Hongaars welkomstdansje V er blij fsr eer eatie Neeltje Jans taboe VW-informatrice Basisonderwijs hoopt nu op een periode van rust WANNEER IEDEREEN TERUG IS, GA IK LEKKER WEG... \TATENCOMM1SSIE VERKEER: kommissie ;ns met ;eiserverhuur loor PZEM STATENFRACTIE PVDA: INSPECTRICE: AFGELOPEN JAAR BELABBERD Jromfietser rijdt Jloor na ongeluk Vrederust houdt terreinfeest Caravan uitgebrand in Zierikzee op vakantie PZC/ provincie lNSDAG 25 AUGUSTUS 1987 Burgemeester Kessen maakt een welkomsdansje met één van de leden van de Hongaarse volksdansgroep uit Gyor. KLOOSTERZANDE Maandagavond ontving het ge meentebestuur van Hontenisse de Hongaarse volks dansgroep uit Gyor, die in het kader van een culturele uitwisseling zaterdag werd verwelkomd door de volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde. Bur gemeester mr A. A. L. G. M. Kessen sprak de groep eerst toe in het Duits, iets wat hem als geboren Limburger weinig moeite kostte. Kessen kon het niet nalaten ook een kort welkomstwoord in het Hongaars uit te spre ken; dat werd door de dansers met applaus ontvangen. Eén van de leden van groep bedankte de gemeente voor de gastvrijheid. De burgemeester kreeg daarop een pop in Hongaarse klederdracht aangeboden. Otto Vosveld, voorzitter van dansgroep Hava Naguila, sprak de hoop uit, dat het gemeentebestuur zijn groep zou blijven sub sidiëren. „Want", zo zei Vosveld, „dan kunnen wij de ge meente Hontenisse in vele landen promoten De dans groep uit Vogelwaarde heeft al vele optredens in Euro pese landen achter de rug. Op haar beurt zal zij volgend jaar een bezoek brengen aan Hongarije. Hava Naguila bestaat dan twintig jaar. Na de officiële ontvangst voerden de Hongaarse dansers en danseressen een dans op in de raadszaal, omdat een optreden buiten voor de ontvangst door de vele regen moest worden afgelast. Tijdens de dans begaf Kessen zich op de dansvloer en koos een Hongaarse schone als danspartner. Na de bijeenkomst in de raadszaal volgde om 20.30 uur een optreden van beide dansgroepen in de kantine van camping De Vogel in Hengstdijk. Woensdag zijn beide groepen van 19.00 tot 21.00 uur aanwezig op de Axelse Straatfeesten in Terneuzen en donderdag dansen zij van 20.30 tot 22.30 uur in de feest tent in Sluiskil. Als afscheid brengt de Hongaarse dansgroep een avondvullend programma in het club gebouw La Salette van Hava Naguila in Vogelwaarde. Zondag vertrekken de Hongaren voor een toernee door West-Europa. Snel duidelijkheid over beheer van wegen nodig T P. Nieuwkerk (cda) llDDELBURG - Er dient snel duidelijkheid te komen over het toekomstige wegenbeheer. Wel- Iwaar is nu de commissie Brokx aan de slag gegaan, maar het is zeer de vraag of die in korte Irmijn met afgeronde voorstellen kan komen. Intussen duurt de onzekerheid over wie welke legen gaat beheren almaar voort. De ene na de andere poging tot wegensanering is na veel Jergaderen mislukt. Dit stelde het statenlid G. J. de Jager (cda) maandag in de statencommis- |e verkeer en waterstaat. „De onduidelijkheid is onverantwoord", zei hij, daarin bijgevallen |oor commissievoorzitter ing A. M. Dek. |e commissie besprak een brief aan de [uurgroep wegenbeheer en herzie ing wet uitkering wegen. Daarin had- tn gedeputeerde staten hun gedach- fn over een ontwerp-provinciaal we- Innet ontvouwd. De commissieleden Lden zich in het algemeen in de ut- Lgspunten vinden. Die komen, zoals Emeld. neer op minder rijkswegen en En verschuiving van het beheer en on- ferhoud naar provincie, gemeenten en laterschappen. Vanuit de commissie |erd aangedrongen op zorgvuldig ■verleg met de huidige wegbeheerders (ver de verschuivingen. iedeputeerde G. de Vries-Hommes jvda) zag daarin geen enkel pro- fleem. Ze wees erop dat de provincie i een werkgroep voor het ontwerp- |lan al vertegenwoordigers van rijk, |emeenten en waterschappen betrok- |en heeft en dat er te zijner tijd een in- Tpraakronde zal komen. De Vries on- lerschreef de bezorgdheid van de sta- KROOSKERKE - De rijkspolitie van «ortgene heeft proces-verbaal opge- Jaakt tegen de Kamperlandse brom- ■etser M. de W.(19) die maandag door leed na betrokken te zijn geweest bij (en ongeval. Ie bromfietser botste op het fietspad Jij de Vrouwenpoldersweg ter hoogte |an de Texaco-pomp tegen de Duitse |etsster R.L. (31) uit Essen. Zowel de Iets als de bromfiets liepen schade op, Tiaar de berijders bleven ongedeerd, fee jongen verklaarde doorgereden te fijn, omdat hij geen Duits verstaat. IlIDDELBURG - De statencommissie economische zaken staat in meerder- keid positief tegenover uitbreiding pan de verhuur van warmwater-voor- feieningen door de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij. Het nutsbedrijf wil naast elektrische boi lers ook - met inschakeling van het be- ldrijfsleven - gasgeisers gaan verhu ren. De meeste commissieleden ver wierpen maandag in een vergadering bezwaren van onder meer de Sociaal- jEconomische Consultatiegroep ISECG) tegen deze nevenactiviteit pan het energiebedrijf. Wel werden enkele principiële kantte keningen geplaatst: een monopolie- pedrijf zoals de PZEM moet oppassen net voor het bedrijfsleven concurre rende activiteiten. A. Schuiling (pvda) ptelde dat het nutsbedrijf zeker niet [Onrechtmatig bezig is. Hij wees erop' pat de PZEM destijds verhuur van warmwater-voorzieningen begonnen Is uit sociale overwegingen en om de lelektriciteitsproduktie zo goed moge lijk te kunnen benutten. L. C. van Dij- Ike (rpf/gpv) en M. Dijke (sgp) vonden dat de PZEM de verhuur aan het parti- (culiere bedrijfsleven moet overlaten. P. Nieuwkerk (cda) noemde de kri- Itiek van de consultatiegroep 'onge nuanceerd'. Hij beklemtoonde dat vei ligheidsoverwegingen bij de PZEM ■mee een rol spelen, terwijl de reguliere |handel bij de uitvoering wordt betrok ken. „Er is zelfs een toename van het |plaatsen van geisers te verwachten, |onder beter veiligheidstoezicht". Ver- |huuractiviteiten in nieuwe sectoren |dan warmwater, zag Nieuwkerk in de |toekomst niet zitten. G. W. Eyssens Ivvd) merkte op dat de PZEM zorgvul dig gehandeld heeft. Hij legde als prin cipieel uitgangspunt wél vast dat de |VVD tegen oneigenlijke nevenactivi teiten van nutsbedrijven is. Die kant tekeningen maakten ook C. T. A. van |Waterschoot (ppr) en J. L. A. Boogerd- |Quaak (d66). [Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé (cda) [zei dat er een besluit lag over de geiser- Iverhuur van de oude raad van bestuur |van de PZEM, dat niet meer terug te [draaien was. „Daarom hebben gede- Jputeerde staten zich erachter gesteld. [Als de besluitvorming niet zover was [gevorderd, dan was er misschien wel |een andere conclusie geweest". tenleden De Jager en Dek over de ja renlange martelgang van Kromme Lindert. Ze verzekerde dat nadelige gevolgen van de onzekerheid bij de wegbeheerders - minder investerin gen, uitstel onderhoud - tot nog toe zijn uitgebleven. „De wegbeheerders zijn zich hun verantwoordelijkheid be wust geweest". De gedeputeerde liet weten dat in het ontwerp-plan de even tuele Westerschelde Oeververbinding nog niet is opgenomen. „De milieu-ef fect rapportage moet eerst afgerond zijn. Het tracé ligt nu nog open en her senspinsels hebben we niet in het ont werp-plan willen opnemen". De provincie heeft in het verleden, met het oog op aanleg van een weg Driewe gen - Terhole, gronden aangekocht: ongeveer 70 hectare voor een bedrag van rond 4,5 miljoen gulden. Aanleg van de weg door de provincie is van de baan, zodat er een 'grootgrondbezit' is ontstaan. Het rijk, dat in de toekomst voor verbetering van de weg Driewe gen - Terhole zal zorgen, wil de gron den niet overnemen. De commissiele den N. Filius (pvda) en De Jager had den op de houding van rijkswaterstaat en het feit dat er bijna twee jaar met het geven van antwoord gewacht is, veel kritiek, „Onbehoorlijk van rijks- MIDDELBURG - De statenfractie van de PvdA is nadrukkelijk tegen enige vorm van verblijfsrecreatie op het ei land Neeltje Jans, in de monding van de Oosterschelde. Woordvoerder A. Schuiling liet dit maandag in de com missie economische zaken weten. Hij zei dat een combinatie van dagrecrea tie met verblijfsrecreatie tot veel té grote aantallen mensen op Neeltje Jans leidt. De PvdA-fractie acht dat met het oog op de natuurwaarden die op het eiland tot ontwikkeling kun nen komen, ongewenst. Ook dienen de belangen van de Oosterschelde in het oog te worden gehouden. Van statenlid G. W. Eyssens (vvd) kwa men andere geluiden. Hij vond het nog veel te vroeg om in het huidige sta dium al een definitieve uitspraak te doen over het wel/niet toelaten van verblijfsrecreatie op Neeltje Jans. Eys sens stelde dat eerst duidelijkheid moet zijn over de plannen en wensen die voor de ontwikkeling van het ei land op tafel komen. Hij liet doorsche meren dat het wegens de economische haalbaarheid best wel eens noodzake lijk kan zijn enigerlei vorm van ver blijfsrecreatie toe te laten. De CDA-er P. J. Everaert sloot zich hierbij aan. Gedeputeerde J. B. Ventevogel (cda) kon de socialist geruststellen. Hij maakte duidelijk dat in de plannen voor Neeltje Jans in eerste aanleg niet wordt uitgegaan van verblijfsrecrea tie. Hij onderstreepte dat niet alleen kamperenen appartementen buiten beeld zijn, maar voorshands ook een hotelaccommodatie. Ventevogel wees er wel op dat verblijfsrecreatie als zo danig kan zorgen voor een verbreding van de ontwikkelingsmogelijkheden voor het vooOrmalige werkeiland in de stormvloedkering. Hij deelde nog mee dat er voor de invulling van Neeltje Jans thans gedacht wordt aan oprich ting van een Naamloze Vennootschap als 'overkoepelende instantie'. Daar door zullen ondernemers die plannen willen uitvoeren maar met één instan tie te maken hebben en niet met een hele reeks instellingen (rijk, provincie, gemeenten, enzovoorts). waterstaat", meende Filius. En De Ja ger: „Het rijk maakt zich er heel ge makkelijk van af'. C. T. A. van Water schoot (ppr) vond dat er niet té bozig richting rijk gedaan mag worden. „Het was de provincie zélf die zulke groot schalige ontwikkelingen wilde uitvoe ren". Statenlid Filius drong aan op een on derzoek naar mogelijkheden om de overtollige grond via landinrich tingsprojecten te ruilen. J. L. A. Boog- erd-Quaak (d66) wees erop dat een deel van de grond mogelijk gebruikt kan worden voor aanleg van een rond weg Zaamslag. Ze vond dat daarbij wél nadrukkelijk een Westerschelde Oeververbinding betrokken kan wor den. Die maakt mogelijk een rondweg overbodig. J. I. Hennekeij (vvd) was het daar niet mee eens. Hij stelde dat een rondweg Zaamslag in alle om standigheden, gelet op de verkeers druk, nodig zal zijn. Gedeputeerde De Vries zegde toe dat de mogelijkheden die landinrichting kan bieden worden bekeken. De ruil verkaveling Zaamslag - Axel staat in middels op de rol. Ze erkende dat het verwerven van de grond destijds een bewuste provinciale keus was. „We zit ten nu met een strop; die moeten we zo klein mogelijk houden". De gedepu teerde onderstreepte dat in elk geval de ontwikkelingen die een WOV met zich mee kan brengen, bekend moeten zijn. Ir C. B. Landré, waarnemend- hoofdingenieur-directeur provinciale waterstaat, drong erop aan met het af stoten van de gronden niet te lang te wachten. Het kost de provincie alleen maar geld. „Hoe eerder we de gronden kwijt zijn, hoe beter". A. Schuiling iPvdA) BERGEN OP ZOOM - Het psychia trisch ziekenhuis Vrederust in Bergen op Zoom houdt woensdag het jaarlijk se terreinfeest. 's Morgens zijn er spe len voor de verpleegden en 13.30 uur beginnen de zeskampspelen waar ie dereen aan deel kan menen. Een optre den van de Belgische westerngroep El Paso staat om 15.30 uur op het pro gramma. De uitslag wordt om 17.00 uur bekend gemaakt. Verder zijn er de hele dag oude ambachten, een lucht kussen en een draaimolen. In de mid daguren kan er een rondrit worden ge maakt met een huifkar of een Jan PLe- zier of een bezoek worden gebracht aan de rommelmarkt. ZIERIKZEE In de nacht van zon dag op maandag is de caravan van H. M. van de P. aan de Kabbelaarsbank in Zierikzee uitgebrand. Om 1.50 uur kwam de melding binnen. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon niet verhinderen dat de ca ravan werd verwoest. Vermoedelijk is er sprake van brandstichting. De tech nische recherche stelt een onderzoek in. De nieuwwaarde van de caravan was 22.000 gulden. De inboedel was 4.000 gulden waard. VVV-hoofdinformatrice Joan de Herder. der jaar weer anders, ondermeer door de invloed van het weer. Vorig jaar was het een mooie zomer en toen konden we in september al echt gaan merken dat het vakantie seizoen voor de meeste mensen voorbij was. Nu met al die regen zijn er heel veel mensen, die in het naseizoen nog een weekeinde of een weekje komen. Dat houdt de drukte er een beetje in." Joan gaat zelf over een paai- weken met vakantie. Ze heeft er wel zin in, want na een paar maanden continu werk lokt de vrije tijd. Ze gaat in Co- risica de zon opzoeken. „Een nadeel van zo'n vakantie in voor- of nasei zoen is voor mij persoonlijk dat ik nog een studerende vriend heb, die dus aan de schoolvakanties vast zit. Maar ja, je weet van tevoren dat het niet anders kan en volgend j aar is hij klaar." „Je past je reizen wel gedeeltelijk aan, aan de tijd waarin je gaat. Zo heb ik toen ik nog bij de provinciale VVV werkte een fietsvakantie ge daan in de zomer. Dat vond ik eigen lijk een enorm leuke manier van op vakantie gaan en ik zou het best nog eens willen doen. maar in de herfst begin je daar toch niet zo snel aan." „Het is nu eigenlijk toevallig het tweede achtereenvolgende jaar dat ik een reis naar de zon maak. Dat heeft verder niet zoveel te maken met de tijd waarin ik op vakantie kan. Een vakantie in voor- of nasei zoen in een warm land heeft wel zijn voordelen hoor, heb ik gemerkt. Het klimaat is nog steeds prima, terwijl het in de zomermaanden vaak te warm is om iets te ondernemen en ik hou best van in het zonnetje liggen, maar wanneer ik ergens ben. wil ik toch ook wat cultuur proeven." Ineke van "Wallenburg Een weekeinde Vlieland, een fietstocht door de Bevelanden, een bezoek aan Miniatuur Walcheren. De wanden van het Middelburgse VVV- kantoor zijn behangen met folders voor alle mogelijke vakantietripjes en tochtjes. Een paar duizend toeristen komen er op een topdag binnen om zich te laten voorlichten over wat er zoal in de Zeeuwse hoofdstad, in de provincie en ook daarbuiten te beleven valt. De telefoon rinkelt constant. Voor de balie drommen de vakantie- matrices terug van vakantie. Ook in vierders samen, achter de balie staan de VVV-informatrices ze glim lachend te woord. Zelf kunnen ze pas in de herfst en de winter van hun vrije dagen genieten en toch zijn ze de hele zomer omringend door vakantievierders. In hun contract is de voorwaarde opgenomen dat ze geen vakantie mogen nemen vanaf half juni tot begin september. Leidt dat soms niet tot jaloezie, wanneer anderen vrolijk in het zonnetje lig gen en zij door moeten werken? „Nee, hoor", zegt de Middelburgse hoofdinformatrice Joan de Herder, nuchter. „Ik heb mijn vakantieda gen nog. Wanneer iedereen weer te rug is, ga ik lekker met vakantie." het voorseizoen worden er vaak wat dagen opgenomen. De eerste baliemedewerkster is nu net weg. Met hangen en wurgen en dankzij het feit dat de zomerkrach- ten nog even blijven, viel dat te rege len. Maar de toptijd voor de Middel burgse VW is nog lang niet achter de rug. Nu de scholen weer begon nen zijn komen de oudere echtparen en de alleenstaanden met vakantie naar Zeeland. Juist zij doen graag een monumentenstad als Middel burg aan en al nemen de absolute Joan werkt al vier jaar bij de Middel burgse VW. Eerst als informatrice in het kantoor aan de Lammeren- steeg, toen een tijdje op kantoor bij de provinciale VVV en sinds ander halfjaar als hoofdinformatrice in het nieuwe plaatselijke kantoor aan de Markt. Bij de provinciale VVV was het niet zo'n punt om in de zomer maanden vrijaf te krijgen, in haar huidige baan is het absoluut onmo gelijk. Het Middelburgse kantoor blijft zo mer en winter open. Er werken dan ook vier vaste krachten waarvan twee full-time. In de zomer komen er dan nog twee baliemedewerkster bij. Ieder jaar is het plannen wie er wanneer met vakantie mag. Meestal begint dat zo rond september en pas in december komen de laatste infor- aantalen toeristen, die de stoep van het VVV-kantoor beklimmen af, de categorie vakantiegangers die in de herfst voor de deur staat verwacht veel meer van een toeristeninforma- tiekantoor en neemt de tijd. om alles over hun vakantiegebied eens rustig uit te zoeken. Het is heel moeilijk aan te ge- 7 ven, wanneer de topdrukte écht voorbij is", zegt Joan. „Dat gaat heel geleidelijk en het is ook ie- i MIDDELBURG - Misschien wordt het in het schooljaar 1987-1988 eindelijk rustig aan het onderwijsfront. Maan dag openden de bijna 300 basisscho len in Zeeland na een vooral natte zo mervakantie de deuren. Op het eerste gezicht lijken zowel leerkrachten als scholieren met frisse moed aan het nieuwe schoolseizoen te beginnen. Zolang er vanuit Den Haag niet op nieuw maatregelen worden aange kondigd, die het schoolritme kunnen verstoren, zal het wel rustig blijven. Afgelopen jaar is duidelijk geworden dat het hele onderwijsveld meer dan genoeg heeft van de bezuinigingsron des van minister Deetman. De pro testacties tegen de vierjarigen-maat regel en de vervangingsregeling liggen nog vers in het geheugen. „We hebben een belabberd jaar achter de rug", zegt mevrouw M.A. de Kroon van de onder wijsinspectie in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ze heeft goede hoop op meer rust in de scholen: „Ik heb de indruk dat de mensen in het onderwijs zich neerleg gen bij wat over ze is gekomen". De gewraakte vierjarigen-maatregel wordt op de scholen op verschillende manieren opgevangen. De maatregel was erop gericht om kinderen, die na 1 augustus vier jaar werden, pas het vol gende schooljaar toe te laten. Na felle discussies werd de scholen een zekere mate van vrijheid gelaten bij de invul ling van de regeling. Vrijwel alle scho len kozen voor een constructie, waar bij de vierjarige meteen in de school bank kon aanschuiven. Omdat het aantal formatieplaatsen in de meeste gevallen te gering was, moest vergro ting van de klassen uitkomst bieden. Op die manier konden leerkrachten vrijgemaakt worden om de vierjarigen een compleet lespakket te bieden. Er zijn echter ook scholen die de nieuw komers minder lessen geven, zodat het aantal leerlingen per klas niet of nau welijks moet worden opgeschroefd. Mevrouw De Kroon vindt dat de leer krachten de nieuwe regeling opmerke lijk soepel hebben opgepakt. De gewij zigde aanmeldingsprocedure brengt met zich mee dat kinderen het hele jaar door in groep 1 kunnen beginnen. Slechts enkele scholen houden vaste startdata aan. De vervangingsregeling is -mede on der druk van de onderwijswereld van de baan. Zieke of afwezige leer krachten mogen met ingang van 14 september meteen worden vervan gen. Minister Deetman heeft wel be paald dat invallers de eerste acht we ken van hun vervangingsperiode niet meer dan negentig procent van het 'normale' salaris krijgen. Daarna wordt de volle loonsom uitgekeerd. Over het aantal leerlingen, dat dit jaar in de schoolbanken is te vinden, zijn nog geen precieze gegevens bekend. De Stichting Zeeland, die voor de pro vincie alle cijfers bijhoudt, verwacht nog een lichte daling van het leerlin gental. Het voortgezet onderwijs gaat pas maandag 31 augustus van start. Het hoger beroepsonderwijs, dat nu ge bundeld is in de Hogeschool Zeeland, begint in de loop van deze en volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9