Topbowling in Goes: stars strikes in de ban van de eeuwige tijdnood PZC/ sportkrant Zeeuwen lie 100 kilomet Zo gezegd Jean-Marie Uurtje extra Rood record Antwerpen Vrouw zijn Uurtje extra No brain GOES Zijn tegenstanders kijken hem bewonderend aan. Ne gen van de tien worpen gooit hij een strike: alles in één om. En inderdaad, wanneer Roger Pieters op de Goese bowlingbaan verschijnt blijven er niet veel pins staan. De 37-jarige Belg, onlangs wereldkampioenschap bowlen in Helsinki, is een klasse apart, een ster. Tijdens de Goese bowlingkampioen schappen bewijst hij dat de wereldtitel geen toeval is geweest. Roger Pieters blijft er echter beschei- in Den Haag in de Nationale Bow- den onder. De uit Eeklo afkomstige lingleague speelt, bewijst hiermee dat Trainen Rust Groen winnaar Blote hoofd MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 LEEUWARDEN (ANP) - De R0 se dames turnploeg heeft in j, landhal in Leeuwarden e« proefje gegeven van wat ovei ken in Rotterdam kan word wacht. Bij de strijd om de tels van 18 tot en met 25 oktobi Sportpaleis Ahoy' zijn de R( sen de enige echte concurr® de Sovjetunie in het duel om dentitel. Roemenië was zatei zondag in Leeuwarden in dei denwedstrijd tegen Nederl Zweden een klasse apart. Het totaal van 393,30 punten? Oosteuropese turnsters in Ru waarschijnlijk niet bereiken» het toernooi om de wereldfa schappen de jurering wat vriendelijk zal zijn dan in Fi De Nederlandse damesploegp de ook van de milde jury. Des was duicjelijk dat de selet bondscoach Ronald Waiter i vooruitgang heeft gemaakt. 1 lijking met veertien dagen toen de Nederlandse dames i gerszed tegen de DDR en H uitkwamen, werd een forse i maakt. In Hongarije sloot 0 met 373,10 punten. In Leei werd het totaal 378,45 punt den, dat in Rotterdam in de si oefenstof in dezelfde groep al land uitkomt, de andere te ders zijn China en ChineesTai het afgelopen weekeinde nie men (353,90). Miranda van der Borst en Beerepoot zijn de „trekkers" Nederlandse zestal. Nations pioene Van der Borst sloot i dag als beste Nederlandse! achtste plaats. Een dag later Beerepoot haar echter. De Van der Borst, in mei bij del titelstrijd in Moskou 36 e, vi zondag door een val bij de ops de balk reglementair een half ter moest zij ook in de vrije toegeven aan haar 'e'enjaa ploeggenote. WINSCHOTEN - Bruno Jop] zaterdag de 100 kilometer schoten gewonnen. De at GVAV Groningen legde de a in 6 uur 49 minuten en 6 seco had bijna tien minuten voor: zijn eerste concurrent, delV« Gert Boldhaus. Agnes Ebe won, zoals verwacht, de i van de dames in 8 uur 17 m 36 seconden. Aan de wedstrijd in Winschoi ook twee Zeeuwse atleten r Bruyns uit Goes legde de 10 ter afin 8.29.16 en eindigde da de veertiende plaats. Hansö Groede werd twintigste in 8, De belangrijkste uitslagen van lopen van zaterdag zijn: Winsi km: 1. Bruno Joppen (GVAV1 6.49.06, 2. Gert Boldhaus (WD1 Wim Akkerman (AVR Reusel) 11 van Berkum (Asterix Eindhover Anton Kastjes (WD1) 7.53.28. B Agnes Eberle (WD1) 8.17.36. Amersfoort, marathon: 1. Dick? (PAC Rotterdam) 2.26.01,2. WilS (PAC) 2.28.37, 3. Thom Küster gen) 2.35.43. Dordrecht, 10 Engelse mijlen: 1. man (Sliedrecht Sport) 53.41,2, (Metro Rotterdam) 54.11,3. Tew (Sprint Breda) 54.17, 4. Jan vi (Sliedrecht Sport) 55.25, 5. Sam (Marathon Vlissingen) 55.26,6J (Olympia Halsteren) 55.28. Dan Leyers (Ilion Zoetermeer) 1.06.51 „De inrichting van m'n huis, behan gen en zo, heb ik gedeeltelijk aan an deren overgelaten, en dat duurde maar... Voor de telefoon ben ik er zelf op uitgegaan. Dat vinden die mensen schitterend, als je op zo'n postkan toor komt. En je krijgt nog voorrang ook....". Ruud Gullit in het Algemeen Dagblad „Ik ben opgegroeid in Biervliet, maar geen jongen, die in dat kleine krin getje is gebleven. Ik heb mezelf ont wikkeld en ben dat wereldje gewoon ontgroeid. Zoiets steekt. Ik word als een gek afgeschilderd. Het is onzin". Ad Versluijs in het Parool Met het huidige stelsel in de atletiek is de kans groot dat we volgend jaar één grote race tegen de klok te zien krijgen met als gevolg dat er louter uitgebluste Nederlanders aan de start in Seoul staan". Toine van den Goolberg in het NRC Als ik een keer geen stropdas om heb, ben ik volgens Cruijff niet met m'n vak bezig. Ja, kom nou, zo ver denk ik niet door". John Bosman in Het Vrije Volk „Dankzij Hans Kraay heb ik bij AZ een rottijd gehad. Dat vergeef ik hem nooit. Waarschijnlijk was het frustra tie van hem, ik was vroeger de betere voetballer. Wanneer ik de laatste twintig minuten uitviel, mocht hij nog even invallen in het Nederlands elf tal. Dat zal hem nog wel dwars zit ten". Cor van der Hart in Voetbal International „Doping mag niet, aoping moet, wil je de gezondheid van een topsporter niet schaden. Kijk naar een atleet als Ben Johnson. De drog spat er als het ware vanaf'. Psycholoog Peter Blitz in het Parool Tennis past niet in het mannelijke macho-beeld dat zwarte mensen heb ben. Een echte kerel tennist niet". Arthur Ashe in de Volkskrant „Als je geen vedette wilt zijn, dan zul je ook nooit de beste zijn". Johan Cruijff over Frank Rijkaard in de VI bij wijze van uitzondering de deur van de kleedkamer open te zetten en de schrijvende pers daar zijn werk te laten doen. Wat gebeurde er toen? Mary Smits: „De persvoorlichter van de KNVB, Wim Jesse, reageerde heel opgewonden toen ik net als mijn col lega's de kleedkamer in wilde gaan. Als ik aan het werk ben realiseer ik me echt niet dat ik vrouw ben, maar ik werd die avond weer wel even hard met mijn neus op de feiten gedrukt. Ik moest op de gang blijven en ik voelde me daar knap voor joker staan. Na een paar minuten riep Nol de Ruiter, de assistent-bondscoach, me binnen. „Jij moet ook je werk doen", zei hij tegen me. Maar hij kreeg onmiddellijk woorden met Jes se." Wim Jesse heeft verklaard dat hij het een kwestie van fatsoen vindt. Een mannelijke journalist gaat volgens hem, na bijvoorbeeld een dameshoc- key-interland, toch ook niet de kleed kamer in. Mary Smits: „Als er geen haast bij is en ik niet de kans loop primeurs of uitspraken te missen, die mannelijke collega's wel kunnen krijgen, wil ik best wachten tot ze hun onderbroek aan hebben. Maar nu was het al heel laat en als ik nog een verhaal voor in mijn krant wilde hebben, moest ik ge woon naar binnen." Hadden de spelers er geen moeite mee, toen je eenmaal binnen was? Mary Smits: „Dat verschilt van spe ler tot speler. Vanenburg en Van Breukelen riepen gelijk: kom maar binnen. Ik wilde met Rijkaard praten en die is geloof ik erg verlegen. In het begin deed hij wat afstandelijk, maar toen ik een paar vragen gesteld had was het over." Is het in die zeven jaar dat je in de sportjournalistiek actief bent al eens eerder voorgekomen datje zo gecon fronteerd bent met je vrouw-zijn? Mary Smits: „Nog nooit. Maar het was ook de eerste keer dat ik bij het Nederlands elftal kwam als verslag geefster. Misschien hebben ze er op dat niveau moeilijker mee." Ga je nu in de toekomst met knikken Jean Marie Pfaff wordt zelfs tijdens een training niet graag gepasseerd. Zeker niet als er ook nog supporters op de tribune meekijken. Vorige week, in de voorbereiding op de inter land, werd hij door de bondscoach vanaf de strafschopstip onder vuur genomen. Twee keer kort achter el kaar liet hij lage ballen onder zijn lin kervuist doorglippen. Vanaf de tribu ne klonk het: „Je wordt oud, ventje..." De Belgische keeper keek even waar het vandaan kwam en riep: „Zeg trai ner, geef zo nog eens een paar balle- kes". De zwem- en polovereniging De Gan- Met spelers uit het tweede, die eerder tegen de Animo-reserves hadden ge speeld moest Koag aan de wedstrijd tegen Animo 1 beginnen. Gaandeweg werden door wissels toch de eerste teamspelers ingebracht. Die vonden toen de richting wel: Animo-Koag werd 4-7. Het Argentijnse voetbal heeft een op merkelijk record gevestigd. In de tweede competitieronde, negen wed strijden, werden veertien spelers uit het veld gestuurd. De scheidsrechter gaf vier keer rood in het ruwe duel tussen Instituto en de vroegere wereldbeker-winnaar In- depedientes. Nestor Clausen, een van de spelers waarmee Argentinië vorig jaar in Mexico wereldkampioen werd, ze uit Goes kan zich deze winter we kelijks een trainingsuur extra per mitteren dankzij de wielersport. De Ganze leverde namelijk een werk ploeg aan de organisatie van de inter nationale profwielerronde van Mid den-Zeeland, die zes avonden voor de wedstrijd en op de dag zelf hielp bij de voorbereidende werkzaamheden en het opruimen. De club werd er, zo meldt het clubblad Ganzeveer, 1450 gulden wijzer van. Af en toe gebeurt het. Dan blijken sportploegen moeite te hebben om in Zeeland meteen op de juiste plaats van bestemming te geraken. Zater dag overkwam dat de eerste selectie van korfbalvereniging KOAG uit Krimpen aan de IJssel. Op weg naar tegenstander Animo in Oost-Sou burg vergat een deel van de ploeg bij Roosendaal af te slaan. „We voelden nattigheid toen we borden met Ant werpen zagen verschijnen", zei de aanvoerder van het KOAG-team. was een van de gestraften. Estudian- tes de La Plata moest het duel tegen Banfield afmaken met negen man. De tegenpartij moest ook een speler mis sen. Ondanks de numerieke minder heid won Estudiantes het duel (3-1) en nam de leiding op de ranglijst. Vrouwelijke sportjournalisten in Ne derland zijn op de vingers van één hand te tellen. Daarom wordt er nog al eens paniekerig en verward gerea geerd als er na afloop van een sport wedstrijd een vrouw in plaats van een man gewapend met pen en papier de trainer of de spelers aan de tand voelt. Mary Smits (25) van het Bra bants Nieuwsblad ondervond dat woensdagavond na afloop van de oe feninterland tussen Nederland en België in het Rotterdamse Feye- noord-stadion. Omdat het al laat was en de verslaggevers van de ochtend kranten toch heel graag nog wat uit spraken van spelers in hun verslagen wilden verwerken, besloot de KNVB de knieën de kleeddkamers binnen? Mary Smits: „Nee hoor. Gisteren ben ik bij Halsteren-Vlissingen geweest. Ik praat daar altijd in de massageka mer met de trainer. Daar moeten de spelers doorheen lopen als ze naar de douche gaan. Niemand neemt daar aanstoot aan." De zwem- en polovereniging De Gan ze uit Goes kan zich deze winter we kelijks een trainingsuur extra per mitteren dankzij de wielersport. De Ganze leverde namelijk een werk ploeg aan de organisatie van de inter nationale profwielerronde van Mid den-Zeeland, die zes avonden voor de wedstrijd en op de dag zelf hielp bij de voorbereidende werkzaamheden en het opruimen. De club werd er, zo meldt het clubblad Ganzeveer, 1450 gulden wijzer van. En dat geeft de ver eniging de kans bijvoorbeeld extra trainingstij d te bekostigen. De Terneuzense squasher Rino Peco- raro heeft in deze tak van sport al veel meegemaakt. Maar vorige week, op een toernooi in Breda, was hij toch met stomheid geslagen. Zelf inmiddels al uitgeschakeld vi plaats in de finale. Hij keekn laatste partij vanaf de bank s hem zat de Britse trainer van< deze spelers. „Ik weet hoe pijnlijk het is on een squashbal op te lopen", v hij later. „Die ene jongen W een squashbal op te lopen",v hij later. „Die ene speler kre? bal keihard tegen zijn been speelde verder alsof er niets beurd. Ik keek verbaasd na trainer. Hij keek me aan en 2 brain, no pain." topbowler stelt zelfs dat hij tijdens het WK in Finland het nodige geluk heeft gehad: „Op het toernooi waren 230 deelnemers. Daar zaten zeker vijftig kanshebbers bij voor de titel. Je hebt dan wat geluk nodig om dpor alle voor ronden te komen. Toch kreeg hij de titel ook niet zo maar in de schoot geworpen. Uit 43 landen waren de bowlers naar het wereldkam pioenschap gekomen. Vooral de Ame rikanen zijn geduchte tegenstanders. Daar immers is bowling een profsport. ..Dat zijn zeker goede bowlers. Die zijn veel meer met hun sport bezig", vertelt Pieters tijdens de wedstrijden in Goes. „In de finale trof ik een Amerikaan. Ik denk dat ik door m'n routine en rustige spel van hem gewonnen heb. Hij was in ieder geval een stuk jonger". bowlen veel mer is dan alleen maar een balletje gooien. „Je moet het eigenlijk een keer geprobeerd hebben om te er varen hoe moeilijk het is", zegt Roger Pieters. „Fysiek kan iedereen het wel opbrengen. Maar de techniek en men tale kracht zijn van doorslaggevende betekenis. Wanneer je ziet dat links en rechts spelers beter aan het gooien zijn, moet je niet in paniek raken. Het komt dan op concentratie aan. Je moet proberen om je eigen spel te spe len". Zo'n veertien jaar geleden is het alle maal begonnen voor de Belg. In zijn woonplaats Eeklo wierp hij de eerste ballen op de bowlingbaan. „In het be gin trainde ik iedere dag. Elk vrij uur tje was ik in het bowlingcentrum te vinden", blikt Roger Pieters terug. „Ik heb zelfs ook nog aan joggen ge daan om m'n conditie te verbeteren, maar dat beviel toch niet zo. Ik voelde me er niet lekker bij. Op dit moment train ik niet zo veel meer, ongeveer twee keer in de week. En dan in de weekeinden veel toernooien. Door mijn routine heb ik niet zoveel trai ning meer nodig". De Belgische bowleer, die bij een team En dat doet de West-Vlaming dan ook. Niet alleen buiten de baan, maar ook erop blijft hij de rust zelve. Uiterst ge- contreerd pakt hij de bal op, wacht een tiental seconden en gooit dan met een 'draaiende bal' de pins om. En dat gaat zo heel wedstrijd door. Roger Pieters: een bowler in hart en nieren. Erwin Groen uit Goes werd winnaar van de Goese bowlingkampioen schappen. In de uiterst spannende fi nale moest de laatste bal uiteindelijk de beslissing brengen. De Goesenaar haalde met 3.016 pints er net één meer dan Roger Pieters uit Eekloo met 3.15 pints. Ron van de Bogaart uit Amsterdam werd derde met 3.004 pints, Frank de Zeeuw uit Biggekerke werd vierde met 2.962 pints en vijfde werd Chris van Damme uit Knokke met 2.896 pints. Roger Pieters Vroeger zaten ze samen in de box, nu staan ze beiden in de ring. De Schotse tweelingbroers Alex (rechts) t Dickson omhelzen elkaar tijdens een trainingssessie in Londen. De beide 24-jarige Schotten lijken als tweed] water op elkaar en bouwen beiden aan een bokscarriere. Alex is vooralsnog de succesvolste van de twee. Hi ook twintig minuten ouder dan zijn broertje. 'S-GRAVENPOLDER Een televi sie heeft hij niet, een telefoon wel „maar soms zou ik willen dat ik er geen had". Izaak op 't Hof is secreta ris van de damclub 's-Gravenpolder. „Een paar jaar geleden gaf Ton Sij- brands een cursus dammen op de te levisie. Het is de enige keer geweest, dat ik heb overwogen er een te ko pen, maar ik heb het uiteindelijk niet gedaan. Wat moet ik verder met zo'n ding? Mensen van de damclub zeiden tegen me: dan zet je 'm toch op zolder als je niet wilt kijken. Maar ik heb hier helemaal geen zol der... Bovendien werd die cursus om vijf uur 's middags uitgezonden. Dan ben ik nog aan het werk". Niet alleen aan het bord zit Izaak op 't Hof voortdurend in tijdnood. Ook in het dagelijks leven is het passen en meten voor de chef werkplaats van garage Tramper in 's-Gravenpolder. Behalve als secretaris van de dam club is Op 't Hof ook actief als speler van het eerste team, als scheidsrech ter bij damwedstrijden, als wed strijdleider van de Zeeuwse dam- bond en als secretaris van het dorps huis in 's-Gravenpolder, overigens het domicilie van de damclub. „Je moet een tik hebben om deze dingen allemaal te doen. Het komt er op neer, datje overal achteraan moet". Maar Izaak op 't Hof is een man, die met weinig tevreden is. Een schou derklopje, zo nu en dan, is voor hém genoeg om zich met zijn ziel en zalig heid in te zetten voor de damsport in Zeeland. „Ik ben ruim veertig jaar ge leden begonnen met dammen. In 1944 werden wij met de familie gëeva- cueerd naar Kapelle. We werden on dergebracht bij een oud baasje, zon der kinderen. Van februari tot mei hebben we niets anders gedaan dan om de twee minuten een potje te dammen". Zelf is hij nooit een topper van for maat geworden, al behoort Op 't Hof in Zeeland tot de sterkere spelers. Toch gaat het hem niet altijd ge makkelijk af. Tijdnood is onlosma kelijk verbonden. Hoe vaak heeft hij niet tegen het vallen van de vlag moeten knokken, terwijl hij zijn hersenen pijnigde. „Hoe dat komt? Ach, spelers van mijn generatie heb ben nooit tijd gehad voor theorie. Wij moesten leren en werken. Er was geen tijd om in de boeken te kij ken. Ik merk nu ook dat dammen voor mij vaak meer inspanning dan ontspanning is. De jongere spelers kennen veel meer theorie. Ik speel op routine, maar dat kost veel meer tijd". 6,5 uur achter het bord gezeten. De stand was 9-9, dus mijn partij was beslissend. Het was een verschrik kelijk moeilijk eindspel en dat was slopend. Uiteindelijk won ik die partij, maar op de terugweg in de au to wist ik niet meer of ik links of rechts moest. Ik was het helemaal kwijt. Er stoppen ook nogal eens mensen met dammen, omdat het ten koste van hun nachtrust gaat. Er zijn er zat, die na een wedstrijd niet in slaap kunnen komen". Als competitieleider van de Zeeuwse dambond waakt Izaak op 't Hof indi rect ook over de gezondheid van de Zeeuwse spelers. Zo wil het nog wel eens voorkomen, dat hij een wed strijd af gelast in verband met slecht Dat heeft hem zelfs ooit eens een overwinning op de toenmalige we reldkampioen Ton Sijbrands gekost. Het was bijna hét hoogtepunt uit zijn carriere. Tijdens een simultaan had Op 't Hof Sijbrands in de tang, maar de wereldkampioen wist het nade rend onheil routinieus te voorkomen. „We zaten nog maar met een paar spelers en toen hij in de gaten had dat hij ging verliezen, gunde hij me geen tijd meer. Hij wist nog net remi se te forceren". „Ik heb een keer een wedstrijd mee gemaakt in Monster. Daar speelden we met 's-Gravenpolder. Ik heb er weer. „Als het mistig is. Of er is spra ke van ijzel. Ga dan maar eens van huis. Gebeuren er dan ongelukken, dan is dat ook mijn verantwoorde lijkheid. Dertig jaar geleden zijn er een paar spelers in het donker uit de bocht gevlogen. Daarbij viel één do de en een ander was voor de rest van het leven invalide". Met de start van de damcompetitie (dit weekeinde) nemen de werkzaam heden van Izaak op 't Hof hand over hand toe. De telefoon staat roodgloeiend en de secretaris van 's- Gravenpolder is vele zaterdagen in het Dorpshuis te vinden. „Je moet toch steeds de boel klaarzetten. Een kleine veertig damborden moeten worden opgesteld en alle klokken moeten op 12 uur staan. Gelukkig hebben we nog oude damschijven, die je aan twee kanten kunt gebrui ken. Tegenwoordig zijn de onder kant en de bovenkant niet meer ge lijk. Dat is erg storend als je vier uur achter een bord zit en je kunt je schij ven, maar aan één kant gebruiken". Ondanks al zijn inspanningen moet Op 't Hof toch constateren dat de jeugdige dammers niet meer in de rij staan. Dammend Zeeland vergrijst. „Het glijdt wat af, maar het is niet on rustbarend. Er zijn mensen, die zeg gen dat de Zeeuwse dambond over een paar j aar niet bestaat, maar daar geloof ik niet in. Het ledental daalt wel wat, maar niet dramatisch. We hebben wel te maken met veel jonge ren, die buiten de provincie gaan stu deren. Van Splunter, Saman, Paulis- sen... allemaal weg. Er wordt ook snel gezegd: bij ons op het dorp is geen jeugd. Onzin, zeg ik dan, er is overal jeugd. Je moet ze alleen zien te krij gen". „Als je thuis bent in het dammen, werkt dat toch wel gemakkelijk. Veel mensen in de damwereld heb ben geen telefoon-gids meer nodig. Ze vragen het nummer gewoon aan mij en ik weet ze die nummers uit het blote hoofd wel te geven. Ik denk er ook niet over om als speler te stoppen. Zolang ik nog punten pak. Er zijn mensen van 75, 76 jaar, die nog meedoen. Ik ben pas 54. Ik voel me nog jong. Daarom ga ik gewoon door. Het is ook een beetje versla ving namelijk". Op de achtergrond rinkelt de telefoon... Koen Mijnheer i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 16