Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? jnerikanen beschieten schip Iran Kritiek Neptunus op milieu-monument Amnesty bevestigt moorden Suriname ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR ff Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 'tzQn huiswerk doet. ft Ohago Jtö-0199J| WACHT VOORLOPIG AF dag Deschoon makers van Nederland. ^Alleen bij VGZ bent u verzekerci van een flexibel eigen risico. Zorgeloos verzekerd bij VGZ. BU ONTHULLING IN VLISSINGEN ïoo g idrO AiX^ Stamhoofden in Zuidafrika vormen nieuwe organisatie tegen apartheid Geen afspraken over meer werk Titanic mogelijk gezonken als gevolg van brand i i i i i I I I I I I I I I ZAjrgpioos verzeKera dij L olkt jaargang no. 223 Ljag 22 september 1987 f schip, door anonieme Amerikaanse bronnen om- Leven als een 'amfibie-achtig vaartuig', zou zijn ge lt en in brand gevlogen. De confrontatie vond plaats fens midden in de Golf, ten noordoosten van Bah- |n Het is de eerste keer sinds hun aanwezigheid in de If dat de Amerikanen het vuur openen. rnnd FNV verbaasd iuisme esters tolheffing Aantrekkelijk htslag Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, Rundertartaar, 1 IQ Lemende bewolking gevolgd door L toe regen. Middagtempèratuur traden. Een zuidwestelijke wind, 3 I Beaufort. ROVINCI ■S HAAG (GPD) Een Amerikaanse legerhelikop- llieeft gisteren het vuur geopend op een Iraans vaar- If dat mijnen legde in de Perzische Golf. Twee mijnenjagers en een ondersteuningsschip van de Belgische marine zijn maandagavond uit Ostende naar de Perzische Golf vertrokken. Zij zullen met twee Ne derlandse mijnenjagers deelnemen aan veegoperaties. De Amerikaanse president Reagan heeft maandag in een toespraak tot de VN-Assemblée Iran gevraagd het vuren te staken. Zo niet, dan moet de Veiligheidsraad volgens hem tot sancties besluiten. NV wijst eis tot atiging lonen af [ECHT (ANP) - Het conflict tussen de werkgeversorganisa- Jende vakcentrale FNV over voortzetting van de loonmati- lis maandag in volle hevigheid opgelaaid. Kabinet en so- Lpartners leken het afgelopen vrijdag tijdens het Najaars- |leg op het nippertje eens te zijn over de gewenste loonkos- Latiging. De centrale werkgeversorganisaties stelden de [maandag echter opnieuw de eis dat verdere loonmatiging Litgangspunt voor de cao-onderhandelingen wordt onder even. als vrijdag tijdens het Najaars- eg weigerde de FNV maandag op eis in te gaan zolang de werkge- hun „inspanningsverplichting" lanzien van de werkloosheidsbe- [ingniet nakomen. Wat de werk- sbetreft komt daarmee in elk ge- einde aan de gezamenlijke boepen die aanbevelingen zou- ïoen over het aannemen van lang- [werklozen, scholing, jeugdwerk- eid en werkloosheidscijfers. De heeft dit dreigement voor kennis- fg aangenomen. de arbeidsvoorwaarden van de amb tenaren. De FNV acht zich niet meer gebonden aan het „globale voornemen" dat ka binet en sociale partners begin juni tij dens het Voorjaarsoverleg overeen kwamen om terwille van de werkloos heidsbestrijding te streven naar een gematigde bruto loonkostenontwik keling. „Het was de bedoeling dat deze voor nemens in het Najaarsoverleg zouden worden geconcretiseerd. Kabinet en werkgevers zijn daaraan onvoldoen de tegemoet gekomen", aldus de woordvoerder van de FNV. De vak centrale is verbaasd dat het werk in de werkgroepen door de werkgevers „nu ineens wordt voorgesteld alsof het om het hoogste goed gaat, terwijl ze de besprekingen maandenlang op hinderlijke wijze hebben getrai neerd". De FNV-bonden gaan de onderhande lingen in met „onze eigen uitgangs punten voor een beheerste loonkos tenontwikkeling, waarbij die ontwik keling mogelijk eerder een resultaat van het overleg zal zijn dan een voor waarde vooraf'. CNV-voorzitter Hofstede hield zich maandag op een persconferentie in Utrecht op de vlakte over de opstelling van de FNV, maar zei wel dat „als je kabinet en werkgevers slecht beleid verwijt, je daar als vakbeweging geen slecht beleid tegenover moet zetten". „Als de FNV de loonmatiging daad werkelijk rigoureus zou loslaten, gaat de werkloosheidsbestrijding de mist in. Ik kan me dat niet voorstellen, want daarbij is toch niemand gebaat", aldus Hofstede. Neptunus nam maandag namens de milieu-organisaties bezit van het zojuist door minister Nijpels onthulde - en inmiddels met vlaggen bedekte - milieu-monument op het Vlissingse strand. VLISSINGEN De zeegod Neptunus is niet blij met het nationale milieu-monument - een gestyleerde olie druppel op een betonnen sokkel - dat minister drs Ed Nijpels maandagmiddag met drie daverende kanon schoten bij het Vlissingse badStrand onthulde. Neptu nus bemoeide zich als ongenode gast namens drie mi lieuverenigingen met het officiële gebeuren. Hij vroeg zich onder meer af of bij deze het milieu soms was doodverklaard. Minister Nijpels legde in zijn toespraak de werkelijke bedoeling van het monument uit en bood - in een duide lijk gebaar van toenadering - de god van de zee zelfs een oorlam aan. De onthulling geschiedde zonder inciden ten. De anonieme actievoerders die vorige week het kunstwerk van de Belgische Lidy Hoewaer al beklad den, lieten zich overigens - tot spijt van de minister - bij deze gelegenheid niet zien. (zie ook pagina 9) akcentrales CNV en MHP hebben afstand genomen van het flpunt van de FNV. Hoewel ook zij i staan ten opzichte van kabi- :n werkgevers, schorten ze hun pordeel op tot de vier werkgroe- anbevelingen hebben gedaan, de pde Kamer een oordeel heeft ge- i over de kabinetsplannen voor i er meer duidelijkheid is over zc Sr komt dit jaar nog een subsi dieregeling voor het aanstellen n huismeesters in de sociale wningbouw. PAGINA 5 buister Smit-Kroes over legt tolheffing in te voeren ®or Belgische automobilisten He gebruik maken van de Ne derlandse wegen als Belgie Mthoudt aan zijn tolheffing. PAGINA 7 te twee havenschappen Vlis- ingen én Terneuzen en Mid delburg zijn erg aantrekkelijk 'oor bedrijven op zoek naar ueuwe vestigingsplaatsen. PAGINA 11 leo Eoch, tweede trainer van e voetbalclub Vlissingen, eemt zijn ontslag; dertien spe- 's van het tweede elftal zijn bgegaan of gestopt. PAGINA 17 'ïdio, tv en kunst: 2 'lnr»en- en buitenl.: 3 en 5 Pinie en achtergrond: 4 v aria: 6 'kanciën, economie: 7 hovincie: 9, 10, 11, 12, 13, en 15 'k 16 en 17 HILVERSUM (ANP/GPD) - De caba retier Freek de Jonge heeft maan dag tijdens de winterspersconfen- tentie van de VARA deze omroep publiekelijk aangeklaagd wegens onbehoorlijk gedrag (foto). Nadat voorzitter Marcel van Dam zijn re de had uitgesproken, stapte De Jon ge tot zichtbare ontsteltenis van de VARA-leiding naar voren om voor een volle zaal zijn beklag te doen over het contractuele beleid van de VARA. Volgens De Jonge hadden geldelijke overwegingen bij de VARA-top er toe geleid dat zijn contract voor de presentatie van een televisie-pro gramma met de zanggroep Kinde ren voor kinderen, zou worden opge zegd. Het feit dat zijn gezicht een aanzienlijk aantal oma's en opa's er van zou afhouden om een lp van de groep voor hun kleinkind te kopen, is volgens De Jonge de reden ge weest dat de VARA liever Peter Jan Rens, het nieuwe gezicht van de VA RA, de presentatie wilde laten doen. Dit alles werd De Jonge niet in een rechtstreeks gesprek met de televi siedirectie meegedeeld, maar moest hij op de wandelgangen van een dremmelde" producer horen. De manier waarop de VARA van dit inmiddels al getekende contract af wilde, was voor De Jonge aanleiding de winterpersconferentie aan te grij pen om zijn gal te spuwen. „Ik wil nu van meneer Van Dam weten wat een contract de VARA waard is", zo riep de Jonge uit. Televisiedirecteur Koopman weigerde echter op de aantijgingen van De Jonge in te gaan. Voorzitter Van Dam wilde dit eveneens niet. (Zie ook pagina 2) Advertentie kilo Boycot journalisten - De boycot voor journalisten in Suriname is uitge breid tot de periode rond de verkiezin gen. De Surinaamse regering heeft nu besloten geen visa te verstrekken aan Nederlandse journalisten die de ver kiezingen op 25 november willen bij wonen. DEN HAAG (GPD) Het Surinaamse regeringsleger heeft in zijn klopjacht op het Junglecommando ten minste 35 ongewapende burgers standrechte lijk gedood. De meeste doden zijn eind november gevallen, zo meldt Amnes ty International in een vandaag ver schenen rapport. Amnesty geeft in het rapport gedetailleerde verslagen en getuigenverklaringen van standrech telijke executies. Onder de slachtof fers waren volgens Amnesty ook ba by's en zwangere vrouwen. In het 17 pagina's tellende rapport dringt Amnesty er bij de Surinaamse autoriteiten op aan een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar deze schendingen van de mensenrechten, de verantwoordelijken voor de rechter te brengen en onschuldig gedetineer den vrij te laten. Overlevenden beschrijven in het Am- nesty-rapport hoe 35 inwoners van Mooiwana in november 1986 door re geringssoldaten werden afgeslacht. Onder de slachtoffers bevonden zich volgens getuigeverklaringen 19 baby's en kleine kinderen. Ook drie zwangere vrouwen werden gedood. Bouterse verklaarde destijds dat de omgeko men burgers de dood vonden tijdens een leger-offensief tegen het Jungle commando. Van te voren was de dor- JOHANNESBURG (AFP) - Een kleine 60 Zuidafrikaanse stamhoofden heb ben op een geheime bijeenkomst in Johannesburg een nieuwe anti-apart- heidsorganisatie opgericht met de naam Contralesa. De stamhoofden willen alle traditionele zwarte lei ders organiseren en verenigen, aldus een verklaring aan de pers. Zij riepen op tot een „vastberaden strijd voor de vrijheid". De stamhoofden zeggen een grote steun te hebben onder de .bevolking van de tien zogenoemde „thuislan den". De oprichters van Contralesa be tuigden impliciet steun aan de verbo den anit-apartheidsbeweging ANC. Het was zo'n ontroerende r M. passage over de bestrij ding van de werkloosheid, een week geleden in de Troonrede. „Vorig jaar zijn met werknemers en werkgevers af spraken gemaakt om samen de werk loosheid terug te dringen. Met de be leidsvoornemens voor 1988 wordt ge tracht een verantwoorde basis te leg gen voor de gezamenlijke inspanning van overheid en sociale partners, ge richt op versterking van economie en werkgelegenheid op langere termijn". Maar drie dagen later al was het sprookje uit. Het najaarsoverleg van kabinet, vakbeweging en werkgevers draaide uit op een volslagen misluk king. Nieuwe afspraken zijn niet ge maakt, oude nauwelijks meer beves tigd. De sfeer werd er getekend door een knetterende ruzie tussen minister president Lubbers en FNV-voorzitter Pont over de vraag wie er straks ver antwoordelijk is voor een zware tegen valler, wanneer in 1990 het aantal werklozen niet beneden het half mil joen zal zijn gedaald. Binnen de FNV overheerst de opvatting dat kabinet en werkgevers veel te weinig doen om meer banen en meer werk te scheppen. En daarom wordt de animo om op nieuw te blijven vasthouden aan loon matiging 'zonder dat er iets tegenover staat' met de dag kleiner. De tijd dat alle drie partijen zaken konden doen over een goede aanpak van de werk loosheid lijkt te vervliegen. Ha pelingen sterk aangeraden het gebied te verlaten. In het rapport getuigen overlevenden dat er op het moment van de schietpartij geen leden van het Junglecommando in het dorp waren. Een 24-jarige vrouw vertelde Amnesty een regeringssoldaat gezien te hebben die de loop van zijn geweer in de mond van een zeven maanden oude baby stak. Het jongetje werd in de armen van zijn moeder doodgeschoten. PARIJS (AP) - Het passagiersschip Ti tanic is mogelijk gezonken als gevolg van een brand, die veroorzaakt werd door een explosie en die voor de pas sagiers geheim gehouden werd. Dat is maandag meegedeeld door de initia tiefnemers van de bergingsoperatie. Sinds de Titanic in 1912 op zijn eerste reis ten onder ging, is men er altijd vanuit gegaan dat het schip op een ijs berg gelopen was. Duikers die de afgelopen zomer in de mini-onderzeeër Nautile zes weken lang onderzoek hebben gedaan rond het scheepswrak, zeggen dat zij een gat aan de voorzijde van het wrak heb ben aangetroffen. „De vervorming van het metaal, dat eerder naar buiten dan naar binnen wijkt, wijst op een explo sie, mogelijk veroorzaakt door een brand," verklaarde Jacques Montlu- con, die verantwoordelijk is voor de conservatie van de voorwerpen die uit het wrak zijn gehaald. .voor het eerst sinds 1982 tussen 'de drie' voordoen, bergen grote risi co's in zich. Doordat in Nederland werknemers, ambtenaren en uitke ringsgerechtigden jaren achtereen hebben ingeleverd, gematigd en/of op de nullijn zijn gezet is de economie weer in een beter spoor terechtgeko men. De export van de industrie doet het een stuk beter dan vijf jaar gele den. Het bedrijfsleven staat er aan zienlijk beter voor dan tijdens de diepe recessie aan het begin van de jaren '80. De investeringen hebben een opleving ondergaan. De uitgaven van de over heid komen langzaam maar zeker - met hoeveel problemen dat ook ge paard gaat - op orde. Maar met de werkgelegenheid gaat het nog steeds niet goed. Het kabinet had vorig jaar in het regeerakkoord een ambitieuze doelstelling. Sindsdien is duidelijk ge worden dat er een wonder moet gebeu ren, wil die nog haalbaar zijn. Premier Lubbers verzekerde vorige week op een persconferentie als toelichting op de Troonrede nog eens dat het kabinet er alles aan doet wat het kan. Maar, voegde hij eraan toe, het kabinet kan het niet alléén. Nu de echte resultaten uitblijven dreigt ook de eensgezind heid te verdwijnen. Want oppositie en vakbeweging vinden dat het beleid van het kabinet faalt. En de werkge vers zijn evenmin bereid om de kastan jes uit het vuur te halen. Voor verder gesprek een wankele basis. Het in de Troonrede nog hoog opge hemelde overleg tussen kabinet, vakbeweging en werkgevers is koud een week later dus gestrand in een spelletje 'zwarte pieten' en 'zondebok ken zoeken'. Het verleden van het cen traal overleg heeft geleerd dat dergelij ke bezigheden funest kunnen uitpak ken. Binnen de FNV valt de term 'loon eisen' steeds meer. FNV-voorzitter Pont speelt met dit dreigement omdat zijn vakcentrale „niet van plan is loon ruimte binnen de bedrijven te laten zitten". Hij zet de zaak daarmee onder zware druk. Want dezelfde Pont weet dat met looneisen geen werkloosheid wordt bestreden. Het gevaar van haas- je-over van lonen en prijzen steekt dan weer onmiddellijk de kop op. De werk gevers worden er kopschuw van. En het kabinet ziet zich in zo'n geval veel van wat de laatste jaren moeizaam is bereikt, weer uit handen gespeeld. Pont heeft duidelijk voor zijn beurt ge sproken. Maar kabinet en werkgevers hadden ook niet veel te bieden in het najaarsoverleg. Daarom werd er meer bedorven dan bereikt. Afspraken die er al lagen zijn nog net niet ongedaan gemaakt. Inspiratie is natuurlijk iets anders. Misschien is de noodzaak van het centraal overleg de afgelopen we ken net een beetje te dik onderstreept. Kabinet, vakbeweging en werkgevers kunnen niet zonder elkaar bij de be strijding van de hardnekkige werk loosheid. Maar ze maken weinig klaar wanneer ze bij tegenvallers op eikaars vindingrijkheid gaan zitten wachten. vdM. (Advertentie) (Advertentie) Alleen bij VGZ kunt u elk jaar opnieuw de hoogte van uw eigen risico bepalen. Dus verwacht u het komend jaar weinig ziektekosten, dan kiest u nu bijvoorbeeld - uitgaand van 'n gezin, b.v. moeder 25 en vader 27 jaar en een kind - voor een eigen risico van f 2.100,-. U betaalt dan slechts f 141,45_per maand voor het hele gezin. Wilt u het volgend jaar een lager eigen risico dan is VGZ uniek. U kunt namelijk ongeacht uw leeftijd of gezondheids toestand elk jaar zelf uw eigen risico be palen! Meer informatie over het flexi bele eigen risico van VGZ? Bel gratis: Graag ontvang ik meer informatie over de VGZ ziektekostenverzekering. Naam Adres Postcode plaats Telefoonnummer leeftijd manleeftijd vrouw Aantal kinderen Beroep Gewenste klasse- Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. U kunt deze antwoordcoupon zonder postzegel opsturen naar: Volksgezondheids- zorg-VGZ, Antwoordnummer 292,6500 VC NIJMEGEN. KI t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1