Wat hier is opgebouwd, krijgen we in Goes nooit meer terug Dure gemeenten verlagen tarieven onroerend goed Aanpak gevaarlijk kruispunt N59 PZC/ provincie fergeleken met landelijk beeld lezuinigmgen irovincie zijn liet echt nodig jubilerende leerkrachten mytylschool: effect voor inwoners gering bestuurder aan de iaal na aanrijding Auto bekrast Cursusprogram Vrouwenraad imago Toeristisch VOENSDAG 26 AUGUSTUS 1987 emeenten karig oor de cultuur llIDDELBURG - De uitgaven van de Zeeuwse gemeenten voor kunst en cultuur blijven ver [chter bij de landelijke gemiddelden. De Nederlandse gemeenten geven jaarlijks gemiddeld lo'n 85 gulden per inwoner uit voor kunst en cultuur, de gemiddelde Zeeuwse gemeente komt liet verder dan ongeveer 52 gulden. leze cijfers krijgen nog meer beteke- ls wanneer men bedenkt dat rijksuit- laven voor kunst en cultuur voor het Jrootste deel in de Randstad terecht tomen, de uitgaven van het Zeeuws Irovinciebestuur beperkt blijven tot Ingeveer 27 gulden per inwoner en het jeeuws bedrijfsleven nog lang niet toe aan het investeren van belangrijke (edragen in kunst en cultuur, te Zeeuwse gemeenten zijn alleen loyaal wanneer de financiering van liónumentenzorg en amateuristische lunstbeoefening -vooral muziek- aan Ie orde is. Maar ze zijn zuinig als het laat om kunstzinnige vorming, biblio theekwerk, musea en volwassenene- lucatie. Allerbelabberdst zijn de leeuwse uitgaven voor professionele Jodiumkust en scheppende kunst. Op It gebied manifesteert de gemiddelde leeuwse gemeente zich als een cultu- ■ele woestijn. |ot die conclusies komt directeur H. 1 A. Koch van de Zeeuwse Culturele Raad in een notitie die de raad donder- lagmiddag bespreekt. Hij baseert zich lp cijfers over 1983 zoals die recente lijk gepubliceerd zijn door het Cen taal Bureau voor de Statistiek. Oud Lteriaal dus. Maar, zo schrijft Koch, Jgezien de bezuinigingen die sindsdien fin doorgevoerd moet gevreesd wor- Jen dat recentere cijfers geen looskleuriger beeld geven'. Hij maakt lerder de kanttekening dat de cijfers lemiddelden aangeven en dus niet gei len voor elke gemeente afzonderlijk. De geringe aandacht van de Zeeuwse lemeenten voor kunst en cultuur du- leert volgens Koch niet alleen de leeuwse bevolking, maar schaadt ook let imago van de provincie als vesti- lings- en recreatiegebied. Voor monu mentenzorg en amateuristische Kunstbeoefening geven de gemeenten In Zeeland -gerelateerd aan het aantal Inwoners- meer geld uit dan de ge beenten in enige andere provincie. De leeuwse gemeenten samen besteden Baarlijks bijna 13 gulden per inwoner lan monumentenzorg, de gemiddelde Nederlandse gemeente ruim 7,50 gul- ten. Op het vlak van de amateuristi sche kunstbeoefening is de verhou- ling 3,27 tegen 2,98 gulden per inwo ner. j.laar in de andere culturele sectoren Icoren de Zeeuwse gemeenten over llIDDELBURG - De bezuinigingen tie het dagelijks provinciebestuur lomend jaar wil doorvoeren op wei lijnsvoorzieningen en culturele acti- liteiten zijn niet strikt noodzakelijk. Die indruk heeft directeur H. Koch lan de Zeeuwse Culturele Raad neer gelegd in een notitie die donderdag middag in de raad ter sprake komt. Hij houdt de raad voor dat de provin ce voor komend jaar nog een structu rele financiële ruimte overhoudt van kim 1,1 miljoen gulden. Dan is nog leen rekening gehouden met een aan- Jnerkelijk gunstiger financiële positie «ie het provinciebestuur in daarop vol lende jaren verwacht. |Bij een andere afweging", aldus de jiotitie, die is bedoeld als een concept brief aan het provinciebestuur, „zou- pen de uitgaven voor kunst en cultuur lp het bestaande niveau kunnen wor pen gehandhaafd en is er zelfs ruimte loor extra inspanningen op bepaalde leelterreinen". liet dagelijks provinciebestuur had de lulturele instellingen eerder dit jaar al langezegd dat zij rekening moeten louden met 4 procent minder activi- leitensubsidies. Dit in verband met Kostendalingen die de afgelopen jaren louden hebben plaatsgevonden. Bo vendien moet in totaal 750.000 gulden bezuinigd worden op een aantal wei- lijnsvoorzieningen, waaronder met Dame de Zeeuwse Bibliotheek, pe ontwerp-provinciebegroting 1988 laat volgens Koch zien dat de provin ce in totaal 28.000 gulden, ofwel 8 pro- pnt gaat bezuinigen op de eigen in spanningen voor de podiumkunsten. Pe eigen inspanningen van de provin ce op het vlak van de beeldende kunst Vordt zelfs met 25.000 gulden of ruim [2 procent verminderd. Daaronder peeft met name het tentoonstellingen- pudget te lijden. In de notitie wordt pet opmerkelijk genoemd dat juist het pudget voor activiteiten van de pro vincie zelf (uitleendienst, provinciale pleugel) wordt ontzien of zelfs ver- bijna de hele linie het laagst. Voor bi bliotheekwerk hebben de Zeeuwse ge meenten 9,35 gulden per inwoner over, de gemeenten in heel Nederland sa men 14,80 gulden. Zelfs Drente -de op één na laagste- komt nog aan 13,04 gul den. Voor kunstzinnige vorming, muziek scholen, creativiteitscentra en derge lijke hebben de Zeeuwse gemeenten samen 11,56 gulden per inwoner be schikbaar. Ook hier scoort Zeeland veruit het laagst, 35 procent beneden het landelijk gemiddelde. De uitvoe rende professionele kunsten komen in de Zeeuwse gemeenten al helemaal niet aan de bak. Het Nederlands ge middelde is 7,12 gulden per inwoner, het Zeeuws gemiddelde 51 cent. Het Nederlands cijfer voor de scheppende kunst is 1,73 gulden, Zeeland komt niet verder dan 14 cent en kan zich troosten met de gedachten dat Drente nog lager scoort: 12 cent. H.W.A. Koch: Zeeland culturele woes tenij... Koch tekent tot slot aan dat deze cij fers weinig goeds voorspellen voor het provinciaal toeristisch beleid: „Zee land maakt zich op om als recreatiege bied interessanter te worden. Voor het hoogseizoen is dat niet zo nodig. Dan trekt deze provincie al een groot aan tal bezoekers en voor die periode heeft Zeeland ook een goede naam. Het pro vinciaal recreatiebeleid is dan ook ge richt op seizoenverleninging en elk- weer-voorzieningen. Maar uit recent onderzoek blijkt juist dat Zeeland juist voor het bereiken van die doel stelling niet zo'n goede naam heeft. Dat is gezien de bovengenoemde cij fers niet zo verwonderlijk. De aanwe zigheid van culturele voorzieningen is meer en meer een factor bij het bepa len van de vakantiebestemming". Dinsdag werd de bodem gereed gemaakt voor plaatsing van de betonnen sokkel van het milieumonument aan de Vhssingse boulevard Evertsen. VLISSINGEN Voor de Vlissingse Boulevard Evertsen is een begin ge maakt met de aanleg van een milieumonument, naar een ontwerp van de Belgische kunstenares Lidy Hoewaer. Het momument wordt opgetrokken uit beton en polyester. Dinsdag is de bodem gereed gemaakt voor de plaat sing van de betonnen sokkel.Vandaag - woensdag - zet de Vlissingse firma Van den Akker het betonnen voetstuk op zijn plaats. Daarvoor wordt een drijvende bok voor ingeschakeld. Vervolgens wordt de bodem rond de sok kel verstevigd. Pas vlak voor de officiële onthulling komt het polyester deel van het kunstwerk, een gestileerde oliedruppel, er op. Door de plaatsing in de getijdenzone op het Vlissingse badstrand wordt het kunstwerk bij hoog water overspoeld en bij afgaand water is het zichtbaar. Het gaat om een nationaal milieumonument dat in het kader van het Euro pese jaar van het milieu aan Vlissingen wordt aangeboden. Minister Nijpels van milieu zal het monument onthullen, in het bijzijn van onder anderen zijn collega Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Dat gebeurt maandag 21 sep tember. Omwonenden hadden tegen de plaatsing van het monument bezwaar ge maakt. Ze vonden het niet veilig genoeg in verband met zwemmende bad gasten en achtten ook het teken van vervuiling niet op zijn plaats op het badstrand. Die bezwaarschriften zijn door het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland ongegrond verklaard. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben de overwegingen van gs overgenomen en een bouwver gunning voor het monument afgegeven. De bezuinigingen, zo wordt geconclu deerd, zullen ongetwijfeld tot een ver- pere verschraling van het kunstkli- naat in Zeeland leiden en het imago |ran de provincie geen goed doen. 81LST Bij een aanrijding op de f raising Verrekijker-Rijksweg 60 na- P'J Hulst raakte dinsdagmorgen om 11.30 uur mevrouw T. de K. uit Sint- lansteen licht gewond. De K. reed met faar auto over de Verrekijker rich- l'ng Hulst en werd op de met ver- peerslichten beveiligde kruising aan gereden door een tot nu toe onbeken de bestuurder. JDeze ging, met achterlaten van zijn au- l°- de politie op de hoogte stellen van P aanrijding. Hij heeft dit echter ver ruimd en koos het hazepad. De K. poest door een arts ter plaatse voor lichte verwondingen worden behan deld. Beide auto's werden aanzienlijk peschadigd. De Mytylschool bij het revalisatiecentrum: hypermodern complex met veel aangepaste voorzieningen. OOSTKAPELLE - Hans Overduin, Riet Verbeek en Boerd Westerbeke, groepsleerkrachten van de Oostka- pelse Mytylschool, zijn dit jaar alle drie 25 jaar aan de school van het kinderrevalidatiecentrum Zonne veld verbonden. Ze hebben de school zien groeien van een paar geïmproviseerde lokalen voor voor namelijk TBC-patiëntjes tot een on derwijsinstituut, dat meer dan 100 gehandicapte leerlingen basis- en voortgezetonderwijs biedt. Hun ju- blieum, dat vrijdag 4 september in tern in de school wordt gevierd, stemt de leerkrachten echter niet onverdeeld feestelijk. Terugkijkend op die 25 jaar, doemen toch steeds de ministeriële plannen voor het kin derrevalidatiecentrum en de school voor de toekomst op. Voor de drie leerkrachten zijn het donkere wol ken die zich boven de school samen pakken. Een mogelijke verhuizing uit Oost- kapelle en een samengaan met vol- wassenrevalidatie in een centrum in Goes. „Het zou weer helemaal terug naar af zijn", zegt Riet. „Een presti geproject dat ten koste zal gaan van de adequate aanpak van de kinderre- validatie en het mytylonderwijs", vult Hans aan. Het ligt de drie leerkrachten alle maal nog vers in het geheugen, de op- bouwtijd van de school en hoe er ge knokt is voor de erkenning van de rechten van het gehandicapte kind. „Het was een overgangstijd waarin wij begonnen", zegt Boerd „De grote sanatoria voor TBC-patiënten waren niet meer nodig en ze werden geslo ten of omgebouwd tot revalidatie-in- stituut. Hier kreeg je toen in de jaren '60 een polio-explosie en veel van die patiëntjes kwamen in Zonneveld te recht. De plotselinge grote stijging van het aantal leerlingen was onder meer de reden waarom wij destijds aangenomen werden." „Ik kan me nog herinneren dat we in het begin les gaven in een voormalige huiskamer", zegt Hans hoofdschud dend. „Die kamer was in tweeën ge deeld door een zwart gordijn en Boerd en ik zaten met een klas allet- wee aan een kant. „Ik schrok me ka pot", toen Ik hier kwam solliciteren", zegt Riet. „De geneesheerdirecteur zag dat ik verbleekte en ik weet nog dat hij zei: „O, maar dat blijft niet zo hoor, we krijgen nieuwbouw." Het heeft daarna overigens nog twaalf jaar geduurd voor het echt zo ver was." „In de loop van de tijd kwamen er steeds meer kinderen met verschil lende handicaps bij", constateert Riet. „Na de polio-patiëntjes kreeg je veel spastische kinderen. Die werden voorheen door ondermeer hun ge laatsuitdrukking als achterlijk be stempeld en dus gingen ze niet naar school. We hadden in die beginjaren ook meer ernstig gehandicapte kin deren. Nu komen kinderen vaak eer der naar ons toe. Er is ook meer ken nis gekomen over de verschillende handicaps en ziekten en mensen zijn er alerter op geworden, zodat proble men eerder worden gesignaleerd." De Mytylschool breidde zich, met de toename van leerlingen, gestaag uit en momenteel is de school een hyper modern complex met heel veel aan gepaste voorzieningen, waaronder een eigen zwembad. „Kapitaalsver- nieting is het, wanneer dit moet slui ten", zegt Hans. Waar de leerkrachten het meest be ducht voor zijn, is dat het onderwijs bij een samenvoeging van volwas sen- en kinderrevalidatie een derde rangsplaats in gaat nemen. Dat het allemaal veel meer om de lichame lijke handicap zal draaien en dat het onderwijs aan gehandicapte kinde ren gezien zal worden als niet meer dan een nuttige vorm van dagbeste ding. „Kijk nou naar het feit, dat er over dat centrum in Goes al gesproken wordt in termen als: zoveel bedden voor kinderen, zoveel voor volwasse nen, dat geeft het toch al aan waar de nadruk komt te liggen", zegt Hans. „Er wordt helemaal aan de specifieke situatie van het gehandicapte kind voorbijgegaan. Alles wordt op een hoop geveegd en er wordt een mooi verhaal verzonnen over efficiency. Het zou zoveel goedkoper worden. Er wordt gewoon puur materieel ge dacht. Ik vind het een onbegrijpelij ke zaak." „In zo'n centrum krijg je ook een heel andere leefsfeer, die niet aan de kin deren is aangepast. Een hele hoop volwassenen liggen daar, om weer zo snel mogelijk weg te kunnen. Iemand die zijn been breekt en revalidatie krijgt zit toch in een totaal andere leefwereld dan een gehandicapt kind. Dat is toch niet te combineren. Er zijn voorbeelden te over van insti tuten waar de kinderrevalidatie en de volwassenenrevaldiatie wel met elkaar gecombineerd zijn. Dat haalt het niet bij wat we hier in Zonneveld voor verworvenheden hebben en voor de kinderen kunnen doen en dat willen ze dan zomaar afbreken." „Het gaat ook om zoveel bijkomen de zaken, die niet zomaar even te verplaatsen zijn. Neem bijvoor beeld de stages, die onze leerlingen in bedrijven lopen. Lang niet ieder bedrijf wil gehandiapte stagiaires. In de loop van de jaren hebben we hele goede contacten met het be drijfsleven opgebouwd, hier in de omgeving. Daar kun je dan ook weer helemaal opnieuw mee beginnen als je naar Goes moet." „Wat we hier hebben opgebouwd, krijgen we daar nooit meer terug", vult Riet aan. „Niet alleen op het ma teriële vlak, maar ook op andere ge bieden. De school en de therapeutis- he behandeling van een kind bijvoor beeld, alles is hier zo nauw met el kaar verbonden. Dat is onmogelijk in een grote instelling." VLISSINGEN Een aantal voor woningbezitters 'dure' Zeeuwse gemeenten heeft dit jaar de onroerend goedbelasting voor huiseigenaren verlaagd. Dat is onder meer gebeurd in Goes, Vlissingen, Domburg en Sas van Gent. De daling van de belastingdruk werd daarbij mede ingegeven door het risico, dat in die gemeente het toegestane plafond dreigde te worden overschreden. In Middel burg, dat ook tegen dat plafond aanzit, zijn de tarieven licht verhoogd. BRUINISSE Het kruispunt Aqua Delta-Zijpe in rijksweg N59 bij Bruinisse wordt gereconstrueerd. De oversteekruimte wordt bekort, de opstelruimte in de middenberm wordt vergroot en de invoegstroken verdwijnen. Rijkswaterstaat wil met deze maatregelen een einde maken aan de jarenlange onveilige verkeerssituatie als gevolg van het onoverzichtelijke en veel te grote kruisingsvlak. aldus ing F. G. M. Roskam, hoofd van de dienstkring Noord- en Midden-Zeeland. De kruising Aqua Delta-Zijpe is berucht wegens de vele verkeersongevallen en neemt de tweede plaats in onder de 'top twaalf van 'algemene verkeersongeval lenconcentraties' in Midden- en Noord-Zeeland. In de jaren 1983, '84 en '85 von den er vijftien ongevallen plaats. Daarbij raakten twaalf mensen gewond, voor namelijk ten gevolge van flankbotsingen, het grote gevaar van deze kruising, aldus ing Roskam. Nog dit jaar wil rijkswaterstaat ook het rechte wegvak op de Grevelingendam. nummer één op de verkeersongevallenconcentratielijst, en de N59 onder Nieu- werkerk op Duiveland beter beveiligen. De zeer vele kop-staartbotsingen ter plaatse zijn hoofdzakelijk gevolg van filevorming bij de brug in de dam bij Brui nisse en de verkeerslichten te Nieuwerkerk. Zowel op de Grevelingendam als aan de N59 bij Nieuwerkerk komt een automatische filebeveiliging. Voor een deel is die vermindering van onroerend goedbelasting voor huisei genaren teruggehaald door verhoging van de tarieven, die de gebruikers (ei genaren of huurders) moeten betalen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Sas van Gent en Domburg. In Goes staat te genover een verlaging van de onroe rend goedbelasting voor huizenbezit ters een gelijk blijvend belastingdeel voor bewoners en in Vlissingen is ook de belasting voor de groep gebruikers - zij het zeer beperkt - naar beneden ge gaan. De sterkste veranderingen bij de on roerend goedbelasting doen zich meestal voor in het jaar, waarin na her taxatie de - door onafhankelijke bu reau's - vastgestelde nieuwe waarde van de woning wordt gehanteerd. Een dergelijke taxatie wordt een keer in de vijfjaar uitgevoerd. Voor dit jaar base ren Sluis, Valkenisse, Veere, Dom burg, Kapelle, Mariekerke, Middel burg, Vlissingen, Borsele, Brouwers haven en Wissenkerke hun aanslagen voor de onroerend goedbelasting op nieuwe taxaties. Uit de gegevens van die elf Zeeuwse ge meenten blijken grote verschillen in de uitkomst van de taxaties, het ge volg van onder meer verschil in prijs ontwikkeling in de afgelopen vijfjaar tussen verschillende soorten en de ou derdom van huizen, zomerwoningen en appartementen. Het meest opmer kelijke verschil in taxaties doet zich voor in Wissenkerke, waar de woning voorraad in zijn totaliteit twintig pro cent hoger is gewaardeerd dan vij f j aar geleden. „Toen zaten we vrij laag, als ik eens kijk naar de verkoopprijzen van huizen in de afgelopen periode", zo zei een woordvoerder van de gemeen te. Andere resultaten van de taxaties in vergelijking tot vijf, zes jaar geleden, waarbij het om de hele woningvoor raad gaat: een daling met vier procent in Middelburg, een stijging met drie procent in Vlissingen, een verhoging van rond de zes procent in Domburg. In Valkenisse werd de totale huizen- voorraad zes procent lager getaxeerd dan in 1981, in Mariekerke daalde de geschatte waarde met zeven procent. Veere: plus twee procent, Brouwersha ven plus 13 procent, Sluis gemiddeld plus 4 procent, Borsele gemiddeld ge lijk gebleven, Kapelle plus vier pro cent. Van deze elf gemeenten hebben de meeste besloten te streven naar een opbrengst van de onroerend goedbe lasting, die op hetzelfde niveau ligt als vorig jaar. De gemeenten met ho gere taxaties als Brouwershaven, Wissenkerke, Domburg, Kapelle en Vlissingen hebben de belasting mede tegen die achtergrond verlaagd: al is OOSTKAPELLE - De auto van de Duitse toerist L.F. is op een parkeer terrein bij camping "In den Bongerd" in Oostkapelle flink beschadigd door vandalisme. De auto is bekrast en er is eèn band lek gestoken. In totaal be draagt de schade enkele duizenden guldens. De Duitser had zijn auto maandagavond om 19.00 uur gepar keerd en ontdekte de schade dinsdag om 13.30 uur. bijvoorbeeld in Domburg dat alleen voor de eigenaars gebeurd (de ge meente zat voor die groep tegen het maximum aan) en is het tarief voor de gebruikers verhoogd om meer even wicht in de opbrengst tussen die twee groepen te krijgen. Om aan eenzelfde opbrengst als in 1986 te komen zijn de tarieven in bijvoorbeeld Middelburg, Mariekerke, Valkenisse omhoog ge gaan. Inwoners van die gemeenten zien lagere taxaties daar dus lang niet altijd 'vertaald' in lagere tarieven. Sluis en Veere - hogere taxaties - heb ben de tarieven gelijk gehouden, om dat ze de opbrengst enkele procenten omhoog wilden hebben. Brouwersha ven heeft de tarieven verlaagd met rond de dertien procent, maar streeft een toename van de opbrengst met vier procent na, te halen uit de nieuw bouw. In Brouwershaven en Sluis zijn de aanslagen overigens nog niet de deur uit. In enkele andere Zeeuwse ge meenten - bijvoorbeeld in Hulst en M iddenschouwen, waar geen nieuwe ta xaties aan de orde zijn, heeft de raad besloten de tarieven voor de onroe rend goed belasting 1987 met enkele procenten te verhogen. Uit de reacties van de verschillende gemeenten bleek, dat het aantal bezwaarschriften tegen de aanslag onroerend goedbelasting dit jaar eerder kleiner dan groter is in vergelijking met vorig jaar. MIDDELBURG - De Zeeuwse Vrouwenraad begint in septem ber een uitgebreid cursuspro gramma, dat in overleg en in sa menwerking met het vormings centrum Van Eeghenhuis is sa mengesteld. De cursussen zijn vooral bestemd voor (toekomsti ge) bestuursleden van plaatselij ke vrouwenafdelingen. Deelna me staat echter open voor alle vrouwen. Extern heeft de Zeeuwse Vrou wenraad voor dinsdag 15,22 en 29 september een secretaressecur sus georganiseerd, telkens van 9.30 tot 12.00 uur in Middelburg. Een penningmeesterscursus op 6 oktober in Zierikzee, op 10 no vember in Goes, op 2 februari 1988 in Temeuzen en op 22 maart 1988 in Middelburg, telkens van 10.00 tot 16.00 uur; een cursus aanvragen subsidies op 10 no vember in Terneuzen en op 17 no vember voor de regio Schouwen, van 10.00 tot 15.00 uur; een voor zitterscursus in Goes op 12,19 en 26 januari van 9.30 tot 16.30 uur; een cursus notuleren op 23 fe bruari en 8 maart 1988 in Oost burg en op 15 en 22 maart 1988 in Goes van 9.30 tot 16.00 uur. Intern in het Van Eeghenhuis een vervolgcursus kennismaken met bestuurlijke activiteiten van 18- 19 september van 10.00 tot 14.00 uur; een cursus werving en publi citeit op 26-27 november van 10.00 tot 16.30 uur: een cursus vergader- en discussietechniek op 21-23 april 1988 van 19.30 uur tot 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 25