Hongersnood dreigt door overstromingen Bangladesh Greenpeace hindert verbrandingsschepen Iran en Irak vallen eikaars steden aan de PZC vandaag Krachtpatser houdt vliegtuigje tegen Van Thijn weert fans Den Haag PZC/sport ACTIVISTEN VAST AAN SCHOORSTEEN Krant VS: Gorbatsjov wil gesprek Reagan VERTRAGINGEN TOT 10 UUR politie treedt op [egen herdenking loens in Limburg Akkoord Aanhoudingen Fregatten Monsterscore Poortvliet Middelburg Portemonnee Bevoegdheid later buien jaargang no. 198 24 augustus 1987 Liga Minister De Koning van socia le zaken en werkgelegenheid ziet een goede kans op het be reiken van een sociaal ak koord. PAGINA 3 Bij demonstraties van neo-na- zi's in de Bondsrepubliek zijn tientallen aanhoudingen ver richt. PAGINA 3 Staatssecretaris Van Houwe- lingen van defensie heeft bij zijn bezoek aan Griekenland een duidelijke interesse voor Nederlandse M-fregatten ge constateerd. PAGINA 5 PSV scoort er dit seizoen lustig op los. In drie duels troffen de Eindhovenaren al 18 keer doel. De helft van die produktie kwam gistermiddag in de thuiswedstrijd tegen FC Utrecht tot stand. De lands kampioen zegevierde na een wervelende show met 9-0. PAGINA 9 Jan Poortvliet scoorde dit weekeinde zijn eerste competi tietreffer voor FC Antwerp, dat na twee dagen leider is in de Belgische competitie. De ploeg van Georg Kessler versloeg Racing Jet met 5-2. PAGINA 10 Middelburg is - net als vorig jaar - winnaar geworden van het Vlissingen-toernooi. De hoofdstedelijke tweedeklasser versloeg in de finale hoofdklas ser Germanicus, dat Vlissin- gen uit de finale hield, met 3-0. Vlissingen eindigde als derde door de reserves van Xerxes met 8-1 te verslaan. PAGINA II Teun van Vliet, winnaar van de Ronde van Nederland, is be reid uit eigen portemonee een extra premie te betalen aan de Nederlandse renners, die op 6 september deelnemen aan het WK op de weg in Oostenrijk. Van Vliet verbindt daaraan de voorwaarde dat ze hem, als enige renner, onvoorwaarde lijk steunen. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. AMSTERDAM (ANP/GPD) - Bij de wedstrijd Ajax-FC Den haag die op 20 september in het Ajax-stadion in Amsterdam gespeeld wordt, zal geen enkele supporter van de Haag se club worden toegelaten. Burge meester Van Thijn heeft dit beslist naar aanleiding van de grote proble men die precies een jaar geleden ontstonden tijdens het bezoek van deze groep supporters aan de hoofd stad. Het is de eerste keer dat een dergelijk rigoreuze maatregel in Ne derland wordt genomen. De Amster damse politiewoordvoerder K. Wil ting heeft dit zaterdag meegedeeld. Vorig jaar maakten de Haagse sup porters zich zowel voor als na de wed strijd Ajax-FC Den Haag schuldig aan grove racistische en anti-semiti- sche uitlatingen. Dat leidde tot grote emoties en woede bij veel Amster dammers. Burgemeester Van Thijn kondigde naar aanleiding van deze gebeurtenissen al aan dit „ernstig discriminerende gedrag" van de FC Den Haag-supporters niet langer te tolereren. Hij verklaarde een onder zoek te zullen instellen naar de moge lijkheid deze supporters uit de hoofd stad te weren. Volgens de politiewoordvoerder is gebleken dat de burgemeester inder daad de bevoegdheid heeft een der gelijk verbod op te leggen. „Ook is nog overwogen de zogenoemde "500- variant", waarbij maximaal vijfhon derd supporters van de bezoekende club worden toegelaten te gebrui ken, maar gezien de ernst van de pro blemen die steeds door de Haagse supporters ontstonden is toch geko zen voor de nul-variant", aldus Wil ting. Het Ajax-bestuur heeft volgens Wil ting tijdens een onderhoud met de gemeente en de politie begip ge toond voor de maatregelen van Van Thijn, zeker ook omdat het bestuur de gebeurtenissen van vorig jaar zeer afkeurt. Ajax ontkent dat er vooraf contact is geweest tussen de club en het Amsterdamse gemeentebestuur. „Ajax is verrast door het standpunt van de gemeente in de zaak van de Haagse supporters", aldus algemeen directeur Van Eijden. Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft verontwaardigd gerea geerd op het besluit van burgemees ter Van Thijn. „Als Van Thijn bij deze beslissing blijft", zo verklaarde Dé Stoop, „dan zit het er dik in, dat Ajax-aanhangers ook bij Den Haag zullen worden geweerd. Want deze maatregel van Van Thijn zullen de Haagse supporters niet pikken". Stoop vindt, dat de KNVB op zo kort mogelijke termijn maatregelen moet treffen om de invloed van bur gemeesters op het verloop van de voetbalcompetitie terug te dringen. Stoop Toenemende bewolking en vooral in le middag en avond buien, mogelijk net onweer. Middagtemperatuur 18 .joden. Eenvnatige, in de avond vrij prachtige noordenwind. Van Thijn algemeen-Arabische veroordeling van Iran. Ook Algerije, dat bevriend is met beide oorlogvoerende partijen in de Golf en dat heeft geprobeerd te bemiddelen, zou geen partij willen kiezen. LOS ANGELES (AFP/UPI) - Sovjet leider Michail Gorbatsjov is volgens de Los Angeles Times van plan eind september een bezoek te brengen aan de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in New York. Ook wil hij naar Washington reizen voor een ontmoeting met president Reagan. Sovjet-functionarissen hebben dit aan de Verenigde Staten laten weten, zo meldde zondag de Los Angeles Ti mes. Dit blad vernam in Amerikaanse rege ringskringen, dat als voorafgaand aan het bezoek van de partijleider aan de VS een akkoord wordt bereikt in de INF-onderhandelingen over de kern raketten voor de middellange afstand, er een volwaardige top kan worden georganiseerd waarop Reagan en Gor batsjov de overeenkomst onderteke nen. Het bericht is tegengesproken door een hoge Amerikaanse functiona ris. IHIPHOL (ANP) Dit wachtende 1 getje in de vertrekhal van Schiphol wat onbegrijpend rond terwijl i ouders maar zijn gaan slapen in \iachting van het vertraagde ver- li van hun vliegtuig naar Spanje. ■HBonmm Actie treft vliegverkeer naar Spanje LUXEMBURG (AFP) - Georges Christen, een 24-jarige Luxemburgse krachtpatser, heeft zon dag een Cessna-152 het opstijgen belet door een kabel, bevestigd aan het het toestel, met de kaak vast te houden. Een politieman, die in de cockpit was gaan zitten, stelde vast dat de piloot de motor op maximale sterkte 110 pk) liet draaien, maar de Cessna niet weg kreeg. De Luxemburger, een voormalige verzeke ringsagent die nu van zijn kracht leeft, heeft meer ongewone records op zijn naam staan: het over 200 meter met zijn tanden voorttrekken van een wagon van 20 ton; het op zijn borst, lig gend op een spijkerbed, kapot laten slaan van een blok graniet van 150 kilo; het verscheuren met de hand van een pak van 115 speelkaarten en het krombuigen van 269 spijkers. Het geheim van de 1.79 meter lange en 77 kilo zware Christen is vol gens zijn zeggen trainen sinds zijn zestiende, naast ijzeren wil en con centratie. TRIPOLI/BEIRUT (REUTER/ ANP) - Dcsi Bouterse, de Suri naamse legerleider, heeft zon dag een bezoek aan Libië beëindigd. Tijdens zijn be zoek, dat maar een dag duur de, heeft Bouterse onder meer gesproken met kolonel Moam- mar al-Gaddafi, de leider van Libië. Over het gesprek zijn geen bijzonderheden meege deeld. Tegenover het Libische pers bureau JANA verklaarde de Surinaamse leider, die uit Tri poli vermoedelijk naar Zuid- Korea vertrok, dat zijn bezoek aan het Noordafrikaanse land past in het kader van de goede betrekkingen tussen Libië en Suriname. Bouterse prees de vooruitgang die Libië de laat ste jaren boekt. Hij zei dat hij een groot verschil heeft vastge steld tussen de toestand van 1987 en die van twee jaar gele den, toen hij ook in Libië was. Eerder bracht Bouterse, met in zijn gevolg een groep van 40 mensen onder wie zijn vrouw en kinderen, minister van bui tenlandse zaken Heidweiller en kabinetschef Herrenberg, een bezoek van vier dagen aan Ghana. SCHIPHOL (GPD) Duizenden vakantiegangers waaronder vele honderden Nederlanders zijn dit weekeinde getroffen door de acties van de 140 Spaanse verkeersleiders op de lucht haven van Barcelona. Het vliegverkeer van en naar de zuidelijke vakantiebestemmingen, dat door de vliegverkeers- leiding van Barcelona wordt gecontroleerd, liep danig in de war. Toestellen vertrokken van Schiphol met vertragingen tot zes uur, terwijl het vliegverkeer vanuit Spanje in een aantal gevallen pas meer dan tien uur later kon vertrekken. De staking van de verkeersleiders, die actie voeren voor meer salaris, is in middels beëindigd. Naar verwachting zullen pas in de loop van vandaag ech ter alle opgelopen vertragingen zijn weggewerkt. Voor de twee komende weekeinden staan nieuwe acties van de Spaanse verkeersleiders gepland. Vooral op de luchthaven van Palma de Mallorca, in de zomer het drukste vliegveld van Spanje, heerste ook gis teren nog een grote chaos. 'Het lijkt hier wel een vluchtelingenkamp', ze een woordvoerder van een Westduitse chartermaatschappij. Duizende toe risten moesten hier noodgedwongen de nacht op het vliegveld doorbren gen. Martinair, met enkele tientallen vluchten tussen Schiphol en Spanje, (Slot zie pagina 3 kolom 7) DACCA (AP) - In Bangladesh dreigt een enorm voedselte kort als gevolg van de grote overstromingen die de oog sten hebben vernield. President Ershad zei dat bijna an derhalf miljoen ton graan door de overstromingen verlo ren is gegaan. Bangladesh heeft een beroep op donorlanden gedaan om extra voedselhulp te sturen. Verschillende landen hebben al extra steun toegezegd. Volgens onofficiële cijfers zijn bij de overstromingen, de ergste sinds veertig jaar,meer dan 700 doden gevallen. Het officiële dodencijfer ligt op 300. Ruim 1,5 miljoen mensen zijn dakloos geworden door de overstromingen. Foto: In de hoofdstad Dacca zijn gaarkeukens geopend om de vele vluchtelingen te voeden. ■saM ATHENE, WASHINGTON (UPI/RTR/ AFP/AP) - Bij Iraakse bombardemen ten op doelen in Doroud en twee ande re steden in Iran zijn het afgelopen weekeinde vijftien mensen gedood en 70 gewond. Iran nam wraak door be schietingen op Irak, aldus zondag het Iraanse persagentschap. Irak deelde mee dat 11 mensen waren gedood en 47 gewond bij een beschie ting van de zuidelijke stad Basra door Iran. Diplomatieke kringen in het ge bied spraken de vrees uit dat de vergel- dingsaanvallen zouden kunnen uitlo pen op een nieuwe stedenoorlog, die aan beide kanten al honderden slacht offers heeft geëist. Die eerste fase ein digde onofficieel op 16 februari, toen Bagdad een eenzijdige opschorting van zijn bombardementen op Iraanse steden afkondigde en Iran hetzelde deed. Intussen gaan de Amerikaanse kon vooien door de Perzische Golf door. De door een mijn beschadigde supertan ker Bridgeton en twee Amerikaanse oorlogsschepen waren zondag op weg naar de Straat van Hormuz, ver voor een konvooi van drie kleinere Kuweit- se tankers. Het was niet duidelijk of al le schepen samen door de Straat zou den varen, die wordt bestreken door Iraanse raketten. Het is de vijfde tocht die de Amerikanen door de Golf ma ken sinds de escorte-operatie begon. De secretaris-generaal van de Arabi sche Liga. Chedli Klibi. heeft Iran zon dag gezegd dat het een ernstige escala tie van de oorlog in de Perzische Golf kan voorkomen, door de wapenstil stand te aanvaarden waartoe de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft opgeroepen. Klibi voerde het woord op een speciale bijeenkomst van ministers van de Li ga-landen. Hij zei Iran verantwoorde lijk te achten voor het oplopen van de spanning en beschuldigde Teheran van pogingen het conflict te willen uit breiden door er andere landen bij te betrekken. Volgens diplomatieke kringen is op de bijeenkomst onenigheid ophanden tussen gematigde Arabieren en radi calen over een gemeenschappelijk Arabisch standpunt over Iran. Het wordt onwaarschijnlijk geacht dat radicale landen als Syrië en Libië, die met Teheran bevriend en vijand van Irak zijn, zouden instemmen met een Een Greenpeace-bootje zaterdagmorgen voor de Walcherse kust langszij de Vesta, waar zich op dat moment al drie activisten op de schoortsteen van de verbrandingsoven hadden geinstalleer en het spandoek met de tekst 'Ban the Burn'. VLISSINGEN De milieu-organisa tie Greenpeace heeft afgelopen week einde ernst gemaakt met haar acties tegen het verbranden van chemisch afval op zee. Zaterdagmorgen klom men zes activisten in de Westerschel- demonding aan boord van het vuil verbrandingsschip Vesta, dat die och tend uit Antwerpen was vertrokken, en ketenden zich vast aan de schoor steen van de verbrandingsoven. De kapitein besloot terug te keren naar Vlissingen en riep de rijkspolitie te water te hulp, die uiteindelijk de ac tievoerders .losknipte', afvoerde en proces-verbaal wegens lokaalvrede breuk opmaakte. De Vesta heeft nog zaterdag haar reis naar het vuilver- brandingsgebied op de Noordzee, ten noordwesten van Den Helder, ver volgd. Inmiddels heeft het actieschip Sirius de achtervolging ingezet van de Vulca- nus II, het grootste verbrandingsschip ter wereld dat zaterdagavond - een dag later dan verwacht - uit Antwerpen vertrok naar het verbrandingsgebied op de Noordzee waar het zondag, in het kielzog van de Vesta, aankwam. Zon dagavond laat liet Greenpeace weten dat zeven activisten een poging onder namen om aan boord van de Vulcanus II te komen. De Vulcanus II vaart voor het in Rot terdam zetelende maar vanuit Ant werpen opererende bedrijf Ocean Combustion Service en de Vesta ver voert en verbrandt chemisch afval voor Bayer in Duitsland. Zie ook pagina 5) IEEK (ANP) - De rijkspolitie is zoii- lagmorgen opgetreden tegen een [roep Vlamingen die een demonstra fo '.vilde houden in het dorp Neerbeek i Nederlands Limburg. De demon- Itranten wilden protesteren tegen het lecente verbod van burgemeester fan Goethem uit Beek om nog her- lenkingen in het dorp te houden voor |e Vlaamse schrijver, collaborateur Jiet de Duitsers tijdens de tweede we- Iddoorlog. Te zich „Vrijbuiters" noemende de monstranten, amper twintig man, wil len volgens de politie met vlaggen en [Pandoeken naar het graf van de we tens zijn oorlogsverleden in België bij lerstek ter dood veroordeelde Moens Iptrekken. Pe politie verzocht de groep een eind e maken aan de demonstratie waar geen vergunning was verleend. l*'oen de Vlamingen dit weigerden Poep de politie meteen in. Alle de monstranten werden afgevoerd naar Politiebureau in Beek. Twee van i pleegden verzet en moesten over meesterd worden. pgen allen is proces-verbaal opge haakt. Pe demonstranten werden naderhand PP vrije voeten gesteld, waarna een ze- fental pamfletten ging uitdelen bij de perk in Neerbeek. Ook daaraan maak- de politie een einde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1