Vredesmaii tt*ffirosfaiina Midden-Amerika over plan Reagan verdeeld Stunts van Miro 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Griekenland bereidt zich voor op nieuwe hittegolf Ithaca van Homerus mogelijk gevonden WIL mos» ÉkimiM an worm n haring luitsland schrikt Giro 50500 Bank70.70.70.929 OPGENOMEN IN BRONOVO Akkoord öabij menen VS en Sovjet-Urne Golf-olie Bezuinigen Kanker Vogelsafari Recht Vogelsterfte Zesdaagse KRITIEK CDA'ERS OP NICARAGUA elevisie-uitzending Kritiek BOSPEEN Per bos TOMATEN kilo TARTAAR 100 gram DEN HAAG (GPD) De hersenvliesontsteking bij koningin Beatrix is vermoedelijk veroorzaakt door een virus en niet door een bacterie, waardoor sprake is van een vrij onschuldige vorm van deze ziekte. Dat blijkt uit het eerste onderzoek van een team van drie artsen van het Haagse diaconessenzieken- huis Bronovo. Vandaag wordt de koningin, die de nacht in het ziekenhuis heeft doorgebracht, onderworpen aan een aantal uitgebreide testen. Wanneer de vorstin naar huis mag, is nog niet bekend. Rust VLOER LAMP Minder wind J0e jaargang no. 183 >nderdag 6 augustus 1987 Een eventuele verstoring van de olie-aanvoer uit de Perzi sche Golf zal voor de industrie landen geen dramatische ge volgen hebben. De voorraden zijn groot. De prijzen van olie lopen de laatste tijd op, maar de handel is al over de ergste schrik heen. PAGINA 3 De organisatie voor economi sche samenwerking OESO maant Nederland tot een niet aflatende bezuinigingsdrift. Lastenverlichting kan niet, la gere belastingtarieven wél. PAGINA 5 Het aantal sterfgevallen door kanker is tussen '75 en '85 min der snel toegenomen dan het aantal ziekenhuisopnamen van nieuwe kankerpatiënten. PAGINA 5 Op vogelsafari in Zuid-Israël: genieten van de vogelrijkdom in de 'Rift-Valley'. PAGINA 6 De Zeeuwse justitie merkt het effect vah de bezuinigingen bij de politie: minder aanhoudin gen, minder rechtszaken. PAGINA 9 Tientallen zeevogels komen van honger om. Een gevolg van overbevissing? PAGINA 9 Na een onderbreking van vier seizoenen staat de Zesdaagse van Antwerpen weer op de in ternationale wieier kalender. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 6 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 HIROSHIMA Nonnen van de roomskatholieke kerk trokken woensdag zingend over een brug in Hiroshima tijdens een vredesmars ter herdenking van het vallen van de atoombom. Die vernietigde deze Japanse stad gro tendeels op 6 augustus 1945. In Hiroshima staan voor vandaag verschillende herdenkingsplechtigheden op het programma. RNHEM (GPD) De export van Ne- erlandse vis naar West-Duitsland reigt te stagneren. Bij vis-impor- :urs in de Bondsrepubliek is de afge- ipen dagen paniek ontstaan over de ogelijke aanwezigheid van wormen i sommige vissoorten. Het gaat voor- amelijk om de haringworm. Er zou- n reeds strengere keuringseisen or vis op stapel staan, olgens de voorzitter van de Neder- ndse haringgroothandel, de Katwij- ■r C. Haasnoot, is de afzet van vispro- kten bij de Duitse detailhandel aan t begin van deze week met 50 pro nt gedaald. „Het is eigenlijk nog wat vroeg om daar een uitspraak over te «n, maar ik verwacht voor de expor- 'Urs in ons land ook een dergelijke zetdaling", aldus Haasnoot. ok woordvoerder Zijp van het Pro- ktschap voor Vis en Visprodukten Den Haag bevestigt dat de negatie- publiciteit in de Bondrepubliek nnen afzienbare tijd kan leiden tot agnatie in de export van Nederland- vis. „Twintig jaar nadat wij in Ne- rland al tot de ontdekking kwamen jat er wel eens haringworm in verse jaring kan zitten, is men daar nu ook West-Duitsland achter gekomen, et gevolg was dat een televisie-uit- nding over dat probleem paniek jeroorzaakte in de vishandel, die ten ,ele in elkaar is geklapt", lp ons land mag volgens Zijp al sedert 1369 geen verse haring meer over de toonbank gaan. In de Bondsrepubliek jpocht dat tot nu toe wel. De haring die Nederland aan de consument wordt rkocht is of gezouten, of diepgevro- n vis. „Desondanks maakt men zich |u in West-Duitsland - ten onrechte - k zorgen over de Nederlandse aatjesharing". Ook de Katwijker aasnoot is van mening dat deze zaak orm is opgeblazen. „Er is echt niets jan de hand", zegt hij. verigens komen wormpjes ook wel jens voor in andere vissoorten dan faring, maar die vis wordt vóór de jonsumptie gekookt of gebakken en Bij een temperatuur van 60 graden j orden die wormpjes gedood. De Ne derlandse keuringseisen zijn al jaren geleden helemaal aangepast. (Van onze correspondent) GUATEMALA STAD Het vredes voorstel van de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan voor Midden Amerika heeft de kloof tussen de ver schillende landen in de Middenameri- kaanse regio vergroot. Guatemala, El Salvador, Honduras en Costa Rica vinden het initiatief van Reagan 'po sitief. Nicaragua heeft het in van de hand gewezen. Twee CDA-kamerle- den hebben zich woensdag na terug keer uit Nicaragua uiterst kritisch uitgesproken over de Nederlandse hulp aan dat land. Het tijdstip dat Reagan heeft uitgeko zen om zijn vredesplan publiek te ma ken bevalt de Nicaragua allerminst, zo bleek gisteren. De vijf Middenameri- kaanse presidenten beginnen van daag, donderdag, in Guatemala Stad aan hun topconferentie met als doel vrede in de regio te brengen. Volgens Miguel d'Escoto, de Sandinistische minister van buitenlandse zaken, wil Reagan verdeeldheid te zaaien onder de Middenamerikanen. Voor de overige Middenamerikaanse landen, inclusief Costa Rica en Guate mala die beide een neutrale opstelling pretenderen, is het plan het eerste sig naal dat de Verenigde Staten bereid zijn om een directe bijdrage te leveren aan het zoeken naar vrede in de regio. Reagan stelt een termijn van 60 dagen voor waarbij het tot een complete wa penstilstand in Nicaragua zou moeten komen onder toezicht van de Organi satie voor Amerikaanse Staten. Alle militaire hulp aan de contra's én aan de Sandinisten zou moeten worden ge staakt. De wapenstilstand kan dan worden gebruikt om het eens te wor den over over een 'daadwerkelijke de mocratisering'. Zoniet dan zal Reagan na de 60 dagen proberen om de con tra's tussen de 140 en 150 miljoen dol lar te geven om de oorlog te hervatten. Twee CDA-kamerleden hebben woensdag gezegd dat iedere financië le steun uit Nederland die het dictato riaal bewind in Nicaragua bevestigt moet worden gestaakt. De Nicaragua- nen die in de allerslechtste omstan digheden verkeren zouden nog steeds in aanmerking moeten komen voor Nederlandse hulp, maar dan zou die hulp niet via regeringsprogramma's moeten worden gegeven. Dat schrijven de CDA-kamerleden (Advertentie) tf r 39. Aanbieding is geldig t/m zaterdag 8augustus a.s.. v Miro maakt goedkoop boodschappen doen weer leuk. IMIIIRIOI Virusziekte koningin niet ernstig De behandelend geneesheer, dr. A. Haak, directeur patiëntenzorg van het Haagse ziekenhuis, heeft dinsdag avond verklaard dat de artsen in Frankrijk de juiste diagnose hebben gesteld en de vorstin adequaat hebben behandeld. Tijdens de vlucht naar Ne derland is de koningin aan boord van het toestel onderzocht door een me disch team van drie artsen van de afde ling neurologie van het Academisch Ziekenhuis Utrecht. Ook die genees heren kwamen tot dezelfde conclusie. Prins Claus heeft zijn grote waarde ring uitgesproken voor de doeltreffen de en toegewijde behandeling van de koningin door de artsen van het hospi taal Fontonnes in de Zuidfranse bad plaats Antibes. Wolters en Van der Heijden in het ver slag van hun bezoek aan Nicaragua, dat een week heeft geduurd. „Men zal in Nederland af moeten van het be trekkelijk vooringenomen standpunt dat Nicaragua het „beloofde land" van Midden-Amerika is. Eén week van goed kijken en veel praten was voor ons genoeg om niet langer in die mythe te geloven", aldus de kamerleden. De Kamerleden stellen vast dat het sandinistische bewind zich in totali taire zin ontwikkelt. „De staatsveilig heidsdienst is uiterst dominant aan wezig. In tenminste zeven geheime staatsgevangenissen verblijven naar schatting van het comité voor de men senrechten in Nicaragua meer dan 10.000 mensen, die zonder enige vorm van proces zijn opgepakt, met toepas sing van geweld worden ondervraagd en in feite rechteloos zijn", aldus hun verslag. Een virale hersenvliesontsteking (meningitis) kan niet met antibiotica worden behandeld. De patiënt moet de ziekte, die meestal enkele dagen tot een week duurt, zelf door rust overwinnen. Een volledig herstel kan doorgaans maanden in beslag nemen. Patiënten zijn snel vermoeid en hou den soms maandenlang last van hoofdpijn. Om die reden is het nog on duidelijk, wanneer de vorstin haar werkzaamheden kan hervatten. Koningin Beatrix, die de ziekte tijdens haar vakantieverblijf in Antibes op liep, is woensdagmiddag per vliegtuig naar Nederland teruggekeerd. Het re geringstoestel was om negen uur uit Amsterdam vertrokken en arriveerde om half elf op het vliegveld van Nice. Rond vier uur, even voor de komst van de koningin, werd het toestel naar een afgelegen plaats op de luchthaven ge taxied en afgeschermd door een haag van bussen om fotografen op een af stand te houden. De koningin werd in een ambulance vervoerd en op een brancard aan boord gebracht. Na aankomst op het vliegveld Ypen- burg bij Den Haag werd de vorstin, vergezeld door prins Claus, per ambu lance en onder politiebegeleiding ver voerd naar het ziekenhuis Bronovo, nauwelijks vijf kilometer van paleis Huis ten Bosch. De kinderen waren on dertussen naar het paleis gebracht. Bij de ingang van het ziekenhuis had zich een cordon politiemensen verzameld om te voorkomen dat foto's van de ko ningin zouden worden gemaakt. Hoewel de Rijksvoorlichtingsdienst daarover geen mededelingen wil doen, is via de Franse pers bekend geworden hoe de ziekte zich bij de koningin heeft geopenbaard. Tijdens een cruise, zon dag, met het jacht 'Something cool' van biermagnaat Alfred Heineken openbaarden zich de eerste ziektever schijnselen. Hoewel het schip diezelf de avond aanlegde in de haven van An tibes, werd pas maandag, toen de klachten ernstiger werden, een huis arts geraadpleegd. Dinsdag werd be sloten tot een onderzoek in het zieken huis van Antibes. Volgens de onderdi recteur van dat ziekenhuis gebeurde dat met name omdat zich in het gebied al verschillende gevallen van meningi tis hadden voorgedaan. Onmiddellijk na de bekendmaking van de ziekte van de koningin hebben honderden landgenoten bloemen, te legrammen en andere blijken van me deleven gezonden naar paleis Huis ten Bosch en het werkpaleis van de koningin aan het Noordeinde. (Advertentie) DEN HAAG - Koningin Beatrix arriveerde gisteravond per ambulance bij een zwaar bewaakt ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Ai twintig jaar vecht de NSL tegen de lepra. Er zijn in de derde wereld nog ruim 10 miljoen slachtoffers van deze afschuwelijke ziekte. Bestrijding en genezing vergen veel geld. Help daarom nu met een bijdrage, zodat lepra ook jóu een zorg is. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1097 DN Amsterdam, Tel. 020 - 93 89 73 ATHENE (UPI) De gezondheids diensten in Griekenland zijn woensdag begonnen met voorzorgs maatregelen met het oog op een nieuwe hittegolf die in aantocht is en die volgens meteorologen in het komende weekeinde zal toeslaan. De minister van gezondheidszaken, George Mangakis, zei dat in het ge hele land de gezondheidsdiensten in staat van paraatheid zijn ge bracht om slachtoffers van de hoge temperaturen bij te staan. Vorige maand werd het land geteis terd door een hittegolf met tempera turen die boven de 42 graden lagen. Bijna 1.000 mensen overleden als ge volg van onder andere uitdroging en ademhalingsproblemen en de rege ring kondigde de noodtoestand af. Via radio en televisie worden zieken, bejaarden en mensen met hartkwa len gewaarschuwd uit de zonnestra ling te blijven, veel te drinken en vaak te douchen. Toeristen krijgen het advies niet te zonnebaden en het drinken van alcoholische dranken te vermijden. De nieuwe hittegolf wordt veroorzaakt door een gebied van hoge druk dat uit het gebied van de Sahara in aantocht is. In Spanje heerst momenteel reeds een hittegolf. Terwijl bijna heel Noord- en Midden-Europa al weken lang geteisterd wordt door herfst achtig weer met een overvloed aan neerslag, overschreed de thermome ter in Madrid, Sevilla, Cordoba en Jaen de veertig graden. In Madrid daalde het kwik ook tijdens de nacht niet onder de 25 graden. De hittegolf betekent gouden tijden voor de Spaanse horeca aan de kus ten van de Middellandse Zee. Niet alleen door de toevloed van de Span jaarden in de typische vakantie maand augustus, maar ook omdat veel Noordeuropeanen alsnog naar zonniger oorden zijn uitgeweken om de barre 'zomer' te ontvluchten. In de hotels aan de Costa del Sol is nau welijks een bed meer te krijgen. Ook aan de Costa Brava en de Costa Blanca is meer dan 95% van de ho telcapaciteit bezet. Op de Balearen, Mallorca, Menorca en Ibiza, wrijven de hoteliers en verhuurders van apartementen zich in de handen van genoegen om dat ook daar alles is volgeboekt. Als deze trend zich de nazomer doorzet houdt het ministerie van Toerisme er danig rekening mee, dat in 1987 wederom alle records op het gebied van het toerisme worden gebroken. Nu al wordt zachtjes gesproken over een aantal van meer dan 48 miljoen toeristen. Sjevardnadze WASHINGTON (RTR) De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, Charles Red man, heeft woensdag gezegd dat de Verenigde Staten in stemmen met de inschatting van de Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevard nadze in Genève, dat de Ver enigde Staten en de Sovjetu nie dicht bij een verdrag over internationale afschaffing van middellange raketten zijn. "Ik meen dat dit met de feiten overeenkomt," zei Redman. De woordvoerder kon niet be vestigen dat Sjevardnadze in Genève de Amerikaanse ont wapeningsonderhandelaar Max Kampeiman zou ontmoe ten. "Als het zo is," zei hij, "dan juichen wij dat toe." Edoeard Sjevardnadze kwam woensdag in Genève aan, voor drie dagen van overleg met Amerikaanse en Sovjet-dele- gatiehoofden en voor het uit spreken van een rede op de ont wapeningsconferentie van de Verenigde Naties. ATHENE (DPA) Met de ontdekking van resten van een tempel uit de ne gende tot zesde eeuw voor Christus in de buurt van Aetos op het Ionische ei land Ithaki, hebben Griekse oudheid kundigen misschien de stad van Ho merus gevonden. De episch dichter uit de oudheid heeft het over 'Ithaca' in zijn Odyssee. We tenschappers betwijfelden tot nu of 'Ithaca' het Ithaki van tegenwoordig is, aangezien de geografische beschrij ving bij Homerus niet erg overeen komt met de feiten en misschien meer wijst op Levkas. De opgravingen bij Aetos verkeren volgens het Oostduitse persagent schap ADN nog in het beginstadium. Toch zjjn al keramische voorwerpen uit de Myceense tijd gevonden en res ten van gebouwen uit verschillende historische tijdperken. Indringer De veiligheidsdienst van het Pentagon heeft woensdag een indringer doodgeschoten, nadat deze een stopbevel negeerde en een pistool had getrokken. Hij stierf enkele uren nadat hij met een schotwond in een ziekenhuis was opgenomen. De man, Duane Wallace, was eerder behandeld in een psychiatrische inrichting. Het kantoor van het comité van chefs van staven is een van de zwaarst be waakte afdelingen van het Pentagon. Advertentie Hoogte: 160cm Kleuren: wit, zwart of grijs. Wisselend bewolkt en enkele buien Middagtemperatuur 16 graden. Een overwegend matige wind uit west tot zuidwest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1