PZC W/EEK-UIT Leeftijdsgrens regeling remigratie naar 50 jaar Slechte zomer breekt records 'ederland kan meer doen gen vervuilers zee de PZC vandaag OMPROMIS CDA-WD kabinet voor linimumloon anaf 24 jaar NOG HAARDEN VAN VERZET Zonneveld: kwestie van rekenen Later opklaringen 30e jaargang no. 203 aterdag 29 augustus 1987 ZEELAND IN HET JAAR 2050 WEEK-UIT pagina 19 óók PZC legels Overmacht In brand Defensie Koopkracht Berispt Veertien Onveilig Havens Daling Neerslag Treinverkeer in Italië gestremd Eerst wolkenvelden, later opklarin gen. Maximum temperatuur rond 20 graden. ;S HAAG (ANP) - Nederland krijgt er mogelijkheden om actie te on- rnemen tegen alle buitenlandse «pen die op de Noordzee een ern- ge bedreiging vormen voor onze st door verontreiniging met olie, emicaliën en andere stoffent. De inisterraad is vrijdag akkoord ge- an met een wetsvoorstel van deze ekking van minister Smit-Kroes t gaat om het .voorkomen, beper ken of ongedaan maken van schadelij ke gevolgen van ongelukken op de Noordzee". Het wetsontwerp stoelt op internationaal verdrag inzake optre den in volle zee bij ongevallen. Aan vankelijk was dat alleen gericht op be strijding door olie, maar aanvulling met een protocol maakt dit verdrag ook optreden mogelijk tegen veront reiniging door bepaalde andere stof fen. X uthanasie lijft ftrafbaar |EN HAAG (GPD) - Het kabinet is het gisteravond eens gewor- [en over de euthanasiewetgeving. Daarmee is een groot poli- iek probleem dat de regeringspartijen CDA en VVD tijden ing heeft verdeeld tot een oplossing gebracht. Het betreffen- ie wetsontwerp is gisteren voor nader advies naar de Raad an State gestuurd. Dit heeft minister-president Lubbers gis- ravond meegedeeld naar afloop van de wekelijkse minister- iad. ern van het compromis tussen beide lalitiepartners, dat eerdere adviezen an de Raad van State vrijwel op de jet volgt, is dat euthanasie in begin- lstrafbaar blijft. Daarnaast heeft het abinet een aantal uitzonderingsbe- alingen geformuleerd, waaronder en vervolging wegens euthanasie in de arts zal plaats vinden. ader de volgende omstandigheden er volgens het wetsontwerp geen irake van euthanasie: I het staken of niet instellen van een pandeling op uitdrukkelijk en ern- ftig verlangen van de patient; I het niet instellen of staken van een jehandeling in die gevallen, waarin behandeling naar heersend me- |isch inzicht zinloos is; het verrichten van een medische landeling of het toedienen van een ge- leesmiddel om een 'ernstig' lijden te plichten, die als bijkomend gevolg lidt tot een verhaasting van het over- Ijden. levens wil het kabinet een aantal prgvuldigheidseisen laten opnemen, laaraan de arts zich dient te houden, lanneer hij in gaat op 'het uitdrukke- Ijk en ernstig verlangen' van een pa- lent tot levensbeëindiging. De be- Jngrijkste daarvan zijn; de arts moet Ie patient voorlichten inzake zijn si- Jatie; hij moet er van overtuigd zijn lat de patient zijn besluit vrijwillig en la ampele overweging heeft genomen, lerder mag een 'levenstestament', waarin de patient aangeeft onder wel- le omstandigheden hij zijn leven wil Jten beeindigen, niet ouder zijn dan fijf jaar. Ook moet de arts een of meer a's hebben geraadpleegd. Ten- lotte wordt de arts verplicht uitvoerig (ver het geval te rapporteren. Voor pa lenten jonger dan 18 jaar geldt dat de iaaste familie zich met het besluit poet kunnen verenigen. f'anneer de arts er van wordt ver lacht dat hij zich niet aan die regels (eeft gehouden, kan hij een beroep loen op overmacht. De rechter beoor- (celt dan of er inderdaad sprake was tan overmacht. |r komen geen nieuwe voorschriften pzake de verklaring van overlijden. Is |i' sprake van een natuurlijke dood, Jan geeft de arts een dergelijke verkla- (tag af. Is er sprake van een niet-na- luurlijke dood, dan komt die verkla- |ng er niet en zal de gemeentelijke pEN HAAG (ANP) - Het minimum loon gaat 1 januari 1988 voor 23-jari- ïcn met 15 procent omlaag, conform pi huidige percentage voor 22-,jari- |cn. De maatregel geldt alleen voor Inemve gevallen en voor alleenstaan- ren met een minimumuitkering, pet kabinet is vrijdag op voorstel van minister De Koning i sociale zaken en werkgelegenheid) akkoord gegaan et afschaffing van het minimumloon fpor 15- tot en met 17-jarigen en verla- |"ig van het minimumloon van 23-jari- |eji tot 85 procent. Het minimumloon leidt in in het voorstel van het kabinet pet ingang van volgend jaar pas voor fHarigen. Het kabinet denkt met deze "Maatregelen jongeren meer kansen te ftinnen geven op de arbeidsmarkt. !,et name degenen met een lage oplei- png. lijkschouwer een onderzoek instellen naar een mogelijk misdrijf. Beide regeringsfractie in de kamer, CDA en VVD, toonden zich gister avond tevreden over het compromis. Het CDA stelde vast dat aan de straf baarheid van euthanasie niet wordt getornd. VVD-woordvoerder Her mans was vooral te spreken over het feit dat de bestaande rechtsgang in feite niet wordt gewijzigd. De opposi tiepartijen PvdA en D'66 vrezen daar entegen dat de euthanasiepraktijk moeilijker zal worden. De artsenorga nisatie KNMG betwijfelde of er wel voldoende zekerheid komt over de re latie tussen de zorgvuldigheidseisen en een eventuele straf. MANILA Zwaarbewapende rebellen tijdens hun vergeefse poging het omroepstation Channel-4 nabij Manila te verove ren. Opstand Filipijnen in Manila onderdrukt (Van onze correspondent) MANILA In de Filipijnse hoofdstad Manila werd gisteravond op enkele plaatsen nog hevig gevochten, maar de vijfde poging tot een staatsgreep die president Corazon Aquino sinds haar aantreden kreeg te verduren is definitief mislukt. De regeringsmili tairen onder leiding van generaal Fi del Ramos zeggen de situatie onder controle te hebben. De gevechten heb ben tenminste 55 doden geëist. Onder de gewonden zijn veel burgers. De belangrijkste haard van verzet die gisteravond overbleef was het hoofd kwartier van het Filipijnse leger, dat nog steeds in handen is van de opstan delingen. De Aquino-getrouwe troe pen hebben de basis met tanks en pantserwagens omsingeld. Volgens onbevestigde berichten heeft de rebel lenleider, kolonel Gringo Honasan, MOSKOU (ANP) - Het Nederlands heren hockeyteam heeft vrijdag de finale bereikt van het toernooi om het Europees kampioenschap. Oranje, al geplaatst voor de Olympische Spelen van Seoel 1988, won te Moskou in de halve finales met 2-1 van West-Duitsland. Tegenstander in de finale is zondag Engeland, dat eerder op de dag met 2-0 van de Sovjetunie won. Op de foto: vreugde bij het Nederlands team nadat Theodoor Doyer irechts i de stand op 2-0 heeft gebracht. Geheel links Eric Parlevliet en in het midden Tom van 't Hek. zijn mannen verlaten. Met een heli kopter zou hij uit het kamp vertrokken zijn. Op het eind van de middag schoten straaljagers van de aan Aquino loyale luchtmacht het legerhoofdkwartier met raketten in brand. Muitende sol daten gaven zich daarop massaal over, maar de bezetting van het hoofdkwartier en bijbehorende ter reinen duurde gisteravond voort. De regeringstroepen hebben de vier te levisiestations, die in handen van de rebellen waren gevallen, heroverd. De opstandelingen rond het station van de staatstelevisie verschansten zich in een hotel. Bij het vallen van de avond beschoten gevechtshelikopters de ver schanste opstandelingen, die zich daarop overgaven. Ook de lucht machtbasis bij Manila is weer in han den van de regeringsmilitairen. In het presidentiële paleis Malaca- nang verscheen president Cory Aqui no voor de camera's. De Filipijnse pre sident oogde aangeslagen en ver moeid. Aquino verklaarde de opstan delingen, die door haar als 'verraders' werden aangeduid, deze keer zonder genade te zullen aanpakken. Zij eiste een onvoorwaardelijke overgave. De Filipijnse president vertelde verder dat tijdens de aanval op het presiden tieel paleis haar zoon en vier lijfwach ten in de vuurlinie raakten. Haar zoon, Nonoy, is lichtgewond. Drie lijfwach ten lieten het leven en de vierde is zwaargewond. Enkele regionale commandanten bui ten Manila zijn nog op de hand van de opstandelingen. (Zie ook pagina 4) Defensie start volgende maand een actie om 2000 man extra dienstplichtigen onder de wa penen te krijgen. PAGINA 2 De koopkracht gaat volgend jaar volgens het Centraal Plan Bureau voor iedereen omhoog. PAGINA 3 De Amsterdamse Beurs heeft twee directieleden van het in- formaticabedrijf Datex be rispt. PAGINA 5 Veertien Nederlanders komen in actie tijdens de wereldkam pioenschappen atletiek, die dit weekeinde in Rome beginnen. PAGINA 6 Zeeland is nationaal gezien een verkeersonveïlige provin- PAG.NA 9 De faciliteiten van de havens van Temeuzen en Vlissingen moeten worden uitgebreid om de concurrentiepositie te handhaven. PAGINA 11 Het bouwprogramma voor Zeeland toont een verdere da ling van het aantal te bouwen huizen. PAGINA 13 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 5 Sport: 6 en 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Nederland in het jaar 2050. Zeeland als woonparadijs na de teloorgang van de industrie Kunst: nieuwe vertaling Belle van Zuylen en Theater complex aan het Haagse Spui van wereldallure De anti-re volutionairen van de Vendée radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23, 25 M&T Chemicals op de tocht. Doodklap of redding? Een klein gevecht in het Sloe Polio de wereld uit. Zeeuwse Rotarians op de bres Valse paspoorten kosten de bedrij ven handenvol geld Rotterdam en Amsterdam investeren miljoenen in hun havens Interkerkelijk Vre desberaad jubileert Nederlandse boeren zetten de stap naar Brazilië Het Zondagsblad. wens en werkelijkheid PSV-AJAX. de wedstrijd van het seizoen. PAGINA 27, 29, 31, 33, 35 DEN HAAG (ANP) - De leeftijdsgrens voor kandidaat-emigranten die aan spraak willen maken op de regeling voor werkloze en arbeidsongeschikte oudere buitenlanders met een maan delijkse uitkering om naar hun thuis land terug te keren, gaat omlaag van 55 naar 50 jaar. DE BILT (ANP) - Het KNMI in de Bilt heeft uitgerekend hoe nat, som ber en koud de zomer van 1987 is ge weest. In de weerstatistiek werden vele records gebroken. Zo was juni met slechts 93 uur zon de somberste zomermaand van deze eeuw, kwam er sinds 1957 in juli niet zoveel on weer (op 9 dagen) voor en was het de ze eeuw de eerste tien dagen van au gustus met een gemiddelde tempe ratuur van 13,6 graden Celsius nog nooit zo koud. Dit heeft het meteoro logische instituut vrijdag meege deeld. Normaal telt een zomer volgens het KNMI 24 dagen die weerkundigen als ..warm" aanmerken. Deze zomer had er slechts ongeveer zeven. Juni had geen enkele warme dag. juli vijf en augustus slechts twee. Alleen in 1962 was het deze eeuw nog slechter toen slechts vier warme dagen wer den opgetekend. Warme zomers van 1947.1959 en 1976 telden respectieve lijk 78. 52 en 55 warme dagen. Vooral in juni was de temperatuur veel te laag. In De Bilt werd het niet warmer dan 13.8 graden Celcius te gen normaal 15.2 graden. Deze lage temperaturen werden niet meer ge compenseerd door de vrijwel norma le temperaturen van juli en augus tus. Het neerslagpatroon had vooral in juli een uiterst grillig verloop. In bijna het gehele land werden hoe veelheden van 100 tot 260 millime ter uit de regenmeters afgetapt. Om gerekend is die 100 millimeter meer dan 100 liter hemelwater per vier kante meter. Normaal is in juli onge veer 65 millimeter in het Waddenge bied en omstreeks 90 millimeter in het oosten en zuidoosten van Neder land. Ook juni wordt door het KNMI een erg natte maand genoemd. De maand augustus heeft tot de 28e met ongeveer 80 millimeter een normale hoeveelheid neerslag gehad. De tota le ..Zomersom" bedraagt omstreeks 325 millimeter neerslag, tegen 235 millimeter normaal. Het KNMI bere kent de normale waarden op basis van de gemiddelden uit de periode 1951-1980. Juni was met minder dan 100 uur zonneschijn volgens het KNMI een extreem sombere maand. Ongeveer 210 uur zou normaal zijn geweest. Ju li had ongeveer de normale hoeveel heid zon. terwijl augustus eveneens somber zal uitvallen. De zomer was goed voor nog een (diepte(record: op 17 juli bedroeg de gemiddelde barometerstand over die dag 995.2 millibar. Dat was de laag ste barometerstand van deze eeuw in de maand juli. Over het algemeen was er deze zo mer wat minder wind dan normaal. Aan de kust kwamen ongeveer twaalf dagen voor met tenminste krachtige wind. Normaal is dat on geveer twintig. Een windhoosje richtte op 17 juli bij Oldebroek flin ke schade aan. Op 7 augustus wer den hoosjes waargenomen bij Lely stad en Westkapelle. De laatste had naar schatting van de kustwacht een doorsnede van tien tot twintig meter. Een vreemd verschijnsel dat zich op 4 april dit jaar al eens voor deed werd op 17 en 18 augustus her haald, toen door een zuidelijke stro ming Sahara-zand met de regen meeviel. Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met dit wijzigingsvoorstel van staats secretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid), waarbij de experi mentele remigratieregeling definitief wordt. De experimentele regeling gold voor oudere buitenlanders uit landen rond de Middellandse Zee of Suriname die hun levensavond in het thuisland wil len uitzitten. Ook werkloze en arbeids ongeschikte vluchtelingen en asielge rechtigden kunnen in aanmerking ko men. De Graaf stelt voor in de defini tieve regeling ook mogelijkheden te scheppen voor Grieken, Portugezen en Spanjaarden, zolang zij nog niet vallen onder de regels van het vrije ver keer van werknemers binnen de Euro pese Gemeenschap. De naam Zonneveld is een begrip in Zeeland. Vol uit kinderrevalidatiecen trum Zeehospitium Zonne veld geheten is deze instel ling in de loop van vele jaren synoniem geworden aan een uniek stuk medi sche en onderwijskundige zorg voor gehandicapte kinderen. Wie Zonne veld zegt, voegt er meteen Oostkapelle aan toe. In deze Noordwalcherse bad plaats zijn alle gebouwen van de in stelling gevestigd, tot en met een school voor meer dan honderd jeugdi ge gehandicapten, die er basis-of voortgezet onderwijs volgen. Aan de relatie Oostkapelle-Zonneveld komt nu voorgoed een eind. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben deze week - onder druk van staatssecretaris Dees van Volksgezondheid - besloten het zeehospitium Zonneveld te sluiten en de revalidatie in Goes te concentreren. Dat alles als onderdeel van een lande lijk spreidingsadvies van het College van Ziekenhuisvoorzieningen. Na Hulst is Oostkapelle de tweede plaats in Zeeland, waar een ziekenhuis ver dwijnt. De man achter de concentratie-ge dachte is staatssecretaris Dees. Voor hem is het vooral een kwestie van rekenen. Zonneveld heeft te veel bed den, hetgeen de kosten voor het rijk onnodig hoog houdt en het voldoet in de ogen van de staatssecretaris niet aan de spreidingsgedachte. Door aan zienlijk in te krimpen - van éénentach- tig naar tien jeugdrevalidatiebedden - bespaart het rijk een aardig bedrag. Dat is in een tijd van bezuinigen op de dure gezondheidszorg mooi meegeno men, moet de bewindsman hebben ge dacht. Het verhaal van Dees heeft ech ter een vervolg. Wat hij met de ene hand wegneemt, geeft hij met de ande re weer gedeeltelijk terug, zij het in een andere vorm. Naast de sterk vermin derde jeugdrevalidatie, krijgt Zeeland vijfentwintig bedden voor revalidatie van volwassenen, terwijl Temeuzen wordt uitgerust met een dependance voor behandeling van revaliderende volwassenen. Alle menselijke aspecten buiten be schouwing gelaten, zoals de ge dwongen verhuizing naar Goes en de invloed die zo'n operatie kan hebben op de jeugdige patiëntjes van Zonne veld, komt Zeeland er per saldo niet slecht vanaf. Het totaal van de gezond heidszorg in deze provincie wordt op een hoger plan getild, met overigens een te groot verlies aan beddencapaci teit voor de jeugdrevalidatie. De bed denreductie van éénentachtig naar tien, terwijl er minstens vijfentwintig nodig zijn, kan niet anders worden uit gelegd dan een schromelijke onder schatting van de belangrijkheid van jeugdrevalidatie. In dit opzicht valt echter niet met Dees te praten. De ze kerheid waarmee hij zijn voorstellen doet en mensen voor het blok zet, ge tuigt van weinig respect voor zijn ge sprekspartners. Staatssecretaris Dees toonde de af gelopen maanden weinig conside ratie met Zonneveld. Het provinciaal bestuur zette hij onder zware druk: niet concentreren in Goes zou name lijk betekenen, dat Zeeland op termijn helemaal geen jeugdrevalidatie meer zou overhouden en dat zeker geen sprake zou zijn van revalidatiemoge- lijkheden voor volwassenen. Die kop peling heeft een grote verantwoorde lijkheid gelegd op diegenen binnen het dagelijks bestuur van de provincie - met gedeputeerde Don voorop - die nauw bij Dees' plan werden betrokken en die uiteindelijk het besluit moesten nemen. Gegeven de omstandigheden is er het beste van gemaakt. Eenmaal aan het idee gewend dat Zonneveld niet kon ontkomen aan gedwongen verhuizing, heeft het provinciaal be stuur er alles aan gedaan de voorwaar den ingevuld te krijgen, die tot een ho ger niveau van de kwaliteit van de volksgezondheid in Zeeland moeten leiden. In die zin heeft de staatssecre taris wél medewerking willen geven. Dat mag het dagelijks bestuur van de provincie als een verdienste worden aangerekend. Dim Advertentie UTRECHT (ANP) - Als gevolg van de hevige regenval en aardverschuivin gen is de grensverbinding Bellinzona- Chiasso via de Gotthard-tunnel tus sen Zwitserland en Italië al enkele da gen gestremd. Het kan nog wel enkele weken duren voordat de verbinding is hersteld. Treinen van en naar Italië worden zo veel mogelijk omgeleid via Domodos- sola (Simplontunnel) en reizigers moe ten daardoor rekening houden met vertragingen. schoenen en vrijetijdskleding Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur J

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1