f \NEEK-IN fl/EEK-UIT \NEEK-IN taking op vliegveld arcelona Vertrek mijnenjagers naar Golf dichterbij Rust veroordeeld tot vier jaar werkkamp [MINDER dan de HELFT! I BRISTOL DE BANEN VAN HOECHST \ollar Naar de Golf? Rijscholen NIEUW OVERLEG AMBTENAREN Reacties NA BESLUIT ITALIAANSE REGERING Prins Claus morgen DUITSLAND HOOPT OP SPOEDIGE VRIJLATING Hl Drie jaar cel voor doodslaan voorbijganger de politicus Het glazen huis van jaargang no. 209 frdag 5 september 1987 ter regen Valmorgen nog zonnige perioden, ma toenemende bewolking en middag enige regen. Tot vrij fhtig toenemende zuidwestelijke i. Temperatuur 19 graden. pagina 37 óók PZC PROVINCIALE ZE IRIJ (RTR) - De meest bekende kruidenier van Frank- jk, Eèouard Leclerc, heeft vrijdag bekendgemaakt dat j volgend jaar meedoet aan de presidentsverkiezingen. directeur van een keten van 600 naar hem genoem- suflermarkten in heel Frankrijk, zei dat hij zijn verkie- impagne zou toespitsen op gebeurtenissen in het idder -Oosten, waaraan hij toevoegde: „De derde wereld- dog oedt." Hij zei tegen verslaggevers dat hij voor een regering van nationale eenheid was en de defensiebegroting zou verdub belen. Leclerc zei dat hij de 500 handtekeningen van gekozen be stuurders had verzameld die nodig zijn voordat iemand kandidaat in verkiezingen mag zijn. Hij kondigde zijn kan didatuur ook in 1981 aan, maar verwierf toen niet voldoen de handtekeningen. De verhoging van het disconto in de VS heeft een averechts ef- ^et op de koers van de dollar. PAGINA 3 De bemanningen van de Ne derlandse mijnenjagers wach ten in Den Helder met span ning op een eventuele missie Bar de Perzische Golf. PAGINA 4 H De ANWB en de Bovag richten een geschillencommissie op voor de behandeling van WÈachten over rijscholen. PAGINA 5 Kamerlid Eversdijk ziet 'geen *1msletselmeer voor een positief principe-besluit over de aanleg Wm een Westerschelde Oever Verbinding. PAGINA 13 Binnen- en buitenland: 2 i 3 pinie en achtergrond: 4 lanciën, economie: 5 |ort: 9 Dvincie: 13, 15, 16, 17 en 19 Diepgraverij achter de ab stracte kunst, een spraakma kende tentoonstelling in Den Haag Rudi Fuchs wil af van de eenduidige Mondriaan-lijn Letters Letteren: Hans arren over Slauerhoff Kees Lekkerkerker, Jeroen Brou- H ers en Hélène Swarth 9Begin ''.dvan eerherstel voor Willem de érode Het homomonument n Amsterdam, geen teken van HZieligheid radio- en tv-pro- g amma's voor het weekeinde. PAGINA 21, 22, 23, 27 en 29 H Zonneveld en de toekomst: Wolkenveld Mens en Milieu wider Zeelands hoge hemel Strijd zonder Haat, terugkij kt en op de Indonesische revolu- t e Reforger, het machtsver- j >on van de US-vechtmachine I Hoechst, het fosfaatverbod ev de banen Damen en de scheepsbouw. Oók inkrimpen? J Cees Priem stapt in het roeri- \e ploegleiderswereldje. PAGINA 33, 34, 35, 37 en 39 Akkoord met CMHA is van de baan DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) gaat opnieuw onderhandelen met de ambtenarenbon den van FNV, CNV en Ambtenarencentrum, nu het kabinet ge weigerd heeft het akkoord dat hij eerder sloot met de kleine bond van hogere ambtenaren (CMHA) goed te keuren. Van Dijk zal de komende weken eerst informeel nagaan of het mogelijk is „zoveel mogelijk" andere bonden ach ter een akkoord te krijgen „waarin ze zich meer kunnen herkennen". Minis ter-president Lubbers heeft dat vrij dag meegedeeld op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ver gadering van de ministerraad. Woensdag maakten diverse ministers al duidelijk niet gelukkig té zijn met het feit dat Van Dijk voor 1987 en 1988 een akkoord over de arbeidsvoorwaar den voor ambtenaren wil sluiten met alleen de 30.000 leden tellende Centra le van Middelbare en Hogere Ambte naren. Zo'n akkoord zou een te smalle basis hebben, daar de veel grotere AB- VA/KABO, CFO en Ambtenarencen- tentrum er niet aan meewerken. Van Dijk en de CMHA bereikten op 28 au gustus overeenstemming over een ver laging van de VUT-gerechtigde leeftijd van 61 naar 60 jaar en salarisverhogin gen voor vooral de hoogste ambtena ren. Van Dijk heeft in 1987 en 1988 795 miljoen beschikbaar voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Van Dijk heeft vrijdag zelf voorgesteld opnieuw te gaan praten met de andere ambtenaren-bonden, aldus Lubbers vrijdagavond. Volgens Lubbers is ook de CMHA bereid de gemaakte afspra ken opnieuw onder de loep te nemen en „met behoud van de uitgangspun- Mei van ten" de andere bonden meer tegemoet te komen. Het beschikbare geld moet volgens Lubbers wel redelijk verdeeld worden tussen inkomensverbeterin gen en werkgelegenheidsmaatregelen. Bovendien moet het betaalbaar blij ven, al heeft Van Dijk de mogelijkheid extra geld vrij te maken door de verla ging van de VUT-gerechtigde leeftijd anders te financieren. Over de beste ding van dat, nog onbekende, extra be drag moeten de onderhandelaars be slissen. Eén van de uitgangspunten is volgens Lubbers verder dat rekening gehou den moet worden met de bestaande inkomensverschillen tussen ambte naren en werknemers in het bedrijfs leven. Die verschillen zijn vooral in de hogere functies groot. Heieen Hage rechtsis net als Connie Meijer blij met het eremetaal op het moment dat ze respectievelijk als tweede en derde de finish overschrijden. - VILLACH In de schaduw van winnares Jeannie Lon- go uit Frankrijk behaalde de Zeeuwse Heieen Hage gis teren bij het wereldkampioenschap wielrennen op de weg voor dames een onverwacht succes. De uit Sint- Maartensdijk afkomstige Hage sprintte in het Oosten rijkse Villach naar de tweede plaats met in haar kiel zog ploeggenote Connie Meijer, die het brons verover de. Het was niet de eerste keer dat een telg uit het geslacht Hage succesvol was bij het WK. Keetie Hage, een oude re zus van Heieen, behaalde in 1968 (Imola) en in 1976 (Ostuni) de wereldtitel. Voor bondscoach Rinus Ver boom uit Goes betekende het zilver van Heieen Hage en het brons van Connie Meijer het eerste succes sinds hij vier j aar geleden in dienst trad van de wielrenunie. Hage en Meijer waren de enigen in de Nederlandse ploeg, die zich voorin handhaafden. (Zie pagina 9) CDA en VVD zijn het eens met minis ter Van Dijk dat voor een akkoord over de arbeidsvoorwaarden van de ambte naren een bredere basis moet komen. De grootste oppositiepartij, de PvdA, gaat eveneens akkoord met de herope ning van (informele) onderhandelin gen met de andere centrales, al wordt in sociaal-democratische kring wel ge twijfeld aan de bekwaamheid van Van (Slot zie pagina 3 kolom 1) DEN HAAG (GPD) De kans dat twee Nederlandse mijnenjagers naar de Perzische Golf gaan om olietankers vrije doorvaart te helpen garanderen, is groter geworden nu Italië besloten heeft mijnenvegers, fregatten en be voorradingsschepen naar de Golf te sturen. Premier Lubbers kondigde gisteren na afloop van de minister raad aan dat de 'logistieke voorberei- MAI iRID (DPA) De luchtverkeers- leid rs op het vliegveld van Barcelo na 1 ;bben de staking afgelast die zij vani aag, zaterdag, zouden houden. Tijd ;ns een spoedvergadering heb ben eij vrijdag besloten genoegen te nemen met het compromis dat hun rganisatie eerder met de burger ij tvaartautoriteiten had bereikt de uitbetaling van achterstallige pred lies. Dev erkeerstoren van Barcelona han- een derde deel van alle luchtver keer boven Spanje af. Bij de vorige >ctie van de verkeersleiders op 22 stus kwam het tot chaotische ta- fere: ;n. Volf ens een woordvoerster houden de lucb ^verkeersleiders hun bedenkin- g® Krachtens het compromis betaalt de Overheid aan de 1.000 luchtver- ileiders in heel Spanje de toesla- oor nachtdienst het werken tij de vakantie, die in 1979 werden chaft, alsnog uit. schat dat het om een bedrag gaat en miljard peseta's, ongeveer 17 en gulden. Vorige week verwier- 'e luchtverkeersleiders een soort aanbod, omdat ze het te vaag en. Een staking die zij vorige za- g zouden houden, gelastten zij r af. dingen' daartoe zullen worden geïn tensiveerd. In het kabinet is deze zaak niet op nieuw aan de orde geweest. Wel heeft Lubbers met minister Van Eekelen (defensie) overlegd. Het kabinet had eerder al het pricipe-besluit genomen dat het bereid is mijnenjagers te stu ren, bij voorkeur in een breder Euro pees verband. Lubbers noemde het Italiaanse besluit „een prima zaak". Begin volgende week zal er opnieuw overleg zijn tussen de meest betrok ken ministers (Lubbers, Van den Broek en Van Eekelen). De beslissing van Italië om een mari ne-eenheid naar de Golf te sturen komt een dag nadat het Italiaans vrachtschip Jolly Robino werd aange vallen door een Iraanse speedboot. De aanval op het Italiaanse vracht schip verhoogde de druk op de rege ring in Rome om Groot-Brittannië en Na het aanhoren van het vonnis praat Mathias Rust met zijn moeder. DEN HAAG (ANP) Prins Claus wast de verf van zijn hand na dat hij vrijdag de ope ningshandeling had verricht van het nieu we kantoor van het Humanistisch Insti tuut voor Ontwikke lingssamenwerking (HIVOS) in Den Haag. Geïnspireerd door het Indiase 'pancha' ritu eel liet de prins zijn handpalm met verf besmeren waarna hij een afdruk op een pi laar aanbracht. Prins Claus viert morgen zijn 61e verjaardag. MOSKOU (REUTER) - In de Bonds republiek werd vrijdag met ontzet ting gereageerd op de vier jaar werkkamp waartoe Mathias Rust is veroordeeld. Gehoopt wordt echter dat Moskou de jonge sportvlieger spoedig zal laten gaan. Hans-Jochen Vogel, de leider van de socialistische SPD-oppositie. noem de de veroordeling hard. „De SPD hoopt en verwacht dat de Sovjet-lei- ding deze negentienjarige jongen zal toevertrouwen aan de zorg van zijn ouders en dat hij niet vier jaar in een Sovjetrussisch werkkamp hoeft door te brengen", aldus Vogel. De regerende christendemocrati sche CDU zei ook te hopen dat de straf zal worden verminderd. CDU- fractieleidër Alfred Dregger herin nerde aan het lot van een Britse pi loot, die kort voor het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zonder toe stemming bij Moskou landde. „Hij kreeg een lage straf, die werd omge zet in een boete en hij werd spoedig vrijgelaten. Ik hoop dat hetzelfde mogelijk zal zijn voor Rust". De ouders van Rust zeiden de ver oordeling van hun zoon te accepte ren. Zij hopen evenwel dat hij snel in vrijheid zal worden gesteld. Waarnemers waren van oordeel dat uit het vonnis blijkt dat de Sovjet- justitie geen geloof heeft gehecht aan de zogenaamde vredesmissie van Rust. Door de jonge Westduitser te straffen met vier jaar werkkamp heeft zij de eer van de Sovjet-natie boven alles geplaatst. In tegenstelling tot wat de aankla ger had geëist - acht jaar opsluiting wegens het overtreden van de inter nationale luchtvaartregels meen de het Hooggerechtshof dat straat schenderij de ernstigste misdaad is die Rust heeft begaan. Voor dit feit kreeg hij dan ook de zwaarste van de drie straffen die hem werden opge legd: vier jaar. Het werkkamp met gewoon regime waartoe Rust nu is veroordeeld is het minst zware van de zogeheten „heropvoedingskampen". In de kampen met gewoon regime zitten doorgaans mensen die voor het eerst tot een vrijheidstraf zijn ver oordeeld en zich niet schuldig heb ben gemaakt aan een vergrijp dat als bijzonder ernstig wordt be schouwd. v Frankrijk te volgen bij het sturen van oorlogsschepen. Tot nu toe nam de Italiaanse regering een afwachtende houding aan. Het Italiaanse parlement moet offi cieel nog instemmen met het sturen van marineschepen naar de Golf, maar in afwachting daarvan zouden de sche pen nu al kunnen vertrekken zodat zij zo snel mogelijk in het gebied zijn, zo is uit politieke bron vernomen. De reis vergt ongeveer 25 dagen. Onbekend is hoeveel en wat voor type schepen zullen worden gestuurd, maar volgens Italiaanse kranten zou minis ter van defensie Valerio Zanone zijn collega's hebben voorgesteld drie mij nenvegers, twee bevoorradingschepen en mogelijk twee fregatten te sturen. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft vrijdag VN-secretaris-ge- (Slot zie pagina 3 kolom 6) (Advertentie) \/IaHo I a/%1/ l/\ i i~i vlotte 'College'-look loafer in de kleuren zwart en marineblauw Maten 36 - 41 Adviespr. 44.95 alléén vandaag slechts mm3S'-B7mm mmm mm bh bh bh bm mm makkelijk plat hakje Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Harry van den Bergh is door mij gekozen, liet ons gisteren een teleurge stelde socialistische kiezer weten. Hij is, ging hij verder, in alle opzichten onze man, want van onze belastingcenten krijgt hij zijn vergoeding als Kamerlid. Als belas tingplichtige betaal ik ook nog mee aan de subsidies die de overheid geeft aan de vliegtuigfabriek Fokker. Ik wil daarover niet klagen, vervolgde hij zijn relaas, want ik weet dat dit soort bedrijven niet zonder overheidssteun kan bestaan. Maar ik word er doodziek van als ik eraan denk dat één door mij gekozen Kamerlid - een socialist nota bene - door speculatie met Fokker aandelen winst behaalt. Uitgerekend dat bedrijf. Dat gaat mijn pet eenvou dig te boven. 'et is een veel gehoorde reactie de- .zer dagen: volslagen onbegrip over de drijfveren van het Kamerlid Harry van den Bergh, die in de ogen van honderdduizenden Nederlanders zo'n voortreffelijke dienst had opge bouwd als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hoe kon zoiets gebeuren? Wat bezielt zo'n man? Het zijn vragen, die velen bezighouden, maar die vlugger zijn gesteld dan beantwoord. De diepere roerselen van de menselijke ziel zullen altijd wel blij ven verbazen. Over zaken als specula tie, bijbanen en andersoortige bijver diensten is de laatste jaren veel ge sproken en geschreven in Nederland. Ieder in dit land die een openbare func tie bekleedt, weet dat hij zich op glad ijs begeeft als hij zich tot het soort praktijken laat verleiden, waarmee Van den Bergh zich meende te moeten bezighouden. Wat mogen politici wèl en wat mo gen zij niet doen? De samenle ving anno 1987 stelt strenge eisen aan zijn vertegenwoordigers. De 'gewone burger', die een gokje waagt met aan delen en er een aardige duit aan over houdt, is een gevierd man in de kring van familie, vrienden en kennissen. Hij immers is succesvol en dat spreekt de mensen aan. De politieke vertegen woordiger, die zich verrijkt door spe culeren met aandelen, is meteen een verdacht persoon. Hij leeft nu eenmaal in een glazen huis, waarin iedereen on gegeneerde blikken naar binnen werpt. Op het moment dat iemand kiest voor een loopbaan in de politiek, is hij van de ene dag op de andere openbaar bezit geworden. Het publiek kijkt naar hem en beoordeelt hem op al zijn daden. Tegen Harry van den Bergh pleitte dat hij uitgerekend speculeerde in aandelen van een bedrijf, waarvoor hij als defensiespecialist van zijn partij meer dan gewone belangstelling had. De vroegere, inmiddels overleden, ka mervoorzitter dr. Anne Vondeling heeft ooit een boekje geschreven over politici en hun gedrag. Het kreeg de veelzeggende titel Schijn des kwaads, mee. Harry van den Bergh heeft de schijn enkele maanden kunnen op houden, voordat het kwaad in zijn vol le omvang naar buiten kwam. Het Ka merlid heeft daarmee zijn partij een slechte dienst bewezen. Vondeling zag al midden jaren zeventig haarscherp dat politici de aandacht van de gehele natie tot zich trekken. Dat beperkt hun handelingen. De socialist Van den Bergh had zich aan Vondelings wijze raad moeten houden: de schijn (des kwaads) vermijden. In wat zich deze week als het drama- Van den Bergh aftekende, heeft de Partij van den Arbeid een opvallend gematigde rol gespeeld. Er was geen sprake van een heksenjacht op het 'aangeschoten wild' Van den Bergh, hoezeer de socialisten ook geschokt moeten zijn geweest door diens onaan vaardbare, voor de partij schadelijke, gedrag. Fractievoorzitter Wim Kok kan weliswaar worden aangerekend dat hij te goed van vertrouwen is ge weest, maar het siert hem als mens dat hij zijn struikelende fractiegenoot lan ge tijd het voordeel van de twijfel heeft gegeven. Kok ontpopte zich als een po litieke realist met een menselijk ge zicht. Zeer bewust van het feit dat Van den Berghs handel en wandel het aan zien van de politici in het algemeen en van de Partij van de Arbeid in het bij zonder ernstig schaadt, bleek Kok niettemin bereid de menselijke factor met al zijn ethische kanten bij zijn oor deel te laten meewegen. De fractie voorzitter van de socialisten had - ge geven de omstandigheden - voor een slechtere methode kunnen kiezen. Dim ZUTPHEN (ANP) - De rechtbank in Zutphen heeft vrijdag drie mannen uit Zaandam, Amsterdam en Almelo veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie jaar. De rechtbank achtte de 22-jarige W. van P., de 25-jarige M. S. en de 19-jarige A. G. schuldig aan het doodslaan van de 24-jarige J. Top uit Deventer. De drie mannen hadden na cafébezoek in de Deventer binnenstad Top zonder enige aanleiding van zijn fiets getrok ken en hem zodanig geslagen en ge schopt dat het slachtoffer later aan hersenletsel en inwendige verwondin gen overleed. De drie mannen konden hun daad niet verklaren. Diezelfde avond hadden ze in Deventer een an dere man zwaar mishandeld. Deze kon echter zijn woning binnenvluchten. De officier van justitie had zes jaar ge vangenisstraf geëist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1