Auditie voor 'Peer Gynt' Speciale excursies in drie natuurgebieden Plaats uw familie berichten in de PZC topverkopers m/v CORNELIASTICHTING NIET LUXUEUS m Eysens Winkeltje IN WEEK VAN HET LANDSCHAP n- P-c*; Bushalte Thoolse omroep programma voor Amerikanen mak r 10 'De Voorzorg' P. Sinke H. G. van Zalen G. P. Sinke S. M. OVERTOOM Universal Consultants Nederland B.V. ZIERIKZEE - Alleen in de kamer van de ergo-therapie doen de dozen nog denken aan de verhui zing. De rest van het nieuwe gebouw van het verpleeghuis Corneliastiehting in Zierikzee is al keurig in orde. Toch opent gedeputeerde Don het verpleeghuis pas 2 oktober officieel. - to DINSDAG 15 SEPTEMBER 1 Ad van Noort (geheel rechtsgeeft aanwijzingen aan de kandidaten tijdens de eerste voor 'Peer Gynt'. MIDDELBURG - In het Zeeuws Steunpunt in Middelburg werden maandagavond de eerste audities ge houden voor de opvoering van een to neelstuk, gebaseerd op 'Peer Gynt' van de Noorse toneelschrijver Henrik Ibsen. Met dit stuk wil Ad van Noort zijn loopbaan als toneeladviseur in Zeeland afronden. Het wordt een to taalproductie met toneel, ballet en zang. Een groep van ongeveer 65 mensen - muzikanten, toneelspelers en ballet dansers - zal het stuk op 19, 20 en 21 mei 1988 op de planken zetten in de Middelburgse schouwburg. Een to- taalproduktie die een ruime uitleg biedt, niet alleen voor de spelers, maar ook voor het publiek. Door de combi natie van dans, zang en toneel zal het voor de toeschouwer mogelijk zijn zich te vereenzelvigen met Peer Gynt, die, zo legde'Van Noort aan de toekomsti ge spelers uit, een zeer wispelturig man was, een echte fantast die voor zijn grote liefde de drank aan de kant moest zetten. Na veel omzwervingen wordt hij gered door de liefde. Een ver haal met veel symboliek, dat door le raar Thorn Schooleman van de Stede lijke Scholengemeenschap Middel burg verplaatst is naar de tegenwoor dige tijd. Zijn collega Rieks Veenker van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren in Middelburg heeft geheel nieuwe muziek gemaakt voor het stuk. Hij zal ook de leiding van het begeleidingsorkest op zich nemen. Een groep van zestien mensen, in ver schillende leeftijdsgroepen, meldde zich maandagavond in het Steunpunt aan de Roozenburglaan, tien dames en zes heren. Onder leiding van Ad van Noort werd de spanning kordaat ge broken door de aanwezigen flink aan het werk te zetten. Alle kandidaten moesten laten zien wat ze konden. Eerst met z'n allen, vervolgens in klei nere groepen. Ook de vocale kwalitei ten van de aspirant-toneelspelers kwa men aan bod. Voorlopig blijven de aspirant-spelers nog even in het ongewisse over de uit slag van de test. Donderdagavond is er een tweede auditie en daarna wordt bepaald wie uiteindelijk op de planken terecht zullen komen. Speciaal voor 'Peer Gynt' heeft Kees de Rijcke van de Zeeuwse Komedie in Vlissingen een decor ontworpen, dat wellicht door studenten van de Streek school zal worden gebouwd. Ook voor het vervaardigen van de kostuums wordt zo mogelijk een beroep gedaan op scholieren. De tweede auditie is donderdagavond opnieuw in het Zeeuws Steunpunt aan de Roozen burglaan en begint om 19.30 uur. T A.s. woensdag 16 september hoopt mijn man en;: S onze (o)pa jij: A. WIELEMAKER ij 85 jaar te worden. Wie hem daarmee wil feliciteren is woensdag wel- X; kom van 19.30-21.00 uur Braamstraat 30, Oost- j: |:j: Souburg. i C. Wielemaker-v. Leeuwen •Ij: en (klein)kinderen ij :j:j Oost-Souburg, j: Dijkstraat 7. I Na een kortstondige ziekte is van ons heenge gaan, onze geliefde schoonzuster en tante JACOMINA DE LOOZE- VAN OEVEREN echtgenote van C. A. de Looze Zierikzee: J. de Looze M. bijde Vaate Delft: P. J. de Jonge-de Looze A. de Jonge Middelburg: A. de Looze C. de Looze-van Vossen Bovenkerk: J. de Looze J. de Looze-Lanting Zierikzee: J. de Looze E. B. de Looze-Otten Harlingen: M. de Looze J. de Looze-de Vlieger Neven en nichten Vlissingen, 12 september 1987 Ik kon niet zeggen wat ik voelde Ik heb het ook niet uitgelegd. Maar toch wisten jullie wat ik bedoelde De stilte had het al gezegd. Met droefheid geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze lieve dochter, zuster, schoon zuster en tante MARIA GEELHOED op de leeftijd van 45 jaar. Goes: T. A. Geelhoed-de Puyt Boxtel: J. J. Geelhoed I. Geelhoed-Bisschop Yerseke: L. Danker-Geelhoed A. W. J. Danker Kloetinge: J. Bruel-Geelhoed M. J. Bruel Goes: C. Geelhoed Goes: T. de Smit-Geelhoed C. C. de Smit Neven en nichten We zullen je missen. 11 September 1987 Na een smartelijk lijden is van ons heengegaan onze lieve broer, zwager en oom AARNOUT MOL Uit aller naam: C. Mol-Mol Voorborch 1, 4335 AT Middelburg. Met droefheid geven wij u kennis dat van ons is heengegaan onze geliefde schoonzuster en tante CORNELIA TONA ALEBREGTSE weduwe van Gerard Breas op de leeftijd van 87 jaar. Colijnsplaat: P. D. Geelhoed-Breas Den Haag: Joh. Breas J. Breas-Strijd Neven en nichten Colijnsplaat, 13 september 1987 Overstelpend waren de bewijzen van medeleven na het plotseling overlijden van mijn lieve onver getelijke vrouw en onze moeder en oma ELIZABETH WISSE-RIEMENS De vele persoonlijke condoléances, brieven, kaar ten en de grote belangstelling bij de rouwdienst zijn ons tot steun geweest en daarvoor betuigen wij onze hartelijke dank. J. Wisse, kinderen en kleinkinderen Meliskerke, september 1987. Begrafenis- en crematieverzorging Rouwcentra te Vlissingen en Middelburg beschikbaar. Industrieweg 20 Vlissingen 01184-12760 Lodo van Hamelstr. 15 Middelburg 01180-27683 Zaanstraat 38 Oost-Souburg 01184-62506 'Wien God bewaart, is wel bewaard.' Psalm 121 Na een zeer liefdevolle verzorging in het bejaar dentehuis 'Vredelust' heeft de Heere op Zijn tijd tot Zich genomen, onze lieve vader en grootvader CORNELIS BOL weduwnaar van Jacoba Eva Cornelia Bos in de ouderdom van 87 jaar. Arnhem: Jan en Dinie Middelburg: Pia Harold en Margit Lunteren: Jacob en Carla Anja en Theo Jacco Yerseke: Cor Gent: Hugo en Janny Jan-Kees Evelien Suzanne Sint-Laurens: Ada en Mart Marco Hugo Evelien Oost-Souburg: Wim en Joke Remko Yvonne Kapelle: Dick en Carien Vincent Annelies Yerseke, 13 september 1987 Bejaardentehuis 'Vredelust', Damstraat 68 Correspondentieadres: Noordzandstraat 13, 4401 CE Yerseke De begrafenis zal plaatsvinden donderdag, 17 september a.s., op de alg. begraafplaats te Yerse ke, voorafgegaan door een rouwdienst in het be jaardentehuis. Aanvang der dienst 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het bejaardentehuis. Begrafenis- cn Crematieverzorging OVERTOOM-GROEN Rochussenstraat 3, Vlissingen Telefoon 01184-13417-12772 Bouwcentrum. Van Dishocckstraal 620 Bij beschikking van de heer kantonrechter te Mid delburg de dato 18 augus tus 1987 is aan Willem Abraham Snoodijk, wo nende te 4491 GE Wissen- kerke, Beatrixstraat 8, ge boren op 12 augustus 1969, handlichting verleend tot het uitoefenen van het be roep visverwerker, het uit oefenen van het bedrijf met betrekking tot een vis- groothandel, visverwer king en een detailhandel in vis met aanverwante pro- dukten, alsook voor het deelnemen in een vennoot schap onder firma betref fende het hiervoorgenoem- de bedrijf, een en ander in de ruimste zin des woords, doch met inachtneming van het bepaalde in artikel 235 Boek 1 van het Burger lijk Wetboek. G. F. Giele, notaris, Goes. Internationaal bedrijfsadviesbureau zoekt voor haar Nederlandse vestiging mede werkers die aan de volgende eisen vol doen: - enthousiasme - goede contactuele eigenschappen - resultaatgerichte instelling - direct beschikbaar Indien u aan deze eisen voldoet, dan gelie ve u telefonisch contact op te nemen met Universal Consultants Nederland B.V., te lefoon: 04192-15689. Nieuw verpleeghuis in Zierikzee bevalt goed Meer dan een eeuw huisde de Corne liastiehting in een oud gebouw aan het Havenpark. „Aan de buitenkant was het oude pand schitterend, maar daar achter was het verplegen van mensen verre van comfortabel. De mensen die aan de voorkant woonden vonden het daar vast gezelliger, maar voor het gros geldt dit niet. In dit nieuwe ge bouw kan iedereen naar buiten kij ken", vertelt directeur A. C. M. Schouw. De Corneliastiehting werd vroeger be stuurd door rooms-katholieke non nen, en bood onderdak aan ruim zestig zieken en bejaarden. In 1979 kreeg de stichting een nieuw bestuur, waarin vertegenwoordigers zitten van de ka tholieke, hervormde, gereformeerde en christelijk gereformeerde kerk. Dit bestuur nam de eerste stappen voor een nieuwe behuizing. Begin juni van dit jaar betrokken bewoners en perso neel het moderne gebouw aan de rand van Zierikzee. Het nieuwe pand, dat 21 miljoen kost te, biedt plaats aan zestig lichamelijk zieken en evenzoveel psycho-geriatri- sche patiënten. Voorheen moest deze laatste groep, in de volksmond demen te bejaarden, naar verpleeghuis Ter Valcke in Goes of naar de Werfkampen in Rilland-Bath. De directeur van de Corneliastiehting spreekt dan ook van 'een groot winstpunt'. Uiteraard is de staf aanzienlijk uitge breid. En het personeel heeft veel bete re voorzieningen ter beschikking. De afdeling fysio-therapie bijvoorbeeld gebruikt een vlinderbad, voor massa ge en spieroefeningen. Met een duur woord: hydro-therapie. Ook kunnen de bewoners een gymzaal gebruiken. Voor mensen die weer leren lopen of aan een rolstoel moeten wennen, is er buiten een oefenpaadje, met kinder kopjes, grind, tegels en treden. De ergo-therapie heeft een aangepas te keuken, waar mensen leren hoe ze vanuit een rolstoel kunnen koken. Ook zijn er kamers voor de kapper en de pedicure. In de hal is een winkeltje, waarvan het de bedoeling is dat vrij willigers het gaan beheren, want de bezuinigingen gaan niet aan de Cor neliastiehting voorbij. „De behoefte aan verzorging en verpleging wordt steeds groter", aldus de directeur. „Alle andere dingen komen terecht bij vrijwilligers. Vooral de ontspan ningsactiviteiten." Het personeel beklaagt zich volgens de directeur weieens over deze ontwik keling, maar hij ziet er ook een positie ve kant aan: „Vrijwilligers kijken toch met andere ogen naar de mensen, het is tenslotte niet hun dagelijks werk. Bovendien zijn ze vaak wat ouder, dat kan ook goed zijn. Toch is de directeur niet echt gelukkig met de bezuinigingen. Het zou volgens hem geen luxe zijn de verpleegafdeling beter te bemannen. De directeur ver telt dat het Nationale Ziekenhuisinsti tuut in 1979 een onderzoek heeft ge daan naar de relatie tussen de zorgbe hoefte en het personeelsbestaand. Het NZI constateerde dat in verpleeghui zen een personeelstekort was van twintig procent. Sindsdien is er echter alleen nog maar bezuinigd op de ver pleeghuizen Verder vindt Schouw het bedrag voor ontspanningsactiviteiten aan de lage kant. Ook voor bij scholingskosten van het personeel trekt de overheid vol gens hem te weinig geld uit. Schouw maakt zich verder zorgen over de De ontvangsthal van het nieuwe pand van de Corneliastiehting in Zierikzee. GOES Het Verdronken land van Saeftinghe, het Zwin en de Yerseke Moer staan van zaterdag 19 tot en met zondag 27 september in Zeeland cen traal tijdens de landelijke 'week van het landschap'. Het draait dan niet al leen om het landschapsschoon, maar vooral om het gebruik dat de mens al tijd heeft gemaakt van de natuur. Aan de hand van het thema Teven van de natuur' houdt de stichting Het Zeeuws Landschap een groot aantal excursies door de drie natuurgebie den. In de Yerseke Moer staat de bezoekers bovendien iets bijzonders te wachten: daar wordt getoond hoe in vroeger eeuwen zout werd gewonnen uit het veen. Daarvoor wordt veen gebruikt, dat onlangs is vrijgekomen bij het gra ven van een drinkput. Het Zeeuws Lanschap bouwt nu een speciale oven om volgens een eeuwenoud procédé zout te verkrijgen. De sporen van de lu cratieve moernering (volgens schat tingen moet in Zeeland in totaal 6 mil joen ton zout zijn gedolven) zijn nog goed te zien. Het Zeeuws Landschap demonstreert de bezoekers waar en hoe het veen werd afgegraven. Het 'darinckdelven' in het zoute veen gebied leidde wel tot de vorming van hollebollige terreinen en soms zelfs de ondermijning van dijken en wegen. Overigens was de Yerseke Moer voor de jaartelling een zoet moeras. Dat is voor iedereen nog duidelijk zichtbaar aan de resten van dennen en heide. „Hele boomschorsen kun je nog in het veen vinden", aldus excursieleider Ch. Jacobusse. De schorren van het Verdronken land van Saeftinghe leverden van oudsher voedsel voor de schapen. Sinds enkele jaren wordt de begrazing van de schor ren weer bevorderd. Tijdens de excur sies in dit gebied bezoeken de deelne mers schaapherder Jan Boom met zijn kudde. Ze kunnen dan zien hoe de her dershond de schapen bij elkaar houdt. Onderweg is er aandacht voor de schorrenvegetatie en toont een visser hoe in dit gebied vanouds garnalen werden gevangen. De garnalen wor den ter plekke gekookt voor de deelne mers. De NOS maakt televisieopna men op de schorren. Bij de excursie door het Zwin in Zeeuwsch-Vlaanderen gaat de aan dacht uit naar het economisch belang van de voormalige zeearm. Vanaf cam ping De Zwinhoeve aan de Duinweg in Retranchement heeft het Zeeuws Landschap een fietstocht uitgezet die de vroegere loop van het Zwin volgt. In het landschap zijn nog talloze sporen te zien als een kreekrestant, een oud haventje. De tocht voert langs bijzon derheden als de cirkelvormige bedij king rond Cadzand. In het weekeinde van 19 en 20 september staat ook het biologisch-dynamisch landbouwbe drijf van Jan de Zwart in Oostburg open voor bezoekers. Een routebeschrijving is dagelijks om 10 uur af te halen bij de camping. Op dat tijdstip vangt ook een wandeling aan door het gebied. De excursies door het Land van Saeftinghe vinden plaats op zondag 20 september om 9 uur; woensdag 23 september om 10 uur; za terdag 26 september en zondag 27 sep tember om 13 uur. De tocht begint bij de Emmahaven bij Emmadorp (ge meente Hulst). De excursies in de Yer seke Moer vangen aan bij de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland op zaterdag 19 en dinsdag 22 septem ber om 10 uur en op woensdag 23, za terdag 26 en zondag 27 september om 13 uur. iMMHHi Deelnemers aan de tocht door het Verdronken land van Saeftinghe zullen onder meer een demonstratie krijgen hoe de herdershond de kudde schapen, die in het gebied graast, bij elkaar houdt. lie na hoogte van de eigen bijdrage patiënten. Sommigen willen die lijk verhogen. De directeur: „De'be ners moeten hun kleinkindèrei wat toe kunnen stoppen, deautjes kunnen kopen." Geklaag over de bezuinigingen is het gebouw dan niet wat al xueues uitgevallen? „Het gebot» niet luxueus, het is functioneel" de directeur tegen. „Het enige du dat we het allemaal gelijkvloers 1 ben gehouden. Dat hebben we bei gedaan. Schouwenaren hebben in flats gewoond, en dan kan pleeghuis beter ook gelijkvloers En de mensen kunnen zich veel gemakkelijker bewegen. Maai kostte veel: het terrein bestrijkt hectare, en de grond is hier niets koop." Graag zou de directeur zien dat et bushalte komt bij het verpleeg! Zowel voor de bewoners, hun tan en het personeel zou dit een vert ring zijn. Met de busmaatsclia ZWN, de gemeente en het watersi zijn daarover besprekingen gaan „Iedereen is het erover eens c praktisch en prettig zou zijn, n dereen laat de andere partij kosten opdraaien", aldus Schoui VOO De bijna 120 bewoners - het huis» niet helemaal vol - wonen op vier lingen. In de gangen zijn zitjes, tien inwoners is een huiskamer deeltelijk ingericht met spullenv: patiënten. De bewoners van afdeling 'het duin' zijn zeer te spreken over hu huizing. „Je hebt hier alles bij deh je kunt je veel meer bewegen, er is druk verkeer, en we hebben geen pen", vertellen ze. „Hetoudepam veel te gevaarlijk voor ons soort sen. Als je van de stoep afkwam je zo doodgereden." Op de officiële opening verheug! zich niet in het bijzonder. „Ikhoo ik eruit word gegooid. Dat grootste feestdag zijn", vindt ééi hen. Slot van pagina 9) auto's te verkopen. Voor 25 guide wagen verdwenen ongeveer wagens naar een sloper in Weme ge. Alleen de Eysink bleef, dankzi doen van de jonge Louisse, staan Louisse: „Ik wist dat alle papierei aanwezig waren en vond dat wed sink toch niet moesten verkopei eigenschap om oude, belangrijk pieren te bewaren heb ik van moeder geërfd". Het unieke voe werd opgeknapt en bij verschil festiviteiten, zoals de bevrijd! 1945, voor de dag gehaald. Deaut* zoverre uniek, omdat alle official pieren, zoals de offerte, de bes! en de factuur nog aanwezig zijn. I naast is de auto gemaakt doord ste Nederlandse automobielfa met een produktielijn. Van 19761 plaatsing in het museum stond d sink in het Lips Autotron te Dm Toen het museum in Goes eenst museum werd, besloot de heer La de Eysink in bruikleen af te staai auto heeft op de Bevelanden gelo verklaart de heer Louisse zijn Aan de schenking aan het stree seum zijn een aantal voorwaarde! bonden: de auto mag nooit in ha komen van anderen, moet op e het publiek duidelijk zichtbarei blijven staan en zolang de heerLo in leven is moet regelmatig vi worden gedaan van de toestand in de auto zich bevindt. „De moet", zegt Louisse, „een pui strekker blijven. Hij moet er ni leen staan, maar ook goed onde den worden". Zaterdagmiddag 26 september» uur komt de Eysink voor de KKO visie in het programma 'Honderi automobiel', samen met D. Eysii nior, kleinzoon van de automob brikant en de heer Louisse, zooi de rijwielhandelaar die het voe destijds verkocht. THOLEN De Thoolse roep (SLOTH) is van plan uit» gen te gaan verzorgen voor de» eiland woonachtige Amen» Binnen nu en twee weken zul» Amerikanen, die zijn gestat® op de vliegbasis WoensdrecM hun gezin een woning op Thole trekken. Voor het eind van he zullen naar verwachting 51' kaanse gezinnen op het eiland u Over de plannen hebben best den inmiddels persoonlijk conti had met een captain van de vlie en Dutch-American Allies, een' kaans-Nederlandse vriendent ging. De vertegenwoordigers lieten weten niet op de voorna avond voor nieuwe medewerr belangstellenden voor de lot roep aanwezig te kunnen zijn. de secretaris van de lokale oot van Elsacker was er wel bereid® samenwerking op dit gebied, D nen moeten nog verder worde werkt, zo liet hij weten. De al» Nederland woonachtige Affl Foy Stults uit Halsteren heen» dels toegezegd zijn gedachten gaan over medewerking aan gramma. Daarnaast kan de- lokale omroep rekenen op werking van een Amerikaan t - gerplaats Woensdrecht, die sm in Scherpenisse woont. Van denkt in eerste instantie aan e» matief programma voor o - kaanse inwoners van Thoi nog niet bekend wanneer met deze uitzendingen gaat nes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 10