talenten niet te vlug voor de leeuwen gooien. Met kunststi alleen komt men er niet Doof Zo gezegd Serieus Rode gevaar Kraaien Interview IRENE DE KOK DWINGT GELUK AF OOSTBURG - De judotrainer Peter Ooms uit Tilburg houdt vol dat het niets te maken heeft met bijgeloof. Maar altijd in de week voor een groot toernooi is deze coach verslaafd aan een merkwaardige traditie. Hij weet zeker dat hij geluk kan af dwingen en maakt daar dankbaar gebruik van. Peter Ooms: „We stappen op het vliegtuig naar Londen om een offer te bren gen. Dat gaat altijd volgens hetzelfde ritueel. We steken hon derd kaarsen op in de Westminster Abbey en gooien honderd gulden in het offerblok. Daarna reizen we terug naar Neder land. Dat werkt altijd, want wie een offer brengt krijgt er ook iets voor terug". Black out Krachtmeting Voetbal Vaderfiguur Sportcommentaai MAANDAG 21 SEPTEMBER 1987 Judoster op bedevaart voor WK Hij maakt de bedevaart altijd samen met zijn gelouterde pupil: de wereld kampioene Irene de Kok. Zaterdag was deze twee-eenheid op een vriend schappelijk toernooi in Oostburg. Ire ne de Kok: „Vanaf vandaag gaan we alleen nog zes weken hard trainen". Peter Ooms: „Maar in de laatste week bouwen we dat af en dan reizen we voor een paar dagen naar Londen". De 22-jarige judoka wil weer een gooi doen naar de titel en heeft er alles voor over om te slagen. Trainingsweken van dertig uur waren meer regel dan uitzondering en tussendoor was er tijd voor een toernooi. Zoals pas nog in Oostenrijk met een uitzonderlijk ster ke bezetting. Irene de Kok werd er tweede na een verloren finale tegen Ingrid Berg- hmans. Zaterdag, in Oostburg won ze wel, maar eigenlijk was die overwin ning niet verdiend. Marion van Dors- sen werd in het rechtstreekse duel be nadeeld door een onvoorstelbare black-out van de scheidsrechter. De Zeeuwse judoka scoorde met een ach terwaartse worp (een tani-otoshi) een vrijwel zekere yugo: goed voor vijf punten en in dit geval voor de winst. De scheidsrechter, Tomas van Don gen uit Raamsdonkveer, beweerde la ter echter: „Ik heb de worp wel gezien, maar omdat het zo snel ging zag ik niet wie het deed. Dan kan ik het punt dus ook niet toekennen". De arbitrale blunder wierp een smet op de belangrijkste partij van het toer nooi. Marion van Dorssen hield er een slechte smaak aan over, wetend dat ze voor de tweede keer de wereldkam pioene had verslagen. „Voor ons telt deze uitslag niet", zei trainer Staf de Moor nors. „Marion heeft die wedstrijd gewonnen, want ik trek me van zo'n ongelooflijke flater niets aan". Marion van Dorssen kreeg geen kans op revanche. Haar grote rivale van de ze middag mocht van haar trainer niet meedoen aan de wedstrijd voor alle ca tegorieën. „Ze is natuurlijk niet gek", merkte Staf de Moor op. „Dan riskeert ze nog eens te verliezen". De wereldkampioene deed wat de trai ner haar opdroeg en hield het toernooi verder voor gezien. „Het is een flauw om er een excuus voor te zoeken", zei ze na afloop openhartig, „maar dit zijn niet m'n beste wedstrijden. Ik was hier pas laat, had zelf auto gereden en de voorbereiding was dus gewoon slecht. Zo'n wedstrijd tegen Marion moet je niet te licht opvatten. Ze is een sterke judoka aan het worden. Fysiek krach tig, vooral in haar armen, en op de grond technisch heel goecj". Het was, zo vlak voor de WK, nog een aardige krachtmeting, meer niet, zo beweerde ze later. „Die kleine toer nooien? Ik moet ze natuurlijk winnen, maar het kost veel energie". Ze gaat overigens uit van „een redelijke kans" op een nieuwe wereldtitel. Peter Ooms: D'r mag niets geks meer gebeu ren in de weken die nu komen". De Kok: „Ik mag niet ziek worden, dan valt de voorbereiding weg. Ik mag bij voorbeeld ook geen ruzie krijgen met m'n trainer. Dat kan ik voor een toer nooi niet hebben". Henny Zandbergen liggendwordt op handen gedragen door zijn spelers. MIDDELBURG - Mensen in zijn om geving verklaren hem wel eens voor gek, maar zelf vindt Henny Zand bergen het de gewoonste zaak van de wereld. De 34-jarige rugbytrainer uit Middelburg, die door de week als administrateur werkzaam is op de vliegbasis Soesterberg, komt op woensdag speciaal naar huis om de selectie van het Middelburgse Oe- moemenoe onder handen te nemen. „De rest van de week blijf ik in Soes terberg, maar op woensdag kom ik even op en neer om training te ge ven. Dat hoort zo. Ik heb destijds die klus aangenomen, dus dan moet je die zo goed mogelijk uitvoeren. Ik houd niet van half werk". Hoewel de 34-jarige Zandbergen er fi nancieel weinig tot niets wijzer van wordt, heeft hij het er graag voor over. Het is liefdewerk-oud-papier, maar dat vind ik geen probleem. Ik doe het uit liefde voor de club en de sport". Oemoemenoe vaart er in elk geval wel bij. De Middelburgse rugbyclub boekt de laatste jaren de nodige suc cessen. Zo werden de voorbije jaren zes spelers (Wilco Bouwens, Jan Aal- bregtse, Harm-Jan de Voogd, Marlon Zandbergen, Edo Jansen en Arno Seijbel) geselecteerd voor Jong Oranje. En afgelopen seizoen werd het tweede herenteam ongeslagen kampioen. Insiders beweren dat dat allemaal te danken is aan Zandber gen. „Ik probeer eruit te halen wat er in zit. Ik werk hard, ben enthousiast, maar je bent als trainer toch afhan kelijk van je materiaal. Als je geen ta lent hebt, is het moeilij k om succes te behalen", is hij realistisch. scrum. „Ik heb eerst een tijd lang ge voetbald. Ik heb nog met Halsteren in de vierde klasse gespeeld. Dat was in de slechte tijd. Toen was het nog geen bijeen gekocht stelletje. Later toen ik in Deventer gelegerd was, kwam ik door vrienden in aanraking met rugby. Ik werd lid van de Pic- kwick-players en vond het een leuke sport. Ik heb er vier jaar gespeeld en ben in 1981 vanwege mijn werk (ad ministrateur bij het ministerie van defensie) naar Middelburg verhuisd. Al heel snel kwam ik daarna bij Oe moemenoe terecht". Hoewel hij inmiddels weer overge plaatst is naar Soesterberg („Binnen Henny Zandbergen is bezeten van de rugbysport („het is een stuk van mijn leven") en eist veel van zich zelf. Van zijn spelers vergt hij ook het nodige. „Op bepaalde punten ben ik wel streng", bekent hij. „Als we om half acht moeten trainen, eis ik dat de spelers er ook om half acht zijn. Wie niet op tijd is, krijgt op zijn flikker. En als iemand door werk of studie niet kan komen, vind ik dat niet erg, maar hij moet wel de be leefdheid opbrengen om dat van te voren te zeggen". „Ik eis een zekere discipline, maar het is echt niet zo dat ik over lijken ga. Het moet niet te gek worden. Ik Peter Ooms geeft aanwijzigingen aan Irene de Kok tijdens het toernooi in Oost burg. Henny Zandbergen is al zo'n tien jaar actief in het wereldje van de try en nu en anderhalfjaar krijg ik hoogst waarschijnlijk weer werk op de ka zerne in Middelburg") is Henny Zandbergen anno 1987 nog altijd ver bonden aan Oemoemenoe. Niet meer als speler echter, zoals in de beginja ren, maar als oefenmeester van de eerste en tweede herenselectie, waar toe ook een groot aantal jeugdspe lers behoort. „Zo af en toe doe ik nog wel eens mee, als we mensen tekort hebben of wanneer het slecht gaat", grinnikt hij. Én dan serieus: „Toch probeer ik dat zoveel mogelijk te be perken. Als je eenmaal in het veld staat ben j e niet meer objectief en dat moetje als trainer juist wel zijn". zou bijvoorbeeld graag nog meer dan twee keer anderhalf uur per week (woensdag en vrijdag) willen trainen, maar het houdt op een gegeven ogen blik op. De spelers zitten ook met werk of studie en ik besef heel goed datje van het rugby niet kan leven". „Ja, net als iedere andere trainer win ik graag, maar als de tegenstander gewoon beter is, accepteer ik dat. Je moetje ook altijd goed realiseren dat bepaalde jongens op een zeker mo ment niet beter kunnen, dus dat ze hun top bereikt hebben". Forceren heeft dan geen zin weet Zandbergen uit ervaring. „Ik werk toch via de weg van geleidelijkheid. Ik ben erg voorzichtig met het talent dat we hebben. Ik zou die jongens zo in het eerste mee kunnen laten doen, maar dan loop je het risico dat zo'n talent tegen een verkeerde vent op loopt. Dus dat hij iemand tegen komt, die een veel zwaarder postuur heeft dan hem. Tsja, dan help je zo'n jongen helemaal de vernieling in. Je moet de talenten daarom eerst aan het niveau laten wennen en niet te vlug voor de leeuwen gooien". De aanpak van Zandbergen, die on langs ook districts-trainer van de colts (17-18 jaar) is geworden, legt hem bepaald geen windeieren en spreekt de spelers aan. Het klikt tus sen hem en zijn pupillen. „Je hebt trainers, die hun training voorberei den, vervolgens een uurtje les geven en dan naar huis gaan. Zo ben ik niet. Na afloop ga ik nog eens lekker met die gasten praten. Ik probeer een ver trouwensman te zijn. Want ik ben van mening, dat wanneer de jongens geen vertrouwen in je hebben, je het niet redt. Ik sta open voor hun pro blemen. Dat heeft niet alleen op het rugby betrekking. Ze komen met al lerlei problemen naar me toe, van vriendin tot school. Ik wil niet zeggen dat ik alle problemen oplos, maar ik probeer een soort vaderfiguur te zijn. Ik sta midden tussen de jongens, ik hoef niet op een voetstuk te staan". „De spelers mogen bij mij ook in spraak hebben. Als ze een andere mening hebbenmogen ze die venti leren. Ik weet het heus niet alleen. Bang dat ik daardoor een keer on deruit ga Welnee, ik heb de afgelo pen jaren zoveel krediet opge bouwd, dat ik dat niet zie gebeuren". Jan Dagevos Alsof er helemaal geen rivJ sen Middelburg en Vlissingenj koesterden bestuurders zo'n jaar geleden de dubbelstad-i te'. Wat zou er niet allemaaltu, gebracht kunnen worden aki grootste gemeenten van Zeek handen ineensloegen? Het ene andere luchtkasteel schoot grond in het gebied tussen hei en Scheldestad. Vooral in sportkringen liet m enige tijd het hoofd aardig opt, gen. Een overdekt zwembad nu pische afmetingen, dat moest dracht maakt macht - toch u zijn. Een wielerbaan, een rnoit letiekaccommodatie, het korun, niet op. Maar tenslotte bleken teit en financiële barrières t, groot en van al die planneni»i terecht gekomen. In de afgelopen tijd is hier ent de Zeeuwse atletiekwereldie'i stad-gedachte' weer in herinnei roepen. Aanleiding: de aanlegt kunststofbaan in Middelburgj zes jaar geleden kreeg vusm, kunststofbaan en dus kon Midi op den duur niet achterblijven, recht. De nieuwe baan in Vlissingen destijds acht ton en voor de km baan in Middelburg was een i van één en een kwart miljoen Maar noch Vlissingen noohl burg heeft daarvoor een accon tie, waarop internationale den gehouden kunnen worde aan die eisen te voldoen is, oj iets te noemen, een accommoit acht banen nodig. En zowel I burg als Vlissingen heeft 'mm' nen. Was het daarom toch niet it weest de handen ineen te slaan internationale baan ergens ini van Abeele aan te leggen? U woord moet ontkennend zijn. namelijk een illusie te veronin dat met een internationale m datie ook grote internationale menten naar Zeeland zullenh De internationale toppers en; pers vragen zoveel aan sim dat voor de organisatie van a' nationale wedstrijd tonnen nen De begroting van de nog niet t persterk bezette wedstrijdenin lo sloot met een bedrag van gulden. Men hoeft geen insiiei om te weten dat in Zeelandzo't niet bijeen te krijgen is aan ij gelden. Kortom: grote intern wedstrijden kan men op een stad-gedachte-baan wel vergil Bovendien zijn de kunststofn\ in de eerste plaats belanghj wedstrijden. Deze accommoiit eerst en vooral tot stand gebn de training voor de clubs zooi mogelijk te maken. Als er ergi sen Vlissingen en Middelburg daad een internationale baan: gerealiseerd dan zou de traini gelijkheid veel minder zijn. Geheel in het kader van 'eet maakt macht' hadden de atlil enigingen dan tot een fusie km men, zo werd hier en daar ook toogd. Maar de geschiedenisk geleerd, dat dit soort fusies al een een mislukking uitlopen kend voorbeeld zijn de fusies Goese handbalwereld. Jaren kende Goes vele handbalclés kaar door onderlinge rivaliteit te hoogte opjoegen. Toen die ri door fusie grotendeels ven was, zakte het niveau zienden In de Vlissingse en Middelburg tiekwereld is die stimulerende teit juist sterker geworden m steden een kunststofbaan I Naast een schitterende accomi is echter ook een uiterste inzet clubs nodig. Na zes jaar kunstst in Vlissingen moet vastgestelde dat het ledental nauwelijks men. Kortom: met komt men er niet. JOOP Engelands oudste wedstrijdatleet, de. 83-jarige sprinter Bill Baker, zet zijn loopbaan voort op de. langere af stand. De superveteraan, die bij de laatste wereldkampioenschappen in zijn leeftijdsgroep twee gouden me dailles won op de korte loopnum mers, had een simpele verklaring voor het breken met zijn oude liefde in de baanatletiek. „Ik word steeds dover en kan het startschot niet-meer horen. Daarom kies ik nu voor de lan ge afstand. Dan kan ik bij de start op mijn tegenstanders letten en blijft er genoeg tijd over ze in te halen," zei Baker. „Trainers moeten eens afleren zich als magiërs te gedragen. Ze moeten beseffen dat hun loopbaan onlosma kelijk verbonden is met de talenten die zich wel dan niet aandienen". Jupp Derwall in de Volkskrant „En dan krijg je doelpunten tegen, waarvan je de haren ten berge rij zen". Gerard (Pummy) Bergholz, de biljartbal- kale ex-trainer van AA Gent, in het BRT tv-programma Extra Time. „Met de brede selectie die Ajax nu heeft moet er ook nationaal meer te bereiken zijn. Ik geloof dat we ons de kampioenskansen niet zo snel meer zullen laten ontnemen als vorig jaar het geval was". Ton Harmsen in de Ajax-presentatiegids „Het is een en al bot en pees, zoals Cruyff vroeger. Als je tegen hem aan loopt, denk je een tafelrand te hebben geraakt". Barry Hughes over Juul Ellerman in de Volkskrant. „Ik ben wie ik ben: Hamilton Ri chardson, de beste honkballer die Ne derland ooit heeft gekend". Het Vrije Volk. dekerke, verschillende keren dam- kampioen van Zeeland: „Wordt Jan nes van der Wal wel serieus genomen door Ton Sijbrands?". Antwoord: „Iemand, die zijn vak zo serieus neemt als Ton Sijbrands, neemt Jan nes van der Wal zeker niet serieus". De plaats van handeling is de Ont- moetingskerk in Middelburg, het clubhuis van de damvereniging Mid delburg, waar oud-wereldkampioen Ton Sijbrands doende is in een simul- taanwedstrijd de ene na de andere te genstander te verslaan. Als organisator Jan Moens zaterdag morgen de 37-jarige oud-Amsterdam- mer, die nu in het Gelderse Voorst woont, van de trein haalt, voorspelt Ton Sijbrands, dat hij misschien niet zo op dreef zal zijn. Vrijdagavond heeft hij in een dorp bij Gouda ook een simultaan gespeeld (41 overwin ningen en 1 remise) en het is daar een voldoende plezier" (zoals De Volks krant schreef) deed hem besluiten zijn internationale loopbaan te beëin digen. U bent gelukkig eindelijk van ge dachten veranderd? Sijbrands: „Ja, ik wil weer meedoen aan de wedstrijden om de nationale titel. Ik ben blij, dat het bestuur van de dambond mij direkt tot de finale heeft toegelaten". Kammeraat: „Nu Harm Wiersma nog. Ook een oud-wereldkampioen, die niet meer meedoet. Hij houdt zich alleen bezig met trainingen. Als én Sijbrands én Wiersma weer meedoet, wordt het weer een echt kampioen schap". Heeft de lange afzijdigheid Sijbrands een achterstand in theoretische ken nis bezorgd? Sijbrands: „Zeker niet. Maar ik heb te weinig tegen toppers gespeeld om beetje laat geworden. Maar als Sij brands eenmaal langs de Middel burgse borden wandelt, af en toe een slokje bier nemend, groeit zijn vorm onmiskenbaar. Resultaat: 32 over winningen en 1 remise. De bewondering voor Sijbrands is grenzeloos. Middelburg-voorzitter Rinus de Jonge: „Hij schudt schitte rende combinaties zo maar uit z'n mouw. Zijn wereldrecord blinddam- men is onwaarschijnlijk. Een paar weken geleden speelde hij in Velsen blind tegen veertien tegenstanders tegelijk. Met een sigaartje in de hand en een glaasje bier binnen handbe reik, won hij zonder ook maar één bord te zien twaalf partijen, speelde er'éen remise en verloor er maar één". In 1973 speelde Sijbrands tegen de Rus Andreiko zijn laatste tweekamp om het wereldkampioenschap. Ge brek aan erkenning en „een algemeen gevoel van te veel spanning zonder voldoende indicatie te hebben over mijn kansen. Ik moet toch wel bij de eerste drie eindigen om weer interna tionaal verder te gaan". Als dampu- blicist is Sijbrands inderdaad voort durend op de hoogte gebleven van ie der theoretisch nieuwtje". Hij geeft zichzelf kennelijk meer kans dan bijvoorbeeld Bobby Fischer als die in de internationale schaakwe reld zou terugkeren: „Fischer zou waarschijnlijk toch geen schijn van kans hebben tegen Kasparov". In de Sovjetunie gaan stemmen op een eigen formule 1-team van de grond te brengen. Het blad „Pravda" lanceerde deze week een campagne om de benodigde financiële middelen bijeen te krijgen. Het is de bedoeling dat de bolides ook door rijders uit de Sovjetunie worden bemand. Een bij drage van het bedrijfsleven aan de ontwikkeling van de autosport in de Sovjetunie wordt voorlopig buiten beschouwing gelaten wegens de rigo- reuze economische hervormingen in het land. In het september nummer van het automagazine „Za Rulyem" werden foto's gepubliceerd van een door automobielfabrikant Lada ont worpen formule 1-wagen. De Sovjetu nie beschikt over circuits in de Oe kraïne, Georgië en Litouwen. In na volging van Hongarije wil de Sovjetu nie ook wedstrijden voor de wereldti tel in de formule 1-klasse gaan hou den. Een kolonie kraaien heeft de voetbal vereniging Haaksbergen voor zeker enkele maanden verbannen naar een bijveld. Ruim een kwart van het hoofdveld is omgeploegd, nadat de vogels in het gras een grote hoeveel heid larven ontdekt hadden. Het ge meentelijk sportveld is daardoor on bespeelbaar. Als gevolg van de kraai- enactie moest de VV Haaksbergen haar competitieduel tegen Velpse Boys al verplaatsen naar een bijveld. In de komende weken gaan ook alle reclameborden naar dit terrein. De gemeente heeft inmiddels een onder zoek ingesteld naar de herkomst van de larven. Men vermoedt dat het om engerlingen of larven van de boktor gaat. Nederlandse topsporters krijgen bin nenkort de gelegenheid zich te trai nen in het geven van interviews. Tij dens de zaterdag 11 oktober op Pa pendal te houden Nationale Topspor tontmoeting zal de afdeling Opleidin gen van de NOS door middel van een demonstratietraining laten zien op welke zaken-de geïnterviewde top sporter attent moet zijn. Het is de bedoeling dat de Nederland se topsporters beter voorbereid voor Een gewone atleet zou er torenhoog tegenop zien, maar Steve Silva (39) is er van overtuigd dat hij het kan: een Eifeltoren-beklimmen vestigen. Op 3 oktober wil hij zeveneneenhalf keer de trappen van de Eifel-toren opee rennen. Nuis hij volop aan het trainen. Op de trappen van het Harvard Soldier Field in Boston. Het zal niet a grootse prestatie zijn, die hij in zijn leven vestigt. Ooit woog hij ruim tweehonderd kilo, maar inmiddels is hij een streng dieet afgevallen tot 95 kilogram. de televisiecamera's, de microfoons van de radioreporters, maar ook voor de schrijvende pers verschijnen. Met name voor de nog niet door de wol ge verfde topsporter of het jonge talent is een interview een ingrijpende zaak, die voor een belangrijk deel het ima ge van de topsporter of van zijn/haar tak van sport bepaalt. De afdeling Maatschappelijke begeleiding van de NSF, die de topsportdag op Papendal organiseert, vindt dat hier voor haar ook een taak ligt. In de maatschappij getuigt tegen de stroom inzwemmen van durf. In de zwemsport leidt het tot succes. De Oostduitsers doen het al jaren. Dat bleek bij het driedaagse congres dat de Nederlandse Vereniging van Zwemtrainers voor zon 150 deelne mers in Aalten heeft gehouden. De Amerikanen hebben nogal ophef ge maakt van hun plan zwemtanks te ontwerpen, waarin het water met ho ge snelheden wordt rond gepompt. De zwemmer moet al de weerstanden die op hem afkomen overwii® blijft op één plaats, zoals een n per op een lopende band. In gebruikt men die methode aljar het dat het bassin, waarin het vindt slechts twee bij vijf niete en de proefpersoon letterlijk vo leven zwemt, omdat hij and® de kant wordt geworpen. „Het van de redenen, waarom de Oo se zwemmers en zwemsters nu strijden zo effectief en geuj zwemmen", aldus Renate vog

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 16