[ieuwe cursussen van het ZIKV Restauratie Sint Baafs wordt 2 ton duurder Polderfeesten Absdale PZC/ Streek ZEILEN OP OTHEENSE KREEK P OFD PLAAT Wim Bakker sterke winnaar Grieteloop TIO Oostburg wint veertiende sterrit Vrouw gewond bij botsing Terneuzen Automobiliste ramt drie auto's Belgische spits maakte water in Sas van Gent Feestmarkt in Brouwershaven INSDAG 26 AUGUSTUS 1987 |t PROGRAMMA MET NIEUWE EVENEMENTEN [wedstrijd - De HSV Aarden- 6 hield haar tweede wedstrijd voor kampioenschap 1987 op de Stiers ik te Aardenburg. De 34 deelne- s vingen gezamenlijk 30 kg vis. litslag: 1J. deBie, St.-Jorisb. 3100 gram, de Paepe, Eeklo, B. 2850, 3 M. Herpe- t, Aardenburg 2570, 4 r. Houttekeete, ize.B. 2160,5 R. Arnou, Deinze, B. 1760,6 eCraene, Waarschoot, B. 1410, 7 F. Sie- I Aalter, B. 1410,8 D. Forré, Blankenber- p. 1310, 9 W. van Damme, Watervliet B. 1.10M. Dierikx, Aalter, B. 1280. Verrassing ROND JAARWISSELING Overname Merensoos - Op 1 september |k de Hoofdplaatse ouderensoos len in het dorpshuis om 14.00 uur. rordt een bingo gespeeld en aan- ■tend is er een bespreking van de ftocht die de soos organiseert naar Id-Limburg. Deze tocht vindt op 8 |tember plaats. Versperringen BUURTFEEST UITGEBREID MET DERDE DAG LeUZEN - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige |ing (ZIKV) wil het komende seizoen verschillende |e cursussen beginnen. Met name het aanbod in Ter- In wordt flink uitgebreid. In samenwerking met de ïkschool worden cursussen algemene kunstzinnige ling en algemene cultuurgeschiedenis gegeven. Voor |en zonder baan zijn er cursussen tekenen en schilde- In textiel. Ir staan er drie nieuwe korte cursussen op het pro- |nla van het ZIKV in Terneuzen: kinderproject beel- e vorming, mode tekenen en illustreren en ontwerpen Ivaardigen van kleding. In Oostburg wordt poëzie aan het programma toegevoegd en in Huist kunstgeschiedenis en fotografie. De afdelingen van het ZIKV hebben alle hun eigen speciali teiten. In Hulst zijn dat de cursussen tekenen/schilderen/ grafiek en beeldhouwen. In Oostburg staan de volgende cursussen voorop: graflek/etsen-zeefdrukken, textieLzeef- drukken, boetseren/gebruikskeramiek en tekenen schilde ren/etsen. In Terneuzen heeft het ZIKV als specialiteit beeldhouwen/boetseren, tekenen/schilderen grafiek en modeltekenen'modelschilderen. Het ZIKV heeft zijn nieu we programma in een speciale cursuskrant gepresenteerd. De cursussen beginnen vanaf 31 augustus. ieuwe tent voor ildefeesten gezet Vrijwilligers werken met man en macht aan het opzetten van een nieuwe tent voor de Sluiskilse Gildefeesten SKIL Met man en macht heb- le organisatoren van de Gilde- :n in Sluiskil dinsdag een nieu- >esttent opgebouwd. Daardoor iet programma voor de feesten, jnderdag beginnen, ongewijzigd en uitgevoerd. Maandagavond let er op dat de storm flink wat nliet eten zou gooien. Eén van de tenten bleek niet bestand tegen indstoten en begon te scheuren, op zij werd platgelegd. De leve- er van de tenten had echter nog erde exemplaar geleverd, en de- :rd dinsdag in allerijl opgezet. tentencomplex, waar vanaf don- de traditionele Gildefeesten svinden, staat opgesteld op het noord. Naast bestuur en mede- ers hebben tal van plaatselijke ligingen en instellingen er ook dit weer voor gezorgd dat in Sluiskil eweldig festijn plaats kan vinden, ïccesformule van de laatste jaren handhaafd: een groots opgezette bibeurs, gratis voor iedereen toe- elijk, dit in kombinatie met diver- tracties en optredens. Een ander rdeel van de succesformule is de ekrant, een tachtig pagina's tel- informatieblad, dat in Sluiskil aan huis is verspreid. In de Gilde- t is nieuws over de Gildefeesten te en, een stukje geschiedenis en di- inlichtingen over Sluiskilse ver- ngen. itiegetrouw worden de Gildefees- op spectaculaire wijze geopend, aar heeft de organisatie beslag we- e leggen op de Nederlandse jeugd- pioenen motortrial Ludo en Alex de Broek uit Zundert. Zij geven lemonstratie van hun kunnen op [oor deze gelegenheid geheel 'ver fde' en 'beplantte' Groenoord. In Ihow van drie kwartier worden ve- Izarenstukjes op de motor uitge- Jd. waarna zij de trekking verrich- Ivan de gratis loterij waarin elke Iskillenaar meespeelt. It modeshows in de beurstent is de le avond gevuld met een optreden jan 'olksdansgroep Hava Naquila uit llwaarde en een volksdansgroep liet Hongaarse Györ. Fanfare en fretten geven met verschillende |edens het terrein een feestelijk ka- Idagmiddag begint het programma T een seniorenshow, verzorgd door iieuzenaar Carel Butler. Behalve lende liedjes, speelt hij met de Iskilse ouderen het bekende 'Ho- iLager'. Een bingo en een optreden 1 de Bejaardendansgroep Sluiskil len de middag vol. Vrijdagavond in een twintigtal Sluiskilse gele- Iheidsartiesten acte de présence in lsound-mix en playbackshow. Als J draad lopen daar tussen door de iische acts, die vorig jaar het pu lk op de banken bracht. ÏRDENBURG 'INGE arting - In het gemeenschaps- trum 'Malpertuus' in Clinge werd Iprijskaarting voor ouderen en ge- dicapten genouden, waaraan veer- personen deelnamen. De uitslag ;t: 1. A. Reunis uit Clinge, 2. J. de ger uit Clinge, 3. mevrouw Boone Hulst, 4. mevrouw De Block uit o. 5. mevrouw E. Calle uit Hulst. Zaterdag is de gehele dag doorlopend een braderie, rommelmarkt en uiter aard de Kombibeurs, terwijl op het ter rein naast de tent diverse spelen wor den gespeeld, waaronder gaaibol- en jeux de bouleswedstrijden. Om 21.00 uur speelt de Sluiskilse for matie Yankee Doodle Session en zij begeleiden later die avond de populai re zanger Albert West. Dankzij de steun van de dit jaar opgerichte onder nemersvereniging Sluiskil Samen Sterk '87 is ook deze avond voor ieder een gratis toegankelijk. Nieuw tijdens deze Gildefeesten is het uitgebreide zondagmiddagprogram ma. De bestuursleden van de Stich ting Gildefeesten komt deze middag met een verrassings programma met daarin opgenomen een spel waarbij iedere bezoeker de kans maakt een zesdaagse Rijn-Moeselreis te winnen. Ook de deelname hieraan is gratis. Eveneens zondagmiddag is er een de monstratie van een free style ski team. De skispringers maken acrobatische en lang niet ongevaarlijke sprongen van de skischans. De show van onge veer twintig minuten wordt zondag middag vier keer opgevoerd. In de tent worden door verschillende verenigingen wedstrijden gehouden. Zo kan elke bezoeker meedoen aan het dartspel, een karabijnschieting en kan men een kleinveetentoonstelling be kijken. Het sluitstuk en tevens hoogtepunt van de Gildefeesten vormt een optre den zondagavond van de Amsterdam se formatie Drukwerk. AARDENBURG - De restauratie van de Sint Baafskerk in Aardenburg kost ruim 800.000 gulden. Dat is bijna twee ton meer dan aanvankelijk was be groot. De rijksoverheid subsidieert de restauratie voor tachtig procent. Met de restauratiewerkzaamheden wordt rond de jaarwisseling begonnen. Na de restauratie neemt de rijksgebou wendienst (RGB) de St. Baafs wel licht helemaal in eigendom. De RGB en de kerkvoogdij van de hervormde kerk van Aardenburg hebben nu elk een deel van de kerk in eigendom. De oostkant van de St. Baafs is drin gend aan restauratie toe. Dit gedeelte van de kerk, dat in het midden van de 14de eeuw werd gebouwd, is van de Ne derlandse hervormde kerk. De oor spronkelijke kerk, die dateert van de 10de eeuw en in de 13de eeuw werd uit gebreid is al sinds de jaren '50 eigen dom van de rijksgebouwendienst. Het rijk nam dit gedeelte over na een uit voerige restauratie die duurde van 1947 tot 1956. Behalve het rijk, dragen ook de provin cie, gemeente en kerkvoogdij bij in de kosten van de restauratie. Een staten commissie besloot vorige week tien procent te subsidiëren, maar dat was nog gebaseerd op de oorspronkelijke begroting van 612.000 gulden. De com missie kan binnenkort een nieuw voor stel verwachten. De gemeenteraad van Aardenburg besluit in september over een collegevoorstel om 25.000 gul den voor de restauratie op tafel te leg gen. Het resterende bedrag moet de kerkvoogdij bij elkaar zien te krijgen. Daar voor zijn inmiddels contacten ge legd met het Prins Bernhardfonds en hetnationaal comité zomerpostzegels. De rijksgebouwendienst wil de St. Baafskerk graag zo snel mogelijk na de restauratie overnemen. Het Aar- denburgse gemeentebestuur is warm voorstander van een dergelijke over name, aldus burgemeester mr E. F. Jongmans. „Het is een hele goede op tie. Het betekent dat een last van de schouders van de gemeenteleden wordt genomen. Want het onderhoud is een gigantisch bedrag voor een re latief kleine gemeente. Ook de ge meente en de provincie hoeven niet periodiek middelen aan te spreken. In een tijd dat die overheidsinstellingen met kortingen van het rijk worden ge confronteerd is overname een goede oplossing." De leden van de Aardenburgse her vormde kerk moeten nog beslissen of ze hun deel van de kerk willen afstaan voor een symbolisch bedrag. Ze mogen de St. Baafskerk in ieder geval blijven gebruiken voor de diensten. Ook blijft het mogelijk concerten, zoals de Mat- thaus Passion, in de St. Baafs te hou den. Voorzitter P. Hoste van de kerk voogdij stelde dat de besluitvorming over de overname nog lang niet rond is. „We zitten in een beginstadium. Er zal veel geregeld moeten worden." Er is geen datum bepaald, waarop de kerkgemeente een uitspraak doet. MISKIL mdeltocht - Het wandelcomité 'iskil houdt woensdag 2 september 'zomeravond-wandeltocht over vijf don kilometer. Inschrijven is moge- vanaf 18.00 uur in café Atlanta aan k. Lelyplein in Sluiskil. De start is 18.30 uur. Iedereen die de tocht vol- ®gt. krijgt een medaille en voor lePen vanaf elf personen is een lePsherinnering beschikbaar. Han Deij uit Axel bij zijn kunstwerk 'Sperre', waarmee hij vorm heeft gegeven aan de versperringen die mensen overal als grens oprichten. ASSENEDE - De Assenedese polder ziet er deze week fleurig uit. Hon derd kunstenaars hebben indidivi- dueel of in groepsverband hun kunstwerken in de natuur tentoon gesteld. Na het centrum van Assen- de te zijn uitgereden, wijzen beel den langs de kant van de weg naar café Den Hoek. In het weiland daar naast staat een grote tent waar dit weekeinde artiesten en dichters hun repertoire ten gehore brengen. Er is een route van zo'n anderhalve kilometer uitgezet. Kris kras langs die route staan de verschillende kunstwerken opgesteld. „Het land schap leent zich tot één groots de cor, waarin menselijke scheppingen één worden met het immense werk van de natuur", prijst het program maboekje aan. De meeste kunste naars die exposeren zijn Belgen. maar ook enkele Zeeuws-Vlamingen zijn vertegenwoordigd. Han Deij uit Axel noemt zijn werk 'Sperre'. „Het staat voor de versperringen die men sen overal als grens oprichten. Van een eindje lijkt de afrastering on doordringbaar. Maar als je dichter bij komt. blijk je er toch nog door te kunnen", legt hij uit. Deij is een week bezig geweest om de palen waar het kunstwerk uit bestaan de grond in te boren. De Axelse kunstenaar is uitermate tevreden over de expositieruimte en de Belgische overheid. „Hier kan zo'n festival gewoon. In Nederland zie ik rijkswaterstaat of Staatsbos beheer niet zo gauw toestemming geven. Daar zou de overheid allerlei versperringen opwerpen", lacht hij. Ook het vandalisme woedt in België minder dan in Nederland volgens Deij. ,.De kunstwerken staan er alle maal nog. Bij ons zou er al veel meer kapot gemaakt zijn", denkt hij. Naast de beeldende kunst komen za terdag en zondag andere kunste naars aan bod. Belgische dichters lezen vrijdag- en zaterdagavond vanaf 19.00 uur voor uit eigen werk. Tevens kunnen be zoekers op beide avonden en vanaf zondagmidaag 15.00 uur genieten van jazz, Afrikaanse muziek en pop muziek. In de laatste categorie is Ri- chenel zaterdagavond vanaf 21.30 uur de grote klapper, menen de orga nisatoren. De rock 'n rollformatie Herb Mews and the Mules sluit het festival zondagavond af. T Het oostelijk deel van de Sint Baafskerk in Aardenburg dat binnenkort zal wor den gerestaureerd. ABSDALE - Wanneer vrijdagavond 28 augustus voor de zesde maal de Pol der-kermis in Absdale begint is dat in de eerste plaats een gebeurtenis waarop de bevolking van het buurt schap zit te wachten. Natuurlijk is eenieder welkom en met name het In ternationaal Concours Hippique dat zaterdag wordt gehouden, zal de lief hebbers van heinde en ver trekken. Maar wanneer aan de secretaris van de buurtvereniging wordt gevraagd wat het hoogtepunt is van de kermis, noemt hij als eerste de zeskamp. „Al is sportief gezien het Concours een hoogstandje", beaamt Henk van Dam me. De zeskamp, waaraan zes gezinnen deelnemen, wordt voor de eerste keer gehouden en opent de kermis vrijdag avond om 19.00 uur. De zes teams, die minimaal bestaat uit drie leden van een familie waarvan twee dames, moe ten de volgende onderdelen afwerken: ringsteken met crossfiets, kruiwagen race, skilopen, bloemschikken, een quiz en een lied zingen met als thema Absdale. Afwisselend wordt buiten en binnen, in de tent aan de Plaatstraat, dit programma afgewerkt. „En met na me aan het laatste onderdeel wordt op het ogenblik hard gewerkt door de deelnemers, wat voor de buurtbewo ners niet altijd even prettig is", verdui delijkt van Damme de inzet van de zes kampers. Zaterdag staat geheel in het teken van het concours hippique, met als hoogte punt de drielandenwedstrijd Polen- Nederland- België. Voor de organisatie hiervan tekent de landelijke rijvereni- ging en ponyclub „de Vossereijers Een groot bal besluit de dag van het concours en de tweede dag van de ker mis. Plaats van handelen de feesttent, waar het „Scheldekwartet" voor de nodige sfeer zal zorgen. Zondagmiddag om 13.00 uur komt eerst de jeugd aan bod. Voor de jong- T sten, tot 12 jaar, zijn er kinderspelen. Voor de oudere jeugd begint gelijktij dig een playbackshow. De deelnemers moeten zelf voor hun begeleidings- muziek zorgen en voor iedereen is er een traktatie. Om 16.00 uur begint een trekker-be hendigheidswedstrijd. De nu al inge schreven 25 deelnemers moeten met een door de organisatie beschikbaar gestelde wagen en trekker hun rijvaar digheid tonen. Ook zondagmiddag, maar dan in de Rolo-stallen, begint om twee uur een kermisschieting en een touwtrekwed strijd. Met een kaarting die 's avonds om acht uur begiknt wordt de Abs- daalse Polderkermis besloten. Van Damme: „Een druk programma: van daar dat we er voor het eerst een derde dag aan vast hebben geknoopt. Wel zijn we er van overtuigd dat het voor de buurtbewoners een goed program ma is. waarop we veel toeloop mogen verwachten". TERNEUZEN - Met een ruime voor sprong vierde Wim Bakker dinsdag een geslaagde rentree. De Terneuzen- se atleet was veruit de sterkste van al le deelnemers op de twaalf kilometer van de Grieteloop, waarvoor in totaal iets meer dan zeventig trimmers aan het vertrek stonden. Bakker zette zich meteen vanaf het startschot aan de leiding en liep uiteindelijk (voor Jaap Fremouw) gemakkelijk naar de over winning. Mare Groosman uit Hoek besliste de strijd op de acht kilometer in zijn voor deel. De overige overwinningen gingen naar Wilbert Murre (twee kilometer), Wim Buter (drie kilometer) en de Ter- neuzenaar Klip (vier kilometer). Fran- cisca Dieleman was de snelste dame op de twee kilometer. Yvonne de Gra ve won de vier kilometer lange trim- loop en Ingrid van Assche zegevierde op de acht kilometer. De uitslag: Twee kilometer: 1 Wilbert Murre, Terneuzen, 6.58; 2 Martin Oostdijk, Terneu zen, 7.14; 3 Robert Zeegers, Sluiskil, 8.21. Da mes: 1 Francisca Dieleman, Zaamslag, 9.35. Drie kilometer: 1 Wim Buter, Terneuzen, 10.26; 2 Darwin Kint. Terneuzen. 11.10; 3 Er- win Nagtegaal, Westdorpe, 11.37. Vier kilometer: 1H. Klip, Terneuzen, 16.47; 2 J. Florissen, Terneuzen, 17.00: 3 D. Floris- sen, Terneuzen, 17.24. Dames: 1 Yvonne de Grave, Terneuzen, 17.04; 2 Maria Valckx, Terneuzen, 17.54; 3 M. Verhelst, Terneuzen, 19.03. Acht kilometer: 1 Mare Groosman, Hoek, 28.10; 2 Hans van Tatenhove, Terneuzen, 28.29; 3 Peter Uvyn, Terneuzen, 28.51. Da mes: 1 Ingrid van Assche, Hoek, 38.49; 2 Elly Murre. Terneuzen, 38.50. Twaalf kilometer: 1 Wim Bakker, Terneu zen, 43.55; 2 Jaap Fremouw, Breskens, 44.50; 3 S. de la Ruelle, Acel, 45.08: 4 Piet Zeegers, Sluiskil, 45.10; 5 Jan de Jonge, Terneuzen, 46.34. OOSTBURG Toerclub TIO uit Oostburg heeft in het kader van de Zeeuwse Sterrittencompetitie de veer tiende sterrit gehouden. Aan de rit na men 96 personen deel. De uitslag: 1 TIO Oostburg, 18 pnt: 2 Wieler toerist Sluis, 17; 3 TC Sas van Gent, 16; 4 Freewheel Schoondijke, 12; 5 TC De Zwin hoeve, Retranchement, 11. De tussenstand in het klassement is: 1 TC Sas van Gent, 151 pnt; 2 Wielertoerist Sluis, 212; 3 Freewheel Schoondijke, 117; 4 TIO Oostburg, 107. Vandaag, woensdag, wordt in Schoon dijke De Comelis-sterrit gehouden door Freewheel Schoondijke. TERNEUZEN - Mevrouw De P. uit Os- senisse raakte maandagmiddag licht gewond bij een aanrijding, waarbij drie auto's waren betrokken. Ze werd met een hersenschudding naar het Juliana-ziekenhuis in Terneuzen ver voerd. Het slachtoffer kreeg op het kruispunt Guido Gezellestraat-Zuidlandstraat geen voorrang van J.T.H. uit Terneu zen. Nadat hij mevrouw De P had aan gereden botste deze op haar beurt te gen S. TERNEUZEN - De automobiliste A.M.S. (68) uit Terneuzen heeft maan dagmiddag drie geparkeerde auto's in de Bachlaan in haar woonplaats ge ramd. Om het tegemoetkomende ver keer te ontwijken ging mevrouw S. te ver naar rechts. Haar eigen auto en die van A.C.H. werden volledig vernield. De wagens van J.P.N, en M.W. liepen schade op. SAS VAN GENT Een voor de Glas fabriek in Sas van Gent afgemeerde Belgische motorspits, de Sirocco, maakte dinsdagmiddag zoveel water dat sleepdiensten met pompinstalla- ties te hulp moesten komen om water uit ruimen en machinekamer te pom pen. Een lek in de buurt van de schoef was de oorzaak van de wateroverlast. TERNEUZEN - Voor de derde keer houdt de Dow Zeilclub dit seizoen wedstrijden die meetellen voor het jaarbeker-klassement. Zaterdag van af 11.00 uur wordt op de Otheense Kreek aan de laser-, partner-, handi cap-, optimist- en surfplank catego rieën startgelegenheid gegeven. Het betreft de voorlaatste wedstrijd van dit klassement, waarvoor zondag 4 oktober de finales worden gehouden. Er worden drie manches gevaren na melijk om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur. De inschrijving is voor iedereen open en begint om 10.00 uur, de brie fing voor de deelnemers vindt plaats om 10.30 uur. Het wedstrijdsecreta riaat is gevestigd in een caravan bij de zuidelijke haven. Hier liggen de regle menten ter inzage en vindt omstreeks 17.30 uur ook de prijsuitreiking plaats. BROUWERSHAVEN De Brouwse middenstand houdt vrijdagmiddag een feestmarkt op de Markt. Uit gangspunt is een braderie voor de toe risten op Schouwen en de eigen bevol king met medewerking van hobbyis ten op het gebied van weven, spinnen, volksschilderkunst en kantklossen. In het middagprogramma, aanvang 14.00 uur, zijn tevens modeshows en demonstraties bloemschikken opge nomen. Verder vinden omstreeks 19.00 uur ter afsluiting van de feestmarkt optredens plaats van de Brouwse groep Het Vorenomme Orkest, drum band Apollo en de majorettes Apollo- nia.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 41