Automobilist rijdt in Domburg opzettelijk over jongen Tamil Tijgers bereid wapens in te leveren Leger Haïti maakt weer slachtoffers Niet weggedaan.,. Principe-akkoord regeling schulden Derde Wereld 1500 de PZC vandaag Filipijnse minister doodgeschoten 6 flessen MINI-PRUS&MAXI-KEUS ^HSBsej PZC/ sport Bewind Iran beschuldigt Chirac Oostduitsers naar Westen gevlucht Commandant MP Israël omgebracht Opnieuw regen 230e jaargang no. 180 Maandag 3 augustus 1987 Spycatcher Proef rijbewijs Teun van Vliet Blamage REACTIE OP DRAMA MEKKA DUBAI Iraanse revolutionaire gardisten beginnen dinsdag met militaire oefeningen in de straat van Hormuz, de Perzi sche Golf en de zee van Oman. Teheran zegt duizenden mannen te hebben getraind om met kleine speedboten zelfmoordaan- vallen te ondernemen op schepen van de Verenigde Staten. Dit heeft het officiële Iraanse persbur Irna gisteravond meege deeld. Bloedbad Kees Vermunt PLAN STAATSSECRETARIS OOGST KRITIEK UNCTAD BEREIKT COMPROMIS LIEBFRAUMILCH Veel bewolking en perioden met regen of motregen. Later in de middag enke le opklaringen. Middagtemperatuur 17 graden. Een matige wind uit zuid west, draaiend noordnoordwest. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant m De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE ZEEUWS DOMBURG Een 20-jarige inwoner van Breda is in de nacht van vrijdag op zaterdag opzettelijk over een jongen uit Goeree-Overflakkee gereden. Het voorval deed zich voor in de Stationsstraat in Domburg. De automobilist H. M. P. L. had teveel gedronken en kreeg ruzie met een groep jongens. Na een woordenwisseling reed hij op hen in. Één van de jongens kwam daarbij ten val. L. reed daarop expres achteruit om te jongen te overrijden. De wielen van de auto raakten hem niet. De automobilist reed daarop nog een keer over hem heen. Weer bleef het slachtoffer vrijwel ongedeerd. Hij liep een schram aan zijn arm op en een kleine hoofdwond. De automobilist L. werd door de politie meegenomen naar het bureau. In de nacht van vrijdag op zaterdag arresteerde de rijkspo litie bovendien drie dronken Duitsers. De jongens twee van hen waren zeventien jaar, de derde achttienverniel den in Vrouwenpolder verkeersborden en vier auto's. Ze werden ter ontnuchtering opgesloten in de cel. De volgende dag maakte de politie proces-verbaal tegen hen op en ver goedde het drietal de aangerichte schade. De Britse pers laat zich de mond niet snoeren door een ge rechtelijk verbod op publika- ties over het spionage-boek 'Spycatcher'. PAGINA 3 België onderzoekt de mogelijk heid om jonge chauffeurs een voorlopig rijbewijs te geven en ze een jaar lang extra in de ga ten te houden. PAGINA 3 Sas van Gent kreeg gister avond een herhaling van de eindsprint van Gent-Wevelgem te zien. Opnieuw versloeg Teun van Vliet op de streep de Belg Etienne de Wilde. De grote pu- bliektrekker Pedro Delgado was in het Zeeuws-Vlaamse profcriterium zeer actief maar moest tenslotte toch genoegen met een troostprijs. PAGINA 9 Iran zweert bloedbad te wreken (Van onze correspondent) De operatie, die de codenaam 'marte laar' draagt, is bedoeld om het „pure bloed te wreken van de 275 Iraanse pelgrims die vrijdagavond in Mekka om het leven kwamen. De oefeningen die drie dagen zullen duren zijn ook schriftelijk aangekondigd, door de Iraanse minister van binnenlandse za ken, Mohtashemi. In een brief aan zijn Saudische collega zegt Mohtashemi dat niet alleen Saudi-Arabië maar ook Amerika verantwoordelijk is voor de dood van de pelgrims. De Roosendaalse profclub RBC kwam afspraken niet na en verscheen met een jeugd- team in het voetbaltoernooi in Nieuwdorp. Trainer Jo Jansen van Helmond Sport noemde het een blamage voor het be taalde voetbal. PAGINA 11 Hoofdklasser Vlissingen heeft een veel te smalle selectie. Dat is de uitdrukkelijke mening van oefenmeester Kees Ver munt, die dan ook nog voor de competitie begint er tenminste twee spelers bij wil hebben. PAGINA 14 Radio, tv gn kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 PARIJS (DPA/AFP) - De Franse pre mier, Jacques Chirac, noemt de recen te beschuldiging van de voorzitter van het Iraanse parlement, Hashemi Rafsanjani, „absurd". Rafsanjani had in een vraaggesprek met een Iraanse krant gezegd dat Chirac niet wilde dat bepaalde kwesties, zoals de vrijla ting van Franse gijzelaars in Beirut, met Iran zouden worden geregeld vóór de parlementsverkiezingen in Frankrijk van maart 1986. Chirac beklemtoonde op de televisie dat de beschuldiging kant noch wal raakt en slechts erop gericht is Frank rijk in verwarring te brengen. MANILA (RTR/AFP) - De Filipijnse minister Jaime Ferrer van lokaal be stuur is zondag op weg naar huis in Manila door drie onbekende mannen neergeschoten. De bewindsman be zweek in het ziekenhuis aan zijn ver wondingen, zo meldden de radio en de televisie. Ook zijn chauffeur kwam om bij de aanslag. De daders wisten per auto te ontkomen, aldus de poli tie. Ferrer stond bekend om zijn anti-com munistische houding en gold als een grote voorstander van extreem rechtse milities. Van bronnen bij de communistische beweging NPA, werd vernomen dat de 72-jarige Ferrer op haar „dodenlijst" stond. Volgens de NPA had Ferrer con tacten met de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. In de islamitische Golfstaten is met verbijstering gereageerd op de slach ting van Mekka, waar vrijdagavond tijdens een door Iraanse pelgrims georganiseerde gewelddadige de monstratie 402 gelovigen de dood vonden en 649 gewonden vielen. De Saudische lezing van het bloedbad is dat duizenden in paniek geraakte bedevaarders elkaar letterlijk onder de voet liepen. Onder hen waren 275 Iraniërs. Het regime in Teheran reageerde fu rieus op de tragedie. Volgens de aya tollahs hebben de Saudische veilig heidstroepen in koelen bloede op de menigte geschoten. Deze lezing van de rellen werd door de Saudische televi sie zaterdagavond ontkend. Met be hulp van video-opnamen probeerde men aan te tonen dat er tijdens de on lusten rond de Grote Moskee in Mekka geen kogel is afgevuurd. Nadat het nieuws Teheran had bereikt barstte het geweld in de Iraanse hoofd stad los. Tienduizenden gingen de straat op om te demonstreren. Er wer den anti-Amerikaanse, Russische en Israëlische leuzen geschreeuwd. Een deel van de uitzinnige menigte be stormde de ambassades van Saudi- Arabië, Kuweit en Frankrijk. De ge bouwen werden een tijd. bezet en op sommige plaatsen in brand gestoken. Iran eiste het afgelopen weekeinde van Riad een opheldering over de tra gedie en zond een onderzoekscommis sie, maar koning Fahd van Saudi-Ara- bië weigerde de delegatie tot Mekka toe te laten. MADRAS (RTR) - Velu- pillai Prabhakaran, de leider van de belang rijkste guerrillagroep van de Tamils, de Ta- mil-Ti jgers, heeft er zon dag mee ingestemd zijn manschappen te gelas ten de wapens in te leve ren. Prabhakaran, die sinds vorige week in In dia onderhandelde, gaat hiermee akkoord met het vredesvoorstel van de Indische en Srilan- kaanse regering om in ruil voor beperkte auto nomie voor de Tamils de wapens neer te leggen. De wapens zullen echter Van onze correspondent) UBAI In het uiterste ge heim heeft de onder Ameri kaanse vlag varende tanker Gas Prince zaterdag de ha ven van Kuweit verlaten voor de terugreis naar de Straat van Hormuz. De tanker en de begeleidende Ameri kaanse marineschepen passeerden in de loop van zondag zonder proble men de meest gevaarlijke vaarroute, dicht langs een deel van de noordelij ke Golf. Dit deel van de Golf is door Iran tot oorlogszone is verklaard. Naar verwachting zit de 800 km lange reis er vanavond al op. De operatie was in stilte voorbereid om de Iraanse Revolutionaire Gar disten niet de tijd te geven mijnen velden uit te zetten in de met ondiep water omgeven vaargeul, nabij het Iraansé eilandje Farsi. Op deze plek voer de eveneens onder Amerikaan se vlag varende Koeweitse tanker Bridgeton op 24 juli tegen een mijn. In scheepvaartkringen in de Golf wist men dat Kuwait Petroleum Cor poration zaterdagavond nog in de veronderstelling verkeerde dat de Gas Prince voor anker lag, terwijl het schip in feite al uren onderweg was. Het is niet bekend hoeveel Ameri kaanse marineschepen de Gas Prin ce escorteren en waar het rendez vous op zee heeft plaatsgevonden. In Dubai meenden over het algemeen goed ingelichte bronnen te weten dat een kruiser en een fregat deel uitma ken van het konvooi. TEHERAN - Een horde woedende demonstranten zaterdag op weg naar de ambassade van Kuweit in Teheran. De ambassade moest het evenals die van Saudi-Arabie ontgelden in verband met de gebeurtenissen in Mekka waar Iraanse relschoppers door de politie zouden zijn gedood. niet vóór de tijdslimiet van vandaag kunnen worden ingeleverd, zo verklaarde Velupillai Balakumar, leider van de revolutionaire Ta- mil-organisatie Eelam. Prabhakaran keerde zondag van uit India naar Sri Lanka terug. Gevangene 's nachts naar huis sturen DEN HAAG (GPD) Staatssecreta ris Korte-van Hemel van justitie wil gevangenen gedurende de laat ste zes weken van hun straf 's avonds naar huis laten gaan. Het gaat om een experiment voor gede tineerden, aan wie een gevangenis straf van acht maanden is opgelegd. De Centrale Raad voor Advies van het Gevangeniswezen, het belang rijkste adviesorgaan van de rege ring op dit gebied, heeft het plan van de staatssecretaris vierkant van tafel geveegd. Ondanks de kri tiek is Korte-van Hemel nog niet van plan haar idee zomaar te laten varen. Het experiment heeft tot doel de te rugkeer van gevangenen naar de vrije samenleving te vergemakkelij ken. Ter voorbereiding op die terug keer hoeven de gevangenen tijdens de laatste zes weken van het straf al leen nog maar overdag naar de in richting. 's Avonds mogen zij naar huis om de volgende ochtend terug te keren. Overdag moeten zij zich be zighouden met activiteiten, die ge richt zijn op sociale vaardigheid en handarbeid. Het experiment moet plaatsvinden in het huis van bewa ring in Rotterdam en de open inrich ting in Roermond. De adviesraad heeft principiële be zwaren tegen het experiment en vindt bovendien dat de staatssecre taris een verkeerde groep gedeti neerden heeft uitgekozen. Het me rendeel van de gevangenen krijgt straffen van maximaal zes maan den opgelegd. De staatssecretaris kiest echter voor de wat zwaardere gevallen, mensen die bijvoorbeeld veroordeeld zijn wegens dood door schuld bij een aanrijding onder in vloed van drank. De Raad vindt dat dagdetentie, zoals het experiment wordt genoemd, „de grenzen over schrijdt van wat nog vrijheidsbene ming kan heten". De Raad betwijfelt of gedetineerden voldoende wilskracht en discipline kunnen opbrengen om zes weken lang half in vrijheid en half in gevan genschap te leven. Het is, aldus de Raad, psychologisch erg zwaar om elke dag vanuit een vrijheidssituatie terug te keren naar de gevangenis. Ervaringen met weekendverlof leren dat veel gevangenen misbruik van de situatie maken en niet op tijd te rugkeren. Felle kritiek heeft de adviesraad op het programma, dat voor deze groep gedetineerden is opgesteld. Dat pro gramma behelst activiteiten, die lig gen in de sfeer van hobby en vrije tijdsbesteding. Hulpverlening en sport horen volgens de Raad niet in dat programma thuis. Net als ande re mensen moeten gedetineerden bereid zijn daarvoor hun vrije tijd aan te spreken, aldus de Raad, die pleit voor een programma waarin ar beid centraal staat. Ook de procureurs-generaal, de hoogste officieren van justitie in ons land, staan kritisch tegenover het idee van de staatssecretaris dat ook een economische achtergrond heeft. Dagdetentie betekent een aanzienlijke besparing op de toch al overbelaste gevangenissen. Boven dien komen daardoor cellen vrij voor andere gevangenen. (Van onze correspondent) MEXICO STAD Minstens 6 doden en een tiental zwaargewonden is het saldo van een nieuw incident in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince, waarbij soldaten dit weekeinde het vuur openden op een menigte. De al gemene staking, die volgens de oppo sitie moet voortduren tot het bewind onder leiding van generaal Henri Namphy opstapt, zal vandaag worden hervat. De afgelopen week vielen er bij de on lusten in Port-au-Prince in totaal 20 doden te betreuren. Het nieuwe inci dent vond plaats toen een groep jonge ren een vrachtwagen van de gemeen telijke dienst publieke werken onder schepte. De vrachtauto vervoerde lij ken van het Algemene Ziekenhuis naar een gemeenschappelijke graf tombe. De jongeren, die dachten dat het om slachtoffers van betogingen ging, bekogelden de drie chauffeurs met stenen. Een twintigtal soldaten kwam tussen beide en probeerde de jongeren met traangas te verspreiden. Maar de sol daten waren nog niet weg of het kwam tot een nieuwe oploop. Een paar minu ten later werd de menigte vanuit een met grote snelheid passerende leger truck bestookt met een regen van mi trailleurkogels. Het nieuwste bloedbad tekent de spanning in Haïti. Na een reces van 3 dagen heeft het oppositie-front van 57 democratische en religieuze organi saties opgeroepen tot een hervatting van de staking tegen het bewind van generaal Henri Namphy. Een van de voormannen van het front, Daniel Narcisse, heeft ondertussen te horen gekregen dat hij het land zal worden uitgezet omdat hij officieel nog een Canadees staatsburger zou zijn. HANOVER (AP) - Twee DDR-burgers, een man van 18 en een van 45 jaar oud, zijn er vrijdag in geslaagd naar de Bondsrepubliek te vluchten, zo heeft de Westduitse grenspolitie zaterdag bekend gemaakt. De twee mannen zagen kans de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek bij de Westduitse deelstaat Nedersak- sen ongehinderd over te steken. Zij zei den te zijn gevlucht uit onvrede over het politieke klimaat in hun land. Dit jaar zijn al meer dan 80 DDR-bur- gers naar de Bondsrepubliek en West- Berlijn gevlucht. ROTTERDAM (ANP) Deze drie honden hadden, in tegenstelling tot veel soortgenoten die in de vakantie worden 'weggedaan', geluk. Ze mochten mee naar het surfstrand op de Maasvlakte. Op hun gemak zaten de boksers daar te wachten tot de baas terug was met zijn plank. GENÊVE (AP) - Afgevaardigden naar de zevende Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD) hebben zondag een principe-overeenkomst bereikt over het te voeren beleid inzake de schul denlast van de Derde Wereld-landen. Hierdoor werd op het laatste nipper tje toch nog een gezamenlijke slot verklaring mogelijk, zo hebben wel ingelichte zegslieden zondagavond bekend gemaakt. UNCTAD VII werd 9 juli gestart en zou aanvankelijk 31 ju li worden afgerond. Onenigheid ten aanzien van het te voe ren beleid inzake de schuldenlast van de Derde Wereld-landen heeft ertoe ge leid dat zaterdag en zondag achter ge sloten deuren onderhandeld werd door verschillende deel-commissies. Zondagavond werd men het in de com missie, die belast was met de schul denkwestie, eens over een tekst, waar in wordt gerefereerd aan „een raam- Advertentie) werk voor nieuwe schuldenstrate gieën", aldus de zegslieden. Het is de bedoeling dat deze tekst zal worden opgenomen in een slotverkla ring. Daarvoor dient hij echter eerst nog door de plenaire vergadering te worden goedgekeurd. Verwacht wordt dat deze vergadering vanmdaag zal plaatsvinden. In de tekst wordt specifiek ingegaan op bepaalde aspecten zoals het belang van economische groei en ontwikke lingen problemen rond de herstructu rering van schulden. Volgens een van de zegslieden, die geen van allen met name genoemd wilden worden, is de commissie er in geslaagd een compro mis te vinden dat tegemoet komt aan zowel de wensen van de rijke geïndus trialiseerde landen als die van de ont wikkelingslanden. JERUZALEM (RTR) - Palestijnse aan vallers hebben zondag de comman dant van de militaire politie in de door Israël bezette strook van Gaza doodgeschoten. Dit is in kringen van de Israëlische veiligheidsdienst ver nomen. De officier werd doodgescho ten in het centrum van de stad Gaza. Israëlische veiligheidstroepen heb ben het gebied afgezet en een uit gaansverbod afgekondigd. Enkele tientallen mensen zijn opgepakt. 'n Sprankelende witte wijn Doos 6 flessen a 0,7 liter -2994" Dat is slechts 250 per fles Aanbieding geldig t/m zaterdag 8 augustus 1987 Zolang ae voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1