Bouwvereniging wil flats dichttimmeren Middelburger verzocht gordijnen op te hangen in beeld Greenpeace-mensen begrijpen helemaal niet waar om gaat Tarief opwerking splijtstof Cogéma op termijn omlaag STATENCOMMISSIE MEENT: VUILVERBRANDING PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEEGSTAND EN VANDALISME: BRIEF WONINGBOUWVERENIGING: Goed recht OOK GUNSTIG VOOR PZEM Contract PAGINA 7 IdDELBURG - Grote moeite met de enorme bedragen die de Zeeuwse gemeenschap moet «eren, maar uit oogpunt van werkgelegenheid toch maar akkoord met de vestiging van de jnerikaanse katalysatorenfabriek Engelhard bij Terneuzen. Dat was maandag de algemene neur in de statencommissie economische zaken. Decorum ZEELAND DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 'rovincie is te gul oor nieuw bedrijf lidschap over de komst van het be- Ijfwas er alleen bij gedeputeerde drs C. E. Barbé (cda). Bij de commissie- |en overheerste bezorgdheid: zo'n tale opstelling is in de toekomst niet Ier mogelijk, omdat het geld op iet. Igelhard wil bij de Terneuzense Ze- (ïaarhaven bouwen. Het fijnchemi- bedrijf heeft bijna 16 hectare Ind nodig en zal werk bieden aan on teer 100 mensen. Het Havenschap jmeuzen biedt een reductie van 20 Jlden op de grondprijs van 50 gulden vierkante meter en legt diverse Jorzieningen aan: kosten bijna 4,5 ijoen gulden (kade, ontsluitings- V bijdrage paalfundering). De pro- Icie moet vervolgens het haven- hap ondersteunen met 1,1 miljoen llden, 'teneinde de afname van het ten vermogen van het havenschap [beperken'. Het is sinds 7 jaar het eer- t bedrijf van enige omvang dat zich (een havenschapsterrein vestigt. JWD-er G. W. Eyssens merkte op jterveel bedrijven zijn die zich onder gunstige condities in Zeeland vestigen. „Maar dat kunnen we In niet meer betalen. Er is sprake van In geweldige precedentwerking; we laneen heel gevaarlijke weg-op", al- Eyssens. Hij beklemtoonde dat j grondprijs van 50 gulden voor di- Ict aan water gelegen industrieter- Inheel redelijk is. Daar nog eens 20 llden vanaf doen en dan ook allerlei Idere voorzieningen op kosten van (gemeenschap betalen - dat was vol- i de VVD-er teveel van het goede, [let Amerikaanse bedrijf heeft er wel Ifs uitgesleept wat mogelijk was". |et statenlid constateerde dat Engel- ird van de provincie een bruidsschat leekrijgt, in plaats van een paar 'zoet- ludertjes'. Eyssens vond dat het ver- Jgen van de grondprijs op zich al een léér dan voldoende handreiking zou In geweest. Daar ook de ontsluiting 1 kade-aanleg bijdoen, ging hem te Ir. het is óf het een, óf het ander. Hij leende dat het Havenschap Terneu- |n wel erg veel water in de wijn ge- pan heeft. k de PvdA-er drs G. L. C. M. de Kok ifende scherpe kritiek uit, al vond ij het uit oogpunt van werkgelegen- iid moeilijk 'nee' te zeggen. Hij zei tmeer dan vier miljoen gulden sub- |die van provincie en havenschap irgt voor erg dure arbeidsplaatsen. Ik denk dat de komst van het bedrijf ar Terneuzen het resultaat is van lihard onderhandelen. Ik weet ove- |gens niet wie de winnaar is", be- logde P. J. Everaert (cda). Hij vroeg |ch af of de provincie op de goede [eg is. Statenlid C. T. A. van Water- ihoot (ppr) vond dat economisch ge len het Paard van Troje wordt bin- ngehaald. „Als werkgelegenheid Ike kapitalen kost, kan de samenle- ing het op den duur niet trekken. We innen zoiets hooguit één keer doen". ïSGP-er M. Dijke zette vraagtekens ij de 100 arbeidplaatsen. „Hoeveel ledewerkers neemt het bedrijf zélf iee?". J. L. A. Boogerd-Quaak (d66) d niet zoveel problemen. Ze gaf aan |at ook de vestiging van Péchiney en low Chemical met enorme subsidies gepaard ging. „We kunnen vanuit Zee land aan die cultuur weinig verande ren". Gedeputeerde Barbé was teleurge steld over de opstelling van de com missieleden. Hij beklemtoonde dat er op het scherp van de snede is onder handeld en dat Zeeland moest opbok sen tegen landen met gunstiger subsi dies, terwijl ook Nederlandse regio's over ruimere rijksregelingen beschik ken. „Zeeland heeft alleen de WIR. Te gen die achtergrond is wat provincie Vorige week stond in deze krant een mooi bericht over Brits decorum bij de Olau-line. Twee Engelse militairen, in vol ornaat -u weet wel: van die hel men met een pluim en een klep voor de ogen- maakten vanuit Vlissingen de overtocht naar hun vaderland. Volgens onze verslaggever ging het om leden van de Lifeguard van de Britse koningin en van het Blue Royal-regiment. Fout, hele maal fout, schreef een opletten de lezer in Middelburg ons de zer dagen. Het moet zijn: Life guards en Blues Royals. Ach, dachten we in eerste in stantie, hebben we toch vrij consequent de s achterwege gelaten. Dat is maar één letter, so what? Die reactie moet onze opletten de lezer, die derig jaar in Lon den heeft gewoond, hebben voorzien. Een lifeguard zon der s!) is volgens hem een bad meester op Australische en Amerikaanse stranden, belast met het redden van drenkelin gen. En een Blue Royal (zonder s!) zou een lid van de koninklij kefamilie zijn, dat te diep in het glaasje heeft gekeken. Toegegeven, we hebben met onze militairen zonder s lelijk de plank misgeslagen. Hoewel, een badmeester die vanaf de veerboot een dronken prinses uit de Wester schelde vist, dat zou toch ook opzienbarend ge weest zijn. en havenschap doen niet eens zo gek", aldus Barbé. Hij merkte op dat uitein delijk het Belgische Lanaken de groot ste concurrent was. De gedeputeerde deelde mee dat er meer bedrijven zich oriënteren in de provincie. „We zullem iedere keer weer opnieuw moeten be kijken wat de mogelijkheden zijn en hoe creatief we kunnen inhaken". De milieugevolgen vallen erg mee, vol gens drs Barbé. De uitstraling op an dere bedrijven schatte hij op ongeveer 300 arbeidsplaatsen. Een van de flatgebouwen aan de Terneuzënse Peter van Anrooylaan, waar leegstand en vandalisme hoogtij vieren. TERNEUZEN - De Wo ningbouwvereniging 'Terneuzen' ziet nog maar één oplossing voor de voortdurend terug kerende problemen rond de twee flatgebou wen in de Peter van An rooylaan in Terneuzen- Zuid: de bewoners moe ten verhuizen en de flats worden dichtgetim merd. De exploitatie van de twee flatgebou wen baart de bouwver eniging al jaren zorgen. Een groot deel van de 160 flatwoningen staat leeg; er zijn nog maar 48 bewoners. Die leegstand drukt zwaar op het bud get van de vereniging. Bovendien worden er regelmatig vernielin gen aangericht. Het bestuur van de bouwvereniging heeft nu de knoop doorgehakt. De bewoners hebben een brief in de bus gekregen, waarin de plannen (in grote lijnen) worden uit eengezet. Vast staat dat de bewoners moeten ver huizen. Hoe die hele ope ratie er uit gaat zien, is nu nog niet bekend. Maar de bewoners heb ben wel heel nadrukke lijk de verzekering ge kregen dat ze intensief bij de uitwerking betrok ken zullen worden. In de tweede helft van septem ber zullen er verschillen de bewonersinformatie avonden worden belegd en er komt ook een bro- chure. „U kunt ervan verzekerd zijn, dat wij naar beste vermogen zullen trachten uw be langen te respecteren", schrijft het bestuur. Als belangrijkste oor zaak van de problemen ziet de bouwvereniging de chronische leegstand. „Toenemende leeg stand, gevolg van het feit dat het huren van een flat voor de overgrote meerderheid van de wo ningzoekenden niet aan Slot pag. 11 kol. 7) De Middelburger Jacques de Jongh met de brief van de woningbouwvereniging...geen grap.. MIDDELBURG - De Middelburger Jacques de Jongh, die net twee maan den in de afgetopte flat aan de Middel burgse Van der Perrestraat woont, dacht eerst dat iemand een grap met hem wilde uithalen. Door zijn werk op de sociale dienst heeft hij veel met de Woningbouwvereniging Middel burg te maken en hij vond de inhoud van de brief die hij van die instelling over de toestand van zijn woning ont ving zo absurd, dat hij niet aan de echtheid ervan geloofde. Tot hij een telefoontje naar het kantoor van de woningbouwvereniging op de Dam pleegde en van een medewerkster hoorde dat de brief inderdaad van daaruit verzonden was. Toen sloeg de geamuseerdheid om in woede. „Geachte heer", staat er boven de brief die De Jongh in de bus kreeg. „Bij be zoek aan de flat is dezerzijds geconsta- ROTTTERDAM - Het in Rotterdam gevestigde bedrijf Ocean Combus tion Service bv wordt de laatste maanden van verschillende kanten onder vuur genomen omdat het op ontoelaatbare wijze het milieu zou vervuilen. De Zeeuwse Milieufede ratie, de verengiging Natuur en Mi lieu en de gemeente Vlissingen te kenden vorige maand bezwaar aan tegen de voergenomen vestiging van het vuilverbrandingsbedrijf in het Sloegebied. Ook het ministerie van VROM is vooralsnog niet van plan om de OCS een vergunning te verlenen. Volgens gedeputeerde G. de Vries-Hommes is de provincie eveneens tegen de komst de OCS naar Zeeland. De afgelopen tien dagen krijgt de OCS weer alle aandacht door de ac ties van Greenpeace. De internatio nale milieu-organisatie wil met de acties de publieke opinie wijzen op de ernstige vervuiling die verbran ding van chemische afval op zee ver oorzaakt. Zaterdag was het West- duitse schip Vesta doelwit van de ac ties en zondag probeerden Green- peace-leden aan boord van de Vulca- nus II, het verbrandingsschip van de OCS, te klauteren. Die pogingen zijn maandag gestaakt, omdat, zo ver klaarden de milieu-activisten, de be manning van de Vulcanus II met ge weld verhinderde dat men aan boord kwam. De Vesta en de Vulcanus II la den chemisch afval in Antwerpen en verbranden dit vervolgens zo'n 200 kilometer ten noordwesten van Den Helder. Marketing-manager H.J.M. Verde- gaal is niet onder de indruk van de kritiek op de activiteiten van zijn be drijf. Hij had Greenpeace juridische stappen in het vooruitzicht gesteld, als de milieu-organisatie de trans porten zou hinderen. Maar, zo zegt Verdegaal, „we hebben geen noe menswaardige hinder van de acties ondervonden. Zolang wij onze gang kunnen gaan is het niet erg dat ze proberen aan boord te komen." Waf vindt u van de acties van Greenpeace? „Het is jammerlijk. Greenpeace wijst op de gevaren van de transporten met chemische afval. Maar met de acties in zo'n nauwe vaargeul in de Scheldemonding brengen ze ons en zichzelf in gevaar. Het is onverant woord wat ze doen. De mensen van Greenpeace begrijpen ook helemaal niet waar het om gaat. Kijk, che misch afval wordt geproduceerd, met of zonder Greenpeace. Wat is er dan beter dan het voor 99 procent te verbranden? Wij willen het ook graag voor honderd procent wegwerken, maar daar is nog geen methode voor. Ook verbranding op het land is geen oplossing." Toch wil de regering zeever branding vanaf1990 verbieden. Tegen die tijd zal er toch een an dere oplossing moeten zijn? „Wij zouden het ook graag op het land willen doen. Maar als ik naar de Afvalverwerking Rijnmond ga (de AVR moet in de visie van het minis terie van VROM vanaf '90 ook de che mische afval verwerken, dat nu op zee verbrand wordt, red.) om bijvoor beeld gechloreerde koolwaterstoffen te verwerken, dan krijg ik te horen: probeer het een paar deuren verder op maar. Het is een misvatting dat de AVR schoner zou werken. Rijnmond is bovendien veel duurder." Wat gaat OCS dan doen in 1990? „Het alternatief moet gezocht wor den in recycling. Wij zijn met de ont wikkeling van het hergebruik bezig. Samen met ons moederbedrijf Waste Management Inc. in Chicago hebben we daar al miljoenen in geïnvesteerd. Het onderzoek staat nog in de kin derschoenen. Maar men wil kenne lijk sneller dan de wetenschap. Ove rigens verwacht ik dat die datum van 1990 wel losgelaten wordt. Misschien OCS-marketing manager H.J.M. Verdegaal: ...ook verbranding op het land biedt geen oplossing... dat het verbod in '95 in kan gaan. Want we kunnen alleen overgaan tot recycling als het rendabel is." Vertroebelt dat bedrijfsecono misch argument niet uw oor deel over de milieu-effecten? „Nee, bedrijven die zeggen: het gaat ons om de centen en we kijken verder nergens naar, dergelijke bedrijven bestaan niet meer in Nederland. Bei de zaken moeten samen gaan. En als ik zie wat we allemaal aan het milieu doen... We hebben ons tot nu toe ont houden van commentaar op het rap port over het transport over de Wes- terschelde, dat in opdracht van Greenpeace is gemaakt. Samen met TNO bekijken we de stellingen in dat rapport en over enkele maanden ko men we met een antwoord. Het is trouwens vreemd dat die onderzoe kers ons niet gevraagd hebben wat we precies vervoeren. Ze zijn ook he lemaal niet aan boord van de Vulca nus geweest om het procédé te bekij ken. Zo'n onderzoek krijgt dan een hoop aandacht, maar ik heb er dan toch mijn gedachten over..." Is het de bedoeling dat OCS ter zijner tijd ook in het Sloegebied chemisch afval gaat recyclen? „Ja. we hebben dat nog niet in de dis cussie gebracht, maar dat zijn we in derdaad van plan. We hebben daar om ook een groot terrein aange vraagd. In dat kader is het bezwaar van het ministerie van VROM ook heel vreemd. Het ministerie heeft be zwaren tegen een terminal in het Sloe, omdat het twijfelt aan de doel matigheid. Die twijfel heeft dan te maken het mogelijke verbod op zee verbranding in 1990. Maar we gaan ook na '90 door. Bovendien zijn wij het die de investeringen doen en wij zijn het die het geld moeten verdie nen, dus is het aan ons om de doelma tigheid te beoordelen. We hebben het ministerie verzocht om zijn bezwa ren op papier te zetten. Dan kunnen we het op formele wijze aanpakken. Verder valt het met het verzet tegen onze vestiging nogal mee. Ja. de ge meente Vlissingen is tegen, maar we zitten op grond van de gemeente Borsele en die is blij met onze komst. De provincie heeft zich tegen ons in negatieve noch in positieve zin uitge laten. En het ministerie van Verkeer en Waterstaat laat het van de in spraak-procedure afhangen. Frans Bosscher teerd, dat de door u bewoonde woning zich in een wanordelijke staat bevindt. Wij verzoeken u de woning op orde te brengen, waaronder ook gordijnen op te hangen. Binnenkort zullen wij een controle uitvoeren." De Jongh begrijpt niet waar hij de brief aan te danken heeft. Dat het in zijn flat wat rommelig is, oké, dat geeft hij toe. Maar dat is toch niet ongebruikelijk na een verhuizing, vind hij. Bij hem wordt de boel gewoon wat trager opgeruimd, omdat hij door een handicap aan zijn been niet zelf in staat is vloerbedek king neer te leggen, gordijnen op te hangen en alle meubels op zijn plaats te schuiven. Kennissen en familie zou den hem daarmee helpen, maar door vakanties is daar nog niets van geko men. Als noodoplossing heeft De Jongh in de tussentijd een aantal aparte stuk ken tapijt en vinyl op de vloer. Ook een deel van zijn huisraad is nog niet opge ruimd. Zijn boekenverzameling ligt bijvoorbeeld nog op de grond inplaats van in een kast. „Ik wacht daarmee tot ze de vloerbedekking komen leggen, anders kan ik alles er weer uithalen en opnieuw beginnen. Het vreemde vind ik dat ik van tevoren niets van de wo ningbouwvereniging heb gehoord. Ik kreeg alleen ineens die brief. Hadden ze me nu gewoon gevraagd wanneer ik mijn huis op orde zou brengen, dan had ik de situatie kunnen uitleggen. Krijg je zo'n brief nu na zes maanden dan zou ik het ook beter kunnen be grijpen, maar ik zit hier net en dan krijg je zoiets in de bus." „Ik vind het zelf ook niet plezierig om zo lang in de rommel te zitten, maar stel dat ik verder niets meer aan mijn huis wilde doen, dan was dat toch ook mijn goed recht. Een woningbouwver eniging heeft er toch niets mee te ma ken hoe mensen hun huis inrichten. Dat ze bij zo'n prestigeproject als deze flat er opletten dat er geen vuilniszak ken op de balustrade staan en dat er geen auto's op de stoep geparkeerd worden, dat zou ik me nog voor kun nen stellen. Maar of iemand al dan niet gordijnen voor zijn ramen hangt.... Waar kom je dan op een gegeven mo ment uit. als woningbouwvereniging? De volgende brief zegt dan misschien dat ik mijn aanrecht eens een sopje moet geven en daarna komt er één dat ik dat dan met een bepaald schoon maakmiddel moet doen, omdat de wo ningbouwvereniging dat voorschrijft." De Jongh heeft verder geen contact meer met de woningbouwvereniging opgenomen. Hij vond de brief te bela chelijk om over te praten. Inmiddels heeft hij wel glasgordijnen in zijn keu- (Slot zie pagina 11 kolom 6) PARIJS/VLISSINGEN De fabriek voor opwerking van gebruikte splijt stofstaven uit kerncentrales in het Franse Cap La Hague zal haar tarie ven halverwege de jaren negentig met dertig tot veertig procent verlagen. Dit heeft de leider van de afdeling op werking van het staatskernenergie- bedrijf Cogema, Claude Aycoberry, maandag verklaard op de eerste dag van een vierdaagse internationale conferentie over de ontwikkeling van de opwerkingstechniek in Parijs. Ook voor de NV Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) kan dit in de toekomst gunstige gevolgen hebben. De prijsverlaging, voorbehouden aan „goede klanten", wordt mogelijk door dat rond 1995 de kosten van de uitbrei ding van de capaciteit van de fabriek in Cap La Hague zullen zijn afgeschre ven. De capaciteit wordt met ingang van 1989 vergroot van 400 tot 1600 ton per jaar. De komende jaren zal er ook elders in de wereld extra capaciteit be schikbaar komen. In 1992 moet in het Britse Thorp een fabriek met een capa citeit van 1200 ton gaan draaien, en in 1995 worden bedrijven in gebruik ge nomen in het Westduitse Wackersdorf (300 a 500 ton) en het Japanse Rokkas- homura (800 ton). Cogema heeft op het ogenblik het rijk nog vrijwel alleen. De onderneming vraagt per kilogram behandelde splijt stof gemiddeld 6000 franc (ruim 2000 gulden). Aycoberry verklaarde dat de aangekondigde prijsverlaging niet in de eerste plaats wordt ingegeven door vrees voor concurrentie. Het gaat er volgens hem eerder om landen die nu nog de voorkeur geven aan het op slaan van gebruikte splijtstofstaven als kernafval, zoals de Verenigde Sta ten, te winnen voor opwerking. De aangekondigde prijsverlaging kan voor de NV PZEM in de toekomst ook gunstige gevolgen hebben. Het Zeeuw se nutsbedrijf heeft in 1978 met de op werkingsfabriek een contract gesloten voor de opwerking van 6.000 ton op- werkingsmateriaal. Later is dat ver hoogd tot 7.000 ton. Vanaf 1980 worden jaarlijks ongeveer 40 splijtstofelemen ten uit de kerncentrale bij Borssele ter opwerking naar Cap la Hague afge voerd. Met het huidige contract kan de PZEM tot ongeveer 1991 vooruit. In dat contract zit een optie op verlen ging ingesloten. Voor het lopende contract heeft de aangekondigde prijsverlaging geen gevolgen. Voor de periode erna wél. De PZEM zal uit de Borsselse kerncentra le tot ongeveer 2003 splijtstofelemen ten moeten opwerken. Algemeen di recteur ir A. Tiktak van de PZEM zei maandag dat de openbare nutsbedrij ven (de kerncentrale is sinds 1987 met alle lusten en lasten ingebracht in een landelijke stroomovereenkomst) van een prijsverlaging zeker zullen profite ren. Het gaat om een 'aardige meeval ler'. De kosten van opwerking en op berging van kernsplijtingsmateriaal maken ongeveer 30 tot 40% van de brandstofkosten van een kerncentrale uit. Stel dat brandstofdeel op 3 cent per kilowattuur, dan gaat het om on geveer 1,2 cent per kilowattuur. Van dat bedrag gaat de verlaging af. Voor PZEM-directeur Tiktak kwam de mededeling uit Parijs niet helemaal als een verrassing. „Ik had er al eens iets over gehoord, maar er waren tot nu toe geen definitieve besluiten ge vallen. Bij Cogéma moeten ze een lan ge termij n-policy uitstippelen. Nu ze hun infrastructuur hebben afge bouwd, kunnen ze dat doen". Hoewel het lopende contract nog circa vijfjaar ruimte biedt, wordt het volgens ir Tik tak langzamerhand tijd dat de PZEM over de periode vanaf 1992 met het Franse opwerkingsbedrijf gaat praten. In Cap le Hague worden de zwaar radioactieve splijtstofelementen zoda nig opgewerkt, dat het kemsplijtings- afval (KSA) daarna geschikt is voor opberging. In Nederland zijn de eerste bewerkte elementen na 1990 te ver wachten. Het is de bedoeling dat de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (COVRA) ze in een te bouwen op slagcomplex bij Borssele opslaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 7