Geen steun voor uitstel besluit zoetwaterpijp ZLM, NCB en CBTB vechten uitspraak akkerdistels aan PZC provincie Navolging van acties houthandel privatisering jachthaven in ireskens nog oor zomer Morton Feldman overleden Krasse 82-jarige verlost Thoolse kerk van klimop UITWISSELING KENNIS EN PROGRAMMA'S Vandalen" hielden huis in pand van Corneliastichting in Zierikzee V ormingsbur eau presenteert tweede serie themakaarten KAMERLEDEN WACHTEN OP PROVINCIE feastouder pr oj eet op Walcheren hegint vandaag Ongewenst IN MARKIEZAATSGEBIED BE RGEN OP ZOOM Basisschool De Molenbeek in Bergen op Zoom heeft een databank opge richt ten behoeve van het computeronderijs. Alle basisscholen en scholen voor speciaal onder wijs in Zeeland en West-Brabant kunnen er gebruik van maken om programma's en informatie uiv te wisselen. E vIlJDAG 4 SEPTEMBER 1987 Computer-databank voor basisscholen VÉlgens directeur J. H. Lauwerijssen ™n De Molenbeek hebben veel basis- ïolen tegenwoordig de beschikking |er een computer. „Maar nogal wat ïolen doen er niets mee. Daar be idt het ding uiteindelijk in de kast. dat is natuurlijk niet de bedoeling, willen alle computers uit de kast ■len en ervoor zorgen dat ze ook echt in de klas worden gebruikt", aldus luwerijssen. hij vindt verder dat de ïolen die de computer wel inschake len bij het onderwijs te weinig profite ren van eikaars kennis en ervaring. luwerijssen: „Ze zijn er allemaal op hün eigen houtje mee bezig. Iedereen in het basisonderwijs is op computer- )ied het wiel aan het uitvinden. Veel ïolen komen niet vooruit omdat ze ;t weten waar ze moeten zoeken. :t behulp van de databank kunnen kennis en programmatuur koppe- De databank is, zo meent Lauwerijs sen, vooral handig voor scholen die pas een computer hebben aange schaft. „Die kunnen op deze manier Mei en eenvoudig met het apparaat le ren omgaan",, zégt hij. Ook voor kleine Sèholen, waarvan er nogal wat zijn in Zeeland, kan de databank uitkomst bieden. Voor die scholen vormt een computer vaak een behoorlijk beslag op het beschikbare budget. Dank zij de databank kan veel geld en tijd wor- f|n bespaard. De databank biedt op dit moment al verschillende mogelijkheden. In de eerste plaats kunnen scholen die mee doen computerprogramma's opvra gen voor gebruik in de klas. M. Broos, leraar aan de Molenbeek en de techni sche man achter de databank: „Er is veel software op de markt die niet ge schikt is voor het basisonderwijs. De goede programma's filteren we eruit el stoppen ze in het systeem. Doordat alles eerst bij ons op school is uitge test, bespaart het anderen veel zoek tijd. Men belt op en het is direct be schikbaar". Verder kunnen schoolleiding en leer krachten boodschappen achter laten op het zogenaamde prikbord. „Als een bepaalde school bijvoorbeeld met MIDDELBURG In navolging van de werknemers van de Goese hout handel Van Riesen hebben enkele tientallen personeelsleden van Den Bouwmeester in Middelburg donder dag het werk enige tijd neergelegd. De werkonderbreking duurde ruim een uur. De bonden proberen met dit soort ac ties de vastgelopen cao-onderhande lingen in de houthandel weer vlot te trekken. De werknemers van Den Bouwmeester verstuurden donderdag een brief naar de werkgeversorganisa tie met het dringende verzoek de on derhandelingen te heropenen. Zoals gemeld, hebben ook de werknemers en de directie van Van Riesen Goes een gezamenlijke brief naar de betrokken partijen gestuurd. De werknemers van Van Riesen eisen voor het weekeinde een positief antwoord. Gebeurt dat niet, dan is het niet uitgesloten dat er scherpere acties volgen. spoed een of ander boekje nodig heeft, dan kan dat via het prikbord aan de andere deelnemers bekend gemaakt worden", vertelt Lauwerijssen. Ook is er een onderlinge berichten dienst, de brievenbus, middels een elektronisch spreekuur wordt hulp ge boden bij het gebruik van de appara tuur. Voor wat betreft de toekomst zien de medewerkers van de Molen beek nog tal van mogelijkheden om de databank uit te breiden. Te denken valt aan het opnemen van computer programma's op het gebie dvan schooladministratie. Verder zouden schoolbegeleidingsdiensten en ge meenten erbij betrokken kunnen wor den. Een andere mogelijkheid is het centraal aanbieden van informatie over gebruikte lesmethoden, de databank is geopend buiten school uren, van 15.30 tot 8.30 uur. Scholen die mee willen doen hebben een MSX- computer nodig en een moden om een telefoonverbinding tot stand te kun nen brengen tussen de computers. „Maar als er een groep gevormd kan worden die met een ander type compu ter aan de slag wil, dan kan dat ook", zegt Lauwerijssen. Kosten zijn er aan het gebruik van de databank niet ver bonden. „De enige voorwaarde is dat wie al materiaal heeft, dat ter beschik king stelt van de databank", aldus Lauwerijssen. Aan het project dat op 1 juli van start is gegaan, doen inmiddels vier scho len uit West-Brabant en Zeeland mee. Lauwerijssen verwacht dat het aan tal deelnemers zich snel zal uitbrei den. „In twee jaar tijd willen we ons bestaansrecht bewijzen". Burgemeester Rutten leest na de onthulling de tekst op de plaquette voor aan de genodigden. MIDDELBURG Op de plaats waar nu een flatge bouw staat heeft de Verenigde oost-Indische Compag nie (VOC) eertijds een belangrijke vestiging gehad in Middelburg. Om de herinnering daaraan 'warm te hou den' werd donderdag aan de gevel van die flat aan de Rotterdamsekaai 33 een plaquette onthuld door bur gemeester mr C. G. J. Rutten. De onthulling ging gepaard met de aanbieding van het eerste exemplaar van het boek 'Verbeeld Verleden', een uitgave van de Stichting VOC-Publikaties. Burgemees ter Rutten, voorzitter van die stichting, bood het eerste exemplaar aan aan de heer P. van der Veen. De heer Van der Veen is voorzitter van de Tekenacademie, en de te keningen in het boek vijftig in getal zijn van de hand van Leen van der Pool, verbonden aan die teken academie. De begeleidende teksten in het boek zijn aan de hand van drs Lodewijk Wagenaar. Alle betrokkenen, samen met een groot aantal genodigden, hadden zich verzameld in het clubgebouw van de watersportvereni ging 'De Arne' aan de Kinderdijk. Nadat de burgemeester eerst een uiteenzetting had ge geven over de geschiedenis van het VOC-gebouw ver plaatste het gezelschap zich naar de plaats van hande ling - de Rotterdamsekaai. Bij terugkeer in 'De Arne' werd vervolgens het boekwerk aangeboden. Het ge bouw van de VOC aan de Rotterdamsekaai is van 1628 tot 1798 als VOC-onderkomen gebruikt. In die tijd is het pand vele malen uitgebreid. Tijdens de oorlogshande lingen in mei 1940 is het gebouw geheel verwoest en niet meer opgebouwd. ZIERIKZEE In het voormalige ge bouw van de Corneliastichting aan het Havenpark in Zierikzee zijn sinds de verhuizing in juni naar de nieuw bouw enorme vernielingen aange richt. De totale schade wordt ge raamd op dertigduizend gulden. Het blijkt dat de jeugd binnenkwam door ramen, die niet helemaal goed sloten. Eenmaal binnen vernielden ze deuren en sloten, braken trapleunin gen af, gooiden de nog aanwezige spul len kapot tegen de muren en sloopten keukenkastjes en stukken plafond. Verder werd het souterrain onder wa ter gezet, vuur gestookt in badkuipen en met open verfpotten door het ge bouw gelopen. Het herstellen van de schade en het schoonmaken van het gebouw kost ruim drieduizend gulden. Bovendien zijn de hele elektrische installatie en het omroepsysteem gestolen, die een waarde hebben van ongeveer 27.000 gulden. Bij directeur A. C. M. Schouw van de Corneliastichting zijn de namen van verschillende vandalen bekend. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. GOES Het Bureau Politiek Vor mingswerk voor Jongeren (BPJK) presenteert 18 september een tweede serie themakaarten, die leerkrachten, welzijnswerkers en gemeenteen provincievoorlichters kunnen ge bruiken bij de politieke vorming van jongeren. De bijeenkomst in de Prins van Oranje in Goes begint om 14.00. De onderwerpen van deze serie thema kaarten zijn opvoeding, dakloze jonge ren, jongerencultuur, buitenparle mentaire acties en derde wereld. Tij dens de presentatie gaan diverse spre kers in op de politieke vorming van jongeren, in het bijzonder op het plat teland. Tevens wordt een aantal video banden vertoond met hetzelfde the ma. BRE SKENS De gemeente Oostburg streeft ernaar om voor het zomersei zoen van 1988 tot privatisering van de jachthaven van Breskens over te gaan. Uit overleg tussen de verschil lende fracties is gebleken, dat er be reidheid bestaat om het beheer van de jachthaven binnenkort over te dra gen. Volgens het college moet het wel op professionele wijze gebeuren, waarbij men denkt aan een bv. De watersportvereniging Breskens zal ;n verzoeken om het initiatief te ne- ;n tot het oprichten van een bv. Iganneer de jachthaven wordt overge- ïgen, zal aan een aantal voorwaar- Sn moeten worden voldaan. Deze be- tftffen onder meer de rechtspositie van het personeel, de positie van de sportvissersvereniging 'De Honte', het liedkeuringsrecht van de begroting, It onderhoud en de medezeggen- scl ,ap van de gebruikers. Een notitie hierover wordt voorbereid. ver de uitbreiding van de jachthaven oriënterende contacten geweest et onder andere rijks- en provinciale jjterstaat. Verder is men bezig om het tbreidingsplan ook formeel planolo gisch in procedure te brengen. De Inen worden door de gemeente po- f benaderd. Dat geldt ook voor de ande 75 meter hoge appartemen- at buitendijks. De flat vormt vol de initiatiefnemers een noodza- k onderdeel van de financiering de uitbreiding van de jachthaven. tand van zaken rond de jachtha- tomt maandag aan de orde tijdens 'ergadering van de beheersraad thaven Breskens. De vergadering het gemeentehuis in Oostburg en nt om 10.00 uur. de begroting voor 1988 staat op de ida. Daaruit blijkt dat de liggelden verhoogd dienen te worden. Dit t mede door de in 1987 doorge- de besparende maatregelen zoals betaald douchen en het betalen voor het gebruik van elektriciteit. Ook de baggerkosten vielen mee. Hier be- (Eagt het voordeel meer dan 25.000 Widen. MIDDELBURG - Mevrouw drs. J.E.A.M. Boonman-Jacobs, mede werkster van het provinciaal bureau Bidelijk contact Zeeland van het mi nisterie van WVC, opent vandaag (vrijdag) het Gastouderproject Wal cheren. Het officiële startschot wordt om 17 uur bij het Kinderdagverblijf Kinderdijk in Middelburg gegeven. Het Gastouderproject brengt ouders met elkaar in contact om kinderop vang voor 0 tot 12-jarigen mogelijk te maken. Meestal gaat het om ouders, die werken, een opleiding volgen of vrije tijd willen hebben. In het project worden verschillende categorieën on derscheiden. Om te beginnen zijn er .Eflouders, die eikaars kinderen op vangen. Dan zijn er vraagouders, die '^vang zoeken. En tenslotte zijn er ^Stouders, die kinderen willen opvan gen. Het Gastouderproject fungeert ffi contactpunt. De belangstelling tot nu toe is volgens project-coördinatri ces overweldigend. Het onfortuinlijke filmgezin op het ponton in de Terneuzense voorhaven. Geheel rechts de 'geredde' Jannick Struys, derde van rechts zijn filmvader Jo de Meyere. TERNEUZEN - De BRT heeft donderdag in de haven van Terneuzen opnamen gemaakt voor een speelfilm, 's Ochtends werd een aanvaring op de Westerschelde in scene gezet en 's middags werd een bijna-verdrinking in de haven opgenomen. De BRT-produktie is de zo veelste in de reeks Made in Vlaanderen. De opnamen in Terneuzen verliepen niet zonder proble men. Tot tweemaal toe moest de 14-jarige acteur Jan nick Struys zich in het koude havenwater laten vallen, voordat regisseur Mare Lybaert tevreden was over het resultaat. Vandaag (vrijdag) wordt een poging gedaan om nóg een ongeval op film vast te leggen, ditmaal op het Kanaal Gent-Terneuzen. De speelfilm 'De Kleine Reder', naar een verhaal van de Vlaamse schrijver Libera Carlier, is een aaneenschake ling van rampspoed en ellende. De film gaat over een vader (Jo de Meyere), die een jongensdroom in vervul ling wil zien. Hij koopt een oude boot om met zijn gezin een grote zeereis te maken, maar haalt zich op zijn tocht alleen maar onheil op de hals. Na talloze ongevallen ziet de vader tenslotte het hopeloze van zijn gewaagde on derneming in. De boot wordt weer verkocht waarmee de droom en de film ten einde zijn. Hoewel de film bol staat van trieste verwikkelingen, spreekt opnameleidster Rosemarie Vleugels toch van een 'film voor het hele gezin'. Alle ellende, die men mo gelijkerwijs op het water kan meemaken, komt in de productie aan bod, maar zal de kijker eerder aan het la chen dan aan het huilen brengen. In het voorjaar van 1988 hoopt de BRT de vijftig minuten durende speelfilm op het scherm te brengen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer zal er niet via een rechtstreeks beroep op het kabinet voor pleiten de provincie Zeeland meer tijd te geven voor een beslissing over de zoetwatervoorziening op Schouwen-Duiveland. Dit lieten Zeeuwse Kamerleden donderdag we ten na een gesprek dat zij op diens ver zoek voerden met de landbouwer A. J. Padmos uit Noordwelle. De ministers Smit-Kroes (waterstaat) en Braks (landbouw) verwachten dit najaar een standpunt van de provincie over hun aanbod, de aanleg van de zoetwaterpijp elk met een bedrag van 7,5 miljoen gulden te steunen. Padmos hield onlangs een enquête on der Schouwse en Duivelandse boeren waaruit bleek dat 60 a 70 procent van de ondervraagden tegen de komst van de zoetwatervoorziening onder de hui dige condities is. Er zouden nog te veel onzekerheden zijn om de provincie al dit najaar ja te laten zeggen tegen het aanbod van het Rijk. Kamerleden van WD en PvdA lieten gisteren weten dat het niet aan hen is om bij de bewindslieden op uitstel aan te dringen. „Als de provincie vindt dat meer tijd nodig is zal ik geen stok tus sen de spaken steken, maar ik zal het de ministers niet zelf vragen", zei mr A. J. te Veldhuis (VVD). Hij vindt dit een zaak tussen de ministers, de provincie, het waterschap en de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM). J. Lilipaly (PvdA) had begrip voor de kritiek die is geuit, maar vond het verstandiger de kwestie eerst 'terug te koppelen' naar de PvdA-fractie in de Zeeuwse staten. Padmos liet na afloop desgevraagd blijken dat hij niet blij is met deze houding. „Zowel provinciebestuur ders als Kamerleden hebben rekening te houden met een regio die een voor ziening in de maag gesplitst krijgt waar niemand op zit te wachten". In totaal kost de aanleg van de zoet waterpijp 15,5 miljoen. De resterende vijf ton moet worden betaald door de GOES - De Zuidelijke Landbouw Maatschappij, de Noordbrabante Christelijke Boerenbond en de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond gaan proberen via de juridische weg alsnog de akkerdistels in het Markiezaatsgebied te maaien. Eind juli wees de president van de Bredase rechtbank in een kort geding een der gelijk verzoek af van de drie organisa ties, dat zij hadden aangespannen te gen de beheerder van het gebied, de stichting Brabants Landschap. Na overleg tussen de algemeen secre tarissen van de drie organisaties, woensdag, zijn voldoende aankno pingspunten naar voren gekomen om een normale rechtsprocedure te begin nen. Met de opnieuw te starten procedure willen de organisaties bereiken dat voor volgend jaar een betere regeling wordt getroffen. Voor dit jaar is het kwaad al geschied, meent algemeen secretaris mr J. Oggel van de ZLM in Goes, omdat de distels hun pluizen al hebben laten vliegen. De ZLM betoogt dat de procedure ook een principieel karakter draagt. Mr Oggel: „Het gaat ons niet alleen om de distels in het Markiezaatsgebied. Straks geldt de uitspraak ook voor de bestrijding van ander onkruid. Bovendien kan de hui dige situatie in het Markiezaatsgebied zich ook voordoen in het Krammer- Volkerak". Inmiddels zijn in de Twee de Kamer vragen gesteld over de pro blematiek. Daaruit leidt de ZLM af dat ook het ministerie met de kwestie in de maag zit. De drie landbouworganisaties willen de uitspraak van juli jongstleden op vier punten bestrijden. Mr Oggel be twijfelt of voor het maaien van de dis tels in het Markiezaatsgebied een ver gunning nodig is. „Wij geloven dat het mag en moet", stelt de algemeen se cretaris van de ZLM. Daarnaast trekken de standsorgani saties de afweging van de rechtbank president in twijfel of de schade die de distel teweegbrengt, niet opweegt te gen de kosten die de boeren moeten maken om het onkruid te bestrijden. Binnenkort komen alle getroffen land bouwers bijelkaar om een schatting te maken van de geleden schade. Daar uit, zo meent Oggel. zal blijken dat de kosten wel degelijk opwegen tegen de provincie, die bovendien de kosten van het toezicht bij de aanleg - 2,5 ton - moet dekken. De heer Padmos en de zijnen menen dat het extra bedrag van 130 gulden dat jaarlijks per boer en per hectare aan het waterschap moet worden afge dragen voor de distributie van het wa ter te hoog is. Bovendien staat, aldus Padmos, allerminst vast dat dit be drag niet nog eens extra verhoogd zal worden voor de aangepaste infrastruc tuur die op het eiland moet worden verwezenlijkt. Voorts meent hij dat in het huidige aanbod van het Rijk een 'keiharde voorwaarde' ontbreekt voor schade vergoeding aan de boeren wanneer blijkt dat het uit het Zoommeer aange voerde zoete water van slechte kwali teit is. Padmos zegt dat het Haagse gesprek de enige mogelijkheid was om 'hoge rop' verhaal te halen en de Kamerle den er van te doordringen dat de ZLM 'de zaak op een achterbakse manier heeft doorgedrukt'. „Men wist name lijk dat de meerderheid van de achter ban tegenstander was van de plannen en het prijskaartje dat eraan hangt". Hij constateert dat de onderlinge ver houdingen tussen de boeren op Schou wen-Duiveland door de gang van za ken ernstig zijn verstoord. Het bij het onderhoud aanwezige CDA-Kamerlid drs H. Eversdijk was na afloop niet bereikbaar voor com mentaar. VLISSINGEN De Amerikaanse componist en compositie-leraar Mor ton Feldman is donderdagmorgen Ne derlandse tijd in zijn woonplaats New York op 61-jarige leeftijd overleden. Feldman was al geruime tijd ziek. Morton Feldman genoot in Nederland bekendheid door met name zijn optre dens tijdens verschillende edities van het festival Nieuwe Muziek in Middel burg. Zijn laatste optreden in Middel burg dateert van juli. Feldman had de maand daarvoor een operatie onder gaan. Het festival stond dit jaar zelfs geheel in het teken van zijn composi ties en hij trad ondanks zijn ziekte en kele malen op. Zijn composities wor den gekenmerkt door hun a-melodi sche en a-ritmische karakter. Feldman was de laatste jaren in Ame rika een van de meest begeerde com positieleraren. Hij doceerde aan de universiteit van Bufallo. De begrafenis vindt dinsdag plaats in New York. schade. „Op meer dan vijftig procent van de percelen moest de distel met de hand worden verwijderd". Ook het verweer van de stichting Bra bants Landschap dat in het Markie zaatsgebied niet gemaaid kan worden zonder schade aan te richten aan de natuurwaarden, willen de organisaties aanvechten via de rechter. Mr Oggel: „Actie heeft aangetoond dat 't kan. Het gaat weliswaar moeilijk, maar het kan". Als laatste punt trach ten de ZLM, de NCB en de CBTB de schade te verhalen op de beheerder of het ministerie van landbouw. Het hoofdbestuur van de ZLM liet al eerder weten dat de naleving van de distel verordening ook elders in het land de aandacht verdient. THOLEN De rooms-katholieke kerk aan de Markt in Tholen is woensdag onverwacht verlost van overwoekerende klimop. De be groeiing ondermijnde het gebouw al jaren lang. De kosten die de ver wijdering hiervan met zich mee zou brengen leken door de hoogte van de begroeiing voor de betref fende parochie een onoverkomelij ke uitgave. Door initiatieven van een 82-jarige parochiaan, de heer M. Oerlemans uit Tholen, kwam deze week een einde aan het probleem. De klimop groeide door de galmgaten de toren in, woekerde door de voegen tussen de stenen en vernielde door de niet in de hand te houden groei glas-in- loodramen. In verslagen van bouw- controleurs van het bisdom Breda is al j arenlang steeds opnieuw gewe zen op de schade die de begroeiing aan het gebouw aanbrengt. Het zoeken naar een oplossing be zorgde pastoor A. van den Brüle van de betreffende parochie al lange tijd de nodige hoofdbrekens. De heer Oerlemans hoorde pas enkele we ken geleden van het klimop-pro bleem. Zondag na de dienst bekeek hij samen met een paar landbou wers de gevel van de kerk. De door hem uitgedachte oplossing met be hulp van tractoren bleek niet te ver wezenlijken. De zaak bleef hem ech ter bezighouden en dinsdag toog hij naar de firma Hartman in Bergen op Zoom, een bevriende gewezen za kenrelatie. Op zijn verzoek om een kraan van het bedrijf te mogen ge bruiken tegen een wat gereduceer de prijs reageerde men wel erg wel willend. Woensdag zou een kraan met machinist de gehele dag ter be schikking van de parochie staan en voor de hele operatie zou het bedrijf geen cent in rekening brengen. Oerlemans regelde hierop wat extra hulp. Hij 'troggelde' onder meer bij het constructiebedrijf van zijn zoon een werknemer af met de belofte dat hij zelf die uren werk wel in zou ha len. Werkloos toezien ligt de 82-jari- ge Oerlemans niet zo. Dus klom hij ook in de bak van de kraan om tot 25 meter hoogte gebracht te worden om de begroeiing stukje voor stukje voorzichtig te helpen weghalen. Een siermuurtje bovenop de kerk moest in de haast worden afgebro ken omdat het zo slecht was dat het gevaar voor voorbijgangers op zou kunnen leveren. De Thoolse pastoor is opgelucht dat het belangrijkste karwei geklaard is. Aan de zijkant is een stuk van de begroeiing tot op veilige hoogte blij ven zitten. Met een goed beleid hoopt hij de klimop in de toekomst in de hand te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 19