PZC \NEEK-IN Di in de zon Wijdenbosch geeft aftreden van regering in overweging l/l/EEK-UIT \NEEK-IN S stellen rolf-escorte 'eek uit Reagan houdt woensdag rede over Irangate 2675,- De Toeristenkoning IDEE MEUBEL België plukt buitenlanders 10 DAGEN AANBIEDING BANKSTEL'HELEEN' Bewolkt Z Oe jaargang no. 185 Zaterdag 8 augustus 1987 pagina 15 óók PZC Uitgevers Generale Aanloopje Stilliggen en 3 PREMIES EN PRIJZEN HOGER DEN HAAG (GPD) Het is onzeker geworden of de Nederlan der in 1988 met zijn loon net zo veel kan doen als dit jaar. Bere keningen van het Centraal Plan Bureau wijzen uit dat er voor de werknemers (inclusief de ambtenaren) en de uitkerings trekkers minder in het vat kan zitten dan was verondersteld. Het zal afhangen van de maatregelen waar het kabinet nog mee moet komen of de koopkracht van de mensen volgend jaar op het peil van nu zal blijven of dat men er licht op achteruit zal gaan. Hogere premies GESPREK BOUTERSE-POLITICI ONZEKER Denigrerend I Veel bewolkingwat regen of motre gen. Vanmiddag af en toe zon. Middag- temperatuur 18 graden. Een vrij Icrachte westenwind, geleidelijk afne mend naar matig. PROVINCIAL MOSKOU (UPI/RTR/AFP/TASS) - Bij een botsing tussen i passagiers- en een goederentrein in Kamensk, bij Ros tov aan de Don 900 km ten zuidoosten van Moskou, zijn donderdagavond mensen om het leven gekomen. Het pre cieze aantal slachtoffers is nog niet vastgesteld. Dit heeft hit officiële persbureau Tass vrijdag gemeld. t Centrale Comité heeft zijn medeleven betuigd aan de rilieleden van de slachtoffers. Vijf brandweer- en militie- nheden zijn ingezet als reddingsploegen. Een regerings- immissie, geleid door vice-premier Vedernikov, stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Dit kan in houden dat er veel slachtoffers zijn gevallen. De remmen van de goederentrein weigerden, waardoor de ze met een snelheid van 140 km per uur een helling afraas- de. De 53 met 5.000 ton graan geladen wagons vlogen in het station van Kamensk uit de rails terwijl de lokomotief op de passagierstrein inreed. De Sovjet-autoriteiten hebben in het verleden zelden gegevens verstrekt over het aantal slachtoffers bij treinongelukken die wel door de pers waren gemeld. De uitgeversmaatschappij El sevier houdt nog steeds reke ning met de mogelijkheid, dat concurrent Wolters Samsom niet genoeg aandelen Kluwer heeft vergaard voor een over name. PAGINA 3 De Belgische financiële wereld volgt met argusogen de handel in aandelen van de Generale Maatschappij, de peetvader van de Belgische industrie. PAGINA 4 Feyenoord en Ajax nemen met toernooien een aanloopje naar het voetbalseizoen. Ajax klop te gisteravond Torino met 2-1. Feyenoord verloor met 1-0 van AS Roma. PAGINA 7 De economische politierechter in Middelburg heeft een Arne- muidens visserijbedrijf veroor deeld tot 15.000 gulden boete wegens het overtreden van de stilligregeling. PAGINA 9 Binnen- en buitenland: 2 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11 en 13 Thailand en de promotie. Een heuse koning als toeristen trekker Letters Letteren: kennismaking met Innokenti Annenski Poëzie voor de jeugd Annet Riezenbos, de vrouw achter Paul van Vliet Nogmaals Zeeland, Holland en de VOC Deltakunst, van veel opdrachten tot niets Radio-en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 15, 16, 17, 19 en 21 De Basken verwachten niets van Europa, grote weg of niet De hond als rampenbe strijder Die bliksemse blik sem, onderzoek naar een na tuurverschijnsel Mens mi lieu: over inspraak, strategie en actie Aids en de Bloed bank: geen gevaar Sport: Dé Stoop de vechtersbaas. PAGINA 23, 24, 25 en 27 Koopkracht vermindert in 1988 MARTIGNY Twee meisjes snijden de grootste abrikozentaart ter wereld aan. De lekkernij was 55 meter lang en 80 centimeter breed en vormde het hoogtepunt van een driedaags culinair feest in het Zwitserse Martigny. Het werkstuk krijgt een plaatsje in het Guiness Book of World Records. weg WASHINGTON (REUTER/UPI/DPA/ IFP/GPD) - De Amerikaanse marine |eeft het escorteren van een tweede ankerkonvooi in de Perzische Golf ninstens een week uitgesteld. Dat [ebben defensiefunctionarissen in Washington vrijdag gezegd. Er wordt net het vertrek van het konvooi ge dacht tot Amerikaanse mijnenvegen- Ie helikopters de vaarroute in de Golf lebben vrijgemaakt. Prie Kuweitse tankers wachten in de laven Khor Pakkan in de Golf van Jman op vertrek naar Kuweit. Het Ne- ferlandse ministerie van buitenlandse faken onderzoekt de mogelijkheden foor een Europese ondersteuning van [et Amerikaanse optreden in de Perzi- che Golf. Een woordvoerder van het ninisterie bevestigde vrijdag dat een lantal Europese landen de 'mogelijk- |eden inventariseert.' fen eventuele actie zal echter niet ge- peuren op militair terrein, maar in de form van een gezamenlijk diploma- jfiek optreden. Nederland is dit jaar foorzitter van de WEU, de gemeen schappelijke defensie-organisatie van ïe Benelux, Italië, Frankrijk, de pondsrepubliek en Groot-Brittannië. Het CPB, een van de belangrijkste ad viesorganen van de regering, is op het ogenblik bezig met zijn jaarlijkse ex- cercities, die op 15 september moeten uitmonden in de zogeheten Macro Economische Verkenning (MEV) voor 1988. Het bureau gaat er daarbij van uit dat het beleid van de overheid niet verandert, met dien verstande dat al wel rekening wordt gehouden met de afspraken die het kabinet vóór de vakantie heeft gemaakt bij de voorbe reiding van de begroting (miljoenen nota) voor komend jaar. Dat het voor de Nederlander volgend jaar geen vetpot zal worden, was al eerder duidelijk. De economische groei zal beperkt zijn en voor sommi ge sociale premies zouden hier en daar niet onbelangrijke verhogingen nodig zijn. Bovendien lijkt er weer enige opwaartse druk op de prijzen te kunnen ontstaan. Bij elkaar drukken die omstandigheden de bestedings mogelijkheden. Het is echter nog lang niet zeker of de premieverhogingen (waarop door de sociale-verzekeringsfondsen wordt aangedrongen om dreigende tekorten te voorkomen) inderdaad zullen wor den doorgevoerd. Pas tegen het eind van het jaar komt daarover een be schikking van de minister van sociale zaken, die doorgaans afwijkt van wat de fondsen hebben voorgerekend. De berekeningen van het CPB geven ook aan dat de belastingdienst vol gend jaar op een meevaller van ten minste een miljard gulden mag reke nen. Het is na de vakantie aan het ka binet om uit te maken waar dat geld Beneluxtunnel De Beneluxtun- nel wordt maandag weer volledig opengesteld voor het verkeer. Dat is een week eerder dan verwacht, zo heeft rijkswaterstaat vrijdag bekend ge maakt. De westbuis van de tunnel voor het verkeer dat rijdt in de richting Vlaar- dingen-Hoogvliet, is dan ruim drie we ken afgesloten geweest in verband met een renovatie van de tunnelbuis. Gedurende die renovatie moest het verkeer in beide richtingen door de oostbuis, behalve motorvoertuigen met aanhangers. Daarvoor gold een toegangsverbod tot de tunnel. De Be neluxtunnel is nu volledig gereno veerd. voor wordt gebruikt. Het kan worden benut voor de staatskas (om het te kort daarin te verkleinen) of het kan aan de burger worden gegeven in de vorm van verlaging van de belastin gen of van de sociale premies. In dat laatste geval zou het koopkrachtver lies weer teniet worden gedaan. Het kabinet, waarvan de meeste minis ters nog met vakantie zijn, gaat half augustus weer aan de slag. Wapenstilstand in Midden-Amerika Van onze correspondent GUATEMALA STAD De vijf Mid- denamerikaanse landen zijn het gis teravond eens geworden over een wa penstilstand die over 90 dagen van kracht zal worden. Het staakt het vu ren geldt voor de drie landen waar ge wapende conflikten worden uitge vochten; Nicaraqua, El Salvador en Guatemala. Dat is het belangrijkste punt uit het vredesakkoord dat op het punt staat geformaliseerd te worden door de Pre sidenten van de vijf Middenameri- PALM A Prinses Diana (l.) koestert zich in de zon op het dek van het jacht Fortuna. Dat gebeurde op de Balearen, waar zij als gast van koning Juan Carlos en koning Sofia een vakantie doorbrengt. kaanse landen. Ook stellen deze lan den een ruime amnestie in het vooruit zicht en hebben ze beloofd hun grond gebied niet langer te zullen uitlenen voor vijandigheden tegen andere lan den. Het vredesakkoord is gebaseerd op het zogenoemde Arias plan, dat ge noemd is naar de president van Costa Rica. Aan het oorspronkelijke plan zal een kalender worden toegevoegd. Binnen 15 dagen na de ondertekening van het vredesakkoord zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van de Middenamerikaanse staten een uit voerende commissie vormen die de toepassing van de afspraken mogelijk moet maken. De afspraken hebben ook betrekking op het proces van de mocratisering in de afzonderlijke lan den. Het is nog niet duidelijk of dat laatste behalve op Nicaragua óók be trekking zal hebben op El Salvador. Of de afspraken worden nagekomen zal 120 dagen na de ondertekening van het akkoord worden getoets door een internationale commissie die onder de leiding komt te staan van de Contado- ra-groep. Deze groep bemiddelt al vijf jaar in Middenamerikaanse kwesties. Na die toetsing komen de vijf Midde namerikaanse presidenten wederom bij elkaar. De Belgische minister van financiën, Mark Eys- kens, heeft originele ideeën als het erom gaat de binnen landse schatkisttekorten werken. Hij wil het kabinet zover krijgen dat het besluit om met ingang van volgend jaar buitenlandse automobilisten te gaan vangen bij de grens en die dan een jaarvignet (Bfr 500 of 27.50) te laten kopen voor het.gebruik van de Belgische autowe gen. De bewindsman heeft natuurlijk geweten dat hij met dit plan alle buur landen over zich heen zou krijgen. Want het Belgische wegennet is vanuit het noorden, het oosten, het westen en het zuiden zo'n beetje de verkeersro- tonde van Europa. Wie vanuit Neder land, West-Duitsland, Groot-Brittan nië en de Scandinavische landen naar het zuiden wil komt vaak door België. Voor veel Fransen is het de doorgangs route naar het noorden. Eyskens heeft zich dat natuurlijk goed gerealiseerd, want er valt voor de Belgen met een dergelijke vignetten-plakkerij een leu ke franc te verdienen. Daarom baga telliseert hij in een toelichting de kos ten voor de buitenlandse weggebrui ker vergaand als gold het een vette grap om onder vele anderen die zuini ge 'Ollanders' eens stevig te grazen te kunnen nemen: „Wie één keer afstapt in een Belgisch restaurant is zelfs Bfr 2000 kwijt..." Toch is het Belgische voornemen discriminerend en on-Europees. Naar het voorbeeld van Zwitserland zouden de Belgen buitenlanders bo venop de wegenbelasting die zij in ei gen land al betalen een heffing-ineens willen opleggen, bij binnenkomst aan de grens te voldoen. De maatregel van de Zwitsers heeft destijds ook veel kwaad bloed gezet. Maar Zwitserland behoort nu eenmaal niet tot de EG en voert ook in ander opzicht soms nogal egoïstische politiek. Anders dan waar elders in Europa (Frankrijk, Italië, Joegoslavië) tol wordt geheven op be paalde autosnelwegen naar rato van het aantal gereden kilometers, slaat het Belgische plan de automobilist on evenredig en oneerlijk aan. Wie een heel jaar over de Belgische autowegen toert moet evenveel betalen als wie één keer vijftig kilometer snelweg wil afleggen. Voor de binnenlandse poli tieke consumptie heeft Eyskens een handige oplossing bedacht. Iedere Belg moet ook een vignet kopen, maar de vijfhonderd francs die dat hem/haar kost worden verrekend via de wegen belasting. Geen extra kosten dus voor de binnenlandse automobilist. Wél een leuke gelegenheid om de ettelijke Belgische zwartrijders op te sporen. De Belgische minister van financiën heeft uitgerekend dat hij met deze tol heffing voor buitenlanders jaarlijks twee miljard francs 110 miljoen) voor de schatkist kan binnenhalen. Als bezuinigingsmaatregel niet; onaar dig, zeker wanneer je de eigen bur ger buiten schot kunt laten. WASHINGTON (RTR) - President Reagan heeft vrijdag bekendgemaakt dat hij zijn lang verwachte rede tot de natie over "Irangate" volgende week woensdag houdt. De perschef van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, zei dat Reagan acht uur 's avonds spreekt (02:00 uur in de nacht van woensdag op donderdag onze tijd). De president zal dan zijn kijk op het schandaal ge ven. Fitzwater gaf toe dat er onbeant woorde vragen over de affaire bleven en volgens hem zal dat voor de reste rende tijd van Reagans ambtsperiode wel zo blijven. Alle besluiten over Amerikaanse ge heime operaties moeten voortaan bin nen twee dagen worden gemeld bij het Congres, zo heeft Reagan vrijdag be kendgemaakt. De stap is genomen als gevolg van de geheime acties in het Irangate-schandaal. Volgens de wet had Reagan de commissie moeten in formeren over de wapenverkopen aan Iran. Dat gebeurde echter niet totdat het schandaal aan het licht kwam. Heel West-Duitsland begrijpelijk wordt vanuit gereageerd met het idee dat er nu voortaan in de Bondsrepubliek maar een speciaal vignet-voor-Belgen moet worden inge voerd. Zo'n draconisch gedachten- spinsel toont nog eens aan tot welke chaos een plan als dat van de Belgi sche schatkistbewaarder kan leiden. Waar momenteel belemmeringen voor het personenverkeer aan de binnen grenzen van de Benelux zijn afge schaft, zouden ze nu met vignettenver- koop en een nieuw soort belastingslag bomen weer worden ingevoerd. Alle maal stappen terug in de tijd en terug op de weg van de Europese eenwor ding, louter en alleen omdat.het aan de Brusselse Wetstraat kennelijk niet mogelijk blijkt op een andere manier de touwtjes aan elkaar te knopen. De Belgen zouden er goed aan doen dit onzalige idee maar heel snel te verge ten. Het is nu al duidelijk dat ze er in het omringende buitenland flink wat moeilijkheden mee zullen krijgen. De Europese geloofwaardigheid van Bel gië nog zo kort nadat het land een halfjaar lang het voorzitterschap van de EG heeft uitgeoefend komt er da nig mee op de tocht te staan. Het zou er wel eens op kunnen uitdraaien dat veel buitenlanders België gaan mij den. Hoe onsympathiek een dergelijke maatregel overkomt hebben de Oos tenrijkers onlangs beseft. Ze waren on geveer hetzelfde van plan, maar kwa men ijlings op hun schreden terug. Niet nóg meer reputatie verspelen, was het argument. Voor België geldt hetzelfde. Bordjes met de aanduiding 'doodlopende weg' aan de Belgische buitengrenzen zou men in Brussel toch ook niet graag zien. vdM. I Advertentie) PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse premier Jules Wijdenbosch heeft legerleider Desi Bouterse in overweging gegeven of het voortbe staan van zijn regering nog „zinvol" is. Dat heeft hij vrijdag meegedeeld op een persconferentie in Paramari bo. Met het verzoek aan Bouterse reageert de premier op de onrust die is ontstaan na de massaal bezochte bijeenkomst van de „oude" politieke partijen, afge lopen zondag. Uitspraken van de „oude" politici Lachmon, Arron en Soemita deden ernstige beroering ontstaan binnen het leger. Wijdenbosch zei „rust" en „duidelijkheid" na te streven en vroeg zich daarom af of het zinvol is om der te gaan". ver- Eerder deze week leidden de uitspra ken van de „oude" politici al tot het terugtreden van Bouterse uit het top- beraad, het hoogste politiek orgaan van Suriname. Het is niet duidelijk of een aangekondigd gesprek van Bou terse met de politieke leiders Lach mon, Arron en Soemita, aanstaande maandag nog doorgaat. Bouterse had dit onderhoud afhankelijk gesteld van „besluitvorming in het kabinet". De drie politici hadden om een spoed- bijeenkomst met de legerleider ge vraagd. Premier Jules Wijdenbosch installeer de vrijdag de commissie die het refe rendum over de concept-grondwet moet voorbereiden. De commissie staat onder voorzitterschap van mr. F.Troon. Het referendum wordt op 30 septermber gehouden. De 25 februari beweging (VFB), de po litieke arm van het leger, heeft vrijdag opnieuw uitgehaald naar de „oude" politici. Vice-voorzitter van de VFB, Frank Playfair, belegde een persconfe rentie en zei nog eens dat de politieke leiders zich „denigrerend" hadden uit gelaten over het Surinaamse leger. Hun uitspraken zouden in strijd zijn met het „nationaal belang". Volgens Flayfair hebben Lachmon, Arron en Soemita binnen het topberaad ge maakte afspraken geschonden. „Op de bijeenkomst van zondag is de natio nale trots geschaad, is weinig respect getoond voor de soevereiniteit van het Surinaamse volk en is het leger bele digd", aldus Flayfair. De politieke partijen VHP, NPS en KTPI zijn met zes bewindslieden ver tegenwoordigd in de regering, die in april van dit jaar aantrad. Premier Wij denbosch behoort tot de 25 februari beweging. Bouterse is regeringsleider. Het hoogste politiek orgaan in Suri name is het topberaad en daarom is de betekenis van de regering beperkt. Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan vieren wij feest. Feest u mee? Als 2-3- zitter van L33Ö5T- voor Looiersingel 2, Middelburg (naast de brandweer), tel. 01180-13100. Open: v/a 10.00 uur ma. t/m za.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1