Klaas de Jonge vierde nieuws van vrijheid op zijn verjaardag Brandweerlieden onder puin Belgische politie maakt einde aan gevangenisopstand IHHS Turken moeten eerder naar de stembus B Shamir overhoop met legertop over gevechtsvliegtuig VIA GEVANGENENRUIL merken: Nieuwe urinaamse rondwet niet iemocratisch enachtig 30e jaargang no. 210 aalidag 7 september 1987 Bloedbad Hout-cao Vreugdetranen Vetes Tegenprestatie Vlissingen Atletiek JOHANNESBURG (ANP)- Klaas de Jonge kon het zaterdag, de dag dat hij zijn vijftigste verjaardag vierde, nog nauwelijks geloven dat de vrijheid nu echt bin nen handbereik is. Met champagne is het nieuws gevierd op de tweede verdieping van het Nedbank-gebouw in Pretoria, waar De Jonge gastheer was op zijn verjaardagsfeestje. On der de gasten waren zijn advocate Kathleen Klaas de Jonge vierde zaterdag in het Ned bank-gebouw in Preto ria zijn vijftigste verjaar dag en zijn ophanden zijnde vrijlating. De vrouw die deelt in de vreugde is Judith Har warden, een vaste be zoekster en vriendin. Satchwell, de groep vrienden die hem gere geld bezoekt en de Ne derlandse marechaus sees die met zijn be scherming zijn belast. De Jonge liet weten dat hij zich groots voelde, al speet het hem wel dat hij de vrienden moet ach terlaten die hij de afgelo pen twee jaar had ge maakt. En vooral was hij bedroefd dat zijn ex- vrouw Helène Passtoors achterblijft in de gevan genis. Zij is vorig jaar tot tien jaar veroordeeld voor vrijwel dezelfde fei ten die Klaas de Jonge ten laste zijn gelegd. Bei den werden twee jaar ge leden door de Zuidafri- kaanse politie betrapt bij het begraven van een wapendepot voor de ver boden zwarte verzetsor ganisatie ANC. Kort daarop wist De Jonge aan zijn poiitiebegelei- ders te ontkomen om een goed heenkomen te zoeken in de Nederland se ambassade. Zijn advocate Kathleen Satchwell zei opgetogen te zijn over het nieuws van zijn vrijgeleide, maar enigszins verbaasd over de aankondiging dat onderzocht zal wor den of De Jonge in Ne derland nog vervolgd zal worden wegens strafba re feiten. Toekomstplannen heeft De Jonge nog niet ge maakt. „Ik ga eerst naar mijn zoon, mijn vrien den en mijn familie. En bijstand aanvragen. Ik denk dat ik wel even no dig heb om me weer aan te passen. En dan denk dat ik weer terug zou willen naar Afrika, maar ik weet nog niet waar en hoe." Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. BRUSSEL (ANP) Door de politie is zondagavond na ruim drie uur een einde gemaakt aan een opstand in de gevangenis in de Brusselse gemeente Vorst. Ongeveer tweehonderd meest jeugdige gedetineerden waren zondagmid dag in opstand gekomen tegen de slechte omstandigheden waarin zij wor den vastgehouden. Volgens de Rijkswacht hebben de gevangenen zich niet meer verzet toen ongeveer 350 man politie de gevangenis binnentrok. „Er zijn geen zwaar gewonden", aldus een woordvoerder. De opstand was rond vijf uur begonnen in een vleugel van de inrichting. Daar werd alles kort en klein geslagen en in brand gestoken. Vervolgens klommen de gevangenen op het dak. De gedetineerden, die allen in voorarrest zitten, eisten dat zij dezelfde be handeling zouden krijgen als de 26 Britse „hooligans", die elk moment in België worden verwacht om terecht te staan wegens hun aandeel in het Heizel-drama. Op de Belgische en Britse televisie was eerder deze week te zien op welke wijze de Liverpool-supporters in de gevangenis in Leuven hun voorarrest zullen doorbrengen. Die beelden staken schril af bij de dagelijkse realiteit in Vorst. De gevangenis daar geldt als een van de oudste en minst hygiëni sche strafinrichtingen in België. tige zuid tot zuidwestelijke Vanmiddag draaiend naar nootwest en wat afnemend. Vanmor- gen\eg en. Vanmiddag een enkele op klaring. Temperatuur 18 graden. Israëlische luchtaanvallen op de Zuidlibanese havenstad Si- don richtten zaterdag een btóedbad aan: 41 doden. PAGINA 3 De Goese houthandel Van Rie- sen, verwijt de FNV een valse voorstelling van zaken in het conflict over de collectieve ar- Wimsovereenkomst. PAGINA 5 ANKARA (RTR/AFP/ANP) - De Turkse premier, Turgut Özal, heeft zondag aangekon digd dat hij vervroegde ver kiezingen zal uitschrijven voor november aanstaande. Een datum werd niet gegeven, maar een naaste medewerker sprak van 8 november. Ozals mandaat loopt officieel in no vember 1988 af. De premier sprak tijdens een perscon ferentie in Ankara na sluiting van de stembussen voor het referendum dat zondag werd gehouden. De Turkse kie zers moestenja" of „nee" antwoorden op de vraag of circa honderd voormali ge politieke leiders, die na de militaire staatsgreep van 1980 uit het politieke leven werden uitgesloten, hun vroege re activiteit weer mogen opnemen. Er zou een opkomst van 90 procent zijn geweest. Turkse kiezers zijn verplicht hun stem uit te brengen; wegblijvers kunnen een boete krijgen van onge veer 30 gulden, wat vooral voor de gro te arme laag van de bevolking een aan zienlijk bedrag is. Het zag er zondagavond naar uit dat er een krappe meerderheid voor terug keer van de politici uit de bus zal ko men. De definitieve uitslag wordt pas vandaag verwacht. Volgens politieke waarnemers zou Özal bij een meerderheid van "nee"- stemmen tegen opheffing van het ver bod op de activiteit van de politici, on der wie prominente opponenten van Özal als de linkse Bülent Ecevit en de conservatieve Suleyman Demirel, ge sterkt uit het referendum zijn geko men. Deze twee partijleiders wisselden elkaar aan het einde van de jaren '70 af als premier. Hun persoonlijke vetes leidden ertoe dat het politieke leven in die tijd vrijwel stil kwam te liggen en het land aan de rand van de burgeroor log belandde. Het politieke geweld kostte het leven aan circa 5.000 men sen. Behalve Demirel en Ecevit wer den na de militaire coup ook hun par tijen uit de politiek uitgebannen. Als de uitslag van het referendum zo als verwacht inderdaad een „ja" ople vert, gaat Özal een moeilijke tijd tege moet. Hoewel opiniepeilingen in Tur kije weinig voorstellen en niet is vast te stellen hoe groot de aanhang is van de verschillende partijen, is wel dui delijk gebleken dat vooral Demirel de afgelopen weken veel mensen trok bij politieke bijeenkomsten. Waarne mers menen dat de premier er door het uitschrijven van vervroegde ver kiezingen vanuit gaat dat Demirel, in het geval hij terugkomt, te weinig tijd zal hebben om zijn verkiezingscam pagne te organiseren. Ook de verdeel de linkse oppositie zou op zo korte ter mijn geen kans krijgen orde op zaken te stellen. Klaas de Jonge is vandaag vrij man (Van onze correspondent! DEN HAAG/JOHANNESBURG/MAPUTO - De Nederlander Klaas de Jonge krijgt vandaag, maandag, rond twaalf uur bij een gevangenenruil in de Mo?ambiquaanse hoofstad Maputo zijn vrijheid terug. Bij deze ruil zijn ook de Fransman Albertini, de Zuidafrikaanse majoor du Toit en 133 Angolese militairen betrokken. De 133 militairen worden door de bevrijdingsbeweging Unita vastgehouden. De Jonge zal vermoedelijk een dag of twee in Maputu blijven in afwachting van een vlucht naar de hoofdstad van Zimbabwe, vanwaar hij de thuisreis j naar Nederland aanvangt. f De gevangenenruil werd zaterdag be kend gemaakt. De Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Roelof 'Pik' Botha, vertelde dat de ruil reeds die dag had moeten plaatsvinden, maar dat de onderhandelingen moei zaam verliepen. Later op de dag wer den de laatste obstakels uit de weg ge ruimd zodat de rail vandaag zal kun nen plaatsvinden. Al weken lang deden berichten de ron de, dat de Franse regering het initia tiefhad genomen een oplossing te vin den voor de kwestie rond Albertini. Deze 24-jarige Franse leraar werd eind oktober vorig jaar in het zogenaamd onafhankelijke thuisland Ciskei gear resteerd op beschuldiging van wapen smokkel ten behoeve van de in Zuid- afrika verboden bevrijdingsorganisa tie ANC. Deze aanklacht werd later in getrokken. Toch werd Albertini in Cis kei alsnog tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeeld, omdat hij weigerde te getuigen tegen vier anti-apartheidsac- ti visten. Zuidafrika was bereid om de kwestie- Albertini op te lossen, maar eisten als tegenprestatie dat de Fransen hun in vloed in Angola zouden aanwenden om de vrijlating van majoor Wijnand du Toit te bewerkstelligen. Du Toit had de leiding over.een Zuidafrikaan se commando-eenheid, die in de Noordangolese enclave Cabinda olie installaties moest saboteren. De Nederlandse regering heeft op deze onderhandelingen ingespeeld, wat uit eindelijk heeft geleid tot de toestem ming van Zuidafrika om De Jonge uit de ambassade in Pretoria te laten ver trekken, zonder dat hij in Zuidafrika is berecht. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken heeft er tijdens de on derhandelingen met de Zuidafrikaan se regering in toegestemd 'dat in Ne derland zal worden nagegaan of De Jonge voor de Nederlandse wet straf bare feiten heeft gepleegd'. Het WD-kamerlid Weisglas heeft in middels volledige inzage gevraagd in de afspraken die hebben geleid tot de vrijlating van De Jonge. CDA-woord- voerder Aarst heeft zich bij Weisglas aangesloten: „Als het kan in de open baarheid, maar als dit niet mogelijk is moet dit maar in een vertrouwelijke vergadering gebeuren". PvdA-woordvoerder Van Traa liet zon dagmiddag weten bijzonder blij te zijn dat het gelukt is om De Jonge vrij te krijgen. „We hebben alle bewondering voor minister Van den Broek en de re gering dat ze dit voor elkaar hebben gekregen door kennelijk op het juiste moment met inschakeling van Frank rijk de zaak aan te pakken", aldus Van Traa. Minister Van Den Broek is „erg verheugd" dat een einde is gekomen aan de slepende kwestie rond De Jon ge. De bewindsman zei dit zaterdag avond in het NOS-journaal. wandelen) verbeterden Neder landse records. PAGINA 9 en 15 lio, tv en kunst: 2 inen- en buitenland: 3 ivincie: 5 en 7 Sport: 9,.10,11,12,13,15 en 16 (Van onze correspondent 4RAMARIBO Het Comité iristelijke Kerken (CCK) heeft kri ek op de concept-grondwet van Su- name. De kerken menen dat het >orontwerp het leger te veel politie- en juridische macht geeft. „En dat in strijd met het karakter van een :mocratische rechtsstaat", e christelijke kerken constateren >k dat de gekozen nationale assem- ee niet opgewassen zal zijn tegen de 'esidènt, die niet rechtstreeks door it volk wordt gekozen maar aan wie el veel macht wordt toegekend. De ijheid van meningsuiting is in het >orontwerp onvoldoende geregeld en 'k maken de kerken bezwaar tegen i overgangsregeling waarin bepaald ordt dat de huidige wetten en decre- nnog vijfjaar geldig kunnen blijven, e kritiek van de kerken verschijnt iim drie weken voordat het referen- im over de concept-grondwet zal orden gehouden. Het topberaad, dat s hoogste politiek orgaan het rege- ngsbeleid bepaalt, heeft al bij monde in premier Wijdenbosch laten weten it in het concept geen wijzigingen eer kunnen worden aangebracht. He vakbonden, politieke partijen en erkgeversorganisaties hebben de af kopen maanden hun achterban ridviseerd ja te zeggen tegen de con- !Pt-grondwet. PS-leider Henck Arron: „Niet elke •irinamer kan zich geheel terug vin- in in deze grondwet. Ook wij niet. aar we kunnen er wel mee leven". Shamir JERUZALEM (RTR/UPI) - De Israëlische premier Yitzhak Shamir heeft zon dag de openlijke kritiek van de legertop op het Lavi-project gehekeld. Het Israëlische kabinet besloot vorige week na lang touwtrekken de ontwikkeling van het peperdure Lavi-gevechtsvliegtuig te staken. Op een bijeenkomst van zijn Herut-partij noemde Shamir de kritiek van de strijdkrachten op het Lavi- project „onrechtmatig en ontoelaatbaar". "Ik hoop dat het een eenmalige fout is die niet zal worden herhaald", aldus Shamir in een ongebruikelijke terechtwijzing aan het adres van de strijd krachten. Onder aanvoering van de stafchef van bijbelse strijd om Jericho. Het kwam het leger, Dan Shomron, had de lei- tot schermutselingen met de politie ding van de Israëlische strijdkrachten toen de betogers een 4 meter lang mo- zich tegen de ontwikkeling van de La- del van het gevechtsviegtuig over een vi-jet uitgesproken, omdat het project versperring voor het kantoor van de een te groot deel van het defensiebud- premier probeerden te schuiven. Ver- get zou opslokken. der spuwde een betoger minister zon der portefeuille Ezer Weizman in het Eerder op de dag protesteerden zo'n gezicht toen deze bij het gebouw aan- 10.000 werknemers van de Israëlische kwam. Op de kabinetszitting verklaar- Luchtvaartindustrie (IAI) bij het kan- de minister van defensie Yitzhak Ra- toor van Shamir, waar op dat moment bin dat het schrappen van het Lavi- het kabinet vergaderde. De demon- project, waartoe het kabinet vorige stranten zwaaiden met vlaggen en week met 12 tegen 11 stemmen be- bliezen op hoorns terwijl zij rond het sloot, 3000 IAI-werknemers hun baan gebouw trokken in navolging van de zal kosten. Vlissingen heeft gisteren tegen Desk op een niet al te zachtzin nige wijze kennis gemaakt met de hoofdklas. Na één helft keek de hoogste spelende Zeeuwse ploeg al tegen een 0-3-stand aan. Na rust was die schade niet meer te herstellen: 2-4. PAGINA 11 De wereldtitelstrijd atletiek be leefde dit weekeinde een slot zonder opvallende hoogtepun ten. De vedetten deden wat van hen verwacht werd. Carl Lewis springenSaid Aouita '0 meter), Sergej Bubka 'sstokhoogspringen) en Pa- Sjöberg hoogspringen oorden tot de gouden me- lle-winnaars. Elly van |sf (1500 meteren Jan Cor ach (50 kilometer snel- MADRID DP A)- Hulpploegen in Madrid zoeken in het puin van een ingestort warenhuis naar slachtoffers. Zater dag zijn vermoedelijk tien brandweermannen om het leven gekomen toen ze werden bedolven onder het puin. Zondag zijn drie lijken geborgen. Gevreesd wordt dat onder het puin alleen nog doden aangetroffen zullen wor den. De brand in het vijf verdiepingen tellende gebouw is vermoedelijk ontstaan door kortsluiting. VILLACH De Ierse wielren ner Stephen Roche huilde gis teren in Villach tranen van vreugde, nadat hij wereldkam pioen bij de beroepsrenners was geworden. Roche evenaar de daarmee een historisch re cord van Eddy Merckx, de eni ge die ooit tevoren in de wieier- geschiedenis in één jaar de Ronde van Italië, de Ronde van Frankrijk en de wereldtitel strijd won. PAGINA 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1