Vanslagen riool reiniging in rholen omhoog Kerngroep in Vlissingen nieuw makelaarskantoor Volgend jaar Thools volkshuisvestingsplan Werkgelegenheidsbeleid op Tholen werpt vruchten af Middelburger verzocht gordijnen op te hangen Flats dicht Vaargeld inrichting en onderhoud Grevelingenmeer mSSEL SCHOUWEN ppèldienst voor holieren Zierikzee ondernemend - zeeland - Jongelui gewond bij vechtpartij Toerclub Walcheren Zierikzee wil oude urinoirs niet kwijt EN W. IN BEGROTING '88 onder redactie van Koen van Dijen Begeleiding BURGEMEESTER VAN DER MUNNIK Grondaankoop MOTTOOP THOLEN WERKT T Zorgvuldig WD-RAADSLID BROUWERSHAVEN: Onzinnig (SDAG 25 AUGUSTUS 1987 T.MAARTENSDIJK - De afval- fenheffing en de rioolrechten in de jeente Tholen gaan volgend jaar ïoog. Het dagelijks bestuur van de eente kondigt deze lastenverzwa- aan in de begroting voor 1988. De astingverhoging is noodzakelijk de verminderde inkomsten door bezuinigingen van de rijksover- op te vangen. Onbekend is nog in ke mate de afvalstoffenheffing en ioolrechten worden aangepast. wel de inkomstenkant van de dse begroting het college van bur- leester en wethouders zorgen be- te baren (de algemene uitkering het gemeentefonds bijvoorbeeld ilt vergeleken met 1987 met 83.000 den), is het toch nog niet nodig de even van alle gemeentelijke heffm- en belastingen te verhogen, b en w erken de aanpassing voorshands de afvalstoffenheffing en de riool- iten omdat bij beide nog steeds ake is van een groot verschil tussen ;osten en de inkomsten, de gemeentelijke reiniging heeft college een stijging van het onge- te tekort vastgesteld. En er zijn n profetische gaven voor nodig om oorzien dat de kosten in de toe- ïst nog sterk zullen toenemen. Als namelijk niet mogelijk blijkt na nog vuil te blijven storten op de leentelijke stortplaats 't Tuttel- kje onder Scherpenisse en de huis ophaalwagens naar Midden-Zee- d of West-Brabant moeten rijden, dat een drastische kostenstijging gevolg hebben, b en w vinden het rom verstandig door middel van beperkte verhoging van het tarief r de afvalstoffenheffing tegen te n dat het ongedekte tekort op deze neentelijke taak nu al uit loopt. i vergelijkbaar probleem doet zich irbij de rioolrechten. De capaciteit IRIKZEE - In de christelijk gere- neerde kerk in Zierikzee is woens- 2 september een appèldienst voor lingen en leerkrachten van het ba- en voorgezet onderwijs. Ook ou- en andere belangstellenden zijn jom. meditatie wordt dit jaar verzorgd r ds R. Kamermans, gereformeerd dikant in Scharendijke. van de rioolwaterberging moet wor den vergroot en dat betekent een jaar lijkse uitgave van ongeveer 100.000 gulden. Wanneer de ronde van capaci teitsvergroting achter de rug is, ver wachten b en w een reeks verbete- ringswerken om versleten of in slech te staat verkerende riolen te vernieu wen. En ook daar zijn aanzienlijke be dragen mee gemoeid. Het gemeente lijk rioolstelsel op Tholen heeft een totale lengte van ongeveer 90 kilome ter. Delen ervan dateren nog uit 1930. De theoretische levensduur van riole ring wordt gesteld op 50 tot 60 jaar. De vervangingswaarde bedraagt even veel miljoenen guldens. In de aanbiedingsbrief bij de gemeen tebegroting laten b en w weten dat ze onderzocht willen zien of het regionaal educatief centrum voor de Bevelan- den en Tholen op een andere manier kan worden gesubsidieerd. Thans be talen alle zeven gemeenten een bedrag per inwoner ongeacht het cursusaan bod in de verschillende gemeenten. Dat heeft tot gevolg dat eventuele be zuinigingen, dan wel uitbreiding van activiteiten in één gemeente meteen doorwerken in het subidiebedrag van de andere. Het Thoolse college wil nu onderzocht zien of het REC naar rato van het aantal deelnemers uit of cur sussen in een gemeente kan worden bekostigd. Wellicht kan dat in combi natie met een bijdrage per inwoner in de vaste kosten. Het dagelijks bestuur van de gemeen te Tholen wil volgend jaar weer begin nen met het bevolkingsonderzoek om baarmoederhalskanker op te sporen. Het onderzoek is in 1984 beëindigd na dat de rijkssubsidie werd stopgezet. De ziekenfondsen en de huisartsen bakkeleien sindsdien over de vergoe ding van deze preventieve activiteit. De districts gezondheidsdienst in Zee land is nu met een opzet gekomen om het onderzoek weer in gang te zetten. Ieder jaar wordt dan eenderde van de vrouwen tussen 35 en 54 jaar opgeroe pen bij hun huisarts een zogenaamd uitstrijkje te laten maken. In de ge meente Tholen zullen dat per jaar on geveer 600 a 700 vrouwen zijn. Zo lang landelijk nog geen overeenstemming over de vergoeding van de huisarts be staat, betalen de vrouwen een eigen bijdrage van 10 gulden aan hun arts. Van de gemeente krijgen de artsen het particulier consulttarief (27,50 gulden) met aftrek van die eigen bijdrage. Op de Thoolse begroting staat daarvoor 9000 gulden. mtoonstellingen iRDENBURG Museum, 10-12 en Il7 uur: Archeologische vondsten Iken Jozef Franck (t/m 28/8). I-ANNALAND DeMeestoof, 15-17 'Schoolklas oude stijl' (t/m 15/9). IEL—Galerie Bellemans, 10-18 uur: lenzeloos', mail-art van diverse kun- Inaars. IRGEN OP ZOOM Markiezenhof, Il7 uur: 'Keldermans, een architec- lisch netwerk in de Nederlanden' (t/ |/9). letera: 'Tussen hete vuren: vier ke- Jnisten anno 1987'. lOUWERSHAVEN De Vergulde Irnaal, 14-17 uur: Zeeuwse kleder- Ichten (t/m 15/9). lUINISSE Visserijmuseum, 13-16 V 'Wat Zeeland uit de zee vist' en J Visserij geflest' (t/m 30/9). IRGH-HAAMSTEDE De Burght. 14-17 en 19-22 uur: Werken Addy 1 Vlugt. I Bewaerschole 13.30-16.30 uur: peepsmodellen (t/m 12/9). lEISCHOR Landbouwmuseum, 130-16.30 uur: 'De landbouwgeschie- pis van Schouwen-Duiveland' (t/m B). BES Museum 10-16 uur: werken fn Poortvliet uit 'Langs het tuinpad imijn vaderen' (t/m 30/9). [nchcafé 9-18 uur: werken Petra Zijl- a en Anton Beysens. loteKerk, 10-16 uur: Werken Vlaam- T-un,stenaars (t/m 31/8). I0EDE Galerie Minou, 14-17 uur: pen van Nelly Bom. DDELBURG—Molenwater, 9.30-18 Miniatuur Walcheren, luwe Kerk, 20 uur: orgelconcert Pr Klaas J. Mulder. 1 Mug, 21 uur: optreden Ron Hen- pse Quintet |S VAN GENT Prinsenkade, 16 en Tuur: circus Holiday. IlSSINGEN Spiegeltent/Zeil- Jrkt, 21 uur: optreden 'Ice creamers I colour TV'. RGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: Rh guys, a.l. xy II, 20 uur: Children of a lesser ,a.l. cm'Actueel I, 20 uur: Lethal wea- 16 jr. em'Actueel II, 20 uur: The living lights, a.l. em'Actueel III, 20 uur: Police aca- yiv, a.l. ES Grand, 20 uur: The living lights. LST De Koning van Engeland, uur: The living daylights; 20 uur: wdeal; 20 uur: The black widow; 20 Meisjes met stijl. DDELBURG Meccano, 20.30 uur: uame of the rose. liotheektheater, 20.30 uur: Child- of a lesser God. KNEUZEN Luxor, 20 uur: The li- R daylights, a.l.; 20 uur: The name he rose, 16 jr. 'SSINGEN Alhambra I, 20 uur: e living daylights. ambra II, 20 uur: Three amigos. Het makelaarskantoor en hypothekencentrum van de Kerngroep Vlissingen is gevestigd in dit pand op de hoek van de Badhuisstraat in Vlissingen. VLISSINGEN - De Vlissingse wet houder D. J. P. Bruinooge opent donderdag 10 september het nieu we makelaarskantoor en hypothe kencentrum van de Kerngroep in Vlissingen. Het kantoor is geves tigd in een drastisch verbouwd winkelpand op de hoek van de Bad huisstraat en de Glacisstraat in de Scheldestad. Daar wordt een scala van bestaande en nieuw te bouwen woningen en bedrijfspanden gepre senteerd. De Kerngroep Vlissingen is een sa menwerkingsverband van Make laarskantoor J. C. K. van der Vegte in Vlissingen en Kooman Assuran tiën in Middelburg. Het initiatief kwam van Miltenburg Assurantiën in Vlissingen en Kooman Partners BV in Middelburg. Deze onderne mingen opereren individueel al lan ger op de Zeeuwse onroerend goed- markt. ..Daardoor beschikken wij samen over een zeer grote kring van relaties zowel in de particuliere sec tor als in de markt van de bedrij ven", meent L. H. Kooman van Koo man Partners BV. „Wij stellen projectontwikkelaars, bouwbedrijven en architecten in de gelegenheid hun nieuwbouwplan- nen op een aantrekkelijke manier te presenteren en door professionals te laten verkopen. Maar ook particulie ren die een huis willen kopen of juist verkopen kunnen ons in de arm ne men. Daarbij hanteren we absoluut geen ondergrens. Wij vinden het net zo leuk om iemand gelukkig te ma ken met een huisje van 50.000 gulden als om de koop van een landhuis van een half miljoen te begeleiden". Over de lokatie in Vlissingen zegt de heer Kooman: „Dit hoekje is echt een ideale plaats. Er is niet één Vlis- singer die hier niet minstens een keer per week voorbij komt". De heer Kooman wijst ook op een andere vorm van dienstverlening van de Kerngroep Vlissingen. „Als een huis wordt verkocht wordt de verkoper bijna altijd bijgestaan door een makelaar. De koper staat vaak alleen en weet daardoor soms niet goed wat hij of zij koopt. Daar om doen wij ook aan kopersbegelei ding. Iemand die een huis wil kopen kan aan één van ons vragen mee te gaan. Dan nemen wij bijvoorbeeld een vochtigheidsmeter mee om te kunnen bepalen of de kozijnen al dan niet rot zijn". Degenen die beroepshalve met de handel in onroerend goed bezig zijn, zijn te verdelen in twee groepen. Aan de ene kant staan de makelaars, die uitsluitend bemiddelen tussen ko per en verkoper. De tweede groep wordt gevormd door handelaren, die zelf een woning kopen om die vervol gens met winst te kunnen verkopen. L. H. Kooman, met nadruk: „Wij handelen niet, wij bemiddelen uit sluitend. Want anders ontstaat er een belangentegenstelling. Kijk maar: Wie zijn huis verkoopt is ge baat bij een zo hoog mogelijke prijs. Een handelaar wil juist een zo laag mogelijke prijs betalen. Dat botst. Daarom zijn wij uitsluitend make laar en kunnen wij de verkoper advi seren de hoogst haalbare prijs te be werkstelligen". HOOGELANDE Kapel van Sint- Maarten, 14-18 uur: werken Renée Praaning 'Figuur in decor'. HULST Streekmuseum, 14-17 uur: De geschiedenis van de schutterij in de regio (t/m 4/9). KORTGENE Galerie Prunier, 10-18 en 19-20.30 uur: Werken Frans Pruim- boom en Koos Zon. MIDDELBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: 'Johan Niehof, China-reis 1655' (t/m 12/9). Zeeuwse bibliotheek, 10-21 uur: Diver se exp. m.b.t. de VOC (t/m 12/9). Vleeshal, 11-17 uur: werken Servaas (sculpturen en videoproject). Kloveniersdoelen, 14-17 uur: 'Country cries' (t/m 30/9). NEELTJE JANS Topshuis, 10-17 uur: 'Delta Expo'. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Aai eens een krokodil' en werken van Adri Kar man (t/m 30/8). TERNEUZEN Galerie Trouvaille, 9- 18 uur: werken Johan Klein en Rick Liefting. Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: Werken Poppe Damave (t/m 11/9). THOLEN Gasthuiskapel, 14-17 uur: Werken Rien Poortvliet uit 'Te hooi en te gras'. VEERE Grote Kerk, 10-17 uur: Ex posities over diverse historische en he dendaagse onderwerpen (t/m 30/10). De Schotse Huizen 10-17 uur: werken Ripollés en klederdrachtmutsen in kant, zilveren broekstukken en scheepsmodellen (t/m 25/9). Stadhuis, 12-17 uur: 'Balthasar de Moucheron en de VOC' (t/m 12/9). VLISSINGEN Galerie Bellamy 19 (Museum), 10-12.30 en 13.30-17 uur: de VOC en overzichtsexpositie van 't Vliegent Hart (t/m 12/9). Reptielenzoo, 14-17.30 uur: Expositie levende reptielen, amfibieën en insek- ten. Fort Rammekens, 13-17 uur: 'De rol van 't fort tijdens de VOC' (t/m 12/9). v.m. Smederij De Schelde, 11-18 uur: 'Zeven Zeeuwen' (t/m 30/9). Gevangentoren, 11-21.30 uur: Werken Hans Laban (t/m 27/8). IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: 'De posterijen in verleden en heden' (t/m 25/10). ZIERIKZEE Maritiem Museum, 10- 17 uur: Relatie Zierikzee-VOC, 'de koopvaardij in het algemeen' (t/m 12/ 9). Noordhavenpoort 11-7 uur: 'Transit actuele kunst' 8 t/m 29/8). De Eenhoorn, 11-17 uur: Werken Tie Hof (t/m 29/8). Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwseh-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645. dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. SINT-MAARTENSDIJK - De gemeen teraad van Tholen wil zo langzamer hand wel eens een volkshuisvestings plan zien. Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft de raad zo'n plan al verscheidene keren in het vooruit zicht gesteld, maar tot nu toe is het werkstuk uitgebleven. Verscheidene raadsleden waren maandag van oor deel dat de planningslijsten nieuw bouw, verbouw en verbetering, die ie der jaar voor een periode van vier jaar moeten worden ingevuld, onvol doende mogelijkheden bieden voor een goed volkshuisvestingsbeleid. Burgemeester H. A. van der Munnik verzekerde dat het plan er volgend jaar aan komt. Overigens waarschuw de hij voor te hoog gespannen ver wachtingen. Het plan, vertelde de bur gemeester, zal vrij summier van opzet zijn. Een uitgebreidere aanpak heeft naar zijn smaak weinig zin, omdat er zoveel factoren zijn die een door de ge meente beoogde planning kunnen doorkruisen. Van der Munnik zei zich geen zorgen te maken om de leegstand van woningen op Tholen. Vrij constant staan 30 a 40 woningen leeg en dat vond hij niet onrustbarend. PvdA-raadslid I. C. Moerland vroeg of de vestiging van Amerikanen, die be trokken zijn bij de bouw van de kruis- rakettenbasis Woensdrecht, op Tho len nog van invloed zal zijn op het wo ningbouwbeleid. Van der Munnik dacht van niet. Hij wees erop dat de meeste Amerikanen een contract van 3,5 jaar hebben. „Daar kun je geen re kening mee houden in je bouwbeleid", meende hij. De Amerikaanse militai ren en hun gezinnen zoeken in West- Brabant en op Tholen en Zuid-Beve land woonruimte. Inmiddels wonen op Tholen dertig gezinn'en uit de Verenig de Staten. Ongeveer de helft ervan heeft een woningwetwoning betrok ken: 12 in Sint-Maartensdijk, 3 in Tho len, 2 in Sint-Annaland, 5 in Scherpe nisse en 1 in Poortvliet. Verwacht wordt dat in totaal 30 a 40 Amerikaan se gezinnen tijdelijk op Tholen zullen gaan wonen. De gemeenteraad besloot 11 hectare grond in de Slabbecoornpolder bij Tholen aan te kopen van de Coöpera tieve Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging (CNC) in Ottersum. Dit bedrijf, dat de compost produ ceert die als voedingsbodem dient bij de kweek van champignons, heeft aan het begin van de jaren 80 het plan ge had in Tholen een nevenvestiging te beginnen, maar dat is niet doorge gaan. De door CNC gekochte grond sluit aan bij het industrieterrein in de Slabbecoornpolder. Daar is de voorraad bouwgrond de af gelopen jaren sterk geslonken. B en W willen het industrieterrein met een deel van de CNC-grond uitbreiden. Ze vinden de locatie planologisch ge schikt. Bovendien is er al het een en ander aan infrastructurele voorzienin gen gedaan, zodat de grondkosten laag kunnen zijn. Dat zelfde geldt voor de bouwkosten, omdat in veel gevallen heiwerkzaamheden achterwege kun nen blijven dankzij de sterke grond slag. Een ander voordeel van de Slab becoornpolder is verder dat het gebied direct bij de provinciale uitvalswegen ligt. Overigens zal een deel van de aan te kopen grond voor compensatiedoel einden worden gebruikt. Zonder de instemming van de SGP- fractie („geen taak voor de gemeente") trok de raad 2100 gulden uit als eenma lige subsidie voor de stichting bejaar den- en ziekenomroep Tholen. Vrijwel alle fracties drongen erop aan dat de stichting samenwerking zoekt met de locale omroep op het eiland. De be zwaarschriften tegen de vestiging van een fitness-centrum in de Kruittoren- straat in Tholen werden ongegrond verklaard. De raad meende dat de om wonenden geen onaanvaardbare hin der van de komst van het fitness-cen trum hoeven te ondervinden. Met be hulp van de hinderwetverordening en verkeersmaatregelen moet dat te be werkstelligen zijn. De SGP vond de be zwaren van de omwonenden wel ge grond. SINT-MAARTENSDIJK - Het werk gelegenheidsbeleid van de gemeente Tholen - onder het motto 'Op Tholen werkt 't' - begint inderdaad duidelijk zichtbare resultaten te bereiken. De werkloosheid loopt terug en de ge meente meldt het laatste jaar met in gehouden trots regelmatig de vesti ging van nieuwe bedrijven. Niette min blijft het college van burgemees ter en wethouders van mening dat de werkgelegenheidsstructuur van de gemeente nog steeds kwetsbaar is. Vóór 1984 gaven de werkloosheidscij fers voor Tholen en Sint-Philipsland een gestage stijging te zien. In april 1983 stond 18,5 procent van de manne lijke beroepsbevolking als werkzoe kend ingeschreven en de piek bij de vrouwen was een jaar later maar liefst 24,3 procent. Inmiddels is het percen tage werklozen bij de mannen 6,9 en bij de vrouwen 9,7. Ter vergelijking: de landelijke percentages zijn achtereen volgens 12,1 en 16,5 en de Zeeuwse 7,6 en 13,3. „Duidelijk is", stellen B en W tevreden vast in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting voor vol gend jaar, „dat de ommekeer die in 1984 tot stand is gekomen, zich de laat ste jaren heeft voortgezet. Onze werk loosheidscijfers lagen altijd aanzien lijk boven het landelijk gemiddelde. In 1983 was er in dit opzicht sprake van een absoluut dieptepunt toen de ge middelde werkloosheid in onze ge meente een percentage bedroeg van ruim 20, terwijl het landelijk gemiddel de toen op 14 lag". De afname van de werkloosheid schrijft het dagelijks bestuur van de gemeente allereerst toe aan de alge mene economische opleving. Het ver moeden bestaat dat Tholen er in bij zondere mate van profiteert, omdat in de regio West-Brabant naar verhou ding een relatief sterke economische groei plaats vindt. De andere oorzaak is volgens B en W de economische acti viteit in Tholen. Alleen al sinds augus- (Slot van pagina 7) ken. maar niet omdat de woningbouw vereniging daar zo'n belang aan hecht, maar omdat hij zich dat al voorgeno men had. Ook de rest van zijn huis gaat hij geleidelijk aan opknappen. De brief van de woningbouwvereniging verhaast zijn planning niet. Volgens directeur J.Onderdijk van de Woningbouwvereniging Middelburg hebben medewerkers van de vereni ging verschillende keren geprobeerd De Jongh te benaderen. Hij was echter steeds niet thuis, waarna de brief de deur uit is gegaan. „Wij proberen dan zo contact te leggen met een bewoner en hopen dat hij daarop reageert, zo dat we de zaak uit kunnen praten", zegt Onderdijk. „Ik begrijp niet waar om De Jongh niet naar ons, maar naar de krant belt." Volgens Onderdijk is het niet onge bruikelijk dat de Woningbouwvereni ging Middelburg haar huurders bena dert, wanneer medewerkers de indruk krijgen dat een huis "in desolate toe stand" verkeerd. Het gaat de woning bouwvereniging dan niet alleen om een nette buurt, benadrukt Onderdijk, hoewel dat wel meespeelt. „Bij zo'n constatering komt ook een stuk zorg van de woningbouwvereniging om de hoek kijken. Wat zich hier precies heeft afgespeeld weet ik niet, maar vaak komt het voor dat iemand door omstandigeheden niet in staat is zijn omgeving te verzorgen. We laten de mensen niet zomaar vervuilen." Hoe het nu verder met De Jongh moet? „Ik hoop dat meneer alsnog contact met ons opneemt. Het is me nog nooit voorgekomen dat een derge lijke zaak dan niet uitgepraat kon wor den", zegt Onderdijk. Het gegeven dat De Jongh door zijn werk regelmatig met de woningbouwvereniging belt ontlokt Onderdijk de uitspraak dat het voor hem daarom des te gemakke lijker is even contact op te nemen. (Slot van pagina 7) de orde komt, heeft geleid tot allerlei negatieve effecten. Dat komt onder andere tot uiting in een toename van de vernielingen en vandalisme, gekop peld aan vervuiling in en om de flats, grafflty en gevoelens van onveiligheid. En met name deze aspecten leidden tot verdere leegstand", schrijft het be stuur in de brief aan de overgebleven bewoners. Manager H.J. van Exter van de bouw vereniging stelt vast dat het vandalis me en allerlei andere vormen van over last zolangzamerhand 'niet meer be heersbaar' waren. „Wanneer de laatste bewoners vertrokken zijn, is nu nog he lemaal niet te zeggen. Zo'n operatie moet natuurlijk uiterst zorgvuldig worden uitgevoerd en in goed overleg met de bewoners worden geregeld. Wat er daarna gebeurt? Dan spijkeren we de hele zaak dicht in afwachting van een nieuwe bestemming of sloop. Want die mogelijkheid moet je zeker ook niet uitsluiten." Het uiteindelijke lot van de twee flatgebouwen wordt in een later stadium bepaald in overleg met de gemeente en het ministerie van volkshuisvesting. De betrokken bewoners krijgen straks voorrang bij woningtoewijzing en kun nen bovendien rekenen op een redelij ke verhuiskostenvergoeding. DREISCHOR - De gemeenten die deel nemen in het Grevelingenschap zou den vaargeld moeten heffen, om daar mee de kosten te bestrijden voor het inrichten en schoonhouden van het meer. Deze suggestie deed het WD- raadslid M.C.J. Mol maandagavond in de raadsvergadering van Brouwers haven bij de bespreking van een eva luatierapport van het Grevelingen- schap. Ook P. van der Meide van de eenmansfractie GPV/SGP/RPF zag heil in een heffing. Hij vond dat van geld extra passantenplaatsen gereali seerd kunnen worden. Het tekort aan passantenplaatsen is, zo stelde R. J. van der Wekken namens de CDA-fractie, reden voor de havens aan de Grevelingen om gezamenlijk een regeling te treffen. Aanleiding voor de suggesties in de raad was de wens van het Grevelingenschap om de vaste ligplaatsen in de oude haven van Brouwershaven vrij te maken voor passantengebruik. De raad vond dat te ver gaan. „De ideeën van het schap gaan ten koste van Brouwershaven", aldus de VVD'er Mol. Wel zag hij moge lijkheden om in het havenkanaal nog wat extra plaatsen voor passanten aan te leggen. De fractie van de Partij van de Arbeid nam geen standpunt in over vaargeld. Fractievoorzitter C.J. de Munnik vroeg zich af aan wie het vaargeld ten goede zou komen. Het rijk is namelijk ook partij in de voorzieningen in het meer. Burgemeester C. Slabbekoorn wees er in dat verband op dat er van overheidsgeld eilandjes in de Greve lingen zijn gemaakt, waar waterspor ters gratis ligplaatsen vinden. Hij ver onderstelde dat er op den duur wel een regeling zal komen. „Anders krijg je een grote ongelijkheid voor de re creanten die wel voor hun voorzienin gen moeten betalen en degenen die vrij overnachten". Wethouder Ph.J. van Ast (vvd) vond een afweging op zijn plaats van de voors en tegens van watersporteilan den. „Sommige kosten wel drie mil joen gulden, terwijl je voor één miljoen een dam voor de haven van Den Osse kan opwerpen. Dan is er mogelijkheid voor wel 800 passantenplaatsen". Hij meende overigens dat de gemeente haar bijdrage al levert. „Van de 430 lig plaatsen in Brouwershaven zijn er 200 gereserveerd voor passanten". De sug gestie van zijn partijgenoot Mol om in het havenkanaal extra ligplaatsen te maken, wees hij van de hand. „Dan zouden de schepen geen enkele ma noeuvreerruimte overhouden". De gemeenteraad, die wegens de werk zaamheden aan het stadhuis vanl Brouwershaven in Dreischor verga-1 derde, ging akkoord met een subsidie van 15 cent per inwoner om de tekor ten van het Anywavefestival te dek ken. Tegen stemden klein rechts en het CDA. De christendemocraat Van der Wekken meende dat de organisa tie best zelf iets konden doen om de te korten te dekken. „Als ze 1,50 gulden meer entree hadden gevraagd, of iets mindere bandjes hadden laten komen, waren ze eruit". RENESSE - In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn twee vijftienjarige jongens gewond geraakt bij een vechtpartij bij een discotheek in Re- nesse. De avond ervoor hadden A. S. C. T. uit Mierlo en D. K. uit Geldrop al ruzie gehad met een groepje jongeren over hun voetbalclub. Vrijdagnacht kwam het groepje, be staande uit vier inwoners van Hendrik Ido Ambacht, W. S. V., A. B„ G. B. enT. T. M„ de jongens weer tegen en er vie len rake klappen. T. liep kneuzingen in het gezicht op en zijn vriend K. kwam er ook niet ongeschonden vanaf. De rijkspolitie nam het viertal mee naar het bureau voor nader onderzoek. Een inwoner van Rotterdam, R. R. van R., is zaterdagavond om 23.00 uur aan gehouden wegens vernielingen in een café op de Hogezoom te Renesse. Een groep jongeren trapte een deur van het toilet in en vernielde de toiletpot. De politie heeft de achttienjarige Van R. kunnen achterhalen als één van de da ders. tus 1986 zijn 11 vestigingen van bedrij ven genoteerd, die bruto 56 arbeids plaatsen zullen scheppen. Het onder nemerscentrum in Sint-Maartensdijk is geheel bezet. Een plan voor een nieu we uitbreiding is in de maak. Ondanks de gunstige ontwikkelingen van de laatste jaren blijft het college van oordeel dat de de werkgelegen heidsstructuur van de gemeente min der kwetsbaar moet worden gemaakt. Het aantal bedrijven in Tholen is nog steeds gering, waardoor een groot deel van de beroepsbevolking is aangewe zen op bedrijven buiten de gemeente en daarbij vaak lange reistijden voor lief moet nemen. Het acquisitiebeleid om nieuwe bedrijven aan te trekken moet dan ook worden voortgezet, vin den B en W. De aandacht zal daarbij vooral worden gericht op kleinschali ge bedrijven, omdat die bijdragen tot een rijk geschakeerd bedrijvenbe- stand. Bovendien passen kleinschali ge bedrijven beter in de plattelands structuur van de gemeente. Burgemeester Slabbekoorn noemde het 'een onzinnig plan' van het Greve lingenschap om te denken aan een Noordzeesluis in de Brouwersdam. „Je kunt het je in een tijd waarin men sen steeds maar moeten inleveren niet veroorloven om tientallen mil joenen uit te trekken voor een paar jachten". De slikken van Bommenede zullen niet, zoals PvdA'er De Munnik graag zou zien, bereikbaar worden gemaakt voor auto's. „Het is wel als recreatiege bied voor de eigen inwoners bedoeld", lichtte de burgemeester toe, „maar dat moeten dan wel natuurgenieters zijn. Want de natuur staat voorop in dat ge bied". Van der Meide (klein rechts) maakte bezwaar tegen het gebruik dat de scouting maakt van het eiland Dwars in de Weg. Hij vond dat de pad vinders de rust verstoorden. Slabbe koorn was het daar niet mee eens. „Het zijn bij uitstek mensen die met de na tuur leren omgaan". VLISSINGEN - De toerclub Walche ren houdt zaterdag een vrije toertocht van tweehonderd kilometer. Het gaat hier om de zogenoemde Eilanden- tocht, die onder meer Goeree Over- flakkee aandoet. ZIERIKZEE De gemeente Zie rikzee is momenteel niet van plan de oude urinoirs aan de Schuithaven en in het Slinger- bos af te danken. Dit zei maan dagavond loco-burgemeester L. J. van Gastel desgevraagd aan PvdA-raadslid H. Asma. Toch is het hoog tijd, dat 'die oude stink- urinoirs' verdwijnen, vindt As- ma. „Een vijftig jaar geleden naar de Verenigde Staten vertrokken Zierikzeeënaar stond er zeer on langs van te kijken, dat die uri noirs uit zijn jeugdjaren er nog al tijd staan", zo zette Asma zijn al bij herhaling geuite klachten nog eens kracht bij. Maar loco-burge meester Van Gastel gaf hem an dermaal te verstaan, dat b en w nog steeds 'geen concrete voor- n.emens hebben' de gewraakte accommodatie te slopen. Het PvdA-fractielid kreeg wel enig gehoor bij het college van b en w voor de door hem gesigna leerde overlast van teer aan het Zierikzeese badstrandje Borren- damme. „Als het een tikkeltje warm is, krult de teer op de glooi ing tussen de tenen van de men sen door", aldus Asma. Raadslid J. J. Geleijnse (vvd) meende, dat de teer niet alleen van de glooiing afkomstig is, maar ook van tussen de klapper- tjes verzeild geraakte over zee aangevoerde teerballetjes. Van Gastel stelde Asma echter enigszins gerust met zijn mede deling, dat b en w zullen bekij ken, wat er eventueel gebeuren kan om de overlast voor de zwemmende Zierikzeeënaars wellicht nog deze zomer zoveel mogelijk te beperken. j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 19