Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? erkschip in nood bij pij Ier dam De eerste schooldag W aar schuwingsschoten van VS-schip in Golf FNV: garandeer baan langdurig werklozen PREI EN GEHAKT ie PZC vandaag [aagse politie ïaalt affiches iver Hess weg Hockeyers plaatsen zich voor Seoul OM NEO-NAZI'S TE MISLEIDEN Samenwonen voor ziekenfonds zelfde als gehuwd BU OVERHEID OF IN BEDRIJF men en wind 3e jaargang no. 199 nsdag 25 augustus 1987 XLTJE JANS - Door de harde stroom is maandag het [kscheepje De Redder van Smit Tak in moeilijkheden lakt bij de stormvloedkering in de Oosterschelde. Het fp, dat dwars op de stroom kwam te liggen, werd tegen [pijler aangeduwd en dreigde onder de kering door te ■n. Door het neerlaten van twee schuiven werd dit Irkomen. De sleepboot André van W. Bouwman uit Zie- lee moest eraan te pas komen om De Redder te bevrij- Kritiek Fosfaten Gul Kinderopvang Stralingsartsen Hobbelig J)EN HAAG (ANP) - De Haagse politie leeft maandag van een tiental pan- [en in het centrum affiches verwij len! met de tekst „Rudolf Hess is Jood, nu is hij vrij". Op de aanplakbil jetten stonden ook een adelaar en een hakenkruis afgebeeld. Verder was er [en Rotterdams postbusnummer op s vinden, aldus de Haagse politie. Betogingen Snoer Prei, Stroganoff gehakt, 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Olieprijzen L gehele dag veel bewolking en re- lnachtig. Een stevige noorden- tot Ioordivestenwind. Maximum tempe- htuur vanmiddag 19 graden. PROVINCIAL Iwerkscheepje lag bij de stormvloedkering om de dor- Lalken te inspecteren. De schuif bij de betreffende pijler [gesloten. Nadat een duiker zijn werkzaamheden had Kond, wilde De Redder rond kwart voor zes wegvaren. Ilukte niet door de krachtige stroming als gevolg van de Ichtige noordoosten-wind. De stroom duwde het schip tegen de pijler aan. De vijf bemanningsleden wisten via een kraan op een pijler te klimmen. Ze waarschuwden meteen de meldkamer van het Topshuis. Om te voorkomen dat het werkschip onder de kering zou doorgaan, werden rechts en links van De Redder twee schuiven neergelaten. Inmiddels was de sleepboot André, die in de Hamme werkzaamheden uitvoerde, om assistentie verzocht. De sleper arriveerde na een klein uur. De bemanning van Smit Tak ging weer aan boord. Samen met het vermogen van het werkschip, wist de sleepboot De Redder van de pijler vandaan te trekken. De André bracht het schip, dat wordt gebruikt bij betonre paraties aan de stormvloedkering, naar de Roompothaven. Het vaartuig liep bij de aanvaring met de pijler een flinke deuk op. Daarnaast werd de decompressietank bescha digd. Of de pijler schade heeft opgelopen, was maandag avond nog niet bekend. De politie heeft fel gereageerd op uitlatingen van de procu- I reur-generaal van het ge- I rechtshof in De Bosch aan haar adres. PAGINA 3 De wasmiddelenfabrikanten willen zelf met een plan komen om de kozing van fosfaten te doen stoppen. PAGINA 5 De provincie is erg gul ten aan- jien van de Amerikaanse kata lysator fabriek, die zich bij Ter- neuzen wil vestigen. PAGINA 7 Kinderdagverblijven hebben een plan ontwikkeld voor uit breiding van de kinderopvang in Zeeland. PAGINA 8 De bedrijfsgezondheidsdienst De Schelde beschikt sinds kort over drie erkende stralingsart sen. PAGINA 10 Het nieuwe kunstgrasveld in Vlissingen is te hobbelig, reden waarom de Nederlandse Sport Federatie nog geen goedkeu ring aan de nieuwe accommo datie heeft gegeven. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financien, economie: 4 Provincie: 7, 8, 9,10 en 11 Sport: 13 pnder de panden waarop de affiches paren geplakt, bevonden zich een Krootwinkelbedrijf en een jongeren- loos. De politie werd maandagmiddag gewaarschuwd door een man van jood je afkomst, die zich persoonlijk gedis crimineerd voelde. De Haagse politie pnderzoekt de zaak in samenwerking net Rotterdamse collega's. Hess in het geheim begraven WUNSIEDEL (DPA/RTR/AFP/UPI) - Rudolf Hess, de vroegere plaatsvervanger van Adolf Hitler, is maandag in alle stilte op een nog onbekende plaats begraven. Aanvankelijk zou Hess, die vorige week op 93-jarige leeftijd in de Spandau-gevangenis in Berlijn overleed morgen, woensdag in het familiegraf in de Beierse plaats Wunsiedel worden bijgezet. De familie van Hess maakte maandag middag volkomen onverwacht bekend dat de vroegere nazi-leider, kennelijk om te voorkomen dat de begrafenis op een betoging van neo-nazi's zou uitlo pen, in besloten kring was begraven. Het bericht van de vervroegde begra fenis werd maandag bekendgemaakt door burgemeester Karl Walter van Wunsiedel. In de verklaring, afkomstig van de familie Hess, werd niet vermeld waar de begrafenis plaatsvond, maar volgens burgemeester Walter is hij ie der geval niet in Wunsiedel begraven. Enkele uren tevoren had de advocaat van de familie, Alfred Seidl, nog ver klaard dat de vroegere nazi-leider woensdag in het familiegraf in Wunsie del zou worden bijgezet. Seidl maakte verder bekend dat Hess' zoon Wolf-Rü- diger zondagavond door een hersen bloeding was getroffen en in een zie kenhuis in München was opgenomen. In de verklaring zei de familie-Hess dat zij zich „met het oog op de ontwikke lingen" in Wunsiedel verplicht voelde „in de geest" van zijn testament te vol doen aan Hess' wens „op waardige wij ze en in familiekring te worden begra ven". Daarmee verwees de familie ken nelijk naar de betogingen van neo-na zi's die zich het afgelopen weekeinde in Wunsiedel afspeelden. Walter verklaarde „zeer verrast" te zijn door het bericht dat Hess al begra ven was, maar zei dat hij er „niet onge lukkig" mee was. Om betogingen van neo-nazi's te voorkomen hadden de autoriteiten een grote politiemacht op de been gebracht in Wunsiedel en alle toegangswegen afgesloten. Ook maan dag moest de politie in actie komen om extreem-rechtse betogers uit het plaatsje te weren. Daarbij werden en kele tientallen neo-nazi's aangehou den. de geallieerden op de twijfels die de familie-Hess had geuit over de om standigheden van Hess' overlijden. De Sovjet-Unie weigerde de verkla ring te ondertekenen. VLISSINGEN De vierjarigen-maatregel, klassevergrotingperikelen rond de vervanging van zieke leerkrachten: het basisonderwijs hoopt ko mend seizoen van nieuwe 'bezuinigingsellende' verschoond te blijven. De bijna 300 basisscholen in Zeeland openden maandag weer de deuren na zes - grotendeels verregende - weken zomervakantie. Leerkrachten en leerlin gen lijken desondanks met frisse moed het nieuwe schooljaar in te gaan. De allerkleinsten hebben, los van al die 'grote' problemen, op de eerste schooldag zo hun eigen spanninkjes, zoals deze kleuter in de Vlissingse Theo Thijssenschool: nog even veilig om moeders nek.... (Zie ook pagina 9). WASHINGTON (REUTER) - Een Amerikaanse marine schip heeft maandag in de Per zische Golf waarschuwing- schoten afgevuurd op twee kleine vaartuigen. De scheep jes negeerden een bevel een Amerikaans konvooi niet dichter te naderen. Dit heeft het ministerie van defensie in Washington bekendgemaakt. De bemanning van het fregat Kidd schoot met zware machinegeweren over de boeg van twee zogeheten dhows „van onbekende nationaliteit" die mondelinge waarschuwingen en het afschieten van een lichtkogel in de wind sloegen. De scheepjes namen daarop afstand. Eerder op de dag had de Amerikaanse marine, die vier Kuweitse olietankers escorteert naar de Golf van Hormoez, een Iraans fregat onderschept dat het konvooi te dicht was genaderd. Omdat het radio- en lichtsignalen negeerde moest het konvooi opbreken. Daarop stegen twee helikopters van het vlieg- dekschip Guadalcanal op en vlogen in de richting van het Iraanse vaartuig, dat daarop de steven wendde. Eerder op de dag gaven de drie westen se geallieerde mogendheden, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten in Berlijn een verklaring uit met nadere bijzonderheden over de dood van Hess. In de verklaring werd gezegd dat Hess, die 46 jaar in de Span dau-gevangenis vastzat, zich had op gehangen met een electriciteitssnoer. Het was een verlengssnoer van een lamp in het tuinhuisje op het gevan genisterrein. Het snoer was vastge knoopt aan de sponning van een raam. Met de verklaring reageerden WUNSIEDEL - Burgemeester Walter (links) maakt bekend dat Hess in het geheim is begraven. iAdvertentieI Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo AMSTERDAM (GPD) De FNV wil voor alle mensen die drie jaar werk loos zijn, een garantie dat zij een vol waardige baan aangeboden krijgen. Als de werkloze de baan niet accep teert, dan wordt hij niet verder be middeld. De FNV heeft dat streven neergelegd in de nota 'Werken in 2000', die eind november zal worden behandeld tijdens het driejaarlijkse congres van de vakcentrale. Het is de FNV om het even of de banen worden aangeboden door de overheid, of dat zij worden gevonden in het be drijfsleven of bij instellingen die (gro tendeels) door de overheid worden ge subsidieerd. Het mag echter niet ge beuren, vindt de FNV. dat langdurig- werklozen 'de zwaarste slachtoffers van de economische crisis' op zeker moment zonder meer worden afge schreven. „Dan zul je ze eerst een echte kans moeten aanbieden', aldus FNV- voorzitter Hans Pont, maandagmid dag bij de presentatie van de nota. De FNV heeft het ervoor over, als het aan de slag helpen van een langdurig- werkloze ten koste zou gaan van een ander, die onder normale omstandig heden (eerder) voor de baan in aan- FNV-voorzitter Hans Pont merking zou zijn gekomen. „Enige ver dringing zullen we moeten accepteren. En het mag best wat langer duren om een goede regeling van de grond te krijgen", zo zei Pont. Extra inspanningen voor langdurig- werklozen kunnen gemakkelijker wor den gemaakt, wanneer tegelijkertijd verder zou worden gewerkt aan her verdeling van de arbeid, onder meer door verkorting van de werktijd. De FNV heeft haar doelstelling van een 36-urige werkweek op korte termijn, en van een 32-urige werkweek iets ver der weg, niet herhaald in de nota 'Werken in 2000'. Maar opgegeven is het streven niet. De FNV wil de 'garantiebanen' overi gens niet afhankelijk stellen van ruim te die door herverdeling van de be staande arbeid kan ontstaan. In het plan van de FNV zullen langdurig- werklozen na drie jaar werkloosheid eventueel boven de normale perso neelssterkte in het bedrijf of bij de overheid in dienst moeten worden ge nomen. UTRECHT (ANP) - Het kabinet is ak koord gegaan met het voorstel van staatssecretaris Dees (volksgezond heid) om ongehuwd samenwonenden voor de ziekenfondsverzekering het zelfde te gaan behandelen als gehuw den. Dit betekent dat ongehuwd sa menwonenden in de toekomst - waar schijnlijk vanaf 1 januari 1988 - gratis kunnen worden meeverzekerd als hun kostwinner ziekenfondsverze kerde is. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft dit maandag meegedeeld. Volgens schattingen van de Zieken fondsraad kunnen ongeveer 50.000 mensen van de nieuwe regeling profi teren. De kosten per persoon worden, omdat het voor een groot deel jonge en gezonde mensen betreft, geschat op gemiddeld duizend gulden. De totale kosten zullen in dat geval dus 50 mil joen gulden bedragen. Verder is besloten om voor de toetsing aan de loongrens alle individuele inko mensbestanddelen die op zichzelf tot een verplichte verzekering bij het zie kenfonds leiden bij elkaar te gaan op tellen. Op het ogenblik gebeurt dat niet, waardoor het mogelijk is dat ie mand met een (totaal)inkomen boven de loongrens (nu 49.150 gulden per j aartoch verplicht bij het ziekenfonds verzekerd is en daarvoor meer dan de maximumpremie moet betalen. De internationale prijzen voor ruwe olie zijn maandag verder gedaald. Handelaren schrijven dit onder toe aan het niet nog verder toenemen van de spanning in de Perzische Golf en aan een overaanbod op de wereld markt. De Organisatie van Olie-Ex porterende Landen (OPEC) zou aan zienlijk meer produceren dan de hoe veelheid die zij zichzelf als maximum heeft gesteld. Brent-olie, de belangrijkste oliesoort uit de Noordzee, noteerde maandag voor inlading in oktober 17,50 dollar per vat (van 159 liter). Dat was 0,45 dol lar minder dan afgelopen vrijdag en het laagste niveau sinds april. De prijs van West Texas Intermediate, de toon aangevende Amerikaanse oliesoort, daalde met 0,55 dollar tot 18,40 dollar per vat. Volgens het gezaghebbende vakblad Middle East Economie Survey (MEES) produceert de OPEC deze maand on geveer 19,7 miljoen vaten per dag, ruim drie miljoen vaten meer dan het produktieplafond van 16,6 miljoen va ten. Als het in de Perzische Golf niet tot een escalatie van de spanningen komt zal het oliekartel volgens des kundigen de produktie snel moeten beperken om een scherpe prijsdaling te voorkomen. MOSKOU (ANP) - Het Nederlands hockeyteam heeft gisteren de kwalifi catie afgedwongen voor de Olympische Spelen in Seoul. Dat gebeurde tijdens het EK in Moskou. De spelers van coach Hans Jorritsma behaal den zelf een ruime 7-0 overwinning op Italië. Door de winst van Engeland op de voornaamste concurrent Spanje drong Nederland door tot de halve finales van het toernooi. Dat was het hoofd doel, omdat daarmee ook deelname in Seoul verzekerd is. iZie ook pagina 13) i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1