eruchten »ver ruil >e Jonge Pompe-kliniek mag man met aids opnemen Uitgeverij VNU stopt met videotex-proef Filipijus verzet vraagt Ramos wapenaankopen te bewijzen Overbelasting van de rechtspraak is een wereldwijd probleem Poliklinisch bevallen eerder vergoeden Niet-roker krijgt 25 procent korting verzekeringspremie Celstraffen voor vervalsen LMENWERKING MET OVERHEID aldheim in iiusterdam liet welkom Baggersector schaft VUT af Udag 25 augustus 1987 en HAAG (GPD) In het zicht van dreigende overheids- laatregelen tegen fosfaten wil de wasmiddelenindustrie zelf let een plan komen om de lozing van deze schadelijke stoffen Idoen stoppen. Zij heeft de overheid voorstellen gedaan om [ze kwestie gezamenlijk aan te pakken. Daartoe zouden on- lr meer met spoed meer zuiveringsinstallaties moeten wor- ln gebouwd. Werkgelegenheid INTERNATIONAAL ONDERZOEK ADVIES ZIEKENFONDSRAAD: Controle Reserves van ziekenfondsen juist besteed Il.MELO (ANP) - De Almelose poli- [erechter, mr. H. Breitbarth, heeft liaandag voor het vervaardigen en ii omloop brengen van valse APK- Itickers en bijbehorende keurings- IfH'ijzen onvoorwaardelijke ge- langenisstraffen variërend van l ier maanden tot één maand opge legd. Te politierechter zei voor dit soort laken nog geen referentiekader te lebben omdat het voor zover hem lekend de eerste keer is dat op dit ■errein in Nederland strafzaken aan Ie orde zijn. Hij deelde mee het niet |e zoeken in de sfeer van de druk- lersdelicten en de valsheidsdelicten maar de verkeersveiligheid in zijn oordeel te betrekken omdat er door toedoen van de verdachten veel kwalitatief dubieuze auto's op de weg zijn gebleven. De hoofdverdachten waren twee broers uit Vroomshoop. De 37-jarige H.S., die in zijn drukkerij tussen de vijfduizend en zevenduizend APK- stickers voor het jaar 1987 heeft ge drukt, werd na een eis van zes maan den veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk. Met een ko pieerapparaat vervaardigde de man ook de bijbehorende keuringsbewij zen. De 31-jarige H.S. trad als verkoper op. Hij heeft onder andere op de au tomarkt in Utrecht drieduizend APK-stickers verkocht. Na een eis van vijf maanden werd hij veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf waarvan één maand voorwaar delijk. Een derde broer, de 33-jarige J.J.S. uit Vriezenveen, werd na een eis van drie maanden veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan één maand voorwaardelijk. Hij heeft honderd valse stickers ver kocht. Bij een huiszoeking vond de politie bij hem 1924 stickers en 1500 keuringsbewij zen. ndustrie wil stop p lozen fosfaten Inister Nijpels (milieu) is al enige tijd loverleg met deze industrie. Hij wil I fosfaten op niet al te lange termijn de wasmiddelen verwijderd zien. |n aantal fabrikanten levert al enige It geruime) tijd wasmiddelen zonder ■ze stoffen. Maar de meerderheid |et dat nog steeds niet. Nijpels over- nu fosfaten met een wettelijk Irbod te treffen. wasmiddelenfabrikanten willen |t zover niet laten komen. Zij willen overheid helpen om door extra laatregelen de fosfaten die in het folwater terecht komen te verwij de- Daaronder begrepen dan niet al- llSTERDAM (ANP) - De Oostenrijk- 1 president Kurt Waldheim is niet llkom in de Nederlandse hoofdstad Jnsterdam. Burgemeester Van Thijn Irklaart dit in een donderdag door AVRO uit te zenden radio-inter- lew. De woordvoerder van de burge- Jeester bevestigde dit maandag. de vraag of hij er moeite mee zou Ibben Waldheim te ontvangen, ant- loordt de burgemeester: „Ja, ik zou et niet doen. Hij heeft gelogen over In verleden. Hoe kun je iemand met J'n moraliteit tot symbool van je land Irkiezen, al zullen er veel Oostenrij ks zijn, die daar moeite mee hebben, pt weet ik zeker". Andere personen, Ie Van Thijn niet in zijn ambtswoning fop het stadhuis zou ontvangen, zijn Chileense dictator Pinochet, de Juidafrikaanse president Botha of lens ambassadeur in Nederland, let interview met Van Thijn vond. laats voor radioserie „De burgemees- Iris jarig". Gerrit den Braber schetst verband hiermee iedere donderdag fn portret van eenjarige burgemees- (Van onze correspondent! IEN HAAG/JOHANNESBURG - De Jrijlating van de Nederlander Klaas Ie Jonge, die zich al meer dan twee Jar ophoudt in de Nederlandse am- Jassade te Pretoria om aan strafver- lolging in Zuid-Afrika te ontkomen, Ju opnieuw aan de orde zijn. Dat leidden maandag twee Zuidafri- laanse kranten, het Engelstalige fi- ■anciële dagblad Bussiness Day en let Afrikaanstalige Beeld. |e vrijlating van De Jonge zou deel foeten uitmaken van een driehoeks- il, die ook de Zuidafrikaanse kapi- |in Wij and du Toit en de Fransman fierre Albertini betreft. Du Toit wordt Ji meer dan twee jaar in Angolese i'ijgsgevangenschap gehouden, ter- |ijl Albertini begin dit jaar in het frisland Ciskei tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld. Ie Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken. Roelof Pik Botha, leeft speculaties over een driehoeks- juil inmiddels als 'contraproductief gestempeld. „Gissingen over dit soort laken kunnen slechts eventuele on- ferhandelingen in de toekomst be moeilijken", aldus Botha. Een woord loeder van de Nederlandse minister |an buitenlandse zaken, Van den proek, weigerde commentaar te ge len. Pe Franse leraar Albertini werd in ok- lober vorig jaar in het thuisland Ciskei fearresteerd op beschuldiging van het Imnensmokkelen van explosieven en lapens voor de verboden bevrijdings- l''ganisatie ANC. Later werd deze aan- F'acht ingetrokken, maar hij werd wel |ot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. |n politieke kringen in Kaapstad ï°rdt aangenomen dat een dergelijke F'ehoeksruil voor Zuid-Afrika voor- Uiig is. Het land zou zo van de lastige re J°nge afkomen, de diplomatieke l°ntroverse met Frankrijk zou worden iPgelost en Du Toit zoui terug kunnen leren. leen de fosfaten uit wasmiddelen, maar ook die uit uitwerpselen van mens en dier. In kringen van deze pro ducenten denkt men dat daarvoor ma ximaal een bedrag van 100 miljoen no dig is. Een fosfaatverbod zonder meer zou on gunstig zijn voor de werkgelegenheid in de wasmiddelenfabrieken. Boven dien worden de produkten dan duur der voor de consument, terwijl het aandeel van de fosfaatvervuiling in het milieu door deze middelen op zich ge ring is, aldus de fabrikanten. Vandaar dat ze voorstellen de fosfaten op een grotere schaal aan te pakken, dus via het afvalwater. De industrie heeft inmiddels op dracht gegeven voor een onderzoek naar de mogelijkheden en kosten van extra zuiveringsmaatregelen in het rioolwater. Men verwacht binnen een of twee maanden een plan te kunnen presenteren, dat dan gezamenlijk met de overheid kan worden uitgevoerd. De industrie wil daarvoor dan ook geld beschikbaar stellen. Hoe minis ter Nijpels hier tegenover staat is nog niet bekend. ARNHEM (ANP) - De Prof. dr. W. P. J. Pompe- kliniek, een instelling voor tbr-gestelden in Nijmegen, mag vandaag een aids-patiënt op de gesloten afdeling opne men. Dat heeft mr. J. van Julsinga. president van de Arnhemse recht bank, maandagmiddag bepaald. Tegen de komst van de ze man was door een 35- jarige tbr-gestelde van dezelfde afdeling een kort geding aangespan nen dat gistermorgen voor de rechtbank in Arnhem diende. De tbr- gestelde vond dat hij door de komst van een aids-patiënt een onaan vaardbaar risico liep. Bovendien, zo stelde de advocaat; van de patiënt gistermorgen, zou de tbr-gestelde een dubbel stigma krijgen bij terug keer in de maatschappij dat van ex-tbr-gestelde en dat van een man die in nauw contact met een aids-drager is geweest. Daarom eiste de man dat het de Pompe-kli niek verboden zou wor den aids-patiënten op te nemen. Die eis is dus af gewezen. Een toelich ting op de afwijzing volgt later deze week. Een woordvoerder van de Pompe-kliniek liet weten dat de aids-pa tiënt vandaag op de nor male wijze ontvangen zou worden. Wel zijn er extra voorzorgsmaatre gelen genomen in ver band met de hygiëne. Ook zal de leiding van de kliniek erop toezien dat de man door zijn mede bewoners van de geslo ten afdeling niet in een isolement wordt ge dwongen. DEN BOSCH Op het terrein van het nieuwe expedietieknooppunt van PTT- post in Den Bosch is maandag een bijna zeven meter hoog rotsblok geplaatst. Het is bewerkt door de IJslandse beeldhouwer Sigurdur Gudmundsson. Het honderdduizend kilo wegende blok komt uit een Zweedse groeve en werd door de Zweden 'Hollands Hoogste Berg' genoemd. HAARLEM (ANP) - Uitgeverij VNU stopt met Ditzitel. De financiële haal baarheid van dit zogenoemde video tex-experiment is te onzeker, vindt de Raad van Bestuur. De investering tot nu toe bedroeg vijf tot tien miljoen gulden. VNU heeft dit maandag be kend gemaakt- Onzekerheid is er volgens een woord voerder van de uitgeverij nog over de 21 bij het Ditzitel-project betrokken personeelsleden. Ditzitel vormde een belangrijk onder deel van de nieuwe consumentenme- dia-poot van VNU. Het project werd vorig jaar september tijdens de Firato in Amsterdam aangekondigd en zou komend najaar - experimenteel - op de kabel in de hoofdstad en daarna in Zuid-Limburg van start gaan. Ditzitel is een elektronisch uitgeefcon- cept. De Ditzitel-informatiedienst zou onder andere nieuws bevatten, maar ook encyclopedische informatie, pro- dukt- en hobby-informatie, informatie over uitgaan en ontspanning, reserve ren, wenken rond het dagelijks leven, educatie, spellen, diensten als winke len, bankieren, advertentieplaatsing, verzending van berichten etcetera. Ditzitel blijkt voor VNU echter niet le vensvatbaar. Tijdens de experimente le fase is dat gebleken, aldus de be kendmaking, waarin wordt gesproken over een (te) lange terugverdientijd. Getracht wordt onderdelen van het project aan derden over te doen. Ge sprekken daarover zullen pas over en kele weken zijn afgerond, aldus VNU. Dan is er ook meer te zeggen over de positie van de medewerkers. VNU wil ook haar Database Services van de hand doen. Het gaat in dat ge val om 25 personeelsleden. Database Services diende in feite als facilitair bedrijf voor Ditzitel. DEN HAAG - Jalandoni rechtsen Bocar tijdens de persconferentie. DEN HAAG (GPD) - De Filipijnse legerbevelhebber, generaal Ramos, moet binnen veertien dagen zijn be schuldiging waarmaken dat Luis Jalandoni, de in Utrecht wonende vertegenwoordiger van het Fili pijnse Nationaal Democratisch Front (NDF) in het geheim wapens aankoopt voor de strijd tegen de re gering Aquino. De advocaat van Ja landoni, Byron Bocar, heeft Ramos maandag per telex Ramos om be wijsmateriaal gevraagd. Jalandoni heeft maandag tijdens een persconferentie de beschuldi gingen tegengesproken. Volgens hem zijn de autoriteiten op de bezig met een misleidende campagne om de publieke opinie te bewegen geen steun te verlenen aan het NDF, een coalitie van de Filipijnse communis tische partij en elf andere linkse groeperingen. Hij noemde de be schuldiging „een poging om een rechtvaardiging te vinden voor een Amerikaans militair ingrijpen op de Filipijnen". De voormalige priester Jalandoni, die zijn vaderland na een verblijf van een jaar in de gevangenis in 1976 is ontvlucht uit angst voor verdere ver volging door het Marcos-regime en de Nederlandse nationaliteit heeft verworven, is al eerder door de Fili pijnse autoriteiten beticht van wa pensmokkel. De laatste keer was dat in mei tijdens het bezoek van minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken aan de Filipijnen. De be windsman zegde toen een onderzoek toe naar de activiteiten van het NDF-kantoor. Volgens Jalandoni is nooit iets ge bleken van onwettige praktijken en een woordvoerder van het ministe rie bevestigt dat. „We hebben de zaak bekeken en er was toen geen enkele aanleiding om justitie om een nader onderzoek te vragen. Ook nu zullen we dat niet doen, tenzij de re gering van de Filipijnen bewijsmate riaal aandraagt". UTRECHT (GPD) - Overal in de we reld wordt de kwaliteit van de recht spraak bedreigd door overbelasting. Dat zei minister Korthals Altes van justitie maandagochtend bij de ope ning van het achtste wereldcongres voor procesrecht in Utrecht. Rechts geleerden, rechters, advocaten en of ficieren van justitie zijn daar bijeen voor een congres met als hoofdthema "recht en doelmatigheid". De bewindsman pleitte voor een inter nationale oriëntatie om de oorzaken van de overbelasting te analyseren. Hij noemde het merkwaardig dat het probleem in tal van landen op onge veer hetzelfde moment is ontstaan. Blijkbaar wordt de overbelasting niet alleen veroorzaakt door organisatori sche tekortkomingen die sterk plaat selijk bepaald zijn. Nationale oplossingen kunnen pas worden gevonden na een internationa le analyse. Als voorbeeld noemde de minister de cassatierechtspraak in Ne derland, die sinds vorig jaar door drie in plaats van vijf raadsheren wordt ge daan. In Frankrijk gebeurt dat al ja ren. "In Nederland is de afgelopen jaren veel discussie gevoerd over de vraag of een zaak in eerste aanleg of vooral ook in hoger beroep door minder rechters Remigratiesubsidie - De Raad van State heeft de Stichting Nederlands Centrum Buitenlanders en 522 buiten landers niet ontvankelijk verklaard in hun beroep tegen een beslissing van staatssecretaris Kappeyne van de Coppello, die in 1983 het remigratie project heeft afgeschaft. De 522 buitenlanders hadden in juni 1987 de Raad van State gevraagd de beslissing van het ministerie te vernie tigen. Zij hadden al een aanvraag om „terugkeer-subsidie" ingediend, toen het Terugkeerprojectenprogramma (TPP) zonder overgangsregeling werd beëindigd. zou kunnen worden afgedaan. Kennis name van andere rechtsstelsels leert dat men niet zo snel kan zeggen dat dergelijke maatregelen de rechtstaat bedreigen". Het gaat bij verbetering van de doel matigheid niet in de eerste plaats om veranderingen in de wetgeving, maar om efficiënter management. Om die reden is in ons land onlangs besloten om het management in de recht spraak in verregaande mate te decen traliseren. Beslissingen over de inzet van mensen en middelen zijn overge heveld van de gerechtshoven naar de arrondissementsrechtbanken, aldus de bewindsman. ROTTERDAM (ANP) - In de bag gersector wordt met ingang van 1 november volgend jaar de mo gelijkheid voor het uitvoerend, technisch en administratief per soneel om vervroegd uit te tre den afgeschaft. De VUT bij de baggerbedrijven gaat nu nog in bij 61 jaar. Als ge volg van de slechte baggermarkt is het draagvlak voor de collec tieve VUT-regeling ernstig aan getast, zo hebben werkgevers en vakbonden maandag in overleg geconstateerd. De vereniging „Centrale Baggerbedrijf' heeft dat na afloop van het overleg be kend gemaakt. De VUT-regeling wordt tevens onbetaalbaar, omdat in de bag gersector vrijwel iedereen ge bruik maakt van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. De nu nog bestaande regeling heeft be trekking op ongeveer 2.000 werk nemers. De werkgevers zullen nog wel bestuderen of er een an dere regeling te ontwerpen is, waardoor vervroegde pensione ring op enigerlei wijze tot de mo gelijkheden blijft behoren. HILVERSUM (GPD) - „Waarom wordt er wel een verschil gemaakt tussen vrouwen en mannen als die een levensverzekering willen afsluiten en niet tussen rokers en niet-rokers. Dat vind ik hypocriet. Het gaat om de le venskansen en als uit de statistieken duidelijk blijkt dat een bepaalde groep ouder wordt en voor ons dus minder risico vormt, dan mag dat best in de premie tot uiting komen". Ondanks de heftige discussies in de Nederlandse levensverzekeringswe reld heeft directeur B. van den Berg van Legal General dan ook een niet- rokers tarief ingevoerd. Samen met de Zwolsche Algemene is hij de enige van de 70 Nederlandse maatschappijen, die het Amerikaanse voorbeeld heeft overgenomen. Wie niet rookt betaalt bij de Hilver- sumse maatschappij (een dochter van de Britse verzekeringsgigant Legal General) 25 procent minder premie dan mensen, die wel verslingerd zijn aan het „stinkstokje". „En terecht". claimt Van den Berg. „Uit jarenlange studie's en dito statistieken blijkt, dat een roker drie tot zeven jaar korter leeft. Nee, dat heeft niets te maken met emotionele discussies. Het zijn ge woon keiharde feiten! Net zo hard als het gegeven, dat de vrouw gemiddeld 6,5 jaar ouder wordt dan de man. En dat onderscheid vind je wel terug in de premiestelling". In de VS is de rokersregeling gemeen goed geworden en ook in Engeland hanteren bijna alle maatschappijen dit systeem. In de rest van Europa wil men er niet aan. Niet omdat de rege ling discriminerend zou zijn, maar om dat je je anders op een hellend vlak zou gaan begeven. Nu zijn het de rokers, straks komen de drinkers aan de beurt en voordat je het weet betaalt de schaapsherder in Drenthe beduidend minder dan een inwoner van Rotter dam. Bovendien, zo luidt de kritiek, leidt zo'n systeem tot een tijdrovende en dus peperdure administratie. „Flauwekul", meent Van den Berg. „Het gaat hier om studies vanaf de Tweede Wereldoorlog, 't Is dus niet zo maar een gedachtenkronkel. Boven dien maken we al sinds j aar en dag on derscheid op basis van statistieken. Ie mand die behoorlijk g'ezet is of juist broodmager, betaalt meer. Heb je veel hartinfarcten in de familie, dan heb je een verhoogd risico en ben je met het aidsvirus besmet (de zogenaamde se- ropositieven), dan kun je een langduri ge polis met een hoog eindbedrag rus tig vergeten. Niet dat we deze mensen uitsluiten, maar we bekijken ze wel ui terst kritisch". De Hilversumse directeur wijst in dit kader op een onderzoek in de VS waar uit blijkt dat het aids-virus de verzeke raars tot het jaar 2000 zo'n vjjftig mil jard gaat kosten. „Als er geen maatre gelen worden genomen, dan kunnen de kleine maatschappijen het wel ver geten. Die gaan onherroepelijk fail liet", meent Van den Berg. Zijn maat schappij heeft deze zomer dan ook net zoals de anderen in Nederland overi gens) een vraag in het aanmeldingsfor mulier opgenomen, waarin wordt geïn formeerd naar het bloed. „Natuurlijk kunnen mensen zo'n for mulier verkeerd invullen. Als iemand een verzekering afsluit en een paar maanden later aan aids bezwijkt, dan vervalt de uitkering. Van mij kunnen ze de betaalde premie terugkrijgen, maar daarmee is de kous ook af'. Van den Berg geeft toe, dat het moei lijk is vast te stellen of iemand de kluit heeft belazerd of niet. Als ie mand zich als niet-roker aanmeldt, maar thuis rustig zijn pakje per dag nuttigt, is dat moeilijk te achterha len. Pas als hij is overleden, kan soms uit de overlijdensakte blijken, dat hij een hartstochtelijk roker was. „Dan is de zaak eenvoudig. Men heeft een kor ting gekregen van 25 procent, nu dan wordt de uitkering met een kwart ge kort". UTRECHT (ANP) - De Ziekenfonds raad heeft in een ongevraagd ont- werp-advies voorgesteld poliklini sche bevallingen onder leiding van een huisarts of verloskundige (vroed vrouw) in het verstrekkingenpakket op te nemen. Omdat deze en andere aanbevelingen uit het advies gevol gen hebben voor de verloskundige or ganisatie in Nederland en de samen werking tussen de verschillende hulpverleners (gynaecoloog, huisarts, vroedvrouw, kraamverzorgster) zal het ontwerp eerst aan de betrokkenen worden voorgelegd voordat de Zie kenfondsraad zich in januari 1988 over het definitieve advies buigt. Het gaat om bevallingen in het zieken huis waarbij de vrouw vervolgens thuis door de kraamzorg wordt opge vangen. Dergelijke bevallingen wor den, als er geen medische reden voor is, niet door het ziekenfonds vergoed. Inmiddels bestaat er een „verloskun dige indicatielijst" die aangeeft, welke hulpverlener bij bepaalde medische omstandigheden de verloskundige hulp moet verlenen en waar thuis of in het ziekenhuis) dat moet gebeuren. Die lijst voorziet ook in de mogelijk heid, dat de huisarts of verloskundige na overleg met een gynaecoloog be sluit om de thuisbevalling te verplaat sen naar de polikliniek, waar hij of zij de bevalling dan wel zelf kan leiden. De Ziekenfondsraad meent dat de po liklinische bevalling in dit soort geval len door het ziekenfonds moet worden vergoed, net als - nu al - medisch geïn diceerde poliklinische bevallingen on der leiding van de gynaecoloog. Stopera - Burgemeester en wethou ders van Amsterdam hebben voorge steld vier bekende Nederlanders te be noemen in de commmissie van onaf hankelijke deskundigen die de achter gronden van de enorme budgetover schrijdingen bij de bouw van het Stad huis/Muziektheater moet onderzoe ken. Het gaat om ir. S. Herweijer, drs. A. Stuijvenberg, prof. P.K.A. Pennink en mevrouw mr. Anneke Goudsmit. De taak van de onderzoekscommissie is na te gaan hoe het mogelijk is dat de kosten van de bouw van het complex Stadhuis Muziektheater aan het Am sterdamse Waterlooplein zo gigan tisch uit de hand zijn gelopen. De raad verwacht dat de extra kosten ruimschoots zullen worden goedge maakt door besparingen: minder vrouwen zullen dan op een „oneigen lijke medische indicatie" polikli nisch bevallen of in het ziekenhuis worden opgenomen voor bevalling en kraambed. UTRECHT (ANP) - Alle zieken fondsen die de reserves van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring in aparte rechtspersonen (stichtingen) hebben onderge bracht om er zelf over te kunnen blijven beschikken, zullen er voor zorgen dat die gelden als nog kunnen worden gebruikt voor de bestemming die de rege ring er op advies van de Zieken fondsraad aan heeft gegeven: de geneeskundige verzorging van ex-vrijwillig verzekerden en de preventie van ziekten. Het gaat hierbij om ruim 400 miljoen gul den. De Ziekenfondsraad heeft de handelwijze van de ziekenfond sen een jaar geleden al sterk afge keurd. Tegelijkertijd stelde hij vast dat er geen juridische moge lijkheden zijn om de zaak offi cieel terug te draaien. Dit onder meer doordat er bij de invoering van de wet waarbij het vrijwillige ziekenfonds op 1 april 1986 werd opgeheven geen overgangsbepa lingen zijn gemaakt. Staatssecre taris Dees (volksgezondheid) is intussen ook tot de conclusie ge komen dat er geen juridische middelen zijn om de handelwijze van de ziekenfondsen te corrige ren. Inmiddels is gebleken dat de ziekenfondsen de reserves willen gebruiken zoals de minister dat heeft gevraagd en ten goede wil len laten komen aan de verzeker den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5