kleintjes «fePZC bij:: Dtéénscs Verkiezijigen Soepeler reisverkeer Oost- en West-Duitsland Lastenverlaging van mogelijk 4 miljard aq bombardeert tankers GROEI ONDERMIJNEND Klaas de Jonge bekent wapensmokkel ANC vandaag Amerikanen bezoeken radarstation in Sovjetunie BIJ AANKOMST OP SCHIPHOL Nicaragua laat dissidenten vrij BELG BEKENT STEEKPARTIJ IN WAALWIJK AFSPRAKEN KOHL-HONECKER BONN Het reisverkeer tus sen de DDR en de Bondsrepu bliek zal verder worden ver soepeld. De DDR zal met in gang van 1 november de zeer strenge invoerbepalingen voor kranten, tijdschrift en elektronische apparatuur, be speelde cassettebanden ver zachten. IN DEZE KABINETSPERIODE Fosfaten Paus Faillissement Ouderen Zeehonden Vissers Zo nige perioden jaargang no. 212 ïsdag 9 september 1987 SLAGHAREN (ANP) - De overheid moet zich opnieuw gaan be zinnen op de subsidies die zij verstrekt. Dat moet niet alleen, omdat zij de overheid veel geld kosten, maar vooral omdat subsidies de economische groei ondermijnen. Dat zei minister Ruding van financiën dinsdag in Slagharen op een bijeen komst van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuinders- bond. Protest landbouw Problemen Boeren - Tussenstation (Van onze correspondent Dat deelde de Oostduitse staats- en partijleider Erich Honecker, op bezoek in de Bondsrepubliek, dinsdag mee. Verder werden drie overeenkomsten ondertekend die samenwerking rege len op het gebied van de milieube scherming, bij de reactorzekerheid en op het gebied van wetenschap en tech niek. Het waren geen spectaculaire ak koorden, maar ze geven wel aan dat beide landen meer zien in samenwer king dan in het verdiepen van de ideo logische tegenstellingen. Zowel Kohl als Honecker verklaren in het afsluitende communiqué hun be reidheid de samenwerking tussen bei de staten uit te bouwen voor zover dat binnen de mogelijkheden ligt. Dat geldt op het gebied van reizen, sport, economische en technologische sa menwerking en toerisme. Nadrukke lijk begroetten beide leiders het tot stand komen van de tientallen samen- WAALWIJK (ANP) - Eén van de zeven Belgische verdachten heeft dinsdag bekend zaterdag een 37-jarige inwo ner van Waalwijk bij een vechtpartij in een casino te hebben neergestoken. Het slachtoffer overleed later zater dag aan de gevolgen van deze steek wond. Dat maakte een woordvoerder van de politie dinsdag bekend. Nade re bijzonderheden van de verdachte kon hij niet geven. De man heeft na de vechtpartij het mes weggegooid en dat is door de poli tie teruggevonden op de plaats waar hij zei het te hebben weggegooid. Alle zeven Belgische verdachten zitten nog vast. Deze groep wordt er van ver dacht de vechtpartij te hebben uitge lokt. De vijf Nederlandse mensen zijn dinsdag vrijgelaten. Vandaag worden de Belgen aan de officier van justitie in Den Bosch voorgeleid. DEN HAAG (GPD) In deze kabi netsperiode moet een extra belas tingverlaging komen van enkele miljarden guldens, naast de afge sproken 1,25 miljard gulden voor volgend jaar. Dit staat in de miljoe nennota die volgende week dins dag (Prinsjesdag) zal wordèn ge presenteerd. Ook de hoogste ambtenaar van het ministerie van economische zaken, prof. dr. F. W. Rutten, zei maandag in Maastricht te hopen en te ver wachten dat de belastingverlaging zich niet tot 1988 zou beperken. Rutten is tevens voorzitter van de invloedrijke commissie van ambte lijke economische adviseurs van het kabinet, de CEC. Hoe groot de lastenverlichting moet worden, kan nog niet worden vastgesteld. Dat wordt binnen het kabinet afhankelijk gesteld van de ontwikkeling van de economie en van de mogelijkheden om het finan cieringstekort terug te dringen. In Den Haag circuleert het bedrag van vier miljard gulden, maar het minis terie van financiën wilde dat niet bevestigen. De extra lastenverlichting is voor al nodig om de koopkracht van de burgers op peil te houden. Het Cen traal Planbureau verwacht dat de prijzen, na enkele jaren van stabili satie, vanaf volgend jaar weer zul len gaan stijgen. Het kabinet heeft aan het begin van deze kabinetspe riode uitgesproken dat gestreefd zal worden naar koopkrachthand- having in de periode van 1986 tot 1990. werkingsverbanden die steden in Oost- en West-Duitsland hebben afge sloten. Honecker herhaalde zijn verlangen naar totale volkenrechterlij ke erken ning door de Bondsrepubliek. Kohl ging daar niet op in. Beide leiders be klemtoonden dat de Duitsers, gezien een uit de gemeenschappelijke ge schiedenis voortgekomen verantwoor delijkheid, buitengewone inspannin gen moeten leveren voor een vreed zaam samenleven in Europa. „Van Duitse bodem mag nooit meer oorlog uitgaan, van Duitse bodem dient vre de uit te gaan", zo staat in de slot verklaring. Kohl nam een uitnodiging van Honecker voor een tegenbezoek aan. WASHINGTON (REUTER) - Enkele leden van het Amerikaanse congres hebben er dinsdag na een bezoek aan een omstreden Sovjetrussische radar installatie bij president Reagan op aangedrongen met de Sovjetunie in onderhandeling te treden teneinde het ABM-verdrag van 1972 te redden. De congresleden, onder wie de demo craat Thomas Downey, hebben een achtdaags bezoek gebracht aan de Sovjetunie. Zij werden, als eerste wes terlingen, in de gelegenheid gesteld de nog in aanbouw zijnde radarinstallatie Krasnojarsk in Siberië te bezoeken. Volgens het Witte Huis vormt die basis een schending van het ABM-verdrag dat anti-raketsystemen verbiedt. De installatie dient als een vroegtijdig waarschuwingssysteem tegen kern- aanvallen en schendt als zodanig het verdrag, aldus Washington. Volgens Moskou moet de installatie al leen maar satellieten in hun baan hou den en wordt het ABM-verdrag dus niet geschonden. Enkele deelnemers aan het bezoek aan Krasnojarsk ver klaarden er geen bewijs te hebben ge vonden dat de installatie inderdaad gebouwd wordt als vroegtijdig waar schuwingsstation. Het congreslid Downey meende dat de radar wel moet dienen als waarschuwingsstation maar dat de supermogendheden kun nen onderhandelen over het stopzet ten van de werkzaamheden. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Temeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380| I ARNHEM - Prins Claus bracht dins- I dag een werkbezoek aan het tehuis I voor oud-militairen Bronbeek. Hier I de prins in gesprek met een van de I bewoners, de 77-jarige F. van Voo- I ren De Tweede Kamer verlangt van mi nister Nijpels dat hij een einde maakt aan het toevoegen van fos faten aan wasmiddelen. PAGINA 3 Paus Johannes Paulus II begint morgen zijn 36ste internationale reis. Reisdoel: de Verenigde Sta ten. PAGINA 4 De bewindvoerders hebben het fail lissement van het bouwbedrijf Bre- dero aangevraagd. PAGINA 5 Minister Brinkman wil dat per 1 ja nuari 1988 de Raad voor het Oude renbeleid van start gaat. PAGINA 5 De zeehond probeert opnieuw vas te voet te krijgen in de Zeeuwse Del tawateren. PAGINA 9 \rwegend droog met opklaringen. \imum temperatuur rond 20 gra- Tot vrij krachtige toenemende \westen wind. BAGHDAD (RTR) - Iraq heeft dinsdag, na een pauze van aanval plaatsvond omstreeks 21.00 uur plaatselijke tijd vier dagen, twee „grote marinedoelen" gebombardeerd, (19.00 Ned. tijd), vlakbij het Iraanse olie-eiland Kharg waar waarme e gewoonlijk olietankers of koopvaardijschepen de schepen voor anker lagen. wordtb bedoeld. Volgens hem zijn de vliegtuigen veilig op hun basis terug gekeerd na een „accurate en effectieve voltreffer". Eenlraakse militaire woordvoerder liet weten dat de lucht- (Zie ook pagina 3). uding wil af an subsidies Subsidies brengen doorgaans een prijs op de markt tot stand die afwijkt van de werkelijke kosten en daarnaast hebben subsidies de neiging weer an dere subsidies op te roepen die op hun beurt Iveer andere deelmarkten ver storen, aldus de bewindsman. Zo zijn er volgens hem aanwijzingen dat er een wisselwerking bestaat tussen een deel van de starheden op de arbeids markten die op de woningmarkt. Een geringe neiging of mogelijkheid te ver huizen verkt negatief op de neiging van bar n te wisselen. Ook leiden om- vangfflke overheidssubsidies tot steedslrogere belastingen en premies, wat al met al leidt tot een negatief ef fect ol de economische groei, aldus Ruding overschakelen van een voorschotsys teem op een declaratiesysteem achter af voor Nederland een extra rentelast van 60 miljoen gulden op. Het kabinet denkt aan een oplossing waarbij de di recte belanghebbenden bij het EG- landbouwbeleid deze kosten uiteinde lijk zelf moeten dragen, aldus de be windsman. Het Landbouwschap is het er niet mee eens dat de boeren waarschijnlijk al leen voor de extra rente-lasten van 60 miljoen gulden moeten opdraaien. Ook andere sectoren zoals de dienst verlenende en de industrie profiteren van het gemeenschappelijk land bouwbeleid en zouden dus ook voor een deel van de lasten moeten opdraai en, aldus een woordvoerder. Het schap ziet het opnieuw als een voorbeeld van het onvriendelijke beleid dat het kabi net jegens de boeren en tuinders voert. Als zodanig zal het dan ook zeker op de agenda staan voor het gesprek van het Landbouwschap met minister-presi dent Lubbers. Bij het ministerie van Landbouw en Visserij is verbaasd gereageerd op de uitspraak van Ruding dat de land bouw zelf waarschijnlijk moet op draaien voor de extra 60 miljoen gul den rentelasten die het gevolg zijn van een gewijzigd betalingssysteem van de Europese Gemeenschap. Volgens een woordvoerder is in het kabinet afgesproken dat de betrok ken bewindslieden zich er voor zullen inspannen dat die extra rentelasten door „Brussel", de Europese Gemeen schap, zullen worden betaald. Door de uitspraak van Ruding, waarover vol gens de woordvoerder geen overleg is geweest tussen beide departementen, „staat Braks in Brussel met zijn mond vol tanden". Rinus Michels Guy Thijs en Rinus Michels hebben problemen voor de wedstrijd van vanavond, ze zijn niet in staat hun sterkste team in het veld te bren gen. PAGINA 17 De vissers uit Breskens en de ge meente Oostburg zijn boos over de versoepeling van de zeedagenrege ling die het ministerie in de Staats courant heeft afgekondigd. PAGINA 11 Volgens de voorlichtingsdienst van de ZLM zijn weinig boeren voldoen de op de hoogte van hun financiële positie. PAGINA 15 Guy Thijs Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11,13,14 en 15 Sport: 17 Ruding bleef bij zijn standpunt dat als deKabinetsdoelstelling, het finan- ciering kort van de overheid in 1990 St 5,25 procent van het natio naal inkomen te hebben verminderd, wordt gehaald, dat geen eind- maar een tussenstation is. „We zijn er nog lang niet wat het financieringstekort betreft", aldus de bewindsman. Dat is geen persoonlijke liefhebberij van de minister van financiën, maar onver mijdelijk en noodzakelijk in het be- lang v; n de Nederlandse economie, voeg® hij eraan toe. De bewindsman zei verder dat de Ne- derlanc e boeren waarschijnlijk zelf - de kosten moeten gaan betalen van de nieuwe betalingsregeling voor de EG- lidstafcn. Dit jaar treedt wegens het KOPENHAGEN - In Denemarken zijn dinsdag vervroegde verkiezin gen gehouden. De eerste uitslagen wijzen op winst voor Deense socia listen. Met omstreeks 70 procent van de stemmen geteld stond de vier partijencoalitie van premier Schlueter op 70 zetels in het in to taal 179 zetels tellende parlement, hetgeen een verlies van zeven ze tels betekent. De Sociaal-Democraten en de So cialistische Volkspartij kwamen ge zamenlijk uit op 80 zetels, een winst van drie zetels. Schlueter liet weten toch te zullen proberen zijn „Klavertje Vier" coa litie op de been te houden. „Het zal moeilijker worden, maar wij krijgen waarschijnlijk opnieuw dezelfde uit vier partijen bestaande coalitie", zei de premier. De Radicaal-Liberale Partij kan, volgens de laatste gegevens, reke nen op 12 zetels in het parlement, hetgeen een winst van twee zetels inhoudt. Premier Schlueter en zijn vrouw Lisbeth brengen hun stem uit. Ruding MANAGUA (AFP/UPI) - De Nicara guaanse regering heeft dinsdag twee prominente gevangenen vrijgelaten. De vrijlating van de mensenrechten activisten viel samen met het bezoek van de Amerikaanse senator Tom Harkin, een verklaard tegenstander van de steun van Washington aan de Nicaraguaanse opstandelingen. Eenhogp functionaris van de gevange nis in Managua vertelde Harkin dat hij van hetlministerie van binnenlandse zaken opdracht had gekregen „Lino Hernandez en Alberto Saborio aan u over te dragen uit erkenning voor uw bijdragen aan de verbetering van de si tuatie in ons land". SCHIPHOL (GPG) - Klaas de Jonge heeft gisteren na zijn aankomst op Schiphol bekend dat hij voor de Zuid- afrikaanse vrijheidsbeweging ANC wapens en explosieven heeft gesmok keld en verborgen. Hij weigerde ech ter in te gaan op de details en de diepe re achtergronden van deze activiteit die hem op ruim twee jaar huisarrest in een dependance van de Nederland se ambassade kwam te staan. Hij wil de wel kwijt, dat hij in de afgelopen twee jaar verder geradicaliseerd is. De Jonge was gistermiddag om even voor half twee op Schiphol geland. Op een persconferentie bedankte De Jon ge minister Van den Broek (buiten landse zaken) voor diens inspannin gen. „Ik heb vaak gezegd dat hij loog, als hij zei dat er onderhandelingen plaatsvonden. Ik ben daarin fout ge weest. Dat bewijst het feit dat ik hier nu zit". Hij vroeg zich wel af waarom Van den Broek zich niet had ingezet voor de vrijlating van zijn ex-vrouw Helène Passtoors. „Ik heb kritiek op Nederlandse regering dat zij daar niets aan heeft gedaan". Het aangekondige onderzoek naar eventuele strafbare feiten deed hij af als 'belachelijk'. „Ze gaan me hier toch niet op basis van Zuidafrikaans mate riaal gevangen zetten? Kolder!". Na het gesprek met journalisten ver trok De Jonge voor de hereniging met zijn familie. In de aankomsthal van Schiphol zong een groep anti-apart- heidsactivisten ANC-strijdliederen. Volgende week komt het dagboek uit waarin De Jonge niet alleen het relaas zal doen van zijn verblijf in de ambas sade, maar ook zijn ideeën haarscherp en genuanceerd uiteen zal zetten. SCHIPHOL - Klaas de Jonge ging bij zijn aankomst op Schiphol op de schouders. Rechts met bril de voorzit ter van het Anti-Apartsheidcommitee Nederland, Sietse Bosgra.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1