fociale dienst: bejaarde mag fiscus zelf houden Minister start actie tegen impulsief kopen huisdieren Kamer morrend akkoord met opheffen Raden van Arbeid Politie neemt hennepplanten in achtertuinen in beslag Universiteiten moeten ondernemender zijn Kamer geeft groen licht voor plan elektronisch systemen oorlogvoering 1 w KOOPVAARDIJSECTOR Koopkracht vorig jaar twee procent gestegen Strafcursus dronken bestuurders succes h -ÊtbËÊÊ ALPENKREUZER )pen universiteit elt 30.000 studenten Direct telefoneren vanuit Moskou met vijf landen Westen MEER FINANCIËLE MOGELIJKHEDEN ijn vaartdiensten V Zaterdag 5 september elke 2 e fles whisky van dezelfde soort voor de halve prijs. "V RIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 PZC/ binnen-buiten land HT (GPD) Bejaarden die in een verzorgingshuis nenj moeten geld dat zij van de belastingdienst terug- zelf kunnen houden. Het moet niet worden meege- n bij het vaststellen van hun eigen bijdrage in de kos- van huisvesting en verzorging. Een advies van die iHpng gaat volgende week naar de leden van Vereni- vim Directeuren van Sociale Diensten (Divosa). )1 vereniging negeert met dat advies de opvatting van de inisteries van welzijn en van financiën. Die menen dat n belastingterruggaaf wel degelijk behoort te worden rrekend met de kosten die voor een bejaarde in een ver ghuis worden gemaakt. 3t gaat in het bijzonder om belastinggeld dat wordt terug- ebetaald omdat de betreffende bejaarden een deel van hun verzorgingskosten van hun inkomen kunnen aftrekken als buitengewone lasten wegens ziekte. Financiën en WVC vin den dat zij dat moeten opgeven bij de sociale dienst. Die zou de belastingteruggaaf moeten optellen bij het inkomen om vervolgens aan de hand van dat hogere bedrag de eigen bijdrage vast te stellen. Inspecteurs van belasting handelen in strijd met hun wet telijke geheimhoudingsplicht door uit eigener beweging gemeentelijke sociale diensten in te lichten over door be woners van bejaardenhuizen terugontvangen belasting. Dat zegt de Stichting Ombudsman in Hilversum in een reactie. Weer banen op de bij Nedlloyd ifjÈfaSÏERDAM (ANP) - Bij het Nedlloyd-concern in Rotterdam staat opnieuw een groot aantal •beidsplaatsen inj de koopvaardij-sector op de tocht. Het betreft dit keer ongeveer 160 werk- ïmers in de administratieve sfeer bij Nedlloyd Lijnen en Nedlloyd Rederijdiensten. Nog niet aidelijk is hoeveel werknemers daadwerkelijk ontslagen zullen worden. Ruim twee weken jleden maakte het concern ontslagplannen bekend voor 250 zeelieden in dienst van Nedlloyd ederijdiensten. DEN HAAG (ANP) - Met het geven van een les aan een groep Haagse schoolkinderen op een kinderboerderij heeft minister Braks van landbouw en visserij donder- morgen het startsein gegeven voor een uitgebreide cam pagne over het verantwoord en weloverwogen aan schaffen van een huisdier (foto). Volgens de bewindsman worden veel dieren in een eer ste opwelling aangeschaft. Daarbij denkt de koper van een hond, kat of ander dier niet aan de gevolgen die de aanschaf met zich meebrengt. Voor de campagne „Bezint eer ge begint" is een pakket voorlichtingsmateriaal ontwikkeld. Dat pakket wordt vanaf vandaag bezorgd op alle 8.400 basisscholen in ons land. Ook de 230 kinderboerderijenalle dierentui nen, de plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren, de dierenasiels, dierenartsen en alle dierenspeciaalzaken krijgen het pakket dat bestaat uit lesmateriaal, een kinderkrant, een affiche en een folder. De impulsaankopen blijken onder andere uit het aantal honden en katten dat jaarlijks bij de asiels wordt aan geboden door de eigenaar. In de afgelopen tien jaar is dat aantal bijna verdubbeld tot bijna 28.000 honden en 20.000 katten dit jaar. Nederland telt thans ongeveer 22 miljoen huisdieren of gezelschapsdieren. Naast de honden en katten zijn dat onder andere vissen, reptielen en vogels. In het voor lichtingsmateriaal wordt er onder meer op gewezen dat het aanschaffen en verzorgen van dergelijke dieren de nodige tijd vraagt en geld kost. Ook wordt aandacht be steed aan de gezondheid van dieren en de alergie van veel mensen voor bepaalde dieren, de leef- en huisves tingsomstandigheden en de vakantie, die nog maar al te vaak eindigt in een asiel of erger. wel bij Lijnen als Rederijdiensten II Nee lloyd een reorganisatie door ieren. Beide poten van het concern Imen ongeveer de helft van de 160 ar- iidsplaatsen voor hun rekening. De fiffiBderde behoefte aan walperso- :el bij Rederijdiensten houdt volgens directie direct verband met de dras- ;che vermindering van het aantal ïdlloyd-schepen: in 1983 waren dat j nog 72, nu zijn dat er 48. reorganisatie van Nedlloyd Lij- in, en het daarmee gepaard gaande :rlies aan arbeidsplaatsen, is een di et gevolg van tegenvallende resul- ten op de drie lijnvaartdiensten tus- n Europa en Noord-Amerika waar- ee Nedlloyd vorig jaar is begonnen, ier heeft Nedlloyd zes van haar mo- rne schepen varen onder Neder- ndse vlag. Dat blijft zo, maar de cen- ale leiding van de Europa/Noord- nerika diensten wordt gevestigd in t Amerikaanse Atlanta, it brengt een inkrimping met zich ee onder het walpersoneel in Rotter- ,B. De verkoop en logistiek van alle ndiensten vanuit Europa worden ge- tndeld in eên kantoor in Rotterdam. i zijnl die activiteiten nog verdeeld 'er twea kantoren in Rotterdam, oor dl reorganisatie bij Nedlloyd-lij- :n hóópt de concern-leiding een ver- ;r groei te bereiken in de lijnvaart- ensten tussen Europa en Noord- nerika. De concurrentie in dit vaar- bied is groot. Er is sprake van een ta- ivenoorlog. Daarnaast speelt de fakke positie van de dollar Nedlloyd nstig parten. )e omvang van deze problematiek is IS |egen gevallen", zei directie-lid .H.O van Maanen donderdag, in ant- SHÉSCHT (ANP) - De Open Universi- it in Heerlen zal dit jaar meer dan 1.000 nieuwe studenten kunnen in- hrijven. Dit zei donderdag de pasbe- )emde voorzitter van het college in bestuur drs. W. Buck, bij de offi- ële opening van het nieuwe OU-stu- ecentrum in Utrecht. De Open Uni- irsifjëit telt thans ruim 30.000 stu- ;nten uckéignaleerde in zijn toespraak een intal nieuwe trends in de samenstel- ïg van het studentenbestand. Opval nd is dat de leeftijdsklasse van 25 tot jaar ruim vijftig procent van het to- al bedraagt en verder dat de arbeids- arktmotieven steeds vaker de keuze n aan de Open Universiteit te stude- n, bepalen. Uit onderzoeken blijkt it motieven als het maken van pro- otie of het vergroten van de kans op n öieuwe baan momenteel veel /aa$Ser wegen dan bij de start van de pen Universiteit in 1984. Steeds meer udenten kiezen voor kortere studie- iÉmma's, een losse cursus of een mbiratie van enkele cursussen. 'bon' |IhLn - De 22-jarige werkloze Roe- f Schepers uit Emmer-Compas- um probeert op opmerkelijke wijze n baantje te bemachtigen, j stopte onder de ruite-wissers van 0 auto's sollicitatiebrieven, waarin 1 zijn diensten aanbiedt. Tot op he- n reageerden twee bedrijven, maar t een officieel sollicitatiegesprek eft de actie nog niet geleid. Schepers afgestudeerd meao'er en is op zoek ar werk in de administratieve sec- Gedurende de periode van een half ir dat hij werkloos is, schreef hij 70 Uicitatiebrieven op de 'normale' ma- ïr, doch allemaal zonder resultaat. B Advertentiei Nieuw! 'Duet' Afutijdelijk 4095,- Select, Allure en Super GT met 500,-tot 625,- winterkorting! Ringbaan West, hoek Rijksweg, Goes, telefoon 01100-11440 woord op de vraag of dit niet van te vo ren was te voorzien bij de start van de ze lijndienst medio vorig jaar. Positief noemde hij de omvang van het lading pakket dat Nedlloyd in de transatlan tische diensten in een jaar heeft ver worven: 80.000 containers en 280.000 ton niet in containers verscheepte la ding. Het Nedlloyd-concern boekte over de eerste helft van dit jaar een negatief re- sultaatVan 56 miljoen gulden. Het me rendeel hiervan komt voor rekening ROTTERDAM (ANP) - De Nederland se universiteiten moeten onderne mender worden. Meer dan nu het ge val is zouden zij bereid moeten zijn te kiezen welke wetenschapsgebieden zij willen ontwikkelen of juist afsto ten. Ook moeten de universiteiten meer risico's durven nemen door te investeren in verbetering en vernieu wing van onderwijs en onderzoek. Zij zouden de positieve en negatieve ge volgen daarvan voor hun prestige en financiën dienen te aanvaarden. Dat vindt een werkgroep van het Ne derlands Gesprekcentrum (NGC), waarvan deskundigen uit de universi taire wereld, het bedrijfsleven en de or ganisatiepraktijk deel uit maken. De commissie, geleid door prof. A. Rin- nooy Kan, rector magnificus van de Erasmus Universiteit in Rotterdam, heeft donderdag een rapport gepubli ceerd waarin de „contouren van een van de scheepvaartactiviteiten van het concern. Bestuurder R. Mulder van de Ver- voersbond FNV zei in een reactie dat de bond niet op voorhand akkoord gaat met het verdwijnen van de hon derdzestig arbeidsplaatsen. Met de ondernemingsraad wil de bond de ko mende tijd de werkelijke omvang van de problematiek bestuderen. Mulder sluit niet uit dat een aantal werkne mers elders in het Nedlloyd-concern is te herplaatsen. ondernemende universiteit" worden geschetst. Grotere vrijheid en grotere verant woordelijkheid moeten het mogelijk maken met succes naar zeer hoge kwa liteit te streven. Wezenlijke voorwaar den daarvoor zijn volgens de werk groep een gedecentraliseerde universi taire financiering met mogelijkheden voor reserveren en lenen en het zelf standig heffen van collegegelden. Dit dient samen te gaan met een duidelij ker bestuurlijke en juridische struc tuur. De overheid zou zich daarbij min der met de universiteiten moeten be moeien. In het rapport wordt voorgesteld één universiteit als experiment de kans te geven zich tot een „ondernemende" in stelling om te vormen. Dit zou de uni versiteit moeten zijn die de beste plan nen indient om de beoogde verhoging van de kwaliteit te berpiken. DEN HAAG (ANP) - „Met frisse tegen zin" zal de Tweede Kamer volgende week akkoord gaan met de opheffing De „ondernemende" universiteit kan geld lenen op de kapitaalmarkt. Zij vormt een eigen vermogen door uit een batig exploitatieresultaat middelen te reserveren. Dit geld kan worden ge bruikt om bestaande activiteiten te versterken of met nieuwe beginnen. De baten maar ook de lasten komen voor rekening van de universiteit. Het is dus denkbaar dat bij ernstig falen een universiteit failliet gaat. aldus de werkgroep. Een faculteit zal zelf de hoogte van het collegegeld per studierichting kunnen vaststellen. Voor dure studies kan het collegegeld tot 10.000 gulden per jaar oplopen. De werkgroep verwacht dat bij een kwalitatieve selectie van stu denten hoge collegegelden een naar sociale achtergrond gevarieerd stu dentenbestand niet in de weg staan, mits wordt voorzien in een goed stelsel van voorschotten en beurzen. van de Raden van Arbeid en de over heveling van hun werkzaamheden naar districtskantoren van de Sociale Verzekeringsbank. Staatssecretaris De Graaf moest daar toe een aantal wijzigingsvoorstellen van PvdA-woordvoerster Ter Veld ac cepteren en de belofte doen dat met deze stap op de weg naar een zijns in ziens betere uitvoering van de sociale zekerheid niets onomkeerbaars ge beurt. Tevens moest hij de kamer toe zeggen in het eerste kwartaal van vol gend jaar een totaalvisie - in de vorm van een beknopte nota - te produceren over de uitvoering van de sociale ze kerheid. Intussen wenst de kamer niet meer overvallen te worden door wets voorstellen die op de discussie over de uitvoeringsproblematiek vooruit lo pen. De Graaf kwam met deze beloftes tegemoet aan VVD-woordvoerder Nij- huis die voor het beleid van de staats secretaris op dit punt geen goed woord over had. Zijn moties waren mede-on dertekend door de fracties van CDA, PvdA, D66 en GPV. De door de staatssecretaris overgeno men wijzigingsvoorstellen van me vrouw Ter Veld komen er onder meer op neer dat de raden-nieuwe stijl, die als districtskantoor van de SVB blij- DEN HAAG (ANP) - De fracties in de Tweede Kamer geven staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) groen licht voor zijn plannen systemen voor elektronische oorlogvoering (EOV) aan te schaffen voor de nieuwe M-fre- gatten en de Koninklijke Landmacht. Dat bleek donderdag tijdens een mon deling overleg van de defensiecom missie met de staatssecretaris. De staatssecretaris heeft voor een be drag van honderd miljoen gulden een Amerikaans EOV-syteem besteld voor plaatsing op de M-fregatten. De order zou aanvankelijk naar Hollandse Sig naal Apparaten gaan, maar in zijn brief aan de kamer stelt de bewinds man dat daar technische risico's aan vast zaten. Van Vlijmen (CDA) merkte op dat ge zien de bestelling in Amerika „het wel een ontzettend goed systeem moet ven voortbestaan, zelf worden betrok ken bij het overleg over overdracht van taken naar de SVB. Ook zullen er adviescommissies moeten komen van werkgevers, werknemers en plaatselij ke bestuurders die nu al samenwerken in de Raden van Arbeid. De PvdA-fractie, zo liet Ter Veld we ten, zal in feite geen echte steun aan het wetsvoorstel geven maar haar steun eraan niet onthouden. Nijhuis constateerde dat de kamer slechts met frisse tegenzin het wetsontwerp zal aanvaarden. Iedereen heeft onvrede met de gang van zaken. „Moet het par lement vanuit zo'n benadering een wetsontwerp aannemen," was zijn vraag. Volgende week dinsdag wordt over het ontwerp gestemd. Brieven studiebeurs Het bureau Studiefinanciering in Groningen is er nog niet in geslaagd de achterstand bij het beantwoorden van brieven met vragen over de toekenning van studie beurzen, weg te werken. Dat blijkt uit het antwoord van minister Deetman van onderwijs op schriftelijke vragen van het PvdA-Tweede Kamerlid Ver meend. Het duurt nu nog zes tot acht weken voordat het bureau een brief heeft beantwoordt. zijn" doelend op de voorkeur van Van Houwelingen het liefst bij de Europese defensie-industrie bestellingen te plaatsen. Alle fracties stemden echter in met het systeem dat zowel actief als passief werkt, en waarvoor 80 procent aan compensatieopdrachten voor de Nederlandse industrie is bedongen. De samenwerking met de Bondsrepu bliek bij de aanschaf voor een EOV- systeem voor het Eerste Legerkorps vond grote waardering bij de fracties. Het betreft hier een bestelling bij Westduitse bedrijven voor 380 miljoen gulden, nadat offertes van drie andere bedrijven niet bleken te voldoen. Aan gezien Nederland geen enkele ervaring heeft op het gebied van EOV-systemen voor landstrijdkrachten en gezien het feit dat Het Eerste Legerkorps z'n ope ratiegebied in de Bondsrepubliek heeft, maakte de Bondsrepubliek tot de voor de hand liggende partner. DEN HAAG (ANP) - De koopkracht lag vorig jaar gemiddeld 2 procent ho ger dan in 1985, waardoor er voor het eerst sinds 1979 weer sprake was van een stijging. Dat blijkt uit een steek proef die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgevoerd onder de Nederlandse bevolking. De ene helft van de bevolking ging er vorig jaar 2 procent of meer op vooruit, de andere helft minder dan 2 procent. In individuele gevallen is men er in koopkracht op achteruitgegaan. De koopkrachtstijging van ambtenaren bleef met 1,4 procent achter bij de ge middelde stijging. Dat gold ook voor werklozen en bijstandsontvangers die hun koopkracht met 1,2 procent zagen groeien. De werknemers in het be drijfsleven gingen er met 2,7 procent meer dan gemiddeld op vooruit, aldus het CBS. Naar leeftijd ingedeeld steeg de koop kracht van bejaarden met 2,5 procent, terwijl die van zelfstandig wonende jongeren tot 25 jaar 1,5 procent hoger uitkwam dan in 1985. De koopkracht stijging van eenpersoonshuishoudens bleef met 1,6 procent en die van eenou dergezinnen met 0.9 procent achter bij het gemiddelde. De cijfers zijn berekend onder de ver onderstelling dat de persoonlijke om standigheden niet zijn gewijzigd. Over 1986 zijn nog geen cijfers beschikbaar over de koopkracht waarbij wel met persoonlijke omstandigheden reke ning is gehouden. MOSKOU (RTR) - Moskou heeft voor taan directe telefoonverbindingen met vijf landen in het Westen. Dit heeft de woordvoerder van het Sov jet-ministerie van buitenlandse za ken, Gennadi Gerasimov, donderdag verklaard. „We zijn eind augustus begonnen met directe lijnen met vijf landen - Finland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en de Bondsrepubliek", zei hij tijdens een persconferentie. De verbindingen wer den aangelegd voor de Olympische Spelen van 1980 in Moskou maar ver broken in juli 1982. Een klein aantal telefoons in Moskou heeft sindsdien internationale verbin dingen gekregen maar de gewone Rus sische burger kan alleen internatio naal bellen door middel van de tele foondienst. Gerasimov verklaarde dat er ook plannen zijn met directe tele foonlijnen tussen het buitenland en de steden Leningrad en Minsk. Westerse inwoners van Moskou hebben ver klaard al directe gesprekken te heb ben gevoerd met Frankrijk. Advertentie hotel-café-restaurant voor uw PARTY OF ETENTJE Billijke prijzen Tel. 01181-231 DEN HAAG (GPD) Het minis terie van justitie heeft opvallen de successen geboekt met een ex periment, waarbij aan veroor deelden wegens rijden onder in vloed een cursus over alcohol en verkeer is opgelegd ter vervan ging van een gedeelte van de ge vangenisstraf. Uit het onderzoek blijkt dat de cursisten veel min der snel geneigd zijn opnieuw met een borrel op achter het stuur te gaan zitten dan veroor deelden, die zo'n cursus niet heb ben gevolgd. De resultaten van het experi ment, dat in de afgelopen twee jaar in de provincie Drenthe is uitgevoerd, zijn donderdagoch tend aan minister Korthals Altes van justitie overhandigd. Onder zoeksleider mr. R. Bovens van het Consultatieburo voor Alco hol en Drugs in Arnhem heeft de minister geadviseerd de cursus als vervanging van een deel van de straf in het hele land in te voe ren. Aan het experiment namen 650 mensen deel die wegens rijden onder invloed waren veroordeeld tot een gevangenisstraf, een geld boete of ontzegging van de rijbe voegdheid. Een deel van de straf werd voorwaardelijk opgelegd, als de mensen bereid waren een tweedaagse cursus te volgen. De genen die schuldig werden be vonden aan een ernstig alcohol verkeersongeval - met ernstig li chamelijk letsel of dood - waren van deelneming uitgesloten. Tijdens de cursus kregen de deel nemers voorlichting over de wer king van alcohol in het lichaam, de invloed daarvan op de rijvaar digheid, de gevolgen van alcohol in het verkeer en over alcoholpro blemen en hulpverlening. Huisartsen, rechters, officieren van justitie en hulpverleners tra den daarbij op als inleiders. Bij de cursisten nam het proble matisch drinkgedrag binnen een jaar met 40 procent af. 4% HEUSDEN (ANP) - De rijkspolitie heeft donderdagmid dag in het Brabantse Heusden een groot aantal hennep planten in beslag genomen (foto). Die planten werden gekweekt in de achtertuin van verscheidene woningen. Tegen de bewoners is proces verbaal opgemaakt. Een woordvoerder van de rijkspolitie heeft dit donderdag meegedeeld. Het telen van hennepplanten wordt over het algemeen toegestaan als de opbrengst in vorm van marihuana is bedoeld voor eigen gebruik. Twaalf planten leveren vol gens de politie ongeveer een kilogram marihuana op. In de tuinen in Heusden werden in alle gevallen meer dan twaalf planten gekweekt, in een geval zelfs 35. De politie vermoedt dat de marihuana in ieder geval voor een deel zou worden gebruikt om te verkopen. De politie weet al jarenlang dat er in Heusden hennep wordt gekweekt. „Dat is altijd getoleerd, maar het heeft nu een dermate grote omvang aangenomen dat we wel moesten optreden. Bovendien kwamen er veel klachten uit de burgerij. Men is bang dat straks steeds meer jon geren marihuana gaan roken", aldus de zegsman van de politie. De hennepplanten werden op de gemeentewerf ver brand. (Advertentie) J5iS»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5