Drie weken gevangenis voor hardhandige uitsmijter Verbouwings uitverkoop SENSATIONELE MEUBELPRIJZEN Hontenisse, vakantieland? ZIKV begint nieuwe creatieve cursussen PZC/ provincie EEN TEGENMAATREGELENNEDERLAND Onderzoek oorzaak van problemen werkschip LATEN ZE ELDERS MAAR SCHAMPERKENS LACHEN... Ledenvergadering Tuinbouwveiling Zeeland in Kapelle Omzet Hoechst in eerste halfjaar met 12 pet omlaag TANDARTSREKENING SLACHTOFFER BETALEN Stichting geeft computercursus voor vrouwen HOORT ZIET A 15 JLST De Nederlandse overheid is niet van plan om tegenmaatregelen te nemen wanneer J Belgen besluiten om het gewraakte autowegenvignet in te voeren. Minister Smit-Kroes zal la officiële weg proberen om het Belgische kabinet van de invoering van 'het onzalige plan' af jbrengen. Dit liet een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat dinsdag Jsgevraagd weten. Steeds brutaler Niet verbaasd Noodweer Gedurende 1 week bij Meubelhuis De Schipper Ons oordeel is uw voordeel Na het enorme succes van onze mooie toon kamer in Arnemuiden, maken we nu ons Meubelhuis in Nieuwdorp GLOEDNIEUW Daarom bieden wij u een week lang in:# slaapkamers en linnenkasten tot bankstellen fauteuils bergkasten I I r I d ij voor sfeervol wonen korting! op vakantie 3ENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 elgië studeert nog op ijze tolheffing wegen West-Duitsland wordt momenteel l gedokterd aan een tegenmaatre- „Wij willen niet direct dreigemen- aan het adres van de Belgische lerheid zenden, dat heeft weinig zin. Jvendien is het wat kinderachtig Ik. Inmiddels heeft de minister pro- Jt tegen de voorgenomen maatregel Ingetekend bij de Europese commis- J en de Europese minister voor trans- Irtzaken, de Deen Kristensen. De for- fle weg bewandelen is volgens de mi- Eter op dit moment de juiste", aldus (ar voorlichter M. Zandbergen. Nederlandse overheid is door de llgen van het begin af slecht over de lorgestelde maatregel geïnformeerd. Boe de Belgen de tolgelden gaan in- fn is in dit stadium nog niet bekend, laar dat is niet zo belangrijk. Op dit loment zijn we bezig met pogingen te Tdernemen om de invoering tegen te jan", benadrukte hij. NEELTJE JANS - Rijkswater staat bezint zich op maatregelen I om te voorkomen dat - zoals maandagavond dreigde te ge beuren - schepen die dichtbij de stormvloedkering aan het werk zijn, door de openingen in de ke ring worden gesleurd. Medewer kers van de dienstkring Delta- kust zijn dinsdag begonnen na te gaan wat er de oorzaak van was dat het werkschip De Redder de avond tevoren in moeilijkheden is gekomen. Eind vorige maand nam de stroom een sportvissersboot met aan boord drie Belgen mee door de pijlerdam. De hengelaars kwa men er zonder kleerscheuren van af. Volgens J. W. Jeremiasse, hoofd beheer en onderhoud van de stormvloedkering, hebben het avontuur van de Belgen en de I problemen van De Redder niets met elkaar te maken. „Maar we I maken ons natuurlijk wel zorgen om iedere gebeurtenis van deze aard die zich bij de stormvloed kering voordoet", vertelt hij. De drijvende veiligheidslijn, die aan weerszijden van de pijlerdam op ongeveer één kilometer af stand van de kering is aange bracht, is ontworpen om vaartui gen zoals de sportvissersboot te gen te houden. Jeremiasse: „Maar een boot met een geringe diepgang en zijn kop op de stroom kan er overheen schui ven. Daarom hebben we in de waarschuwingen die bij de ha vens aan de Oosterschelde zijn opgehangen, watersporters en hengelaars aangeraden een an kertje te laten zakken of een lijn in gereedheid te houden zodra ze binnen het verboden gebied met de gele tonnen terecht komen en door de stroom in de richting van de drijvende lijn worden gevoerd. Want dan kunnen ze vastmaken. Die Belgen hadden ook van hun boot af kunnen springen en op een van de vlotten of een van de boeien van de drijvende lijn kun nen klauteren. Dan was het niet nodig geweest dat ze met boot en al door de kering zijn gedreven". De drijvende lijn bood maandag voor het werkschip geen uit komst. De Redder was bij de ke ring bezig de dorpelbalken te in specteren. Het schip was te laat weg om nog tegen steeds krachti ger wordende ebstroom op te kunnen tornen, waardoor het te gen een van de pijlers werd aan gedrukt. Jeremiasse wijst erop dat iedere donderdag een verga dering wordt belegd waarop rijkswaterstaat met de aanne mers die bezig zijn met de afwer king en onderhoud de werkzaam heden van de komende week be spreekt. „Iedere keer komt dan ook weer het veiligheidsaspect aan de orde", verzekert hij. „Maar hoe gaat het met dat soort dingen: je wordt steeds brutaler. Iedere schipper weet dat de stroomsnelheden bij de kering in korte tijd enorm sterk kunnen toenemen. Je moet zorgen datje voor die tijd weg bent. Maar als er nooit wat gebeurt, word je wat gemakkelijker. Maandag is er wat dat betreft een wekker afge gaan. Iedereen is weer wakker". «KAPELLE - De Coöperatieve Tuin- Ibouwveiling Zeeland (CVZ) houdt I woensdag 2 september een algemene I ledenvergadering. Op de agenda staat lender meer een toelichting op de gang I van zaken rond het koelen en sorteren |en een toelichting op de maatregelen I om de prijsvorming meer en beter via de veilingklok te doen plaatsvinden. De vergadering vindt plaats in het nieuwe veilinggebouw in Kapelle en |b°gint om 19.30 uur. Ook in België zelf heeft het kabinets besluit tot negatieve reacties geleid. De transporteurs in het land hebben laten weten weinig heil te zien in de tol heffing. Topambtenaar Louis Hom- broecks van het Belgische ministerie van financiën die nauw betrokken was bij de totstandkoming van het voor stel, zei dinsdat, dat er nog grote on duidelijkheid bestaat over de wijze waarop het vignet ingevoerd moet worden. „Er is door de ministerraad deze maand een principebesluit geno men tot invoering van de tolmaatre- gel, maar op intern vlak wordt nog be studeerd hoe dat in zijn werk moet gaan. Moeten er aan de grens tolhuis jes komen of gaan we de heffing op een andere wijze innen, daar is nog niets van bekend. Het enige dat vaststaat is de opbrengst voor de schatkist, die ge raamd wordt op circa 3 miljard Belgi sche francs (165 miljoen gulden", bena drukte Hombreocks. De hoge functionaris, die in opdracht van de Belgische minister van finan ciën, Mark Eyskens, de voor- en nade len van het p-lan op een rijtje heeft ge zet, verbaasde zich niet over de kri tiek die de afgelopen weken vanuit de buurlanden werd gespuid. „De invoering van het vignet kan door de EEG-perikelen bemoeilijkt worden. Dat is een zaak die vaststaat, maar nogmaals, het kabinet heeft een prin cipebesluit genomen. Het Belgische parlement moet zich nog over het voorstel uitspreken en het kan best zijn dat de invoering van de maatregel niet doorgaat. Bovendien is de minis terraad nog altijd gerechtigd om terug te komen op een eerdere beslissing. Of dat gebeuren zal, daar kan ik geen zin nig woord over zeggen", aldus Hom- broecke. De Belgische instanties verwachten dat de protesten uit Nederland en Bel gië nog niet zullen luwen. „Met name uit de toeristische hoek zullen er nog protesten worden aangetekend, maar ja, aangezien ons wegennet door zo veel buitenlanders wordt gebruikt, is dat niet zo vreemd. W'f> De grensovergang bij Zelzate: straks tolhuisjes AMSTERDAM/VLISSINGEN Hoechst Holland heeft over het eerste halfjaar in 1987 twaalf procent min der omgezet dan in dezelfde periode van vorig jaar; de omzet kwam de eer ste zes maanden uit op 633 miljoen gulden. De daling werd vooral veroor zaakt doordat minder fosfor en fosfor- produkten zoals fosfaten werden ge produceerd. De Hoechst-fabriek in Vlissingen draaide volop, mede doordat de zus- terfabriek in Knappsack als gevolg van brand uitviel. De omzet van Hoechst op de Nederlandse markt bleef maar weinig achter vergeleken bij vorig jaar. Voor heel 1987 wordt enig omzetherstel verwacht. De winst over het eerste halfjaar 1987 was iets lager dan over de vergelijkba re periode van vorig jaar. Een zelfde beeld wordt over het hele jaar ver-' wacht, en komt overeen met de ver wachtingen, die in mei werden uitge sproken. In Vlissingen is inmiddels be gonnen met de bouw van een fabriek voor de produktie van TAED, waartoe in juni was besloten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter mr. J. D. C. J. Janzen- van Oosten was slecht te spreken over de manier waarop de 24-jarige J. J. G. uit Halsteren het vak van uitsmijter uitoefende. Omdat hij twee bezoekers van de Goese discotheek l'Etoile veel te hardhandig aanpakte stond hij dinsdag terecht voor mishandeling. Zijn eerste slachtoffer maakte hij op 7 december vorig jaar toen er rond drie uur 's nachts bij een ruzie in de disco theek klappen vielen. G. kwam erbij om de orde te herstellen, maar ging daarbij dusdanig tekeer dat de jeugdi ge L. L. S. sindsdien twee tanden mist doordat G. hem in het gezicht schopte. G. beoefent in zijn vrije tijd het tai- boksen, een oosterse vechtsport. Op de zitting verklaarde G. dat hij S. na herhaalde dringende verzoeken om de zaak te verlaten alleen maar een 'knietje' in de maag gegeven had. De schade aan het gebit van S. zou veroor zaakt zijn door andere vechtersbazen die hem eerder al kopstoten hadden toegediend. Maar S. wist heel zeker dat het letsel pas na zijn contact met G. was ontstaan. Op 28 maart was het weer mis in l'Etoi le. Iemand vertelde G. dat de bezoeker H. B.bezig was glazen kapot te gooien. Dat was voor hem het sein om B. sa men met twee collega's de zaak uit te slaan. G. had overigens zelf niet gezien dat B. glazen stukgooide. B. kwam met de nodige builen en bloeduitstor tingen in het gezicht op straat te staan. G.'s collega J. V. moet voor zijn aan deel in deze mishandeling nog terecht staan. Hij had gevraagd zijn zaak uit te stellen vanwege zijn vakantie. G.'s misstap van 7 december vond plaats binnen een maand nadat hij door dezelfde politierechter wegens geweldpeging op Tholen was veroor deeld. Toen bleef de straf beperkt tot een boete en een week voorwaardelijk, maar mr. Janzen-van Oosten had hem toen al laten weten dat hij bij herha ling van dit soort delicten onherroepe lijk achter de tralies zou verdwijnen. Wat dat betreft hield zij haar woord en veroordeelde zij G. geheel overeen komstig de eis van de officier van justi tie mr. M. van Walraven tot vier weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk plus tenuitvoerlegging van die ene week van zijn vorige von nis. Als bijzondere voorwaarde ver bond zij aan de straf de verplichting dat G. binnen een jaar de tandartsre kening van S„ die vermoedelijk op on geveer 3000 gulden uitkomt, moet be talen. De politierechter ging voorbij aan het verweer van de advocaat mr. Sneep dat G. uit noodweer zou hebben ge handeld en daarom ontslag van rechtsvervolging moest krijgen. Zij vond dat het vak van uitsmijter een beroep op noodweer uitsluit, omdat het nu juist de taak van zo'n man is om dronken mensen en anderszins lastige bezoekers zonder problemen de zaak uit te zetten. G. werkt nog steeds in dezelfde discotheek. Een totaal andere benadering was er voor de Goesenaar E. G. (22), die even eens voor mishandeling terecht stond. G. had vorig jaar januari in zijn woon plaats J. K. geslagen en door een etala geruit geduwd en P. B. bedreigd met een stuk glas dat hij hem tegen de keel hield met de woorden: 'mee naar het politiebureau, anders snij ik je strot open'. Hoewel G. ook voor die tijd al verschil lende keren met de jusitite in aanra king was geweest, bleef hem een on voorwaardelijke gevangenisstraf be spaard, omdat hij zijn leven drastisch heeft veranderd. Hij heeft een goede baan, een vaste vriendin en een eigen woning en dat was voor de officier van justitie reden om een maand gevange nisstraf voorwaardelijk en honderd uur dienstverlening te eisen en daar naast nog een boete van duizend gul den. De politierechter bracht het aantal uren dienstverlening terug tot vijftig, omdat dit het gebruikelijke alternatief is voor een maand gevangenisstraf. De boete bepaalde zij op 600 gulden en zij zag af van het ten uitvoer leggen van een oude voorwaardelijke vrijheids straf. i Advertentie i 50 Meubelhuis Havenweg 24 4455 AP Nieuwdorp tel. 01196-12438 alleen in Nieuwdorp levering zo mo gelijk direct en a contant opslag is moge lijk Camiel Roctus op de Mariadijk in Kloosterzande: meer fiets- en wandelroutes Sinds de komst van burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen naar Honte nisse, begin 1986, timmert het gemeentebestuur van de landelijke Oost-Zeeuws-Vlaamse gemeente met vernieuwde geestdrift aan de pro motionele weg. Er verscheen een nota over dijkrecreatio, een plan werd uitgedokterd voor de reconstructie van het hart van de grootste gemeen tekern Kloosterzande en Kessen bedelde weliswaar tevergeefs om borden bij de ANWB om toeristen naar Hontenisse te lokken. Ook zonder die aanduidingsborden weten jaarlijks ettelijke duizenden mensen de weg naar de stillte en groene gemeente te vinden. De tenten, campers en caravans op de drie kampeerterreinen, die de gemeente telt getuigen hier van. Camiel Roctus, raadslid, 'Kloosterzande promotor' en stuwende kracht achter de plaatselijke VVV-afdeling in oprichting, is van mening dat 'het toeristisch portentieel dat de gemeente herbergt nog amper is aangeboord'. „Kijk. deze gemeente beschikt ove zeventien kilometer kust, verschil lende natuurgebieden en een ge- dweldig achterland. Dat is er, maar het ontbreekt helaas aan veel voor zieningen. In andere gemeenten hebben ze de afgelopen maanden schamperkes kunnen lachen om on ze plannen met de dijkrecreatie. Ze doen maar, ik zie er brood in. Als je alles op een rijtje zet, hebben we hier in Oost-Zeeuws-Vlaanderen de toe rist net zoveel te bieden als in Dren te. Dat is gewoon een vaststaan ge geven", betoogt Roctus. Hij is dan ook van mening dat een verdere uitbouw van de recreatie mogelijkheden aan de Westerschel- de gestimuleerd moet worden. „Ze de raadsleden en het college praten hier telkens over het binnen halen van industrie, maar dat is in mijn ogen een idee-fixe. Waar ze ei genlijk naar moeten zoeken is een project-ontwikkelaar die bereid is om bij die zeedijk wat recreatiebun galows neer te zetten, net zoals in Nieuwvliet en elders aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust is gebeurd. Dat zou zoden aan de dijk zetten, omdat er dan een mogelijkheid ge schapen wordt voor de verblijfstoe- risten om hier een week of wat te blij ven. Want eh, wees nou eerlijk, het merendeel van de mensen die met goed weer op de dijk liggen zijn na tuurlijk dagjesmensen en daar moe ten de mensen in de horeca-sector het niet echt van hebben", meent hij. Roctus, die elk weggetje en elk na tuurgebiedje in de gemeente als zijn broekzak kent, kan lyrisch worden als hij begint over zijn tochten door het polderland. „Ge kunt hier echt alles doen en zien, mar er is eigenlijk in heel de gemeente niemand, die de toerist vertellen kan wat er allemaal te doen valt, en waar hij of zij naar moet kijken. In deze gemeente zou eigenlijk iemand neer moeten strij ken die de promotie van deze regio op zie wil en kan nemen. De burge meester doet veel, dat is zeker, maar ge kunt die man toen maar moeilijk fiets- en wandeltochten laten uitzet ten. Dat kan niet", benadrukt hij. De oud-bankdirecteur, die als raadslid tevens lid is van de ge meentelijke adviescommissie voor midden- en kleinbedrijf, is van me ning dat in samenwerking met de gemeente Hulst op promotioneel vlak veel gedaan zou kunnen wor den. „Om een voorbeeld te noemen: hotelaccommodatie. Ik ben de afge lopen weken betrokken bij de orga nisatie van een grote reünie. Op een gegeven moment moesten we in de- ze regio onderdak zien te vinden voor zo'n zeventig mensen. Wij slaan aan het bellen en wat blijkt: in heel Oost-Zeeuws-Vlaanderen kunnen maximaal 27 mensen aan een hotelbed geholpen worden. Da's belachelijk hé, een gebied dat toe risten zoveel te bieden heeft..." Roctus vervolgt zijn betoog: „Op het gebied van toerisme ligt ten oosten van Terneuzen een heel terrein braak. Op het promotionele vlak valt er nog heel wat te doen, maar in het verleden is het nooit gelukt dit gebied als een produkt aan de man te brengen. Mijns inziens staan er in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nog te veel bordjes met het opschrift 'ver boden toegang'. Neem het Verdron ken land van Saeftinghe, in West- Europa een uniek natuurgebied. Er wordt over geschreven, er wordt door de gemeenten mee 'gestoefd', maar Jan en Mien Toerist kunnen er niet eens een wandeling maken. Ja, elke maand worden er wel excursies georganiseerd, maar dat weten die mensen toch niet, die een week of twee op camping 'De Vogel' in Hengstdijk kamperen. Die kunnen bovenaan de dijk een keer kiken en dan terugkeren. Dan denk ik bij me zelf: Waar zijn we aan bezig? Kun nen we dat gebied niet eens echt pre senteren aan die mensen?" Promotie van de regio is volgens Roctus een bittere noodzaak. Vorig jaar ontstond in de kring van plaat selijke ondernemers in Kloosterzan de de wens van een zelfstandige VVV-afdeling. Het initiatief leidde echter schipbreuk toen een consu lente van de Zeeuwse VVV de Honte- nissenaren voorrekende dat een ei gen afdeling maar liefst 65.000 gul den per jaar zou gaan kosten. Ge schrokken van dat bedrag werd be sloten om het plan maar in de ijskast te zetten. Roctus is daar niet tevreden over. „Ik vraag me af of die 65 mille reëel is. Waar gaat dat geld aan op als we hier iemand neerzetten op part-time basis, die de toeristen behulpzaam kan zijn? Dat kost geen kapitaal. Maar ja, laten we eerlijk wezen. Ik geloof zelf ook niet dat we met een eigen VW duizenden mensen extra naar Hontenisse zouden krijgen. We moeten in deze gemeente echter wel wat meer onze nek uitsteken. In plaats van een landelijke gemeente waren we tot voor de komst van Kes sen die zorgt voor een frisse wind een wat landerige gemeente ge worden. Daar wordt langzaam-aan iets aan veranderd. Ik hoop dan ook van harte dat gemeentebestuur, raad en ondernemers op korte ter mijn ervoor zorgen dat er voor de toeristen die toch in deze regio ver zeild raken, gelegenheid wordt gebo den om te recreëren. Een strandje aan de Westerschelde erbij, wat par keerterreinen, wat fiets- en wandel tochten, een klein jachthaventje in Walsoorden al heeft rijkswater staat daar geen zin en wat meer accommodatie. Krijgen we dat met zijn allen voor elkaar, dan zijn we een heel eind op weg om onze status van tweede grootste recreatie-ge meente in Zeeuwsch-Vlaanderen, na Oostburg, enige fleur te geven. Conny van Gremberghe VLISSINGEN - De Stichting voor Ba siseducatie Vlissingen begint 7 sep tember met een computercursus voor vrouwen. De cursus duurt veertien weken en speciaal bedoeld voor vrou wen die na de lagere school geen di ploma's hebben behaald. De lessen worden op maandagochtend van 9.15 tot 11.45 uur in De Zwaan in Oost-Souburg gegeven en in buurt huis De Paraplu in Vlissingen op maandagmiddag van 13.15 tot 15.45 uur. Kinderopvang is aanwezig. T MIDDELBURG - Het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming be gint de eerste week van september met het nieuwe cursusseizoen. Op het programma staan onder meer beeldhouwen, pottebakken, sieraden ma ken, tekenen en schilderen. Ook worden er cursussen texiel en weven gegeven in de Kuiperspoort. Voor kinderen van 6 tot 14 jaar zijn er spe ciale "jeugdateliers", waarin aandacht wordt besteed aan het werken met verf, klei, hout, perspectieftekenen en solderen. Nieuw is een cursus waarbij in één jaar aandacht wordt besteed aan zowel tekenen, schilderen, modeltekenen als grafische techniekén. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij het instituut in de Kuiperspoort. Ook is het al mogelijk een plaatsje te bespreken voor de kort durende cursussen, die in oktober beginnen, waaronder fotografie, kunstbeschouwing, toneel spelen en poëzie. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 39