kleintjes Zeeuwse weduwnaar dreigt staat miljarden te kosten Van Dijk: aanvullende voorstellen ambtenaren LAATSTE NIEUWS Vanaf vandaag is al ons varkensvlees één gulden per kilo in prijs verlaagd. VEROLME BOTLEK WIL HALVEREN de PZC vandaag §hago Bommelding verlamt Schiphol 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Steun aan bedrijven 5" Rustig weer 30e jaargang no. 206 Voensdag 2 september 1987 Afslanken Politie Collectebus Economie Scheldepoort Ontslag ROTTERDAM (ANP) - De scheepswerf Verolme Botlek wil bij na de helft van de zevenhonderd personeelsleden, 330 man, ontslaan. Dat heeft de directie van de Rotterdamse werf dins dag bekend gemaakt. De schoons cmakers van Nederland. VOOR IEDEREEN DE 16 KLEPPENTECHNIEK BEREIKBAAR EN BETAALBAAR. 1<—- Zonnige perioden en droog. Middag- temperatuur 23 graden. Een zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. >e<| hei PROVINCIAL keM [IDDELBURG - De beslissing van de lad van Beroep in Rotterdam in de leè .as eroepszaak van weduwnaar Nick J an Raay uit Nieuw- en St. Joosland at ook mannen recht hebben op een itkering van de Algemene Weduwe- n Wezenwet (AWW) als hun partner is overleden, kan de staat miljarden kosten. De Raad van Arbeid, die het pensioen aan Van Raay zou moeten betalen, heeft inmiddels tegen die uit spraak hoger beroep aangetekend. Daarmee is de kwestie Van Raay een landelijke test geworden voor de toe passing van de AWW. Als de Zeeuw opnieuw in het gelijk wordt gesteld, kunnen alle weduwnaars aanspraak maken op een weduwenpensioen. De uitspraak van de Raad van Beroep (Slot zie pagina 14 kolom 1) ieuwe slag voor scheepsreparatie Bij de afslanking van het mi nisterie van volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu hygiëne staan vooral de lagere functies op de tocht. PAGINA 3 Bij de politie zijn nog veel mo gelijkheden om meer tijd vrij te maken voor het echte speur werk. PAGINA 4 Waar gaat al het gelduit de col lectebussen naar toe? Wie krijgt het meest? Wat gaat er fout? PAGINA 6 De inzinking in de Westduitse economie is achter de rug en inmiddels ruimschoots goed gemaakt. PAGINA 7 De reddingsplannen voor de reparatiewerf Scheldepoort krijgen weinig steun: de ver schillende statenfracties twij felen aan het nut van een nieu we steunoperatie. PAGINA 13 De rechter wijst het ontslag van de Terneuzense woning- bouwmanager Engelsma af. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 20 en 21 Advertentie Interclean, RAI Amsterdam van 1 t/m 4 september. Stand 250, Europahal. Hoofdkantoor Heerlen: In de Cramer 8.6411 RS Heerlen. Telefoon 045-719466. Telex 56968. De ontslagen zijn volgens de directie nodig als gevolg van vooral het instor ten van de off-shoremarkt en de sterk afgenomen vraag naar scheepsrepara tie. Volgens algemeen directeur A. van Nieuwkoop heeft het het afgeslankte bedrijf goede kansen op de internatio nale markt. Verolme Botlek heeft volgens een woordvoerder van het bedrijf in de eer ste helft van dit jaar een verlies gele den van tien miljoen gulden; tweemaal zoveel als over het hele jaar 1986. „Dat verlies is dit jaar niet meer in te halen. Vandaar dat we nu drastische maatre gelen moeten nemen", aldus de woord voerder. De woordvoerder ontkent berichten SCHIPHOL (ANP) - Een bommelding heeft dinsdagavond gedurende ander half uur vrijwel het gehele vliegver keer van en naar de luchthaven Schiphol stilgelegd. Een woordvoer der van de luchthaven deelde dit mee. De melding had verstrekkende gevol gen. Veel vliegtuigen moesten uitwij ken. De rijkspolitie dienst luchtvaart wilde over de aard van de bommelding geen mededelingen doen. De bommelding kwam om 19.00 uur binnen. Het vliegen op Schiphol was pas om half negen weer mogelijk. In die ander half uur moesten acht toestellen uit wijken naar Rotterdam, werden twee vluchten geannuleerd, bleven vier vliegtuigen rondjes draaien rond de luchthaven en liepen negen machines, die nog op het platform stonden, een vertraging op van één tot anderhalf uur. Het is volgens Schiphol-woordvoerder R. Wever de eerste keer dat de nationa- (Slot zie pagina 3 kolom 7) als zou de reorganisatie het gevolg zijn van dreigementen van de banken om de financiering stop te zetten. In tegenstelling tot de vermindering van het personeelsbestand, waarvoor het bedrijf nog toestemming moet vra gen aan het Gewestelijk Arbeidsbu reau, wordt de omvang van de capaci teit van de werf niet teruggebracht. „De outillage wordt in stand gehou den. We streven ernaar om met minder mensen dezelfde hoeveelheid werk te blijven doen", aldus de woordvoerder. Via de afslanking wil Verolme zich vol gens de woordvoerder ontwikkelen tot een service-centrum in de Rotterdam se haven op het gebied van onderhoud, ombouw en reparatie van zeeschepen en off-shoreconstructies. Tevens ech ter wil het bedrijf bij voorbeeld de droogdokken inzetten als bouwputten voor metaalbedrijven en aannemings maatschappijen. De Verolme-directie heeft de vakbon den en de ondernemingsraad intussen op de hoogte gesteld van de voorgeno men koerswijziging en ontslagen, die zijn neergelegd in het plan „Toekomst door flexibiliteit en kwaliteit". Volgens districtsbestuurder Theo Berger van de Industriebond FNV is Verolme Botlek wel degelijk in ern stige financiële problemen gekomen doordat de ABN-bank stopzetting van het krediet heeft afgekondigd. Ook de Amro-bank, die Verolme op fif- ty-fifty basis met de ABN van krediet voorziet, zou van de scheepswerf af wil len. Verolme en de gemeente Rotter dam zijn nu in onderhandeling over overname door de gemeente van de havens en kaden van de werf. Als dat doorgaat zal het bedrijf de ha vens en kaden van de gemeente huren. Door de transactie zou Verolme bin nen afzienbare tijd weer over krediet kunnen beschikken. Indien de gemeente Rotterdam en Verolme geen overeenstemming be reiken over verkoop van de havens en kaden, ziet het er volgens Berger bij zonder slecht uit voor de scheepswerf, die in 1983 werd verzelfstandigd uit het RSV-concern. WARSCHAU (AP) - Van den Broek in gesprek met Lech Walesa. (Van onze correspondent WARSCHAU Minister Van den Broek heeft bij de Poolse autoritei ten een pleidooi gehouden voor ge sprekken tussen regering en wat hij noemde dlle maatschappelijke krachten, inclusief de verboden vakbeweging Solidariteit. Van den Broek zei dit aan het slot van zijn driedaagse bezoek aan Polen nadat hij zowel met regeringsvertegen woordigers als met kardinaal Glemp en een Solidariteit-delega- tie onder leiding van Lech Walesa had gesproken. Walesa had indruk gemaakt op Van den Broek. „Ik vond het van bijzon dere betekenis hem te ontmoeten. Mijn indruk is dat Solidariteit zich zeer bewust is van de politieke reali teit in Polen", aldus de bewindsman. Van den Broek was vol lof over de „verregaande mate van tolerantie" die hij had aangetroffen bij de Pool se autoriteiten ten aanzien van zijn privé-programma. „Ik heb geen en kele idicatie van ontevredenheid bij mijn officiële gesprekspartners". Van den Broek wist echter niet waarom een geplande ontmoeting met het invloedrijke Politburolid Jozef Czyrek gistermiddag op het laatste moment uit het officiële pro gramma werd geschrapt. Van den Broek had gisteravond ook geen idee waarom de ontmoeting met primaat Glemp niet, zoals afge sproken, in Warschau kon plaatsvin den, maar ruim 250 kilometer ten westen van de Poolse hoofdstad in de residentie van de kardinaal bij Poznan. Glemp had Van den Broek verteld dat de kerk in Polen zeer bezorgd is over de sfeer van moedeloosheid in het land en het gebrek aan motivatie onder de bevolking om de economi sche problemen aan te pakken. Van de Broek heeft gisteravond nog bloemen gelegd bij het graf van pa ter Jerzy Popieluszko, de priester van Solidariteit die in oktober 1984 door agenten van de Poolse geheime dienst werd vermoord. Na Polen staat een bezoek van Van den Broek aan Hongarije op het pro gramma. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Dijk van Binnenlandse Zaken zal op Prins jesdag komen met verdere voorstel len voor de arbeidsvoorwaarden en werkgelegenheid van de ambtenaren voor dit en voor volgend jaar. Die komen bovenop het akkoord dat hij met de middelbare en hogere amb tenaren afsloot en dat hoe dan ook on derdeel van zo'n akkoord zal uitma ken. Dat staat in een dinsdag verstuur de brief van de minister aan de vier centrales waarmee hij onderhandelt. Van Dijk sloot vorige week zeer tegen de zin van de FNV- en CNV-ambtena- ren en van het onafhankelijke Ambte- narencentrum een akkoord met de CMHA. In ruil voor een inkomensver betering voor middelbare en hogere ambtenaren kreeg Van Dijk steun Gevangenbewaarder Gino Calandra (m.) wordt in gezelschap van zijn zoon I r. i weggeleid, nadat hij een week lang met 27 anderen gegijzeld is geweest. ROME (AP) - De opstandige gedetineerden, die in de ge vangenis op het Italiaanse eiland Elba een week lang 28 mensen gijzelden om een aftocht af te dwingen, heb ben dinsdag hun actie opgegeven en alle gijzelaars on gedeerd vrijgelaten. De gedetineerden besloten zich over te geven na overleg met vier advocaten in aanwezigheid van een Italiaanse vertegenwoordiger van Amnesty International. Ze had den aanvankelijk gedreigd hun gijzelaars te doden als de autoriteiten geen helikopter beschikbaar stelden om te ontsnappen van het eiland. De regering weigerde de verlangde helikopter en stond er op dat de gijzelaars werden vrijgelaten alvorens con cessies in overweging zouden worden genomen. Officier van justitie Antonino Costanzo zei dat de deelnemers aan de opstand gestraft zouden worden, maar hij gaf toe dat de autoriteiten verbetering van de omstandigheden in de gevangenis zullen overwegen. Giampaolo Galletti, een van de 16 gevangenbewaarders die gegijzeld waren, zei dat de opstandelingen gewa pend waren met twee pistolen, vier messen en vier zelf gemaakte bommen. De opstand werd geleid door Mario Tuti, een rechtse ex tremist die veroordeeld is wegens moord op twee poli tiemensen en staatsondermijnende activiteiten. voor een verlaging van de VUT-leeftijd tot 60 jaar. Met het akkoord, dat nog door de ministerraad moet worden goedgekeurd en ook nog in de Kamer ter discussie zal staan, is 795 miljoen gulden gemoeid. De andere centrales haakten in een eerder stadium al af, omdat ze dat te weinig vonden. In het ambtenaren- overleg van vandaag legt Van Dijk het akkoord met de CMHA voor aan de an dere centrales, die het zullen afwijzen. Overleg tussen Van Dijk en de Kamer over het akkoord gaat vanavond niet door, omdat PvdA-woordvoerder Al ders is verhinderd. Van Dijk liet al eerder weten bereid te zijn extra geld te zoeken in de sfeer van de VUT, waarvan ruim honderd mil joen gulden ten goede kan komen aan de ambtenaren. Bovendien mogen de ambtenaren praten over de besteding van geld dat vrijkomt door een verla ging van de jeugdlonen, wat in het eer ste jaar 30 en in het tweede jaar al 70 miljoen gulden oplevert. Blijkens Van Dijks brief mag dat geld worden ge bruikt voor de arbeidsvoorwaarden en werkgelegenheid voor dit en volgend j aar en zal hij binnenkort Prinsj esdag) met voorstellen komen. De minister neemt in zijn brief wel een voorschot op de besteding van het geld. Hij denkt aan een verbetering van de onregelmatigheidstoeslag, gro tere verschillen in beloning en het ge lijk behandelen van huwelijk en ande re samenlevingsvormen. De drie ambtenarenbonden worden hiermee opnieuw geconfronteerd met een beperking van de „vrij onderhan delbare ruimte", waarop hun mede werking tot nu toe vastliep. In een hoorzitting van de vaste commissie voor Ambtenarenzaken, dinsdagmid dag in de Tweede Kamer, benadruk ten de FNV- en CNV-ambtenaren en het AC dat nog eens. Advertentie iAdvertentie oh EINDELIJK (nog 1 dag geduld). Steunverlening aan nood lijdende bedrijven is vrij wel over de gehele wereld een geaccepteerde zaak. Tal van overheden hebben er zelfs hun economisch beleid op afge stemd: subsidies aan bedrijven bij in vesteringen, kredieten of krediet garanties bij export, forse geldelijke bijdragen als ondernemingen zich in een bepaald gebied willen vestigen, kortom de overheid gaat in haar voor- waarden-scheppend beleid voor het bedrijfsleven soms erg ver. Het be kendste voorbeeld in Nederland is de miljarden verslindende operatie om de scheepsbouwgigant van destijds, het RSV-concern, op de been te houden. Daar speelde vooral de instandhou ding van werkgelegenheid voor vele duizenden arbeiders een belangrijke rol. Politiek gezien werd het als een slechte zaak beschouwd RSV aan zijn lot over te laten, reden waarom er steeds maar weer overheidsgeld in het concern werd gepompt. Zeker op het laatst tegen beter weten in, zoals een parlementaire enquêtecommissie vo rig jaar moest vaststellen. De naweeën van het RSV-debacle zijn in Zeeland voldoende bekend. De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen, toen één van de weinige gezonde delen van het con cern, kon als 'kleine zelfstandige' slechts overeind blijven door een grootscheepse reddingsoperatie in Zeeland. Dank zij een forse financiële injectie van vijftig miljoen gulden - ge zamenlijk door gemeenten en provin cie uit de winst van het semi-over- heidsbedrijf PZEM beschikbaar ge steld - kon de werkgelegenheid bij De Schelde behouden blijven. In feite was het dus de bevolking van Zeeland die het Vlissingse bedrijf van de onder gang redde. De hulp van provincie en gemeenten was, om het maar eens overdreven te zeggen, een geschenk uit de hemel. De staten van Zeeland maakten er wèl de kanttekening bij dat het om een eenmalige, op zichzelf staande, zaak ging. Zo in de trant van: dat kunnen we één keer doen en het is nog de moeite waard ook, maar daar moet het bij blijven. Nu bekend is geworden dat gedepu teerde staten van Zeeland een zelf de soort gedragslijn willen volgen voor de noodlijdende scheepsreparatiewerf Scheldepoort - behorend tot de KMS - komt de vraag weer aan de orde hoever de provinciale overheid kan gaan met steunverlening aan bedrijven. Schel depoort heeft tien miljoen gulden no dig om een nieuw dok aan te schaffen, waarmee het bedrijf - zo'n vierhon derd werknemers - op de been zou kunnen blijven. Hoe hard dat gegeven is, is moeilijk vast te stellen. Gisteren nog kwam uit het Rotterdamse het be richt. dat driehonderd man zijn ontsla gen bij een reparatiewerf. Dat is niet zo verwonderlijk als men weet, dat er in die sector nauwelijks een droge boter ham te verdienen is. Tien miljoen gul den voor het behoud van vierhonderd werkplekken kan onmogelijk een hoge prijs worden genoemd, maar in het licht van de ontwikkelingen op de na tionale en internationale scheepsrepa- ratiemarkt kunnen de verwachtingen niet hooggespannen zijn. Met andere woorden: welke garantie is er dat een nieuw dok van tien miljoen gulden de huidige situatie drastisch kan veran deren? Er zijn overigens heel wat meer fac toren bij de afweging in het geding; zaken, waarmee de staten van Zeeland nadrukkelijk te maken hebben. Blij kens uitlatingen van de fractiewoord voerders hebben de staten sterke aar zelingen. Het aantal vragen dat tevo ren moet worden beantwoord is dan ook legio. Om er enkele te noemen: is de provincie het geëigende apparaat om bedrijven op de been te houden? Zo ja, hoe en op welke wijze wendt zij de schaarse middelen aan? Is er al niet snel sprake van een precedentwer king? Gelden voor bedrijven als M. en T. International (dat vorige week voor al zijn personeel ontslag heeft aange vraagd) en voor Hoechst (dat door een eventueel fosfaat-verbod honderden arbeidsplaatsen dreigt te verliezen) dezelfde normen en overwegingen als voor Scheldepoort? Of vragen multi nationals toch weer een andere bena dering? Vragen en nog eens vragen, die alle een bevredigend antwoord moe ten krijgen alvorens de provincie - hoe goed ook bedoeld - zich in nieuwe avonturen stort. Wil dat nu zeggen dat steun aan noodlijdende bedrijven, wier voortbestaan op het spel staat, zonder meer achterwege moet blijven? Nee, natuurlijk niet. Het initiatief van de verantwoordelijke gedeputeerde Bar- bé verdient zeker waardering. Maar definitieve besluiten kunnen pas geno men worden op grond van gedegen on derzoek en na een zorgvuldige afwe ging van belangen. Het belang van de werkgelegenheid staat terecht hoog genoteerd; moet ook hoog op de priori teitenlijst staan omdat er belangen van individuele mensen en gezinnen mee zijn gemoeid. Er valt niet aan de conclusie te ontkomen dat de zorgvul digheid van besluitvorming gebiedt dat alle factoren worden meegewogen, óók die factoren die negatief uitvallen. Het (goede) doel heiligt geenszins de middelen. Als in die geest naar een be slissing wordt toegewerkt - hoe die dan ook uitvalt - weten de betrokken politici, dat zij naar eer en geweten hebben gehandeld. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1