uurthuiswerk Sluiskil staat f valt met vrijwilligers ethouder Van Schaik weigert te bemiddelen B en w Terneuzen willen bankgebouw voor welzi jnswerk W oningbouwverening keert terug naar Java Voorzitter Zeeuws-Vlaamse Diabetes Vereniging weg PZC/Streek GRIJPENDE REORGANISATIE WELZIJNSWERK ÏHOWBAND AXEL VERDEELD IN TWEE KAMPEN Iwt van 20 [afspanningen loo Terneuzen Ultimatum rmatie-avond >m situatie bij >ho band Axel )p te helderen VOLGENDE WEEK BEGINT BOUW 113 WONINGEN HARM HOFMAN LEGT FUNCTIE NEER Info-centra Tennisclub in Koewacht hield kampioenschap Voorwaarts houdt toernooi Buit twee video's bij snelkraak in Kloosterzande Overleg over beplanting boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad Hervormd predikant doet intrede in Axel Staatssecretaris Korte-Van Hemel spreekt in Axel ÏJosVSèt ORIGINELE ONDERDELEN voor VW en AUDI VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 SLUISKIL - Het buurthuis 'Het Gildehuis' in Sluiskil is op zoek |rar vrijwilligers. Die moeten er- voorzorgen dat de verschillende ac tiviteiten, die dagelijks in het buurthuis plaatsvinden, ondanks de bezuinigingen op het club- en buurthuiswerk, gewoon kunnen doorgaan. Door de ingrijpende reor- g!hisatie van het welzijnswerk in Terneuzen dient er steeds vaker een ^K)ep te worden gedaan op vrij willigers; het aantal beroepskrach ten bij de Centrale Stichting voor Sodiaal- en Cultureel Werk is im- mers sterk ingekrompen. Hetj werkbestuur van 'Het Gilde- heeft besloten een grote vrij wil- rsactie op touw te zetten. Er is behoefte aan minstens vijftien nieu we vrijwilligers en die wil men 'lok ken' met een kleine campagne, die zaterdag 3 oktober wordt afgesloten met een 'open dag'. 'Het Gildehuis' speelt sedert de ope ning, vijftien jaar geleden, een be langrijke rol in het verenigingsleven in de kanaalkern. Wekelijks biedt men onderdak aan gemiddeld 300 mensen. Die volgen er cursussen, be zoeken de kinderclubs of wonen to neel- en cabaretvoorstellingen en vergaderingen bij. Het buurthuis stond trouwens ook aan de wieg van tal van andere activiteiten in Sluis kil, de Gildefeesten en het carnaval bijvoorbeeld. De komende weken worden in Sluis kil strooibiljetten verspreid. Boven dien worden de Sluiskillenaren met affiches opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid als vrijwilliger in het buurthuis aan de slag te gaan. Er wordt ook een video-film vertoond, waarop de activiteiten die in het buurthuis plaatsvinden, te zien zijn. Maar het absolute hoogtepunt moet dus die 'open dag' op zaterdag 3 ok tober worden. Een woordvoerster van het werkbestuur: „Dat wordt een feest voor de hele bevolking. De fanfare speelt, de majoretten doen mee, de toneelclub, de cabaret groep, ze zijn allemaal van de partij. Hopelijk wordt het niet alleen een leuke dag voor de mensen, maar ook een vruchtbare dag voor ons. Want we hebben die vrijwilligers echt hard nodig." Activiteiten zoals op deze foto komen in gevaar wanneer 'Het Gildehuis' in Sluiskil niet kan beschikken over meer vrijwilligers. - De Axelse wethouder J. M. an Schaik heeft een verzoek om te e^Bdelen in het conflict bij de howband Axel donderdag afgewe- ;n. V; a Schaik was door een groep ari&stien leden, die vorige week oor let bestuur zijn geschorst, ge- raagt om met de strijdenden om de ifel te gaan zitten. Hij ziet hier ech- ;r gein heil in en vindt dat de kwes- e in een algemene ledenvergadering an dl orde moet komen. De verhoudingen bij de showband jn al lange tijd niet goed. Bemidde- nghleft geen kans van slagen. De de- locra; i sche rechtsgang moet gewoon h|i gevolgd. Volgens de statuten an dl band mogen de geschorste le an niet komen en niet meestemmen, e anlere leden stemmen over het be- ;uurs' oorstel en dat wordt wel of niet angei nomen. Daarmee is het pro- leem opgelost", stelde Van Schaik Djffi'dagavond resoluut. De be- tófflReden R. Scheele, K. Beeldens, l. en L. Jansen onderschrijven de uit- g van Van Schaik. De leden krijgen :n brief dat er op maandag 14 septem- ïr een algemene ledenvergadering ordt gehouden. „Als ons voorstel om gJÉchorsten als lid te schrappen in wordt weggestemd, nemen we de aatisi esl ver We tuur v; UVi 'e voi ok rote' ei tui e gel oost. igd 'eten aat. ichi consequenties. Dan treden we af', al dus Beeldens. De kans dat de vier bestuursleden het grootste deel van de leden aan hun kant krijgen, is in elk geval toegeno men. Sinds de splitsing in de band vo rige week dinsdag definitief werd, heb ben zich al tien nieuwe leden aange meld. Voor een groot deel oud-(be- stuursileden die op deze manier hun sympathie voor de vier bestuurders la ten blijken. De andere twee bestuurs leden R. de Bruijn en C. Provoost - bei den ook bestuurslid van Jong Axel - lij ken meer voor het standpunt van de geschorsten te voelen. „De Bruijn heeft al vaker laten weten er mee te willen stoppen. Hij heeft weliswaar nog niet officieel schriftelijk opgezegd, maar wel mondeling laten weten dat hij niet meer met ons vergadert. Pro voost bellen we elke keer, maar die heeft vaak wat anders en is er dan niet bij. Hij geeft meestal aan de activitei ten van de jeugdband de voorkeur", verklaart R. Scheele. Als de schorsing van de zestien maan dag om 12.00 uur niet is terugge draaid, spannen zij een kort geding aan. Dat lieten de geschorsten, met als Woordvoerder Edwin van Overmeire, eerder deze week weten via een schrijven van advocaat G. E. Vioen. Het bestuur zegt dat ultimatum rus tig te laten verstrijken. Ook wethou der Van Schaik gelooft niet dat een kort geding iets aan de zaak veran dert. „Ach nee, ik heb de indruk dat er wat op de man wordt gespeeld. Het gedoe met die contracten, die niet door de juiste figuur zouden zijn gete kend is ook zoiets. Normaal wordt er in een vereniging helemaal niet over zulke dingen gepraat, maar nu wordt er een stok gezocht om de hond te slaan", is de indruk van de wethou der. Van Overmeire snapt niet dat mensen de statuten „zo slecht lezen. Uit de sta tuten blijkt duidelijk dat een gewoon lid niet zomaar geschorst kan worden. Dat moet via speciale procedures en 'ontzetting' als lid en daar is het be stuur aan voorbij gegaan." Van Over meire betreurt het dat Van Schaik al leen met de zittende bestuursleden heeft gepraat. „Hij zit er als wethouder toch voor alle burgers van Axel en brengt zijn objectiviteit in het geding. Dan kan hij wel zeggen dat een bemid delingspoging toch niet slaagt, maar hij had toch tenminste de twee partij en met hun standpunten kunnen ho ren als een onpartijdig iemand", aldus een wat teleurgestelde Van Overmei re. Van Schaik beschouwt zichzelf niet als partij. „Ik zou het gewoon erg jammer vinden als gemeentebestuurder dat de Showband Axel naar de knoppen gaat. Het is toch een visitekaartje voor de gemeente. Als er eenmaal schoon schip gemaakt is, heb ik er alle ver trouwen in dat alles op zijn pootjes te recht komt." ERNEUZEN De VVV-Terneuzen i de v ireniging 'In d'n Triem'n' hou- :n zat ;rdag voor de derde achtereen- dgeniie maal een kernenrit. Er rij- ;n ee i kleine twintig aanspannin- amee. De stoet vertrekt om half elf movens bij sporthal 't Zwaantje in é^Hzen-Zuid. ia de wijk Oude Vaart en de Axelse traat rijdt men over het sluizencom- lex richting Braakman en via Pauli- ahaven naar Biervliet. Daar wacht, eks 13.00 uur, in 'De Landbouw' en dampend bord bruine bonensoep, la die eenvoudige doch voedzame lUigfiid keren de deelnemers met hun iaard' en wagens, koetsjes en sjezen iade Braakman en Mauritsfort terug p^Berneuzen. De deelnemers ont- anger na afloop van de tocht stuk 'oor|uk een herinneringstegel. XEL --- Bij de ouders van leden van howb nd Jong Axel is wat verwar ing ortstaan over de toekomst van e band. Door de perikelen bij Show- _^^.xel weten velen niet meer of epetitiies en optredens gewoon door aa«et bestuur van Jong Axel wil e ouders van de leden geruststellen n tegelijkertijd hun mening vragen ver de ontstane situatie. De ouders rijgen zaterdag een brief in de bus uitnodiging voor een infor- tatie- en vragenavond volgende /eek. howband Jong Axel heeft haar on- erkonjen in hetzelfde gebouw als howband Axel. „In principe blijven het liefst zitten, maar we kij- en ook een beetje rond of een ander nderkomen geschikt zou zijn. Het kegorjuscentrum is in elk geval te uur V(jor ons", zegt voorzitter Rob de ;mijn Van Jong Axel. Tot nu toe gin- en de leden van Jong Axel bij het be- -ikenian de 14-jarige leeftijd auto- over naar de grote broer. Het van Jong Axel beraadt zich vraag of dit zo moet blijven, en overleg plegen met het be- n de showband over hoe het r moet", aldus De Bruijn. zitter van Jong Axel maakt i uit van het bestuur van de and. Hij is deze week echter bij lende besprekingen van be den niet uitgenodigd. Datzelf- t voor korpsleider Cor Pro- Omdat wij niet zijn uitgeno- r verschillende besprekingen e niet meer hoe het er voor bereiken ons wel allerlei ge- maar daar willen we niet op [gaan. Sen gesprek tussen Provoost a mij en de andere vier bestuursleden verhelderend werken", De vier zittende be- zijn daartoe bereid, zo zei- enzeilonderdagavond. „Zo gauw we les weer een beetje op orde hebben hJ6 met Jong Axel-In elk geval ouden we ze graag bij onze vereni- lnë 'aldus bestuurslid R. Scheele. TERNEUZEN B en w van Ter neuzen willen het Vroegere gebouw van de AMRO-bank op de hoek Nieuwstraat-Korte Kerkstraat in de Terneuzense binnenstad aanko pen. Het pand -monumentale bouwstijl- had de laatste jaren nog slechts een functie als archief voor de bank. De gemeente wil er het welzijnswerk in onderbrengen. In het kader van de reorganisatie van de welzijnsvoorzieningen name lijk is er kantoorruimte nodig. Zoals bekend worden de Centrale Stichting voor Sociaal- en Cultureel Werk en de stichting Welzijn voor Ouderen samengevoegd tot één stichting Welzijn. Die zou straks dus onderdak moeten vinden in het voormalige bankgebouw. Bijkomend voordeel voor de ge meente is dat vervolgens het huidi ge gebouw van de Centrale Stich ting, ook in de Nieuwstraat, vrij komt. En dat vergemakkelijkt de uitvoering van het stadsvernieu wingsplan 'Arsenaal' weer enigs zins. Op de plaats van dat pand is namelijk de ontsluiting van 'Arse naal' gepland. In het nieuwe 'welzijnsgebouw' wil len b en w niet alleen het nieuwe welzijnsapparaat huisvesten, maar ook verschillende kleinere instellin gen die in dezelfde sector actief zijn. Het voorstel komt woensdagavond aan de orde in de raadscommissie voor jeugdzaken en welzijn en don derdagavond in de commissie voor financiën. Beide commissieverga deringen beginnen om half acht. Donderdagavond vergaderen trou wens ook de raadscommissie voor openbare werken en die voor onder wijs (onder meer over bezuinigingen op de Terneuzense Muziekschool). Ook die commissievergaderingen beginnen om half acht. TERNEUZEN - Volgende week start de bouw van 113 woningwet woningen op het 'Java'aan de rand van de Terneuzense binnenstad. Het 'Java', ooit dé arbeiderswijk van Terneuzen, heeft bijna twintig jaar braak gelegen. Een aantal oud wijkbewoners wacht al jarën met smart op nieuwbouw; als het even kan keren ze terug naar hun oude buurt. De woningen worden ge bouwd in opdracht van de Woning bouwvereniging 'Terneuzen'. En ook wat dat betreft zijn er senti menten in het spel: het 'Java' was ooit hét bolwerk van de bouwver eniging. Met de bouw van de 113 woningen is een bedrag van ongeveer 12 miljoen gulden gemoeid. De financiering is -in tegenstelling tot andere projec ten- geen probleem. Het gaat name lijk om een rijksfinanciering. Door allerlei oorzaken wordt overigens la ter met de bouw begonnen, dan aan vankelijk gepland. Manager E. J. van Exter van de bouwvereniging: „Ja, het was de bedoeling dat we vorig najaar al waren begonnen. Maar door allerlei oorzaken -problemen ja- hebben we bijna een jaar vertra ging opgelopen. Ik hecht er wél aan even te wijzen op de prima samen werking met gemeente en volkshuis vesting bij de uiteindelijke besluit vorming over de plannen." Aannemingsbedrijf Van der Poel gaat in opdracht van de bouwvereni ging verschillende woningtypen op het 'Java' neerzetten: 37 flatwonin gen voor ouderen en verder verschil lende typen eengezinswoningen. Er wordt één aangepaste woning ge bouwd. De gemiddelde huurprijs komt op zo'n 500 gulden. Aanvankelijk was het de bedoeling de bouw in verschillende fasen te la ten verlopen. Van Exter: „Daarvan waren wij inderdaad eerst ook voor stander; doe je ze allemaal in één keer dan overvoer je de markt mis schien een beetje. Maar uiteindelijk is er toch gekozen voor één bouw- stroom. Ach, problemen bij de ver huur van die woningen verwachten we helemaal niet. Er bestaat erg veel belangstelling voor die nieuwbouw. Logisch, want je zit vlakbij allerlei voorzieningen, aan de rand van de binnenstad." De woningen zijn ontworpen door de architecten Van Driessche en Kem- pe. Overigens liggen ook de nieuw- bouwplannen voor Sluiskil-West klaar. Maar het is nog onduidelijk wanneer met de verwezenlijking van die plannen kan worden begon nen. Het gaat om 14 bejaardenwo ningen, 7 eengezinswoningen en 8 woningen voor 55-pIussers in de Re gentenstraat en omgeving. Manager Van Exter: „Probleem is in dit geval inderdaad de financiering. We moeten gewoon wachten tot staatssecretaris Heerma toestem ming geeft voor het benaderen van een financier. Normaal gesproken is dat zo gebeurd, maar eerst moet er landelijk een uitspraak over die hele problematiek worden gedaan. Ik verwacht dat een beetje rond de der de dinsdag van september. Klopt die (voorzichtige) voorspelling dan kunnen we een maand later starten met de bouw." Behalve nieuwbouwplannen heeft de bouwvereniging, zoals eerder ge meld, ook plannen voor de uitvoe ring van groot onderhoud aan wo ningen in de Azaleastraat en omge ving, later gevolgd door projecten in de Rozenstraat en omgeving, de Amberboomstraat (flats), de Chry- santstraat (15 woningen) en de Bea- trixstraat (17 woningen). Aanne mingsbedrijf Gebr. De Bruyne gaat zo snel mogelijk twee 'modelwonin gen' in de Azaleastraat/Kerkhoflaan opknappen. Aan de hand van die voorbeelden kunnen de bewoners vervolgens een keuze maken uit het aangeboden pakket. Deze week is ook het overleg gestart over de on derhoudsbeurt van 84 woningen in de Rozenstraat en omgeving. Voor 1 juni van volgend jaar moet dat plan afgerond op tafel liggen. TERNEUZEN - Na negen jaar draagt voorzitter Harm Hofman 18 septem ber de voorzittershamer van het ge west Zeeusch-Vlaanderen van de Dia betes Vereniging Nederland (DVN) over aan Rudy Steel. Als beleidsadvi- seur blijft hij evenwel zijn steun ge ven aan het bestuur. Toch is er in ze kere zin sprake van een verlies, want toen hij in 1978 het bewind ging voe ren, kon men spreken van een 'sla pend' gewest met een ledental dat rond de 120 schommelde. Nu is dat aantal gegroeid tot 336 én is de vereni ging springlevend en bruist van de aktiviteiten. Maar ondanks deze groei is Hofman niet echt tevreden: „Cijfers hebben uitgewezen dat 1,58 van de Neder landse bevolking suikerziekte heeft. Op de totale bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen betekent dit 1656 lijders aan deze ziekte. Met andere woorden: slechts 20 is lid. De andere 80 ont beert de zo broodnodige, voor de pa tiënten van levensbelang zijnde, infor matie en voorlichting over de ziekte, die nog altijd ongeneeslijk is. Opval lend is dat het grootste percentage niet-leden te vinden is in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. In de toekomst hoopt men dit verschil weer recht te trekken, daar dokter W.B. Frijlink in Oostburg zich actief opstelt voor de vereniging". De belangrijkste taak van de DVN vin den Hofman, Steel en secretaris He- melsoet het werken aan de bewustwor ding van de diabeet. „Je kunt dat het beste verwoorden door te stellen dat we trachten alle mogelijke belangen van de patiënten te behartigen", ver duidelijkt Hofman. De leden worden hoofdzakelijk benaderd via verschil lende werkgroepen en gespreksgroe pen. Een cursus 'Diabetes in Balans', compleet met video-beelden, is weer een andere activiteit van de vereni ging. De werkgroep 'Bakkerij en Hore ca' heeft succes geboekt door veertien warme bakkers zover te krijgen dat verantwoorde, verse gebakjes ver krijgbaar zijn voor diabetici. Momen teel bewerkt de vereniging de horeca: 114 restaurants werden benaderd, waarvan 27 positief reageerde om een menukaart met voor diabetici toe gestane produkten samen te stellen. Waar Hofman, zelf geen suikerpa tiënt, maar binnen zijn gezin wel ge confronteerd met de ziekte, ook mee begonnen is, is het bewerken van de ziekenhuizen. Deze wil hij zover zien te krijgen dat er „info-centra" komen. Aan Steel de taak hiermee door te gaan. Ook de werkgroep 'opvang en nazorg' vervult een belangrijke taak. Hof man:,, Vergeet niet dat op het moment dat iemand verneemt dat hij suiker ziekte heeft, zijn leven én dat van zijn omgeving drastisch verandert. Een zorgvuldige begeleiding is dan erg be langrijk, het liefst door mensen die zglf de ziekte hebben leren kennen. Daar om is het ook zo jammer dat nog zoveel niet-leden deze nazorg ontberen". Rudy Steel weet wat hem te wachten staat en wat er van hem wordt ver wacht. De vroegere voetbaltrainer heeft die hobby gelaten voor wat het is en stort zich met volledige inzet op zijn niet geringe taak. Hij weet waarvoor hij het doet, ook bij hem thuis is er een suikerzieke. Al is het overnemen van de taak die op zo'n voortreffelijke wijze is vervuld door Harm Hofman geen si necure". KOEWACHT - De tenmsciUD Eiken hof in Koewacht speelde de finale van het clubkampioenschap. Bij de heren ging de titel voor de tweede achter eenvolgende keer naar Dirk de Pau, die evenals vorig jaar Ad van Mossel- velde in twee sets versloeg (6-4 en 6-3). Bij de dames behaalde Machteld Kips de overwinning, door in twee sets Wil de Baar te verslaan. In het gemengd dubbel versloeg het jeugdige duo Ad van Mosselvelde en Machteld Kips in drie sets Frank Huijgens en Astrid Loenen. Bij het dames dubbel waren Tilly Boeckeling en Jeanine van de Poel te sterk voor Machteld en Els Kips. De strijd bij het heren dubbel eindigde in een overwinning voor Arie Blaak en Mike Fischer, die Frank Huij gens en Karei Coenen in twee sets ver sloegen. Zondag houdt Eikenhof een sluitings- toernooi voor alle leden vanaf 13 jaar. Donderdag 17 september is er een la- dy-day met de dames van Clinge. Zon dag 20 september staat er een toernooi tegen het Belgische De Klinge op het programma en zaterdag 26 september wordt het tennisseizoen besloten met het traditionele echtparen-toernooi. AXEL - De basketbal vereniging Voor waarts houdt zaterdag in 't Sportuus in Axel een internationaal toernooi voor dames, heren, junioren en mini- pupillen. Het toernooi kent vooral bij de dames een sterke bezetting. Behal ve de organiserende vereniging ko men ELBC uit Etten-Leur en de Belgi sche teams Batavo Gent, Oostende B.C. en X.L. Brussel naar Axel. De dames beginnen om 11.00 uur. De deelnemende teams: bij de heren - St. Niklaas (B), BC Sas, Sleidinge (B), BV Souburg, Voorwaarts. Junioren jongens: Waregem (B), BV Souburg, BC Sas, Marathon en Voor waarts. Mini-pupillen: Stonedunkers, BC Sas 1 en 2, BV Souburg en Voorwaarts. Het toernooi begint om negen uur 's morgens. KLOOSTERZANDE In Klooster zande is in de nacht van woensdag op donderdag een zogenoemde snel kraak gepleegd. De etalageruit van een fietsen- en televisiewinkel in Kloosterzande werd rond vier uur 's nachts met een personenauto aan dig gelen gereden. De dieven gingen er vervolgens met twee video's vandoor, die in de etalage stonden. De snelkraak veroorzaakte veel schade aan het winkelpand en de inventaris. OOSTBURG Er wordt opnieuw een beroep gedaan op de kennis van de Wageningse student Hans van Helden voor de beplanting van de boulevard De Wielingen in Cadzand-Bad. Onderhandelingen daarover vinden plaats met de Oostburgse wethouder A. de Feijter. Al eerder maakte Van Helden met een medestudent een plan voor de beplanting van de recreatie stroken aan de Zeeuws-Vlaamse kust tussen de Groese Duintjes en het Kruishoofd. Op verzoek van De Feijter is besloten opnieuw de hulp van Van Helden in te roepen. Van Helden is zijn studie aan de Landbouwuniversiteit Wageningen aan het afronden. Voor de aankleding voor de boulevard De Wielingen is in de begroting een post opgenomen van 65.000 gulden. Nog dit najaar zal wor den begonnen met het inplanten. De werken aan de boulevard De Wielin gen zullen voor 1 november klaar zijn, zo is de stellige verwachting van De Feijter. AXEL Ds J. Maasland doet zondag 27 september zijn intrede in de her vormde kerk in Axel. Hij wordt in de dienst van 14.30 uur bevestigd door ds H. Jansen uit Heukelum. Ds Maas land, predikant in Elim, heeft onlangs een beroep in Axel aangenomen in ver band met de vacature die ontstaan is na het vertrek van ds H. van de Berg. Ds Maasland is 32 jaar en was predi kant in Elim sinds februari 1983. AXELDe staatssecretaris van justi tie, mevrouw mr V. Korte-van Hemel, houdt maandag 5 oktober een spreek beurt voor de CDA-leden in de regio Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen in het cul tureel centrum De Halle in Axel. Me vrouw Korte zal spreken over het vreemdelingenbeleid. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Advertentie 4<<<<<<<<< <<«««r VAKMANSCHAP NET EVEN ANDERS* giris JAAR VERTROUWD VAKfV met 1 jaar fabrieksgarantie Fred van Eederstraat 1 TERNEUZEN Tel 01150-13466 sj Hof te Zandeplem 17 KLOOSTERZANDE Tel 01148- 1412 Het pand van de Amro-bank aan de Nieuwstraat in Terneuzen, dat de gemeente wil aankopen voor het welzijnswerk. Deze maquette geeft een beeld van de woningbouw, zoals die de komende tijd in de Terneuzense wijk Java zal worden opgetrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 39