izaiw asson eervol tslagen Premie werklozen bij aanvaarden lager loon Japan trekt tankers terug uit de Golf Eis: 8 jaar werkkamp voor Mathias Rust Veiliger Eurocheque op komst PZC vandaag GERUCHTEN SCHADEN PVDA SARDINIË BON het eiland van zon en natuur I Koeler 303 jaargang no. 208 rijtiag 4 september 1987 Onderscheiding JÉ uisdieren Ontslagen Databank Wrouw en werk ome ;tON \ockey DEN HAAG (GPD) Harry van den Bergh heeft gisteren zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer opgezegd. „De enige reden daarvoor is dat de discussie en onrust voortduurt. Dat vind ik onverantwoord voor de fractie en de partij", aldus Van den Bergh in een brief aan PvdA- fractievoorzitter Wim Kok. Privacy Dronken rijder raakt eerder rijbewijs kwijt Registratie ZEELIEDEN VREZEN VOOR LEVEN 4 x f 21- PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT m \kenvelden maar ook perioden met Tot matig of vrij krachtig toene- ide zuidwestelijke wind. Middag - \peratuur omstreeks 21 graden. pagina 9 \f ff SIS ftfi? (jfji rC C tê ROVINCIALE w PZC Annie M. G. Schmidt is onder- 'SCiieidcn met de Constantijn Huygensprijs. PAGINA 2 Mi 'ster Braks gaf gisteren het startsein voor een campagne onder het motto 'Bezint eer gje begint' voorlichting geeft over de voor- en nadelen van huisdieren. PAGINA 5 Di Stichting Opbouworgaan '$et geen kans om gedwongen gntslagen te vermijden als gs Pan Zeeland bij de geëiste be- IUinigingen blijven. PAGINA 17 Een school in Bergen op Zoom heeft een databank voor het ccmputer-onderwijs opgezet. PAGINA 19 De deelname van steeds meer vrouwen aan het arbeidspro- /djès is een economische nood- izaak. PAGINA 21 ■iSX 'jan Kulker plaatste zich op de wereldkampioenschappen at- etiek in Rome met gemak voor |e halve eindstrijd op de 1500 \eter. PAGINA 25 Pe Nederlandse hockey-da- 'ies begonnen de Europese ti- elstrijd in Londen met een 5-0 ege op Frankrijk. PAGINA 27 ladio, tv en kunst: 2 iinnen- en buitenland: 3 5 )pinie en achtergrond: 4 financiën, economie: 7 jrijdagkrant: 9, 10, 11, 13, Ï4 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 £port: 25 en 27 HAAG (ANP) - Mr.drs. A. Mas- !e voormalig directeur beleggin- an het Algemeen Burgerlijk Pen- fonds (ABP), is met ingang van 1 mber door het ministerie van nlandse zaken oneervol ontsla- )at heeft een woordvoerster van ministerie donderdag desge vraagd bevestigd. Mass ook geld: PvdA-fractievoorzitterWim Kok (foto rechts) maakte gisteren het aftreden van het PvdA-Tweede Kamerlid Harry van den Bergh ifoto links) bekend. DEN HAAG (ANP) - Vanaf september kunnen mensen die pas kort werk loos (niet langer dan een jaar) zijn of dat dreigen te worden een premie krijgen als ze ander werk aanvaarden tegen lager loon. De premie, die oploopt van 1.000 tot 3.000 gulden, gaat gelden voor hen die in de nieuwe baan minder gaan verdienen dan 80 procent van het loon dat zij het laatste kwartaal bij hun vorige werkgever kregen. Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit donderdag be kend gemaakt. De arbeidsbureaus die de regeling uitvoeren kunnen de premie eenmalig geven. De hoogte ervan hangt af van het aantal uren dat iemand in zijn nieuwe baan gaat werken. Een andere voorwaarde is dat de nieuwe baan geldt voor minstens een jaar en voor tenminste 15 uur per week en dat de werkzoekende een baan aanvaardt die hij anders niet direct zou nemen. Bij een werkweek tot 20 uur is de premie 1.000 gulden, van 20 tot 25 uur 1.500, tussen de 25 en 30 2.000 en van 30 tot 35 uur 2.500 gulden. Tenslotte wordt voor een werkweek van meer dan 35 uur 3.000 gulden premie toege kend. De premies zijn schoon in het handje. De premieregeling volgt de vroegere loonsuppletieregeling op. Sinds de stelselherziening sociale zekerheid die op 1 januari inging, kan die niet meer worden aangevraagd. Vanaf die datum geldt de regeling voor men sen die aan genoemde voorwaarden voldoen. Voor de regeling is op jaarbasis 10 miljoen gulden beschikbaar. Van den Bergh uit de Tweede Kamer In een reactie zei Kok gisteren dat hij en de PvdA-fractie het besluit van Van den Bergh respecteren. „Ik vind het een kleine tragedie dat het zo moet, maar ik vind het alles afwegend begrij pelijk dat hij tot die conclusie is geko men. Ik heb niet geprobeerd hem van die beslissing te weerhouden. Wij zijn op een manier in opspraak gekomen die Van den Bergh en de PvdA geen goed doet. Maar het voortduren van de geruchtenstroom zou de PvdA meer hebben geschaad dan het respecteren van de beslissing van Van den Bergh", aldus Kok. Met die geruchtenstroom doelt Kok op publikaties in Nieuwe Revu en Vrij Nederland van deze week over de aan delen-speculatie en een verzwegen commissariaat van Van den Bergh. Kok meent overigens nog altijd dat op grond van de feiten Van den Bergh niet weg hoefde. De fractievoorzitter toonde zich ove rigens niet erg ingenomen te zijn met de aandelenspeculatie van Van den Bergh. Vooral de handel in aandelen Fokker zat hem dwars. „In de loop van de afgelopen zomer is bij mij het beeld geggroeid dat er iets was gebeurd dat formeel wel mag, maar dat naar mijn mening voor een PvdA-kamerlid niet betamelijk is. De kontakten met Van den Bergh gaven mij het beeld van een actief specule rend gedrag. Ik vind dat PvdA-kamer- leden niet behoren te speculeren op die schaal, vooral waar het gaat om een bedrijf, waarbij belangenver strengeling scherp aan de orde komt". Kok liet blijken dat hij Van den Bergh na de eerste publikaties had gevraagd om volledig opening van zaken te ge ven. De weigering van Van den Bergh was een belangrijke aanleiding om een externe deskundige in te schakelen. Van den Bergh vond dat de grenzen van zijn privacy belangrijk zouden worden overschreden als hij aan de fractievoorzitter zijn hele financiële handel en wandel had moeten bloot leggen. Hij wilde dat overigens wel doen aan een door Kok aangewezen accountant, die op grond daarvan niet kon aantonen dat. Van den Bergh met voorkennis had gehandeld in aande len Fokker, zoals het weekblad Haag se Post had beweerd. Kok: „Ik heb op geen enkel moment DEN HAAG (GPD) De politie krijgt meer mogelijkheden om automobilis ten die bij herhaling met een glaasje op achter het stuur zitten, hun rijbe wijs af te nemen. Minister Korthals Altes wil dat de politie het document voor drie tot zes maanden kan inne men in afwachting van een rechterlij ke uitspraak. Hij zei gisteravond in het Vara-tv-programma 'Drank, on wijs lekker', dat er wordt gewerkt aan een wet waarin die mogelijkheid wordt geschapen. De politie krijgt volgende maand nieu we adem-analyse-apparaten, waar mee veel sneller en effectiever op drnakgebruik in het verkeer kan wor den gecontroleerd. Daardoor wordt de pakkans voor dronken rijders aanmer kelijk vergroot. na het instellen van het onafhankelij ke onderzoek inzicht kunnen en willen hebben in de beleggingsactiviteiten van Harry van den Bergh, omdat ik niet over de schutting van de privacy van een collega-kamerlid heen heb wil len, kunnen en mogen kijken". Op een vraag of de PvdA zou moeten zorgen voor een andere betrekking voor Van den Bergh zei Kok: „Ik heb niets in de aanbieding. Het moment is bereikt dat Van den Bergh definitief voor een zwart gat staat. We moeten nu niet publiek praten over zijn toe komst. We moeten hem nu voorlopig met rust laten". Kok vindt dat er nu gesproken moet worden over een registratie van fi nanciële belangen van kamerleden en andere hoge publieke ambtsdragers. Bij voorkeur zou die registratie voor de hele Tweede Kamer moeten gel den, „maar als dat niet lukt, dan sluit ik niet uit dat we besluiten tot een dergelijke registratie voor de PvdA- fractie". Het PSP-kamerlid Andree van Es vindt dat de linkse politiek door Harry van den Bergh en door de PvdA-fractie ernstig in diskrediet is gebracht. Het feit dat nu door Kok wordt gesproken over gedragsregels noemde zei 'hypo criet'. „Wie belangenverstrengeling ongewenst vindt, kan zelf donders goed bepalen wat te ver gaat. Wie zich tot het het randje wil begeven, heeft in derdaad regels nodig. En wie belan genverstrengeling normaal vindt, vindt daar dan toch wel de wegen voor". PAGINA 4: Van den Bergh binnen partij niet populair on is met strafontslag gestuurd en oKltslagen omdat hij de pensioenge recht gde leeftijd heeft bereikt. „Maar het is dus wel een oneervol ontslag", de woordvoerster. Masson krijgt ensioen. Masson geschorst werd heeft hij salaris meer ontvangen. Het is niet waarschijnlijk dat hij dat inmiddels opgelopen tot zo'n ^00 gulden, alsnog krijgt. Als een ambtenaar onherroepelijk veroor deelt! wordt heeft hij volgens het amb tenarenreglement geen recht meer op het Ingehouden salaris. Zoals bekend gaa| Masson in hoger beroep tegen het vonnis van de Maastrichtse rechtbank waarbij hij voor het aannemen van steekpennigen werd veroordeeld tot éénljaar gevangenisstraf en 108.000 gullen boete. Mocht hij in hoger be roep vrijgesproken worden dan zou hij het ingehouden salaris alsnog kunnen krijgen. IBpon is gisteren verhoord door de parlementaire enquêtecommissie, die zich bezighoudt met eventuele fraude met bouwsubsidies. (Zie ook pagina 3) STREEFKERK (GPD) Omdat de heer Houweling het zonde vond om zijn woning af te laten breken, is het woonhuis in Streefkerk gisteren zo'n dertig meter verplaatst. Dat gebeur de zonder dat de inboedel van zijn plek hoefde. Het gezin kon zelf tot het laatste ogenblik in het huis blij ven wonen. Pas toen de diepladers waarop het 180 ton wegende pand werd vervoerd, gingen rijden, moes ten de bewoners naar buiten. Gister avond waren gas, water, licht en te lefoon al weer aangesloten en leek het binnen alsof er niets was ge beurd. De woning moest wijken voor een dijkverbreding langs de Lek. Hou weling had een aanbod van het rijk om het pand te slopen en elders een nieuw huis op te trekken, van de hand gewezen. Hij wilde zijn eigen huis houden. De verhuisoperatie nam vier dagen in beslag en koste een halve ton. Het transport werd uitgevoerd door de in zware transporten gespeciali seerde fvrma Lastrauit Breda. Begin deze week werd het huis opgevijzeld. een dag later werd de helft van de heipalen vervangen door vijzels, die de hele zaak twee meter omhoog drukten, zodat de transportwagen eronder konden rijden. Op de nieu we plek was eenfundering gereedge maakt. Het overrijden zelf, gisteren, vergde slechts enkele uren. TOKYO (AFP/RTR) - Japan is het eerste land dat als gevolg van de tanker oorlog in de Golf heeft besloten geen schepen meer naar de gevarenzone te sturen. Het besluit is genomen door een organisatie van zeelieden en re ders en de regering nadat woensdag een Japanse tanker, die kort tevoren Iraanse olie had geladen op het olielaad-eiland Larak, was beschoten van af een Iraanse motorboot. Japanse zeelieden proberen het gat in de romp van hun schip - getroffen in de Golf - provisorisch te dichten. De EG-lidstaten hebben donderdag een communiqué uitgegeven waarin zij zich ernstig bezorgd verklaren over het voortduren van het conflict tussen Iraq en Iran en over de toege nomen spanning die daar in de Golf het gevolg van is. Uit EG-bronnen werd vernomen dat de crisis in het gebied een belangrijk onderwerp zal zijn tijdens de bijeen komst van ministers van buiten landse zaken in Brussel, op 14 en 15 september. Sinds zaterdag, toen Iraq zijn aan vallen op de Iraanse olie-export her vatte en Iran begon terug te slaan, zijn er 20 schepen aangevallen in de Golf, waarbij twee doden zijn geval len. Op dit moment bevinden zich 12 Ja panse olietankers in het gebied. Drie tankers zijn al in de Golf van Oman voor twee dagen voor anker gegaan, vier andere die zich in de Golf bevon den, hebben ook opdracht gekregen buiten de gevarenzone te blijven lig gen. Japanse zeelieden weigeren al vanaf begin mei op de Golf te varen. Meer en meer zeelieden weigeren door te gaan met varen op de Golf, waar zij hun leven niet langer willen wagen. Behalve de Japanse tanker is in de nacht van woensdag op donderdag ook een Italiaans schip op weg naar Kuwayt door een speedboot aange- vallen, ter hoogte van het Iraanse ei land Farsi. Irak heeft inmiddels be kendgemaakt een nieuwe aanval te hebben uitgevoerd op een „marine- doel", de twaalfde sinds zaterdag. De plotselinge heropleving van de tankeroorlog heeft ook in sommige Europese hoofdsteden verontruste reacties ontlokt. De vrees dat de olie-aanvoer wordt gestremd en dat buitenlandse vloten bij het conflict worden betrokken neemt toe. Italië en Groot-Brittannië hebben een krachtig protest laten horen. De twee landen hebben Iraakse di plomaten op het matje geroepen en Baghdad veroordeeld wegens de schending van een bestand in de Golf, waarbij de ernstigste aanval len op tankers werden uitgevoerd sinds de Golfoorlog zeven jaar gele den begon. Reders hebben ervoor gewaar schuwd dat de toevoer van olie uit het gebied, dat 26 procent van de olie voor Europa levert, beperkt zou kunnen worden. MOSKOU (DPA) - De openbare aan klager bij het Hooggerechtshof van de Sovjetunie heeft donderdag in Mos kou acht jaar werkkamp met ver zwaard regime geëist tegen de 19-jari- ge Westduitse sportvlieger Mathias Rust. Rust landde op 28 mei van dit jaar met zijn Cessna bij het Rode Plein in de Sovjetrussische hoofd stad. Volgens aanklager Vladimir Andrejev is Rust schuldig aan alle drie punten van de aanklacht: illegale overschrij ding van de Russische staatsgrenzen, schending van de internationale luchtvaartregels en straatschenderij. Andrejev noemde de handelwijze van Rust „een zwaar misdrijf'. De vlieger heeft mensenlevens in gevaar ge bracht en met zijn landing bij het Rode Plein een heiligdom geschonden van de Sovjetunie, waar de grootste leiders van het land bijgezet zijn. Rust heeft zijn misdrijf volgens de aanklager „be wust begaan". Andrejev noemde het een voordeel dat Rust „in zekere mate berouw heeft ge toond". Ook met zijn ouders moet men rekening houden. Andrejev eiste acht jaar werkkamp met verzwaard regime wegens overtreding van artikel 84 van het wetboek van strafrecht van de Russische federatieve republiek; schending van de internationale luchtvaartregels. Wegens straatschen derij eiste hij vier jaar werkkamp. Op basis van overtreding van artikel 81 van het wetboek van strafrecht van Estland, illegale grensoverschrijding, vroeg hij nog twee jaar werkkamp. De ze straffen kunnen tegelijk worden uit gezeten. De maximumstraf die geelst had kunnen worden is tien jaar. De aanklager trok de verklaring van Rust in twijfel dat deze een vredesmis sie wilde volbrengen. Andrejev ging uitgebreid in op het in gevaar brengen van mensen tijdens de spectaculaire vlucht. Rust handelde, aldus Andre jev, krachtens het principe: „het doel heiligt de middelen". „Dit is geen vre- desvlucht geweest. Deze daad is eer der heiligschennis, als het gaat om de vrede". De eis van acht jaar werkkamp met verzwaard regime kwam voor veel waarnemers bij het proces als een verrassing. De Russische strafrechts- deskundige Valeri Sawitski verklaar de later echter dat met de eis nog niets vaststaat. Eerst komt nog het plei dooi van Rust's advocaat. De rechters hebben natuurlijk hun eigen mening. Een vonnis van vijf of ook drie jaar zou heel goed denkbaar zijn. Maar hij wilde zich daarop niet vastleggen, zei Sawitski. Het proces wordt vandaag voortgezet met het pleidooi van verdediger Jako- vlev. Dan heeft Rust als laatste nog het woord. Aansluitend zullen de rech ters zich ter beraadslaging terugtrek ken en het vonnis uitspreken. Advertentie DAT KOMT GRATIS IN DE BUS. JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND-] 4 MAANDEN VOOR DE SPECIALE PRIJS VAN I AMSTERDAM (GPD) De banken gaan volgende maand een nieuwe Euro cheque uitgeven. Ook de pas die er bij hoort wordt vernieuwd. Daar wordt een holografische afbeelding in opgenomen om de kans op namaak verder te verkleinen. In het watermerk van de nieuwe cheque zit straks een por tret van de componist Beethoven. De Stichting Bevordering Chequever keer, een samenwerkingsorgaan van de gezamenlijke banken, heeft dat donderdag meegedeeld. De Eurocheque in zijn huidige vorm heeft het 15 jaar uitgehouden. De che que wordt door de banken in 20 landen uitgegeven: hij kan in 40 landen wor den gebruikt. In Nederland maken ongeveer 2.8 miljoen bank- en spaarbank cliënten van de Eurocheque gebruik. Er worden er per jaar 150 miljoen uitge schreven voor een totaalbedrag van 17 miljard gulden. De oude cheques en passen blijven overigens nog geldig. I I Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnum- j 4/9/87 mer 2' 4330 VB Middelburg. Snuffelt U ook al ^/tussen de Kleintjes? Benzineprijs stijgt vtrder rciNvrt itkrifk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1