Makers valse biljetten honderd gulden spoorloos hotel goes Banken onredelijk bij diefstal van geldpas Staatssecretaris wil Europese belasting Scholingsniveau bepaalt het groeitempo van de economie Bouwen in BMIA BtSH Tm. PZC/ birmen-buitenland WELKOM SCHAP KLAAGT BIJ LUBBERS Overproduktie OPEC onopgelost Honderdjarige Rus mag naar Israël treeft (n)d om Bang/a Desh De Graaf: kosten vergrijzing blijven binnen de perken CONCLUSIE JUSTITIE-AMBTENAAR Lubbers wil geen gedragslijn voor privébelangen van de bewindslieden PLEIDOOI OP VERJAARDAG EG LUBBERS OP JUBILEUMCONGRES PBNA Aanvullingen Studie werkenden WOORD TfsA DAAD LVH ZATERDAG 12 EN ZONDAG 13 SEPTEMBER Miljoenen mensen zijn ernstig getroffen door de grootste overstromingen sinas 40 jaar. De kerken in Bangla Desh zijn inmiddels met hulpprogramma's gestart. Zij hebben onze financiële hulp nu nodig! Namens hen vragen wij u: Giro 41400 Giro 3020900 Giro 550 giften o.v.v. Bangla Desh' ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 BUSSUM (GPD) Het 'snippenteam', de speciale recherche-eenheid die speurt naar de herkomst van de valse biljetten van honderd gulden die de laatste tijd overal in het land opduiken, heeft al 2500 valse snippen achter haald, maar nog geen vervalsers. Wel zijn er enkele tientallen mensen aangehouden die een valse snip wilden wisselen. Het grootste deel daarvan bleek onschuldig, een deel was zelf slachtof fer geworden en wilde het biljet weer kwijtraken en er is een aantal mensen dat duidelijk verkeerd zat. Het snippenteam is deze week van 's-Hertogenbosch verhuisd naar Amster dam. Volgens de Amsterdamse politie is dat gebeurd om beter landelijk te kun nen coördineren. Aan het onderzoek wordt gewerkt door mensen van de postale recherche, de rijkspolitie en de marechaussee. Staatssecretaris De Graaf DEN HAAG (ANP) - Staatssecre taris De Graaf van sociale zaken meent dat de kosten (met name de premiedruk) van de toene mende vergrijzing binnen aan vaardbare grenzen kunnen blij ven. Hij zei dit vrijdag in Borne tijdens een inleiding voor de Vereniging van Directeuren van Rabobanken. De Graaf, die zich baseerde op re cent gepubliceerde verkennin gen van het Centraal Planbu reau, noemde als voorwaarden het bereiken van een redelijk tempo van de economische groei en het boeken van vooruitgang bij de bestrijding van de werk loosheid. Minder optimistisch was hij over de lasten die de aanvullende pen sioenen met zich meebrengen bij voortgaande vergrijzing. De ver houding tussen rendement en loonsstijging is momenteel gun stig voor de pensioenfondsen, maar dat zal niet altijd voortdu ren, zo zei hij. Ooit zal het nodig zijn hogere premies vast te stel len. Wat de ontwikkeling van de AOW-kosten betreft, heeft het planbureau becijferd dat deze bij een hoge groei van de wereldhan del op 5,5 procent van het natio naal inkomen zullen liggen in 2010 (nu zes procent) en bij een la ge groei op zeven procent. Voor een sterk oplopende premiedruk hoeft tot 2010 niet te worden ge vreesd, aldus De Graaf. Kabinetsuitspraken tarten landbouwers DEN HAAG (GPD) Het Landbouwschap heeft vrijdagoch tend tegen het kabinet gezegd dat individuele ministers boe ren en tuinders niet langer meer moeten tarten met allerlei on verhoedse uitspraken en beleidsvoornemens. Boeren en tuin ders hebben geen incasseringsvermogen meer. aldus ,,We hebben het kabinet proberen dui delijk te maken dat als men op deze weg voortgaat, boeren en tuinders van Texel tot aan het Drielandenpunt in opstand komen. Als drie centrale land bouworganisaties zullen we dan wel voorop moeten lopen", zei Marius Va rekamp, de voorzitter van het Land bouwschap na een gesprek op het Catshuis met premier Lubbers, minis ter Nijpels van milieu, minister Braks van landbouw en staatssecretaris Ko ning van financiën. De landbouworganisaties zouden graag zien dat minister Braks van landbouw als coördinerend minister gaat optreden. „Als andere ministers uitspraken willen doen of beleidsvoor nemens willen lanceren over de agrari sche sector moeten ze eerst maar con tact opnemen met Braks van land bouw", aldus Varekamp. In het gesprek met het kabinet heeft het dagelijks bestuur van het Land bouwschap willen uitleggen dat de nood boeren en tuinders tot de lippen is gestegen door allerlei maatregelen die op hen af zijn gekomen en nog op hen af zullen komen. Het Landbouw schap erkent dat er vele problemen zijn, maar hoopt dat die wat meer boer en tuinder-vriendelijk zullen worden gebracht. „Het kabinet heeft nu nog de mogelijkheid dit volgende week dins dag via de troonrede te doen" Varekamp. Zij hekelden onverhoedse uitspraken van minister Nijpels over het milieu en van Ruding over het door boeren laten betalen van 60 miljoen gulden rentelasten die door Brussel aan Den Haag zijn doorberekend. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft niet inhoudelijk ge sproken over allerlei kwesties. „We hebben alleen maar de noodklok ge luid en hopen nu dat het kabinet heeft geluisterd. Er zijn nu al tekenen dat défaitisme onder boeren en tuinders kan omslaan in agressiviteit". WENEN (DPA/RTR) - Het probleem van de overproduktie door lidstaten van de OPEC (Organisatie van Olie- Exporterende Landen) blijft voorlo pig onopgelost. Na twee dagen van overleg zijn de ministerscomité's voor prijzen en produktie zonder nieuwe voorstellen te doen naar huis gegaan. Vertegenwoordigers van de twee comité's zullen de OPEC-landen bezoeken om hen nog eens op het hart te drukken dat zij zich aan de in juni gemaakte produktie-afspraken moe ten houden. In de slotverklaring staat verder dat de olieproduktie van de OPEC in de af gelopen twee maanden het in juni af gesproken plafond van 16,6 miljoen va ten heeft overschreden. Er werd geen hoeveelheid genoemd, maar volgens de verklaring lag de overschrijding duidelijk onder het niveau dat in de media is genoemd. In de pers is de af gelopen weken sprake geweest van een produktie van 19,7 miljoen vaten per dag. Als oorzaak van de overschrijdingen noemen de comité's „de onzekerheid en berzorgdheid van zowel de produ centen als de verbruikers" over de jongste gebeurtenissen in het Midden- Oosten. De Golf-oorlog wordt daarbij niet met zoveel woorden genoemd. In de comités zitten de olieministers van Saudiarabië, Algerije, Indonesië, Nige ria en Venezuela. De verklaring maakt verder gewag van een uitbreiding van de controle op de produktie, wat onder meer inhoudt dat er vaker controles ter plaatse zul len worden uitgevoerd. Ook zullen de banden met de olie-exporterende lan den die geen lid zijn van de OPEC wor den aangehaald. Ondanks de produk- tie-overschrijdingen willen alle OPEC- landen vasthouden aan de olieprijs van achttien dollar per vat (van 159 li ter), waarover in december vorig jaar op een ministersconferentie overeen stemming is bereikt. -V' 'L - AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus heeft vrijdag het energiezuinigste gebouw ter wereld, het nieuwe hoofd kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank in Amsterdam-Zuidoost, officieel in gebruik gesteld. Door toepassing van een groot aantal vondsten en voorzieningen is het NMB-kantoor het Obayashi Guni- gebouw in Japan wat betreft zuinigheid met energie voorbij gestreefd. Het nieuwe kantoor, waar ongeveer 2500 mens werken, is een geïntegreerd onderdeel van „De Amst damse Poort" in de Bijlmer, een project waarin winki woningen en kantoren zijn samengebracht. Vooral vorm van het gebouw spreekt tot de verbeelding, wi er is vrijwel geen loodrechte muur te ontdekken, ten de hellingshoeken van de schuine muren sterk verscl len. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers voelt er weinig voor om te komen tot een algemene gedragslijn voor be windslieden die persoonlijk belang hebben bij een wetsvoorstel dat zij in het parlement moeten verdedigen en die zich daarom afzijdig willen hou den. Lubbers zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de mi nisterraad naar aanleiding van de af faire Korthals Altes/Beckers „niet de neiging te hebben er een algemeen punt of filosofie van de maken". PPR-fractieleider Beckers haalde zich dinsdag in de Tweede Kamer de woede op de hals van minister Korthals Altes (justitie) toen zij er een punt van maak te dat de bewindsman wegens „per soonlijk belang" verstek liet gaan bij de verdediging van het wetsvoorstel dat de alimentatie moet beperken tot een periode van maximaal 12 jaar. Korthals Altes achtte het wijzer de verdediging over te laten aan zijn staatssecretaris Korte-Van Hemel om dat hijzelf wegens een scheiding be trokkene was. Lubbers liet vrijdag weten dat bij zijn weten Korthals Altes de enige be windsman is die in deze sfeer bij de ka binetsformatie een „voorbehoud" heeft gemaakt. (Advertentie) Bent u heel de dag welkom om de meerval in levende lijvete aanschouwen, om deze vis in al zijn variëteiten te proeven, zo ook een presentatie van Holland Natuurwijnen. AMSTERDAM (ANP) - De algemene voorwaarden die banken en de Post bank stellen aan de niet-nalatige con sument bij diefstal of verlies van de betaalpas zijn onredelijk zwaar. De banken hebben financieel voordeel van de nieuwe elektronische betaalapparatuur. Dan past het niet om nog niet ondervangen risico's als diefstal en verlies door te schuiven naar de consument. Dit schrijft mr. J. de Boer van het mi- OOSTERHOUT (ANP) - Brandweerkorpsen uit de regio Nijmegen hebben vrijdagmiddag vergeefs geprobeerd een grote uitslaande brand in een sporthal in Oosterhout (bij Nijmegen) te bedwingen. De brandweer kon niet voorko men dat het sportcentrum Oosterhout aan de Stations straat volledig afbrandde. Niemand liep letsel op. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen is de vermoedelijke oorzaak een fout bij werkzaamheden op het dak. Daardoor ontstond brand en ontplofte een gas fles. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijmegen bedraagt de schade van de brand zeker twee miljoen gul den. De mensen die tijdens het uitbreken van de brand in de sporthal aanwezig waren konden op tijs het gebouw ver laten. Acht werknemers van een bedrijf dat dakwerkzaam heden aan het sportcentrum uitvoerde, konden zich ter nauwernood in veiligheid stellen. JERUZALEM (AFP) - De methu- salem van de Russische „otkaz- niki", mensen aan wie een uit reisvisum is geweigerd, heeft donderdag toestemming gekre gen met zijn familie naar Israel te reizen, waar hij binnenkort zijn honderdste verjaardag hoopt te vieren. Dit heeft het on dersteuningscomité voor de Russische joden in Jeruzalem vrijdag meegedeeld. Ook de joodse dissident Lev Al- bert en een aantal van zijn fami lieleden mogen naar Israel emi greren. Een woordvoerder van het Amerikaanse Congreslid Ja mes,Scheuer verklaarde dat Al- bert, aan wie sinds 1976 een uit reisvisum was geweigerd, volgen de maand in Israel zal zijn. Maan dag kreeg een van de bekendste „otkazniki", Josif Begoen, na ja renlang wachten toestemming naar Israel te emigreren. De 99-jarige Zalman Afterman hoorde donderdag dat hij met zijn familie naar Israel mag rei zen. Donderdagavond kon de be jaarde zijn emoties niet verber gen toen hij sprak over wat hij het liefst wil: „met de mijnen mijn honderdste verjaardag vie ren in Israel". De dochter van Af terman, Galina Goldfarb, en haar man en twee kleinkinderen hebben eveneens een uitreisvi sum gekregen, zo verluidt. nisterie van justitie deze week in het Nederlands Juristen Blad. De algemene voorwaarden van de ban ken en Postbank bepalen dat tot het tijdstip van melding de consument het volledige risico draagt van verlies, diefstal en misbruik of vervalsing van de bankpas, de PIN-code en de dien sten. „Dit is een strenge regeling die af steekt tegen de regels die de banken hanteren met betrekking tot gegaran deerde eurocheques en girobetaal kaarten. Daar lijdt de consument bij verlies of diefstal van uitsluitend de cheques geen schade. Als ook de pas gestolen of verloren wordt komt 10 procent voor rekening van de consu ment met, bij girobetaalkaarten, een maximum „eigen" schade van 300 gul den. Wanneer de consument niet nala tig of onzorgvuldig is geweest, zfin die Advertentie algemene voorwaarden onredeiij dus De Boer. Uitgangspunt bij een redelijksys| voor gevallen van diefstal of bijv van geldpassen is, volgens De I dat een bepaald, niet al te hoogbf voor risico van de consument li geacht of de consument nalatig weest of niet. Dit vermijdt een a onderzoeken, maar vooral dienl als prikkel om kaart en code zor| dig te bewaren en diefstal meteen te melden, aldus De I Daarnaast zou men kunnen del aan een verhoging van de risico-lf bij onzorgvuldige bewaring i consument van kaart en code niet-melding van verlies of dii binnen twee dagen na ontdekkini zijn dan wel de banken die dieon vuldigheid moeten bewijzen, mee jurist. tel. 01189-1900 a la carte vlees- en visspecialiteit Iedere dag geopend Ontucht therapeut - Een 47 jl fysiotherapeut uit Numansdor donderdag aangehouden op vei king dat hij met tientallen patié ontuchtige handelingen heeft pleegd. Dit is vrijdag bekendgetr. door een politiewoordvoerder. De houding volgde na een aantal aa ten. Volgens de woordvoerder i man vanaf 1975 zijn gang gegaan, ingesloten voor nader onderzoek. Anthony Fokkerstraat 100, Goes, tel 01100-31510, telex hotgs 55039 ARNHEM (GPD) Het tempo van de economische groei wordt be paald door de mate waarin de bevol king goed uitgerust is met scholing. Scholing hoort daarom bovenaan de agenda. Daarbij is een goede samen werking tussen regulier onderwijs en de particuliere sector noodzake lijk. Daarnaast dient er een nauwere band te komen tussen scholing en arbeidsbemiddeling. Dat zei premier Lubbers vrijdag tij dens het jubileum-congres van de (PBNA in Arnhem. Deze instelling voor schriftelijk onderwijs viert dit jaar haar 75-jarig bestaan. De premier constateerde een door braak ten aanzien van het denken over banenplannen. „We spreken niet meer over banenplannen, we hebben het nu in feite over scholing. Niet gewoon mensen ergens aan het werk zetten in een tijdelijk banen plan, maar met de bedoeling ze na de scholing weer aan een normale baan te helpen". Aangaande de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven merkte Lubbers op dat de overheid ervoor moet waken „een nieuw soort subsi diestroom op gang zetten, want dat zou een verouderde gedachtengang zijn. We hebben nogal wat leergeld betaald met tal van subsidieregelin gen die lang niet allemaal optimaal werken". Lubbers pleitte daarentegen voor „een complementair model" (aan vullend model): alleerst doorgaan met het reguliere onderwijs en dat moderniseren en aanpassen, en daarnaast erkennen dat het regulier onderwijs niet kan zonder aanvul lingen uit de particuliere sector. Ook voor sociale zaken en arbeidsbu reaus is er volgens de premier werk aan de winkel. „Je zou tegen iemand moeten kunnen zeggen: ga die en die cursus volgen. Scholing moet een nauwere band krijgen met arbeids bemiddeling". Ook D. Visser, voorzitter van de In dustriebond FNV, zei dat economi sche groei niet los gezien kan wor den van scholing. Hij stelde vast dat door de afbraak van werkgelegen heid de bestaande scholingscapaci teit de afgelopen jaren sterk is ver minderd, met name op het gebied van de beroepsopleidingen. „De werkgevers bezuinigden op de be drijfsopleidingen, de overheid deed of ze nooit van het leerlingenwezen had gehoord". Volgens Visser moet daaruit een be langrijke les voor de toekomst wor den getrokken. „Er moet een forse toename komen van opleidingsvor men waarin overheid en bedrijfsle ven samenwerken. Daarbij dient de praktijk een essentieel onderdeel te vormen van het leerproces. Wij kie zen daarbij voor het concept van we derkerende bijscholing voor werkne mers op alle niveaus, nu een eenmaal afgronde basisopleiding als gevolg van technologische vernieuwing voor velen niet langer duurzaam toe reikend is voor volwaardige inscha keling in het arbeidsproces". Prof. dr. ir. H. van den Kroonenberg, rector-magnificus van de Universi teit Twente waarschuwde dat „in de behoefte aan nieuwe kennis in de praktijk niet meer voorzien kan worden door alleen op het aanbod van nieuwe afgestudeerden te reke nen. De mensen die thans in de praktijk werkzaam zijn, dienen ook op de hoogte te worden gesteld van de mo gelijkheden die vooral de technolo gie kan bieden. Hiervoor is om-, her en bijscholing op grote schaal nood zakelijk". ROTTERDAM (ANP) Staatssecre taris Van der Linden (buitenlandse zaken) heeft vrijdag in Rotterdam, tij dens een viering ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Euro pese Gemeenschap, opnieuw gepleit voor het invoeren van een Europese belasting. Hij vroeg zich af of een in ternationale overheid, met een geko zen parlement, in de toekomst moet worden onthouden wat lagere over heden wel is toegestaan. „De Gemeenschap kan zelf geen belas ting van de Europese burgers vragen. Nu Europa zich institutioneel verder ontwikkelt breekt het moment aan dat over de mogelijkheden van een ei gen belastinggebied voor de Europese Gemeenschap verder moet worden na gedacht". Via een eigen Europese be lasting zou ook een meer directe band worden gelegd tussen het beleid en de bijdrage die daarvoor van de burgers wordt gevraagd. Minister Ruding (financiën) heeft enige tijd geleden tegen het invo van een Europese belasting uitge" ken. Zo'n belasting leidt óf tot ho collectieve lastendruk, wat g huidige hoge niveau ongewenst de totale collectieve druk blijft ge Premier Lubbers zei op de bij komst in Rotterdam dat de samen king in Europa op het terrein V" technologische ontwikkeling ve langzaam gaat. Dat heeft volge premier deels te maken met de g tailleerdheid van de voorstellen di Brussel komen. Lubbers vindt echter ook dat de telijke delegaties die met elkaar o leggen veel te vaak de noodzake vooruitgang blokkeren. De voor len die door de Europese Comm worden geformuleerd zijn vol Lubbers vaak zo gedetailleerd en' wikkeld dat ze „niet langer dan paar minuten in staat zijn de aand vast te houden". (Advertentie) Stichting Tear Fund Driebergen Stichting Stichting Woord en Daad Z.O.A. Gorinchem Apeldoorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 2