Diamant bruidspaar Kapelle Kunstwerken in natuur Commissie stemt in me sociaal noodfonds Goes Comité begint actie 'Wilgenpoot' Tholen Ondernemers in beroep tegen voetgangersbeleid KREEK ZEILEN OP OTHEENSE PvdA-raadslid Kapelle pleit tevergeefs voor bijdrage monument Vugh PZC streek OVERSCHOT VAN RUIM 883.000 GULDEN Auto parkeerde in bloemenperk Feestmarkt in Brouwershaven Snelheidscontrole in Wilhelminadorp: 26 bekeuringen Belgische spits maakte water in Sas van Gent Automobiliste ramt drie auto's Vrachtwagen ramt open autoportier Ligplaatsen Versperringen WD TEGEN EN SGP GERESERVEERD AANPLANT KNOTWILGEN BEVORDEREN PVDA-ERACTIE ZIERIKZEE STEUNT BEZWAREN Noodzaak Vogelbestand WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 Kapelle heeft nog goed gevulde beurs KAPELLE - De gemeente Kapelle be schikt ook het komende jaar over een goed gevulde beurs. Met een over schot van ruim 883.000 gulden op de dinsdag gepresenteerde begroting, kan Kapelle nog flink wat spaarcen tjes opzijleggen voor magere jaren. Dat is ook nodig, omdat de meerjaren raming financieel een minder rooskleurig toekomstbeeld schetst. B en w staan een voorzichtig beleid voor, waarin het vermijden van jaar lijks terugkerende uitgaven, dekking uit reservepotjes en spreiding van in vesteringen centraal staan. Kapelle hoopt met dit, al jaren gevoerde, soli de beleid de komende periode zonder kleerscheuren door te komen. B en w zullen slechts in uiterste nood voor stellen om de belastingen en tarieven te verhogen. Van het overschot wordt het grootste deel gebruikt om structurele kosten te dekken (381.350 gulden) en eenmalige uitgaven te doen (257.000 gulden). Een kleine ton reserveert Kapelle voor het opvullen van vacatures. Na aftrek van deze bedragen resteert een 'echte' post onvoorzien van 111.596. De gemeente zal dit bedrag aanwenden om rijkskor tingen op welzijn en onderwijs op te vangen. Volgens burgemeester J. van Bommel is nog niet bekend hoe hoog de recente bezuiniging op de Welzijns wet voor Kapelle uitvalt, maar het gaat zeker om een fors bedrag, onge veer tussen de zeventig- en tachtigdui zend gulden. Zo zijn er meer negatieve ontwikkelingen, waarvan in de begro ting 1988 nog weinig te merken valt, maar die in de jaren daarna nadelig uitpakken voor Kapelle. Met de invoe ring van de Welzijnswet is een nieuw fi nancieringssysteem geïntroduceerd, waardoor de gemeente op termijn min der geld in het laatje krijgt. In 1990 scheelt dit ruim een ton. Daarnaast loopt het (regionale) proefproject spe cifiek welzijn, ondanks de toezegging van het ministerie van wvc dat tot 1990 geld beschikbaar zou worden gesteld, waarschijnlijk per 1 januari 1988 ten einde. Burgemeester Van Bommel spreekt hierover duidelijke taal: „Als dit gebeurt, dan krijgen we een be hoorlijke tik. We zullen de keuze moe ten maken tussen stoppen of uit eigen middelen financieren. Een middenweg is er niet." Voorlopig kampt Kapelle niet met financiële problemen, maar de burgemeester wijst erop dat niet te voorzien valt wat de gemeenten nog aan kortingen op het bord krijgen. neerzetten in de buurt van produktie- bedrijven. Wat dat betreft zou Kapelle een veel betere lokatie zijn. Kijk, zo'n zelfde school staat in Dordrecht ook buiten de stad tussen agrarische be drijven. Dat is niet voor niks", betoogt burgemeester Van Bommel, die ver klaart dat Kapelle zich op dit terrein een roepende in de woestijn voelt. In het onderwijsbeleid is de ouderpartici patie bij het beheer van (openbare) scholen een opvallende verandering. De gemeente wil het tuinonderhoud laten uitvoeren door ouders. Het op die manier uitgespaarde bedrag wordt in een apart fonds gestort. De directies mogen in overleg met de ouders voor stellen doen om die gelden te beste den. ZIERIKZEE Op de Grachtweg te Zierikzee is dinsdagmorgen om zes uur een auto in een bloemenperk be land. M. B. uit Zierikzee reed over de Grachtweg en moest plotseling uitwij ken voor een overstekende eend. Zij gaf een ruk aan het stuur, schoot links, langs de rijbaan en belandde via een boom en een verkeersbord in het bloe menperk. De eend en de bestuurster kwamen met de schrik vrij. De auto liep aan de voorzijde aanzienlijke schade op. Over een aantal zaken hoeven de Ka- pelse bestuurderen geen boze gezich ten te trekken. De grondexploitatie verloopt voorbeeldig. Niet alleen in Kapelle (Eli werve II), maar ook in We- meldinge - vroeger een zorgenkind - wordt veel gebouwd. Ook de ontwik keling van het bedrijventerrein Smokkelhoek bij Biezelinge stemt tot tevredenheid. Binnenkort zijn alle benodigde zes hectaren in bezit. Het is de bedoeling het bedrijventerrein te presenteren bij de opening van het nieuwe centrale veilingscomplex in december. Na heel wat getob met de Stormezan- depolder in Wemeldinge, denkt het college de planologische procedure dit begrotingsjaar te kunnen afronden. De huidige eigenaar, 2BD Bouw en Re creatie BV, is momenteel bezig de pol der gereed te maken voor de bouw van 145 zomerwoningen. Het vakantiebun galowpark moet rond 1990 klaar zijn. Voor de sanering van de vlakbij gele gen Nieuwendijk heeft Kapelle toe stemming gekregen om reserves aan te leggen via het stads- en dorpsver nieuwingsfonds. Omstreeks 1990 wordt met het karwei begonnen. In Wemeldinge kampt de gemeente nog steeds met leegstaande gebouwen, zo als het zwembad, het voormalig schip- persinternaat De Schutssluis (particu lier eigendom; over eventuele plannen is niets bekend) en de vroegere schip- persschool 't Anker. Het laatste ge bouw zal te koop worden aangeboden. Het echtpaar Ossewaarde uit Kapelle, dat dinsdag het zestigjarig huwelijk vierde. KAPELLE - Dinsdag was het zestig jaar geleden dat de heer J. Ossewaarde in het huwelijk trad met A. Kor- stanje. Het nog in goede gezondheid verkerende echt paar vierde het huwelijksjubileum 's morgens thuis, waar burgemeester J. van Bommel het diamanten bruidspaar kwam feliciteren, en 's avonds in het ge meenschapscentrum De Vroone. De heer Ossewaarde, 88 jaar oud, verzorgt zijn grote tuin nog met veel zorg en liefde. Zijn vrouw. 86 jaar, kookt het eten nog zelf. Voor het huishouden heeft zij echter wel een helpende hand nodig. Het echtpaar woont sinds de huwelijksdatum in hetzelfde huis aan de Dijkwelseweg in Kapelle. De heer Ossewaarde werkte vroeger op zijn eigen kwe kerij voor kleinfruit maar nam vaak andere baantjes aan als bijverdienste. In de winter bij Van Der Have, de boomkwekerij, of bij de kolenvereniging. Mevrouw Os sewaarde ging de eerste j aren van hun huwelij k met bes sen langs de deuren. Er zijn vijf kleinkinderen en zes achter-kleinkinderen. Ze wonen allemaal in Kapelle of Biezelinge, waar het echtpaar erg blij mee is. BROUWERSHAVEN De Brouw middenstand houdt vrijdagmidd een feestmarkt op de Markt, f gangspunt is een braderie voor de t( risten op Schouwen en de eigen bevi king met medewerking van hobby ten op het gebied van weven, spinrii volksschilderkunst en kantklossen In het middagprogramma, aanva 14.00 uur, zijn tevens modeshows i demonstraties bloemschikken opj nomen. Verder vinden omstreeks 19 uur ter afsluiting van de feestmar optredens plaats van de Brouw groep Het Vorenomme Orkest, drui band Apollo en de majorettes Apoi nia. WILHELMINADORP - Bij een sm heidscontrole aan de Westhavendi in de bebouwde kom van Wilhehnin dorp heeft de Goese politie dinsda middag in een tijdsbestek van ande half uur 26 bekeuringen uitgedeeld De controle werd uitgevoerd na klac ten van omwonenden over te snel r den. Eén automobilist reed met snelheid van 84 kilometer per uur de smalle dijk tussen het kanaalem kanaalwoningen. De maximumsr., heid daar is 50 kilometer per uur. SAS VAN GENT Een voor de Gh fabriek in Sas van Gent afgemeer Belgische motorspits, de Siroci maakte dinsdagmiddag zoveel wal dat sleepdiensten met pompinstal ties te hulp moesten komen om wat uit ruimen en machinekamer te po: pen. Een lek in de buurt van de schi was de oorzaak van de wateroverlaj De tegenslagen liggen voorlopig voor al op het bestuurlijke vlak. De laatste ligplaatsen in de Oosterschelde zijn onlangs niet toegewezen aan Wemel dinge, maar aan de Sophiahaveh in de gemeente Wissenkerke. Tot grote woede van het gemeentebestuur. Bur gemeester Van Bommel vindt het een onverkwikkelijke zaak dat Wemel dinge ondanks eerdere toezeggingen van de provincie, is gepasseerd. Hij begrijpt ook niet waarom de stuur groep Oosterschelde zo heeft beslo ten. „Wij zien uitbreiding van de gemeente lijke jachthaven in Wemeldinge als een vervanging van de verloren gega- ne beroepsvaart. Het dorp heeft toch al veel moeten inleveren. Voor Wissen kerke zijn die ligplaatsen gewoon een extra bonus. Dat is niet fair." Het colle ge van b en w is niet van plan zich zon der slag of stoot bij het besluit neer te leggen. „Nee, het laatste woord is hier over nog niet gezegd. De provincie kan niet zomaar over een toezegging heen stappen, die ze in het verleden hebben gedaan", stelt de burgemeester met klem. Behalve op het gebied van de jachtha ven, voelt Kapelle zich ook in de steek gelaten waar het gaat om de toekom stige vestiging van het agrarisch on derwijscentrum in Goes, waarin de middelbare en lagere agrarische school (in Kapelle) samengaan. Of dit leidt tot een verhuizing van de Kapel- se lagere agrarische school naar de Ganzestad, is nog niet bekend. Het is ook mogelijk dat de Groene School blijft voortbestaan als dépendance van de Goese hoofdvestiging. Niette min vinden b en w het „onlogisch dat gekozen is voor een agrarisch onder wijscentrum temidden van stedelijke bebouwing." „Zo'n centrum moet je TERNEUZEN - De automobiliste A.M.S. (68) uit Terneuzen heeft maan dagmiddag drie geparkeerde auto's in de Bachlaan in haar woonplaats ge ramd. Om het tegemoetkomende ver keer te ontwijken ging mevrouw S. te ver naar rechts. Haar eigen auto en die van A.C.H. werden volledig vernield. De wagens van J.P.N, en M.W. liepen schade op. Han Deij uit Axel bij zijn kunstwerk 'Sperre', waarntee hij vorm heeft gegeven aan de versperringen die mensen overal als grens oprichten. ASSENEDE - De Assenedese polder ziet er deze week fleurig uit. Hon derd kunstenaars hebben indidivi- dueel of in groepsverband hun kunstwerken in de natuur tentoon gesteld. Na het centrum van Assen- de te zijn uitgereden, wijzen beel den langs de kant van de weg naar café Den Hoek. In het weiland daar naast staat een grote tent waar dit weekeinde artiesten en dichters hun repertoire ten gehore brengen. Er is een route van zo'n anderhalve kilometer uitgezet. Kris kras langs die route staan de verschillende kunstwerken opgesteld. „Het land schap leent zich tot één groots de cor, waarin menselijke scheppingen één worden met het immense werk van de natuur", prijst het program maboekje aan. De meeste kunste naars die exposeren zijn Belgen. maar ook enkele Zeeuws-Vlamingen zijn vertegenwoordigd. Han Deij uit Axel noemt zijn werk 'Sperre'. „Het staat voor de versperringen die men sen overal als grens oprichten. Van een eindje lijkt de afrastering on doordringbaar. Maar als je dichter bij komt, blijk je er toch nog door te kunnen", legt hij uit. Deij is een week bezig geweest om de palen waar het kunstwerk uit bestaan de grond in te boren. De Axelse kunstenaar is uitermate tevreden over de expositieruimte en de Belgische overheid. „Hier kan zo'n festival gewoon. In Nederland zie ik rijkswaterstaat of Staatsbos beheer niet zo gauw toestemming geven. Daar zou de overheid allerlei versperringen opwerpen", lacht hij. Ook het vandalisme woedt in België minder dan in Nederland volgens Deij. „De kunstwerken staan er alle maal nog. Bij ons zou er al veel meer kapot gemaakt zijn", denkt hij. Naast de beeldende kunst komen za terdag en zondag andere kunste naars aan bod. Belgische dichters lezen vrijdag- en zaterdagavond vanaf 19.00 uur voor uit eigen werk. Tevens kunnen be zoekers op beide avonden en vanaf zondagmidaag 15.00 uur genieten van jazz, Afrikaanse muziek en pop muziek. In de laatste categorie is Ri- chenel zaterdagavond vanaf 21.30 uur de grote klapper, menen de orga nisatoren. De rock 'n rollformatie Herb Mews and the Mules sluit het festival zondagavond af. GOES - Inwoners van Goes met finan ciële problemen kunnen, naar het zich laat aanzien, volgend jaar een beroep doen op een sociaal noodfonds. De commissie voor maatschappelijke zorg en sociale zaken sprak zich dins dag in meerderheid uit voor de vor ming van het fonds. In eerste instan tie zal daar 15.000 gulden in worden gestort. Wethouder M.F. van Tooren- Loerakker (welzijn) verwacht op ba sis van landelijke gegevens dat het aantal aanvragen beperkt zal blijven. „Het zullen zeker geen tientallen zijn". De vertegenwoordigers van de VVD in de commissie waren tegen de instel ling van een sociaal noodfonds. De SGP sprak haar reserve uit tegen het plan. J. de Graag (vvd) was bang dat er al snel sprake zou zijn van een automa tisme in het verstrekken van bijdra gen. Hij vond dat de gemeentelijke kredietbank voldoende mogelijkhe den biedt voor mensen die de touwtjes niet meer aan elkaar kunnen knopen. „Het is de verantwoordelijkheid van de mensen zelf om te zorgen dat ze bij voorbeeld niet worden afgesloten van gas en licht". Zijn fractiegenoot C. Hogesteger wees in dat verband op de noodzaak van voorlichting over huishoudelijke geld zaken. De VVD'er had vooral moeite met de kosten van school- of vakantie kampen, die in incidentele gevallen wellicht voor vergoeding in aanmer king komen. Hij stelde dat de scholen hun leerlingen steeds verder weg op schoolkamp laten gaan. „Ik heb er zelf ook moeite mee om een reis naar Ro me te betalen voor de kinderen". C.F. Möhlmann (sgp) sloot zich hierbij aan. De vertegenwoordigers van de overi ge fracties (cda, pvda, d66 en ppr/psp) gingen volmondig akkoord met het instellen van een sociaal noodfonds. S. Bosch-Verheij (ppr/psp) beklem toonde dat het fonds zich niet met al te kleine zaken moet bezighouden, die een gezin niet kan betalen. „Je moet niet kijken of je een zwemkaart voor ze bekostigt, maar de financiële nood van het gezin bezien. Het moet geen bedelarij worden". De commissie ging nog niet in op de aangekondigde kortingen op welzijns- gebied, zoals subsidieverlaging voor verenigingen en opheffing van het bu reau informatie- en advies. Dit zal pas gebeuren na afloop van de inspraak termijn. Voorzitter H.F. Bekker maak- KLOOSTERZANDE Maandag avond werd de auto van mevrouw M. B. uit Kloosterzande zwaar bescha digd bij een aanrijding met een vrachtauto. De auto van mevrouw B. stond stil op een parkeerstrook in de Cloosterstraat te Kloosterzande. Toen zij haar portier opende, naderde een vrachtwagen van de firma S. uit Vogelwaarde, die werd bestuurd door R. van W. uit Kloosterzande. Van W. raakte het portier van de personenau to, dat daardoor tegen de zijkant van de auto klapte. Er deed zich geen per soonlijk letsel voor. te al wel bezwaren tegen de dreigende opheffing. Hij wees erop dat de behoef te aan het bureau na een universitair onderzoek is aangetoond. Voorts vond hij het voorbarig om de bijdrage al stop te zetten, terwijl er nog geen uit sluitsel is van het ministerie over sul diëring van apparaats- en personeel kosten. Bovendien biedt het inform tiebureau onderdak aan de verenigir patiëntenbelangen en aan 'ouden helpen ouderen aan informatie'. KAPELLE - De Kapelse sociaal-demo- crate A. J. Vermerris-Feijtel pleitte dinsdag in de raad tevergeefs op nieuw voor een financiële bijdrage aan een herdenkingsmonument in het voormalige concentratiekamp Vught. Vorig jaar wees de raad een verzoek daartoe af. Zij hield haar pleidooi naar aanleiding van een collegevoor stel om een bedrag van vierhonderd gulden beschikbaar te stellen voor een Canadees monument op de Sloe- dam. De soeiaal-democrate vond het vreemd dat het college nu met een der gelijk voorstel op de proppen kwam, terwijl vorig jaar met klem was gewe zen op de precendentwerking die van een gehonoreerd verzoek zou uitgaan. Burgemeester J. van Bommel stond op het standpunt dat het nu om een heel andere zaak ging dan in novem ber 1986. „Het gaat nu om een monu ment in een gebied waar we zelf wonen en waarbij de bevrijding van Kape door de Canadezen een belangrijkei speelt", betoogde hij. HetPvdA-raat lid meende dat het niet zo provincia moest worden bekeken: „We won toch ook in Nederland; het gaat erto om dat we de jeugd ervan moeti doordringen dat zoiets nooit meermi gebeuren. En misschien waren er de tijds ook wel inwoners uit Kapellei betrokken." De burgemeester dacht anders over. „Eerst is het Vught, di Amersfoort, Westerbork. Straks fa gen we legio van dit soort verzoeken Mevrouw Vermerris drong vervolge] aan op uitbreiding van het colleg voorstel met een bijdrage van vijfho derd gulden voor twee herdenking stenen in Vught. Alleen de PvdA-fra tie, met inbegrip van wethouder A. van Overbeeke (pvda), ondersteun! het amendement. De andere partijl waren tegen. Het collegevoorstel wei daarop unaniem aangenomen. THOLEN Op initiatief van de Thoolse natuurvereniging begint een comité binnenkort met het geven van meer bekendheid aan de grondeigena ren op Tholen over de mogelijkheid om knotwilgen aan te planten. Het co mité, bestaande uit drie leden van de natuurvereniging en de coördinator van de stichting Landschapsverzor ging Zeeland, ing F. Minnaard, voerde voor de vakantieperiode voorberei- dingsgesprekken. Op korte termijn komt het viertal weer bijeen om de actie 'Wilgenpoot' nader uit te werken. Bekeken wordt dan wel ke lokaties op het eiland zich lenen voor de aanplant van jonge wilgen. Beoogde aantallen zijn volgens de heer M. van Loenhout van het actieco mité moeilijk te noemen. Persoonlijk denkt hij op dit ogenblik aan een uit breiding van zo'n twee- a driehonderd wilgen. De definitieve aanplant kan aanmerkelijk hoger zijn. Dit is volgens hem echter afhankelijk van het aantal vrijwilligers, dat bereid is zich in te zet ten voor het onderhoud. TERNEUZEN - Voor de derde keer houdt de Dow Zeilclub dit seizoen wedstrijden die meetellen voor het jaarbeker-klassement. Zaterdag van af 11.00 uur wordt op de Otheense Kreek aan de laser-, partner-, handi cap-, optimist- en surfplank catego rieën startgelegenheid gegeven. Het betreft de voorlaatste wedstrijd van dit klassement, waarvoor zondag 4 oktober de finales worden gehouden. Er worden drie manches gevaren na melijk om 11.00 uur, 13.00 uur en 15.00 uur. De inschrijving is voor iedereen open en begint om 10.00 uur, de brie fing voor de deelnemers vindt plaats om 10.30 uur. Het wedstrijdsecreta riaat is gevestigd in een caravan bij de zuidelijke haven. Hier liggen de regle menten ter inzage en vindt omstreeks 17.30 uur ook de prijsuitreiking plaats. ZIERIKZEE Het bestuur van de Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) is bij de Raad van State in be roep gegaan tegen het besluit van de gemeenteraad om de tijdsduur van het permanent voetgangersgebied in de binnenstad te beperken. De PvdA- fractie is het eens met de bezwaren van de ZOC en vindt eveneens dat de maatregelen voor het voetgangersge bied weer ongedaan moeten worden gemaakt. In het beroepschrift van de ZOC wordt onder meer opgemerkt, dat de nood zaak van bescherming van de voetgan ger eerder zal toenemen dan afnemen. „Dit geldt zeker voor kinderen, oude ren en minder-validen. Zeker in de his torische binnenstad van Zierikzee. Want door de stoepen van ongelijk ni veau is de voetganger vaak genood zaakt om op de rijbaan te lopen". De ZOC merkt de beperkende maatrege len gelet op deze overwegingen aan als 'volstrekt onbegrijpelijk en onaan vaardbaar'. Als argumenten de tijdsduur van het voetgangersgebied terug te brengen van maandag tot en met zaterdag van 10.00-17.30 tot van 12.00-17.30 uur golden voor b en w en de meerderheid van de gemeenteraad met name de ve le aan transportondernemingen ver leende ontheffingen om tot 12.00 uur in het voetgangersgebied te mogen rij den. Maar gevolg daarvan is, dat ook andere automobilisten veronderstel len tot 12.00 uur in het voetgangersge bied vrijelijk hun gang te mogen gaan. De Zierikzeese ondernemers maken in hun beroepschrift duidelijk begrip te hebben voor de noodzaak van het afgeven van ontheffingen. Maar dat hebben zij niet voor het feit dat daar toe niet gerechtigde automobilisten, fietsers en berijders van brommers en motoren 'stelselmatig de verkeers borden in het voetgangersgebied ne geren'. Veeleer kan worden vastgesteld, dat het slecht gesteld is met de verkeers- discipline en dat de controle op de na leving van de verkeersregels in de bin nenstad vrijwel nihil is, aldus de ZOC. En volgens de ondernemers kan dit laatste nimmer een reden zijn 'op zich juiste maatregelen terug te nemen'. Het aanplanten vergt niet zoveel wer Eens in de vier a vijf jaar moetent wilgen echter geknot worden en daa voor zijn vele handen nodig, aldus Va Loenhout. Het comité wil daarom kt mend najaar rustig bij wijze van proe object beginnen. Wanneer het zich ve zekerd weet van voldoende vrijwill gers - het comité denkt hierbij niet a leen aan leden van de natuurveren ging - kan de aanplant verder worde uitgebreid. Het initiatief bij de Thoolse natuui vereniging is ontstaan na het keniu nemen van een soortgelijke actie me behulp van de stichting Het Zeeuw Landschap in Zeeuwsch-Vlaanderei De Thoolse natuurvereniging besef dat de aanplant van wilgen het lane schap na verloop van tijd zal verfraa en. Uitbreiding van het wilgentn stand komt echter ook de fauna te goede, zo weten de natuurvriendei Veel vogels, zoals bijvoorbeeld de ui huizen en broeden in knotwilgen, f actie 'Wilgenpoot' kan daardoor oo het vogelbestand op Tholen bevordi ren. Na het bepalen van geschikte den wil het comité de eigenaren beni deren met voorstellen. In vele gevalle zal dit neerkomen op overleg met ovei heidsinstanties, vermoedt Van Loei hout. Over financiën hoeft het comit zich geen zorgen te maken. Het jon? hout alsmede de benodigde materia len worden beschikbaar gesteld doo de stichting Landschapsverzorg» Zeeland. De verzekering van hulp vrijwilligers is één van de belangrijk ste zaken, waar de uitwerking van W initiatief van af zal hangen, zo bena drukte de heer Van Loenhout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 28