almanak Harde wind verhindert zoektocht naar botten Nieuwe kotter geringe diepgang Honderden bezoekers nemen gratis kijkje in monumenten Zagerkwekerij Zierikzee is failliet uto richt avage aan. ïzittenden poorloos Verdachte na brand in flat aangehouden \EEL VRAGEN SEKSUAL ZEEUWSE Staatssecretaris stelt nieuwe ziekenhuisapotheek Goes in gebruik MIDDELBURG EN ZIERIKZEE 'TOPPERS' Aardlaag AANWINST VERWIJS YERSEKE Goes niet JdDELBURG Steeds meer jongeren bellen de Kinder- en ïgdtelefoon of de SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland ^oor een gesprek van mens tot mens") in Middelburg. De Kin- r-en Jeugdtelefoon kreeg vorig jaar 1085 telefoontjes. Daar- Jast werd 419 keer een poging gedaan. Bij deze 'stille oproe- 1 kwam het nog niet tot een gesprek. Het aantal gesprekken |n de Telefonische Hulpdienst met jongeren steeg met 0,6 tcent. Volwassenen ISSINGEN Een personenauto eft zondagavond in de Pres. Jtoose- Itlaan in Vlissingen drie geparkeer- auto's geramd en is daarna doorge ien. De auto werd enige tijd later or de politie in de Schuitvaart- aat zwaar beschadigd aangetrof- De vermoedelijke daders waren en ai te voet gevlucht in de richting n de woonwijk Het Fort. ilgens ooggetuigen ging het om drie )nnen die uit de gehavende auto ipten en, nadat eerst nog een krat ruit de auto was gehaald, de benen men. Een speurtocht van de politie de buurt leverde niets op. auto met de drie verdachten reed er de Pres. Rooseveltlaan komende de richting van de Koudekerkse- De bestuurder reed op een gege- nmoment tegen een verhoogde weg scheiding, waardoor de auto door n grasperkje schoot en achterop een parkeerde auto inreed. Deze auto hoot zo'n twintig meter door en ram tegen een tweede geparkeerde ito tot stilstand. Dit had tot gevolg 't die auto de weg over schoot en een tde geparkeerde auto raakte. Alle aanrijding betrokken auto's lie- 'n aanzienlijke schade op. Er deden :h geen persoonlijke ongelukken >°r. De politie werd bij het regelen in het verkeer geassisteerd door de minklijke marechaussee. Hernia Oom Frans liet het afweten. Dat was een hele teleurstelling voor zijn neefje Japie, die zijn zevende verjaardag vierde. Oom Frans was elk jaar nog van de partij geweest. Voor het verst was hij niet in de gelegen heid. Hij had opgebeld óm zich te verontschuldigen. Moeder was vol begrip geweest. 'Natuurlijk Frans, ik zal het uitleggen", antwoordde ze &oor de telefoon. Japie keek haar vol verwachting aan. Het moest wel een belangrijke re den zijn, anders zou hij er zich niet bij neerleggen. •■Oom Frans ligt met hernia in °vd", zei zijn moeder eenvou dig. Japie reageerde met een ver- daasde blik en de vraag: „Is-ie opnieuw getrouwd dan?". Van links naar rechts dr. C. J. Overweel en drs. G. Kortenboui van der Sluijs, voormalige medewerkers van het rijksmu seum voor geologie en mineralogie in Leiden en prof. dr. P. C. Zwaan, directeur van dat museum. Ze bekijken de tand van een reuzenhaai die in de buurt van het lichtschip Noordhinder is opgevist: Achter hen de vitrines met eerdere vondsten van het gezelschap Kor en Bot. ZIERIKZEE Harde wind, wind kracht negen, heeft zaterdag roet in het eten gegooid van het gezelschap Kor en Bot. Jaarlijks vaart dit gezel schap - bestaande uit deskundigen op het gebied van fossielen, archeologie, biologie en oudheidkunde - met de Zierikzee 8 van de gebroeders Schot voor een zoektocht naar botten en an der interessant materiaal de Ooster- schelde op. Dat gebeurt al 37 jaar achtereen. Zaterdag kon de jaarlijkse tocht evenwel niet doorgaan vanwe ge het weer. Het alternatief was een wandeling door Zierikzee, langs onder meer het stadhuis en het Maritiem Museum. Voor het in het verleden geïnteresseer de gezelschap óók geen straf, zo werd al snel duidelijk. In het Maritiem Mu seum liggen verschillende vondsten van eerdere tochten van Kor en Bot opgeslagen. Ook kon daar een haaie- tand worden bekeken die door een Goereese visser in de buurt van het lichtschip Noordhinder was opgevist. „Zonder twijfel afkomstig van de goot- ste haaiensoort die ooit geleefd heeft, oordeelde dr. D. A. Hooijer, gepensio neerd deskundige op het gebied van fossielen. „Dat wil zeggen de Reuzen- haai ofwel Carchadon Megadodon. Dat betekent dat deze tand ongeveer 14 miljoen jaar oud is, maar het kan ook iets jonger zijn, want we kijken niet op een miljoen jaar. De lengte van het dier moet ongeveer 10 meter ge weest zijn." Een ander opgevist voorwerp had de heer Hooijer ook al snel gedetermi neerd; „Een wervel van een walvis. Een tamelijk jong dier, want je hebt wel wervels waar je een krukje van kunt maken." Een ander stuk bot, af komstig uit de Grevelingen, was veel minder interessant. „Een deel van een koe", luidde het oordeel van de heer Hooijer. Waarop visser J. Schot aan vulde dat het waarschijnlijk een over blijfsel is van een dier dat tijdens de watersnoodramp omkwam. Volgens de voormalig conservator van het rijksmuseum voor geologie en mi neralogie te Leiden, drs. G. Korten- bout van der Sluijs, zijn de traditionele tochten van het gezelschap Kor en Bot toevallig ontstaan. Het begon alle maal met de Zierikzeese visser Schot die bij zijn vangsten een - naar latei- bleek - haaietand boven water haalde. Om achter de aard van zijn vangst te komen kwam hij in contact met des kundigen uit Leiden en toen werd be sloten een jaarlijkse tocht op te zetten. Dat is nu al 37 jaar geleden en afgezien van zaterdag kon de jaarlijkse vistocht op fossielen tweemaal niet doorgaan in verband met het slechte weer. Dr. C. J. Overweel, voormalig conser vator peterologie en vulcanologie van hetzelfde Leidse museum: „We zoeken in een bepaalde aardlaag naar sporen van dierlijk leven. Slechts op een paar plaatsen in de Oosterschelde en langs de kust wordt die laag door sneden en kunnen we interessante vondsten tegenkomen. Dat gebeurt op een diepte van 30 tot 35 meter. Bij voorbeeld in de buurt van Flaauwers voor de Schouwse kust." Dat de wetenschappers de gebroeders Schot erkentelijk zijn voor de jaarlijk se vaartochten bewijst wel het feit dat de heren Schot enkele jaren geleden een hoge onderscheiding van de uni versiteit ontvingen. Voorzitter van het gezelschap is traditiegetrouw de bur gemeester van Zierikzee. tegenwoor dig de heer J. J. P. M. Asselbergs. ZIERIKZEE Maricultuur Zeeland bv, een bedrijf dat zich heeft toege legd op het kweken van zagers, is fail liet verklaard. De drie personeelsle den zijn inmiddels ontslagen. Als re den voor het faillissement wordt de onverwacht tegenvallende opbrengst van de zagers opgegeven. Het be drijfsgebouw aan het Groene Weegje in Zierikzee, met nog duizend bakken vol met zagers, zal worden verkocht. Daarover is al contact gelegd met een gegadigde, aldus curator mr H. van Pijkeren. De zee-aaskwekerij begon begin dit jaar met het afleveren van de gekweekte zagers, na ruim een jaar wetenschappelijk onderzoek en voor bereiding. Er werd gewerkt met een ge sloten kweeksysteem, dat het moge lijk maakte de groei van het broed ook in de winter door te laten gaan. Direc teur R. J.L. Vleesdrager zei bij die gele genheid te streven naar een jaarpro- duktie van zo'n negenduizend kilo za gers en verwachtte nog wel drie jaar nodig te hebben om die hoeveelheid te kunnen produceren. GOES De nieuwe apotheek van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes wordt maandag 28 september offi cieel in gebruik gesteld door staatsse cretaris drs D. J. D. Dees van het mi nisterie van welzijn, volksgezond heid en cultuur. De nieuwe apotheek is behalve voor het Oosterscheldeziekenhuis werk zaam voor het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis en voor het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland. Tevens wordt alle receptuur voor het Streekziekenhuis Walcheren bereid. Voorafgaand is er een symposium, waarbij verschillende sprekers een le zing zullen houden. Het symposium begint om 14.00 uur. De ingebruikna me van de apotheek is om 17.30 uur. De nieuwe mossel- en oesterkotter Ostrea YE 93) in de haven van Yerseke. TERNEUZEN Slechts 55 centimeter diep steekt de zaterdag in de vaart genomen mossel en oesterkotter Ostrea. De Ostrea (YE 93) is de nieuwste aanwinst van de Fa Krijn Verwijs in Yerseke. „Die geringe diepgang is nodig in ver band met het gewijzigde peil van de Oosterschel de en de Grevelingen", zei eigenaar-directeur Krijn Verwijs zaterdag. „In verband daarmee hebben we onlangs een kotter die een veel gro tere diepgang had, ver kocht aan een visser in Ierland". De Ostrea werd zaterdag overgedragen door de bouwer, scheepswerf Maaskant Shipyards in Stellendam en Bruinis- se. Dat gebeurde met een officiële proefvaart vanuit de Julianahaven in Yerseke. De mossel en oesterkotter is 28.50 meter lang en precies acht meter breed. De voortstuwingsinstalla tie bestaat uit twee mo toren met elk een vermo gen van 300 pk. Om het varen met een zo geringe diepgang mogelijk te maken, is een tunnelcon structie ontworpen. Om dezelfde reden is het stuurhuis uitgevoerd in zeewaterbestendig alu minium. De Ostrea is uitgerust met de meest moderne hulpwerktuigen, waar onder een aantal vislie- ren en een ankerlier, en met hoogwaardige navi- gatie-apparatuur. Voor de bemanning zijn vier kooien aangebracht. De firma Krijn Verwijs beschikt in de Grevelin gen over oesterkweek- percelen en in de Ooster schelde over verwater- percelen voor de mossel vangst. Het bedrijf be staat sinds 1880 en om vat tevens een mossel- handel en een in- en ex portbedrijf voor kreu kels en kreeften. De fir ma Krijn Verwijs heeft twintig medewerkers in dienst. VLISSINGEN De politie in Vlissin gen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een aanhouding verricht in verband met vernieling en vermoede lijke brandstichting in een flat aan de Hercules Segherslaan. De naam van de verdachte werd niet vrijgegeven. De schade wordt geraamd op 40.000 gulden De brandweer werd zaterdagmorgen rond half vier gealarmeerd voor een brand in de woonkamer van een flat op de derde etage. Het bleek dat er vernie lingen aan de woning waren aange richt. De brand woedde in de woonka mer, die nagenoeg uitbrandde. Het vuur werd geblust met een hogedruk spuit, nadat de brandweer met pers luchtmaskers de woning was binnen gegaan. De flat wordt bewoond door de familie K„ die momenteel op vakantie is. De verdachte werd kort na de brand aangehouden. MIDDELBURG De Open Monu mentendag, die zaterdag voor het eerst werd gehouden, is in Zeeland een groot succes geworden. Vooral in Middelburg en Zierikzee -de mo numentensteden bij uitstek- maak ten honderden belangstellenden ge bruik van de kans om een gratis kijkje in de historische gebouwen te nemen. In Tholen en West- Zeeuwsch-Vlaanderen was het min der druk. Misschien was de zuig kracht van de 'echte' historische ste den te groot. In Middelburg stond vooral de Ar rondissementsrechtbank aan het Hofplein in de belangstelling. Dit ge bouw was het enige dat slechts twee uur werd opengesteld. Er waren drie gidsen aangesteld om de bezoekers rond te leiden. Na één uur waren er al meer dan tweehonderd belangstel lenden genoteerd. Het Zeeuws Mu seum was eveneens in trek. Aan het begin van de middag waren daar al vier keer zoveel bezoekers geregi streerd als de zaterdag ervoor de hele dag. De Abdij en de Oostkerk moch ten zich ook in een grote belangstel ling verheugen. In het buiten de ves ten gelegen monumentale pand De Sprenck was het minder druk. Toch was een bezoek zeker de moeite waard. In één van de zalen werd een diaserie vertoond over de recente verbouwings- en restauratiewerk zaamheden. In het Middelburgse stadhuis reikte de plaatselijke VVV ruim honderd folders uit, voor het merendeel aan toeristen. In Zierikzee trokken de grote monu menten -zoals de stadspoorten, de Dikke Toren en de twee stadsmo- lens- enige honderden bezoekers. In het Maritiem Museum, de voormali ge gevangenis, was het gezien de weersomstandigheden eveneens re delijk druk. Een enquêteur van de ANWB hield daar vraaggesprekken met bezoekers over hun musea- en monumentenbezoek. Op Zuid-Beveland was Borsele de enige gemeente die de deuren van al le beschermde monumenten wijd open zette. Vijf molens, negen her vormde kerken en drie rooms-katho- lieke kerken uit de achttiende en ne gentiende eeuw waren daar te be zichtigen. Speciaal voor de bezoe kers van buiten de gemeente was er een monumentenkaart gemaakt, waarop alle gebouwen werden be schreven. Goes liet afgelopen'weekeinde ver stek gaan. Door een interne commu nicatiestoornis, zoals loco-burge meester L.H. de Leeuw het ver woordde, bleek de Ganzestad niet op de deelnemerslijst van de lande lijke Open Monumentendag voor te komen. Volgend jaar hoopt de ge meente de gemiste kans goed te ma ken. De Leeuw: „We doen er dan ge woon een schepje bovenop." In Tholen waren alleen het oude stadhuis en de Gashuiskapel voor het publiek opengesteld. Volgens de Thoolse voorlichter P. Bakx was de belangstelling teleurstellend. Hij zei: „Ik denk dat één en ander te maken heeft met het feit dat er in elke plaats wel iets te doen is." In het kader van de Open Monumentendag stelde commissaris van de koningin dr. C. Boertien het gerestaureerde carillon in het stadhuis in werking. In Zeeuwsch-Vlaanderen maakte vooral Aardenburg van de gelegen heid gebruik om zich als monumen- tenstad te profileren. De St. Baafs, het gemeentemuseum en de Doops gezinde Kerck Het Lam waren de ge hele zaterdag geopend. De bezoekers die kwamen waren enthousiast. Maar de belangstelling viel tegen; er werden zelfs minder monumenten- liefhebbers geteld dan op de normale openingsdagen. Bij de organisatoren gingen dan ook stemmen op om de open dag volgend jaar aan een voor- jaars- of herfstvakantie te koppelen. Bovendien zou er vooraf meer aan dacht aan het festijn moeten worden besteed. Ook in het Landbouwmu seum in Heille -gemeente Sluis- was de belangstelling niet overweldi gend. ■ISKIU Een storing in de nieuwe ammoniakfabriek Sde Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluis- leeft in de nacht van zaterdag op zondag voor geluid- Irlast gezorgd in de directe omgeving van de fabriek. je gemeentepolitie Terneuzen, maar ook bij andere in- ities kwamen tal van klachten binnen van mensen, die evolg van het lawaai geen oog dicht konden doen. Itoring ontstond, volgens een woordvoerder van het be- omstreeks middernacht. „In een coldbox, een onder- li van het produktieproces, was vocht ontstaan. Zoiets It bijna nooit voor. Om die ruimte weer vochtvrij te krij gen moest er lucht doorheen worden geblazen. En dat ging dus gepaard met enige geluidsontwikkeling". Omwonenden, onder meer van de Axelse Sassing, klaag den dezelfde nacht nog hun nood bij verschillende instan ties. Woordvoerder J. Herrebout: „We zijn zo langzamer hand al heel wat gewend, maar nu was het lawaai bij tijden echt oorverdovend. Maar bij wie moetje klagen? Bel je de milieuwethouder van Terneuzen, dan hoor je verder niks meer; de politie noteert de klachten alleen maar. En bij de provincie hoefje ook al niet aan te kloppen. Hier in de buurt heeft in ieder geval niemand nog wat geslapen. Maar je staat er eigenlijk machteloos tegenover". ongeren bellen aker hulplijnen blemen waarvoor jongens en meis bellen hebben opvallend vaak be king op seksualiteit (30 procent), ties en situaties in en rond het ge- of het leefverband (elk 14 procent) ar ook op lichamelijke problemen jgeweld (6 procent) en de school (4 icent), staat in het jaarverslag over 1986 i de Stichting SOS Telefonische lpdienst Zeeland. Kinder- en Jeugdtelefoon wordt meest gebeld door meisjes: 61,5 icent van de telefoontjes. Jongens aen vorig jaart 38,5 procent van de iprekken voor hun rekening. Van ier dan de helft van alle bellers is de ftijd niet bekend. Voorzover de Kin- ■- en Jeugdtelefoon die wél wist ging in 18 procent van de gevallen om geren uit de leeftijdsgroep 12 tot en 115jaar. Kinderen tot 11 jaar verte genwoordigen 8 procent en ruim 7 pro cent is tussen de 16 en 18 jaar oud. Het aantal telefoongesprekken met volwassenen steeg vorig jaar met 7,3 procent tot 7095. Daarnaast kwamen er 2598 .stille oproepen' binnen. De 47 vrijwilligers (voor het merendeel vrouwen: 36) verleenden vorig jaar 3000 uur telefonische hulp. Vooral 's avonds en 's nachts komen er vaak .in dringende en uiterst zinvolle' ge sprekken tot stand, zo staat in het jaarverslag. .Diversen' (27 procent) niet meegere kend gaat het ook bij volwassenen vaak om vragen rond relaties (19 pro cent), seksualiteit (15 procent) en psy- cho-sociale problemen (11 procent). Eenzaamheid scoort met 12 procent ook redelijk hoog. Van de bellers is 52 procent vrouw, in tegenstelling tot 1985, toen de Telefo nische Hulpdienst door iets meer man nen werd gebeld. Het verslag: „Al va ker hebben wij opgemerkt dat vrou wen meer, eerder en gemakkelijker re latieproblemen onderkennen en daar over ook willen praten". Ouderen en jongeren tot 19 jaar bellen steeds va ker. Hoog scoort ook de groep alleen staanden (met kinderen) en mensen die niet zelfstandig wonen: 62 procent. Getrouwde en samenwonende bellers waren goed voor 18 procent van de ge sprekken. Overigens bestond de Telefonische Hulpdienst Zeeland op 7 januari 10 jaar. Op 25 augustus '86 werd het 50.000ste gespek gevoerd. KORTGENE Bij een massale vechtpartij tus sen disco-bezoekers zijn zaterdagavond in Kort- gene twee jongelui uit Kamperland gewond geraakt. Eén van hen, de 16-jarige E. C. J. F., werd met vrij ernstige steekwonden in het Oosterscheldezie kenhuis in Goes opgeno men. Zijn plaatsgenoot, de 22-jarige A. G. D„ kon, na voor een hoofdwond te zijn behandeld, naar huis terugkeren. Volgens de rijkspolitie is de oorzaak van de vecht partij, die zich in de Hoofdstraat afspeelde, niet duidelijk. De daders moeten gezocht worden in een groep van 20 a 30 jongelui die bij de vecht partij waren betrokken. Er zijn nog geen aanhou dingen verricht. De rijkspolitie verzoekt eventuele getuigen con tact op te nemen met het bureau van de rijkspoli tie, groep Kortgene, (tel. 01108-1751). In de Zuidhavenpoort in Zierikzee moesten steile trappen worden beklommen... |aANDAG 14 SEPTEMBER 1987 zeeland: PAGINA 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 25