeugd amuseerde zich kostelijk tijdens de eerste promotiedag van de Kanoclub Zeeland in de Hulster veste. Ook willen zij elk jaar eenjongt talent de kans geven met eenoi te treden. Dit jaar is dat de 2 Joop de Pooter. Het concert middag om 15.00 uur is gratis kelijk. Dat is mogelijk doorc Koewachtse bedrijf het concei sort. Pastoor Erpelinck hooptd stens driehonderd mensen ni concert komen. HULST De gemeente Hulst is niet bereid een garantie te verlenen voor een geldlening ten behoeve van de bouw van twee squashbanen in ge meenschapscentrum Den Dullaert. Een verzoek daartoe van de stichting Den Dullaert is als agendapunt voor de raadsvergadering afgevoerd. B en w van Hulst vinden medewerking aan de financiering van de squashbanen 'een riskante zaak'. Dit schrijft het college in zijn memorie van antwoord naar aanleiding van het verslag van de commissie financiën, die op 14 sep tember over een eventuele garantie verlening vergaderde. De leden van de commissie waren toen vrijwel unaniem van mening, dat de exploitatiebegroting van de stichting Den Dullaert te optimistisch was over de te verwachten inkomsten uit de nieuwe banen. „De inkomstenkant is uitsluitend gebaseerd op veronder stellingen en niet op concrete feiten", stelt het college. Aan gezien er op dit moment nog geen squashvereniging in Hulst bestaat, zijn er volgens b en w onvoldoende ge gevens om te kunnen oordelen over de haalbaarheid van de financiering van de squashbanen. „Slechts als sprake is van een concreet draagvlak voor deze "investering ware medewerking te overwegen", zo besluit het college zijn brief. Directeur H. E. M. de Gucht van ge meenschapscentrum Den Dullaert vindt het onbegrijpelijk, dat de ge meente het garantieverzoek terzijde heeft geschoven. „De gemeente stelt dat in onze begroting de inkomsten kant uitsluitend gebaseerd is op ver onderstellingen. Natuurlijk is dat zo, anders kun je toch nooit iets bouwen. Toen de sporthal werd neergezet, ging men ook uit van aanname". De beslissing van b en w kwam voor di recteur De Gucht als een volslagen verrassing. „We hebben een goed on derzoek verricht naar- de financiële haalbaarheid van de squashbane. Ook hebben we al diverse positieve reacties ontvangen. We zijn zelfs opgebeld door mensen, die voor alle zekerheid nu al een baan willen reserveren, omdat ze vrezen dat straks de toeloop veel te groot zal zijn". Wèl op de agende van de raadsverga dering staat een voorstel tot verho ging van de subsidiegelden stads- en dorpsvernieuwing. Ook wordt ge sproken over de eventuele deelname aan het stimuleringsplan 'Actie 25 procent minder verkeersslachtof fers'. De vergadering van de Hulster gemeenteraad wordt gehouden op donderdag 24 september, aanvang 19.00 uur. HULST - De Kanoclub Zeeland is mo menteel druk doende om de kano sport in Hulst te promoten. Als onder deel van het sportstimuleringspro- ject van de Hulster sportraad tracht de Kanoclub Zeeland tijdens een vijf tal zondagmiddagen de kanosport dichter bij de jeugd te brengen. Dank zij de bemiddeling van de gemeente Hulst is de buitenvest aan het Oranje Bolwerk beschikbaar gesteld om op Van onze correspondent) GENT Begin oktober start het Zweedse bedrijf Skandjuice in het Gentse havengebied activiteiten voor de verpakking van vruchtensappen. Na Volvo is het de tweede Zweedse onderneming die zich in de havenzone vestigt. Het in 1969 opgerichte Skand juice ontwikkelde een nieuwe techno logie om vloeibare en diepgevroren vruchtensappen te verpakken in blokjes. Volgens het Gentse gemeen tebestuur biedt de handige verpak king voordelen bij de opslag van de produkten. Het bedrijf zal zich vestigen in de ver laten gebouwen van de technische dienst van de haven. De herinrichting van deze gebouwen is thans aan de gang. Skandjuice is in zijn sector marktleider in Scandinavië en zijn cliëntèle bestaat vooral uit grote voe dingsketens. Een belangrijke afnemer is de Scandinavische luchtvaartmaat schappij SAS. De luchtvaartmaat schappij wil zich op alle Europese luchthavens met produkten van Skandjuice bevoorraden. Daarom zocht het bedrijf een vestiging in een land van de Euromarkt. De keuze voor Gent werd mede be paald door de aanwezigheid van Ci trus Coolstore, dat diepgekoelde vruchtensappen invoert uit Brazilië. Citrus Coolstore beschikt in het Gent se havengebied over diepvriesloodsen. Tijdens de onderhandelingen met Skandjuice speelden de Gentse ha venautoriteiten de goede ligging van de haven ten opzichte van het Westeu- ropese achterland en het gunstig so ciaal klimaat als belangrijkste troeven uit. De Zweden onderhandelden ook met Rotterdam en Amsterdam. Skandjuice wil zich vanuit Gent ook richten naar kleine vruchtensap ex porterende landen en deze trachten te interesseren voor de diensten die het bedrijf heeft aan te bieden op het ge bied van opslag, vermengen en ver pakking. In een eerste fase zal Skand juice een tiental personen in dienst hebben, vooral technici en laborato- riumpersoneel. BIERVLIET - „Iedereen moet weten dat chemische troep niet in de huis- vuilzak hoort, maar bij de chemo-kar moet worden afgegeven," met deze woorden gaf wethouder J. van Rooij- en (milieu) maandagochtend het startsein voor de aktie 'Schadelijke stoffen houd ze apart'. De markt in Biervliet was de eerste standplaats van de zogenaamde chemo-kar die tij dens een reis door alle kernen van Terneuzen het klein chemisch afval van de burgers ophaalt. Schoolkinderen uit Biervliet waren de eerste officiële 'klanten' bij de witte milieubus op de markt. „De chemo kar is een experiment van de gemeen te Terneuzen om te zien of deze manier van ophalen meer aanslaat bij de men sen. Wij gooien nog steeds te veel ge woon door de goot of geven het met de vuilinisman mee, aldus Van Rooijen. Volgens hem is er in het verleden te weinig gebruik gemaakt van de moge lijkheid om het klein chemisch afval uit ieder huishouden bij het depot van Chemicus Frank Verbruggen van de chemo-kar neemt chemisch afval in ont vangst van Biervlietse schooljeugd Openbare Werken in Terneuzen af te geven. „Van de ongeveer veertig ton afval die alle huishoudens produceren wordt slechts 1800 kilo naar het depot gebracht. Wij hopen dat de burgers op deze actie inspelen en alles wat scha delijk is voor het milieu bij de chemo kar afleveren." De schoolkinderen overhandigden batterijen, verfresten en spraybussen aan Frank Verbruggen, een chemicus die in vaste dienst op de chemo-kar werkt. Hij sorteerde alle spullen en leg de vervolgens uit wat er verder met de 'troepgebeurt. „Wij zullen een deel van deze stoffen laten verbranden bij de Afvalverwer king in Rijnmond, de rest gaat naar Oost-Duitsland en naar Engeland en wordt daar veilig opgeborgen." Van Rooijen sprak zijn dank uit aan de werkgevers in de Kanaalzone die door subsidiëring deze nieuwe actie mogelijk maakten. „Ik wil nog eens benadrukken dat chemisch afval, hoe weinig het ook is, beslist uit het mi lieu gehouden moet worden. Daarom is deze actie zo belangrijk." De chemo-kar was maandag tot twee uur in Biervliet en reed daarna verder naar Sluiskil. In Biervliet brachten gisteren 19 mensen 75 kilogram klein chemisch afval naar de chemo-kar. In Sluiskil werd 190 kilogram naar de kar gebracht door 17 mensen. Volgens Ver bruggen was het aantal aanbiedingen voor een eerste keer goed te noemen, terwijl het aangeboden gewicht rede lijk was. de zondagmiddagen de kenosport meer bekendheid te geven. Voor dit onderdeel van het sportstimulerings- project hebben zich tien jeugdigen aangemeld. Volgens de voorzitter van de Kano club Zeeland, mevrouw Provoost, is dit aantal ruim voldoende. „Onze ver eniging beschikt niet over eigen ka no's, zodat wij steeds onze leden moe ten vragen of zij hun boot ter beschik king willen stellen voor deze vijf zon dagmiddagen. Gelukkig levert dit geen enkel probleem op, zodat de jon gelui naar hartelust kunnen peddelen. Ook beschikken wij over voldoende kader om de jeugd te begeleiden. Drie of vier instructeurs peddelen mee in het water, terwijl nog enkele instruc teurs vanaf de kant de jongelui van aanwijzingen voorzien". „Het is ons met de deelname aan het sportstimuleringsproject niet direct begonnen om meer leden te winnen. Want wij beseffen ook wel, dat een aan schaf van een eenvoudige kano al gauw rond de 1500 gulden betekent en dit kan het gezinsbudget nogal zwaar belasten. Wat wij vooral willen is, dat de jeugd van dicht bij kennis kan ma ken met de kanosport". Meer moeite heeft de kanoclub Zee land met het vinden van geschikt oe fenwater. „Onze leden komen uit ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen en ook van boven de Westerschelde. Daarom wil len wij graag overal over oefenwater beschikken, maar dit blijkt niet mee te vallen. Heel veel water is verhuurd aan hengelverenigingen en die vinden dat de kanosport nogal de rust verstoort voor hun favoriete sport. Maar wij blij ven de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaan deren bestoken met verzoeken om on ze sport te kunnen beoefenen, want al leen op de Westerschelde houdt toch meef risico's in, dan op rustig binnen water", aldus mevrouw Provoost. De Kanoclub Zeeland is één van de veertien sportverenigingen uit Hulst, die meedoen met het sportstimule ringsproject van de Hulster Sport raad. Als dit jaar ten einde is, zullen vele honderden kinderen in de leeftijgs- groep van 9 tot 14 jaar in de gelegen heid zijn gesteld om de kennisma kingsbij eenikomsten van de deelne mende verenigingen bij te wonen. Naast initiatiefnemer de Hulster sportraad wordt het totale sportsti- (Van onze correspondent) GENT In het kader van het semina rie over de haven van Gent brengen journalisten van gespecialiseerde transport- en maritieme bladen don derdag een bezoek aan het sluizen- complex van Terneuzen en het ver- keersbegeleidingssysteem voor de Westerschelde. Het seminarie wordt georganiseerd door de Vereniging Gentse Havengemeenschap die verte genwoordigers uit de industrie, open bare besturen en vakbonden groe peert ter promotie van de Gentse ha ven. Tot de deelnemers behoren verslagge vers van International Bulk Journal, Lloyd's Shipping Economist and Nau tical Review, en de transportspecialis ten van de dagbladen Financial Times en het Franse Le Monde. Zij komen woensdag in Gent aan en worden er onder meer toegesproken door de Bel gische minister van verkeer en buiten landse handel H. de Croo, de Gentse schepen van de haven Verheeke, en de directeur-generaal van het havenbe drijf André de Wilde. In het havengebied wordt ook een aan tal bedrijven bezocht zoals Sidmar en het graanoverslagbedrijf Ghent Grain Terminal. Het seminarie wordt vrijdag besloten met een ontmoeting met Gentse havenjournalisten. TERNEUZEN - Een 18-jarige jonge man uit Terneuzen heeft zich zaterdag bij de gemeentepolitie aangegeven als degene die de afgelopen maanden meerdere keren tasjes van oudere vrouwen heeft gestolen. Hij heeft het stelen van zes tasjes bekend, alsmede twee fietsen en daarnaast ook nog het plegen van twee inbraken. De jonge man, die na verhoor op vzije voeten werd gesteld, stal de tasjes van vrou wen die over het trottoir liepen terwijl hij er snel voorbij fietste of holde. SLUIS Uit de auto van dé Belg C. M. P. uit Waregem is zondag een autora dio ontvreemd. De auto stond gepar keerd op het Walplein in Sluis. De on bekende dader kwam de auto binnen door een ruit van het portier in te slaan. De diefstal werd gepleegd tus sen drie uur en half acht. muleringsproject verder ondersteund door de Zeeuwse sportraad, de Ver enigde Spaarbank, de gemeente Hulst en de Stichting Gemeenschapswerk. Verder is er een belangrijke taak weg gelegd voor de onderwijskrachten van de acht basisscholen, die er in Hulst zijn. Van hen gaat de stimulerende werking uit om de jongens en meisjes te laten meedoen aan de verschillende kennismakingsbijeenkomsten van de diverse sportverenigingen. BRESKENS/OOSTBURG Zeewse Volksuniversiteit be Breskens en Oostburg opnie cursussen Frans. Daaraan gaand worden er informatie-a gehouden. In Breskens is dezi donderdag 24 september om 1 in de openbare basisschool tr, burg maandag 28 september o uur in de scholengemeenschap aan de Nieuwstraat. De les vooral gericht zijn op het lereni en verstaan van de Franse ta den op verschillende niveaus g Docente is Cecile Laterveer. Luxe trui, waarin veel angora is verwerkt. (Van onze moderedactrice) AXEL Ook maandagavond in De Halle te Axel werd het weer eens dui delijk benadrukt. Professioneel opge zette modeshows, gebracht in een fraaie choreografie blijken een lust voor het oog om naar te kijken zonder dat de verveling toeslaat. Het tempo bij zulke shows is namelijk dusdanig dat nerveus heen en weer geschuifel op de stoel vanwege die smakelijke kop koffie die maar niet komt ach terwege blijft. Die professionele aanpak betrof Laines Anny Blatt en Maison Parma uit Axel die dit exclu sieve wolmerk als enige in Zeeuwsch- Vlaanderen voert. De Anny Blatt- show trekt naar die plaatsen waar zo'n speciaalzaak is gevestigd, com pleet met mannequins en dressmen, met technici, decorbouwers en alles wat daar verder bij komt kijken. Het trekt elk seizoen veel publiek en wie ook nu zijn ogen goed de kost gaf zag mevrouw Blatt's ontwerpen niet alleen op het podium maar ook in de zaal. Nu zullen het ook overwegend diegenen zijn die goed en graagf breien die naar een breimodeshow gaan kij ken, hoewel Maison Parma verschei dene breisters heeft die de ontwerpen hebben al sedert jaren een eigen stijl en sfeer. Een stijl die inmiddels al door heel wat andere breigarenfabrikanten is afgekeken. De echte Blatt-sfeer is door anderen nooit bereikt omdat het juist die exclusieve garens zijn die dat mede bepalen. Dit seizoen is Anny Blatt met haar ont werpen in een rustiger vaarwater te recht gekomen. Najaren van vrij druk ke, was al te wilde vlakverdelingen waarbij het meer kunst leek om in één model zoveel mogelijk verschillende draden te stoppen is dat niet voor zijn tijd. Net voor de verveling toe kon toe slaan is er een decenter kleurgebruik te constateren en een rustiger vlakver deling. Het zorgt voor een vrouwelij ker, klassieker beeld met meer cachet. Bovendien wordt er meer gebruik ge maakt van geplaatste dessins of slechts ingebreide randen aan en onderzijde. Wat bleef is de v aan prachtige garens en de lux uitstralen. Zoals het bont, de angora, de zijde en de glitter Dit seizoen is er onder meer ast aan toegevoegd en ook die dra: voor verrassende effecten. Net als de andere dagmode ki de breimode thema's waai wordt gewerkt. Thema's die van vrouwelijk tot sportieve m voor het weekend. Russische den bijvoorbeeld vinden we t korte, smal getailleerde ve waarin uiteraard veel astrakai werkt en waarbij zwart de hoi voert. Veel kleurrijker daartei is de Lapland-look die weliswa zwart als basis heeft maar won gezet door felle, primaire kle streep- of computerdessins. Voor haar en hem zijn er sf truien en vesten van dikke, g draden gebreid in thema's di< geïnspireerd op het koele N_ Meer dan andere keren heet Blatt dit seizoen ontworpen mannen. En ook zij dragen tri zo hier en daar een accentje door glitterdraad. Bont, zijde, angora en vooral vf pen komen voor in super-vrou modellen die de ene keer geh< een andere maal in fraaie van afgeleide kleuren gebreid zijl feestelijk zijn modellen die gen vaardigd zijn uit angora in com met zilver- of gouddraden beeld in paisley-dessin. Ontwerpen van Anny Blatt ZU niet bedoeld voor net starten ters. Daarvoor zijn de garens kostbaar. De meeste modellen re kunstwerken die een erva van breien vragen. Het resui praktisch altijd succesvol, m ny Blatt komt woensdag naar de Prins van Oranje te dezelfde professioneel opgezery Aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 32