VERWACHT «PT KtTRF straatfestival zuidland orgelconcerten mini-theater oude muziek harpconcert klank en licht mendelssohn klarinetkwartet dansz PZC/ vrijdagkrant cinem'actueel Salvador superman 4 alhambra grand theater schuttershof bibliotheek electro roxy luxor de koning VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1987 Het jongerencentrum De Klomp in Ovezande houdt morgen, zater dag, en zondag voor de derde keer een straatfestival. Morgen wordt voor het eerst een bluesfestival gehouden. Zondag is er een braderie en staat theater centraal. Het bluesfestival vindt plaats in een tent aan de Mr. dr. Messtraat. Magic Frankie his blue disease uit Breda opent het festival om 14.30 uur, gevolgd door een optreden van Little Willie Littlefleld (16.30 uur) uit Amerika. De winnaars van de 'Hit'm or Loose-trofee 1986, Draften Blues, zijn vanaf 17.50 uur te horen. De Bevelandse band The Juke Joints treedt daarna vanaf 19.50 uur op en het festival wordt afgesloten met de band van de Engelse gitarist Mick Clarke (21.30 uur). Zondag is er vanaf 11 uur een braderie in de Hoofdstraat, de Mes straat en de Schutterstraat. Tussen 13 en 20 uur is op verschillende plaatsen straattheater en muziek. Het programma ziet er zondag in het kort als volgt uit: De Lepe Hoek vanaf 13 uur, finale in de tent om 17 uur; Lex Maes vanaf 13 uur op verschillende plaatsen; Het Stille Korps 14.30 uur Messtraat; Peter Ham 13.30,15 en 16.30 uur op ver schillende plaatsen; Sansevieria's 19 uur op terras; Rijn Trijn 14 en 16.30 uur Schutterstraat; The Bobo's 16 uur in de tent, The Malcoms 20 uur in de tent. In het Terneuzense Zuidlandtheater vindt vandaag, vrijdag, en za terdag de opening plaats van het nieuwe theaterzeizoen. Deze sei zoensopening bestaat uit drie onderdelen. De Zeeuwse Kunstkara vaan komt tijdens deze twee dagen naar Terneuzen. Vandaag speelt het programma zich voornamelijk af in de binnenstad. Zaterdag slaat de kunstkaravaan zijn tenten op naast het Zuidlandtheater. Het programma-overzicht: Vrijdag; muzikale tocht Vliegende Hol lander 19 uur; popfestival op de Markt met The Voice, The Passen gers en Avital 20 uur; poppentheaters Rijn Trijn en Parabel 20 uur in de Noordstraat; klassieke muziekavond met kamerorkest terneu zense muziekschool 21 uur hervormde kerk; jazzprogramma Porgy and Bess met Swingchroon, Anton van Prooyen, Michiel Huysman en Johny and the sukkels 21 uur. Zaterdag: gratis voorstellingen in tent naast Zuidlandtheater van onder andere zanger/gitaristen Wouter Idema, Engel Reinhardt, Rei- nier de Muynck en Edwin Bouwens, de popgroepen Dust en The Joint, de orkesten Alteklein en Sint Juttemis, de slagwerkgroep Zilte Swing, het poppentheater Opgepast en de straattheatergroep Flup en Ju, tussen 11 en 18 uur. In de foyer van het theater wordt tussen 10 en 17 uur een Uitmarkt gehouden. De seizoenopening wordt afgeslo ten met een familievoorstelling door het Scapinoballet met werk van onder andere Jiri Kylian en Hans van Manen. Gijsbert Lekkerkerker geeft zaterdagavond een orgelconcert in de Grote of Sint Jacobskerk in Vlissingen (20.00 uur Dit is het vierde concert in het kader van het landelijk Jan Zwartproject. Het programma vermeldt werken van onder andere Buxtehude, J. S. Bach, A. Guilmant en Jan Zwart. Daarnaast worden enkele orgellie deren en psalmen ten gehore gebracht. Lekkerkerk behaalde zijn so listendiploma orgel en kerkmuziek aan het Utrechts conservatorium en studeerde vervolgens drie jaar aan de Hochschule fur Musik und darstellende Kunst in Wenen. Hij verkreeg daar met lof van de jury zijn twee concertvakdiploma's orgel en clavecimbel. Iman de Zwarte geeft zaterdag een orgelconcert in de gerefor meerde kerk in Zcutelanden in het kader van het 100-jarig bestaan van de gereformeerde kerk. Op het pre gramma staat de kleine crgel- mis van J. S. Bach. De bijbehorende koralen wordt gezongen door de interkerkelijke canto rij Kcudekerke en de aanwezigen. Therese Jcb- sedwarsfluit, verleent medewerking aan het concert. Aanvang 20.30 uur. Iman de Zwarte studeert de hoofdvakken orgel en kerkmuziek aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Naast cantor-erganist in Kcudekerke is hij assistent-organist van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De organist Wilfried Promnitz geeft woensdag 16 september een concert in de gereformeerde kerk aan de Doelweg in Tholen. Aan vang 20.15 uur. Promnitz volgde de Spezialschule fur Musik en het conservatorium Carl Maria von Weber in Dresden voor de vakken dirigeren, piano, orgel en compositieleer. Tevens volgde hij prive- zangonderricht. Op 20-jarige leeftjd kwam hij als solo-repetitor bij de Dresdener Staatsopera. Hij werkt nu onder meer als componist van toneel-en filmmuziek. Hij richtte in 1985 het Vokal Quartett 1985 op en het Jan Dismas Zelenka Ensemble. Als organist legt hij zich voor al toe op barokmuziekDaarnaast zingt hij liturgische gezangen van af de vroege middeleeuwen. De Rotterdamse toneelgroep Travaat brengt zaterdag het stuk Vul garis Extremis van Jil W. Fleming in het Mini-theater in Middel burg. Deze voorstelling werd tijdens de Grand Prix du Theatre in mei dit jaar bekroond met de prijs voor de leukste voorstelling. Vulgaris Extremis is een bizarre zedenthriller. Rode draad in het stuk is de thrillerschrijfster Johanna, die op zoek gaat naar haar va der. Het verhaal kent verschillende thema's zoals transsexualiteit, de moeder-dochterrelatie, criminaliteit en een lesbische relatie. De werkgroep muziek van het Zeeuws Genootschap der Weten schappen heeft voor september en oktober een herfstcyclus oude muziek op het programma staan. Het eerste concert vindt zaterdag plaats in de kloveniersdoelen in Middelburg (20.30 uur). De cellist Anner Bijlsma speelt dan drie suites voor violoncello solo van Bach (1685-1750). Anner Bijlsma studeerde aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag waar hem in 1957 de Prix d'Exellence werd toegekend. Hij is een veelzijdig cellist en verwierf als interpreta tor van Barokmuziek vooral naam door de vele concerten en gram mofoonplaten met Frans bruggen en Gustav Leonhardt Anner Bijls ma is als leraar verbonden aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Anner Bijlsma Scapino Ballet Savourna Stevenson en haar vader Ronald Stevenson geven zater- jij: dag een harpconcert in de Grote kerk in Veere onder het thema 'De Keltische harp en Chopin'. Ronald Stevenson zal de werken die hij en zijn dochter ten gehore brengen eerst in het kort toelichten. jij: Naast Chopin worden ook werken vertolkt van Bach, Beethoven en Boccherini. Een ander deel van het concert is veel lichter, waarin jjj: Savourna en de harp de boventoon voeren in Schotsen en neder- jij: landse traditionele volksmuziek. Savourna begon haar harpstudie op haar elfde jaar op een keltische harp, gevolgd door de grote concertharp. Op haar vijftiende maakte jij: zij haar eerste grammofoonplaat. Hiermee begon zij de eigentijdse mogelijkheden van de Ierse of Keltische harp onder de aandacht van iji het publiek te brengen.. Onder andere voor deze inspanning werd zij jij onlangs bekroond met de 'Music Award 1987' van de Scottish Arts jij Council.Ronald Stevenson is bekend als dirigent van de Philharmo- iji nische orkesten van Londen en Amsterdam. Hij is de eerste dirigent die na de Mao-revolutie in China de Westerse muziek opnieuw intro- duceerde en doceerde. Voorts werkt hij als gastdocent in Australië en iji Amerika. Hij is in de eerste plaats muziekdocent, maar ook compo- nist en arrangeur van oude keltische muziek in het bijzonder voor de jij harp. Hij is medeorganisator van de jaarlijkse harp-festival concer- ten in Edinburgh. Het concert zaterdag wordt gegeven ter ere van jjj Hendrik Willem van Loon. Hij was verteller, schrijver en illustrator jij en woonde tot 1983 aan de Kaai in Veere. In de Grote kerk in Brouwershaven wordt zaterdag een klank- en jij lichtbeeldconcert gegeven met gesproken tekst. Het thema van dit iji concert is de pruikentijd. Tijdens het concert, dat om 20 uur begint, ij- zal de kerk met kaarsen verlicht zijn. jij Aan dit concert wordt meegewerkt door de sopraan Willy Feytel- ijj Bout, Ellengard Jense piano en clavecimbel, Willie Bil orgel. Daar- ij! naast werkt een vocaal ensemble mee, dat bestaat uit leden van en- jij kele koren op Schouwen-Duiveland. Het koor staat onder leiding van x Willie Bil. ijij Het begin van dit concert is het Franse hof in de tijd van koning lode- iji wijk waarin men voor het eerst pruiken ging dragen. Vanuit Frank- jij: rijk wordt een oversteek gemaakt naar Engeland en naar componist $j Handel. Vervolgens komt Bach aan de rode en daarna zijn zonen, het iji concert wordt besloten met Haydn en Mozart, Beethoven komt niet jij aan de orde omdat hij de eerste componist was die door de ideeen van jij de Franse revolutie, geen pruik meer droeg. iji Het Mendelssohntrio geeft zondag een optreden in het vestzakthea ter in Vlissingen. Aanvang 16.00 uur. Het trio werd in 1969 opgericht door Elias Arizcuren (cello). De ande re leden zijn Alwin Bar (piano) en Lex Korff de Gidts (viool). Het trio brengt werken van Rachmaninov en Ravel. In het kader van de Belgische week (van 11 tot en met 19 september) jij geeft het Belgisch Klarinetkwartet zondag een koffieconcert in de jij Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Aanvang 12.00 ijij uur. jj: Het kwartet werd in 1960 opgericht door Marcel Hanssens .docent jij: aan het Koninklijk Conservatorium in Brussel, en bestaat verder uit ijij Jacques D'Hondt, Albert Roland en Georges Dekerpel. Het kwartet jjj vormt door de bezetting, een Es-klarinet, twee Bes-klarinetten en jj een Basklarinet een uniek ensemble. Dit kamemuziekensemble is :j:j overigens sinds de oprichting onveranderd van samenstelling geble- ijij ven. Toen Hanssens zijn kwartet oprichtte was hij zich bewust van de jij noodzaak een eigen en goeddeels origineel repertoire op te bouwen. jjj Van de eerste concerten af probeerde hij muziek op het programma ijij te krijgen die origineel voor de bezetting en bij voorkeur speciaal j:j: voor Zijn kwartet geschreven was. Het Belgisch Klarinetkwartet be- jij schikt op dit moment over meer dan 1600 oorspronkelijke werken ijij geschreven door componisten uit vele landen. j:j: Het kwartet verzorgde zo'n 800 concerten door de hele wereld. Naast jij: tal van radio- en televisie-optredens in binnen- en buitenland maak- ijij te het kwartet zeven langspeelplaten met een selectie van de uitzon- jjj derlijke muzikale produktie van het ensemble. jij De Stichting Dansz verzorgt zaterdagavond een optreden in het cul tureel centrum De Stenge in heinkenszand. Aanvang 20.15 uur. De Stichting Dansz is een Zeeuws balletgezelschap van vergevorder de amateurs en werd opgericht in 1984 met als doel de dansers po diumervaring te laten opdoen en de choreograven en dansers de kans te geven zich te presenteren aan het Zeeuwse publiek. Dansz richt zich niet op een bepaald soort ballet, maar beweegt zich in vele stij len: klassiek ballet, jazzdance, afro, modern en experimenteel ballet. Andre Verwoerd geeft zaterdag 19 september een orgelconcert in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Aanvang 20.00 uur. Het Belgische trio 'De Nieuwe Snaar' is vrijdagavond 18 september te zien in Meulvliet in Tholen. Aanvang 20.15 uur In de Lutherse kerk in Middelburg geeft Jos van Immerseel vrijdag 18 september een orgelconcert. Aanvang 20.15 uur. BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Blind dateVandaag, vrijdag en zaterdagl9.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'The living daylights'. Van daag, vrijdag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30,19.00 en 21.30 uur, maan dag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Lethal weapon'. Vandaag, vrijdag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. Scène uit 'Tango uit onze jeugd' (Schuttershof, Middelburg). ]\Tog voordat Oliver Stone 1V aan zijn Vietnam-film Pla toon ging werken, legde hij in Salvador het oorlogsgeweld in Midden-Amerika onder een vergrootglas. Niet, zoals in Pla toon, zijn eigen verleden maar een bewogen deel uit het leven van oorlogscorrespondent Ri chard Boyle (met wie Stone sa men het scenario schreef) staat aan de basis van de film. We leren Boyle (James Woods kennen als een verloederde fo tojournalist, die de aardbol af stroopt naar oorlogsleed voor zover dat als decor voor mooie plaatjes kan dienen. Van zijn krant kreeg hij eens een voor schot van 2500 dollar voor een Libanon-verslag, maar hij kwam niet verder dan de bor delen van Athene. Zo'n type. In gezelschap van een gesjeesde disc-jockey uit San Francisco (Jim Belushi) trekt Boyle rond 1980 richting El Salvador, waar het goed toeven schijnt voor Amerikanen die op zoek zijn goedkope drank, dito seks en een lui leventje onder de zon. Maar net als eerder Gene Hackman en Nick Nolte in Un der fire stuiten de hoofdperso nen in Salvador op zulke schrijnende misstanden, dat ze hun cynische onverschillig heid niet langer kunnen vol houden. Door zeg maar een in- X I JL nerlijke stem wordt ook Boyle gedwongen partij te kiezen te gen de reactionaire machtheb bers die alleen nog met dood- sescaders en ruime financiële steun van Reagan's Amerika het volk in toom weten te hou den. Het is gemakkelijk kritiek te hebben op Salvador, want het is een verre van vlekkeloze film. Waar Oliver Stone in Pla toon de beelden zoveel moge lijk voor zich liet spreken, kan hij het nu niet laten om hier en daar de handeling van een boodschapperig toontje verge zeld te laten gaan. In uitlegge- rige dialogen, die zich slecht verhouden tot de kortademige actiescènes, mag collega-foto- graaf John Savage bijvoor beeld de tijd nemen om te ver duidelijken welke mechanis men ervoor verantwoordelijk zijn dat de corrupte Salvado- riaanse machthebbers vrolijk in het zadel kunnen blijven zit ten. Het was beter geweest als de morele dilemma's waarmee oorlogscorrespondent Ri chard Boyle worstelt puur en uitsluitend uit de dramatische context naar voren zou zijn ge komen. Maar op andere momenten is Salvador meer dan aangrij pend. Dat is voor een deel te danken aan het formidabele acteren van vooral James Woods, die de rol van zijn leven speelt. Voor een ander deel schuilt de kracht van de film in de authentieke sfeertekening waarvoor regisseur Oliver Sto ne en scenarioschrijver Ri chard Boyle hebben gezorgd. Ze hebben de handeling door spekt met tal van tragedies die uit het werkelijke oorlogsge weld van El Salvador zijn ge grepen. Schokkendste scènes zijn in dit verband de aanslag op aartsbisschop Romero en de moord op vier nonnen. Vier jaar geleden liet Christopher Reeve weten aan iedereen die het horen wil de, dat hij nooit meer in de huid van Superman zou kruipen. Na afloop van Superman 3 was dat. Inmiddels is de capabele maar nogal saaie titelvertol- ker echter op zijn besluit terug gekomen. Behalve door een ongetwijfeld vorstelijk honorarium schijnt Scène uit 'Salvador' met hoofdrolspeler James Woods (links). (Luxor, Terneuzen). Reeve zich daarbij ook film-inhoudelijke oven gen hebben laten leidenI hoeft in deze vierde afleii namelijk minder dan voort in zijn blauw-rode schaali tuum door de lucht te M ren; iets waaraan voor I zichzelf respecterend ai inderdaad weinig persooi\ eer valt te behalen. Het grootste deel van het\ verhaal is hij gewoon Kent, de Aardse vermomt van Superman. Dan is hijl voor wie niet zo goed met q gende op de hoogte is, c gen, onhandige journalisti zijn best doet om indruk on vrouwelijke collega Lois 1 te maken. De fans van Superman ho\ zich echter geen zorgen te ken, want er blijft voor held genoeg tijd over om taculair reddingswerk t( richten. Al onmiddellijk het begin van de film beeld treedt hij corrigeren wanneer een ongelui ruimtevaarder door een sing met een verdwaalde teoor uit koers raakt. '1 my way', zingt die astrontt het Russisch, hetgeen vast als indicatie kunna schouwen van de luchtige\ gue-in-cheeck humor va avonturen die gaan volge' Wat Reagan en Gorbatsjoi op heden nog niet is ge lukt Superman wel: hijve dert alle kernwapens aardbodem. Hij slinge: domweg de ruimte in. Een trale wereldburger, deze perman, hoewel hij het me\ voel voor de AmeriU' zaak niet kan laten om tij een bezoekje aan de Maanj even de half omgevallen and stripes' weer overeti zetten. Evenals eerder in de se' Lex Luthor weer de voorn ste vertegenwoordiger va Kwaad. In zijn poging 3 man uit te schakelen neei meesterschurk zijn toevl] tot een moderne Franken) variant. Het levert al* een binnen de conventies het genre redelijk onder] dende vakantiefilm veel herkenbaarheid vooi de voorgaande drie delen gezien. Voor wat Christopher Reeve, Hackman, Margot Kme] Jackie Cooper is de film to' acteurs-reünie uitgegroei< Nieuw is in de belangd}] rollen alleen Mariel He' way, in de rol van eenffc, achtige dagbladuitgeept zich door de bebrilde Kent het hoofd op ho brengen. ,,a£S.| VLISSINGEN (01184-12260) 'The living daylights', van daag, vrijdag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Lethal weapon'. Vandaag, vrijdag, zaterdag en zondag 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Superman 4'. Vandaag, vrij dag, zaterdag en zondag 19.00 uur. 'Avontuur met een staartje'. Zondag 14.00 uur.v GOES (01100-15165) 'The living daylights'. Van daag, vrijdag, en zaterdag 19.00 uur, zondag 14.00 en 19.00 uur. 'Children of a lesser god'. Van daag, vrijdag, zaterdag en zon dag 21.30 uur, maandag, dins dag en woensdag 20.00 uur.v MIDDELBURG (01180-13482) 'Tango van onze jeugd'. Van daag, vrijdag, 20.00 uur. 'Een avontuur met een staar tje'. Zaterdag, zondag en woensdag 14.00 uur. 'Het stadje Anara'. Vandaag, vrijdag, 22.00 uur. 'De kleur van de granaatap pels'. Zaterdag 20.00 uur. 'Les favoris de la lunes'. Zater dag 22.00 uur. 'Moskou gelooft niet in tra nen'. Zondag 20.00 uur. 'The nylon Christmas tree'. Maandag 20.30 uur. 'Het adelsnest'. Dinsdag 20.30 uur. 'De legende van het fort Sou- ram'. Woensdag 20.30 uur.v MIDDELBURG (01180-30235) 'Tema'. Maandag en dinsdag 20.30 uur. 'Oblomow'. Woensdag 20.30 uur. MIDDELBURG (01180-38900) 'The living daylights'. Van daag, vrijdag, en zaterdag 20.00 en 22.30 uur, maandag, dins dag en woensdag 20.30 uur.v BERGEN OP ZOOM (01640- 54886) 'Predator'. Vandaag, vrijdag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. 'Tough guys'. Vandaag en za terdag 19.00 en 21.30 uur, zon dag 14.00, 16.30, 19.00 en 21.30 uur, maandag, dinsdag en woensdag 20.00 uur. TERNEUZEN (01150-20505) 'Salvador'. Vandaag, vrijdag, en zaterdag 21.30 uur, zondag 16.00 en 21.15 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Crocodile Dundee'. Vandaag, vrijdag, 19.00 en 21.30 uur, za terdag 14.00,19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.00 19.00 en 21.30 uur. 'Desperately seeking Susan'. Vandaag, vrijdag 19.00 uur, za terdag 14.00 en 19.00 uur, zon dag 13.45 en 19.00 uur. HULST (01140-12030) 'Lethal weapon'. Vandaag, vrijdag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'The living daylights'. Van daag, vrijdag 19.00 uur, zater dag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. 'Na schooltijd'. Vandaag, vrij dag, en zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur. maandag en dins dag 20.00 uur. 'Silky'. Vandaag, vrijdag 21.30 uur, zaterdag 19.00 uur, zondag 14.30 uur, maandag 14.30 uur, dinsdag 20.00 uur. 'The morning after'. Vandaag, vrijdag, 19.00 en 21.30 uur, za terdag 21.30 uur, zondag 16.15, 19.00 en 21.30 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. Superman 4, met Christopher Reeve rechtsen Gene Hacki\ (Alhambra, Vlissingen).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 14