Brandweerdag Terneuzen '"lnk"""mens trok bijna 3000 mensen Begin theaterseizoen met Uitmarkt en ballet Enkele duizenden op Dorpsfeest Zaamslag PZC/ streek FNV Terneuzen steunt acties gezinsverzorging Automobilist ramt verkeersborden INFORMATIE EN VOORSTELLINGEN VHBHSiUi Auto tegen boom Auto over de kop in Sint-Kruis WATERSCHAP HET VRIJE VAN SLUIS OPEN HUIS EN DEMONSTRATIES Walhalla vierde CADZAND CLINGE NIEUWVLIET TERNEUZEN Preventief Kookcursus voor oudere mannen kermis in Zaamslag Wens ROMMELMARKT GROTE TREKPLEISTER BEKENDMAKING MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TERNEUZEN Voor een kleine 3000 Terneuzenaren heeft de vrijwillige brandweer geen geheimen meer. Trouwens ook over het reilen en zei len van de regionale alarmcentrale hoeft niemand ze sinds zaterdag nog iets te vertellen. Zaterdag gooide het brandweerkorps van Terneuzen de deuren van de kazerne aan de mr Haarmanweg wijd open. Dat gebeur de in het kader van de Nationale Brandweerdag. 's Morgens om tien uur klonk voor de eerste maal die dag de sirene. Die was in werking gesteld door burgemeester C. Ockeloen, die de Terneuzense uitga ve van de brandweerdag opende. Na dat de sirene had geklonken reed al het materieel van de vrijwillige brand weer én de regionale naar buiten. Het wagenpark bleef daar de hele dag staan; een aantal wagens werd trou wens gebruikt bij de verschillende de monstraties die in de loop van de dag werden gegeven: er werd een in brand gevlogen auto geblust, er werden slachtoffers uit een verkreukelde per sonenauto 'geknipt' en wie het alle maal uit de lucht wilde aanschouwen kon een 'tochtje' met de hoogwerker maken. In de kazerne zelf -ook het gedeelte van de alarmcentrale was toeganke lijk voor het publiek- trok vooral de meldkamer de hele dag door veel be kijks. Druk was het verder in de pers luchtkamer en in de kantine, waar films werden getoond en waar ook alle mogelijke informatie over de brand weer werd verstrekt. Een aparte plaats was ingeruimd voor de jeugdbrand weer. De instructeurs Teus de Groot, Willy van der Peijl, Wim Koster en Jan Staal hadden speciaal voor de gele- TERNEUZEN - De afdeling Terneu zen van de FNV steunt de aangekon digde acties van de gezinsverzorg sters in Zeeuwsch-Vlaanderen. Die hebben een actiecomité opgericht dat de bezuinigingen van de laatste jaren aan de kaak wil stellen. Mogelijk wordt al na Prinsjesdag met acties ge start. De actiebereidheid is in ieder geval groot. De FNV-Terneuzen juicht het initia tief van de gezinsverzorgsters om door middel van 'actiegesprekken' met de mensen die op hun hulp zijn aangewe zen voorlichting te geven over de be zuinigingsplannen van staatssecreta ris Dees, toe. Zoals eerder gemeld over weegt de staatssecretaris de subsidië ring van de gezinsverzorging terug te draaien en de 'klant' een eigen bijdra ge te laten betalen. Voorzitter Dirk Nimmegeers van de FNV-Terneuzen heeft inmiddels alle leden van de verschillende FNV-bon- den opgeroepen de acties van de ge zinsverzorgsters zoveel mogelijk te steunen. Nimmegeers: „De overheid moet ook de kortdurende hulp verder subsidiëren. Men mag aan mensen die in een ziekenhuis verzorgd moeten worden geen thuiszorg opdringen. Die afbraak van allerlei voorzieningen moet gewoon opgehouden. Uiteinde lijk is het zo dat de regering de minst- draagkrachtigen meer uit eigen zak wil laten betalen voor diensten en ver zorging waarop iedereen -en niet al leen de rijken- recht heeft." Viswedstrijd De Clingse Henge laars Vereniging hield zaterdag een viswedstrijd voor senior-leden op de Zestigvoetkreek te Cline. Er waren in totaal 25 deelnemers. De uitslag is als volgt: 1 G. Hoskens, Sint- Giglis (Bl. 2470 gram; 2 G. Comue, Sint-Gil lis (B), 1900 gram; 3 F. vanLaere, Kieldrecht (B), 1340 gram: 4 W. Vermeulen, De Klinge (Bl, 1260 gram; 5 L. Vermeulen, De Klinge (Bi, 1130 gram; 6 K. van Boxelaar, Sint-Gillis (B), 1080 gram; 7 F. Lippens, Axel, 980 gram; 8 L. de Rore, Sint-Gillis (B) 635gram; 9 M. de Rijck, De Klinge (B), 620 gram; 10 G. de Geest, Clinge, 580 gram; 11M. Kegels, Verre broek (B), 520 gram; 12 D. Bertram, Clinge, 500 gram; 13 R. Bertram, Clinge, 500 gram; 14 D. Vernimmen, Kieldrecht (B), 480 gram; 15 L. IJzewijn, Clinge, 400 gram. Collecte De collecte voor het Ko ningin Wilhelminafonds heeft in Nieuwvliet 1.540,10 opgebracht. genheid een veiligheidskwis samenge steld. Er werd door zeker 75 jongens en meisjes aan deelgenomen. Collecte De collecte van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding bracht in Cadzand 1332,85 op. TERNEUZEN In samenwerking met de stichting Welzijn voor Ouderen begint de afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de ZVU in Terneuzen een kookcursus voor oudere mannen. Doel is ouderen te leren hoe zij eenvou dige, gezonde en smakelijke maaltij den kunnen bereiden. De cursus, die op dinsdagmiddag wordt gehouden, omvat acht lessen. Dinsdag om 16.00 uur wordt in 'De Sprong' in de Leeu wenlaan een kennismakingsbijeen komst gehouden. Belangstellenden kunnen ook informatie inwinnen via de ZVU of via de stichting Welzijn voor Ouderen in Terneuzen. Ruilbeurs De postzegelvereni ging Zeeuwsch-Vlaanderen opent het nieuwe seizoen vanavond (maandag) met een ruilavond in de bovenzaal van Du Commerce aan de Markt in Ter neuzen. De ruilavond begint om half acht. Er wordt een veiling gehouden van postzegels en munten en er is een verloting. Bovendien is er een winkel tje met filatelistische artikelen en is ook de Nieuwtjesdienst aanwezig. Direct na de opening, 's morgens, stel de burgemeester Ockeloen tevreden vast dat een 'open dag' zoals die zater dag werd gehouden, 'de brandweer dichter bij de bevolking' brengt. Hij hoopte dat daarvan ook een zekere preventieve werking zou uitgaan. Ronduit blij was burgemeester Ocke loen met de grote belangstelling van de kant van de jeugd. „Want ook een brandweerman wordt tenslotte ooit een dagje ouder..." Hij complimen teerde de brandweerlieden met de op zet van de 'open dag'. Dat deed commandant J. Bruggeman ook. Hij zwaaide vooral de initiatiefne mer, brandwacht eerste klas Mare Pie- ters, lof toe. Pieters zelf vond een rui mere opzet van de brandweerdag op z'n plaats om de bevolking onder meer kennis te laten maken met de nieuwe taken die de brandweer toegeschoven heeft gekregen na de opheffing (op 1 ja nuari van dit jaar) van de BB. De brandweerdag werd op enigszins ludieke, maar in ieder geval op luid ruchtige wijze afgesloten met een rondrit door de stad. In de stoet reden 14 brandweervoertuigen mee, ook uit de kernen. En op iedere brandweerwa gen zit een sirene...dat weet sinds za terdag écht ook iedereen in Terneu zen... Voor de bezoekers van de brandweerdag in Terneuzen gingen de deuren wijd open en gaf de brandweer zich in de meest letterlijk zin - ongewild - bloot. VOGELWAARDE De Stichting Walhalla uit Vogelwaarde vierde het afgelopen weekeinde tijdens de ker mis het 20-jarig bestaan met tal van activiteiten. Vrijdagavond werden de feestelijkheden geopend met een pop festival in de feesttent, voor zo'n tweehonderd belangstellenden. Zaterdagochtend om elf uur werd het startschot gegeven voor de trimloop over drie, zes en tien kilometer. De be langstelling daarvoor viel wat tegen, aldus R. de Kort van Walhalla. Andere jaren deden altijd veel Belgen aan mee. Die waren nu weg gebleven. De Kort schrijft dat toe aan de vroege start. De kinderen van Vogelwaarde geno ten zaterdagmiddag van een optreden van de clowns Joke en Miko. 's Avonds tijdens het kermisbal was er veel pu bliek, dat speciaal was gekomen voor Albert West en de muziek van het or kest Bluesette. Zondagavond werd er in de feesttent een bonte familie-avond gehouden met bingo. Voor maandag, de laatste dag van de kermis, zijn er de vijfde open kampioenschappen gaaibollen van Vogelwaarde, die 's middags be ginnen. Met een bal en een optreden van Jantje Koopmans en een Belgi sche showorkest worden de festivitei ten besloten. OOSTBURG De automobilist J. F. uit Nieuwvliet heeft zaterdagnacht in Oostburg twee verkeersborden ge ramd, toen hij de macht over het stuur verloor en over een vluchtheuvel reed. F. kwam uit de richting Schoondijke. Op de kruising Bredestraat-Trage- dam-Zandstraat raakte hij het spoor bijster en belandde met zijn auto op de vluchtheuvel. Zijn auto werd zwaar be schadigd. F. liep bij het ongeluk geen letsel op. Centralist Spierenburg geeft uitleg over de alarmcentrale van de regionale brandweer TERNEUZEN Met een Uitmarkt en een familievoorstelling van het Sca- pinoballet is zaterdag het theatersei zoen in Terneuzen geopend. De hele dag door konden theaterliefhebbers in verschillende ruimten van het Zuidlandtheater alle mogelijke infor matie inwinnen over het nieuwe sei zoen. In de benedenhal en in de foyer waren informatiestands ingericht. En tussen de bedrijven door waren er poppenkastvoorstellingen en optre dens van zangers en gitaristen. De opening van het theaterseizoen werd trouwens gecombineerd met een tweedaags bezoek van de Zeeuwse Kunstkaravaan aan Terneuzen. Vrij dagavond concentreerden de optre dens van de deelnemers zich vooral in de binnenstad. Op de Markt concer teerde harmonie 'De Vliegende Hol lander' uit Terneuzen, gevolgd door enkele popgroepen. In de Noordstraat gaven twee poppentheaters een voor stelling, terwijl in de hervormde kerk het Kamerorkest van de Terneuzense Muziekschool onder leiding van Arie Karreman te beluisteren was. In Porgy Bess speelden verschillende jaz zorkesten en voerden Anton van Prooyen (pianoen Michel H. Huisman (gedichten) hun Scheldesuite uit. De belangstelling voor al die activiteiten viel overigens wat tegen. In de kerk en in Porgy Bess werden maar zo'n vijf tig belangstellenden geteld. Zaterdag trok de Uitmarkt in de ruim ten van het Zuidlandtheater bedui dend meer bezoekers. Er wandelde zo'n 350 man binnen. In de benedenhal en in de foyer stonden informatie stands. En tussen de bedrijven door waren er onder meer poppenkastvoor stellingen. De afsluitende familievoor stelling van het Scapinoballet werd bijgewoond door zo'n 350 mensen. Op het plein voor het theater was zater dag de Zeeuwse Kunstkaravaan neer gestreken. Er traden tussen elf en vijl uur popgroepen, fanfareorkesten en troubadours op. Ook was het theater spektakel Flup en Ju Bedrijf te zien. Schouwburgdirecteur Henk Scholten: „Ach, hoe druk het nou precies op het plein is geweest, is moeilijk te zeggen. Men liep wat heen en weer tussen het theater en het plein. In ieder geval kan ik wél zeggen dat de eerste Uitmarkt helemaal aan z'n doel heeft beant woord. Je wilt natuurlijk altijd meer, maar ik denk dat zoiets moet groeien. We willen er in ieder geval een traditie van maken. Er zijn trouwens al wat af spraken gemaakt met het Scapinobal let, want zo'n familievoorstelling bij het begin van het theaterseizoen slaat aan, is gebleken." Er werden zaterdag trouwens opnieuw veel abonnementen voor het nieuwe seizoen gekocht. In totaal hebben nu ruim 800 theaterliefhebbers een abon nement besteld. En dat beduidend meer - enkele honderden zelfs - dan vo rig seizoen. Nil ÉSIKBÊsSmËm De bewoners van Het Bosdorp bereiden zich voor op de open dag die wordt gehouden tijdens de viering vanhiË 15-jarig jubileum. Zij maken handwerken die tijdens de bazaar worden verkocht. HULST In Hulst wordt zaterdag, 19 september het 15-jarig bestaan gevierd van 'Het Bosdorp', een be schermde woonvorm voor mensen met sociale en psychische proble men van tijdelijke aard. Het jubi leum wordt gevierd met een kort of ficieel programma en een open dag. 'Het Bosdorp' in Hulst werd in 1972 opgericht op initiatief van de pater Marist J. Pirenne, tegenwoordig pastoor in Oostburg. De geestelijke ervaarde in zijn werk dat er in de re gio oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een grote behoefte bestond aan een op vangcentrum voor mensen die tus sen wal en het schip dreigde te ra ken; mensen die wegens sociale of psychische problemen niet thuis konden wonen, maar te goed waren om opgeborgen te worden in een ver pleeginrichting. Het initiatief van de pater werd gesteund door het maat schappelijke werk in Hulst en de plaatselijke Rotary-afdeling. Uit die hoek werden ook de eerste bestuurs leden van de beheersstichting ge worven. In de beginjaren was 'Het Bosdorp' een particuliere instelling; een toe vluchtsoord voor zwak begaafden en oud-psychiatrische patiënten. Wat er op de benedenverdieping van het klooster van de Maristen aan de Hul ster Carmelweg gebeurde ging nie mand aan. Maar de rijksoverheid - overtuigd van het nut van de instel ling - wilde de tot dan toe niet-gesub- sidieerde instelling veranderde in een reguliere tussenmurale insel- ling. In 1979 verkeeg 'Het Bosdorp' het predikaat 'beschermde woon vorm' toegekend. „In de loop der jaren hebben we al tijd zo'n twintig bewoners gehad. Eerst kwamen die hier binnen op een sociale indicatie, maar de laat ste jaren is er duidelijk een verschui ving opgetreden. Het merendeel van de mensen in huis heeft nu psycho sociale klachten. Wat we hier doen is die mensen zoveel mogelijk stimule ren om zelf actie te ondernemen. Een pension is het niet meer. De bewo ners moeten zoveel mogelijk zelf ko ken, hun kamer schoonmaken en noem maar op. In de hoop dat zij ooit zover komen dat ze weer op eigen be nen in de maatschappij kunnen ko men te staan", legt directeur Piet Hoondert uit. Hij is er zich pijnlijk van bewust dat de doelstelling van de beschermde woonvorm - tijdelij ke opvang - weinig reëel is. „De men sen die bij ons binnen komen wor den steeds ouder en hebben een heel verleden achter zich. De terugkeer naar 'het gewone leven' is slechts voor enkelen weggelegd. Van de 20 bewoners die we nu herbergen, denk ik dat er slechts twee zullen door stromen. Dat valt misschien tegen, maar het is niet anders", aldus Hoondert. De grote wens van het bestuur van 'Het Bosdorp' is dat er meer geld van het rijk komt. Twee jaar teru diende het bestuur bij het minis* rie van wvc een verzoek in om een kleine dependance in de Hulster binnenstad te mogen opzetten. Het bestuur, zo zegt voorzitter P. J. J. M. Bosch 'wacht nog steeds op ant woord'. „Toch", zo vervolgt Hoon dert, „zijn die kleine wooneenheden voor onze patiënten het enige goede alternatief. Een kleine groepsgroot te, zeg vijf of zes mensen benadert de werkelijke gezinssituatie het beste. Dat kun je moeilijk zegge! van een samenlevingsverbanl waaraan twintig bewoners en i gen personeelsleden deelnemen". I Voorlopig blijft 'Het Bosdorp' enzijij bewoners in het grote klooster a de Carmelweg. Het onderkomen il niet ideaal, maar voldoet. „Ook d] personeelsbezetting zou in feite v ruimter kunnen zijn", zegt Hoon| dert, „maar net zoals in de restvai de zorg maken de overheidsbezuini) gingen een uitbreiding onmogelijk'] Voorzitter Bosch van het stichtings bestuur is zeer te spreken over d| steun die de stichting ontvangt var de plaatselijke Rotary-afdeling. „I laatste driejaar komt een groep vrijl willigers hier elke dinsdagmiddal de bewoners op een aangename el nuttige manier bezighouden. Zl worden er allerlei handvaardig) heidsactiviteiten gedaan. Na eerf jaar bleek dat de kasten vol 1 met kleerhangertjes en handwerkl produkten. Vandaar dat beslotef werd een open dag te organiserenf compleet met kraampjes en eent zaar. Dit bleek dusdanig aan slaan bij bezoekers en bewoners dal we besloten met de jubileumvierinf ook een open dag te houden", aldui Bosch. Te opening van de feestelijke I >caar wordt verricht door pater Pil renne om 14.00 uur. Kort daarvoor! gaat de stuwende kracht van wel l eer achter de instelling in op de ge-f schiedenis van 'Het Bosdorp'. De dij recteur van de provinciale raad! voor de volksgezondheid in Zeef land (Ravoz), de heer F. A. van) Spanje, zal een inleiding houdenl over de beschermde woonvorm in| de toekomst. HULST Het uitgebreide en gereno veerde verzorgings- en verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst zette za terdag en zondag zijn deuren open voor het publiek. Deze open dagen waren een onderdeel van de festivi teiten die tot en met zondag 20 sep tember ter gelegenheid van de ope ning worden gehouden, nadat afgelo pen vrijdag commissaris der konin gin dr. C. Boertien de officiële ope ning verrichten. Een kleine duizend belangstellenden kwam het afgelopen weekeinde de ver anderingen en vernieuwingen bekij ken. Een voor deze gelegenheid in het leven geroepen feestcommissie had vanaf de hoofdingang voor het publiek twee looproutes uitgestippeld. Zo doende verliep de rondleiding ordelijk en rustig, wat de permanente bewo ners uitermate waardeerden. De be zoekers werden door personeelsleden in het ultra moderne gebouw rondge leid. Folders met uitleg verduidelijk ten het dagelijks reilen en zeilen in De Blaauwe Hoeve. Langs de looproutes waren ook vijf borden met zo'n 40 fo to's tentoongesteld. Op deze kiekjes waren hoogtepunten uit het verleden te zien, zoals de opening in 1968 door Prinses Margriet, de deelname van een bewonersdelegatie aan het défilé in Soestdijk op Koninginnedag ter ere van koningin Juliana en het bezoek van koningin Beatrix aan het verzor gingshuis. Bij het eindpunt kregen de bezoekers een kop koffie aangeboden. Vandaag (maandag) presenteren 40 personeelleden de historische dames mode van de laatste 1.000 jaar aan de bewoners tijdens een modeshow. ZAAMSLAG - Het Dorpsfeest in Zaamslag heeft zaterdag enkele dui zenden mensen naar het Zeeuws- Vlaamse dorp getrokken. Met name de rommelmarkt was een enorme trekpleister. De organisatoren (een samenwer kingsverband van de middenstands vereniging ZAVO en de Oranjevereni ging) kijkt met tevredenheid terug op dit twee dagen durende evenement, dat inmiddels voor de elfde maal werd gehouden en dat in feite nog al tijd via het zelfde scenario verloopt. „De evenementen zijn voor het pu bliek gratis toegankelijk. Dat is waar schijnlijk één van de sterke punten van dit dorp. En daarnaast natuurlijk, dat alle evenementen dicht bij elkaar in de buurt kunnen worden gehouden. Men hoeft dus niet ver te lopen", is de mening van de organisatie over het grote bezoekersaantal, dat dit Dorps feest annex Maxi-Markt, jaarlijks trekt. De rommelmarkt was vooral erg in trek; bij andere evenementen viel de belangstelling soms wel tegen. Zoals bij de toertocht, die zaterdagmorgen werd gehouden. Daar waren slechts 35 deelnemers. Verder was er een wandel tocht, waarvoor de opbrengst bestemd was voor Unicef. Muziek en amusement liepen als een rode draad door het gehele gebeuren. De plaatselijke harmonie De Volhar ding verzorgde enkele optredens, ter wijl het dweilorkest De Treuzelaars uit Halsteren zaterdag zich de gehele dl tussen het publiek begaf. Daarnaar Verder was er een optreden van vl schillende regionale artiesten alsPi) Brakman, Claudia de Blok, Ellen If derhout, Janette Nieuwenhout en] Yankee Doodle Session. Verder waren er verschillende demo| straties zoals handboogschieten i schansspringen voor motoren. Kei them rolling was met ruim twintigvj schillende oude legervoertuigen a wezig. Ook werd een paalhang-we] strijd gehouden. SLUIS Bij een verkeersongeluk! de Heilleweg in Sluis is de personenaI to van R. de S. uit Sluis zaterdag®! dag omstreeks kwart over drie onM stelbaar beschadigd. De S. verloor 1 macht over het stuur van zijn auto! kwam in de berm terecht en tot si stand tegen een boom. S. bleef ongj deerd. SINT-KRUIS De personenauto val A. V. uit Aardenburg is zwaar beschl digd bij een verkeerongeluk zaterdaj morgen omstreeks half zeven in Stol Kruis. V. reed over de Molenweg® raakte met zijn auto naast de weg auto slipte, sloeg over de kop en bi landde in een sloot. V. kwam met d| schrik vrij. Zanger!gitarist Wouter Idema vermaakt jeugdige bezoekers van de Uitmarkt in het Zuidlandtheater. De dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluis brengt ter algemene kennis, dat een openba re algemene vergadering zal worden gehouden op DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1987 des morgens te 9.30 uur in Den Hoekzak, Lange- straat te Oostburg. Oostburg, 14 september 1987. De dijkgraaf voornoemd, Th. P. Cambier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 26