Bevelands museum mag Eysink eeuwig beheren in beeld .Zeeland heeft de meeste kansen op mooi weer... Bezuinigingsronde welzijn bezorgt gs nog problemen mw fabriek talysatoren Terneuzen irt vandaag Automobilist rijdt zich klem na achtervolging door politie Prinselijk paar was op bezoek in Veere WEERBERICHT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veroorzaker van aanrijding van zijn bed gelicht r PAGINA 9 h6t lie^St acflter MARIS: OPNIEUW BERADEN Duidelijkheid r ZEELAND' DINSDAG 15 SEPTEMBER 1987 benemende kans p fregattenorder JSSINGEN De kansen de Koninklijke Maat- appij De Schelde in Vlis- gen op een omvangrijke gattenorder van Australië Nieuw-Zeeland zijn aan- Ékelijk toegenomen. pe a stralische minister van defensie ly en zijn collega Tizard van V-Zeeland hebben bekend ge kt. dat De Schelde en nog twee an- jere Europese werven op de 'short list' roeplaatst. Dat is een lijst met wer- Jn die een nader uitgewerkt ontwerp jen maken. De overige twee kandi- zijn de Duitse werf Blohm |en Yarrows Shipbuilding Ltd. uit land. Zestien andere werven zijn lallen. om de bouw van twaalf fre- £n; acht voor de Australische - en t voor de Nieuwzeelandse marine. Rhelde. Blohm Voss en Yarrows Tiuilding krijgen drie maanden de lijd om met een nader uitgewerkt ont- rerp e komen. Het is de bedoeling dat p van die drie werven uitgenodigd en een consortium te vormen, dat ifcrte moet uitbrengen voor de I van de schepen. jacht wordt, dat de contracten in 1988 getekend zullen worden, fns de huidige planning moet het schip in het begin van de jaren Itig afgeleverd worden, let i; vrijwel zeker dat de serie van 0f fregatten in Australië gebouwd lordt Maar indien De Schelde bij de van de fregatten betrokken fordt zal dat door de toelevering van "fionenten een positief effect heb- ien op de werkgelegenheid bij de KMS in Vlissingen. TKoninklijke Maatschappij De Ichel le is ook nog altijd in de race een aanzienlijke Indonesische ie-order (ruim twintig fregat- lEUZEN —De bouw van de kata- Irfabriek van Engelhard in Ter- In begint vandaag officieel. Me ikers van Ballast Nedam zullen |Brste voorbereidingen voor de 1 aan de Zevenaarhaven treffen maandag het voorlopig con- jtussen het havenschap Terneu- Engelhard is getekend. 1 ndende factor in dat contract is dan niet verkrijgen van de ver inde vergunningen. De fabriek in 1989 in gebruik worden geno ten en biedt dan in eerste instantie |erk aan honderd mensen. Jr enig officieel vertoon is het Eet getekend door R. A. Payne, ch directeur van Engelhard en van Houweninge, directeur Havenschap Terneuzen. Ge leerde en havenschap-voorzitter C. E. Barbé en een vertegen- (jiger van het ministerie van Eco- ische Zaken waren bij het heuglij- pfeit aanwezig. 'hard koopt van het havenschap hectare industriegrond tegen Reduceerde prijs van dertig gul ler vierkante meter. Daarnaast het havenschap nog eens 1,3 In gulden ten behoeve van deze priek m de infrastructuur van het onder meer een kademuur en I tsluitingsweg. I eur Payne zei na de onderteke- ■at de vestiging in Terneuzen - eerste van Engelhard is op het tind van Europa. Want het Ame- se concern is - behalve in Groot- nnië - ook gevestigd in Italië en Irland. Wachtofft Ns de grote vakantie geniet Inel, een jonge knaap uit een Welands dorp, onderwijs op 1 groene school in Goes. Hij Vpopt zich daar als een ijve- I' en al even pientere leer- P met de opdrachten van de Baar Nederlands kan Karei Tdig uit de voeten, zeker als mé0Tn synoniemen gaat. Ver- Wng, kreeg hij afgelopen week mm opdracht, het laatste woord ■p de volgende zin zonder dat «e hekenis verandert: -vader tnf 9racj9 de helpende hand Hioplossinfii kostte Karei nog %en seconde bedenktijd, computers', vulde hij zonder mankeren in. hulkan dat Karel er even niet pas met zijn hoofd. Maar als Km ?fs vraagt is er iets mis slJilVader- Mo9elijk een inn J0ïler van de informatie- h» ten). Een woordvoerder van de KMS verklaarde maandag desgevraagd dat daarover nog altijd geen beslis sing is genomen. Zoals bekend, zijn de kansen voor de KMS op een opdracht voor de levering van twee M-fregatten aan Pakistan in middels tot vrijwel nul geslonken. Hoewel er nog geen definitieve beslis sing genomen is, ziet het er naar uit dat Pakistan de order gunt aan de Britse werf Yarrows, dezelfde werf die ook meedingt naar de Australische fregat- tenopdracht. Binnen niet al te lange termijn zal Griekenland eveneens een besluit ne men over de aankoop van een aantal fregatten. Staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie verklaarde eind vorige maand na een gesprek met zijn Griekse ambtsgenoot Sthatis dat bij de Grieken een heel duidelijk belang stelling bestaat voor fregatten van de KMS. VLISSINGEN De ze ventienjarige M. C. uit Vlissingen is maandag middag na een achter volging door de wijk Paauwenburg in die stad door de politie aan gehouden. De jongen bevond zich met twee meisjes in een stilstaande BMW. Toen de jongeman een politie wagen aan zag komen, ging hij er vol gas van door. De agenten von den dit verdacht en zet ten de achtervolging in. M. C. reed in de Colijn- straat een voetpad op, waardoor hij zich klem reed. Hij zette zijn vlucht echter te voet voort. De politie-agenten konden hem desondanks in zijn kraag vatten. Op het po litiebureau bleek dat de j ongen nog niet in het be zit was van een rijbewijs en dat de auto op naam van iemand anders gere gistreerd stond. De heer Louisse bij de Eysink auto, die hij in de loop der jaren heeft behoed voor de ondergang Een politieagent onderzoekt de omgeving van de klemgereden auto. Achter die auto staat de politieauto, waarmee de achtervolging werd uitgevoerd. GOES De voorzover bekend eni ge Eysink auto in Europa krijgt een eindbestemming. Het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat in Goes mag het unie ke en antieke voertuig - mits de ge meenteraad donderdag akkoord gaat - voor 'eeuwig' beheren. De ge meente Goes zal de schenking van eigenaar W. Chr. Louisse 'onder bij zondere dankzegging' aanvaarden en met het museum een bruikleen overeenkomst afsluiten. Het pronk stuk staat al sinds januari 1986 op een prominente plaats in het mu seum. Aanleiding voor de heer Louisse om het voertuig te schenken aan de ge meente vloeit voort uit de gedachte dat de Eysink voor Zuid-Beveland behouden moet blijven, ,,'t Idee dat hij wordt verkocht, wil ik voorko men. Naar mijn mening is de Eysink een stuk geschiedenis van de Beve- landen. Misschien ben ik ook een beetje chauvinistisch; mijn vader is op de Bevelanden geboren en de au to heeft rondgereden in Goes, Ka- pelle en Nisse. Hij wordt nu in feite eigendom van de gemeenschap". De vader van Louisse dreef een rijwiel handel in Kapelle. In 1912 verkocht hij zijn eerste nieuwe auto voor 3545,75 gulden, een Eysink aan de firma Klos, oesterhandel te Yerseke. Het voertuig was bestemd voor dorpsdokter W. H. Klos in Nisse. Met de rijvaardigheid werd het in die tijd niet zo nauw genomen. Nu was dat ook niet direct nodig voor de paar auto's die in Zeeland rondre den. Uit correspondentie met de we duwe van de toenmalige dokter blijkt dat dr Klos moest wennen aan het voertuig. De eerste dag botste de onfortuinlijke automobilist tegen een muur, de tweede dag belandde hij in een sloot. Toen dacht dr Klos dat hij de rijvaardigheid wel onder de knie had, aldus de weduwe in een briefkaart aan de heer Louisse. Waarschijnlijk tussen 1915 en 1918 werd de Eysink ingeruild en kwam hij bij de voorraad tweedehandsau to's terecht. Later verhuisde het voertuig mee van Kapelle naar Goes, waar vader Louisse een pand aan de Westwal betrok. Rond 1928 ontstond een enorme hausse in de verkoop van de merken Ford en Chevrolet. De Ey sink werd naar de achtergrond ver drongen. Mecanicien Bal heeft nog wel eens een poging gedaan de auto te verkopen. Alleen: de Eysink had een vreemde eigenschap. Bij een warme motor draaide het voertuig uitstekend. Maar als de motor om wat voor reden dan ook afsloeg, was hij niet meer aan de praat te krijgen. Louisse: „Bal was eens met twee be langstellenden een proefrit aan het maken. Ter hoogte van café Ruim zicht Cs-Heer-Arendskerke) bij het keren sloeg de motor af. Bal dook on der de motorkap en zei dat de benzi ne op was. Hij leende een fiets om benzine te halen in Goes. In de tus sentijd koelde de motor af en kon hij weer verder rijden". De twee heren vertrouwden de zaak echter niet en de Eysink bleef onverkocht achter. In 1930 kreeg Louisse te kampen met gebrek aan ruimte. Besloten werd het teveel aan tweedehands- (Slot zie pagina 10 kolom 7) VEERE Prinses Juliana en prins Bernhard hebben maandagavond, in cognito, een diner van het Wereldna- tuurfonds in Veere bijgewoond. Het prinselijk paar werd bij het verlaten van restaurant De Campveerse Toren verrast met enkele boekjes over Veere en foto's van het bezoek dat het paar in oktober in het kader van de inge bruikstelling van de stormvloedke ring aan Veere bracht. Prinses Julia na en prins Bernhard kregen die uit handen van twee inwoners van Veere, de heren W. L. den Beer Poortugael en J. H. Midavaine. Beide heren ontdekten tijdens een avondwandeling een auto die blijkens het kenteken eigendom is van het ko ninklijk huis. Navraag leerde hen dat het prinselijk paar in de Campveerse Toren aanzat aan een diner voor verte genwoordigers uit binnen- en buiten land van het Wereldnatuurfonds. De Veerenaren kregen uiteindelijk van de veiligheidsdienst toestemming de ho ge gasten enkele geschenken te over handigen. „Het overviel hen wel, maar ze waren blij verrast en bedankten ons harte lijk", aldus de heer Den Beer Poortu gael. Hij overhandigde het prinselijk paar een door hemzelf samengesteld fotoboek over Veere en enkele foto's van prinses Juliana en prins Bernhard die zijn genomen tijdens het bezoek dat zij in oktober aan Veere brachten. De heer Midavaine had voor de prins en prinses het door hem geschreven boek 'Historie van Veere'. BRUINISSE In de nacht van zater dag op zondag zag de surveillerende politie rond 3.45 uur een zwaar bescha digde auto staan aan de Hageweg te Bruinisse. Even later hield R. W. uit Keulen, eigenaar van de wagen, de po litie aan met de mededeling, dat zijn auto aangereden was en dat de schul dige was doorgereden. De politie be gon een speurtocht door Bruinisse en trof een andere beschadigde wagen aan in de Weststraat, die eigendom bleek te zijn van D. J. uit Bruinisse. J. werd meegenomen naar het bureau, waar hij toegaf de auto te hebben aan gereden. Na verhoor kon de man zijn bed weer opzoeken. VLISSINGEN Drie KNMI-meteo- rologen verrichten bij toerbeurt het karwei om televisie kijkend Neder land voorzichtig voor te bereiden op wat voor weer er de komende dag of dagen valt te verwachten, maar als het komt tot een beoordeling van de populariteit gaat Erwin Krol onbe twist met de eer strijken. Waar dat aan ligt? Mogelijk aan de jongen sachtige onbevangenheid, waarmee Krol voor de tv-camera met het weer in de weer is. Of is het wellicht zijn manier om zelfs na het aankon digen van eerste klas hondeweer bij de tv-kijker toch de indruk achter te laten, dat het eigenlijk allemaal best meevalt. Dat Krol bij het Nederlandse publiek goed ligt bleek maandag overduide lijk toen hij in Vlissingen was om daar op een informatiedag van het toeristisch bedrijfsleven in 'Britan nia' uit te leggen waarom de weergo den vaak zo mild gestemd zijn als het Zeeland betreft. Maar de weerman had dan ook goed nieuws te melden. Zijn betoog ondersteunend met z'n tot een waar handelsmerk verheven handgebaartjes zette Krol uiteen, dat Zeeland jaarlijks gemiddeld 160 zonuren meer en 40 regenuren min der heeft dan de rest van het land. Waar ligt dat aan? „Dat heeft te maken met het zoge naamde kusteffect. In het voorjaar en in de zomer is de zee veel koeler dan het land. Dat betekent dat er wel bewolking boven het land ontstaat maar niet boven zee. En als je dan een klein beetje wind van zee hebt- en dat is meestal het geval- zorgt de koelte van de zee ervoor dat er in de kuststrook geen bewolking boven land ontstaat. Dat effect werkt een paar kilometer landinwaarts, het is dus een vrij smalle strook. De hele kust heeft dat geluk maar als je nu waanzinnig veel kust hebt zoals in Zeeland met overal water heb je ook veel geluk. Ik heb dat op satellietfo to's leuk kunnen zien:dan zie je een grote streep witte wolken boven het midden van Walcheren en daarom heen is het allemaal zonnig". Maar ook elders in Nederland zijn er plekjes waar ze van dat kusteffect kunnen profiteren? „Ja, dat is wel zo, maar Zeeland heeft nog twee andere voordelen, die voor andere kustgebieden niet gelden. Met een hele krachtige westelijke stroming, die meestal lucht vanaf de oceaan via Engeland naar ons toe voert komt Zeeland in de schaduw van Engeland te liggen. Dat is geen letterlijke schaduw, maar dat bete kent dat de bewolking door een da- Weerman Erwin Krol: „Ik probeer als er niet veel over het weer valt te mel den altijd iets uit te leggen". lende luchtbeweging wat dunner is en vaak betekent dat,dat er zelfs bo ven de rest van Nederland ten gevol ge van een of andere storing bewol king zit, maar dat in Zeeland de zon doorbreekt. Een derde effect is dat er in wisselvallige zomers meestal ten zuid-westen van ons een hogedruk- gebied ligt. Dat heeft meestal een gunstig effect op de hoeveelheid zon en Zeeland ligt daar gewoon het dichtste bij". Zeeland komt er dus nog goed vanaf. Maar er zal deze zomer in de huiskamers wel heel wat zijn gefoeterd op het weer en daarmee ook op de weerman, want die zat telkens weer in de rol van de onheilsprofeet. „Dat zal zeker wel, want Nederlan ders zijn wat het weer betreft heel vervelend. Wij willen graag dertig graden en zon en dat het liefst gedu rende drie maanden. Maar er wordt niet alleen maar in Nederland ge mopperd op het weer. Ik heb familie in Ghana en daar doen ze al niet an ders". U kunt altijd zo blij het afschu welijkste weer voorspellen. Slecht weer bestaat zeker niet voor u? „Mensen lopen vaak te kankeren op het weer. Maar ze zouden eens moe ten weten hoe blij ze moeten zijn met het weer want als het er niet was zou de mensheid niet bestaan. Dat zou ik best eens over willen brengen. Ik heb er ook wel eens de pest over in hoor. Dan zeg ik ook; jonge, jonge, wat een weer,he. Maar ik heb zondag, toen het op z'n Hollands gezegd kolere weer was, een dik uur over de boule vard gewandeld. Nou daar heb ik van genoten hoor. Als het windstil was geweest en zonnig had ik het een stuk minder naar m'n zin gehad". Er wordt de laatste tijd hevig geprobeerd het NOS-journaal wat menselijker te presenteren. Het weerpraatje moet daarbij aansluiten. Spreekt u dat aan? „Ik probeer daar stap voor stap wat aan te doen. Ik heb een groot voor beeld in de persoon van Jan Pelle- boer. Hij heeft door zijn manier van optreden het weer dichter bij de men sen gebracht. Hij heeft daar ook nog iets persoonlijks aan toegevoegd door een cijfer aan het weer te geven. Als KNMI kun je niet zover gaan. Dat is een te populaire benadering. Wij zijn een wetenschappelijk instituut. Ik wil dat dat ook wordt uitgedra gen". Hoe ziet u uw taak? „Mijn taak is om te vertellen wat het weer morgen wordt. Maar ik vind dat ik zo af en toe ook wel eens dingen moet kunnen uitleggen. Het heeft me geirriteerd dat er in het verleden ma teloos is gestrooid met allerlei ter men waar geen hond iets van snapt. Dan hebben ze het ineens over straal- storing. Ik probeer 'als er niet veel over het weer valt te melden altijd iets uit te leggen". Hoe doen ze het in Belgïe? „Het weerbericht is daar veel te inge wikkeld. Maar het is wel fantastisch dat Armand Pien altijd een zee van tijd heeft gekregen. Tien minuten per keer is wel een beetje veel. Als mijn wensen worden ingewilligd- en dat worden ze niet- dan zou ik wel wat meer tijd willen hebben dan de hon derd seconden die ik nu ter beschik king heb. Drie minuten zou ik wel prettiger vinden" Jacques Cats MIDDELBURG Het ziet er naar uit dat het dagelijks provinciebestuur niet meteen komend jaar al in staat is om de afgesproken bezuiniging van 750.000 gulden op welzijnsvoorzienin gen volledig te realiseren. Dat bleek maandagmiddag tijdens een vergade ring van de statencommissie voor het welzijn. WD-gedeputeerde E. Maris-Koster (van onder meer welzijn) bevestigde dat het niet de bedoeling is de bezuini gingen binnen te halen via gedwongen ontslagen bij provinciale steunpuntor ganisaties. „Maar dan", zo concludeer de het WD-statenlid J. G. van Zwie- ten, „komen de bezuinigingen onher roepelijk terecht bij het uitvoerend werk. En we vinden dat we het daar nu juist niet moeten zoeken. Het uitvoe rend werk is toch al een vrij schaars ar tikel". Maris-Koster erkende dat dit het college voor problemen plaatst. „We zullen ons hierover moeten bera den", zei ze. Zoals gemeld hebben het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland en de Zeeuwse Bibliotheek al laten weten geen kans te zien om de opgelegde be zuinigingen volledig door te voeren zonder personeel te moeten ontslaan. Bijkomend probleem is dat ook nieu we bezuinigingen op rijksbijdragen in aantocht zijn. De enige oplossing, waarvan Maris-Koster maandag ge wag maakte was: zo zuinig mogelijk omspringen met het opvullen van va catures. Van Zwieten maande het dagelijks provinciebestuur een duidelijke visie op tafel te leggen. „Als gs geen visie hebben dan zie ik een geweldig zwaard van Damocles boven het uitvoerend werk hangen". Hij wees op de afspraak dat de welzijnsinstellingen aan een ex tern doelmatigheidsonderzoek wor den onderworpen. Ook stipte hij aan dat aan de provinie gelieerde instellin gen waarschijnlijk mee moeten werken aan de reorganisatie van het provinciaal apparaat. „Dat gaat straks", zo voorspelde hij, „allemaal over elkaar heen buitelen. Dat kan uit draaien op een veldslag die minstens twee jaar zal woeden". Maris-Koster Ook bij de statenleden Dijkwel (d66), Eveleens (pvda) en Remijn-de Badts (cda) bestond behoefte aan een grotere duidelijkheid. Dijkwel: „Er zit geen verhaal achter, terwijl we weten dat we volgend jaar toch wat ruimer in de fi nanciële middelen zitten. Eveleens: „Het effect van de bezuinigingen laat zich niet goed beoordelen. Zomaar met het rode potlood strepen zetten, is ons wat te gemakkelijk". Zowel PvdA als D66 keerden zich alvast tegen de opheffing van de Provinciale Emanci patie Commissie, die ruim 14.000 gul den moet opleveren. De andere frac ties hadden daar geen moeite mee. Gedeputeerde Maris-Koster erkende dat de provincie komend jaar wat be ter in de slappe was zit dan werd ver wacht. Maar, zo waarschuwde ze, dan is geen rekening gehouden met de nieuwe rijksbezuinigingen op het so ciaal-cultureel werk. „We zijn tot nu toe genereus geweest. We hebben de kortingen van het rijk steeds voor de instellingen opgevangen. Maar daar komt wel een keer een eind aan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9