Middelburg wil wielklem voor Duitse parkeerovertreders Twee doden bij botsing mmmmm almanak .je moet creatief aan publiekswerving doen... 'Verzorgde' reis liep voor jongen op zwerftocht uit \MTIATIEF RIJSCHOOLHOUDERS Torpedo SCHOUWBURGPROGRAM PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Groei "S IN SPAANSE BADPLAATS Klacht Autokrakers na achtervolging op rijksweg gegrepen PAGINA 11 JlIDDELBURG - Komend najaar begint aan zeven Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs [in Vlissingen, Middelburg, Schoondijke en Terneuzen - een speciale verkeerscursus voor scho leren vanaf 15,5 jaar. De cursus, die door bijgeschoolde rij-instructeurs van de BOVAG wordt Jegeven, leidt op voor het theoriecertificaat van het CBR-rijbewijs. Het eigenlijke doel van de |tichting Jong op Weg, die de cursus heeft opgezet, is echter niet dat certificaat, maar het bij- Irengen van zoveel mogelijk nuttige verkeerskennis aan de leerlingen. HBB| zegt Versprille. „Het was een grote knal, waarna alles uitviel. De lichten, B De Breskens 8, de Dieter, was aan het 1$: jppKj* vissen op volle zee bij de Ferrybank Gebit PZC ZEELAND' WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 MIDDELBURG - Middelburg wil Duitse parkeerover treders in de toekomst klemzetten met de „wielklem". Het is volgens burgemeester mr Chr. Rutten de enige manier om te bereiken, dat bonnen ook worden be taald. De Westduitse justitie weigert al enkele jaren mee te werken aan het vervolgen van landgenoten, die hun wagen over de grens verkeerd neerzetten. Alleen al in Middelburg leidde dat in de eerste helft van dit jaar tot 650 niet-betaalde bekeuringen, zei PvdA-frac- tievoorzitter M. van Colmjon- van der Mark dinsdag middag in de commissie voor openbare orde en veilig heid. Met de aanschaf van wielklemmen -eventueel in samen werking met andere gemeenten- volgt Middelburg het voorbeeld van Amsterdam. De hoofdstad hanteert dit middel tot dusver als enige. De ervaringen zijn niet on verdeeld gunstig, omdat het gebruik van de klemmen f 2.50 per uur kost en de overtreder daaraan niet meebe taalt. „Je moet dus heel wat keer zo'n klem gebruiken wil je de aanschafkosten van f 1500,- eruit hebben", re kende hoofdinspecteur A.W. Dorst van de Middelburgse gemeentepolitie de andere commissieleden voor. Rut ten bevestigde dat het systeem eerst moet worden „ge fiscaliseerd", zodat de kosten worden doorberekend. Op het invoeren van de wielklem is aangedrongen door de commissie van toezicht op het bekeuringen-afhande lingssysteem van Middelburg, die zich al enige tijd zor gen maakt over de groeiende stapel onbetaalde reke ningen van Duitse toeristen. Ook de Middelburgse hoofdofficier van justitie mr J.M. Huijgen sprak in zijn laatste jaarverslag zijn ongenoe gen uit over het gebrek aan medewerking van de West duitse autoriteiten. Officiële protesten haalden niets uit. Rutten: „Men ziet dat soort zaken als peanuts, klei nigheden, waar men geen tijd voor wil vrijmaken". Mid delburg krijgt zo minder parkeergeld binnen en raakt bovendien parkeerruimte kwijt. erkeerscursus op iddelbare scholen De geheel vernielde auto, waarvan de inzittenden op slag werden gedood. WESTDORPE - Bij een verkeersonge luk op de kruising rijksweg-Evers- dam bij Westdorpe zijn dinsdagmor gen twee inwoonsters van Terneuzen om het leven gekomen. De slachtof fers zijn de 44-jarige mevrouw M. Dommisse-Verschelling en de mede- inzittende van haar auto, mevrouw C. Berns-Oskam (25). Beiden waren op slag dood. De twee vrouwen waren op weg naar hun werk in Hulst. Mevrouw Dommis- sie, die uit de richting: Sas van Gent kwam, wilde vanaf de rijksweg de Lan- geweg oprijden. Bij het linksaf slaan gaf ze geen voorrang aan een auto, be stuurd V. H. uit Philippine, die niet meer tijdig kon afremmen. Brandweerlieden uit Westdorpe en Sas van Gent werden te hulp geroepen om de slachtoffers uit de auto te bevrij den. H. kwam met de schrik vrij. Beide voertuigen werden geheel vernield. Mevrouw Dommisse heeft volgens een woordvoerder van de politie eerst nog stil gestaan bij de middenberm voor zij overstak. Vermoedelijk heeft ze de aankomende auto over het hoofd ge zien. Kaast de bekende diaseries met ver keerssituaties krijgen de cursisten laarom in de 18 lesuren die aan de cur- (us worden besteed, ondermeer ook loorlichting over het omgaan met een |jromfiets, lessen over alcohol en drugs het verkeer, wat vuistregels voor ËHBO en oogfunctie- en waarne- jningstechnieken. pe cursus is ontwikkeld als aanvulling voortzetting op het verkeersonder- vijs dat scholieren al op de basis- Ichool en in de onderbouw van de mid- ielbare school krijgen. De opzet van le cursus is ongeveer gelijk aan die kan het bekende typexamen. De stich ting krijgt een lokaal van de school en leerlingen zijn vrij al dan niet te kie len voor de verkeerscursus, waarvoor :eeen bepaald bedrag moeten neertel- en. koor het kort middelbaar beroepson- perwijs, vormingsinstituten en scho- voor randgroepjongeren wil de Itichting een zelfde cursus gaan ver- fcorgen, maar dan opgenomen in het (vakkenpakket. Dat is mogelijk bij der gelijke scholen omdat de cursus inge past kan worden in het rooster bij het tak persoonlijke maatschappelijke vorming. Bedoeling is met die "bin- penschoolse" cursus ook in het najaar beginnen. Tussen de scholen en de Istichting is daarover nog overleg gaan- [de. De verkeerscursus voor middelbare fceholieren is een puur Zeeuws initia- Itief. Een aantal Zeeuwse rijschoolhou- jders benaderde enige jaren terug hun [organisatie de Bovag over de moge lijkheid een dergelijke cursus te gaan geven. Reden voor die vraag was on- Idermeer het feit dat veel jongeren hun Itheorie-opleiding voor het rijbewijs liet bij een rijschool volgden, maar zich gewoon zelf voorbereidden op het Jexamen. Ook was er toen sprake van ■dat commerciële instanties zich met [het pas vernieuwde theorie-onderwijs Ivoor het rijbewijs bezig wilden gaan [houden. De rijschoolhouders wilden |de zaak graag in eigen hand houden. Het idee van de rijschoolhouders sloot prima aan op de vraag die al een tijdje bestond in onderwijskringen en bij een organisatie als Veilig Verkeer Neder land naar verder verkeeronderwijs aan oudere leerlingen. Het ministerie van onderwijs had zich ook in zijn meerja renplanning al verschillende keren voor een vervolg-lesaanbod uitgespro ken, maar geld werd er niet beschik baar gesteld. Vanuit de Bovag werd toen een werk groep opgericht, die uitmondde in de stichting Jong op Weg. Dankzij de Bo vag en drukkerij Den Boer in Middel burg was het voor de stichting moge lijk de verkeerseducatiecursus en een leermiddelenpakket te ontwikkelen. Den Haag juichte dat particulier ini tiatief toe. De cursus die niet in het vakkenpakket van de scholen wordt opgenomen, zal dit jaar naast Zeeland ook van start gaan in Drenthe en Gro ningen. Het is de bedoeling om met de lessen die wél bij het vakkenpakket worden opgenomen, te beginnen in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. M. Hegie van de stichting Jong op Weg: ...veel vraag naar cursus... In de komende jaren verwacht de stichting een enorme groei van de ver keerscursus door heel Nederland. De heer M.H. Hegie, secretaris van de stichting: „Ik ben de laatste maanden voortdurend bij allerlei scholen op be zoek geweest en er blijkt erg veel vraag naar een dergelijke cursus te zijn, voor al met de motivatie dat het verkeers gedrag van de leerlingen er veiliger door wordt. Dat er dan aan het eind van de cursus ook nog een theoriecer tificaat is te verdienen, maakt het na tuurlijk voor de leerlingen extra aan trekkelijk." SU w' ,M .nW-JSyL een torpedo heeft de bemanning van H; 5 -;JÊÊ de viskotter Breskens 8 maandag- Bi li jP" if avond de schrik van haar leven be- HB ft sH zorgd. Tijdens het vissen was het projectiel in het boomkornet aan stuurboordzijde beland en geëxplo- MP'aII deerd. Nog wat beverig stond de be- i manning dinsdagmorgen op de kade BH M' - te Breskens. Kja Schipper Machiel Versprille contro- aan de netten. Het projectiel is er uit gehaald. Een hoop verwrongen staal ligt op de kade. Het tuig kapot, bui- ^5JH| zen gebroken. „Ja. er valt niet veel te '-.-A' ■- - vertellen. Je schrikt je wezenloos", WF -fCj-" de motor, alles... Ik dacht eerst dat i-~.' JgBfiSlB «MB*, het carter ontplofte". voor Duinkerken, op zo'n vijftig mijl H van de thuishaven Breskens. De net ten op een diepte van dertig meter en honderd meter achter het schip. „Dat is ons geluk geweest. Haal je mf^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^BÊÊm over", zegt Versprille. Na de knal ont- ^^HHHBHB^B| stond er even paniek aan boord. „We zagen de dode vis boven drijven", al- Twee bemanningsleden van de Breskens 8 op de Breskense kade bij de brokstukken van de ontplofte torpedo. (Slot zie pagina, 1 7 kolom 7) Vorige week, midden op de Noordzee, tijdens een met veel bier gelardeerde vis-excursie op een kotter uit Breskens, ge beurde het. Sportvisser Arman uit het Belgische Dudzele - een lijvige veertiger - stond al uren achtereen met zijn werphengel aan de reling. Indrukwekkend voorzien van de nieuwste snuf jes op visserijgebied - zoals een zakcomputertje dat hem alle informatie over het weer en de trekbeweging van de vis vertel de - moest hij plotseling niezen. Te plotseling, want zijn gebit verdween met een sierlijke boog in het donkere Noordzee water. De Vlaamse krachttermen zijn niet voor herhaling vatbaar. Zijn compagnon Dierk waagde het niet te lachen. Terwijl de tandeloze Arman nog verbijsterd over de reling hing knoopte Dierk zijn eigen gebit aan zijn visdraad. Om vervolgens de kunsttanden triomfantelijk uit het water te vissen. Arman was de hemel te rijk, en stak het gebit vlug in zijn mond. „Maar dat zijn de mijne niet", sliste hij verbaasd, waarna hij de tanden weer vlug in zee gooide. TERNEUZEN - Henk Scholten (33) staat voor de vuurproef. Sinds enke le maanden is hij de eerste en enige professionele schouwburgdirecteur in Zeeland en stelde voor het ko mende seizoen voor het Zuidland- theater in Terneuzen een ambitieus programma samen, waarmee Mid delburg - kwantitatief, maar mis schien ook wel kwalitatief - voorbij wordt gestreefd. Nu is het afwach ten of het publiek - dat vandaag en morgen via een in heel Zeeuwsch- Vlaanderen huis-aan-huis te ver spreiden theaterkrant op de hoogte wordt gesteld - Henk Scholten wil volgen. Voordat hij zijn nieuwe functie aan vaardde, deed hij ervaring op binnen kunstredacties, als zakelijk leider van het jeugdtheater Genesius en als dramaturg bij De Voorziening in Groningen. Is er voldoende publiek om jouw uitgebreide programma, 50 procent meer dan vorig sei zoen, te rechtvaardigen? „Het potentiële publiek dat het leuk vindt om uit te gaan, is heel groot. Als we met De Voorziening in een dorp speelden, zaten daar vaak men sen die nooit naar de schouwburg gingen. En ze vonden het fantastisch. De kunst is: hoe bereik je die mensen. Als je ervan uit gaat dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen 100.000 men sen wonen, dan kan ik geen reden be denken waarom die mensen anders zouden zijn dan in Oost-Groningen of de Kop van Noord-Holland. Ter wijl je toch ziet, dat van die 100.000 Zeeuws-Vlamingen er minder naar het theater gaan dan in die andere re gio's. Ik wijt dat voor een belangrijk deel aan gebrek aan bekendheid. Je moet creatief aan publiekswerving doen". Kan je het theaterbezoek stimu leren door de wijze van pro grammeren? „Er is een brede kloof tussen wat dan amusementskunst heet - waar Piet Bambergen en John Lanting onder vallen - en kunst met een grote K. Die publieksgroepen zijn volstrekt ge scheiden. Ik denk dus datje, zeker in een gebied als Zeeland waar het draagvlak voor de kunst met de gro te K klein is, moet proberen zodanig te programmeren, datje die twee pu blieksgroepen wat naar elkaar toe haalt. Een concreet voorbeeld: het Willem Breuker Kollektief, dat bij de liefhebbers bekend is vanwege de geïmproviseerde jazzmuziek, doet een Gershwin-programma, samen met een strijkoktet onder leiding van Vera Beths, die uit de hoek van de klassieke muziek komt. Je zal in het Zuidlandtheater ook vrijwel uitslui tend voorstellingen tegenkomen die theatraal iets te bieden hebben, geen abstract spreektoneel, maar waar wat te zien en te beleven valt. Het is niet saai, een beetj e spektakel mag er van mij altijd wel inzitten". Hoe heb je deze eerste maanden het culturele klimaat in Zee land ervaren? Henk Scholten: ...vuurproef. „Ik heb wel gemerkt dat cultuur bij de overheden zeker niet de hoogste prioriteit heeft. En ik heb het gevoel dat - waar je toch landelijk ziet dat kunst en cultuur weer 'in' zijn en bij WVC zelfs worden ontzien - men hier te weinig het belang van cultuur door heeft, al was het alleen maar als on derdeel van recreatie. In die zin hoop ik dat het provinciaal recreatiebe- leid, dat nadrukkelijk financiële ruimte laat voor culturele activitei ten met een recreatieve bijbetekenis, ook op gemeentelijk niveau gaat doorwerken. Dat men gaat inzien dat bij het predicaat centrumgemeente een fatsoenlijke culturele infrastruc tuur hoort. Wat dat betreft mogen we in Terneuzen zeker niet klagen". „Het feit dat we hier een schouwburg hebben met een eigen directie, mede werkersbestand en programme ringsbudget is in Zeeland uniek en ik denk ook heel positief. Als je een ver gelijking trekt met gemeenten elders van overeenkomstige omvang, dan ligt het bedrag dat hier voor de schouwburg wordt uitgetrokken on der het landelijk gemiddelde. Maar op Zeeuwse schaal doet Terneuzen het zeker niet slecht. Onze situatie biedt een groot aantal voordelen bo ven een provinciaal programme ringsbureau dat per voorstelling een schouwburg moet afhuren. Ik kan mijn technici motiveren een paar uur extra te werken, omdat het ook hun tent is". Dus een zelfstandige schouw burg verdient de voorkeur bo ven de formule die door 'Uit in Zeeland' wordt gehanteerd? „Ik kan mij niet helemaal verplaat sen in de omstandigheden van direc teur Jan de la Mar. maar ik weet van de producenten dat ze tien keer lie ver werken met de situatie in Terneu zen. Dat heeft er inderdaad mee te maken, dat Jan - en ik denk dat hij dat op zich heel goed heeft gedaan - bij voortduring een beroep moet doen op hun welwillendheid, terwijl ik gewoon zakelijk kan omgaan met gezelschappen". Frans P. J. Doeleman SINT-JANSTEEN De 16-jarige Eric Roels uit Sint-Jansteen zal zijn vakantie in het Spaanse Blanes niet snel vergeten. De jongen reisde veer tien dagen geleden met een reisgezel schap uit Graauw, bestaande uit 21 meisjes en 12 jongens en een aantal volwassen begeleiders, naar het plaatsje aan de Spaanse Costa Brava. De eerste week in het vakantieland verliep zoals een jeugdige vakantie ganger het wenst: zee, zon en amuse ment. Totdat hij op een avond door zakte en vervolgens pas tegen de och tend op het kampeerterrein arriveer de. Terstond moest hij van de Graauwse leidster zijn biezen pakken en de camping verlaten. „Ik werd gewoon het terrein afgezet, zonder pardon. Ga maar op het strand slapen in het vervolg, werd mij ge zegd", verhaalt Eric, terug in Sint-Jan- steen. „Ik geef het grif toe: ik was veel te laat teruggekomen op d camping enn verdiende gestraft te worden. Ik heb mijn excuses aan de leiding aange boden, maar daar wilde men niets van weten. Ik kon vertrekken". Zes dagen en nachten zwierf de jongen rond in en om de toeristenplaats. Zonder geld op enkele tientjes zakgeld na, zonder on derdak en zonder eten. Zijn moeder vertelt: „De reis die hij maakte was im mers volledig verzorgd. De groepslei ding zou zorg dragen voor eten, drin ken en onderdak. Vooraf is mij ook na drukkelijk gezegd dat de jongeren in het oog gehouden zouden worden. Voor mij een reden om Eric mee te la ten gaan, omdat het zijn eerste buiten landse reis alleen was". Mevrouw Roels-de Witte was begin de ze week, toen haar zoon terug kwam, 'behoorlijk overstuur' van het verhaal dat hij te vertellen had. Onmiddellijk belde ze het Graauwse 'reisbureau' op om na te gaan wat er precies gebeurd was. „Nou, met de mevrouw die ik aan de lijn kreeg was gewoonweg niet te praten. Hij zou zelf op strand gaan sla pen, nou van mij mocht het, zei ze me. Aan het feit dat Eric niet meer terug mocht komen op het kampeerterrein werd gewoon voorbij gegaan. Gewoon weg schandalig", aldus de boze moe der. De Steense vindt dat de reisleiding on verantwoordelijk heeft gehandeld. „Een jongen, ook al is hij zestien, ge woon aan zijn lot overlaten, dat kan volgens mij gewoonweg niet. Zeker niet wanneer het om een zogenaamde reis met toezicht gaat", betoogt ze. Inmiddels heeft mevrouw Roels-de Witte contact opgenomen met de poli tie in Hulst om te bezien of er stappen ondernomen kunnen .worden tegen 'Jongerenreizen Mangnus' uit Graauw, de reisorganisatie. „Bestaat er een mogelijkheid om een klacht in te dienen, dan zal ik dat zeker doen, al wsas het maar om andere ouders te waarschuwen voor de praktijken van de jongerenreisorganisatie. Per slot van rekening moet je als ouders 425 gulden neertellen voor een verzorgde reis naar Spanje. Als dan blijkt dat er van verzorging geen sprake is, dan klopt er toch iets niet", voert ze aan. Mevrouw H. Mangnus uit Graauw ont kent het gebeurde niet, maar wil er niet op ingaan. „Ik zou niet weten wat ik er over moet zeggen. Wat die me vrouw zegt, dat is voor haar rekening", luidde haar enige commentaar. COLIJNSPLAAT Dankzij het note ren van een autokenteken na een dief stal van twee autoradiocassetterecor ders uit twee auto's te Colijnsplaat is de rijkspolitie van de groep Kortgene er na een snelle achtervolging in ge slaagd de daders hiervan aan te hou den op rijksweg 58 te Bergen op Zoom. Het zijn E. S. uit Breda en J. L. V. uit diezelfde plaats. Bij nader onderzoek bleek, dat zij zich ook schuldig hadden gemaakt aan een zelfde soort diefstal in Burgh-Haamstede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35