Madonna Raketten middellange afstand in 3 jaar weg Infolijn ANWB over wegen in de Alpen In ban van hoogste sinds 1973 VAN BELGIË TOT ITALIË Joop niet naar WK Hoofdluizen oud probleem de ËTiiK vandaag Hess later in familiegraf Wat brengen de Zeeuwse podia? PZC Aantal geboorten Banken verklaren Noord-Korea insolvent Bij de komst van een bedrijf I De reactie van Joop Zoetemelk I gisteren: „Nou, dan blijf ik toch I thuis. Ik zal er geen nacht minder l°m slapen." Toch betekent het I een flinke tegenslag voor Zoete- I melk, die serieus bezig was met |de voorbereiding op het evene- Iment, waarin hij in 1985 als 38-ja- I hge nog wereldkampioen werd. I"lk ben nog niet officieel inge licht door de UCI", liet Zoete- I welk dinsdagavond in zijn hotel |m Germigny l'Eveque (Frank rijk) weten. „Maar ik ga er niet I achteraan jagen. Ik wacht thuis |ce ontwikkelingen af. Het is na- I tuurlijk wel erg vreemd, dat ze je I eerst toestemming geven en later 1 e 2aak terugdraaien." Iran Achterstand Verkeerscursus Atletiek Kunst en cultuur Bekervoetbal Tolheffing BASIS NIEUWE VOORSTELLEN VS Gorbatsjov yrij veel bewolking |oe jaargang no. 200 oensdag 26 augustus 1987 de theateragenda van het seizoen [ROTTERDAM (GPD) Het is te lgen half vier's middags als HET I gebeurt. Bij een van de zij-ingan- Igen van het Feyenoord-stadion. De I Kuip is op dat moment voor de dui- I zenden jonge fans nog hermetisch I gesloten. Op het veld is de begelei- Idende band bezig zich in te spelen. IHet aantal decibels dat wordt ge- Iproduceerd, valt mee. De bussen I die naast het stadion staan gepar- lkeerd, bewegen althans niet door Ide trillingen, zoals bij het optre den van U-2 wel het geval was. löan, vanuit het niets, rijdt een mo- Itor-agent van de Rijkspolitie op het 1 gesloten hek van het stadion af. Er- Ivoor staat een handjevol 'wanna- I bees', imitatie-Madonna's. Meisjes (niet ouder dan veertien jaar in de I bekende Madonna-outfit. Hun I hartslag moet bij het naderen van Ide motor-agent op hol zijn gesla- Igen. Erachter volgt namelijk een grote, zwarte, geblindeerde limou sine. Dit moet Madonna zijn, want Rinus Israel, de trainer van Feye- noord, gaat zo niet dagelijks naar z'n werk. Nog voordat ze het besef fen, is Madonna Louise Veronica Cicone, zoals het bleke Amerikaan se popsterretje voluit heet, achter het hek verdwenen. Rotterdam was gisteren - en is van daag - in de ban van Madonna. Pos ters sierden vele winkels en de pro gressieve boetieks probeerden el kaar te overtreffen in het urenlang draaien van de hits van Madonna. Een kaartje van 45 dat toegang gaf tot de grasmat kostte rond drie uur's middags 200, enige tijd later zakte de prijs naar 90 maar rond vijf uur kon je al voor 55 de Kuip in om Madonna in levenden lijve te zien. Om vijf uur gingen de hekken open om de fans tot een uitver kocht stadion toe te laten. DEN HAAG (ANP) - In de eerste zes maanden van dit jaar zijn ruim 93.000 kinderen gebo ren. Dat is het grootste aantal in een half jaar tijd sinds 1973. Vooral in mei en juni was er een piek. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) verwacht dat het aantal geboorten tot het eind van dit jaar hoog zal blijven. Vanaf 1964 tot in de eer ste helft van 1983 werden steeds minder kinderen geboren. Op de helft van 1983 was het dieptepunt bereikt met 84.000 ge boorten. Sinds die tijd stijgt het aantal weer. Het CBS stelt vast dat in vergelijking met enkele jaren terug vrij veel vrouwen van boven de dertig een kind krijgen. Jongere moeders, zo rond de twintig, krijgen steeds minder kinderen. Doden bij noodweer in Europa PARIJS/SONDRIO/BRUSSEL/SION (UPI/AFP/RTR/DPA) - Door het slechte weer in enkele delen van West-Europa zijn dinsdag verscheidene mensen om het leven gekomen en ge wond geraakt. In België verdronken in de buurt van Charleroi drie bejaarden toen het peil van een zijriviertje van de Sambre in minder dan een kwartier meer dan twee meter steeg. I WENEN (ANP) - Joop Zoetemelk I zal niet mogen deelnemen aan de strijd om het wereldkampioen schap wielrennen op de weg. De UCI-regel, dat boven-veertigers I seen startrecht hebben, geldt look voor de wereldkampioen van 1985. Dat heeft het hoofdbe stuur van de internationale wie- Ierunie (UCI) gisteravond beslo ten. I De KNWU had Zoetemelk voor I Villach geselecteerd op voor- j waarde dat zijn leeftijd geen be zwaar zou zijn en ook enigszins in de overtuiging dat hij rechten I kon doen gelden op een uitzonde- I nngspositie. I Lobby in de kringen van het be- I stuur vergrootten de verwach- jüng, dat de regels voor Zoete- Imelk soepel gehanteerd zouden I worden. De verwachting van de KNWU is I gisteren niet juist gebleken. Het I bestuur van de UCI hield vast I aan de regels, mede omdat er al I eerder gevallen waren geweest, I waarbij ook „oudere" renners het I recht op deelneming onthouden lis. LONDEN (DPA) - Westerse banken met vorderingen op Noord-Korea hebben het Aziatische land officieel insolvent verklaard voor een groot deel van zijn schulden, zo is dinsdag vernomen van bankiers in Londen. Het is voor het eerst sinds het uitbre ken van de internationale schulden crisis in 1982 dat de banken tot een dergelijke drastische stap overgaan. Een woordvoerder van het Londense bankiershuis Morgan Grenfell noem de de situatie dinsdag „buitengewoon ernstig" en sprak van „een uniek ge val". Noord-Korea heeft sinds 1984 al geen rente meei betaald en is ook niet in ge sprek met de banken. Sinds 1977 heeft het land drie akkoorden over herstruc turering van de schulden al na enkele maanden genegeerd. In Zuid- en Midden-Zwitserland ont stonden door de zware regenval over stromingen en aardverschuivingen, waarbij drie mensen het leven lieten. Het kanton Uri raakte praktisch van de buitenwereld afgesloten. Wegen en spoorwegen stonden onder water, zo wel de spoortunnel als autotunnel door de Gotthard werden voor alle ver keer afgesloten. De spoortunnel zal waarschijnlijk een hele week onbruik baar zijn. Ten zuiden van het kanton Uri werden helikopters ingezet om mensen en vee te evacueren. Zware re genval deed zich ook voor in de kan tons Ticino en Grisons. De Zwitserse regering heeft een crisisstaf in het le ven geroepen om de reddingsoperaties te coördineren. In Italië, aan de andere kant van de Alpen, zijn ongeveer 20.000 mensen uit 20 dorpen geëvacueerd uit het Val- tellinadal, waar een aardverschui ving eind vorige maand nog een tol van 28 doden eiste. Men verwacht dat de natuurlijke dam die daarbij in de rivier de Adda werd gevormd, over twee dagen zal doorbreken, als de re gen aanhoudt. Twee personen werden vermist na een aardverschuiving in de buurt van Brescia, één vrouw ver dronk nadat een rivier plotseling bui ten zijn oevers was getreden en ver scheidene huizen onder water zette. Door een aardverschuiving in de Trentino-streek is een twintigtal toe risten geïsoleerd geraakt. Zwaar onweer in Oostenrijk in de buurt van Salzburg en in delen van Noord-Tirol heeft waarschijnlijk twee mensenlevens geëist. In het Oetztal is de stroom uitgevallen en werd dinsdag alle verkeer verboden, evenals in het Stubaital. Ook Frankrijk heeft dinsdag zijn por tie gekregen. Wegen zijn afgesneden door modder of water. De brandweer in Parijs kreeg meer dan 2.000 tele foontjes van mensen wier kelders en garages onder water gelopen waren. In de Roussillon-streek hebben stor men grote schade aangericht aan de wijngaarden. In het Alpengebied wer den verscheidene bergbeklimmers vermist en is een dorp geïsoleerd ge raakt, nadat de enige weg ernaar toe bedolven werd door rotsblokken. Twee bedrijven in Modane liepen gro te schade op en 150 mensen moesten daar geëvacueerd worden. JERUZALEM (RTR) - Israëlische ge leerden berichtten dinsdag dat zij in de kammen van joodse krijgers die achttien eeuwen geleden tegen de Ro meinen vochten, hoofdluizen hebben aangetroffen. Sinds lange tijd begraven luizen en hun eieren werden door onderzoekers van regering en Hebreeuwse Universi teit gevonden in kammen uit de eerste en tweede eeuw die in Israëlische steenformaties in de woestijn lagen. De archeologen vonden een aantal kammen in grotten van opstandelin gen die onder de legendarische joodse veldheer Bar Kochba in de jaren 132- 135 tegen het Romeinse bewind voch ten. Dow Chemical 1987, luchtfoto Wim Riemens. Vandaag besteedt de PZC in een bijlage extra-aandacht aan de chemie reus Dow Chemical. Vijfentwintig jaar geleden besloot het bedrijf zich te vestigen bij Terneuzen en sindsdien lijkt deze belangrijke werkgever niet meer weg te te denken uit de Kanaalzone. Het reilen en zeilen van een multinational binnen de kleine schaal van Zeeuwsch-Vlaanderen: Dich ter bij Dow. De Arabische Liga heeft Iran de wacht aangezegd. PAGINA 3 De vijf gerechtshoven in ons land kampen met grote achterstanden. PAGINA 5 Aan zeven Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs begint ko mend najaar een speciale ver keerscursus. PAGINA 11 PZC Daley Thompson: een vooruitblik op de wereldkampioenschappen atletiek in Rome. PAGINA 18 De uitgaven van de Zeeuwse ge meenten voor kunst en cultuur blij ven ver achter bij de landelijke ge middelden. PAGINA 13 De Belgische regering studeert nog op de wijze van tolheffing voor de snelwegen. PAGINA 15 De Zeeuwse voetbalclubs werkten de eerste bekerronde af. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien en economie: 7 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 18 en 19 WASHINGTON (REUTER) - Nieuwe Amerikaanse voorstellen voor con trole op naleving van een ontwape ningsovereenkomst met de Sovjet- Unie zijn gebaseerd op het weghalen van alle kernraketten voor de middel lange afstand binnen drie jaar. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag bekend gemaakt. Sovjetleider Gorbatsjov heeft een grotere rol voor de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties bij ontwapeningsvraagstukken voorge steld. De Amerikanen heb.ben de Sovjeton derhandelaars in Genève voorgesteld alle raketten met een bereik van 500 tot 1000 kilometer (kortere afstand) binnen een jaar na het sluiten van een akkoord te vernietigen. Kernraketten met een bereik van 1000 tot 5000 kilo meter (middellange afstand) zouden binnen drie jaar moeten verdwijnen. In deze periode dienen modernisering, produktie en testvluchten van deze ra ketten verboden te zijn. De nieuwe Amerikaanse voorstellen voor verificatie komen nadat Moskou vorige maand instemde met een we reldomvattende afschaffing van de ra ketten voor middellange en kortere af stand. Daarvóór wilde de Sovjet-Unie dat beide landen ieder 100 kernkoppen hielden. Washington kon zijn voorstel len voor verificatie eenvoudiger ma ken na de aanvaarding door de Sovjet- Unie van de „wereldomvattende dub bele nuloptie". „Het is makkelijker om naleving te controleren als er helemaal SOLDEN - In het plaatsje Solden in Tyrol verdwenen een brug en een deel van het wegdek in het kolkende water van een rivier. Extreme regenval heeft in midden-Europa een noodsituatie veroorzaakt. DEN HAAG IGPD) De ANWB heeft een speciale melddienst ingesteld voor mensen die willen weten welke wegen in Oostenrijk, Zwitserland en Noord-Italië zijn afgesloten na het noodweer in het Alpengebied. De ANWB Verkeersinformatie Buitenland' is dag en nacht te bereiken on der telefoonnummer 06-910910 80. Hiervoor geldt een tarief van 30 cent per minuut. geen raketten in de buurt zijn", zo zei een officiële woordvoerder. Een woordvoerster van het State De partment ontkende dat de verificatie- voorstellen een versoepeling van de Amerikaanse houding betekenen. „Wij proberen nog steeds de strengste controle te krijgen die ooit aan een ontwapeningsovereenkomst is ver bonden", zo zei de woordvoerster. De belangrijkste veranderingen in het standpunt van Washington zijn het la ten vallen van de eis tot doorlopende inspectie van rakettenproduktie en het wijzigen van de inspectie op raket bases. Gorbatsjov heeft voorgesteld dat de landen die lid zijn van de Veiligheids raad der Verenigde Naties op het hoogste niveau bijeenkomen om over kwesties op het gebied van ontwape ning en economische ontwikkeling te discussieren en het VN-orgaan tot een drijvende kracht op dit terrein te ma ken. De Sovjetpartijleider oppert dat in een boodschap aan de VN-conferentie over de relatie tussen ontwapening en ont wikkeling, die op het moment in New York wordt gehouden. De Sovjetleider wil een ontwikkelingsfonds vormen dat wordt gefinancierd met geld dat door ontwapening vrijkomt. e komst van de Ameri kaanse katalysatorenfa- briek Engelhard naar een lo catie bij Terneuzen wordt ge markeerd door een aantal pi kante bijzonderheden. Deze hebben minder te maken met het bedrijf zelf dan met de omstandigheden waaron der Engelhard naar Zeeland wordt ge lokt. Het bedrijf is goed voor honderd arbeidsplaatsen en als alles meezit is sprake van een uitstraling naar andere bedrijven van ongeveer driehonderd werkplekken. Een interessante en hoogst verleidelijke kandidaat derhal ve voor een plaatselijk of regionaal be stuur dat in deze tijd van grote werk loosheid nieuwe impulsen wil geven aan de werkgelegenheid. Gemeenten staan letterlijk bij tientallen te drin gen zo'n bedrijf in huis te halen. Ter neuzen is de gelukkige winnaar, maar de prijs die moet worden betaald is be paald niet gering. Die moet in een fors bedrag aan gemeenschapsgeld wor den uitgedrukt. Deze constatering werd maanaag ook gemaakt door de meeste le den van de statencommissie voor eco nomische zaken. In een vergadering van de commissie bleek weer eens hoe gemakkelijk het element werkgele genheid als troefkaart kan worden uit gespeeld. Werk is het toverwoord van de jaren tachtig. Wie het in redelijke mate aanbiedt - honderd tot vierhon derd arbeidsplaatsen is substantieel - kan er op rekenen met open armen te worden ontvangen. Sterker nog, zo'n bedrijf is in de positie zijn eisen hoog op te schroeven. En als het, zoals in het Zeeuwse geval, zeven jaar geleden is dat zich een serieuze vestigingskandi daat heeft aangediend, is de ontvan gende partij - in dit geval het Haven schap Terneuzen - maar al te graag be reid alle (financiële) registers open te trekken om de nieuwe kandidaat ter wille te zijn. Het Havenschap biedt En gelhard een prijsreductie van veertig procent op de grond en stopt 4,5 mil joen gulden in voorzieningen, waarin een bijdrage van de provincie Zeeland van 1,1 miljoen gulden noodzakelijk is. Overheidssteun aan het bedrijfsle ven is al vele jaren een vanzelf sprekende zaak. Dank zij het door de landelijke overheid geschapen gunsti ge vestigingsklimaat kwamen in de ja ren zestig en zeventig tientallen bedrij ven naar Zeeland. Het jubilerende DOW Chemical - het bedrijf nam 25 jaar geleden de beslissing zijn belang rijkste Europese vestiging in Terneu zen neer te zetten - behoorde in dit op zicht tot de koplopers. In zoverre heeft het statenlid Boogerd-Quaak gelijk: een ruime subsidiëring van het be drijfsleven is volstrekt normaal (ge worden); Zeeland kan inderdaad wei nig aan die cultuur veranderen. Het verschil tussen toen en nu is evenwel, dat twintig, vijfentwintig jaar geleden het rijk de gelden beschikbaar stelde en dat anno 1987 het Havenschap, waarin het rijk gedeeltelijk partici peert, en de provincie Zeeland ervoor moeten opdraaien. En dat, zo stelde een aantal staten leden vast, kan onmogelijk de be leidslijn worden voor de toekomst. Het ontbreekt Havenschap en provincie domweg aan de nodige financiële mid delen bedrijven te subsidiëren op een wijze, die nu wordt voorgesteld voor Engelhard. Zoveel is uit het debat wel duidelijk geworden. Eén keer kan het, maar dan is de koek ook echt op, was de teneur. De statenleden hadden er echt veel moeite mee, maar zij durfden een weigering toch niet aan. Het ele ment werkgelegenheid is zó overheer send, dat alles ervoor moet wijken. Er is politieke moed voor nodig onder de ze omstandigheden een keihard nee te laten horen. Voor de opstelling van de statenle den is best wel wat te zeggen tegen de achtergrond van de grote werkloos heid. Hun beslissing hoort echter thuis in de categorie van geïsoleerde, inci dentele besluitvorming, zoals die te genwoordig wel vaker wordt gehan teerd in de politiek. Het liberale sta tenlid Eyssens voelde maandag feil loos aan, dat met een dergelijke stel lingneming 'een gevaarlijke weg' wordt ingeslagen, maar voor hem en andere woordvoerders gold vooral dat nu eenmaal niet tegen de stroom kan worden opgeroeid. Dat is een uiterst pragmatische opstelling. Zij heeft iets in zich van: hier sta ik, ik kan niet an ders. Het maakt nog eens duidelijk hoezeer bepaalde maatschappelijke ontwikkelingen hun stempel drukken op de politieke besluitvorming. Daar zitten goede kanten aan, maar in het geval-Engelhard manifesteren de min der goede kanten zich wel erg nadruk kelijk. Dim WUNSIEDEL (Reuter) - Het op een ge heim gehouden plek begraven stoffe lijk overschot van Rudolf Hess zal te zijner tijd in het familiegraf in Wun- siedel worden bijgezet. Dit heeft de advocaat van de familie Hess, Alfred Seidl, dinsdag verklaard. Hij zei dat dit nog steeds de wens van de familie is. „Wanneer de situatie gekalmeerd is zal hij worden opgegraven en overeen komstig zijn laatste wil naar het fami liegraf in Wunsiedel worden overge bracht", aldus Seidl. Hitiers plaatsver vanger werd in stilte op een geheim ge houden plaats begraven omdat de na bestaanden wilden voorkomen dat de begrafenis met neo-nazistische mani festaties gepaard zou gaan. Wisselend bewolkt en af en toe een bui. yrij krachtige wind uit west tot zuid west. Later op de dag afnemend matig zuidwest tot zuid. Middagtempera- 'uur 19 graden. pagina 8 en 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1