[avenschappen Middelburg intrekkelijk Buitenlandse studenten te gast bij HEAO Vlissingen Provincie wil zelf welzijnswerk sturen Twee inzameldiensten klein chemisch afval Geen garantiefonds provincie voor vernieuwingen in visserij Huwelijkswetgeving moet op de helling PZC/ provincie IeLBURG Binnen Zeeland hebben de beide haven- Isgebieden Vlissingen en Terneuzen èn Middelburg de jste kans met hun pakket aan voorzieningen tegemoet te In aan de vraag van bedrijven, op zoek naar een nieuwe pingsplaats. Zeeuwse Landschap koopt weiland in de Yerseke Moer GS: IN LOOP VAN 1988 Goesenaar vernielt voor kapitaal aan ruiten en computer apparatuur tfmatie van tegenbeweging y over scholing ABVA/KABO-groep schort overleg op met PTT-directie 11 \pORT VESTIGINGSKLIMAAT beteren Zeeuws Mannenkoor viert jubileum met concert IN KADER INTERNATIONALE WEEK OPDRACHT VOOR ONDERZOEK AANVRAGEN VAN GEVAL TOT GEVAL BEKEKEN PVDA-KAMERUD IN GOES: Tuincentra te gastin Zeeland |AG 22 SEPTEMBER 1987 let gaat om regionaal 'stuwen- lesteringsprojecten sluiten de jkheden van deze lokaties beter waar bedrijven belang bij heb- n wat Goes, Hulst/Hontenisse, irg, Reimerswaal, Tholen en ee te bieden hebben. Dat bleek agmiddag bij de presentatie I. rapport, waarin de aantrekke- van acht regio's voor bedrijfs- ringen onder de loep is geno- ■in opdracht van de provincie en sistentie van gemeenten en een dingsgroep onder voorzitter- tan de heer J.C. de Jong (provin- beurd door het Brusselse 'Plant an International'. Bij dit onder hen bijzonder groot aantal fac- lan lokatie-elementen en soor- irijven (83) met hun wensen be- Bij deze aan de werkelijk- itleende bedrijfsprofielen scoor- lissingen-Oost, Terneuzen en burg het hoogst. Zij gaan door Je volgende ronde van het onder- at in totaal 3,5 ton kost. Daarin hun concurrentiepositie op het van de stuwende bedrijvigheid :n tegenover gebieden buiten d, als Rotterdam, Antwerpen, en nog een aantal, die nog worden bepaald, zoals de heer igbij de presentatie van de eer- e zei. Deze drie lokaties zijn ge- voor ongeveer een kwart van de erzochte bedrijfsprofielen. 'voorzieningen', die bedrijven j maar die in Zeeland niet of en dele worden geboden, horen meer: een volwaardig regionaal :ld, de nabijheid van een inter- ale luchthaven (reistijd), de af- leid van universiteiten of onder entra, samenwerking met uni- iten, de aanwezaigheid van pre- uze bedrijfsterreinen, interna- scholen, hogere opleidingss- ijkheden, gevarieerdheid in toe- igsbedrijven, investeringspre- mogelijkheden om te lozen op rater, de wegenstructuur, afval- :king en voldoende railtrans- gen), de produktie van metalen onder delen voor de bouw (Middelburg en Terneuzen). Gebleken is, dat bij huur of erpacht van terrein in de onderzochte gebie den van Zeeland de financiële resulta ten beter zijn dan bij aankoop van grond. Die constatering leidt de onder zoekers tot de voorlopige conclusie, dat de prijzewn van bedrijfsterreinen mogelijk te hoog zijn. Gebleken is, dat de havenschapsgebieden ook geschikt zijn voor bedrijvigheid, die niet aan zeehavens gebonden is. Drs. De Jong verklaarde, dat het me rendeel van de resultaten van dit on derzoek niet verrassend is. „Wel kun nen we veel concreter ingaan met deze gegevens bij de hand op wat bedrijven vragen. Tot nu toe kon je eigenlijk vaak niet meer dan een globale reactie geven over watje te bieden had." Voor de voortzetting van het onderzoek naar de concurrentiepositie van de ha venschappen en Middelburg hebben gs intussen toestemming gegeven. In een derde fase kan worden bekeken welke elementen in het aanwezige of verlangde voorzieningenniveau beïn vloed kunnen worden om de concur rentiepositie van Zeeland te verster ken. GOES - Het Zeeuws Mannenkoor viert vrijdag 2 oktober het derde lustrum met een concert in de rooms katholie ke Maria Magdalenakerk in Goes. Be halve het jubilerende koor werken mee het Westvlaams orkest uit Brugge, de alt Margaret Roest en de bariton Char les van Tassel. Dirigent is Han Beek man. Het concert begint om 20 uur. Buitenlandse studenten proeven Zeeuwse bakkerswaar bij het begin van de Internationale Week van de HEAO in Vlissingen VLISSINGEN - De Spaanse student wist niet of hij de bolus nu echt lek ker moest vinden. Hij kreeg het Zeeuwse baksel maandag aangebo den bij het begin van de Internatio nale Week van de HEAO-afdeling (Hoger Economisch en Administra tief Onderwijs) van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De werk week is bedoeld om de contacten met buitenlandse hogescholen en universiteiten te verstevigen. Uit eindelijk moet dat leiden tot uit breiding van het aantal internatio nale stageplaatsen voor de Vlis- singse HEAO'ers. In totaal zijn deze week zeventig Spaanse en Franse studenten met hun begeleiders te gast. Van Duitse en Engelse scholen zijn enkel een aantal docenten overgekomen, om dat daar het studiejaar nog niet is begonnen. De HEAO heeft eerder dit jaar met twee Spaanse universitei ten overeenkomsten gesloten. Ge hoopt wordt dat de Internationale Week ook tot intensivering van de contacten met de andere Europese landen aanleiding zal geven. De Zeeuwse bolus was gisteren slechts een bescheiden voorproef van wat de buitenlandse studenten de rest van de week nog te wachten staat. De studentenvereniging van de HEAO bood de gasten 's avonds een vismaaltijd aan. Vandaag (dins dag) kunnen de buitenlandse stu denten de eerste lessen volgen. Bur gemeester mevrouw E.J. Hoogen- dijk van Kortgene houdt om 14 urn- een lezing over de Europese gedach te. Daarna ontvangt haar collega drs. J.C.Th, van der Doef van Vlissin gen het gezelschap in het stadhuis. Woensdag wordt de stormvloedke ring in de Oosterschelde bezocht. De daaropvolgende dag worden de mo gelijkheden van verregaande sa menwerking besproken. C. Liebana, hoofd van de voorlichting tertiair onderwijs bij de EG spreekt dan over internationale samenwerking in het hoger beroepsonderwijs. Vrij dag wordt de Internationale Week afgesloten. MIDDELBURG De Stichting Het Zeeuwse Landschap wil opnieuw een stuk natuur aankopen in het relatienotareservaat Yerseke Moer. Het gaat om ruim 7,5 hectare weiland, te leveren door het Bureau Beheer Landbouwgronden voor de prijs van ruim 133.000 gulden. Het dagelijks provinciebestuur heeft de staten voorgesteld om - zoals gebruike lijk - de helft van de aankoopkosten te betalen. De uitgave komt ten laste van het provinciale potje 'aankopen Yerseke Moer', waarin dan nog een bedrag van bijna 2 ton overblijft. Het weiland wordt vrij van jacht en pacht opgeleverd. MIDDELBURG Het Zeeuws pro vinciebestuur wil zelf meer recht streeks betrokken zijn bij het sturen van de welzijnssector. Het eigen pro vinciale bestuursapparaat krijgt het 'primaat', zo blijkt uit de opdracht die het dagelijks provinciebestuur heeft geformuleerd voor een extern -nog in te huren- onderzoeksbureau. Dit bu reau moet aangeven hoe de bestaande structuur van adviesraden, adviesor ganen en steunpuntorganisaties over hoop kan worden gehaald. Dat is hard nodig, want - aldus gs - er is een ongewenste verstrengeling ont staan van verantwoordelijkheden op het vlak van beleidsadvisering, be leidsuitvoering en belangenbeharti ging. Het gevolg is dat 'bestuurlijke verantwoordelijkheden' vervagen en dat adviesorganen niet altijd meer even serieus kunnen worden genomen. Het college gaat er van uit dat een reorganisatie van de advies- en steun functiestructuur tot inkrimpingen zal leiden, want er wordt heden ten dage nogal wat werk dubbel gedaan. Bovendien: belanghebbenden in de welzijnssector richten zich in de prak tijk steeds meer rechtstreeks tot het provinciaal bestuur, dat inmiddels zelf ook over gekwalificeerd en deskundig personeel beschikt. Dat is, aldus g.s., geen overbodige luxe. Want als gevolg van decentralisatie en integratie van welzijnswerk heeft het provinciaal be stuursapparaat steeds meer werk ge kregen op het vlak van 'beleidscoördi natie'. Gedeputeerde staten beloven te be zien in hoeverre vrijkomend geld kan worden benut voor uitvoerend wel zijnswerk (direct op de klant gerichte activiteiten). Het college geeft de on derzoekers verder mee dat de raden en advieslichamen in de toekomst dienen te worden samengesteld uit deskundi gen, die onafhankelijk van welzijnsin- stellingen kunnen opereren. De nieu we structuren, aldus g.s., moeten zo zijn opgezet dat in principe een schei ding bestaat tussen advisering, over leg, ondersteuning en belangenbehar tiging. GOES - Bij het belastingkantoor aan de Ravelijn de Groene Jager in Goes is zondagnacht voor tussen de tien- en vijftienduizend gulden aan ruiten en computerapparatuur vernield. De 26- jarige Goesenaar J. B. is in verband hiermee aangehouden. De jongeman heeft bekend de vernielingen te heb ben aangericht. Hij bekende eveneens zondagnacht bij de conservenfabriek Coroos in Biezelinge ook een groot aantal ruiten te hebben vernield. De schade daar wordt geschat op zo'n 40.000 gulden. De Goese politie kreeg zondagnacht even na vier uur een alarmmelding binnen. Bij het belastingkantoor trof fen de wetsdienaren verschillende ge sneuvelde ruiten en vernielde compu terapparatuur aan, die naar buiten was getrokken. B. kon maandag na verhoor weer naar huis. .ntrekkelijkheid van een aantal se plaatsen voor verschillende :n bedrijven met een stuwende op de omgeving kan worden lot als ontbrekende wegen wor- |angelegd. „Dan ondergaan de over de hele linie een duidelijke zei onderzoeker dr. W. P. bij de presentatie. Van wezen- lang noemde hij in dit opzicht de Westerschelde-verbinding, de ■zuidaansluiting van Terneuzen :t Belgische rijkswegennet en e aanleg van een autoweg tussen eg 58 en de ringweg om het ha- bied van Antwerpen aan de roever. e industrieterreinen zelf betreft voor Middelburg en de beide ha- aappen duidelijk mogelijkheden kwaliteit te verbeteren om tege- te komen aan wat verschillende bedrijven willen. Voor de andere :en in Zeeland die zijn onder- geldt, aldus de onderzoeker: eteringen zijn wel mogelijk, niet zinvol voor de investerings ten, die in het geding zijn". In de van de dienstverlening kan Zee- njn werving voor bedrijven ver- i als er prestigieuze terreinen ko- üs er ruimte komt voor goed ge- rde kantoren, als hotels en con- ieruimten, bij voorkeur in een of (ebieden, worden uitgebreid en met name technolgische kennis 'orden uitgewisseld met bijvoor- universiteiten. rdvan de bedrijvigheid, die het land goed zou doen: houtverwer- industrie voor de bouw (Terneu- n Vlissingen); groot-metallurgi- ndustrie en assemblage (Vlissin- iieterijcilinderkoppen voor mo- (Vlissingen), tabaksverwerken- pustrie (Vlissingen), distributie- Bvoor consumentenprodukten erzee (Tern euzen en Vlissingen, I ide ook voldoen aan veel verlan- neinde sfeer van de produktie irenische stoffen en onderdelen le off-shoreindustrie worden ge- sportartikelen (Middelburg), •Werkende industrie (Vlissin- 'eze vormen van bedrijvigheid te evenals tien aanverwante za- ueegenomen bij het concurren- "derzoek. tweede fase worden ook nog soorten bedrijvigheid toege nie op economische gronden 'hoog 'scoren' voor vestiging in J id. Ze worden uit een oogpunt I 'arketing mede op verzoek van 1 teleidingscommissie meegeno- I ',et gaat om industriële produk- ontvlambare vloeistoffen, pro- E van klein-chemicaliën, ver- n& van afvalstoffen (Vlissin- ®IBURG - De FNV-Jongeren- >®g, district Midden- en Noord ■nf gaat.in twintig bijeenkom- ormatie geven over scholing, onder andere aandacht worden £aan de relatie Jongerenbewe- v, aan activiteiten zoals I nwerk en schoolvoorlichting te vraag wat politiek met jon- I telt te maken. De eerste bijeen los woensdag 23 september in !an de Jongerenbeweging op i® Aanvang: 20.00 uur. De bietenoogst van landbouwer P. de Backere wordt door vrachtwagens rechtstreeks van het bedrijf aan de Kamperse- dijk in Zaamslag naar de CSM-fabriek in Breda gebracht. SAS VAN GENT - De vrachtwagens en tractoren met bie ten rijden vanaf maandag weer en masse door Zeeuwsch- Vlaanderen op weg naar de twee suikerfabrieken in Sas van Gent. De CSM verwerkt geen bieten meer, maar het fabrieksterrein wordt nog wel gebruikt voor de bieten- aanvoer. De bieten worden overgeladen in vrachtwagens die hun lading via het veer Perkpolder-Kruiningen naar Breda brengen. Bij Suikerunie werd maandag tussen vier- en vijfduizend bruto ton aangevoerd. De bieten kwamen uit Walcheren en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De karavaan uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen komt vandaag, dinsdag, op gang Hoofd algemene en agrarische zaken M. Murre schat dat dertig procent van de bieten door de boeren zelf wordt ge bracht en dat zeventig procent door beroepsvervoerders wordt aangevoerd. De verwerking van de bieten begint vandaag, dinsdag. Volgens de laatste monsters van Sui kerunie bedraagt het suikergehalte van de eerste bieten zo'n vijftien procent. Op het CSM-terrein was het maandag nog vrij rustig. „De eerste vrachtwagens zijn vandaag naar Breda gereden, maar hoeveel ton er precies is aangevoerd weet ik niet. Later deze week komt de aanvoer pas goed op gang", aldus R. Marquinie, hoofd van de administratie. MIDDELBURG Er komt in Zeeland geen provinciaal garantiefonds voor ondernemers die willen investeren in nieuwe methodes voor het kweken van vis en het telen van schelpdieren. Het provinciebestuur heeft daarvoor onvoldoende geld. Wel is de provincie bereid om met de minister van Land bouw te gaan praten over een geza menlijk garantiefonds van rijk en provincie. Daarnaast zal de provincie van geval tot geval bekijken of in noverende projecten geldelijke steun verdienen. Daarbij worden dan de procedures van het provinciaal werk- gelegenheidsfonds gehanteerd. Dat blijkt uit antwoorden van gedepu teerde staten op reacties die de provin ciale visserij-nota heeft losgemaakt. De Kamer van Koophandel te Middel burg deed de provincie de suggestie aan de hand om een garantiefonds in het leven te roepen. De kamer vindt dat nieuwe ontwikkelingen op het vlak van de commerciële viskweek en de niet-bodemgebonden schepdieren- teelt (hangcultuur) steun verdienen. Daarnaast signaleerde de kamer dat de Zeeuwse visserij-sector behoefte heeft aan meer technische en biologi sche kennis voor het op gang brengen van vernieuwende ontwikkelingen. De kamer vroeg g.s. ook om steun bij de pogingen om een projectmanager aan te trekken voor de realisering van plannen voor een World Fish Center op het voormalige Oosterschelde- werkeiland Neeltje Jans. G.s. spreken de bereidheid uit om blijvend financië le steun te verlenen aan een proefsta tion voor de visteelt, wanneer zo'n voorziening deel zou uitmaken van het beoogde World Fish Center. Het dagelijks provinciebestuur be looft verder nadere aandacht te zullen besteden aan visteelt op land en vesti gingsmogelijkheden voor toeleveren de of verwerkende bedrijven. Daarbij zal op dezelfde manier te werk worden gegaan als bij het vervaardigen van de nota Zeeuwse produktstromen, die op de landbouw is gericht. Gs hebben een geruststellend woord over voor de gemeente Reimerswaal. Die staat op het standpunt dat Yerse ke de voorkeur verdient voor be drijfsvestigingen in de visserij-sec tor, zolang daar nog ruimte is. De acti viteiten bij Neeltje Jans, zo liet Rei merswaal weten, dienen zich voorals nog tot experimenten te beperken. G.s. antwoorden zich in deze opvat ting te kunnen vinden. MIDDELBURG De provincie Zee land is van plan om in overleg met de gemeenten volgend jaar een sluitende regeling op te zetten over de inzame ling van klein chemisch afval. Daar bij wordt eraan gedacht om twee in zameldiensten aan te wijzen. Die moe ten zorgen, dat bij bedrijven en ge meentelijke depots het klein che misch afval wordt verzameld. Op die manier verwacht en „een sluitend ge heel" te krijgen voor de afvoer van kleine hoeveelheden chemisch afval. Dat staat in het ontwerp-plan voor het provinciaal afvalstoffenbeleid, dat na een inspraakronde en reacties van al lerlei kanten aan de Zeeuwse staten is gestuurd. De provincie zorgt voor een actieprogramma, waarbij er naar toe wordt gewerkt dat iedere gemeente voor de inzameling van klein chemisch afval zorgdraagt. Die gemeenten kuin- nen dan voor bepaalde voorzieningen van de provincie subsidie krijgen. Opzet van de provincie is de inzame ling van klein chemisch afval in te bed den in het geheel van het provinciaal afvalstoffenplan. Daartoe is men uit genodigd door minister Nijpels: een actieprogramma voor klein chemisch afval moet sporen met het grote plan om een rijksbijdrage te kunnen krij gen. Dat blijkt uit een aantal aanpas singen, die na de inspraak in het afval stoffenplan zijn opgenomen. Aangege ven wordt nu ook, dat er plannen zijn ontwikkeld voor de uitbreiding van de MIDDELBURG In navolging van het landelijk overleg heeft de regiona le groep ABVA/KABO postdistrict Middelburg met de fracties ABVA KABO van de districtsdienstencom- mississies (ddc) en de dienstencom missies Bergen op Zoom, Hulst, Oos terhout, Middelburg, Goes, Oostburg, Terneuzen, Breda en Roosendaal be sloten om het overleg op te schorten in het hele postdistrict. Reden hier voor is de „lakonieke houding van de hoofddirectie post ten aanzien van de besluitvorming over de reorganisatie PTT-post", aldus een ABVA/KABO- woordvoerder. De ABVA)KABO vindt het besluit dat de minister heeft genomen op advies van de bedrijfsleiding PTT-post in fla grante tegenstelling staan met de af spraken die eerder zijn gemaakt met de vakbonden. Ook zien de dienstcom missies in het postdistrict Middelburg grote problemen ontstaan over de mo gelijke invulling van het cao-overleg. De ABVA/KABO-fracties van de DC's zijn bang dat indien er op zo'n manier landelijk overleg wordt gevoerd door de hoofddirecteur post en de minister, er van open en eerlijk overleg geen sprake kan zijn. Het overleg over de reorganisatie PTT geeft aan, zo zei de ABVA/KABO-woordvoerder „dat on ze vermoedens helaas de juiste zullen zijn." regionale stortplaatsen Midden-Zee land in de gemeente Borsele en voor de Koegorspolder en dat die uitbreiding wordt toegestaan. Gs verweren zich tegen het verwijt dat er geen stimulerend beleid in de rich ting van de gemeenten wordt gevoerd. Men zal erop blijven aandringen, dat van die kant wordt gepoogd zoveel mogelijk afval opnieuw te gebruiken en waar mogelijk minder te storten. Wel wijst men op de eigen verantwoor delijkheid van gemeenten op het ge bied van de gescheiden inzameling van afvalstoffen. Er is voorts een noti tie over milieuvoorlichting in voorbe reiding. In een reactie over de overlast van zil vermeeuwen, die op gestort afval afko men kondigen gs onderzoek aan. Dat wordt uitgevoerd door het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer. Na een inven tarisatie wordt onderzocht hoe de overlast bestreden kan worden. Mest stoffen worden niet meer als afvalstof fen beschouwd. Beken wordt hoe voor komen kan worden dat agrarisch afval (ook mosselschelpen) ongecontroleerd in het milieu terecht komt. Gs hebben de staten voorgesteld het afvalstoffen- plan vast te stellen. GOES - De huwelijkswetgeving moet op de helling. De huidige wetgeving houdt vrouwen afhankelijk. Dit zei het PvdA-Kamerlid Wijnie Jabaay maandag in het Goese vrouwenont moetingscentrum Jet voor de afde ling Zeeland van de Rode Vrouwen van de Partij van de Arbeid. Mevrouw Jabaay hamerde op het belang van economische onafhankelijkheid, en zei te hopen dat de nieuwe generatie vrouwen zich anders opstelt. In dat verband uitte ze kritiek op het huidi ge beleid, dat vrouwen wel de ruimte geeft om te studeren maar vervolgens de arbeidsmarkt voor hen gesloten houdt. Ze wees erop dat het met de gelijke be handeling van mannen en vrouwen in Nederland nog bitter slecht gesteld is. „De Europese Gemeenschap moet Ne derland bij herhaling op de vingers tik ken". Ze meende dat het slecht gaat met de emancipatie. „Die wordt door het kabinet wel met de mond beleden, maar intussen moet er een zorgzame samenleving komen. In feite komt het dan weer op de zorgzaamheid van vrouwen neer". Het Tweede Kamerlid was naar Goes gekomen om te spreken over de effec ten van de miljardennota voor vrou wen. „Vooral de positie van bijstands vrouwen is nog erger dan vorig jaar. Er komt dan wel extra kinderbijslag, maar aan de andere kant gaat de bij drage voor kraamzorg achteruit. Ook wordt er gekort op zaken als individue le huursubsidie. De minima krijgen te weinig om van te leven, maar te veel om dood te gaan". Voor haar gehoor van ongeveer dertig vrouwen brak Wijnie Jabaay tenslotte een lans voor kinderopvang. „Het is toch te gek dat Nederland samen met Italië achteraan komt op dit vlak. In de Scandinavische landen is kinderop vang goed geregeld, daar wordt één op de drie kinderen professioneel opge vangen. In Nederland is die verhou ding één op honderdvijfentwintig". Over gastouderschap was de politica niet enthousisast. „Kinderopvang is werk waar je gekwalificeerde mensen voor nodig hebt. De rechtspositie van de vrouwen die voor een paar gulden per uur die kinderen opvangen in een gastouderproject, is huilen met de pet op. Het is een truc, waarmee het kabi-" net ons in de kuil van de zorgzame sa menleving laat vallen". RENESSE De organisatie Neder landse Verenigde Tuincentra (NVT) houdt deze week voor het eerst in haar bestaan de jaarlijkse leden ver gadering/reünie in Zeeland. Twee da gen verblijven de deelnemers in Zee land waarbij de gelegenheid wordt aangegrepen wat van de provincie te zien. De landelijk voorzitter van de NVT, M. Zevenbergen, opende maandagmid dag in motel 'De Zeeuwse Stromen' in Renesse de algemene vergadering. Hij verwelkomde zeventig eigenaren van bij de NVT aangesloten tuincentra en hun echtgenotes. Eerder waren 's mor gens de 150 gasten ontvangen op tuin centrum 'Braber' in Renesse waarbij de lunch werd gebruikt. In zijn ope ningswoord dankte de voorzitter de Zeeuwse leden van de vereniging voor de organisatie van dit gebeuren. Volgend jaar wordt het wereldcongres van tuincentra in Nederland gehou den. Achttien landen zullen daaraan deelnemen. Op de vergadering kwam verder naar voren dat bij de staatsse cretaris van economische zaken een verzoek is ingediend tot avond-open- stelling van de tuincentra. Voorts hield een verzekering-expert een inleiding over verzekeringszaken, die betrekking hebben op tuincentra, 's Avonds was er een barbecue-party. Vandaag, dinsdag, wordt met drie bus sen een Zeeland promotietoer ge maakt waarbij Walcheren, Zuid-Beve land en Zeeuwsch-Vlaanderen worden bezocht. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11