Mentaliteit Nederlanders maakte Dow Terneuzèiï groot rezondheidsopvoeding staat entraal op onder wijsdag rdp vakantie rubriek ZOEKEN NAAR EILEEN filmpremière zonder franje in Middelburg iËi PZC/ provincie HET KORT GEDING TEGEN DE STAAT 'RESIDENT-DIRECTEUR OP GALADINER IGANISATIE WIL OOK OUDERS BEREIKEN Vennootschap koopt gesloten raffinaderij Texaco in Gent HOORIV. 13 [NKENSZAND - Wat zijn afspraken, zakelijke overeenkomsten en akkoorden met het kabi- nog waard? Daarom - en om niets anders - gaat het dinsdag 6 oktober bij het kort geding je gemeente Borsele heeft aangespannen tegen de staat. „Het plotseling dichtdraaien van mbsidiekraan voor de proefgebieden voor de welzijnswet, de nieuwste bezuinigingsballon minister Brinkman heeft opgelaten, is in strijd met alle afspraken die zijn gemaakt tussen iroefgebieden en de minister, maar ook tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten IG) en het kabinet". Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen jjpAG 22 SEPTEMBER 1987 lorsele: duidelijkheid iver afspraken kabinet lorselse welzijnswethouder drs P. ollaard wil weieens weten hoe ver iabinet denkt te kunnen gaan met ■enzijdig inbreken in overeenkom- s gemeld hebben Borsele en het ^„werkingsverband Welzijn en andheidszorg de Bevelanden de jen van Brinkman, om de proef den niet meer de beloofde uitke- te geven voor het experiment dat itl990 gehouden zijn uit te voeren, itwoord met gerechtelijke stap- Voor de arrondissementsrecht- tin Den Haag dient in oktober het geding, waarin de gemeente Bors- eistdat de minister zijn financiële lichtingen nakomt. Voor de zes Bevelandse gemeenten, die samen het Samenwerkingsverband Welzijn en Gezondheidszorg uitvoeren, beteke nen de plannen een schadepost van twee keer 870.000 gulden. Dat is bijna 1,8 miljoen gulden, die wel moeten worden uitgegeven omdat de proef ge woon moet worden afgemaakt. „Ondanks het feit dat de gemeenten daardoor in grote financiële proble men zouden komen, gaat het niet in eerste instantie om de centen. We wil len gewoon weten waar we met de re gering aan toe zijn. Dat is ook belang rijk voor eventuele volgende afspra ken. Als het kabinet bijvoorbeeld 34 miljoen jaarlijks toezegt voor een vas te oeververbinding, dan wil iedereen ervan op aan kunnen dat dat geld er ook komt. Dan moet er niet een mo ment komen waarop de regering zegt: jammer we zitten zonder centen, het' moet maar wat minder. In feite is dat< nu met het proefproject gebeurd: de Bevelandse gemeenten hebben werk aangenomen van het ministerie, dat moet worden uitbetaald. Je kunt je huis ook niet laten schilderen om dan vervolgens wegens tegenvallende in komsten de vakman maar niet te beta len". Volgens Vollaard is de overeen komst met de minister niet wezenlijk andere dan zoals er legio in het be drijfsleven worden gesloten. „Daar worden beide partijen - opdrachtge ver en aannemer - ook juridisch be schermd". ERNEUZEN - De werkmentaliteit an de Nederlanders heeft Dow Ter- tiizen zo groot gemaakt als de ves- ging nu is, namelijk de op een na rootste ter wereld en de grootste uiten de Verenigde Staten. Dit impliment aan zijn werknemers i de lage landen maakte gisteren .Butler, president-directeur van ow Chemical Europa tijdens het aladiner van de vestiging ter gele- 1 van haar 25-jarig bestaan. luxueus galadiner overigens aaraan behalve de Terneuzense ow-top, Ondernemingsraad en be- uur van de personeelsvereniging ikleden van de Dow-top uit de Ver- ligde Staten en de rest van Europa inzaten. Plaats van handeling was in speciaal voor deze avond opge- Ehte feesttent op het sportpark ude Vaart in Temeuzen, die wat rootte en inrichting betreft de ver slijking met elke horeca-gelegen- :id in Zeeuwsch-Vlaanderen glans- ik kon doorstaan. Niet voor niets reeg het de naam 'Dow Palace'mee i werd het lopend buffet (vooral een keur aan uitgelezen visgerech ten) betiteld met 'Food Paradise'. Artiesten als Tony Eyk, de kam pioen-goochelaar Ger Coppen en de Deep River Quartet waren er voor het vermaak tussen de officiële ge deelten door. Omwille van de cou leur locale ging een klederdracht- groep rond die alle Zeeuwse kleder drachten toonde. Andrew Butler, die in de grote Ne derlandse vestiging (2700 perso neelsleden) vooral haar veerkracht prees, had voor het Dow-personeel een cadeau meegebracht, een brok kristalsteen dat de komende maan den een rondgang zal maken door de diverse personeelskantines. De jubileumbijeenkomst van de Dow-top werd vooral gebruikt om terug te blikken op het verleden. Twee mensen die zich beiden twin tig jaar lang in verschillende func ties verdienstelijk hebben gemaakt voor de vestiging, Mike Clark en Mark Copello, kregen bij deze gele genheid de Dow Pin-onderschei- ding. L. Adcock, produktie-directeur in de Benelux, relativeerde het belang van de komst van Dow naar Terneu- zen. Hij merkte op dat de twee hon den die een kwart eeuw geleden met de eerste Amerikanen meekwamen wellicht verantwoordelijk zijn ge weest voor het feit dat er in Temeu zen nu twee keer zoveel honden wo nen als mensen. Oud-burgemeester H. Rijpstra van Temeuzen, die voor dit feest zijn vakantie in Frankrijk had onderbro ken, zij in zijn toespraak tot de 500 gasten 'terug te zien in verwonde ring' sinds hij de hand had gehad in de komst van Dow. „Wie had ver wacht dat het op deze wijze zou groeien?" Het voorbeeld dat Dow geeft in de nieuwe arbeidsverhoudingen werd door de huidige burgemeester, C. Ockeloen, geprezen. „De Nederland se industriële arbeidsverhoudingen zijn blijven steken in het patroon van de jaren twintig. Bij Dow wordt een veel groter deel van de persoon lijkheid van de werknemer actief ge waardeerd". *25 jaar in Temeuzen, Dow-top en gemeentebestuur bijelkaar. V.l.n.r.: Oud-burgemeester H. Rijpstra, produk- '■iirecteur Benelux L. Adcock, burgemeeste C. Ockeloen van Terneuzen en directeur R. Ruules. "ELBURG - Onderwijsgevenden 1 óók leden van medezeggen- aPs-en een ouderraden wil het sa- Werkingsverband Gezondheids- «ichting en -opvoeding (swv ■Zeeland) bereiken tijdens de on- '■jsmarkt en het minisymposium e Zeeuwse Onderwijsdag, woens- 'óDe Stenge in Heinkenszand. De eus 'Een gezond hoofd op een 'j in een gezonde omgeving' 11naar centraal. 'nator swv GVO-Zeeland Coby in een toelichting het heel be- - te vinden dat ouders weten onderwijsgevenden op school les over gezondheid. Juist omdat Jwreed terrein beslaat dat zich 1 est van de meer traditionele les- v« voeding en tandverzorging öndermishandeling, echtschei- n overlijden, brand, zwanger- fn,n ,ornoseksualiteit. Tijdens de wijsdag zullen 23 organisaties in- v ejteyen over sociaal-psycholo- ir,l„ melijke en milieuaspec- nr°nd de school. Vrij: „Opvoe- (j i® eerste plaats de verant- on u van de ouclers maar P schooi spelen zich allerlei za- met gezondheid en veilig- rhpovfj en hekben." Zij noemt als T'uk straatverkeer rondom de school, gebruik van scharen, mesjes en ander handarbeidmateriaal, snoe pen op school, hygiëne op toiletten en na de gymles, het omgaan met klasge nootjes en ruzie. Ook de minister van onderwijs heeft volgens Vrij het belang van deze on derwijsvorm ingezien. Sinds augustus 1985 zijn basisscholen door de Wet op het Basisonderwijs verplicht om syste matisch aandacht te geven aan de bevordering van gezond gedrag en aan sociale redzaamheid. Uit een inventa risatie onder de Zeeuwse basisscholen bleek dat er een groot tekort aan docu mentatie bestond. Bovendien was er veel onbekendheid met leermethoden en lesmateriaal.' Het swv GVO-Zee land is daarop ingesprongen door de inrichting van een documentatiecen trum in het DGD-gebouw in Middel burg, samenwerking met het Regio naal Pedagogisch Centrum Zeeland, tijdschriften en jeugdartsen. Coördi nator Vrij benadrukt dat het GVO de deskundigheid onder de onderwijsge venden wil bevorderen en géén men sen voor de klas zet. GVO-consulente voor de DGD Lieke Jansen legt uit dat het bij de gezond heidsopvoeding van een kind niet al leen om kennisoverdracht gaat. „Het gedrag van een docent en de omgeving De handelwijze is, behalve met de normale fatsoensnormen, in strijd met het bestuurdersakkoord. Kabinet en gemeenten hebben daarin zwart- op-wit afgesproken dat bezuinigings maatregelen niet eenzijdig zonder overleg zullen worden genomen. Te genover bezuinigingen op naar de ge meenten gedecentraliseerde taken, moet altijd een stuk deregulering staan. Bovendien zijn rijk en gemeenten overeengekomen dat bij bezuiniging een evenredigheidsbeginsel van kracht is: het rijk mag slechts 50 pro cent van het te bezuinigen bedrag weg halen uit de algemene uitkeringen uit het gemeentefonds. „Als dan via een achterdeür de hele hap wordt wegge haald bij een bijzondere uitkering, is de evenredigheid wel behoorlijk zoek", overweegt Vollaard. De Borselse PvdA-wethouder vreest dat, wanneer het kabinet blijft door gaan met snoeien zonder overleg, een vertrouwensbreuk ontstaat. „Hoewel de gemeenten ook bijzonder zijn ge baat bij dit soort bestuurlijke experi menten, zal men op den duur wel uit kijken om ze met de regering aan te> gaan. Dan ontstaat toch de toestand dat iedereen zich op de vlakte houdt en er van deregulering helemaal niets terecht komt". Vollaard wijst erop dat vanuit het rijk juist een nieuw experi ment is gelanceerd. Het ministerie van binnenlandse zaken polst vrijwilligers voor de zogenaamde vrij gemeenten, die een aantal taken op het gebied van regelgeving van het rijk zouden moe ten overnemen. „De voorwaarden, ook de financiële, worden dan overeenge komen. Wie vantevoren weet dat hij er geen enkel recht op kan doen gelden, laat het wel uit zijn hoofd om erin te springen". Het kort geding dient in het paleis van justitie in Den Haag. De openbare zitting begint om 11.00 uur. van de school dragen sterk bij aan de geloofwaardigheid van de lessen." Zij ziet daarin een rol weggelegd voor de jeugdartsen, die zich met meer dan al leen periodiek geneeskundig onder zoek bezighouden. Daarvoor is vol gens haar een mentaliteitsverande ring nodig die de leefstijl blijvend beïn vloedt. Daarom vindt zij het belang rijk dat de school de ouders bij hun ge zondheidsopvoeding betrekken. „Op die manier kan de verstandhouding school en thuis bewaakt worden." De Zeeuwse Onderwijsdag is een infor matiemarkt voor het basisonderwijs. De organiserende stichting wil hier door directies, teams en organistaies rondom het basisonderwijs op de hoogte stellen van nieuwe ontwikke lingen. Naast gezondheidsopvoeding met als thema's samenleven, per soonlijke verzorging, voeding en tand- zorg, bewegen, spelen, vrije tijd, sla pen, veiligheid thuis, op school en op straat, ziek zijn beter worden, gewen- nende en verslavende middelen en mi lieu staan dit jaar 'School en mu seum' en 'Lichaamsbeweging, gymnastiek' centraal. De onderwijsdag begint morgen, woensdag, 8.30 uur en duurt tot 13.00 uur. Er worden ruim 1000 mensen ver wacht. Wethouder drs P. J. Vollaard (Van onze correspondent GENT De sinds 1982 gesloten raffi naderij van Texaco aan de Kennedy- laan in het Gentse havengebied is ver kocht. Koper is de naamloze vennoot schap Indibo die werd opgericht door de Gentse petroleumhandelaar Sme- tryns, een bouwondernemer uit Des- telbergen en een Brusselse firma die zich bezighoudt met financiering en onroerend goed. De nieuwe vennoot schap zal de nog resterende installa ties (een aantal petroleumtanks ver huisde al naar Rotterdam) slopen en de aldus vrijkomende terreinen op nieuw bouwrijp maken. Zoals bekend kampt de haven van Gent met een tekort aan industrie- grond. De nieuwe eigenaren gaan er van uit dat er snel belangstelling zal komen voor de terreinen van Texaco. Met name de Volvo-fabrieken in Gent zijn de laatste tijd koortsachtig op zoek naar uitbreidingsmogelijkheden, vooral voor het parkeren van geassem bleerde personenwagens. Eerder moest Volvo af te zien van de plannen voor de bouw van een parkeertoren aan het Sifferdok. Het bouwrijp maken van het Texaco- terrein zal gebeuren in nauw cverleg met het Gentse gemeentebestuur, vooral omdat er in de omgeving we- genwerken moeten worden uitge voerd. Over het afgesloten contract tussen de naamloze vennootschap In dibo en de petroleummaatschappij Texaco is op dit moment weinig be kend. Wel is er in het koopcontract een clausule inzake concurrentiebeding voorzien. Dat betekent dat er zich geen bedrijven mogen vestigen die ac tief zijn in de sector van petro-chemie of brandstoffen. Advertentie voor informatie en reservering VNÜ-RDP 072-196222 De Engelse actrice Lysette Anthony en acteur Thom Hoffman met de champagne voor de Middelburgse Electro- bioscoop. Geen Rolls Royces en rode lopers, wel champagne en de twee hoofdrol spelers gisteren bij de perspremière van de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Zoeken naar Eileen' in de Middelburgse Electro-bioscoop. Ac teur Thorn Hoffman en de Engelse actrice Lysette Anthony kwamen aan in een 'gewone' BMW. Geen keurig gedekte tafeltjes waaraan met de film-' sterren gesproken kon worden. Het bankje voor de bioscoop en de stoep van het ernaast gelegen bankfiliaal deden dienst als praat- en zitplaats. „Dit hebben we nog niet eerder mee gemaakt", zegt Hoffman. „De sfeer hier is zo ontspannen. In andere ste den holt iedereen achter je aan om maar te kijken of alles op rolletjes loopt. Is dit typisch Zeeuws"? wil de dertigjarige Amsterdammer weten. Er wordt geknikt. Zijn Engelse colle ga (23) heeft zich inmiddels ge nesteld op het houten bankje. In de film neemt zij een dubbelrol voor haar rekening en zegt: „Deze film be tekent heel veel voor mij. Iedereen heeft tot de laatste minuut van de zeven weken waarin hij werd opge nomen, keihard gewerkt. Het is echt een hele goeie film geworden". Even naar de film zelf. 'Zoeken naar Eileen' is gebaseerd op een roman van de Nederlandse schrijver Leon de Winter. Samen met regisseur Ru- dolf van den Berg schreef hij het sce nario voor de film. Het verhaal gaat over een architect (Hoffman) wiens vriendin Marjan (Lysette Anthony) -die een boekhandel heeft- bij een auto-ongeluk om het leven komt. Hij zit diep in de put en wordt bijna gek als hij -een jaar later- de Engelse Ei- leen (Anthony) tegenkomt. Zij lijkt als twee druppels water op Marjan en heeft een dochtertje van twee maanden. Ze verdwijnt spoorloos en architect Philip de Wit gaat naar haar op zoek. Daarbij komt hij terecht in een res taurant, een afbraakpand, een pen sion en een bordeel. Hij wordt en passant bedreigd door ene Marc, die de echtgenoot van Eileen blijkt te zijn en haar ook probeert te vinden. Doordat ze samen de speurtocht naar Eileen ondernemen ontstaat er een soort band tussen de twee man nen, maar die eindigt uiteindelijk in een vechtpartij, wanneer ze de vrouw hebben opgespoord. Tijdens het gevecht weet Eileen weer te ver dwijnen. Twee jaar later komt Philip Eileen weer tegen. Ze werkt in een sjiek huishouden in een buitenhuis in Spa dat gerenoveerd wordt. De architect is Philip... En ze leefden nog lang en gelukkig. De film is geproduceerd door Eddy Wijngaarde en wordt ge distribueerd door Cannon. De kos ten bedroegen 1,6 miljoen gulden en hij gaat aanstaande donderdag in twintig Nederlandse steden (waar onder Middelburg) in première. In het gedeelte waarin Marjan nog in leven is, spreekt zij vloeiend Neder lands. Lysette: „Ik heb mijn mond meebewogen met de tekst die ik fo netisch op papier had staan. De stem is van Marijke Veugelers. Ik heb wel zelf één zinnetje gezegd 'Ik mijn Londen'. Maar tijdens het ge y— sprek blijkt dat ze meer kan dan dat. In vloeiend Nederlands zegt ze: 'heel goed', 'de winkel is gesloten' en 'ge zellig' en voegt eraan toe: „Ik denk dat een Nederlander die in de woes tijn zit en veel dorst heeft het niet lang zal uithouden met al die harde g's". Lysette Anthony werd voor deze film gekozen uit zo'n veertig Engelse actrices. „De regisseur en de produ cent kwamen naar Engeland. Ze zochten eigenlijk iemand met een Iers accent uit Belfast, maar ze kwa men niet verder dan Londen. Ik heb trouwens goed moeten oefenen om dat Ierse accent te pakken te krij gen". De keus viel op haar door een verkrachting. „Rudolf van den Berg kreeg in de Londense studio een proefopname te zien waarin ik werd verkracht en daaraan heb ik deze rol te danken". In haar geboorteland is Lysette An thony een beroemdheid. Op het ogenblik draait er een succesvolle humoristische tv-serie ('hij staat op nummer drie van de top tien') 'Three up, two down', waarin zij een hoofd rol speelt. „Hij wordt opgenomen voor een live publiek. Dat vind ik ge weldig leuk. Er moet natuurlijk wei eens een scène worden overgespeeld en dan moet het publiek ook op nieuw lachen, maar dat doen 'ze goed". De Britse actrice vertelt dat 'Zoe ken naar Eileen' in januari in Engeland uitkomt en ook Duitsland zal hem te zien krijgen. Thorn Hoff man vindt zijn nieuwste film 'smaak- en humorvol'. „Ik ben er bijzonder trots op. In deze film wordt het publiek op zijn wenken bediend: er zit spanning, actie, hu mor en emotie in. Het heeft een goeie soort romantiek. Veel films zijn vaak klef of vals, maar in deze is alles écht. Als de film mensen ont roert, dan klopt het, dan is het een eerlijk produkt. Ik vind het een hele belangrijke film, omdat er ook veel passie en hartstocht in zit. Deze film heeft een hart", zegt hij als een vol maakte verkoper van zijn produkt. Maar Hoffman kan het weten. Hij speelde al in een groot aantal films- zoals Lüger, Sprong naar de liefde, De vierde man, De witte waan en het Gezin van Paemel. Zijn grootste be kendheid kreeg hij door tv-series als Transport en Het wassende water. Voor zijn rol in die laatste serie werd hij vorig jaar uitgeroepen tot de meest populaire televisie-acteur van Nederland. Volgende week vertrekt hij naar België voor de opnames van twee films en in het voorjaar speelt hij in Venezuela mee in een rolprent van een Cubaanse regisseur. Over de Nederlandse speelfilm zegt hij: „Die is er eigenlijk niet. Je hebt gewoon goeie en slechte films". Hoff man vindt dat er in Nederland veel te weinig mensen naar de bioscoop gaan. „Als ze het meer zouden doen, komt er meer geld binnen, dan kun nen we nog betere films maken en daar komt dan weer meer publiek op af. Kortom: dan is de cirkel rond". En terugkomend op 'Zoeken naar Eileen': „Dit is een overtuigend pro dukt. Er zit geen wijsneuzerigheid, prietpraat of viezigheid in. Het is een film voor iedereen. Hij gaat direct van het hart van de makers naar het hart van de kijkers...". IngridRussel VLISSINGEN Twee kapiteins heb ben maandagmiddag na respectieve lijk 30 en 35 jaar afscheid genomen van de Provinciale Stoombootdien sten (PSD) in Vlissingen. Tijdens een drukbezochte receptie kregen colle ga's de gelegenheid de heren P.F. de Feijter en M. van der Linde een laatste hand te drukken. De Feijter trad in 1952 in dienst bij de PSD als werkman, na daarvoor tien jaar matroos te zijn geweest in de vis serij. Bij de PSD klom hij in de loop der jaren op van matroos tot stuurman-af losser en van kwartiermeester tot stuurman om in 1976 uiteindelijk de status van kapitein te verwerven. In 1981 werd hij daarnaast door de dienstcommissie gekozen tot mentor kapitein. Vijf jaar later dan De Feijter kwam Van der Linden in dienst bij de PSD. Hij had toen reeds elf jaar vaarerva- ring achter de rug. Bij de PSD begon hij als matroos en werkte zich op de zelfde manier als De Feijter op en pro moveerde in 1982 tot kapitein. Eén van de twee PSD-directeuren, de heer D. Oostinga, sprak de twee schei dende kapiteins toe aan boord van de Prinses Irene, die achter de werk plaats in de Tweede Binnenhaven lag afgemeerd. „Zeeland is altijd een wa terland geweest. 'Schipper mag ik overvaren?' is hier een bekende kreet. In vroeger tijden zijn er in deze provin cie waarschijnlijk honderden veren ge weest. Na de lancering van het Delta plan verdwenen de meeste en zoals het er nu naar uitziet is de kans groot dat ook de laatste twee verdwijnen. Dan zal misschien alleen het bekende kin derversje nog herinneren aan deze tijd", aldus Oostinga. De directeur schetste vervolgens de loopbaan van beide kapiteins. „Ze zijn allebei gekneed op het zoute water. Tijdens hun carrière werden de sche pen waarop ze voeren steeds groter. Ook het proces van mechanisatie en electronisering ging niet aan hen voor bij. Ze hebben tijden meegemaakt dat er nog met een telegraaf gewerkt werd en nu varen ze op de Prinses Juliana met de modernste geavanceerde appa ratuur aan boord". De Feijter en Van der Linden verlaten beiden de dienst wegens functioneel leeftijdsontslag. Een oud-collega neemt aan boord van de Prinses Irene afscheid van de twee PSD-kapiteins M. van der Linde (links) en P. F. de Feijter (midden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 27