kleintjes Ko ningin uit Cocaïne per luchtpost Evacuatie wegens felle bosbranden op Rhodos Massale uitbraak uit Bijlmerbajes CT1E LONDEN EN PARIJS Para-militair jeugdkamp van rabbijn Kahane Ton buit bij overval op ABN-filiaal E S* 01115-2789 Concorde bijna verongelukt De belastingdruk van het toeval )NDEN/PARIJS (REUTER/UPI/DPA/AFP) - Frankrijk en Iroot-Brittannië zullen mijnenvegers naar de Perzische Golf turen. Dit is dinsdag in Parijs en Londen bekendgemaakt. L ogica Vondst Onbestendig 230e jaargang no. 188 oensdag 12 augustus 1987 C0EN HONIG OPTIEK OPTICIEN JERUZALEM (RTR) - Leden van het Israëlische parle ment hebben dinsdag woe dend gereageerd op de ont hulling dat zestig Israëli sche tieners een wapenoplei ding krijgen in een door de anti-Arabische rabbijn Meir Kahane opgericht kamp. NOG EEN MAN VOORTVLUCHTIG Brandslang Onlusten Arbeidsduur Zomer Burgemeester Fignon |d£]V HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft dinsdag- I morgen om half elf het ziekenhuis Bronovo in Den Haag I verlaten en is voor verder herstel naar paleis Huis ten I Bosch in de Hofstad gebracht. De Rijksvoorlichting s- I dienst (RVD) heeft dat meegedeeld. I Op advies van het medisch team moet de vorstin nog veel rust blijven houden. Ze is per auto naar haar paleis vervoerd. De RVD meldde even eerder dinsdagochtend nog dat de koningin goed vooruit gaat, maar dat geen enkele indi catie kon worden gegeven wanneer zij het ziekenhuis mocht verlaten. ij nenvegers naar e Zee van Oman Britse minister van defensie, Geor- Younger, zei dat na de ontdekking aandag van mijnen buiten de Perzi- he Golf het niet meer mogelijk is de arine-eenheid die een oogje moet ]>uden op Britse koopvaardijschepen de Golf afdoende bescherming te Beden. Daarom is besloten vier mij- Invegers naar het gebied te sturen Ir assistentie van de uit drie vaartui- In bestaande Britse Armilla-patrol. jeze patrouille heeft als taak het es- Irteren van Britse tankers door de lolf van Hormuz tot aan Bahrein, j Parijs deelde minister van defensie, ndré Giraud, mee dat twee Franse lijnenvegers en een bevooradings- Ihip naar het gebied zullen worden fstuurd ter versterking van de mari- :-eenheid rondom het vliegdekschip lemenceau. Het vliegkampschip met fn escorte van drie marinevaartuigen yam dinsdag aan in de Golf van den. De mijnenvegers zullen naar |hatting twee weken nodig hebben de Perzische Golf te bereiken. tn woordvoerder zei dat het Franse fcsluit los staat van de Britse beslis- ig mijnvegers naar de Golf te stu- tn, maar „wel voortvloeit uit dezelf de logica". De Clemenceau verliet de haven van Toulon op 30 juli, twee we ken na de Iraanse beschieting van een Frans koopvaardijschip. Groot-Brittannië stuurt mijnvegers van de Hunt-klasse naar het gebied. De 675 ton metende vaartuigen zijn in staat mijnen zowel op te sporen als te vernietigen. De Britse bewindsman zei dat de sche pen alleen de Britse marine-eenheid zullen bijstaan. Zij zullen niet worden ingezet om de Golf mijnenvrij te ma ken. Er zijn ook geen plannen de Ar- milla patrouille uit te breiden. Hij ont kende dat de maatregel door Iran zou kunnen worden beschouwd als een provocatie. „Het vegen van mijnen is de minst agressieve en escalerende oorlogshandeling. Het is een vreedza me manier om apparatuur op te rui men die er helemaal niet hoort te zijn", aldus Younger. NEW YORK (AP) - Van een Con corde van British Airways zijn dinsdag bij landing op het Inter nationale Vliegveld Kennedy bij New York vijf van de tien ban den gesprongen. Geen van de 93 passagiers aan boord van BA- vlucht 1 uit Londen liep verwon dingen op. Volgens een woord voerster van het vliegveld is waarschijnlijk een ongeluk voorkomen doordat de superso nische jet de klapbanden aan beide zijden van het landingsge stel kreeg. De marine van Oman heeft dinsdag in de Zee van Oman nog drie mijnen ge vonden voor de kust van de Verenigde Arabische Emeraten ter hoogte van de havenstad Fujairah. Maandag liep de onder Panamese vlag varende Te xaco Carribean in dit gebied op een mijn en liep onder de waterlijn een gat van ongeveer een meter op. De vondst van de drie mijnen dinsdag en het incident een dag eerder met de supertanker liggen ten grondslag aan de beslissing van Londen en Parijs te rug te komen op hun eerdere besluit geen mijnenvegers naar de Perzische Golf te sturen. „Het bewust leggen van mijnen buiten de Golf heeft de balans doen doorslaan. Dit is de reden dat wij die schepen naar dat gebied sturen", zo luidde de uitleg van minister van buitenlandse zaken Younger. Een woordvoerder in Washington ver klaarde dat de mijnen in de Zee van Oman daar bewust zijn neergelegd. „Het is nagenoeg onmogelijk dat die mijnen uit de Perzische Golf daar naar toe kunnen zijn gedreven", aldus de woordvoerder. Naar aanleiding van een incident het afgelopen weekeinde waarbij een Amerikaans gevechtsvliegtuig raket ten afschoot op een Iraans toestel, die overigens geen doel troffen, zei de Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinberger dat Amerikaanse vliegtuigen en schepen het vuur zul len openen op alles dat hen bedreigt. Op het incident zelf ging de bewinds man echter niet in. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-153801 Veel bewolking en kans op wat regen. Maximum temperatuur rond 20 gra den. Zwakke tot matige zuid-zuidwes ten wind. wet, de Turk en de Engelsman van po ging tot doodslag en de Ier van gekwa lificeerde diefstal. GRONINGEN (GPD) Nadat ze het bankpersoneel met handboeien aan een waterleidingbuis hadden vastge maakt, hebben een man en een vrouw gistermiddag ongeveer een ton buit gemaakt tijdens een gewapende over val op een ABN-filiaal in de Gro ningse wijk Lewenborg. De drie per soneelsleden werden pas na drie kwartier bevrijd. Een. voorbijganger hoorde hulpgeroep vanuit de bank en waarschuwde de politie. Van de da ders ontbreekt elk spoor. Het is de tweede keer binnen drie we ken dat een filiaal van de ABN-bank in Groningen wordt overvallen. Op 22 ju li werd in een ander bijkantoor even eens een ton buitgemaakt. De twee overvallers, van wie de man zich als vrouw had verkleed en met een zwarte pruik getooid, kwamen gister middag tegen sluitingstijd de bank binnen. Ze wilden informatie over het afsluiten van een autoverzekering en werden naar een spreekkamer ge bracht. Toen de filiaalhouder van de bank daar verscheen, trokken beiden een wapen. met daarop bewapende jonge aan hangers van Kahane's Kach-partij. De uit New York afkomstige Kaha ne verklaarde dathet jongerenkamp deel uitmaakt van het programma van de Kach-partij. Volgens de rab bijn moeten jongeren tussen de 14 en de 16 jaar een week lang heilige jood se teksten bestuderen en tegelijker tijd met vuurwapens leren omgaan. „Onze jongeren worden opgeleid in het besef dat dit land nooit vrede zal kennen en is omgeven door een ge nadeloze vijand", aldus Kahane. De politiecommissaris David Kraus zei dinsdag dat er een onderzoek naar het jongerenkamp is begonnen. "edere keer wanneer er in .Den Haag sprake is van een meevaller voor 's rijks schatkist bij de inkomsten uit de belastingen staan poli tici elkaar opzij te duwen om dat geld zo snel mogelijk uit te geven. Soms blijkt - zoals afgelopen voorjaar - dat die meevaller min of meer als sneeuw voor de zon verdwijnt. In dat geval is er dan even snel weer niets meer te verde len. De meevaller is dan niet meer dan een luchtspiegeling. Op dezelfde ma nier waarop politiek Den Haag het bi zarre verschijnsel van de belasting meevallers behandelt, gaan de smaak makers aan het Binnenhof om met de vraag of er in Nederland ruimte moet worden geschapen voor verlaging van de belastingen. Sinds enkele dagen is het jo-jo-spelletje daarover weer favo riet. Nieuwe berekeningen van het mi nisterie van financiën tonen aan dat het rijk volgend jaar zo'n 1,5 miljard gulden méér aan belastingen binnen krijgt dan waarop aanvankelijk was gerekend. Plotseling ziet de WD kans om het pleidooi voor lastenverlichting even op te poetsen. CDA en PvdA vin den dat er ruimte ontstaat om minder te bezuinigen dan het kabinet vlak voor de vakantie heeft afgesproken. Pas in tweede instantie hebben zij voorkeur voor een zekere belasting verlaging. Het is een vreemde vorm van inci denten-politiek. Een beslissing om belastingen te verminderen - in welke richting en van welke omvang ook - is een wezenlijke maatregel van sociaal-economisch beleid. De vraag, daartoe wel of niet over te gaan, be hoort onderwerp van zorgvuldig be leid te zijn. Er zit namelijk nogal wat aan vast en de effecten ervan kunnen sterk richting- bepalend zijn. De belas- tingschroef iets terugdraaien is een mogelijkheid om de koopkracht van de burger op peil te houden of zelfs te verbeteren. Daarvan gaat een stimu lans uit op het bedrijfsleven dat afhan kelijk is van de binnenlandse markt. Verbetering van de werkgelegenheid in die sector is er meestal het gevolg. Kortom, er kunnen voor een kabinet dwingende redenen zijn om tot stimu lerend beleid van deze snit over te gaan. Maar in Den Haag loopt het alle maal net even anders. De vraag of het instrument van de lastenverlichting al dan niet moet worden toegepast in het belang van de Nederlandse economie lijkt er afhankelijk van toevallighe den: hebben we een meevallertje of niet? Na een lange reeks van jaren, waarin loonmatiging en schuldsanering bij de overheid ('financieringstekort omlaag') hoge voorrang hebben gekre gen, is Nederland toe aan lastenver lichting. In het ons omringende bui tenland zijn al vrij ingrijpende maatre gelen in deze richting genomen. Het Belgische kabinet besloot juist deze week tot een combinatie van vrij forse bezuinigingen èn belastingverlaging. Ongetwijfeld zullen daardoor in de ko mende jaren bij onze zuiderburen de binnenlandse bestedingen aantrek ken. Met als bijkomend voordeel hoge re opbrengsten van indirecte belastin gen als btw. Kort geleden heeft de OE SO de in Parijs gevestigde organisatie van de belangrijkste industrielanden) in een rapport over de gang van zaken in economisch Nederland ook nog eens gewezen op de hoge lastendruk hier. De OESO vindt dat het Neder landse belastingregiem remmend werkt op de ontwikkeling van het mid den- en kleinbedrijf. De afgelopen ja ren is al gebleken dat de export alléén de kar niet kan trekken in Nederland. Het gaat dan ook niet om een keus tus sen óf bezuinigingen bij de overheid óf verlaging van de lastendruk. Het kabi net staat voor de vraag hoe verstandi ge bezuinigingen èn zorgvuldige verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting het best met elkaar in evenwicht zijn te brengen. Dat is een kwestie van sociaal-economische lange termijnpo- litiek. Achter het korte-baan-denken, bepaald door toevallige meevallers en/ of tegenvallers bij de fiscus, moet ein delijk eens een punt worden gezet. vdM. (Advertentie) te Zierikzee zoekt met spoed een Tel. reacties: 01110-14211 ofPostbus114 300 AC Zierikzee BREDA (GPD) - De douane van Amsterdam en de politie van Breda hebben voor twee ton aan cocaine onder schept die verstopt was in een levensmiddelen pakket dat uit Aruba naar Breda was ver stuurd. De Bredase politie on derzoekt momenteel of daar een bende achter zit. De drugs werden ont dekt tijdens een routine controle van de Amster damse douane. In Breda werd het pakket bij de geadresseerde in beslag genomen. Tussen andere levens middelen waren de drugs verstopt in blik ken die volgens de eti ketten mais moest be vatten. Bij elkaar ging het om 750 gram zuivere cocaïne met een han delswaarde van twee ton. Twee mensen zijn aange houden: de 41-jarige R. M. uit Breda en zijn 40- jarige concubine M.F. Kahane Enkele linkse parlementariërs rie pen om de arrestatie van de organi satoren. Het dagblad Yedioth Ahro- noth publiceerde dinsdag een foto RHODOS (AFP/GPD) - Duizenden toe risten en bewoners van Rhodos zijn dinsdag geëvacueerd uit het zuid oostelijke deel van het Griekse eiland waar sinds zondag hevige bosbran den woeden. De evacuatie is een voor zorgsmaatregel, zo maakten de plaat selijke autoriteiten bekend. Op het toeristeneiland is de alarmtoestand uitgeroepen. De Griekse televisie berichtte dat al 40.000 hectare bos en olijfaanplant zijn verwoest en drie dorpen ontruimd. De pers noemt de bosbranden "apocalyp tisch". Rhodos, gelegen dicht bij het Turkse vasteland, trekt rond deze tijd van het jaar honderdduizenden bui tenlandse toeristen. De branden worden bestreden door dertien blusvliegtuigen, zes brand weerwagens en honderden brandweer lieden en vrijwilligers. Het bluswerk is moeilijk omdat de bosbrand woedt in bergachtig gebied en omdat er een vrij harde wind waait. Een tot nu toe onbekende groepering die zich de „Organisatie van 1 novem ber 1986" noemt, zegt verantwoorde lijk te zijn voor het aansteken van de brand. Woordvoerders van Nederlandse reis organisaties hebben gisteren meege deeld dat de branden geen gevaar vor men voor de vakantiegangers. De branden woeden in het zuidoostelijk deel in de buurt van de stad Lindos, terwijl de meeste toeristen in het noor den van het eiland vertoeven. Van noord naar zuid meet Rhodos circa 100 kilometer, Lindos ligt op 40 kilometer van de zuidkust. Volgens de grote touroperators Hol land International, Arke en Necker- mann zitten de meeste van hun gasten in Rhodos-stad. Door de grote afstand tot de brandhaarden lopen de vakan tiegangers geen enkel gevaar, is hun opvatting. Alleen Neckermann heeft zo'n veertig gasten in een tweetal hotels in Lindos. Maar volgens woordvoerder R. Klawer kan dat geen kwaad. „Ik ken de situa tie daar. De hotels liggen aan een baai op een behoorlijke afstand van de bos sen". Desondanks heeft de reisorgani satie een aantal gasten uit Lindos in hotels in Rhodos-stad ondergebracht. „Maar de meesten wilden liever blij ven", aldus Klawer. Dodental Mekka - De Iraanse leider van de pelgrimage naar Mekka, waar twee weken geleden een demonstratie uitliep op een bloedbad, heeft dinsdag gezegd dat het aantal doden aan Iraanse zijde 322 bedraagt, terwijl nog 142 Iraanse pelgrims worden vermist. Eerder heeft Teheran steeds gespro ken van 600 doden en vermisten. Vrijwilligers aan het werk bij de bestrijding van de bosbranden op Rhodos AMSTERDAM (GPD) Uit de Bijl merbajes in Amsterdam zijn dinsdag avond zeven gevangenen, allen bui tenlanders, ontsnapt. Zes gedetineer den konden door bewaarders met hulp van de Amsterdamse politie worden aangehouden. Een zevende gevangene, een Argentijn, was gister avond nog spoorloos. De politie arres teerde ook een handlanger, die de ge vangenen buiten de poort met een vluchtauto stond op te wachten. De massale uitbraakpoging werd vooraf gegaan door een gijzeling van drie bewaarders. De zeven gevange nen verbleven in de recreatiezaal op de tweede verdieping. Daar bevonden zich nog zeverftien andere gedetineer den, die zich tijdens de latere gebeur tenissen afzijdig hielden. Even voor negen uur, een halfuur voordat zij naar de cel zouden moeten terugkeren, trok een van de zeven een mes, dat op de keel van een der bewaarders werd ge zet. Het personeel werd gedwongen de cel te openen die wegens een kapot raam buiten gebruik was. In die cel was tevens de alarminstallatie buiten werking gesteld. Daarop rolden de mannen een brands lang uit en lieten zich naar het dak van de arbeidszaal zakken. Vervol gens kwamen zij op de begane grond en zwommen de gracht over, die het gevangeniscomplex omringt. Dank zij het snelle optreden van het bewakingspersoneel konden zes van de zeven gevangenen binnen een half uur in de omgeving van het complex worden aangehouden. De politie arres teerde ook een handlanger die zich in de buurt van de gevangenis ophield. De zeven gedetineerden hebben alle maal een buitenlandse nationaliteit. Het gaat om drie Chinezen (van wie twee uit Hongkong), een Engelsman, een Turk, een Ier en een Argentijn. De Chinezen en de Argentijn worden ver dacht van overtreding van de opium- mmmm De staking van zwarte mijn werkers in Zuid-Afrika heeft een gzimmiger karakter gekre gen. Op de tweede dag van de staking van honderdduizen den zwarte werknemers werd bekend dat een mijnwerker is vermoord omdat hij wilde doorwerken. PAGINA 3 Werkgevers en werknemers denken verschillend over de invoering van een maximale arbeidsduur in een nieuwe wet voor werk- en rusttijden. PAGINA 5 De slechte en verregende zo mer van 1987 pakt voor de on dernemer verschillend uit: zij die het van de buitenrecreant moeten hebben maken een slecht seizoen door, maar in de winkelcentra worden door de massale trek naar de binnen steden goede zaken gedaan. PAGINA 7 De 41-jarige M.L.Everaers uit Boskoop is benoemd tot de nieuwe burgemeester van Sluis. Op dit moment is hij chef algemene zaken en loco-secre taris in de Zuidhollandse ge meente Boskoop. PAGINA 9 Laurent Fignon komt een weekje in Nederland fietsen, de tweevoudige Tourwinnaar is hiertoe uitgenodigd door de or ganisatie van de profronde van Nederland. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- enfbuitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10,11 en 12 Sport: 13 GOLF VAN OMAN (ANP) De supertanker Texaco Caribbean helt een weinig naar stuurboord over nadat het werd getroffen door een mijn in de Golf van Oman. Het schip, van Amerikaanse eigenaars, vervoert Iraanse olie en was op weg naar Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1