Snuffelt U ook al ^tussen de Kleintjes? Vier gewonden bij brand op duwboot in Ter neuzen Investeringspremie veeteelt blijft Vliegtuig stort neer aan rand van Mexico-stad H/EEK-UIT \NEEK-IN Russen koppelen strategische wapens aan SDI Dali brengt 4,6 min op de rifV vandaag ELSEVIER VERLIEZER Recordvangst drugs in VS Chauffeurs blokkeren Mont Blanc De stormloop op Neeltje Jans Aanhoudend koel e jaargang no. 179 Zaterdag 1 augustus 1987 Vissen in Peru TIJDENS LADEN VAN TANKBAK VOOR DOW-CHEMICAL Goed bericht MINSTENS 53 DODEN Normaal weer Revolutie Bankoverval AMSTERDAM (GPD) De fusie tussen de uitgeversconcerns van Wolters Samsom in Zwolle en Kluwer in Deventer gaat door. De Zwolse uitgever heeft gisteren de meerderheid van de gewone aandelen Kluwer in handen gekregen. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Wolters Samsom, M. Ververs, maakte gisteren bekend dat Wolters Samsom haar bod op Klu wer gestand doet. Voorwaarde daarvoor was dat Wolters Sam som ten minste 51 procent van de aandelen in haar bezit zou krijgen. Gelukstelegram Reactie VS 1 Af en toe zon en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur 18 graden. Een vrij krchtige tot krachtige westenwind. PZC Nederlandse vissers, die in het kader van ontwikkelingshulp Peruanen leren met door Ne derland beschikbare schepen te vissen, zijn zeer somber over het welslagen van hun project. PAGINA 2 Kluwer en Wolters gaan samen CHICAGO (AP) - Amerikaanse narcotica-agenten hebben woensdag in een pakhuis in Chicago ruim twee ton cocaïne ontdekt. Het is de grootste drugs vondst in de Amerikaanse geschiedenis, zo deelde minister van justitie Edwin Meese donderdag mee. De Colombiaanse cocaine was verpakt in 133 bana- nekisten en vertegenwoordigde een straatwaarde van tenminste 250 miljoen dollar, ongeveer 500 mil joen gulden. De narcotica-brigade was op het spoor van de cocaine gekomen tijdens het transport van Miami naar Chicago. De drugs waren op 22 juli ge lost van een Hondurees schip in Miami. Er werden vier mensen gearresteerd, onder wie de directeur van het pakhuis. TERNEUZEN - Bij een grote brand aan boord van een tankschip in de haven van Dow bij Terneuzen zijn gisteravond vier personen gewond geraakt. Het betrof de vier opvarenden van het 2000 ton meten de tanker VO-Tank 50 die voor meer dan de helft was geladen met olie. Toen de brand uitbrak lagen twee opvarenden te slapen en twee anderen zaten televisie te kijken in de kajuit van de duwboot er achter, de Lucia 4. Twee personen, J. van de B. en de twaalfjarige P. D. zijn met zware brandwonden opgenomen in het Juliana-ziekenhuis in Terneuzen. De schipper, J. H. van E., en een ander A. D., konden met lichtere brandwonden ver zorgd worden door de bedrijfsartsen van Dow. De brand ontstond om twee minuten voor elf door nog onbekende oorzaak. Op dat moment werd de VO-tank 50 door middel van een automatisch systeem volgetankt met de olie, Blend 5-9, een lichte oliefrac tie. Omdat het een automatisch systeem is hoefde niemand daarbij aanwezig te zijn. De olie kwam via een pijp van de LHC-plant van Dow, de krakers die op 500 meter afstand staan van de steiger waar aan de VO-tank 50 lag afgemeerd. Volgens een woorvoerder van Dow be stond er volstrekt geen gevaar voor de chemische installaties in de nabijheid en geen van de fabrieken is daarom stilge legd toen de meters hoge vlammen de om geving verlichtten. Een ooggetuige meld de dat de vlammen ook de andere kant op 'waaiden'. Aan de steiger is geen schade toegebracht. De bedrijfsbrandweer van Dow had het vuur binnen een half uur, door middel van schuimblusapparatuur onder controle. Zeer snel ook waren de drie bedrijfsartsen van Dow ter plekke om eerste hulp te bie den. De twaalfjarige jongen had eerste graads brandwonden aan zijn gelaat en tweedegraads brandwonden aan zijn on derarmen. J. van de B., die ook in het zie kenhuis is opgenomen, had alleen twee degraads brandwonden aan zijn onderar men. Direct nadat de brand uitbrak zijn de vier opvarenden over boord gesprongen. De sleepboot Jeröme Letzer van de Union was al snel ter plekke en heeft meegehol pen bij het redden van de slachtoffers. Ook verleenden RP 50 van de rijkspolitie te water en de Multratug 4 en de Eline Muller van Multraship BV uit Terneuzen bijstand. DEN HAAG (ANP) - De investerings premie voor vee blijft bestaan. De president van de rechtbank in Den Haag heeft vrijdagmiddag in zijn uit spraak het Landbouwschap gelijk ge geven, dat staatssecretaris Koning van financiën verkeerd heeft gehan deld door de premie af te schaffen. De president heeft geoordeeld dat de staatssecretaris „zijn bevoegdheid on miskenbaar heeft overschreden" en daarom is „de beschikking onmisken baar onverbindend". Het Landbouw schap schat dat veehouders gezamen lijk jaarlijks ongeveer 100 guljoen gul den aan investeringspremie ontvan gen. Het Landbouwschap had tijdens de behandeling aangevoerd dat de staatssecretaris niet het recht heeft een specifiek onderdeel uit de algeme ne investeringsregeling te lichten. Ook zou de staatssecretaris niet binnen de vereiste termijn van twee maanden het voor de wijziging van de wet beno digde voorstel bij de Tweede Kamer hebben ingediend. De rechter heeft bepaald dat de „staatssecretaris wel een wijzigingsbe schikking mag treffen, maar dat uiter lijk binnen twee maanden een wets voorstel tot goedkeuring daarvan bij de Tweede Kamer moet worden inge diend". Dat is volgens hem bij benade ring niet gehaald. Vice-voorzitter P. Blokland van het Landbouwschap noemt de uitspraak vooral voor de jonge veehouder een goed bericht. Jonge veehouders staan bij overname van een bedrijf voor enorme investeringen, maar ook voor andere veehouders is het voordelig, aldus Blokland. Staatssecretaris Koning van financiën overweegt tegen de uitspraak in kort geding in hoger beroep te gaan. In een eerste reactie heeft het ministerie er op gewezen dat het betrokken wetsvoor stel voor advies bij de Raad van State ligt en dat kan worden verwacht dat het voorstel nog deze zomer bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. CHAMONIX (DPA) - Boze Franse vrachtwagenchauf feurs hebben vrijdag de Mont- Blanctunnel tussen Frankrijk en Italië volledig geblok keerd. Met hun actie proteste ren zij tegen een rijverbod in het weekeinde dat Italië voor vrachtauto's heeft ingesteld. Op overtreding van het ver bod staat een boete van ruim 60 gulden, maar de chauffeurs voelen er niets voor die te be talen. MEXICO-STAD - Brandweerlieden richten hun stralen op de wrakstukken, nadat donderdag bij Mexico-stad het vliegtuig neerstortte. MEXICO-STAD (RTR/UPI/AFP) - Minstens 53 mensen zijn donderdag aan het eind van de middag om het leven gekomen in Mexico-stad, toen en vrachtvliegtuig van een maat- chappij in Belize neerstortte op een drukke snelweg in een buiten wijk van de Mexicaanse hoofdstad. Het Rode Kruis in Mexico-stad heeft dit vrijdag meegedeeld. In een ziekenhuis liggen 36 gewonden, van wie er 14 slecht aan toe zijn. Het toestel, een oude Boeing 377 met acht mensen aan boord, ramde over een lengte van ongeveer 150 meter diverse auto's, huizen en een restau rant waar op dat moment veel men sen de avondmaaltijd gebruikten. Veel slachtoffers zijn in hun wagens levend verbrand. Een aan de snel weg gelegen benzinestation werd net niet geraakt. Het vrachtvliegtuig was onderweg naar Miami; het vervoerde vier rui ters en ongeveer 16 paarden die vol gende week zouden deelnemen aan de Panamerikaanse spelen in India napolis. Twee mensen van de vier koppige bemanning - naar wordt aangenomen afkomstig uit de Ver enigde Staten - zouden de ramp heb ben overleefd, evenals de Mexicaan se aanvoerder van de ruiterploeg. Een woordvoerder van de firma Boeing heeft verklaard dat het vier motorige type 377 tussen 1947 en 1950 in produktie is geweest. De zegsman was zich er niet van bewust dat dergelijke toestellen nog steeds worden gebruikt. Het vrachtvliegtuig kwam neer op de snelweg tussen Mexico-stad en Toluca, ongeveer 15 kilometer bui ten het belangrijkste centrum van de miljoenenstad. Het toestel zou enkele minuten na de start door een motorstoring hoogte hebben verlo ren, vervolgens in de lucht elektrici teitsdraden hebben geraakt en zijn geëxplodeerd. Op het moment van het ongeluk was het in Mexico-stad - zoals vaker de afgelopen weken - bijzonder slecht weer. Het is ook mogelijk dat de Boeing door de bliksem is getroffen en nog heeft geprobeerd een nood landing te maken op de snelweg. Het KNMI noemt het weer in de afgelopen maand 'normaal'. Alleen de neerslag was 'grillig'. PAGINA 3 Castro's revolutie op Cuba loopt vast in 'brood zonder vrij heid'. PAGINA 4 Twee overvallers verbrijzelden gisteren een ruit van de Rabo bank in Sas van Gent, stapten naar binnen en sloegen hun slag. Het was de tweede over val op de bank in ruim een jaar tijd. PAGINA 7 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 7 en 9 Sport: II Middelheim binnen en bui ten de perken: de negentiende Biennale voor Beeldhouw kunst in Antwerpen Letters Letteren: Reizen met Louis Couperus en John Bake, de schrijver-tekenaar Peter van Straaten en misdaadromans van vroeger en nu Brussel smeltkroes van culturen radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 13,14,15,16 en 17 Amerikanen in de knel: de Golfoorlog eist zijn tol Milieu: de auto als grootver vuiler en Dokter staat te pope len; de milieu-arts als nieuw beroep Sport: tenniscoach Hans Felius houdt niet van verliezen en Arie Haan blijkt een schorpioen. PAGINA 19, 21 en 23 „De voorgenomen fusie tussen Wolters Samsom en Kluwer kan nu tot stand worden gebracht", aldus Ververs. De naam van beide bedrijven zal binnen kort worden veranderd in Wolters Klu wer BV. De uitgeversmaatschappij El sevier, die de slag om Kluwer in juni begon, is door de ontwikkelingen van gisteren verslagen. Ververs wilde nog niet meedelen hoe hoog het percentage precies is dat Wolters Samsom in Kluwer verwor ven heeft omdat het bod van Elsevier op Kluwer nog steeds loopt en er nog steeds aandelen binnendruppelen. De voorzitter van de Raad van Bestuur van Kluwer, J. J. Alberdink Thijm, zei zeer blij te zijn dat Wolters Samsom de meerderheid heeft behaald. Alberdink Thijm: „Het doet ons erg veel genoegen dat ook de aandeelhou ders hebben gekozen voor een vrijwilli ge overname en niet voor een overval. We hebben veel werk verzet om dit te bereiken, maar nu gaan we pas echt aan het werk om de fusie tot stand te brengen". De overnamepoging die Elsevier vori ge maand op Kluwer inzette werd als een overval beschouwd. Kluwer voel de er niets voor om door Elsevier te worden ingelijfd. Kort nadat Elsevier van haar belangstelling had blijk gege ven, kwam aan het licht dat Wolters Samsom en Kluwer al jaren werkten aan een 'vriendelijke' fusie. De Raad van Bestuur van uitgeverij Elsevier stuurde een gelukstelegram aan concurrent Wolters Samsom om deze te feliciteren met het binnenha len van een meerderheid aandelen van het Kluwer-concern. De woordvoerder van Elsevier zei in een eerste reactie op de bekendmaking van de aanstaande fusie van Wolters en Kluwer „niet on tevreden" te zijn met de afloop. Dit on danks de verwoede pogingen van Else vier in de afgelopen weken een meer derheid van de aandelen Kluwer in handen te krijgen. Reden voor de sportieve reactie van de Elsevier-top is volgens de woord voerder het feit dat zijn concern toch „een aanzienlijk belang in een goed lopend bedrijf heeft weten te verwer ven" en „daar in de toekomst ook de vruchten van hoopt te plukken. We hebben in het verleden ook steeds ge zegd tevreden te zullen zijn met een minderheidsbelang in Kluwer. In de komende weken zal bij Elsevier wor den bekeken hoe de invloed van groot-aandeelhouder bij de concur rent gestalte moet gaan krijgen. PAGINA 5: ZENUWENOORLOG "p\c stormvloedkering in 1-) de monding van de Oos- terschelde blijkt een mag neet voor toeristen; Zeker in een vakantieseizoen dat meer uitnodigt om een provincie als Zeeland eens te verkennen dan lui op het strand te liggen. De stichting Delta Expo heeft deze week ijlings enkele noodvoorzieningen op Neeltje Jans in gericht om de massale toeloop van be zoekers (3000 per dag) nog een beetje redelijk te kunnen opvangen. De ver wachting is dat 1987 zal worden afge sloten met een record aan gasten, er gens tegen het half miljoen. De exploi tanten van het huidige, bescheiden voorlichtingsproject zijn zelf beduusd van de aantrekkingskracht, die het waterbouwkundig hoogstandje in de Oosterschelde op de toeristen uitoe fent. Natuurlijk, er waren ervaringen uit de lange bouwperiode. Er waren be cijferingen en prognoses gemaakt over de vraag hoe het nu verder zou gaan met de belangstelling. Tijdens de bouwactiviteiten op en in de omgeving van Neeltje Jans werden al jaren achtereen hoge bezoekersaantallen genoteerd. Kijken naar werken, vooral in de waterbouw is voor menige Neder lander en buitenlander nu eenmaal een aantrekkelijke bezigheid. Er zelf tussen lopen, erbij zijn nog méér. Maar dat het zo hard zou gaan als nu het ge val is, daarop was wel gehoopt, maar niet gerekend. Geschrokken is dan ook deze week vastgesteld dat nu op korte termijn duidelijk zal moeten worden wat er toeristisch, recreatief en educatief met Neeltje Jans moet ge beuren. Het grote feest met verschillende staatshoofden op de stormvloed kering Oosterschelde, vorig jaar op 4 oktober, heeft de belangstelling voor een bezoek aan dit project sterk aan gewakkerd. Wanneer over enkele maanden de weg over de nieuwe ver binding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland aan het verkeér wordt vrijgegeven zal het bezoek al leen nog maar toenemen. Neeltje Jans wordt in het toeristenseizoen 1988 van uit midden-Zeeland en België nog makkelijker bereikbaar dan op het ogenblik. Reden dus om snel spijkers met koppen te slaan. Al-weer-voorzie ningen zijn niet zo dik gezaaid in toe ristisch Zeeland. Wie een top-attractie bezoekt moet kunnen rekenen op een gastvrije en comfortabele ontvangst. Tenslotte gaat het entreekaartje niet in prijs omlaag, wanneer er wegens overstelpende drukte moet worden overgeschakeld op noodvoorzienin gen. Bovendien: Neeltje Jans heeft qua oppervlakte de allure om grote stromen gasten te kunnen verwerken. Bij aankomst mag dan ook op iets ge rekend worden. Wie ziet wat er dit sei zoen gebeurt bekruipt het akelige ge voel dat belangstellenden voor Neder lands grootste waterbouwkundig pro ject nog jaren genoegen zullen moeten nemen met noodvoorzieningen. En dat heeft dan toch rechtstreeks te ma ken met de factor traagheid in de be sluitvorming. GENEVE (REUTER)- De Sovjet-Unie'-heeft vrijdag in Genève een ontwerp verdrag ingediend voor de beperking van strategische wapens, maar delega tieleider Aleksej Oboechov voegde daaraan toe dat eerst een akkoord bereikt moet worden over ruimtewapens, alvorens een verdrag over de raketten voor de lange afstand gesloten kan worden. Een akkoord over een versterking van kaanse programma voor een verdedi- het ABM-verdrag uit 1972 (dat strikte beperkingen inhoudt van het aantal afweersystemen tegen raketten) en een akkoord dat een wapenwedloop in de ruimte voorkomt is "een noodzake lijke voorwaarde voor het waarborgen van stabiliteit en voor de totstandko ming van overeenstemming over een vermindering met 50 procent van de wederzijdse arsenalen strategische wapens", aldus Oboechov. De Amerikaanse delegatieleider Ro nald Lehman noemde het "niet rede-, lijk" om een akkoord over de strategi sche wapens te koppelen aan een ak koord over SDI. "Dat werpt obstakels op". De strategische arsenalen van de twee grote mogendheden bestaan uit onge veer 10.500 kernkoppen aan elke kant. De twee landen waren het tijdens de top in Reykjavik in principe eens ge worden over een vermindering van dit aantal tot 6.000 aan elke kant. Maar dat akkoord liep toen stuk op de be zwaren van Moskou tegen het Strate gisch Defensie Initiatief, het Ameri- gingssysteem in de ruimte. Oboechov zei dat het Sovjet-ontwerp voorziet in een vermindering met 50 procent van de arsenalen strategische wapens. De Amerikaanse delegatie diende in mei een voorstel in dat de aantallen kernkoppen aan weerszij den wil beperken tot 6.000. Maar Lehman wees erop dat tussen de beide partijen niet alleen menings verschillen bestaan over de koppe ling tussen strategische wapens en ruimtewapens, maar ook over de pla fonds die zullen gelden voor de ver schillende wapensystemen binnen de categorie van de strategische wapens. De Verenigde Staten willen "sub-pla fonds" vaststellen voor het aantal kernkoppen dat mag worden aange houden voor de verschillende lan- ceer-installaties: raketten te land, vliegtuigen en onderzeeers. Zo wil \Vashington bereiken dat slechts een beperkt aantal kernladingen beschik baar is voor de zware intercontinen tale ballistische raketten (ICBM's), die de Amerikanen beschouwen als de gevaarlijkste wapens in het Sovjet arsenaal. Het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland begint kennelijk in te zien dat daadwerkelijke haast met de verdere ontwikkeling van Neel tje Jans geboden is. De periode van 'eerst zien en dan geloven' mag langza merhand als gepasseerd worden be schouwd. Het gaat er nu om de geble ken belangstelling voor wat er in de monding van de Oosterschelde alle maal te beleven en te zien valt, vast te houden. Wie zou zo'n kans niet met evenwichtige, goed doordachte ideeën, met ondernemingszin en met snelle beslissingen honoreren? Maar gedeputeerde Ventevogel kon nog geen drie weken geleden slechts kla gen dat het allemaal wat lang duurt. De zogenaamde bestuursovereen komst tussen het rijk, de provincie Zeeland en de gemeente Veere (waarin moet worden afgesproken, hoe de toe komst van Neeltje Jans veilig te stel len) is er nog steeds niet. Op de provin ciale griffie heeft het aan mankracht ontbroken om de voorbereiding snel ler te doen verlopen dan nodig blijkt. Kortom, het zijn weer de bekende klachten. Toch is de trekpleister Neel tje Jans niet van de ene op de andere dag uit de hemel komen vallen. De be langstelling bereikt er al jaren top- hoogte. Op allerlei bestuurlijk niveaus is lyrisch gedaan over de mogelijkhe den van dit stukje Zeeland. Alleen zijn harde beslissingen over wat wèl en wat niet te doen nog steeds uitgebleven. Maar de bezoekers komen! Met bijna een half miljoen per jaar. Dat schept verplichtingen voor alle verantwoor delijke beheerders. Na het 'zien en ge loven' is het de hoogste tijd voor da den. vdM LOS ANGELES (AFP) - Een Japanner heeft een schilderij van Salvador Dali gekocht voor 2,3 miljoen dollar (ruim 4,6 miljoen gulden). Het gaat om ver reweg de hoogste prijs voor een werk van de surrealistische Spaanse schil der, zei de directeur van een veiling huis in Los Angeles. Hij wilde geen bijzonderheden geven over de koper. Tot nu toe was de hoogste prijs voor een Dali 800.000 a 1 miljoen dollar. Het nu verkochte doek, een tussen 1974 en 1976 gemaakt olieverfschilderij, heet „Gala, kijkend naar de Middellandse Zee, en overgaand in een portret van AMSTERDAM - Ir. M. Ververs van Wolters Samsom en mr. Alberdinck Thijm van Kluwer brengen een toast uit op de Abraham Lincoln afloop van de uitgeversstrijd. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1