inisterie vordert ilj oenen van NSM AID verhindert verkoop kabeljauw voor goed doel in beeld .je hoopt dat de kikkers in de kruiwagen blijven... Vonnis 2,5 jaar voor Rohypnol-verkrachter Meerderheid staten steunt aanleg van golfbaan Schouwen )OR OPRUIMEN GIFGROND WOV-BESLUIT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT [TWERPSE BESCHULDIGING ONTZENUWD ling Marokkaan en uitwijzing lilt niets uit Rapport k. ALLEEN PvdA IS TEGEN PAGINA 11 ISKIL/SAS VAN GENT - Het ministerie van volkshuisves- jig, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) wil miljoenen Jldens vorderen van de Nederlandse Stikstofmaatschappij in Sluiskil. Landsadvocaat mr B. Wubs stuurt binnen- [een dagvaarding naar de NSM waarin hij de fabriek 'on- rloofd storten van arsenicumhoudend afval in de gemeen- ls van Gent' verwijt. oördinatie I n een tot mééedenken be- I oemd lid van de club liet er I wh zorgelijk uit over de afna- I ie van de stranden voor Cad- I and. Waar dat zand toch alle- I iaal heenging? ZEELAND" ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1987 iiNGEN Het Nederlandse fclitievaartuig RP 10 heeft afge- izondag geen opdracht gekregen It Russische opleidingsschip fiba - op weg naar de haven van frpen - te schaduwen of te bege- i De hele zaak berust op een mis- nd. Met deze verklaring ontze- districtscommandant C. Jieim van de rijkspolitie te wa- Ijn Zuid-West Nederland vrijdag uldigingen van Belgische zijde. ■Ime in Antwerpen was beroering Tin over de vertraagde aan- t van het Russische marine-op leidingsschip, dat op 1 september - op uitnodiging van burgemeester Bob Cools -werd verwacht voor de viering van de 33ste bevrijdingsdag van Ant werpen. Volgens de Antwerpse autori teiten liep het schip drie dagen vertra ging op door toedoen van de Neder landse autoriteiten die het zeilschip als oorlogsboden zouden hebben be handeld. Burgemeester Cools heeft in een protestbrief aan de Nederlandse ambassade in Belgie de hoop uitge sproken dat dergelijke incidenten in de toekomst niet meer zullen voorko men, temeer omdat het schip volgens hem tot aan Antwerpen werd verge zeld door een Nederlandse politieboot. En de socialistische parlementariër Jos van Elewijck heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld aan minis ter Leo Tindemans van buitenlandse zaken en minister Hertman de Croo van verkeer. Hij vraagt zich af of Ne derland de vrije doorvaart op de Schel de wel respecteert. Blijkens de verklaring van de Neder landse districtscommandant Doornheim had de aanwezigheid van de rijkspolitieboot niets met de zaak te Slot zie pagina 12 kolom 4) ndsadvocaat heeft een dossier ji'n vijfhonderd bedrijven aange- die bedrijven zouden in het op meer of mindere wijze willig chemisch afval hebben ge it. De NSM is het 41-ste bedrijf dat n dagvaarding tegemoet kan zien. RINGEN De in Vlissingen jachtige Marokkaan Mohammed ftssi wordt zeer waarschijnlijk Inkort ons land uitgezet. Dit is Ivolg van een uitspraak van de president van de Haagse recht- |mrB. C. Punt bepaald naar aan- |g van het kort geding dat El Fas- aangespannen tegen zijn nit s' isi verblijft sinds juli 1985 in Ne il. Hij moest zijn studie in ijk noodgedwongen afbreken sde af naar ons land om proble- in met zijn familie, die hier woont, te eken. Besloten werd de studie onica-informatica aan de Vlis- HTS te voltooien. Daarna zou derland verlaten om een bijdra- ftaan leveren aan de ontwikkeling jn vaderland. ssi geeft in Vlissingen ook weke- es in Berberse taal en cultuur aan nderen. Het gemeentebestuur |tweemaal te kennen gegeven de aamheden van El Fassi belang- vinden voor de emancipatie en kkeling van de Marokkaanse ge- schap. De eerste keer aan de ge- tepolitie bij de aanvraag voor jerblijfsvergunning en vervolgens 1 e staatssecretaris van justitie bij Jvijzing van dit verzoek. Deze ac- mede ondersteund door het comité Mohammed El Fassi, >n niet mogen baten en de Ma- ian heeft nu weinig kans meer re procedures succesvol af te Als Wubs de vorderingen van de ande re veertig bedrijven binnenhaalt, kan VROM 260 miljoen gulden op de reke ning bijschrijven. De NSM kwam ruim tien jaar geleden in het nieuws omdat op een terrein van aannemersbedrijf Van Splunder en De Bokx in de Dek kerspolder illegaal arsenicumhou dend puin was gestort. Ook terreinen op de Axelse Vlakte en de Bontepolder in Terneuzen bleken vervuild. Dat wa ren echter gemeentelijke terreinen en de stortingen waren legaal aangemeld. VROM en de landsadvocaat zoeken nu uit wat er precies in de dagvaarding moet komen te staan. „Het aantal ter reinen en de aard van de vervuiling worden nu nog onderzocht. Het is daarom ook nog niet bekend of sane ring van die vervuilde grond tien/twin tig of dertig miljoen gaat kosten. Maar dat het om miljoenen gaat is duide lijk", aldus de persvoorlichter van het ministerie F. Heijbrock. Gemeentesecretaris W. D. Zwartelé van Sas van Gent heeft enige maan den geleden overleg gehad met verte genwoordigers van VROM. „Ik heb ook onlangs vernomen dat de landsad vocaat met de zaak bezig was. Ik zou het erg fijn vinden als dat spul nu opge ruimd wordt. Wij hebben een jaar of tien geleden al vaak geprobeerd om het afval weg te laten halen. Maar ja, wij mogen als gemeente veel te weinig doen en op een gegeven moment is het vast gelopen." Zwartelé zegt dat de ge meente destijds bang dat het arseni cum „zou uitlopen en daardoor in het grondwater terecht komen". Volgens een rapport van provinciale waterstaat uit 1985 is een saneringson derzoek nodig. Het grondwater op de voormalige stortplaats van was licht vervuild met arseen. Bovendien werd een 'lichte tot matige vervuiling' van zware metalen en salpeterzuur aange troffen. „Het terrein moest dus in het bodemsaneringsplan worden opgeno men. Het had echter niet zo'n heel ho ge prioriteit omdat het gebied niet vlak bij de woonomgeving ligt. Mocht het Havenschap echter plannen ma ken om de grond bouwrijp te maken dan zou een saneringsonderzoek ge wenst zijn", meent G. Adema, hoofd van de onderafdeling bodem- en afval stoffen van provinciale waterstaat. De NSM wilde vrijdagmiddag geen en kel commentaar geven op het voorne men van de landsadvocaat het bedrijf te dagvaarden. „We wachten eerst die dagvaarding af', aldus een woordvoer der. Visser Jan Siereveld in de Vlissingse vismijn in discussie met controleurs van de AID; op de achtergrond de kisten met in beslag genomen kabeljauw. VLISSINGEN/BRESKENS - Contro leurs van de AID, de Algemene In spectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij, hebben vrijdagmorgen op de vismijnen in Vlissingen en Breskens de totale bij vangst kabeljauw en andere rondvis in beslag genomen, ter waarde van 113.500 gulden. De opbrengst gaat niet naar goede doelen, zoals de vis sers wilden, maar vloeit in 's rijks schatkist. De verslagenheid onder de vissers in Vlissingen en Breskens was vrijdag morgen groot. Loco-burgemeester J. Thomaes van Oostburg zei het onbe grijpelijk te vinden dat de waardige oplossing die de vissers zelf voor het bijvangstprobleem hadden bedacht, zomaar van tafel werd geschoven. In Breskens is 3600 kilo kabeljauw ter waarde van 13.500 gulden in beslag genomen. „Daar hadden we toch een paar leuke dingen voor kunnen doen voor enkele Oostburgse goede doe len", verzuchtte mijnmeester P. de Baare. De bijvangst kabeljauw be droeg in Vlissingen tussen de 30.000 en 40.000 kilogram en bracht 100.000 gulden op. Burgemeester M. M. Mar- kusse van Arnemuiden kwam zich in de Vlissingse visafslag op de hoogte stellen van de gebeurtenissen. De grote boomkorschepen van de vissers uit Vlissingen, Arnemuiden en Breskens vissen op platvis; voor namelijk schol en tong. Ze mogen geen rondvis vangen. Die vis komt echter wel in de netten van de vissers terecht en is bij het aan boord halen dood. De Breskense vissers lieten eind vorige week al weten dat zij het langer vertikten om de bijvangst over boord te gooien. Om te laten zien dat het hen niet alleen om gelde lijk gewin gaat, wilden zij de op brengst van de bijvangst ter beschik king stellen voor enkele goede doe len. De vissers uit Vlissingen en Bres kens volgden dit initiatief. Er heerste vrijdagmorgen op de vis mijn in Breskens onzekerheid over het al of niet in beslag nemen van de vis. Maar rond 6.30 uur was de vissers duidelijk dat de AID opdracht had de illegale bijvangst te confïsceren. De vissers reageerden tamelijk gela ten op de mededeling. Even werd nog geprobeerd de handelaren zo ver te krijgen dat zij de kabeljauw en wij ting niet zouden kopen. „De AID heeft een minimumprijs ingesteld van twee gulden per kilo. Als nie mand de vis koopt moeten ze van al les regelen, vrachtwagens laten ko men om het op te halen, laden en los sen. Ze moeten dan hard werken en dat hebben wij ook moeten doen", al dus schipper M. Versprille van de Breskens 8. De handelaren bleken echter niet bereid de kabeljauw, wijting en tar bot te laten lopen. „Ik ben niet tegen (Slot zie pagina 12 kolom 6) d kan, in vergaderingen ten rovinciehuize, niet over re- reatie gaan of de Zeeuwse peerpunten' komen wel ter 'rake. I Peerpunten - dat zijn die stuk- I 's Zeeland waar de komende lid werk moet worden ge laakt van de recreatie: Cad- nd-Bad, Vlissingen, het ei- rndUeeltje Jans in de Ooster- I '-helde en de Brouwersdam. I an de week werden ze in een talencommissie ook weer ter IPrake gebracht, de speerpun- I 'e dagelijks bestuurder, die de I Creatie beheert en daartoe I'0; verdwijnend strandzand I nhet oog houdt, kon die vraag Moeiteloos beantwoorden: dat |®ta komt terecht aan het 1 bij het speerpunt Neet plans. n bij voegde aan die medede- 'n9 resoluut toe: „U ziet dus '°e voortreffelijk de coördina- 6 lan ons beleid ten aanzien tande recreatieve speerpun- MIDDELBURG - De Middelburgse Abdij vlagt niet. Maar in de werkka mer van gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (cda, economische zaken) worden wél bloemen bezorgd. Fraaie ruikers, vergezeld van geluk wensen omdat het kabinet in begin sel 'ja' heeft gezegd tegen aanleg van een Westerschelde-oeververbinding (WOV). De gedeputeerde toont zich verrast en ietwat verlegen door de bloemenhulde. Die is toch op zijn plaats. Barbé heeft zich als geen an der ingezet om het WOV-plan bij het rijk erdoor te duwen. Laaggespan- nen verwachtingen beantwoordde hij steevast met grenzeloos optimis me. Zélf heeft drs Barbé dat nooit zo na drukkelijk ervaren. Voor hem was de inzet voor de Westerschelde-oever verbinding vanzelfsprekend onder deel van de portefeuille economische zaken. Als inwoner van Hoek vrijwel dagelijks aangewezen op de veerver- bindingen, is Barbé er heilig van overtuigd dat de WOV met name voor Zeeuwsch-Vlaanderen een enor me verbetering zal betekenen. Hij voorspelt een hele omwenteling. „De komst van de Deltawerken en als ge volg daarvan de industrialisering van Zeeland heeft de mentaliteit en de denkwijze van de Zeeuwen veran derd. Ik denk dat de WOV weer een dimensie daaraan toe zal voegen. Dat geloof ik vast en zeker". Blij en dankbaar? „Ik heb een beetje ambivalente hou ding. Aan de ene kant ontzettend blij dat het principebesluit is genomen. Dat werd tijd en daarover dus blijd schap. Aan de andere kant realiseer je je onmiddellijk dat er nog een heel lange weg te gaan is. De planologie moet, via de procedure van een mi lieu-effect rapportage, rond gemaakt worden. Er moeten nog contract-on derhandelingen worden gevoerd. België behoort nu in beeld te komen. Dat beseffend, dan hoop je dat de kikkers in de kruiwagen zullen blij ven. We zullen in het Zeeuwse nog heel wat discussie krijgen. Ik hoop toch dat het bovenstijgend belang van het hebben van een WOV duide lijk overeind zal blijven. Dat beroep zou ik op iedereen willen doen. We moeten de WOV niet in de waag schaal stellen door al teveel tegelijk te willen. De omvang van het voet- veer bijvoorbeeld. Bij te grote eisen kan op een gegeven moment het hele project in gevaar komen. Het gaat om een investering van 800 miljoen gulden. De ruimte die binnen dat be drag voor extra's beschikbaar is, is echter niet bovenmatig". Wanneer begint het heien? „Er is voorwerk gedaan. De uitgangs punten voor de milieu-effect rappor tage zijn klaar. Gedeputeerde staten kunnen zich erover buigen. De MER- procedure kan vrij snel in gang wor den gezet. Dat houdt ook een uit spraak over het tracé in. Mijn voor keur, voor zover ik het nu kan over zien op basis van de huidige inzich ten, gaat uit naar een tracé ten oos ten van Terneuzen en Ellewoutsdijk. Eind volgend jaar moet er uitzicht zijn op de definitieve realisering. Ik hoop dat we in 1989 kunnen gaan bouwen. Er zal ongetwijfeld tegen- Gedeputeerde R. C. E. Barbé: ...bloemenhulde.... stand zijn. Bij een project van derge lijke omvang en consequenties is dat onvermijdelijk. Er komen kritische kanttekeningen. Dat is goed ook. Je moet bereid zijn er diepgaand over te praten. Ik neem niet aan dat de dis cussies zullen leiden tot vertraging. Er is één ding duidelijk: we moeten het ijzer smeden nu het heet is". Er zijn twee bouwlustige combi naties. Wordt het een kwestie van afdingen? „Het gaat niet alleen om de centen bij het maken van van een keuze tus sen 'staal' en 'beton'. Je moet ook kij ken naar toekomstig onderhoud, ver keersveiligheid, enzovoorts. Wat ook een rol speelt: in welke mate kunnen de maatschappijen die nu in beeld zijn een bijdrage leveren aan de op lossing van een aantal problemen, zoals het voetveer, de PSD. Er moet nog heel wat gepuzzeld worden, maar het is oplosbaar. We weten in welke richting we met de rijksbijdra ge op kunnen, wat de provincie kan doen en wat het toltarief bij het begin kan zijn". De WOV houdt wel het verdwij nen van de PSD met ruim 300 arbeidsplaatsen in. Dat is toch geen wenkend perspectief? „Werk wat mensen met hart en ziel uitvoeren - ik neem aan dat dit voor de PSD-ers het geval is - laat je niet zomaar en gemakkelijk verdwijnen. Niet alle arbeidsplaatsen gaan verlo ren. Er blijven mogelijkheden bij het voetveer en voor de tolverbindingen zijn ook enkele tientallen mensen no dig. Ik geef toe: de positie van de mensen bij de PSD is een van de min der plezierige kanten van het project. Daar zal veel aandacht aan gegeven moeten worden. Maar ik geloof zó erg in de WOV voor de toekomst van Zee land, datje dit helaas op de koop toe moet nemen". Rinus Antonisse MIDDELBURG De rechtbank in Middelburg heeft de 24-jarige B. T. B. uit Vlissingen, die een aantal vrou wen sexueel misbruikte na ze onder invloed van Rohypnol te hebben ge bracht, veroordeeld tot tweeëneen half jaar gevangenisstraf. B. pleegde deze delicten binnen de kennissen kring die hij als leerling-verpleger van het Vlissingse Bethesda-Sint-Jo- sephziekenhuis onder collega's had opgebouwd. Door zijn functie in het ziekenhuis kon hij ook heel makkelijk aan het slaap middel komen. B. liep steeds met een hoeveelheid van het middel op zak. Hij gebruikte fijngewreven tabletten die hij door het eten of drinken van zijn slachtoffers mengde, zodat ze een ge makkelijke prooi voor hem werden. Eén van de vrouwen werd door zijn toedoen zonder het te weten zwanger. Tegen hem was drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist, met als voorwaarde dat hij zich psychia trisch zou laten behandelen. V MIDDELBURG Een meerderheid van de Zeeuwse staten steunt de om streden aanleg van een golfbaan in het zoomgebied van de Kop van Schouwen, bij Burgh-Haamstede. Over een vergunning voor die golf baan moet minister Braks van land bouw en visserij een beslissing ne men, maar het dagelijks bestuur van Zeeland heeft hem een positief advies gegeven. Die opvatting van het colle ge wordt gedeeld door de meeste frac ties in de staten. Dit bleek vrijdagmorgen in een verga dering van de statencommissie voor ruimtelijke ordening. Daar kwam een brief met bezwaren tegen de golfbaan van de stichting Duinbehoud aan de orde. Net als bij verschillende andere natuurbeschermingsorganisaties richt het protest tegen een eventuele aanleg zich tegen de plaats, aan de rand van een ten dele beschermd na tuurgebied. Gevreesd wordt voor „een onaanvaardbare verlegging van de grenzen van het recreatief gebruik van natuurgebieden". Alleen de PvdA bleek in de statencom missie voor ruimtelijke ordening deze bezwaren ook doorslaggevend te vin den. PvdA-woordvoerder A. Holt- kamp vond, dat gs beter terug kunnen komen van hun gunstig advies aan de minister. „Het blijkt te gaan om een voor Nederland vrij uniek overgangs gebied, landschappelijk van een bij zonder karakter. Omdat dit een van de pijlers is voor het natuurbeleid van de provincie, zouden we de verleiding van een golfbaan op die plaats moeten weerstaan", vond de PvdA. Holtkamp wees er daarbij op, dat de waarde van het gebied nog eens wordt duidelijk gemaakt in een advies van de nationa le natuurbeschermingsraad, dat pas uitkwam nadat gs hun opvatting aan de minister kenbaar hadden gemaakt. Gedeputeerde mevrouw G. de Vries- Hommes relativeerde^ de waarde van een deel van het eventuele golfterrein als natuurgebied: een van de stukken is gescheurd grasland, dat bij vergis sing als beschermd gebied is aangege ven. Als de rest van het niet bescherm de gebied als agrarische grond in ge bruik zou blijven, schatte zij de schade aan de omgeving hoger; dan kan on derhoud van bijvoorbeeld verwaar loosde houtsingels ter plekke niet wor den afgedwongen. Zij onderstreepte dat het nu mogelijk is om bij gebruik van het terrein als golfbaan wel allerlei landschappeüjk relevante voorwaar den te stellen. Van andere fracties bui ten de PvdA kwamen geen bezwaren tegen het advies van gs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11