kunst Bijlsma geconcentreerd in Bachs cello-suites Begin theaterseizoen met Uitmarkt en ballet Het Bosdorp viert 15-jarig jubileum Meer aandacht nodig voor oude scheepvaart WATERSCHAP WALCHEREN gezinsverzorging Rode Kruisleden onderscheiden Toerclub houdt tocht naar Yerseke Zaalvoetbal INFORMATIE EN VOORSTELLINGEN FNV Terneuzen steunt acties ADVERTEREN DOET VERKOPEN PZC/streek MIDDELBURG Plattelandsvrouwen - De afde ling Middelburg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen begint morgen (dinsdag) het nieuwe vereni gingsseizoen met een bezoek aan het zijdemuseum in Wouw. Ook wordt bij goed weer gewandeld in de Wouwse Plantage en zal het gezelschap winke len in Bergen op Zoom. Gereformeerde kerk Koudekerke vierde 100-jarig bestaan Wens GEMEENTE VEER! WVC-AMBTENAAR OP SCHORPIOEN BEKENDMAKING F***?.** 'i ^e.petrnf^ m- Het dagelijks bestuur van het waterschap Wal cheren maakt bekend, dat op de griffie van het wa terschap in het Polderhuis Groenmarkt 10, Mid delburg, vanaf heden gedurende 14 dagen voor de ingelanden ter inzage is gelegd en in afschrift te gen betaling verkrijgbaar is: 1. de concept-rekening over het dienstjaar 1986; 2. de 1ste wijziging van de begroting 1987. Eventuele bezwaren kunnen binnen 8 dagen na bovengenoemde termijn bij de Algemene Verga dering worden ingediend. Middelburg, 14 september 1987 Het dagelijks bestuur voornoemd, J. A. Heijse, wnd. dijkgraaf J. A. van Werkum, griffier MIDDELBURG, KLOVENIERS DOELEN. Anner Bijlsma met suites voor cello van J.S. Bach, de nummers twee in d-klein, vier in Es-groot en vijf in c-klein. Organi satie: werkgroep Muziek van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Het is tekenend voor de ontwik keling, die het concertbedrijf de afgelopen jaren in Zeeland heeft meegemaakt: zaterdagavond, zeg maar bij het begin van een nieuw seizoen, was er geen kerk nodig om uitvoerende musici en luisteraars te kunnen bergen. De 'kleine zaal' volstond: er hoefde geen Rotter dams Pnilharmonisch of Brabants Orkest in, het podium van de Klo veniersdoelen hoefde slechts plaats te bieden aan één man. Cel list Anner Bijlsma speelde er, voor een gehoor van enkele tientallen luisteraars, drie van de zes cello suites van Bach. De trend zet ook dit jaar door: (Midden)Zeeland moet het iii zijn muziekprogram- mering meer hebben van de kamer muziek dan van meer mankracht - en geld - vragende evenementen. Dat hoeft niet te betekenen overi gens, dat er muzikaal minder te be leven zou kunnen zijn. De keuze van de werken zaterdagavond is daar voor een afdoende aanduiding. Bachs solo-suites voor cello immers horen tot de toppen van de kamer muziekliteratuur, de muziek wordt in zijn soort pas weer geëvenaard in deze eeuw, door de drie cello-suites van Benjamin Britten; werken, die een klein jaar geleden in Middel burg werden gespeeld door Pieter Wispelwey. De Bach-suites vormen een stoet van gestyleerde dansen, gëent op de Allemande, de Courante, de Sara bande, een menuet, bourree of ga votte en een Gigue toe. Ze worden voorafgegaan door een soort sfeer maker, een prelude, die - zoals in de vijfde suite - in muzikale betekenis soms de andere delen overstijgt. Binnen dat zo simpel aandoende stramien trok Bach werken van een buitengewoon rijke expressie op. Een vertolker kan die muziek langs allerlei invalshoeken binnenko men, hij kan ze in soberheid, uitbun dig, en met romantische aankleve uitvoeren. Bijlsma trok zaterdag in de tweede, vierde en vijfde suite, naar het mij voorkwam, van een rapshodische, improviserende aanpak in de tweede, naar een ge concentreerder (vierde) en bijna rechtlijnig strenge benadering in de vijfde, waarbij de uitvoering van die laatste suite voor mij in muzikaal en technisch opzicht het hoogtepunt van de avond vormde. De ritmische accentuering en de zeggingskracht was er het fraaist, en hij speelde de muziek in technisch opzicht het gaafst. Zonder de intonatie-proble men, waarmee hij vóór de pauze te kampen had. Bijlsma's optreden was het eerste in een 'herfscyclus' van'vier concerten, die de werk groep Muziek van het Genootschap tot half oktober organiseert en waarin ook de zangeres Lucienne van Deijck, de organisat Bram Beekman en de pianist Stanley Hoogland op het programma staan. Kees Cijsouw MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TERNEUZEN - De afdeling Terneu- zen van de FNV steunt de aangekon digde acties van de gezinsverzorg sters in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die hebben een actiecomité opgericht dat de bezuinigingen van de laatste jaren aan de kaak wil stellen. Mogelijk wordt al na Prinsjesdag met acties ge start. De actiebereidheid is in ieder geval groot. De FNV-Terneuzen juicht het initia tief van de gezinsverzorgsters om door middel van 'actiegesprekken' met de mensen die op hun hulp zijn aangewe zen voorlichting te geven over de be zuinigingsplannen van staatssecreta ris Dees, toe. Zoals eerder gemeld over weegt de staatssecretaris de subsidië ring van de gezinsverzorging terug te draaien en de 'klant' een eigen bijdra ge te laten betalen. Voorzitter Dirk Nimmegeers van de FNV-Terneuzen heeft inmiddels alle leden van de verschillende FNV-bon- den opgeroepen de acties van de ge zinsverzorgsters zoveel mogelijk te steunen. Nimmegeers: „De overheid moet ook de kortdurende hulp verder subsidiëren. Men mag aan mensen die in een ziekenhuis verzorgd moeten worden geen thuiszorg opdringen. Die afbraak van allerlei voorzieningen moet gewoon opgehouden. Uiteinde lijk is het zo dat de regering de minst- draagkrachtigen meer uit eigen zak wil laten betalen voor diensten en ver zorging waarop iedereen -en niet al leen de rijken- recht heeft." ARNEMUIDEN Vier leden van de Rode Kruiscolonne afdeling Arne- muiden zijn zaterdag onderscheiden wegens 'langdurige trouwe dienst'. De jubilarissen, de heren A. van de Ketterij en J. P. de Ridder met veertig dienstjaren, R. van Belzen met dertig jaren en mevrouw M. Marinissen-Cor- ré met tien jaren kregen de ereteke nen met oorkonde na afloop van de jaarlijkse Rode Kruisdag uitgereikt door mevrouw T. Balkenende-San- dee. Over het verloop van de dag, die bijna traditiegetrouw in het verenigingsge bouw 'De Ame' werd gehouden, kon den de leden van de Arnemuidse co lonne tevreden zijn. De hele middag was er een gezellige drukte bij de kraampjes met spelletjes en bestond er goede belangstelling voor de jeugd leden die demonstraties verzorgden van reanimatie, mond-op-mondbea- deming en verbinden. KOUDEKERKE De Toerclub Wal cheren houdt zaterdag een tocht ach ter voorrijders over ongeveer 135 kilo meter, van Koudekerke naar Yerseke en terug. De start is om 8.30 uur bij Ho tel Walcheren in Koudekerke, waar ook kan worden ingeschreven. MIDDELBURG In de eerste klas van de zaalvoetbalcompetitie in het rayon Middelburg maakte Jong Am- bon II een goede start. De Zuidmoluk- se formatie behaalde een 5-1 overwin ning op Amgas. RPM I en Assurantie kantoor De Bruyne deelden de pun ten, 2-2 en Mobuca behaalde een nipte 2-1 winst op De Pinten. In de tweede klas liep OCMA een 3-2 nederlaag op tegen Streekschool I, Draadkrabbers II klopte Chrompack met 4-1 en SVSW '72 haalde verplette rend uit naar Zeelandia 1,12-5. In de derde klas zegevierde Dauwen- daele II met 6-0 over RPM II, Bijou I en Rosario I speelden met 4-4 gelijk en VPV en SV Duo kwamen eveneens tot een puntendeling, 2-2. In de vierde klas boekte Bijou een monsterscore van 11-1 op Dauwendae- le III, FC Laurens III verloor met 2-1 van Rosario II en Sinar '75II bleef met klein verschil, 3-2, de baas over Welsin- ge II. In de vijfde klas liep Draadkrabbers II een 6-1 verlies op tegen Combinatie en FC Laurens IV verloor met dezelfde cijfers van SC Duo II. De dames vertrekken 's middags om één uur vanaf het Hof van Tange in Middelburg en zijn rond zes uur daar weer terug. Zanger/gitarist Wouter Idema vermaakt jeugdige bezoekers van de Uitmarkt in het Zuidlandtheater TERNEUZEN Met een Uitmarkt en een familievoorstelling van het Sca- pinoballet is zaterdag het theatersei zoen in Terneuzen geopend. De hele dag door konden theaterliefhebbers in verschillende ruimten van het Zuidlandtheater alle mogelijke infor matie inwinnen over het nieuwe sei zoen. In de benedenhal en in de foyer waren informatiestands ingericht. En tussen de bedrijven door waren er poppenkastvoorstellingen en optre dens van zangers en gitaristen. De opening van het theaterseizoen werd trouwens gecombineerd met een tweedaags bezoek van de Zeeuwse Kunstkaravaan aan Terneuzen. Vrij dagavond concentreerden de optre dens van de deelnemers zich vooral in de binnenstad. Op de Markt concer teerde harmonie 'De Vliegende Hol lander' uit Terneuzen, gevolgd door enkele popgroepen. In de Noordstraat gaven twee poppentheaters een voor stelling, terwijl in de hervormde kerk het Kamerorkest van de Temeuzense Muziekschool onder leiding van Arie Karreman te beluisteren was. In Porgy Bess speelden verschillende jaz zorkesten en voerden Anton van Prooyen (piano) en Michel H. Huisman (gedichten) hun Scheldesuite uit. De belangstelling voor al die activiteiten viel overigens wat tegen. In de kerk en in Porgy Bess werden maar zo'n vijf tig belangstellenden geteld. Zaterdag trok de Uitmarkt in de ruim ten van het Zuidlandtheater bedui dend meer bezoekers. Er wandelde zo'n 350 man binnen. In de benedenhal en in de foyer stonden informatie stands. En tussen de bedrijven door waren er onder meer poppenkastvoor stellingen. De afsluitende familievoor stelling van het Scapinoballet werd bijgewoond door zo'n 350 mensen. Op het plein voor het theater was zater dag de Zeeuwse Kunstkaravaan neer gestreken. Er traden tussen elf en vijf uur popgroepen, fanfareorkesten en troubadours op. Ook was het theater spektakel Flup en Ju Bedrijf te zien. Schouwburgdirecteur Henk Scholten: „Ach, hoe druk het nou precies op het plein is geweest, is moeilijk te zeggen. Men liep wat heen en weer tussen het theater en het plein. In ieder geval kan ik wél zeggen dat de eerste Uitmarkt helemaal aan z'n doel heeft beant woord. Je wilt natuurlijk altijd meer, maar ik denk dat zoiets moet groeien. We willen er in ieder geval een traditie van maken. Er zijn trouwens al wat af spraken gemaakt met het Scapinobal- let, want zo'n familievoorstelling bij het begin van het theaterseizoen slaat aan, is gebleken." Er werden zaterdag trouwens opnieuw veel abonnementen voor het nieuwe seizoen gekocht. In totaal hebben nu ruim 800 theaterliefhebbers een abon nement besteld. En dat beduidend meer - enkele honderden zelfs - dan vo rig seizoen. KOUDEKERKE - De gereformeerde kerk van Koudekerke vierde zaterdag en zondag haar 100-jarig bestaan. Za-1 terdag werden de feestelijkheden in gezet met een tentoonstelling, pop penkast en een gezamenlijke maal tijd. Hierna volgde een samenzang met moderne feestelijke liederen, be sloten door een concert van Iman de Zwarte en de cantorij die de kleine or- gelmis van Bach uitvoerde. Zondag werd de viering voortgezet met een feestelijke kerkdienst waarin de oud-predikanten F. P. van Stam en A. N. Verheul voorgingen, geassisteerd door toekomstig predikant A. van de Weijde. De dienst werd bijgewoond door afgevaardigden van de omliggen de kerken en namens de gemeente Val- kenisse door wethouder A. Lampert. Na de kerkdienst werd de eeuwfeest viering besloten met een gezamenlijk koffiedrinken. De heer Van de Weijde bedankte in een toespraak ieder die had meegewerkt voor zijn inzet. HULST In Hulst wordt zaterdag, 19 september het 15-jarig bestaan gevierd van 'Het Bosdorp', een be schermde woonvorm voor mensen met sociale en psychische proble men van tijdelijke aard. Het jubi leum wordt gevierd met een kort of ficieel programma en een open dag. 'Het Bosdorp' in Hulst werd in 1972 opgericht op initiatief van de pater Marist J. Pirenne, tegenwoordig pastoor in Oostburg. De geestelijke ervaarde in zijn werk dat er in de re gio oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een grote behoefte bestond aan een op vangcentrum voor mensen die tus sen wal en het schip dreigde te ra ken; mensen die wegens sociale of psychische problemen niet thuis konden wonen, maar te goed waren om opgeborgen te worden in een ver pleeginrichting. Het initiatief van de pater werd gesteund door het maat schappelijke werk in Hulst en de plaatselijke Rotary-afdeling. Uit die hoek werden ook de eerste bestuurs leden van de beheersstichting ge worven. In de beginjaren was 'Het Bosdorp' een particuliere instelling; een toe vluchtsoord voor zwak begaafden en oud-psychiatrische patiënten. Wat er op de benedenverdieping van het klooster van de Maristen aan de Hul ster Carmelweg gebeurde ging nie mand aan. Maar de rijksoverheid - overtuigd van het nut van de instel ling - wilde de tot dan toe niet-gesub- sidieerde instelling veranderde in een reguliere tussenmurale insel- ling. In 1979 verkeeg 'Het Bosdorp' het predikaat 'beschermde woon vorm' toegekend. „In de loop der jaren hebben we al tijd zo'n twintig bewoners gehad. Eerst kwamen die hier binnen op een sociale indicatie, maar de laat ste jaren is er duidelijk een verschui ving opgetreden. Het merendeel van de mensen in huis heeft nu psycho sociale klachten. Wat we hier doen is die mensen zoveel mogelijk stimule ren om zelf actie te ondernemen. Een pension is het niet meer. De bewo ners moeten zoveel mogelijk zelf ko ken, hun kamer schoonmaken en noem maar opIn de hoop dat zij ooit zover komen dat ze weer op eigen be nen in de maatschappij kunnen ko men te staan", legt directeur Piet Hoondert uit. Hij is er zich pijnlijk van bewust dat de doelstelling van de beschermde woonvorm - tijdelij ke opvang - weinig reëel is. „De men sen die bij ons binnen komen wor den steeds ouder en hebben een heel verleden achter zich. De terugkeer naar 'het gewone leven' is slechts voor enkelen weggelegd. Van de 20 bewoners die we nu herbergen, denk ik dat er slechts twee zullen door stromen. Dat valt misschien tegen, maar het is niet anders", aldus Hoondert. De grote wens van het bestuur van 'Het Bosdorp' is dat er meer geld van het rijk komt. Twee jaar terug diende het bestuur bij het ministe rie van wvc een verzoek in om een kleine dependance in de Hulster binnenstad te mogen opzetten. Het bestuur, zo zegt voorzitter P. J. J. M. Bosch 'wacht nog steeds op ant woord'. „Toch", zo vervolgt Hoon dert, „zijn die kleine wooneenheden voor onze patiënten het enige goede alternatief. Een kleine groepsgroot te, zeg vijf of zes mensen benadert de werkelijke gezinssituatie het beste. Dat kun je moeilijk van een samenlevingsverbi waaraan twintig bewoners eni gen personeelsleden deelnemen", Voorlopig blijft 'Het Bosdorp' ena bewoners in het grote klooster; de Carmelweg. Het onderkou» niet ideaal, maar voldoet. „Ook personeelsbezetting zou in feiten ruimter kunnen zijn", zegt 1 dert, „maar net zoals in de resti de zorg maken de overheidsbeziii gingen een uitbreiding onmogelijl Voorzitter Bosch van het stichtii bestuur is zeer te spreken steun die de stichting ontvangt! de plaatselijke Rotary-afdeling., laatste driejaar komt een groepi willigers hier elke dinsdagmidi de bewoners op een aangenamt nuttige manier bezighouden, worden er allerlei handvaaii heidsactiviteiten gedaan, jaar bleek dat de kasten vol la; met kleerhangertjes en hand® produkten. Vandaar dat I werd een open dag te organise! compleet met kraampjes en e zaar. Dit bleek dusdanig aai slaan bij bezoekers en bewoners we besloten met de jubileum™ ook een open dag te houden",! Bosch. De opening van de feestelijke I zaar wordt verricht door pater i renne om 14.00 uur. Kort daarn gaat de stuwende kracht van eer achter de instelling in op dei schiedenis van 'Het Bosdorp'. Di recteur van de provinciale voor de volksgezondheid in land (Ravoz), de heer F. A. i Spanje, zal een inleiding houi over de beschermde woonvora de toekomst. De bewoners van Het Bosdorp bereiden zich voor op de open dag die wordt gehouden tijdens de viering ram 15-jarig jubileum. Zij maken handwerken die tijdens de bazaar worden verkocht. Burgemeester en wethouders van Veere makt! bekend, dat met ingang van 15 september H voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-welzffi programma 1988. Dit programma zal op 12 oktober 1987 in des spraak worden gebracht in het gemeentelijk ra enigingsgebouw te Veere, Oudestraat 9 te Vee» aanvang 19.30 uur. Gedurende de termijn van tervisieligginglM tember t/m 15 oktober 1987) kan door een iede schriftelijk bezwaar worden ingebracht tegenlï ontwerp-programma bij de gemeenteraad w Veere, Kerkstraat 7 te Veere. Burgemeester en wethouders van Veere G. W. van Montfrans-Hartman, burgemeester J. Wattel, secretaris 'Ge^ o^e/stt langedelft, middelburg Voor de activiteiten van de vrijwilli gers op de Schorpioen had hij alle lof. Het 120 jaar oude ramschip wordt ko mend voorjaar naar Middelburg over gebracht. Volgende maand kan er een begin worden gemaakt om de masten terug op het schip te plaatsen. De Mid delburgse wethouder M. Vinke herin nerde aan het getouwtrek tussen Vlis- singen en zijn gemeente. De Stichting Schorpioen wilde aanvankelijk een veilige ligplaats in Vlissingen zoeken. Toen er geen overeenstemming over de financiële kanten van de zaak werd verkregen, bleek Middelburg bereid het ramschip met open armen te ont vangen. De wethouder bleek daar nog steeds geen spijt van te hebben: „We hebben 1100 gerestaureerde monu menten in de stad, de Schorpioen zal daar zeker passen." Zeker is dat de Zeeuwse hoofdstad een zeldzame at tractie binnenhaalt. Voor zover be kend beschikken alleen Chili en Rot terdam nog over een ramschip. VLISSINGEN De oude scheepvaart behoort onderwerp van nationale mo numentenzorg te worden. Tot nu toe zijn schepen de ondergeschoven kindjes in het museale beleid. Er wordt gewoon geen geld uitgetrokken voor het in standhouden van het natte verleden. Een uniek project als de restauratie van het ramschip de Schorpioen in Vlissingen toont aan dat daar op korte termijn verandering in zou moeten komen. Dat zei mr. W. Bloemberg van de Di rectie Monumenten, Musea en Archie ven (MMA) van het ministerie van WVC zaterdag, toen hij te gast was op de Schorpioen, die momenteel nog op de reparatiewerf van De Schelde ligt. Hij was daar ter gelegenheid van het bezoek dat de deelnemers van_het zes de internationale maritiem congres -dit jaar in Amsterdam en Rotterdam gehouden- aan het ramschip brachten. In kleine kring liet mr. Bloemberg, die ook nog even directeur van het Zuiderzee-museum is geweest, weten dat er wat hem betreft meer aandacht aan de 'natte' monumenten moet wor den besteed. Niet dat WVC nu meteen de subsidie kraan maar eens flink moet open draaien. Bloemberg: „Ik zie de rol van de overheid veel meer in een stimule rende richting. Vrijwilligers zullen een belangrijke taak behouden, dat kan niet anders. Maar het kan wel aantrek kelijker worden gemaakt om een oud schip te restaureren en een functie te geven". De WVC-ambtenaar ziet daar bij mogelijkheden voor zowel gemeen te als rijk. Nu is het nog zo dat een eige naar van een oude boot zeer in het na deel zit ten opzichte van de bezitter van een monumentaal pand. „Voor schepen hebben we nog steeds geen re novatie-regeling", aldus Bloemberg. „En het rijk zou ook meer belastingfa ciliteiten kunnen geven." Lokale over heden zouden een vriendelijker beleid voor woonboten moeten voeren. An tieke woonarken zouden korting op hun liggeld kunnen krijgen, en er zou over gratis water en electriciteit ge dacht kunnen worden. Bloemberg: „Het zou er op uit kunnen draaien dat je havengedeelten van monumentale steden als Middelburg alleen open stelt voor oude woonboten." De Haagse gast meende dat het muse aal beleid niet alleen op de restaura tie betrekking moet hebben. Eerst en vooral moet voor de opgeknapte boot een bestemming worden gevonden. „Anders krijg je hetzelfde als bij de molens. Die werden gerestaureerd, vervolgens was er geen molenaar, en verviel het monument weer. Dat is ja renlang de situatie geweest, tot er een molenaarsgilde in het leven werd ge roepen. Er werd een goede opleiding opgericht, en als je die doorlopen had mocht je als klapstuk op je vrije zater dag in een molen gaan zitten. Ik geloof dat vrijwilligers ook bij schepen een hoofdrol kunnen spelen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 6