c het woord uit midland MEEGROEIEN MET THE COMPANY ATERING efstuk presentatie Commentaar rené hoonhorst mentaliteit basis meegroeien joost van leeuwen ee-verkopen gebeurt alleen in uiterste nood. Voordat iemand horen krijgt dat het verlangde :ertje yoghurt of broodje kroket (verkrijgbaar is, is al het igelijke gedaan. Dat zegt J. iper, cateringmanager van Van cke. De firma Van Hecke verzorgt oedselverstrekking bij Dow emical. het contract met Dow staat dat volledig assortiment te krijgen iet zijn. We kunnen dus moeilijk jen: 'op is op'. Bovendien ben je cateraar gastheer. Service is echt ilig", stelt Kuiper, staat aan het hoofd van de ;eveer zeventig werknemers, die in kantines de Dowwerknemers orzien van eten en drinken. ,,Ik idcateraar ook niet zo'n mooi ord. maar ik kan geen Nederlands ;rip bedenken dat de lading dekt. edselverstrekker' is nu ook niet ecteen aansprekende term. We "mieren catering vaak als: het :strekken van eten en drinken aan jte groepen mensen. ds februari 1970 verzorgt Van cke de catering bij Dow Chemical meuzen. Het bedrijf is cateraar bij er dan vierhonderd drijfsvestigingen in Nederland en armee de grootste eringorganisatie in ons land. Van cke is onderdeel van de meest vangrijke Europese eringorganisatie Gardner irchant, die op haar beurt weer loort tot 's werelds grootste hotel- restaurantgroep Trusthouse rte. De cateringdienst van Dow itaat uit drie afdelingen: de idingsdienst, de kantinedienst en automatendienst. De dingsdienst zorgt voor de ciding van alle maaltijden en acks. Van de centrale keuken rdthet eten gedistribueerd over de kantines. De monteurs van de tomatendienst maken de 240 ;omaten op het Dowterrein schoon onderhouden ze. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 Eet-manager J. Kuiper. zo'n drie miljoen bekertjes koffie n Van Heckekantine is niet direct zodanig te herkennen. De drachtgever bepaalt hoe het eruit ten wat er verkocht wordt. )Dow geldt het 'open leksysteem'. Dow betaalt een vast drag voor de beheerskosten. „De zoeker van de Dow-kantines taaltwathij op zijn bord krijgt, lerniet. De kosten voor het rsoneel, de organisatie, het koken het vervoer zij n voor rekening van 'W. Als Dow zegt 'We willen dat er ;e dag biefstuk op het menu staat or drie gulden' dan vinden wij dat ma. Maar alles wat het meer kost in die drie gulden is, naast dat vaste l voor de beheerskosten, voor (ening van de opdrachtgever", lus Kuiper. nde kosten zo goed mogelijk in de nd te houden, voert Van Hecke een akke administratie. „Tot op een setje brood is alles verantwoord. Je ntop die manier bijna altijd tijdig sturen. Maar j e weet natuurlij k oithelemaal precies hoeveel je dig hebt. En bijvoorbeeld groente nje moeilijk blijven opwarmen, is je zult altijd dingen moeten weggooien. We proberen dat echter wel tot het minimum te beperken." De catering-manager vindt veel voldoening in zijn werk. „Collega's kunnen vaak moeilijk voorstellen dat ook het werken in bedrijfskantines heel bevredigend kan zijn. Ik zit hier nou negen jaar en vindt het toch telkens weer een uitdaging. Nou moet ik er direct aan toevoegen dat dat voor een groot deel komt door de vrijheid die je van de opdrachtgever krijgt. Hier bij Dow hebben we toch redelijk wat ruimte om leuke dingen te doen." Bij leuke dingen denkt Kuiper bijvoorbeeld aan speciale actieweken. Ze hebben net een 'Tour de France-actie' achter de rug. „In de weken dat de ronde van Frankrijk verreden wordt, hadden we elke dag iets Frans bij de lunch. Een croissantje met Franse kaas, een Franse vissoep of ham Bayonne bijvoorbeeld. Daar kunnen onze medewerkers creativiteit in kwijt." Vooral de kantinemedewerksters doen er vaak veel aan om acties tot een succes te maken. Er worden folders en ander informatiemateriaal bij de VVV gehaald en af en toe wordt zelfs de kleding aangepast aan de speciale actie. Zo langzamerhand verandert het consumptiepatroon van de werknemers. „Maar we hebben ook een vegetarische actie gehad en dat loopt toch beduidend minder dan andere acties. Als we iets hebben wat ze hier niet kennen, bestellen de eerste kantinedames over het algemeen toch wat voorzichtig. De ervaring is dat iets onbekends toch wat moeilijker loopt dan de onvermijdelijke frikadel", voert Kuiper aan. De frikadel is Kuipers geliefde voorbeeldvoedsel. Ook bij het onderwerp 'presentatie' haalt hij de worst weer voor de dag. „Ik hoef niet zo nodig een fantastisch gearrangeerde schotel met fazant op te dienen. Aan een leuk aangeklede frikadel kan ik ook veel plezier beleven", legt hij uit. Het spijt hem wel eens dat hij de etenswaren niet nog) aardiger kan presenteren. „Wij moeten als bedrijfskantines aan ontzettend strenge eisen voldoen. Bijna alles moet apart verpakt zitten in plastic, maar het is natuurlijk veel mooier om een bak met verschillende salades te presenteren. Bij wegrestaurants mag dat bijvoorbeeld wel. Van Hecke krijgt binnenkort in een nieuwe kantine wel wat meer mogelijkheden om de etenswaren wat aantrekkelijker uit te stallen. „Nu riebben we lijnbuffets in onze kantines. Iedereen loopt met een blad langs het buffet. In de nieuwe kantine krijgen we verschillende 'eilanden'. Als je dan bijvoorbeeld melk wilt, hoefje niet op iemand te wachten die nog bij de koffie staat' aldus de catering-manager. Kuiper vindt het een uitdaging om met weinig middelen zoveel mogelijk te doen. „Aan de andere kant mogen de kantines ook niet al te gezellig worden, want dan blijft iedereen te lang zitten", lachthij. De kantines zijn sober en degelijk ingericht, maar hebben toch aanmerkelijk meer sfeer dan de vastgeklonken plastic stoeltjes van een willekeurig Mc Donaldsrestaurant of stationsrestauratie. Wel hanteert Van Hecke bij Dow ook het systeem van visualisering van de aangeboden waar. Op standaardjes hangen foto's van de verschillende gerechten. Dat één en ander tot tevredenheid functioneert zou afgeleid kunnen worden uit het minieme aantal klachten dat er jaarlijks over het eten binnenkomt. Bij de ingang van elke kantine liggen 'commentaarkaarten'. Daar worden er per jaar echter maar zeer weinig van ingevuld. „Meestal gaat het om een bepaalde snack die overdag erg veel gevraagd werd en daardoor niet meer tij dens de nachtdienst te krij gen is legt Kuiper uit. De weinige klachten die binnenkomen blijken vaak een ludieke oorzaak te hebben. „Zo hadden we eens klachten van steeds dezelfde man over koud eten met te weinig vlees. Een andere keer was het eten gloeiend heet, maar zat het bakje vol gaten en was het bovendien helemaal vervormd. Uiteindelijk bleek dat zijn collega's, die het eten bij de centrale kantine ophaalden, hem elke keer een poets bakten en de laatste keer was zijn bakje eten eerst met een snijbrander bewerkt. Dan hadden we ook nog eens klachten over een bepaalde automaat waar de koffie steeds niet zou smaken. Maar daar bewaarden ze de reservebekers naast de zeep." Dat er bij een bedrijf als Dow flinke 'hoeveelheden eten en drinken nodig zijn, illustreert Kuiper met wat cijfertjes. „We verkochten vorig jaar zo'n 83.000 liter soep, 128.000 liter melkprodukten, 280.000 stuks fruit en 57.000 warme maaltijden per jaar. Dan komen er jaarlijks alleen uit de automaten al zo'n kleine drie miljoen bekertjes koffie." foto's camileschelstraete Ze kwamen dit voorjaar bij alle Dow-werkne- mers in de bus. De Dow Core Values, in het Ne derlands de Dow Kernwaarden. Een grijs vel met in sierletters de boodschap van de plastic-company uit Midland (VS) voor haar worldwide vestigingen. Trefwoorden erin zijn succes, vrijheid, prestaties, kwaliteit, ethiek, gezondheid en milieu. Ze maken allemaal deel uit van de bedrijfsfilosofie die leert dat het niet voldoende is om goed plastic te maken maar dat de naam van je bedrijf moet klinken als een klok. Zoals een bezoeker van McDonalds-res taurants dient te weten dat hij - als alles goed gaat - niet alleen een redelijke hamburger koopt, maar ook een vriendelijke lach en een smetteloze wc. ..Gestadige winstgroei is essentieel om welvaart en welzijn van onze employés, aandeelhouders en klan ten veilig te stellen. De wijze waarop wij deze doel stelling verwezenlijken is even belangrijk als de doel stelling zelf. Van fundamenteel belang voor ons suc ceszijn de kernwaarden waarin wij geloven en die wij toepassen", luidt de inleiding van de Kernwaarden. Daarna geven de kernwaarden een verhandeling van hoe belangrijk klanten, produkten. bedrijfsvoering en vooral medewerkers zijn. De gemiddelde Dower in Terneuzen raakt er niet van onder de indruk. De Kernwaarden schijnen te horen bij een Amerikaanse bedrijf met een eigen bedrijfs cultuur en dat naar binnen en naar buiten toe aan image-building doet. IBM'ers die in Nederland com puters verkopen hebben dezelfde ervaring met hun moederbedrijf in de VS. Als ik bij mijn achterban over de Kernwaarden zou beginnen, zouden ze tegen me zeggen: joh, trek je overall aan en ga aan het werk" aldus de heer G. Emans uit Philippine, eertijds operator op een van de krakers en nu volledig opgeslokt door zijn werk als secretaris van de Ondernemingsraad van Dow. Hij heeft in zijn achttien jaar bij Dow geleerd dat de Amerikaanse verpakking van een in wezen simpele boodschap geen breed applaus krijgt. Nuchterheid loerde hem dat prettig werken tegen een goed loon het hoogste goed is. En Dow betaalt - zeker in verge lijking met andere industriën - heel behoorlijk. Vraagt een krant enkele Dowers om commentaar op hetgeen ze geacht worden als weede natuur te bel- yon, dan klinkt: „Ik verdien hier mijn boterham". Het, lijkt bijna een standaard-verontschuldiging voor veel Dowers en Emans zegt het met andere woorden nog een keer: „Ik pak uit die Kernwaarden wat ik belangrijk vind en verder kom ik hier alleen maar om te werken." Wat hij in die Kernwaarden dan zo belangrijk vindt is datgene wat hij in zijn OR- werk goed kan gebruiken. Zoals de zinsnede „Uit zonderlijke prestaties zullen worden aangemoedigd en erkend." De directie die dit zwart op wit belooft, mag er straks in de OR-vergadering op rekenen dat de Dow-winstcijfers gebruikt zullen worden om een verhoging van de salarissen te bepleiten. Ook al heeft de OR volgens de wet geen zeggenschap over dit soort arbeidsvoorwaarden. OR-voorzitter L. Paping verdenkt de collega's die de Kernwaarden wél vereren (er zijn er die ze inge lijst op het bureau hebben staan) lippendienst aan hun baas te bewijzen. „Ook de klantenkring laat dit verhaal als lippen dienst over zich heen komen. De klant kijkt naar de praktijk. En owee als die ziet dat het eigenlijk maar een stukje papier is, die Kernwaarden". Waarmee Paping niet wil zeggen dat het bij Dow alleen maar schone schijn is. Het bedrijf presteert goed. Wil en zal wellicht ook, net als IBM, vooraan komen te staan in zijn branche en standaard worden voor zijn concur rentie. „Als je naar de 21-ste eeuw toe wil met je bedrijf vraagt dat om een mentaliteitsverandering bij alle werknemers. Zoals klantgericht werken. Dat wordt er nu al jaren bij iedereen ingestampt en daarmee heeft Dow ook wel resultaten geboekt. Toen het be gon in de Botlek was het alleen maar bulk. De klan ten konden alle kleuren plastic krijgen zolang het maar wit was. Het enige wat van de werknemers ver langd werd was dat ze bij het vullen van de drums niet teveel morsten. Bulkproduktie is er nog steeds wel maar er zijn veel specialties bijgekomen. Die vra gen veel meer van de werknemers dan vroeger. Dow denkt dat als het boven regent, dan druppelt het be neden", zo verklaart Paping het aanreiken van de Kernwaarden vanuit het hoofdkantoor. Emans be aamt het. Hijzelf is niet ongevoelig gebleken voor het Woord uit Midland. „Het is wel puur Amerikaans. Je merkt het aan de managers. Dat zijn nog steeds Nederlanders maar voor hun carrière doen ze het op z'n Amerikaans. Het is ook bij mij gaan leven. Ik zit nu al zeven jaar in de OR en ik denk wel eens in een vergadering: wat sta ik nu allemaal te vertellen? Dat zou ik vijfjaar geleden nooit hebben gezegd. Ik betrap me er zelf op dat ik heel makkelijk praat over onze 'Core Values'. Als je je handen erin wast word je ermee besmet. De jon gens in de ploegen hebben het mij wel eens gezegd: je bent dezelfde Gerrit niet meer van vijfjaar geleden. Dat is waar. Die denkwijze wordt een deel van je le ven. Ik heb al zovaak mijn hoofd gestoten dat ik niet meer zo fel ben". „Employés zijn de basis van ons succes" zeggen de Kernwaarden. Paping: „Het wordt de hoogste tijd dat Dow dit re geltje in de praktijk gaat brengen. We waren vroeger vooral een kapitaals-intensieve industrie, maar we gaan een andere periode in, we worden man-power gevoelig. Vroeger waren de salariskosten maar een klein deel van de totale kosten maar nu gaan de ac countants steeds meer op de salarissen letten. Van de mensen die hier werken wordt ook steeds meer verlangd dat ze veranderen en bijleren. En ik vind dat dat onze mensen in die 25 jaar al heel veel zijn veranderd. De directie denkt dat zij er nog verder mee kan gaan maar voor veel oudere mensen is dat uitgesloten". Emans: „Wie hier als LTS'er is begon nen kan nog een keer op het MTS-niveau komen maar hoger kan niet meer. Dat moet de directie leren begrijpen". „De basis van het succes van Dow in Terneuzen is juist gelegd door de werknemers die nu al wat ouder zijn. Anders was deze vestiging nooit zo groot gewor den. Dié mensen hebben in die 25 jaar Terneuzen ge maakt tot de derde vestiging van Dow-global en de grootste vestiging van Dow buiten de Verenigde Sta ten", vindt Paping. Cursussen en trainingen zijn één onderdeel van het dagelijks leven in de 'stad in een stad' zoals Paping de plant in de Nieuw Neuzenpolder noemt. Een stad van 2700 inwoners, 27 fabrieken, een eigen brand weer, een eigen ziekenhuisje en een eigen politie. Dat wil zeggen een bedrijfsbewaking die ook op snel heidsovertredingen let. „Hier zitten ze alvast aan de 21-ste eeuw te prutsen", zegt Paping, „we hebben hier een eigen televisie-circuit. Dat lijkt normaal maar het is eigenlijk een proeftuin voor alle verande ringen die komen gaan". Dow is een van de weinige bedrijven die met een eigen televisie-studio en een eigen kabelnet zijn personeel op de hoogte houdt van de ontwikkelingen in produkten. De bedrijfsfilo sofie wordt ook via dit medium uitgedragen. 'Veilig heid' is altijd goed maar produktiviteit, kwaliteit en teamwork zijn de drie hoogtepunten van de laatste tijd. Projectmatig worden de drie doelstellingen in vele vormen uitgedragen. In interviews met werkne mers die hierin resultaten hebben bereikt en in toe spraken van de directie. Uit een interview met de nieuwe Dow-Benelux-directeur H. Kila Dow Nieuws van 7 juli) werd juist zijn opmerking over het belang van werken in een team tot de kop van het artikel verheven. Dow doet er alles aan om zijn mensen bij te laten blijven. Betrokken te laten zijn bij hun dagelijks werk in het klein en bij Dow in het groot. Ze mogen meegroeien met Dow als ze maar bereid zijn hun kennis te laten bijspijkeren en Paping en Emans zijn vol lof over de faciliteiten die Dow hiervoor be schikbaar stelt. „Ook veiligheid is iets wat hier al jaren leeft. De AR- BO-wet was hier allang geregeld voordat hij lande lijk werd ingevoerd. Ze zeggen hier ook. als iemand voor een derde keer zijn hoofd stoot tegen een pijp: misschien ligt het niet aan de man, maar aan die pijp. Dat is verstandig geredeneerd. Het levert Dow ook geld op. Minder ongelukken, minder verzeke ringspremie". Het zijn de tegenstrijdigheden in het personeelsbe leid die Paping en Emans de schoenen doen wringen. De tegenstrijdigheid bijvoorbeeld van enerzijds teamwork en anderzijds beloning naar prestatie. Emans: „Als ik samen met een maat een klus moet opknappen en we doen dat allebei zo goed mogelijk. Alleen omdat ik nou eenmaal een beetje meer kan, krijg ik er 150 gulden bij en mijn maat maar vijftig gulden; dan begrijp je toch wel dat er van teamwork niets meer terecht komt". De tegenstrijdigheid in enerzijds het Flexiplan (de Dow-variatie op arbeidstijdverkorting die de keus aan de werknemer zelf laat) en anderzijds het beleid van Dow om op alle afdelingen met een minimale bezetting te werken. „Die minimale bezetting werkt erg goed", zegt Pa ping, „in een economische crisis zitje nooit met een overschot aan werknemers en door de hoge werk druk krijg je je veertig uren met een zucht om. Dat Flexiplan is ook goed. Je laat de mensen helemaal vrij in hun keuze: meer geld of meer vrije tijd. Leg je beide systemen op elkaar dan werkt het niet. Wie meer vrije tijd wil kan het niet opnemen omdat hij geen collega's heeft om zijn werk over te nemen". „Je kunt die Amerikaanse methoden van beloning naar prestatie en zo'n Flexiplan niet zomaar invoe ren. Dat past niet", zegt Paping. En Emans: „in Ame rika werkt het nu eenmaal anders. De mensen uit Terneuzen die in Amerika op training zijn geweest die hebben gemerkt dat er zeer verschillend wordt gewerkt. De operators die mogen minder, daar aan de overkant van de grote plas. Bij een kleine storing wordt er daar al gauw gewacht op een onderhouds- man of een specialist. Als we hier een storing hebben proberen we die eerst zelf op te lossen. Dan kunnen we weer verder". Paping: „We zeggen niet: die Amerikanen zijn slech teriken. We respecteren hun cultuur. Maar de onze is toch anders. Zij zouden moeten proberen het ver schil te zien tussen beide culturen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 53