'luiskilse jeugd hing an lippen astronaut KLEERMAKER-AF 'ulturele belangstelling maakt maatschappij dynamischer Eis 6 maanden tegen oplichter rAATSRAAD KAPITTELT PROVINCIE OPNIEUW LODEWIJK VAN DEN BERG EVEN TERUG t Buit 500 gulden bij inbraak ijsfabriek PZC/ provincie 15 N HAAG - Staatsraad dr G. H. Veringa heeft voet bij stuk gehouden en besloten dat de itvervuilde grond, die in Zierikzee op een bestemming ligt te wachten, niet op de stort- ats in Serooskerke (Sch.) terecht mag komen. De staatsraad bevestigde vrijdagmorgen met uitspraak zijn beslissing van 24 juni, toen hij ook al bepaalde dat de vervuilde grond niet de stortplaats mocht. college van gedeputeerde staten Zeeland wilde zich niet neerleggen me uitspraak van 24 juni en ver ft om schorsing bij de Raad van e. Gs haalden echter vrijdagmor- Jbakzeil. Staatsraad Veringa be lde dat de argumentatie van de incie onvoldoende was om tot wij ziging van zijn eerder genomen besluit over te gaan. Verder tekende hij aan dat de wijze waarop de zaak van de vervuilde Zierikzeese grond juridisch door verschillende partijen wordt aan gepakt, niet de schoonheidsprijs ver dient. Met de uitspraak van vrijdag heeft de gemeente Westerschouwen wederom haar zin gekregen. Deze gemeente is er tegenstander van dat de vervuilde grond op de stortplaats (die immers op het grondgebied van Westerschouwen ligt) terecht komt. Aanvankelijk was dat ook de mening van het bestuur van de stortplaats, maar dat bestuur her- tronaut Lodewijk van den Berg vertelt de Sluiskilse schooljeugd over zijn ruimte-avonturen tUISKIL De Sluiskilse school- gd wilde werkelijk van alles we- De Amerikaanse astronaut Lo- |wijk van den Berg, enkele dagen 5 in zijn geboortedorp Sluiskil, n vrijdagmiddag in het Gilde- isvan de 200 schriftelijk gestelde agen slechts een deel beantwoor- a. Van den Berg, opgegroeid in niskil-Oost, maakte in mei 1985 a ruimtereis met de Spacelab III. t Amerikaans staatsburger gena- :aliseerde ruimtevaarder werd in tober 1985 als een held ingehaald orde bevolking van Sluiskil. Van n Berg is nu weer enkele dagen in derland, dit in verband met be- rekingen in het ruimtevaarcen- an Estec in Noordwijk. Vrijdag- ddag vertelde hij de Sluiskilse ba- school jeugd en leerlingen van de >ms-katholieke basisschool De ule uit Terneuzen alles over zijn rate-avontuur. Het jeugdjournaal lakte er opnamen van. Zeeuwse' ruimtevaarder ging l'oerig in op de ruimtemissie, «aan hij als wetenschapper, hij voerde aan boord experimenten uit met kristallen, had deelgenomen. Ook de harde training, die aan de vlucht voorafging, kwam aan de or de. De basisschooljeugd, in totaal zo'n 130 kinderen, was een en al oor. Nadat een film van de Nasa was ver toond, die door Lodewijk van den Berg zelf van commentaar werd voorzien, konden de kinderen vra gen op hem afvuren. Zo wilde iemand bijvoorbeeld weten of de astronaut angstig was tijdens zijn ruimtereis. Lodewijk van den Berg antwoordde dat de Nasa geen bange mensen kon gebruiken. Tij dens de twee jaar durende training waren de ruitemvaarders in spé door 'alle watertjes gewassen'. Van den Berg en zijn ruimtevaartcollega's moesten bijvoorbeeld door een vuurzee lopen. Ook waren de kinde ren benieuwd naar de reddingsmo gelijkheden als er de ruimtecabine plotseling onbestuurbaar zou wor den. In geval van nood kan binnen acht uur een reddingscapsule ter plaatse zijn, aldus Lodewijk van den Berg. Alle astronauten hebben een speciale reddingzak, waarin ze van ene capsule naar de andere zweven. Als dank voor zijn komst boden twee leerlingen Lodewijk van den Berg een fles chocolademelk, daar mee herinnerend aan de tijd dat hij als kind van de huisarts flink moest aansterken, en enkele flessen wijn aan. 's Avonds verzorgde Lodewijk van den Berg een lezing in de MTS/ MEAO in Terneuzen voor leraren en leerlingen van het voortgezet onder wijs en andere belangstellenden. Zo'n 300 toerhoorders genoten van zijn vertellingen en filmvertoning. Op een vraag uit de zaal naar het re sultaat van zijn ruimtevlucht ant woordde hij„Het onderzoek naar de groei van kristallen in de ruimte is als zeer positief ervaren. Diverse trechnieken en ontwikkelingen zijn thans en in de toekomst ook op aar de van toepassing." Van den Berg is momenteel bezig met voorbereidingen voor een nieu we serie ruimtevluchten, die de naam IMLI zullen mee krijgen. zag onlangs zijn standpunt. En de meerderheid heeft er nu geen moeite meer mee dat de grond alsnog gestort wordt. Ook al heeft de gemeente Wester schouwen gelijk gekregen in haar wei gering de vervuilde grond op de stort plaats toe te laten, toch is het gemeen tebestuur er niet helemaal gerust op. Een woordvoerder van Westerschou wen vertelde vrijdag in een reactie op de uitspraak van de staatsraad, dat de huidige vergunning die het bestuur van de stortplaats gekregen heeft, in 1988 afloopt. Bij de gemeente wordt het niet uitgesloten geacht dat, als ge volg van deze zaak, de provincie de vergunning niet onder dezelfde condi ties zal verlengen. Vrijdagmiddag was bij de provincie niemand bereikbaar die hier commentaar op kon leveren. MIDDELBURG Officier van justi tie mr. J. M. Huijgen eiste vrijdag op de zitting van de Middelburgse recht bank zes maanden gevangenisstraf te gen de 24-jarige Haarlemmer P. J. V. die verdacht wordt van een groot aan tal oplichtingszaken. V. zag kans in het hele land met fraaiklinkende ver halen het vertrouwen van kleine za kenlieden te winnen om vervolgens met achterlating van een stapel onbe taalde rekeningen te verdwijnen. V. was niet op de zitting aanwezig en zijn zaak werd bij verstek behandeld. In november van het vorig jaar maak te hij Zeeuwsch-Vlaanderen enige tijd onveilig. Bij een garage in Terneuzen huurde hij een bestelbus die hij niet te rugbezorgde en waarvan hij de letters op de carrosserie overplakte. Hij sier de zich met de naam López, general manager van het niet bestaande koeriersbedrijf Cargo b.v. Bij een Terneuzense drukkerij bestel de hij voor 1200 gulden briefpapier, en veloppen en bonnen op naam van dit bedrijf. De bonnen gebruikte hij onder meer om een tankstation in Zaamslag op te lichten. Hij kwam met de beheer ster overeen dat hij daar voortaan de oranastof voor zijn wagens zou betrek ken, bedong een korting en zo op reke ning betalen. Hij tankte er dagelijks tot een bedrag van ruim duizend gul den en vertrok daarna met de noorder zon. Een maand later dook hij in Brabant op onder de naam Francisco Fernan dez. In Roosendaal leerde hij iemand kennen bij wie hij enkele dagen bleef slapen, waarna hij er met diens girobe taalkaarten vandoor ging. Hij verzil verde ze in Rotterdam en Spanje. In Maastricht liet hij briefpapier drukken met het opschrift 'Sanchez Vlee- ming, abogados' (advocaten). Ook uit andere delen van Nederland waren aangiften van oplichting binnengeko men van reisbureaus, tankstations en een taxibedrijf. Behalve de gevangenisstraf vroeg de officier ook inwilliging van de eis tot schadevergoeding van het tanksta tion in Zaamslag. V. zal alsnog de on betaalde rekeningen moeten voldoen als het aan mr Huijgen ligt. Maar hij maakte de benadeelde wel duidelijk dat het toewijzen van de schadever goeding nog niet wil zeggen dat het geld probleemloos geïncasseerd kan worden. Uitspraak 25 september. ZIERIKZEE In de nacht van don derdag pp vrijdag is ingebroken in de ijsfabriek K. aan de Platteweg op het industrieterrein te Zierikzee. De daders verschaften zich toegang tot het pand aan de achterzijde. Zij doorzochten de fabriek en gingen er vandoor met een geldbedrag van 500,— en een slijptol. Meester-kleermaker Donatus Steijns: ...het meeste moeite had ik altijd met een jacquet... Het winterseizoen staat voor de deur. Voor de confectiezaken reden om restanten van de zomer op te bergen en zo plaats te maken voor de nieuwe collectie. Niet alleen in de etalages tonen zij de nieuwste creaties voor het komende seizoen. Ook op modeshows wordt de wintermode 1987/ 88 getoond door elegante mannequins en aantrekkelijke dressmen, waar door de kleding nog beter tot zijn recht komt, om op die manier de koop lust op te wekken bij het aanwezige publiek. Donatus Steijns uit Klooster- zande, kleermaker van beroep, heeft daaraan nooit meegedaan. Tot voor kort was het enige kleinood dat zijn etalage sierde, een paar herenbretels. Ook die zijn nu verdwenen. Zij hebben plaats gemaakt voor een felicitatie van 'Alte Kameraden', de oude garde van de Koninklijke Harmonie St.- Cecilia uit Kloosterzande, waarvan Steijns lid is. Een paar dagen geleden werd hij vijfenzestig jaar en zette een punt achter zijn loopbaan als kleer maker. Het vak van kleermaker kreeg Do natus, voor iedereen in Kloosterzan de en omstreken beter bekend als Don, met de paplepel ingegoten, zijn vader was kleermaker maar ook zijn groot- en overgrootvader. „Ik kwam bij mijn vader in de leer op paasza terdag 1936", weet Don zich als de dag van gisteren te herinneren. „Op mijn veertiende ging ik van school en dat gebeurde in die tijd met de paasvakantie. Rond de pasen was het voor een kleermaker altijd een drukke tijd, dus ik kwam goed van pas. „Want", zo gaat Steijns verder, „met pasen wilden de mensen er op hun paasbest uitzien en dat bete kende dat er wat nieuws werd aange schaft. Zo had je tegen die tijd veel klanten tegelijk". Van die feestda gen moest de familie Steijns het in de dertiger jaren hebben, want ver der was 't het hele jaar niet zo druk. „Later", zegt Don, „ging het ons wel wat beter, maar echt veel winst heb ben we nooit gemaakt. Om je klan ten te houden, verkocht je soms zelfs onder de prijs, omdat je bang was, dat ze naar een ander zouden gaan". De kleermaker herinnert zich nog, dat een kostuum in 1936 tussen de negen en veertien gulden kostte. „Je begrijpt wel als daar dan nog wat af gedaan werd, was de winst zeer ma gertjes". Het naaien leerde Steijns bij zijn vader, maar er kwam meer kijken. Ook patroontekenen hoorde bij het vak en daarvoor trok Don in 1946 naar de coupeschool in Doetin- chem en behaalde er verschillende vakdiploma's. Niet zonder trots noemt hij gezel A, B en C en het certificaat van meesterkleermaker. „Voor het exa men van gezel A, B en C moest ik een week naar 's Hertogenbosch. Dat was heel wat in die tijd. Ik moest met de trein en dan een hele week daar blijven, want op neer reizen was helemaal geen doen. Toch was dat allemaal goed geregeld, want de examencommissie zorgde ervoor, dat ieder, die van ver kwam, voor een week onderdak kreeg in een gastgezin. Dat ging ook zo in Rotter dam, waar ik examen deed voor meester kleermaker". Om zich nog beter te bekwamen in zijn vak, ging Steijns een tijd in loondienst werken bij een firma voor maatkle ding in Axel. „Daar", gaat de gepensioneerde vakman verder, „heb ik veel opge stoken. Ze maakten daar in die tijd, al broeken die tot over de knie ge voerd waren. In de grensstreek was daar veel vraag naar. In Klooster zande hadden ze daar nog nooit van gehoord. Later kwam dat hier na tuurlijk ook en toen was ik degene die er raad mee wist. Ik herinner me nog, dat we de voering toen ik in Axel werkte een keer waren verge ten. Je moest die eigenlijk gelijk met de andere stof meenaaien, dus dat werd een heel gedoe. We kregen het van geen kanten goed. De voering was veel te wijd, maar mijn baas zei: „Laat het maar zo. De klant kan in ieder geval nooit zeggen, dat hij te weinig stof voor zijn geld heeft ge kregen." Een goede reclame zal dat wel niet geweest zijn, maar uiteinde lijk maakt iedereen wel eens fouten. Het meeste moeite had ik altijd met een jacquet. Je weet wel, zo'n ding met twee van die süppen van achter. Gelukkig werden die hier in het dorp niet veel gedragen", weet de mees ter-kleermaker te vertellen. Omdat de klantenkring steeds kleiner werd, doordat oude klanten door overlij den wegvielen en er weinig of geen vraag was naar maatkleding door jonge mensen, werd Steijns in 1967 ook beheerder van een benzinesta tion, dat voor zijn woning werd ge- paatst. „Daar heb ik nooit spijt van gehad", zegt de inmiddels gepensio neerde vakman. „Als ik dat er niet bij had gehad, had ik mijn vak nooit zo lang kunnen uitoefenen. Wat niet wegneemt, dat het wel eens moeilijk was de zaken te combineren, want voor de pomp was ik van 's morgens acht tot 's avonds acht paraat. En, al zeg ik het zelf, „het was hier altijd erg druk. Daarmee zegt Don niets te veel, want voor de meeste Klooria- nen was 'tanken bij Don' een van de dingen, die er gewoon bij hoorden. Natuurlijk op de eerste plaats om dat men er zeven dagen van de week terecht kon. En al zegt Don zelf in zijn beschei denheid, dat je er tot 's avonds acht uur terecht kon. Veel mensen wis ten, datje er eigenlijk altijd terecht kon, zolang hij niet sliep. De bejaar den van Kloosterzande, die vorig jaar een dagtocht per bus maakten, weten daar over mee te praten. Na een dag vol pech en tegenslag, kwa men zij 's nachts rond 12.30 uur in hun woonplaats terug. Tot over maat van ramp viel de bus zonder benzine. Don bracht redding. Hij lag nog niet in bed en was meteen bereid de tank vol te gieten. „Ja, ik ben er bijna altijd", stelt Steijns nu ook vast. „Alleen als de Koninklijke Har monie St.-Cecilia uit Kloosterzande ergens optreedt, dan sluit ik de tent, want daar wil ik bij zijn". Al vanaf 1934 is Steijns actief lid van Cecilia. Daarnaast speelt hij samen met een aantal oudere leden van de harmo nie bij '/Alte Kameraden'. Met hen ging hij zelfs drie keer naar Oosten rijk op vakantie. „Nu, zo stelt de kleermaker vast, ga ik voor dat soort dingen meer tijd krijgen. Maar eerst heb ik nog wel een paar maanden no dig om al het naaiwerk, dat ik nog liggen heb, af te maken, want ik ben de enige kleermaker hier in de streek, dus ik kan niet zo maar zeg gen: „Mensen ik ben nu gepensio neerd. Zoek maar iemand anders om die broek of jas af te maken". Uiter aard zal ik voor mijzelf altijd blijven naaien. Als het zover komt, dat mijn gezondheid dat niet meer toelaat, dan vraag ik mijn broer Ed voor mij kleren te maken. Die naait ook pri ma, maar voor hem is het altijd een hobby gebleven. Want confectiekle- ding kopen, dat nooit. Dat is tegen mijn principes". Tiny Sey ELBURG - Cultuur en kunst op Dat lijkt op het eerste gezicht Serijmdheid. Kunstkenners ha- 'tr het algemeen hun neus op "es wat met televisie te maken Cultuur op video, dat is voor "ets als een Picasso op een zak In Middelburg wordt daar sort anders over gedacht. „Vi- teggen Nico Out en Kees Maas Stichting Cultureel Journaal, [uitstek het middel om cultuur ist onder een breed publiek te eiden." Het bewijs leverden ze cek met de presentatie van een lver basiseducatie. Die video die moet het begin zijn van een rolprenten over culturele en nnnige onderwerpen. waan de hand? Precies een j aar twerd in alle stilte de Stichting eel Journaal (SCJ) opgericht, enng van de belangstelling unst en cultuur werd als cen- L ema in de statuten opgeno- e stichting bestond aanvanke- Jhco Out (34), consulent cultu- Hing van het Zeeuws Steun- '°°r Kunstzinnige Vorming en sseneneducatie, en Kees Maas I J f's van de Stichting Film- I am"1 ™<"delburg. Professioneel I lei Ton Zoet is de gelederen 's bonnen versterken. Kt» 3C^e is dat er °P heden 1 WMrug aandacht wordt besteed puur en kunst. „Zeer ten on- anV1"dt.0ut, ..want hoe groter gsteiiing voor (-jje kanten van I n is, hoe dynamischer een maatschappij wordt. De huidige sa menleving is vooral op brood gericht, cultuur hangt er maar een beetje bij. Veel mensen hebben geen idee wat ze zich bij zo'n begrip moeten voorstel len." De oorzaak van die verengde blik moet volgens hem voor een belangrijk deel in het onderwijs worden gezocht. Met de enkele uurtjes tekenen, handvaardigheid en muziek worden leerlingen bepaald niet overvoerd. dium voor het onderwijs gevonden. Banden kunnen op grote schaal wor den verspreid, en de gebruikers kun nen zelf bepalen wanneer de film wordt vertoond. Kortom, een praktische vorm van onderwijs. De SCJ-medewerkers vinden boven- iien dat kunst en video elkaar niet bij len. Out: „Beeld en geluid, daarmee runnen de zintuigen intensief aan het werk worden gezet. Video op zich is werd eerder aangehouden. Voorwaar de is dat de SCJ aanhaakt bij een lan delijke organisatie als Openbaar Kunstbezit. Daarover worden op korte termijn onderhandelingen begonnen. De eerste videofilm over basiseducatie is daarbij volgens Out een goede steun in de rug. En na de over vijfjaar uitge smeerde startsubsidie van pakweg 5 ton? „Dan moeten we kostendekkend gaan draaien. Dat is ook de reden dat Daar komt bij -aldus Out- dat in de maatschappij van de volwassenen de meeste gemeenten nauwelijks een cul tuurbeleid hebben. En als er al een ar tistieke lijn wordt uitgestippeld, dan wordt er van hogerhand drastisch op de benodigde financiën gekort. Out en Maas menen dat ze met hun vi deo-producties die blinde vlek in het maatschappelijk bewustzijn kunnen wegpoetsen. Ze willen zich daarbij vooral op het onderwijs richten. „Je moet ervan uitgaan", wordt er gezegd, „dat de wethouder van straks nu op school zit. Als hij of zij leert dat muziek meer inhoudt dan een symfonisch or kest, dan is dat belangrijk. En op korte termijn: als duidelijk gemaakt wordt wat er allemaal bij het maken van een beeld komt kijken, dan zal een kunst werk minder vlug worden beklad." Uit een steekproef is gebleken dat er op scholen interesse voor het project be staat. Video wordt een geëigend me- ;en neutraal gegeven, het hangt er naar helemaal vanaf wat jé er mee loet. Wij willen gaaf werk afleveren, cnze producties moeten mooi zijn." L)m onderwerpen zitten de video filmers niet verlegen. Een greep uit liun beleidsprogramma: het dagelijks leven van een kunstenaar, hoe zet je een tentoonstelling op, de kunstaca demie, de kunstuitleen en hoe komt een beeld in de stad terecht. En de meer culturele onderwerpen: wat is een trend, hoe gaan mensen met el kaar om, het schrift en de vormgeving van de stoel waar je op zit. Tot zover staan de plannen van de stichting keurig op papier. Maar nu de praktijk. Hoe zit het bijvoorbeeld met de financiering? De productie van een twintig minuten durende videofilm kost al gauw 30.000 gulden. Out heeft hóóp dat het ministerie van WVC met een fikse startsubsidie over de brug komt. De aanvraag van de stichting we ons niet tot Zeeland beperken. Het onderwijs in heel Nederland is een markt voor ons. We zijn tot nu toe de enige stichting die op deze manier werkt. En een voordeel is ook dat we naast de video geschikt lesmateriaal kunnen leveren." De stichting streeft naar een vaste frequentie in de produc tie. Die doelstelling is in de naamge ving verwoord: journaal geeft aan dat de zaken worden bijgehouden. In afwachting van de benodigde subsi die wil de SCJ proberen orders van be drijven of overheidsinstellingen bin nen te halen. Met die inkomsten zou er een financiële basis kunnen worden gelegd. Dus: het hele project is geen luchtfietserij van de heren? Out: „Het geheel klinkt misschien idealistisch, maar we staan met al onze voeten op de grond. Wij kunnen een goed video programma maken, en er is belang stelling voor. Dan moet het geld ook te vinden zijn." Nico Out (links) en Kees Maas van de Stichting Cultureel Journaal iERDAG 12 SEPTEMBER 1987 ervuilde grond mag liet naar Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 37