i uit SIGNALEMENT mmunicatie «xpesitfos wazia salvatori barbershopkoor len ra dark terry de valk "De Schijnbeweging" resenteert O V 1< N a kunst lunchcafé ralerie 47 foto's balans 17 'uido eckhardt 'ian krull o to kring kunstuitleen cursisten ripollés bewaerschole klederdracht p runier schotse huizen delta cultureel country cries inter scaldes houtsnijwerk keldermans voc-schepen beppy everaers scheldesmederij poppe damave van der pool co enj aarts marin lourens bakker oorlog van der lee wijnstock china foto's KG 4 SEPTEMBER 1987 )p het marktterrein in de Middenhof in Oost-Souburg leeft zaterdag (5 september) de najaarsmarkt plaats. Iet programma begint 9.00 uur en duurt tot 17.00 uur. 1.00 uur: Koper en brass-ensemble Vlijt en Volharding; .0.00 uur Brassband Jong Onda; 11.00 uur Jeugdkorps /lijten Volharding; 13.00 uur: Brassband Caecilia; 14.00 mr: Brassband Exelsior uit Kloetinge; 15.00 uur: Har- nóffle Vlijt en Volharding; 16.00 uur: O.K.K. Uit West- t®le. fuiSen 11.00 en 16.30 ur zijn er een groot aantal straat- ip tred ens: Duo Top 100 uit Vlissingen brengen nummer lit de j aren 50 en 60. Ori Kadabra geeft een poppenkast voorstelling gebaseerd op Chinese papiervouwkunst. kindertheater Sjon betrekt kinderen bij het spel en no- iig|<hen uit hun vrije fantasie te laten gaan. Verder nog ïdoras, straatmuzikantengroep Alteklein uit Zierikzee ■npoppentheater Sjaac Vereist. n de Lutherse Kerk in Middelburg geeft Grazia Salva- ori vandaag (4 september) een concert. Aanvang 20.15 )p het prgramma staat 'Prime Strauganze Capriccetto' 1. de Macque; 'Tiento do segundo torn' van R. Coel- 0 ballo dell'Intorcia' van A. Valente; 'Sonate terza' Strozzi; 'Ballo della Battaglia' van B. Storace; calles le tono' van J.B. Cabanilles; 'Sonate IV in 1 A. Soler. Irazia Salvatori is als docent verbonden aan het Con- BËtorium van Bari. Zij is geintersseerd in het uitvoe- en van oude muziek op authentieke wijze. serie Goese Manhuisconcerten staat zondag (6 bmber) een gecombineerd optreden van het bar- hopkoor 'The Goose City Singers' en het mannen- bershopkoor 'The Gaggling Ganders Gang' op het gramma. Aanvang 11.30 uur. hgang van de Manhuistuin bevindt zich bij het poor- Echts naast de muziekschool in de Zusterstraat. Bij ht weer wordt uitgeweken naar de wandelkerk van grote Kerk. De Engelse organist/entertainer Len Rawle verzorgt vandaag (4 september) een concert op het Comptonor- gel in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg. Aan vang 20.00 uur. Het programma bestaat uit populaire melodieën uit de top tien, marsmuziek, musicals en evergreens. Zaterdag (5 september) geeft het Clark Terry kwartet een concert op de Markt in Middelburg. Aanvang 16.00 uur. Het kwartet bestaat uit Clark Terry (trompet), Johan Clement (piano), Roger Vanhavebeke (bas) en Freddy Rottier (drums). In de pauze en tijdens de finale krijgt het kwartet versterking van de All Stars: drie PZE- M'ers, te weten Johan Sinke (trompet), Jan Net (tenor sax) en Frank Deurvorst (saxofoon). Clark Terry is één van de toonaangevende trompettis ten die dejazzrijkis. Europa kent hij van de vele concer ten die hij gaf. Eerst als solist bij Norman Granz die met 'Jazz at the Philharmonic' de Europese jazzpodia aan deed. Ook met de orkesten van Count Basie, Duke El lington en Quincy Jones viel Terry meerdere malen te beluisteren. Ongetwijfeld zal hij in Middelburg de flu- gelhorn een instrument met een vollere klank dan de trompet aan zijn lippen zetten. technieken: tekenen, grafiek, schilderen en objecten, uitvoering: kunstbedrijf 'de schijnbeweging', eerstvolgende tentoonstelling: '12 geschilderde beelden' (olie verfschilderijen) van 6 t/m 27 september in galerie hélène van stralen, delfshaven-voorhaven 34, 3024 rn rotterdam. Len Rawle Het Mendelssohn Trio bestaande uit Alwin Bar (pia no), Lex Korff de Gidts (viool) en Elias Arizcouren cello) treedt zondag 13 september op in het Vestzaktheater in Vlissingen, aanvang 16.00 uur. Er staan werken van onder andere Rachmaninov en Ra- vel op het programma. In het kader van de Belgische Week, onder auspiciën van de Stichting 700 Jaar Heerlijkheid van Stad en Land van Bergen op Zoom zal in de Hofzaal van de Mar kiezenhof het Belgisch Klarinetkwartet optreden. Het kwartet staat onder leiding van Marcel Hanssens en speelt zondag 13 september werken van Handel, Franck, Pelemans, Devreese, Dekerpel en Haentjes. Aanvang 12.00 uur. De Stichting Delta-Cultureel heeft voor zaterdag 12 september een concert door Ronald Stevenson (piano) en Savourna Stevenson (Keltische harp) georganiseerd in de Grote Kerk in Veere. Centraal staat de schrijver Hendrik Willem van Loon. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 12 september is in de St. Jacobskerk een bijzonder concert te beluisteren van de organist Gijs- bert Lekkerkerker in het kader van het landelijk Jan Zwart orgelproject. Aanvang 20.00 uur. Het is 50 jaar gelden dat de organist en componist Jan Zwart overleed. Hij was achtereenvolgens organist in Rotterdam, Capelle aan de IJssel en in Amsterdam. Hij schreef veel koraalbewerkingen en speelde wekelijks voor de NCRV-radio. Jos van Immerseel geeft vrijdag 18 september een con cert op het Duyschotorgel in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel in Middelburg. Aanvang 20.15 uur. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de ge reformeerde kerk in Koudekerke vindt zaterdag 12 sep tember een orgelconcert plaats door Iman de Zwarte. Aanvang 20.30 uur. De Zwarte voert de kleine orgelmis van Johann Sebas tian Bach uit. EVERYTHING V, Vandaag de drieëntwintigste aflevering van het Projekt Kunst 8< Kom- municatie van de Middelburgse kunstenaar Ko de Jonge. De achtste kolom als kunstkolom: een strikt persoonlijke invulling van die ruimte door een Zeeuwse kunstenaar. Deze week is dat De Valk. Ko de Jonge heeft een vijftigtal collega's uitgenodigd om een jaar lang één kolom per PZC-Vrijdagkrant te vullen. Hij ziet de krant als' verzamelfuik van gegevens, berichten, vormen en beelden. Daar naast is er binnen en buiten de kunst de functie van de krant als door geefluik. Ko de Jonge tracht door middel van zijn project de kunstenaar zo direct mogelijk in contact te brengen met zoveel mogelijk lezers. (Kunst en Kommunicatie: elke week in de PZC-Vrijdagkrant. Corres pondentie: Ko de Jonge, Postbus 7082, 4330 GD Middelburg). Grazia Salvatori 'in het 'Lunchcafé Stadhuis' aan de Grote Markt in Goes is gedurende de maand septem ber een expositie te zien van aquarellen en waterverfteke ningen van Erna Walrave- ■Daalman. Ook maakte deze -kunstenares speciaal voor deze ^gelegenheid enkele miniatuur- Sblie verfschilderij en van Goes en omgeving. Zita Theelen exposeert tot en gmet 25 september houtdruk- :en in 'Galerie 47' aan de Dub- elstraat in Bergen op Zoom. _Je galerie is op donderdag, '■4'rijdag en zaterdag geopend an 13.00 tot 17.00 uur. fin de openbare bibliotheek in loes is tot en met zaterdag 26 September de tentoonstelling {Zeeland in foto's' te zien. Deze sxpositie gaat over Zeeland in ie jaren 1945-1955. De foto's ^ijn afkomstig uit het archief ran het opgeheven Zeeuwsch iagblad. 'ot en met 26 september expo neert Jan Zembsch in het 3KR-centrum voor expositie, punstuitleen en documentatie lalans 17 in Middelburg. De ;entoonstelling omvat onge veer twintig schilderijen van Zembsch, die zijn opleiding creeg aan de academie St. jfroost in Breda. n de maanden september en 'ktober laat de Vlissingse kun- tenaar Guido Eckhardt vier an zijn werken zien op de veer- oot Prinses Juliana. Guido ckhardt is graficus en beeld- ouwer en heeft zijn opleiding >ntvangen aan de akademie t. Joost in Breda. Hij heeft al ele malen geëxposeerd, onder ndere bij galerie Marquis in Jissingen. In bijzonder ele- ent in zijn werk zijn etsen die eïnspireerd zijn op gebruiks- Irukwerk, zoals kaartjes, giro- ormulieren, wikkels en derge- ijke. 'e Oostburgse Rian Krull ex poseert vanaf vandaag, vrij- ag, pentekeningen in de open- iare bibliotheek in Vlissingen. )e tentoonstelling is te zien tot 14 september tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. 'e fotokring 'Pola' exposeert 5 n 6 september werk van haar leden in de kelder van het stad- mis in Sluis. Deze leden zijn: iet Bruynooge, Jacob Cam- iier, Ralph Cappel, André Clyncke, Harry Hamelink, Alex Lagasse, Mildred Leur- gans, Gerrit Nyhoff, Ronald Plasschaert, Monique Rie- mens, Petra de Smidt, Riekje Toorenaar en Mark Wieme. Als gast-fotograaf neemt Johan Boerjan deel. De tentoonstel ling is geopend van 10.00 tot 19.00 uur. In de expositieruimte van de kunstuitleen aan de Kuipers poort in Middelburg zijn tot en met 3 oktober objecten te zien van Diet Wiegman. In de vitri nes van de kunstuitleen liggen in dezelfde periode sieraden van de leden van de vereniging van edelsmeden. De openings tijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur en op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. In de openbare bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg zijn tot 14 september werken tentoongesteld van cursisten van het Instituut Kunstzinni ge Vorming Vlissingen. De ex positie omvat resultaten van dè cursussen tekenen/schilde ren, boetseren, keramiek, tex tiele werkvormen, fotografie en striptekenen. De tentoonstel ling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliothe ken. De Spanjaard Ripollés (55) ex poseert tot en met 26 septem ber schilderijen, gouaches, et sen, keramiek en sculpturen in het museum 'De Schotse Hui zen' aan de Kaai in Veere. Dit recente werk is van dinsdag tot en met zaterdag te zien tussen 10.00 en 17.00 uur. In 'De Bewaerschole' aan de Weststraat in Burgh-Haamste- de zijn tot en met 12 september onder meer scheepsmodellen te zien uit het gemeentelijk museum in Zierikzee. Boven dien hebben vele particulieren materiaal beschikbaar gesteld op het gebied van scheepvaart en visserij. De expositie, die uitgaat van de Stichting Wes- terschouwen Kultureel, is van maandag tot en met zaterdag te bezichtigen tussen 13.30 en 16.30 uur. In het museum 'De Vergulde Garnaal' aan de Markt in Brou wershaven is tot eind septem ber een tentoonstelling te zien over de ontwikkeling van de Zeeuwse klederdrachten sinds 1800. Van elke streek zijn ne gentiende eeuwse platen, oude prentbriefkaarten, foto's en kledingstukken met uitvoerige toelichtingen aanwezig. Ope- ningstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur. In galerie Prunier, Hoofdstraat 3 Kortgene, exposeren Frans Pruimboom en Koos Zon olie verfschilderijen, gouaches en tekeningen. Geopend: 10-18 en 19-20.30 uur, niet op zondag. In de Schotse Huizen in Veere zijn tot eind september ver schillende exposities te bezich tigen. Marinus Schram uit Ee- de exposeert vier modelge- bouwde schepen uit het VOC- tijdperk, waaronder het voor malig admiraalschip van Mi- chiel de Ruyter, de Friesland. Mevrouw De Kam stelt mutsen gemaakt van kant ten toon. Verder zijn er in de Schotse Huizen zilveren broekstukken vanaf de 17e eeuw te zien. De broekstukken komen uit parti culier bezit. Openingstijden: maandag 13.00 -17.00 uur, dins dag tot en met zaterdag 10.00- 17.00 uur. De Stichting Delta Cultureel heeft in de Grote Kerk van Vee re (de Dom) een aantal ten toonstellingen ingericht. Voor een deel hebben ze betrekking op de historie van stad en ge west. Zo wordt aan de hand van foto's van A. L. Preuninger een beeld gegeven van de aan leg van het Kanaal door Wal cheren. Voorts is er documen tatie over de conserverings- werken aan de kerk en stelt de Stichting De Zeeuwse Inspan een aantal fraai gerestaureerde boerenwagens en sierpennen ten toon. Aandacht ook voor het Zeeuws landschap in zijn verschillende verschijnings vormen, het leven van de mus kusrat en zijn bestrijding en de manifestatie Land en water waarin een aantal beeldende kunstenaars zijn visie op het natuurgebeuren geeft. Dage lijks van 10 tot 17 uur en op zon dagen van 14 tot 17 uur. De to ren kan bezichtigd worden. beeld. Zeeland is zeer goed be deeld: we kennen er de kerk van Veere (O.L.V. ter Sneeuw, ook wel de Dom genoemd), Hulst (stadhuis), de Dikke To ren van Zierikzee en het stad huis van Middelburg. Dat - en nog veel meer - op deze ten toonstelling. Tot 1 oktober exposeren Nico van den Boezem, Henric Bor sten, Joop Dam, Piet Diele- man, Cor van Dixhoom, Mari nus van Dijke, Flup Ju, Her man Goetheer, Barbara Jean, Peer van Meer, Antoine Mes, Wim Riemens, Pieter Slag- boom, Ben Sleeuwenhoek, Wil liam Verstraeten, Jan Zemsch en Willem Buijs onder de titel Country Cries. Plaats: Cen trum Nieuwe Muziek, Achter de Houttuinen 30, Middelburg (14 tot 17 uur, niet op zonda gen). In en om Inter Scaldes, Zand weg 2 Kruiningen, exposeren Miems van Citters en Juul Kor- tekaas tot 25 september sculp turen. In het fraai gerestaureerde Markiezenhof - hartje Bergen op Zoom - wordt tot 7 septem ber op een instructieve tenoon- stelling aandacht gevragd voor leven en werken van de Euro pees befaamde bouwmeesters familie Keldermans. Leden van dit geslacht bouwden op veel plaatsen, beroemd gewor den monumenten. Het Markie zenhof is 'slechts' een voor- Hugo Mayland laat tot oktober Surinaamse houtsnijkunst zien in de vitrines van juwelier Van de Ree te Vlissingen (Wal- straat-Lange Zelke). Mayland werd in 1940 géboren te Para maribo en woont in Middel burg. In het Stedelijk Museum in het Bellamypark in Vlissingen zijn in het kader van het VOC-festi- val twee exposities te zien. Tot en met 26 september is er een tentoonstelling die aspecten van de scheepsbouw tijdens de VOC belicht. Een expositie over de gezonken Oostindië- it X W» T A -T/y-'A- nn vsk se tmsxm r? mmm vaarder 't Vliegend Hart, ge bouwd in Middelburg, is te be zichtigen tot 25 september. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00 tot en met 17.00 uur. Tot en met 12 september expo seert Beppy Everaers (Veere 1941) haar foto's in het voorma lige SBD/WV-kantoor aan de Badhuisweg in Domburg. Als dochter van de mijnmeester van de vismijn in Veere werd haar belangstelling voor de vis serij al vroeg gewekt. Pas een aantal jaren geleden ontdekte zij de fotografie en het ligt voor de hand dat de visserij onder meer als inspiratiebron diende. Dat is in Domburg elke vrijdag, zaterdag, zondag en maandag te zien tussen 14.00 en 20.00 uur. De voormalige Scheldesmede rij op de hoek van de Walstraat in Vlissingen biedt van tot en met woensdag 30 september onderdak aan zeven Zeeuwse kunstenaars. De speciaal met het oog op de beschikbare ruimte vervaardigde werken zijn van de hand van Jan Haas, Bob Pingen, Nico van de Boe zem, Cor van Dixhoom, Henric Borsten, Joop Dam en Marinus van Dijke. De sculpturen, in stallaties, tekeningen en grote schilderijen zijn onder de ver zamelnaam 'Zeven Zeeuwen' dagelijks, behalve op maan dag, te zien van 11.00 tot 18.00 uur. Het werk van de Haarlemse kunstenaar Poppe Damave is tot en met 11 september te zien in de hal van het Terneuzense stadhuis. Damave, die in 1921 in Groningen werd geboren, heeft veel gereisd en maakt stadsgezichten, stillevens en portretten. Het werk, aquarel len, houtskooltekeningen, et sen, olieverven en pastellen, is ook te koop. In het kader van het VOC-festi- val Zeeland wordt in het pren tenkabinet van het Zeeuws Kunstenaarscentrum een aan tal tekeningen getoond die Leendert van der Pool speciaal voor deze gelegenheid maakte. Het gaat voornamelijk om stadsgezichten die herinneren aan Middelburg ten tijde van de Oost-Indische Compagnie. Zeeuwse Bibliotheek, Kous- teensedijk 7, Middelburg. te. Maandag tot en met zater dagvan 10 tot 17 uur, op zonda gen 13.30 tot 17 uur. (VOC-festival). Jean-Pierre Coenj aarts expo seert aquarellen in galerie Ma- kadam, Kapellestraat 26 a, Sluis. Dagelijks te zien van 9 tot 19 uur. tot 20 september. Urbain Marin exposeert tot 4 oktober Interieurs in de Clingse galerie Esprit (Graven straat 99). Armand van Assche leidt het werk van deze schil der zondagmiddag 15 uur in. De galerie is geopend: woens dag tot en met zondag van 13.30 tot 17.30 uur. Marijke Lourens exposeert rietpentekeningen en aquarel len in galerie Trouvaille aan de Axelsestraat 104 te Terneuzen. Werkdagen, inclusief de zater dag. Tot eind september. Wim Bakker laat tot 12 okto ber werken in gemengde tech niek zien in de Goese galerie La Strada (Sint Jacobsstraat 48). Het thema is Aanvallen en aan gevallen worden. Maandag tot en met zaterdag van 11 tot 20 uur, zondag van 16 tot 20 uur. In Expositie 45 (Bastionstraat Axel) zijn tot en met 19 septem ber foto's van de tweede we reldoorlog (omgeving Axel en Terneuzen) te zien. Voorts: ra dio's en oude foto-apparatuur. Vrijdagen van 19 tot 21 uur, za terdagen 13 tot 17 uur. Tot en met 26 september expo seert Wilma van der Lee (Groe- de) olieverfschilderijen in de galerie Minou, Schuitvlot- straat 34 te Groede. Open: 14 tot 17 uur, maandag en donder dag uitgezonderd. Galerie De Wijnstock, Bellink- straat 32 Middelburg, laat tot 17 oktober werken zien van de Zeeuwse kunstenaars Tessa Braat, Han van den Broeke, Miems van Citters, Tie Hof, Henny Huser en Piet Rijken. Donderdag, vrijdag en zater dag van 14 tot 17 uur, zaterda gen bovendien van 11 tot 12.30 uur. Expositie Keldermans, Markiezenhof Bergen op Zoom. Beelden van een China-reis heet de tentoonstelling die het Zeeuws Museum (Abdijplein Middelburg) tot 30 september wijdt aan het beeldverslag dat de Chinareiziger Johan Nieu- hof tussen 1655 en 1657 maak- Renata Oosterveen (24) uit Vlissingen exposeert in sep tember tien zwart-witfoto's Imeest dubbelopnamen) in de wandelgangen van het Vlis singse ziekenhuis op het thema 'geisha'. Daarna verhuist haar collectie naar het Middelburg se Gasthuis. iki resultants een jnMNSre Landdag. Een kruising-tussen een tempel, een kermis en een gekkenhuis. Topkwaliteit naast pseudo-intellectuele diepzin nigheden, hoge kunst naast fröbelwerk, goed naast slecht, mooi naast lelijk. De expositie geeft geen trends aan, zet geen bakens uit die een inzicht ge ven in de toekomst van de kunst. Wellicht is juist daarom de teleurstelling in de kunst wereld groot. Die zoékt een houvast. Dat wordt in Kassei niet geboden. Daardoor was het .effect van Documenta op de kunstmarkt die van 17 tot 22 juni in Bazel werd gehou den, ook vrijwel nihil. Tevoren had het bestuur van deze grootste kunstbeurs ter wereld meegedeeld dat het ho ge verwachtingen had ten aan zien vam de uitstraling van Kassei. Maar het marktme chanisme kon niet snel genoeg worden geprogrammeerd op Schneckenburgers aanpak: een fascinerende publiekstentoon stelling die een spiegel is van de chaos in de geïndustriali seerde westerse samenleving. Tragisch en ontluisterend, maar ook vrolijk en met flar den van optimisgfgtgfe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15