I Z Rondleidingen door Middelburgse Abdij bereiken mijlpaal in beeld Opbouworgaan: ontslagen zijn onvermijdelijk ...een agent kan niet genoeg schietoefeningen volgen... SCHIETVAARDIGHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UDDELBURG MACHTELOOS Stoomcleaner gestolen Rutten fietst door Israël PAGINA 17 MIDDELBURG De Middel- Zijn achterban en een grote groep burgse huisartsen zijn woe- {jaarbinten met bij de Walcherse dend over de vestiging van gen over abortus en euthanasie. een homeopatisch arts. De man, die een praktijk heeft ge opend aan de Stationsstraat, kan overdag worden gecon sulteerd, maar opereert niet als huisarts en draait dan ook niet mee in de regelingen voor nacht- en weekenddiensten. „De huisartsen mogen de rest opknappen", zei één van hen, P. de Doelder, donderdagmid dag in de Middelburgse com missie voor volksgezondheid. landelijk iaasjes Overzicht BEZUINIGINGSRONDE VAN GS —MB ZEELAND' VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1987 uisartsen i AN vallen over omeopaat huisartsen terecht met hun opvattin- BRESKENS - De milieu organisatie Greenpeace heeft steun gekregen in haar strijd tegen de ver branding van chemisch afval op de Noordzee. Maar van wie die steun komt, is vooralsnog on duidelijk. De westpier van de veerhaven van Breskens is sinds woensdag voorzien van de tekst: „Vulcanus 2 en Vesta...Killers of the Sea". De tekst is voorzien van een teken, dat ook terug te vinden is op de brie ven. die de anonieme ac tiegroep eerder deze week verzond aan de dagbladen. Tekst van de verklaring: „Wij willen hiermee bekendheid ge ven aan onze zorg over de ernstige vervuiling van de Noordzee, waar aan zo snel mogelijk een eind moet komen. Wij hebben voor de lokatie 'veerhaven Breskens' ge kozen om zoveel moge lijk toeristen duidelijk te maken dat het bergaf waarts gaat met de Noordzee..." Eén ding is zeker: de reuzenletters op de pier ontgaan nie mand. Zoals bekend zijn de Vulcanus 2 en de Ves ta twee vuilverbran dingsschepen, die weke lijks met chemisch afval vanuit Antwerpen naar de verbrandingsplaats op de Noordzee voor Den Helder koersen. Twee weken geleden vestigde Greenpeace de nodige aandacht op de activitei ten van beide schepen. Dat gebeurde middels enkele acties. Hij %prak van „een gevaar voor de volksgezondheid", maar stoorde zich vooral aan het feit, dat voor de huisartsen een gedetailleerd vesti gingsbeleid is ontworpen met ver- gaahde afspraken, terwijl de homeo- paat „tussen 9 en 5" een deel van hun patiënten helpt. Hij beweegt zich daar mee in de „eerstelijnszorg" zonder daar verdere consequenties aan te ver- ■eii. Wefiiouder van volksgezondheid S. Boersma-Smitskamp, die uitvoerig met de homeopaat heeft gepraat, zei dat Middelburg niets aan de zaak kan doen. De arts in kwestie (die overigens niet als „beunhaas" kan worden aan gemerkt: hij heeft wél een artsenoplei- dinl gevolgd) maakt zich niet schuldig aan een economisch delict en valt dus niet gerechtelijk te vervolgen. „Er zit een gewoon een gat in de wet. Dié defi nieer' niet wat precies een huisarts is". ÓjigWoorstel van één van de andere commissieleden, drs H. W. Hietkamp, zal Middelburg zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wenden met de vraag of die op landelijk ni- veau iets aan dit soort zaken kan d<£]i. Groot lijkt die kans overigens niet. Want terwijl de commissie volksge zondheid zich donderdagmiddag en kele uren lang boog over de vraag wel ke huisarts (man of vrouw, antropo- fisch of anti-abortus en -euthanasie of tewel pro-life) zich in de Zeeuwse hoofc stad zou moeten vestigen, als er eenh/acature ontstaat of anderszins ruimte vrijkomt, studeert 'Den Haag' op een systeem van vrije vestiging. Dat zou het zorgvuldig opgezette raffwerk voor een 'Integraal Beleids kader Huisartsen op Walcheren' volle dig overbodig maken. Desondanks be sloot de commissie het van burge meester en wethouders opgekregen erk af te maken. ieuwe huisarts zou eerst en voor eten deelnemen aan het systeem hometeams", waarin ook andere disciplines uit de eerste lijn, zoals werk, gezinszorg en maatschap pelijk werk, elkaar treffen. In Middel burg opereert dit netwerk inmiddels 9,5 ja ir tot volle tevredenheid, betoog de Dt Doelder. De stad wordt zelfs aan andere gemeenten in Nederland ten voorbeeld gesteld. Een meerderheid van de commissie vindt daarnaast dat de tteuwe huisarts een vrouw moet zijn (tegen: VVD en SGP/RPF/GPV, die de keus willen laten afhangen van de beschikbare kandidaten). De antroposofische Stichting Me diaan en de Middelburgse Vrouwen raad jleitten als enige voor een (twee de) antroposofisch huisarts in Mid delburg en voor SGP/RPF/GPV staat een ,,pro-life"-arts voorop. Volgens het raadslid A. van der Toorn kunnen loor het eerst naar de échte Irote school. De entree op de Irugklas was deze week een Iele belevenis voor de Middel burgse Leonie. Nieuwe leraren, \euwe vakken en nieuwe klas snootjes... bijna teveel om te Bprwerken. eonie, zelf nogal uit de kluiten fwassen, verbaasde zich nog et meest over de jongens in lar klas. Stuk voor stuk 'ELkke baasjes, die - zoals dat vaak het geval is op die leeftijd -jéen kop kleiner waren dan de ■elsjes. HSwis sprak Leonie daar haar 20 gen over uit. Met een onder- kwekende blik naar haar vader B moeder zei ze: „Dat zal later «Hch nog wel goed. komen?" MIDDELBURG 'Een mijlpaal' noemde de heer H. M. J. Bogaert, voor zitter van de VW Middelburg, de ont vangst van de tienduizendste bezoe ker van de rondleiding door de Mid delburgse Abdij. Vorig jaar, toen de attractie van start ging, werden er tij dens het hele seizoen 'slechts' achtduizend bezoekers ont vangen. De tienduizendste werd nu - donderdag - tijdens de rondwandeling aan het begin van de middag begroet. Dat gebeurde in de Kloostergang waar het gezelschap zich had verzameld. Het 'winnende nummer' had Ans Schilperoord uit Brouwershaven. Zij 'deed' samen met haar vriend een dag je Middelburg met als vast voornemen een rondwandeling door de Abdijge bouwen. Voordat die wandeling begon werd de tienduizendste bezoeker in de bloemetjes gezet door Joan den Her der, hoofdinformatrice van de plaatse lijke VW. Namens de provincie kreeg Ans Schilperoord het boekwerk 'De Nederlandse Delta' en VW-voorzitter Bogaert feliciteerde de tienduizendste bezoekers en deed daarbij de uit spraak dat het evenement volgend jaar waarschijnlijk een andere con structie krijgt. Ans Schiperoord uit Brouwershaven geflankeerd door VVV-voorzitter Bo gaert en informatrice Joan den Her der. Het ligt in de bedoeling, als de betrok ken partijen - de Stichting Verlich ting, de gemeente Middelburg, de pro vincie Zeeland en de plaatselijke VVV - voldoende financiële armslag krij gen, om het Klank- en Lichtspel en de rondleidingen door het Abdijcom plex te combineren en er aan de hand van video-opnamen een nog comple ter historisch overzicht van te maken. De studies hiervoor zijn volop aan de gang, en de Markt in Toonder Studio denkt hierbij met de initiatiefnemers mee. Als een en ander gerealiseerd kan worden heeft Middelburg er een nog aantrekkelijker evenement bij dan tot nu toe, vindt de VW-voorzitter. Na de officiële huldiging van de tien duizendste bezoeker maakte het gezel schap vervolgens een rondgang door de Abdijgebouwen waarbij mevrouw A. Kammeraat uitleg gaf aan de deel nemers. VLISSINGEN - Sta of ik struikel! Het is nog maar een paar jaar gele den dat een dergelijke uitroep in po litiekringen als een goeie grap werd beschouwd. Dat was in de tijd dat de politie-agent nog met het oude FN- pistool op zak liep. Vertrouwde een agent de zaak niet helemaal dan moest hij eerst zijn wapen laden, al vorens het schietklaar bij de hand te hebben. Niet zelden werd het pistool in dat soort situaties te vroeg ter hand genomen met het gevolg dat in het daaropvolgende tumult wel eens ongewild een schot afging. Er zijn gevallen bekend van agenten die daarbij in eigen voet schoten, dan wel een doelwit raakten dat achteraf niet bepaald als schiet- waardig werd beoordeeld. Tegenwoordig bedient de politie zich van een pistool dat schietklaar in de holster wordt gedragen. Het kan met één simpele handeling op het doel worden gericht. Dat heeft de veilig heid vergroot, want een agent kan zelfverzekerder optreden nu hij weet dat hij bij een onverhoopte nood weersituatie directer en adequater met zijn schietwapen om kan gaan. Alleen: dat vereist wel een goede 'vuurwapenvaardigheid'. En daar mee nu is het niet zo best gesteld. Dat blijkt althans uit een artikel dat het Algemeen Politieblad deze week heeft gepubliceerd. Het is van de hand van twee docenten vuurwapen opleiding van de korpsen gemeente politie in Zeeland en Zuid-Holland. De schietvaardigheid van de gemid delde politieman of -vrouw, zo vatte deze krant gisteren de belangrijkste conclusie uit dit artikel samen, is on voldoende om veilig, verantwoord en doelmatig met het vuurwapen om te gaan. Politie-agenten nemen te wei nig aan schietoefeningen deel. Eén van de twee schrijvers van het bewuste artikel is schietdocent H. van den Ouden, verbonden aan het korps gemeentepolitie te Vlissingen en actief als instructeur bij de vier korpsen gemeentepolitie in Zeeland. Moet het publiek tegenwoordig dekking zoeken, zodra een poli tieman in zicht is? Van den Ouden: „Men moet niet de indruk krij gen dat het puur slecht ge steld is met de schietvaardigheid van de agent. Dat artikel is al een half jaar geleden geschreven en nu pas in het politieblad gepubliceerd. Het werd geboren in de tijd dat we in onze regio bezig waren met een strikte uit voering van een door het ministerie voorgeschreven lesopzet. Daarbij werden veel te strenge eisen gehan teerd. In de praktijk kwam het er op neer dat alleen de mensen die toch al goed konden schieten aan de normen voldeden om door te kunnen stro men naar vervolglessen. De rest bleef hangen bij een eenzijdig programma dat als saai en weinig zinvol werd er varen. Het gevolg was demotivatie en meligheid. De oefeningen werden steeds slechter bezocht. Gelukkig is de overheid daar nu van teruggeko men en hebben we als docenten meer vrijheid voor een individuelere aanpak. We kunnen nu veel meer oe fenen in het optreden tijdens plotse linge noodweersituaties. Daar is gro te behoefte aan". Dus de kou is nu weer uit de lucht? „Nee, de essentie van onze kritische opmerkingen is niet achterhaald. De overheid schrijft per jaar vijf schiet- beurten voor per vuurwapendragen- de agent. Wij vinden dat minimaal. Daar kun je geen redelijke mate van geoefendheid mee op peil houden. Wij gaan er van uit: ze kunnen niet vaak genoeg naar de schietbaan ko- Schietdocent H. van den Ouden: „De essentie van onze kritische opmerkin gen is niet achterhaald". men. Uit onze cijfers blijkt dat 65 pro cent van de vuurwapendragenden vorig jaar niet het aantal voorge schreven schietoefeningen heeft ge volgd. Daarop is wel controle, maar er zijn er die met moeite vier schiet- beurten halen en dat zijn nu juist de mensen die de oefeningen het hardst nodig hebben. Die moetje er dan met de haren bijslepen". In welke mate doen deze pro blemen zich in Zeeland voor? „Ik prijs me gelukkig dat onze cijfers niet maatgevend zijn voor Zeeland. Ze zijn vooral door de situatie in Zuid-Holland beïnvloed. Het gemid delde is hier 6 tot 8 schietbeurten per jaar. Er zijn er die komen 10 tot 12 keer. Dat komt ook omdat we hier over uitstekende accommodaties be schikken". Wordt de politie-agent in Zee land vaak met schietivaardige situaties geconfronteerd? „Dat wisselt nogal. Het valt gelukkig enorm mee. Maar toch zijn er de afge lopen jaren bij de gemeentepolitie wel een aantal gevallen geweest waarbij een schot is afgegaan. Het is en blijft een bijzondere gebeurtenis die bij een agent dieptraumatisch in kan grijpen. Gelukkig kan daar te genwoordig bij de politie over ge sproken worden". Onder welke omstandigheden trekt een agent zijn pistool? „Tegenwoordig in feite alleen nog maar wanneer sprake is van een le vensbedreigende situatie. Dergelijke crisissituaties kunnen niet alleen ontstaan bij een gewapende overval of een gijzeling, maar de afgelopen j a- ren komt het steeds meer voor dat op het eerste gezicht onschuldige zaken als een aanhouding of een eenvoudi ge burenruzie escaleren. Daarom is er vooral behoefte aan oefeningen, waarbij dat soort situaties zoveel mogelijk wordt nagebootst. Er zijn wel agenten die in de schietkelder eerst hun jasje uittrekken en rustig hun bril opzetten. Dat heeft met de praktijk niets te maken. Een agent moet constant goed kunnen schie ten, ook als hij een lichamelijke in spanning achter de rug heeft of in een stress-situatie verkeert. Hij moet ook kunnen schieten als hij hijgend en trillend binnenkomt". Henk Postma MIDDELBURG Wanneer het Zeeuws provinciebestuur blijft eisen dat het provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland 137.500 bezuinigt op het jaarlijks budget, zijn gedwon gen ontslagen niet te vermijden. Het bestuur van het opbouworgaan geeft dit te kennen in een brief aan gedepu teerde staten. De Stichting Zeeland is goed in staat een 'structureel' overschot van 55.000 gulden in te leveren, maar het bestuur ziet geen kans om daarnaast nog eens 82.500 gulden uit de begroting te schrappen. Men heeft een dringend be roep gedaan op gs om de bezuiniging, voor wat betreft deze 82.500 gulden, ongedaan te maken. De kwestie heeft gedeputeerde WrDon (PvdA) in een lastig parket gebracht. Als voorzitter van de Stichting Zee land is hij mede-ondertekenaar van de brief waarin gesteld wordt dat onver kort bezuinigen tot gedwongen ontsla gen zal leiden. Maar als gedeputeerde is hij gebonden aan een ombuigings operatie van 750.000 gulden in de wel zijnssector, waarvan de bezuiniging op de Stichting Zeeland onderdeel uit maakt. Gaat hij nu elders bezuinigen om de Stichting Zeeland te kunnen ontzien? „Dat weet ik nog niet" zegt hij sprekend als gedeputeerde, „Dat de Stichting Zeeland niet kan bezuini gen, staat voor mij nog niet vast". Dui delijkheid, aldus Don. kan pas worden verwacht in oktober, wanneer gedepu teerde staten opnieuw 'in conclaaf gaan om zich over de ontwerp-provin- ciebegroting 1988 te buigen. Als voorzitter van de Stichting Zee land gaat Don er -blijkens de brief- van uit dat het niet de bedoeling van gs kan zijn gedwongen ontslagen uit te lokken. Maar aan de andere kant, zo meldt de brief, is het niet mogelijk te beknibbelen op de overige kostenpos ten. Die kosten (het betreft uitgaven voor het 'apparaat' en 'overige perso nele kosten) worden in de begroting 1988 van het opbouworgaan geraamd op ruim 656.000 gulden. Men tekent daarbij aan dat op deze posten al 29.000 gulden is bezuinigd wegens een korting van 4 procent die gedeputeer de staten al eerder verordonneerden. Die korting is doorgevoerd wegens de algemene prijsdaling die de afgelopen jaren heeft plaatsgevonden. Alsof er van een eis om te bezuinigen geen sprake is, heeft het bestuur van de Stichting Zeeland ook nog een boodschappenlijstje bij gedeputeerde staten ingediend. Daaruit blijkt dat dringend geld no dig is voor: - vervanging van de telefooncentrale - uitbreiding van computerappara tuur - uitbreiding van tekstverwerkende apparatuur - deskundigheidsbevordering perso neel - uitbreiding van de part-time functie van de medewerker gehandicapten sport naar een full-time functie NEELTJE JANS Uit een container op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde is in de nacht van 27 op 28 augustus een hogedruk-stoomclea- ner gestolen. De container stond bij de ■Roompot en is eigendom van de firma I. R. M. uit Stellendam. Een medewer ker deed pas woensdag aangifte van diefstal van het apparaat. MIDDELBURG Burgemees ter mr Chr. G. J. Rutten van Middelburg is één van de Ne derlandse steunpunten van een elfstedentocht ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de staat Israël in mei 1988. De burgermeester, een erkend amateurwielrenner, stelt op dit moment een Nederlandse wie lerploeg samen, die Israël zal doorkruisen. Hoewel Rutten uiterst zwijgzaam is over de kandidaten, noemt hij wél na men als het VVD-kamerlid mr A.J.te Veldhuis en gedeputeer de van sportzaken Esther Ma- ris-Koster eveneens VVD). Rutten, die is aangezocht door de Israëlische ambassade, heeft eveneens contacten met de wielrenner Jan Raas, suc cesvol ploegleider in de Tour de France, en Joop Zoetemelk. De Nederlandse ploeg zal be staan uit ongeveer 120 wielren ners. Rutten zélf is geen ploeg leider. Al zal hij - gelet op eer dere prestaties- wél tot de vol houders behoren...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 33