Eerste bezoek leider van DDR aan Bonn Nederlaag ANDUVIE EN RUNDERGEHAKT De Jonge arriveert vandaag in Nederland eerbootdrama eebrugge ipnieuw voor jie rechter i VERTREK VOLGENDE WEEK Nederland heeft in de Golf niets te zoeken vklaringen }e jaargang no. 211 sdag 8 september 1987 lerenakkoord iouw Leegloop Spanning Michels Strandcross Mariniers Reacties SAWT£ Oefenpot Kamer tegen verbod op alcoholreclame INGEWIKKELDE GEVANGENENRUIL VOLTOOID Andijvie, kilo Rundergehakt, Q QQ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. llcenvelden, maar ook perioden met i overwegend matige wind uit west noordwest. Middagtemperatuur streeks 18 graden. ROVINCIALE SHELDER-De mijnenjagers Maassluis (M856) en Hellevoetsluis afgemeerd in de marinehaven in Den Helder. Vol le week vertrekken zij naar het zuidelijk deel van de Perzische Golf. pe voormalige directeur Bouwnijverheid van het minis- pie van volkshuisvesting ir i.Peters ontkent dat hij ooit ten herenakkoord heeft afge floten met het ABP. PAGINA 3 'Je bouwnijverheid krijgt de komende jaren te kampen met een sterk afnemend aanbod van jongeren die een vakoplei ding willen volgen PAGINA 5 Marine met mijnenjagers naar de Golf DEN HAAG (GPD) - Twee mijnenjagers van de Koninklijke Marine, H.M. Hellevoetsluis en H.M. Maassluis, vertrekken in de loop van volgende week naar de Perzische Golf. In nauwe samenwerking met een eenheid van de Britse marine moeten de schepen, van de moderne Alkmaarklasse, het zuidelijk deel van de Golf en van de belendende Golf van Oman vrij houden van mijnen. DEN HAAG/JOHANNESBURG (GPD) Klaas de Jonge wordt van ochtend in Nederland verwacht. De Nederlander, die ruim twee jaar in de Nederlandse ambassade in Pretoria heeft vastgezeten, arriveert vanoch tend vanuit Maputo in Parijs, waar hij op een vlucht naar Schiphol zal stappen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde gisteravond er van uit te gaan dat De Jonge rond 11.00 uur op Schiphol landt. In de Mogambiquaanse hoofdstad Ma puto werd gisteravond de ingewikkel de gevangenenruil voltooid waarbij Klaas de Jonge, de Fransman Pierre Albertini en 133 Angolese militairen werden geruild tegen Wynand du Toit, de Zuidafrikaanse majoor die in Ango la gevangen zat. De deelnemers aan de gevangenenruil arriveerden gisteravond op het vlieg veld van Maputo. Een half uur nadat het toestel met de 133 Angolese mili tairen was geland, kwamen Albertini en De Jonge aan. Majoor Du Toit reis de vanuit Luanda met het toestel van de Angolese minister van buitenland se zaken. Eerder op de dag was de Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Roelof Botha al in Mapu to aangekomen. Gedurende vele uren heerste er op de Nederlandse ambassade in Pretoria grote spanning. Volgens de ook in de Zuidafrikaanse pers gepubliceerde schema's had De Jonge reeds om twaalf uur 's middags de ambassade moeten verlaten. Problemen in de coördinatie, met name met Angola, leidden tot een vertraging van vijf uur. Pas toen bekend werd dat het vliegtuig uit Angola, met daarin ma joor Wynand du Toit, halverwege Luanda en de Mogambiquaanse hoofdstad Maputo was, steeg in Bis- Ie provincie moet samen met le gemeenten kijken wat er tan worden gedaan aan de eegloop en het vertrek van ijksdiensten uit Zeeland PAGINA 9 Rinus Michels klaagt steen en been, het welles-nietes spelletje rond het veelbesproken duo van AC Milan verleidde hem tot de ene sneer na de andere. PAGINA 13 Op het strand van Vlissingen start zondag om twaalf uur voor de tweede maal de Zeeuw se Strandcross. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 8, 9, 10, 11 en 12 Sport: 13 en 15 Van onze correspondent) H(DEN Opnieuw zal het drama Hde Engelse veerboot Herald of He Enterprise, die bijna een half B1 geleden net buiten de haven van Sflbrugge kapseisde, tot in de klein ste letails worden naverteld. Want in Mjpiuishaven Dover is nu het grote ope ibaar onderzoek begonnen, waar- Jjjeen jury zal worden gevraagd om sty te stellen hoe elk van de 188 UJitoffers van de ramp is omgeko- mer. Een gigantische gerechtelijke procedure, die onder leiding staat van «en officiële lijkschouwer. Eer ier heeft er al een openbaar onder- Hk plaatsgevonden naar de oorzaak W het drama. Daarin werd tenslotte Htgesteld dat er sprake was van ern- |ke nalatigheden. Zowel bij de rederij 9B de veerboot, Townsend Thoresen, Skbij de bemanning. De kapitein van net ongeluksschip David Lewry en zijn Hete officier Leslie Sabel kregen van nog;rhand een vaarverbod opgelegd. ■>stige beschuldigingen werden er W gericht tegen de assistent-boots man Mark Stanley, die in zijn hut lag Blapen toen het zijn taak was om de Hte laaddeuren van het schip te slui- Dit verzuim heeft geleid tot de on- W>t zie pagina 3 kolom 7) De Engelse marine heeft toegezegd de schepen te zullen beschermen tegen eventuele aanvallen van derden. Ook verleent zij technische bijstand en zorgt voor de bevoorrading van de Ne derlandse marine eenheden. Dat maakt het zenden van een of meerdere Nederlandse fregatten overbodig. De Britse marine heeft al drie fregatten in de Golf liggen, die beschikken over voldoende luchtafweergeschut. Het is niet uitgesloten dat de Neder landse schepen extra bewapening, in de vorm van mitrailleurs meekrijgen. De mijnenjagers beschikken stan daard over een 20 mm mitrailleur. Daarnaast wordt overwogen mari niers mee te sturen, die bewapend zijn met Stinger-raketten, bestemd voor het neerhalen van vliegtuigen. Het gevaar blijft verder beperkt door dat de mijnenjagers niet in de buurt komen van het echte strijdtoneel in het noordelijk deel van de Golf. 'On verantwoorde risico's' zullen volgens minister Van Eekelen (defensie) niet genomen worden. De marine verwacht dat de twee bemanningen (dienst plichtigen en beroepspersoneel) zich vrijwillig voor deze opdracht zullen melden. Een Kamermeerderheid van CDA en VVD steunt de plannen, die maandag door minister Van Eekelen bekend zijn gemaakt. De PvdA heeft nog niet afwijzend gereageerd, maar plaatst wel vraagtekens bij het besluit. Later deze week zal de Kamer over deze kwestie debatteren. De PvdA'er Ter Beek liet weten dat zijn fractie zich nog nader moet bera den. De socialisten hadden het liefst gezien dat Nederland zou opereren on der de vlag van de Verenigde Naties, ook als het gaat om het openhouden van internationaal vaarwater. Nu dreigt Nederland betrokken te raken bij pogingen van de VS om de Russi sche invloedsfeer in te dammen. CDA en VVD vinden het logisch dat het kabinet besloten heeft mijnenja gers te zenden. Beide fracties juichen het daarnaast toe dat er afspraken zijn gemaakt met de Britten. Zij vinden dat ook moet worden samengewerkt met de Italianen en mogelijk de Fran sen. V De tamelijk trage mijnenjagers doen er tussen vier en vijf weken over om tot in de Golf te varen. In de tussentijd kan de 'mijnenoorlog' opnieuw oplaai en. De pogingen van het kabinet om op te treden in samenwerking met andere Europese landen worden onverkort voortgezet. Van Eekelen liet weten dat het Nederlandse besluit de beslissing in het Belgische kabinet zal bespoedi gen. Italië heeft al besloten een mari ne-eenheid te zenden en Frankrijk en Groot-Brittannië hebben hun eenhe den in de Golf versterkt. Deze Europese presentie is volgens mi nister Van Eekelen van groot belang. Hij verwierp de opvatting dat Neder land zich nu zou aansluiten bij de Amerikaanse escalatie in de Golfoor log. Mijnenjagers zijn zeer vreedzame schepen, zei hij, en het zenden ervan past in de vreedzame Nederlandse ma ritieme traditie. hT De kosten van de operatie bedragen 4,5 miljoen gulden. Deze zullen be taald worden uit de oefenpot van de marine. Mocht besloten worden de schepen langer te laten blijven, dan moet het extra geld op een andere wij ze gevonden worden. Dat kan dan niet meer uit de defensiebegroting, aldus de minister. PRETORIA - Klaas de Jonge nam maandag met een groet aan zijn gevangen zittende ex-vrouw Helene Passtoors afscheid van Pretoria. (Van onze correspondent) BONN—KEULEN De Oostduitse staats-en partijleider Erich Honecker heeft maandag als eerste DDR-staats- hoofd voet op Westduitse bodem ge zet. Miljoenen televisiekijkers in Oost- en West-Duitsland waren getui ge van dit historische ogenblik op het vliegveld Keulen-Bonn. Honecker benadrukte in een gesprek BONN - De Oostduitse partijleider Honecker (links) wordt bij zijn aankomst in Bonn begroet door bondskanselier Kohl. met kanselier Helmut Kohl dat hij vooruitgang wil in de betrekkingen tussen beide Duitse staten. Hij liet er echter geen enkele twijfel over bestaan dat er twee gelijkwaardige Duitse sta ten zijn. Van Westduitse zijde benadrukten president Von Weizsacker en kanselier Kohl op hun beurt de speciale verant woordelijkheid die de Duitsers hebben voor de vrede en veiligheid in de we reld. Kohl bepleitte opnieuw het op heffen «van het schietbevel aan de Muur. Hij stelde ook dat Bonn nooit akkoord kan gaan met de Duitse de ling, maar dat de Bondsrepubliek de grenzen respecteert en alleen op vreedzame wijze zal proberen die de ling ongedaan te maken. Bij de tafelrede die Honecker maan dagavond hield, stonden vrede en vei ligheid centraal. In Kohls toespraak lag het accent op de mensenrechten. De kanselier noemde de ontwikkeling in het reisverkeer positief. Dit jaar brengen meer dan twee miljoen Oost duitsers een bezoek aan de Bondsre publiek. De gesprekssfeer werd vriendelijk ge noemd. De DDR-delegatie noemde het verloop van de eerste dag 'positief. Honecker heeft de Westduitse presi dent voor een bezoek aan de DDR uit genodigd. Het bezoek duurt tot vrij dag. DEN HAAG (ANP) - Een Ka mermeerderheid van CDA, WD en D66 is er tegenstander van alcoholreclame op radio en televisie en in de bioscoop te verbieden. De Kamer wenst ook geen verhoging van de ac cijnzen op alcoholhoudende dranken. Dat bleek maandag tijdens de behandeling van de nota Alco hol en Samenleving in de Tweede Kamer. In de nota kondigt de regering tal van maatregelen aan om het alco holgebruik te matigen. De re geringspartijen bleken het op veel punten met de regering oneens. Volgens de CDA-fractié leert de ervaring in het buitenland dat een verbod op etherrecla me geen resultaat oplevert. „Maatregelen moet je alleen treffen als ze tot iets leiden, an ders moet je er niet aan begin nen", aldus CDA'er De Kok. Zijn fractie wilde het bedrijfsle ven de kans geven zichzelf in reclame-uitingen te beperken. Minister Korthals Altes (justi tie) zei cynisch te zijn gewor den en weinig heil te verwach ten van deze „zelfregulering". De minister wist de Kamer niet te overtuigen van het nut van een dergelijk verbod. CDA-Kamerlid Janmaat-Abee diende een motie in om het ver bod vooralsnog achterwege te laten en zij kreeg voor deze mo tie de steun van Kamp (WD) en Nypels (D66). Janmaat- Abee zei dat er toch altijd nog negen miljoen Nederlanders zijn die wel verantwoord met alcohol kunnen omgaan. Janmaat-Abee sprak zich ook uit tegen accijnsverhoging op alcohol. Zij noemde dit een on eigenlijk instrument. Van Ot- terloo (PvdA) bepleitte in een motie juist verhoging van de accijns op met name wijn, maar zijn motie kreeg voorals nog geen steun van andere par tijen. Van Otterloo pleitte ook voor prijsverhogingen voor drank in militaire kazernes. BUENOS AIRES (REUTER/DPA/AFP) - De Radicale Burgerunie (UCR) van presi dent Raul Alfonsin heeft een zware ne derlaag geleden in de tussentijdse ver kiezingen die zondag in Argentinië wer den gehouden. Na telling van 96 procent van de stemmen stond de UCR maandagochtend op 37,3 procent, zes procent minder dan dan bij de verkiezingen van twee jaar geleden. Op grond van de voorlopige uitslag verliest Alfonsins partij 15 van haar 129 zetels en daarmee de absolute meerderheid in het Huis van Afgevaardigden. Daarentegen boekten de Peronisten en de gematigd rechtse Union del Centro De- mocratico (UCEDE) grote winst. De Pero- nistische partij behaalde 41,3 procent van de stemmen, terwijl de UCEDE 5,7 pro cent van de stemmen kreeg. Naar schatting 19 miljoen Argentijnen gingen zondag naar de stembus om de helft van het Huis van Afgevaardigden te vernieuwen en nieuwe gouverneurs te kie zen. De uitslag betekent dat Alfonsin, die in 1983 na acht jaar militair bewind aan de macht kwam, de laatste twee jaar van zijn ambtstermijn niet meer kan rekenen op een meerderheid in het Huis van Af gevaardigden en de Senaat. Alfonsin ho, de hoofdstad van het zogenaamde onafhankelijke thuisland Ciskei, een Zuidafrikaans legervliegtuig op met daarin de Fransman Pierre André Al bertini. Even voor vijf uur werd De Jonge over gedragen aan de Zuidafrikaanse gene raal Van de Merwe en een directeur van het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Vergezeld door de Nederlandse ambassadeur in Pretoria, mr. Hugo C. Carsten, stapte hij in een geblindeerd busje dat hem naar de mi litaire luchthaven Waterkloof bij Pre toria bracht. De hele dag hielden zich (Slot zie pagina 3 kolom 6) TTTat al enkele weken in 1 W beginsel vaststond, is gisteren officieel geworden: Nederland stuurt twee mij- nenjagers naar de Perzische Golf. Van de ene dag op de andere wordt Nederland van toeschouwer deelnemer aan de nu alweer zeven jaar durende oorlog tussen Iraq en Iran. Weliswaar schaart ons land zich noch aan de zijde van Iraq noch aan die van Iran, maar alleen al het blote feit van militaire aanwezigheid in het oorlogs gebied wijst op een zekere betrokken heid. Daar verandert de neutrale op stelling van Nederland niets aan. Met deze stap levert Nederland in navol ging van Frankrijk en Engeland een bijdrage aan het door de Verenigde Staten genomen initiatief koopvaar dijschepen in de Golf te beschermen en tegelijkertijd het recht van vrije doorvaart te waarborgen. Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft meteen na het Amerikaanse verzoek om hulp zich in gespannen de aan de Westeuropese Unie deelnemende landen voor een ge zamenlijke marine-actie te interesse ren. Tevergeefs, want de in dit politiek samenwerkingsverband optredende zes EG-landen van het eerste uur, aan gevuld met Groot-Brittannië, konden het niet eens worden over een geza menlijk Europees veiligheidsbeleid voor de Golf. Dat had mede te maken met de wijze waarop de Verenigde Sta ten bij het conflict betrokken waren geraakt. Bang als de Amerikanen wa ren dat de Sowjetunie als politie-agent zou kunnen optreden in het oorlogsge bied besloten ze zonder overleg met de Europese bondgenoten tot het zenden van oorlogsschepen. De Westeuropea nen waren van die haast niet gediend, hetgeen overigens Engeland en Frank rijk er niet van weerhouden heeft sche pen naar het oorlogsgebied te dirige ren. De door Van den Broek nage streefde eenheid binnen de WEU kon Nederland niet het alibi verschaffen marineschepen in gecoördineerd ver band te sturen, zodat ten lange leste de beslissing is gevallen zelfstandig uit te varen. Daarmee levert ons land zijn bijdrage aan de beveiliging van het in ternationale scheepvaartgebied in een regio, waar oorlog woedt. Uit een oogpunt van solidariteit met de Amerikanen zijn zeker argu menten aan te voeren voor het Neder landse besluit. Als één van de partners van een samenwerkingsverband altijd weer voor de moeilijke klussen moet opdraaien, kan die zich afvragen wat er overblijft van de op papier beleden solidariteit. In dit opzicht toont Neder land zich beginselvast. Politiek-mili- tair gezien zit Nederland met deze be slissing op het hellende vlak. De Ame rikanen hebben zich laten verleiden tot een avontuur, waarvan de afloop hoogst onzeker is. De Russen willen af troeven is het slechtst denkbare argu ment om als 'neutrale mogendheid' een oorlogsgebied binnen te stappen. In feite volhardt Nederland in de fout van de Amerikanen. Als Van den Broek zonodig zijn di plomatieke gaven had willen to nen, dan had hij zich beter kunnen in spannen voor een politieke oplossing van het conflict tussen Iraq en Iran. Ondanks het feit dat partijen in zeven jaar oorlogvoeren geen stap dichter bij elkaar zijn gekomen, wil dat niet zeg gen dat politieke initiatieven bij voor baat kansloos zijn. Die kans heeft Van den Broek nu in elk geval gemist. Door een grotere betrokkenheid van wester se landen bij de gebeurtenissen in de Golf- ook al benadrukken zij voortdu rend hun vredesmissie - is sprake van een verbreding van het conflict. Met open ogen gaat ons land een avontuur aan, waarvan de afloop ongewis is. Ne derland heeft in deze omstreden regio niets te zoeken. Dim Aston Martin - Het Amerikaanse au- tomobielconcem Ford wordt eigenaar van de Britse sportwagenfabrikant Aston Martin Lagonda. Wat betreft het bedrag dat met de overneming is gemoeid liet Ford maandag slechts weten dat het niet hoog is. De transac tie zal binnen enkele weken worden beklonken. Aston Martin, gevestigd in het Engelse stadje Newport Pagnell, behoudt zijn eigen identiteit en directie. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo mm «/i^/O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1