T IMWIML WLIMMIT opnieuw de PZC Uit het huis gezet Personeel vast in kluis na overval postkantoor Zangeres Zonder Naam wil met zingen stoppen Werkkamp voor daders van ramp Tsjernobyl Andriessen wil verdere sanering landbouw EG Stunts van Miro uwrfiscAooS vandaag OPRUIMING MIJNEN eva couture Van Agt: Maastricht krijgt instituut voor ontwikkelingslanden "Kanskaarten moetje in huis hebben, al is 't maar voor de honderdduizend!" Regeringspartij Zuid-Korea doet nieuwe concessies lichte weersverbetering 30e jaargang no. 177 onderdag 30 juli 1987 OU DE BOEKEN MET DE RODE PIJL Avro-plan Dierenbeheer Winst Philips Kabeljauw Milieu Festspiele Nutsbedrijven Hartpatiënten Hulp BUIT GESCHAT OP TONNEN ONGEWENSTE VOORRADEN VOORKOMEN SAPPIGE NECTARINES HANDPEREN Mand lkilo MEESTER GEKOOKTE BOERENHAM Vers van het mes: 100 grai 2^9 Elke dinsdagavond heeft u volop kansen in Avro's Sterrenslag. Op de honderdduizend of 'n Matchline tv van Philips.1 Maar zorg dan wel voor Kanskaarten! U haalt ze op het j&aJ postkantoor POSTBANK! ff/Martinair Holland QPTIEBEURS PHILIPS Een noordelijke stroming voert wol kenvelden aan. Naast een enkel licht buitje is er af en toe ook een zonnetje. Vrij krachtige noordenwind en maxi mum temperatuur 19 graden. PROVINCIAL RUSSEL (REUTER) - De carrousel-Happart kan weer an draaien: woensdag koos de gemeenteraad van de Ne- rlandstalige gemeente Voeren van België voor de ze- nde keer tot burgemeester van de groep dorpen even ten iden van de grens tussen Limburg en België. De 39-jari- José Happart is al ettelijke malen uit dit ambt ontsla- n omdat hij weigert Nederlands te spreken. e meeste van de 4.000 inwoners van de gemeente Voeren reken Frans, net als Happart die woensdag herkozen erd tot eerste-schepen en daarmee tot burgemeester. Ver der is Happart lid van het Europese Parlement in Straats burg. Daar maakt hij deel uit van de socialistische fractie. De eigenzinnige politicus moest vorig jaar als burgemees ter van Voeren aftreden, nadat de hoogste rechtbank van België hem ongeschikt had verklaard voor dit ambt. Moti vering was dat hij weigert Nederlands te spreken, de officië le taal van de provincie Limburg waarvan de gemeente deel uitmaakt. Sindsdien is hij verscheidene malen herkozen tot burge meester. Maar evenzovele keren verklaarden de provincia le bestuurders zijn verkiezing ongeldig. De geprofileerde omroepen Vara, KRO en NCRV voelen niets voor het Avro-plan voor privatisering. PAGINA 2 Ouwehands Dierenpark wil bij alle dieren chips inplanten voor beveiliging tegen diefstal en gemakkelijk beheer van de 'collectie'. PAGINA 3 De nettowinst van Philips is in de eerste helft van dit jaar flink gestegen. PAGINA 4 Een groep kabeljauwvissers eist in kort geding opheffing van de strafmaatregelen tegen K-documenthouders. PAGINA 5 Wageningse onderzoekers ver moeden dat luchtvervuiling het energietransport in boom wortels aantast. Dit zou grote schade aan de bomen veroor zaken. PAGINA 5 De best verkochte dirigent, Herbert von Karajan, is de gro te trekpleister van de Salzbur- ger Festspiele. PAGINA 7 De Zeeuwse gedeputeerde W. Don wil alle Zeeuwse nutsbe drijven onderbrengen in één houdstermaatschappij. PAGINA 9 De verpleging en revalidatie van hartpatiënten wordt op Walcheren geconcentreerd in Middelburg. PAGINA 9 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: en 5 Financiën, economie: 4 Kunst en cultuur: 7 Provincie: 9 en 11 Sport: 15 VS sturen helikopters naar Golf (Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse minister Weinberger (de fensie) heeft de marine opdracht gegeven acht mijnenvegende helikopters naar de Perzische Golf te sturen, die vanaf een spe ciaal voor helikopters bedoeld vliegdekschip zullen opereren. IAdvertentie De grote RH-53D helikopters zullen dezer dagen met transportvliegtuigen vanuit de VS worden overgevlogen naar de Amerikaanse basis op het ei land Diego Garcia in de Indische Oce aan, aldus functionarissen van het Pentagon. Vandaaruit vliegen zij en in totaal 200 militairen aan bemanningsleden en ondersteunend personeel naar het vliegdekschip Guadalcanal, dat zo snel mogelijk naar de Perzische Golf zal opstomen. Het zal nog enkele da gen duren voor de Guadalcanal op de plaats van bestemming aankomt. Het is daarom onwaarschijnlijk dat de he likopters al met hun mijnenvegende taken kunnen beginnen als de onder Amerikaanse vlag varende tankers Bridgeton en Gas Prince hun terugreis aanvangen. „We wachten het vertrek van het kon vooi met de Bridgeton en de Gas Prin ce niet af', aldus gisteren een bron in het Pentagon. „Wat voor ons nu voor op staat, is dat we onze mogelijkhe den om mijnen te vegen willen ver groten". De beslissing van Weinberger om de Guadalcanal ook naar de Perzische Golf te sturen, was mede ingegeven door de weigering van Koeweit en Sa- oedi Arabie om de helikopters gebruik te laten maken van bases op hun grondgebied. Diezelfde weigering, ingegeven door de angst voor represailles van Iran, zorgt er ook voor dat de helikopters naar Diego Garcia moeten worden overgebracht, in plaats van recht streeks naar het Golf-gebied. Volgens de Washington Post van gis teren overweegt de Amerikaanse re gering voor bescherming tegen mij nen op de middellange termijn nog Slot zie pagina 3 kolom 7) SOWETO (ANP) Op straat gezet door de Zuidafrikaanse veiligheidspo litie zit deze zwarte familie ontredderd voor haar huis. Moeder Angeline Makhunga (tweede van links) en haar vijf kinderen wachten op hulp na dat hun huis werd leeggehaald en afgesloten. Meer dan tien gezinnen werden gisteren uit hun huis gehaald door een massal opgekomen poli tie- en legermacht. Achterstallige huur zou de reden van de uitzetting zijn. HEERLEN (ANP)- Een nog onbekend aantal gewapende mensen heeft woens dagavond rond half acht het postkantoor in de Heerlense wijk Hoensbroek overvallen. De overvallers hebben het personeel in de kluis opgesloten en zijn er vandoor gegaan met een buit van naar schatting enkele honderdduizenden guldens. Volgens de politie, die dit bekend heeft gemaakt, kan het bedrag wel hoger uitvallen, mogelijk meer dan een half miljoen. Even na het sluitingsuur van het postkantoor werden de drie beambten over vallen. Zij werden geboeid en geblinddoekt en in de kluis opgesloten. De daders gingen er in een PTT-busje dat op de binnenplaats geparkeerd stond, vandoor. Dat busje is later op de avond onbeheerd aangetroffen op de Brunssummerhei- de. De politie werd gealarmeerd door een postbeambte die zijn boeien wist te ver breken en vanuit de kluis telefonisch contact met het hoofdbureau opnam. De kluis werd daarop geopend door de kantoorhouder. De beambten zijn onge deerd. Zij weten niet door hoeveel mensen zij zijn overvallen. Wel dat het om verscheidene gemaskerde en van vuurwapens voorziene overvallers ging. Deze overvcl volgde enkele uren na een gewapende overval op een postagent schap aan de Eikstraat in Heerlen, gepleegd door drie mannen en een vrouw. Ze losten een schot en verwondden daarmee een bezoeker van het postagentschap aan een been. Hij is er niet ernstig aan toe. De buit was volgens de politie niet groot. Wolgens haar bestaat er geen verband tussen beide overvallen. STRAMPROY (ANP) - Na meer dan vijftig jaar artiestenbestaan zet de Zangeres Zonder Naam, Mary Servaes uit het Limburgse Stamproy, een punt achter haar carrière. Ze heeft daar toe besloten omdat ze met gezondheidsproble men kampt. Een woord voerder van haar pla tenmaatschappij Pho nogram heeft dit woens dag desgevraagd beves tigd. De 68-jarige zangeres van het Nederlandse le venslied kan de drukte van het artiestenleven niet meer aan. Vooral de enorme belangstelling na het verschijnen van het succesnummer Me xico in 1986 bleek vol gens de woordvoerder van Phonogram te veel voor haar geworden. De in 1919 in Leiden ge boren Mary Bey werd in 1957 ontdekt door John ny Hoes. Daarvoor trad ze al op met onder ande re haar broer Jerry. En kele bekende nummers van haar zijn: Mag ik van u een lift meneer, 's Nachts op de donkere boulevard, De blinde sol daat, De bedelaar van Parijs, en Keetje Tippel. In het begin van de jaren zeventig maakte ze een tournee door Amerika en Canada. In 1975 werd ze onderscheiden met de Goude Harp en vijf jaar later met de ridderorde van Oranje Nassau. In 1984 vierde ze haar 50-ja- rig artiestenjubileum. Kort daarna werd ze ziek. Na twee grote ope-. raties gaf ze het grote co me-back optreden in Pa- radiso in Amsterdam, dat bij die gelegenheid tot de nok toe vol zat. Mary Servaes NIJMEGEN (GPD) De stad Maas tricht krijgt naar alle waarschijnlijk heid een wetenschappelijk instituut voor de betrekkingen met de ontwik kelingslanden. Die boodschap heeft oud-premier Van Agt in Tokio gekre sen van een hoge functionaris van de Verenigde Naties. Van Agt, die vanaf april in Japan zetelt ais EG-ambassadeur heeft dat verno men van een Indonesische hoogleraar, hie thans een instituut van de VN in Tokio leidt. Van Agt zei desgevraagd hat hij van het plan hoorde aan een di ner. „De VN heeft al een universiteit in Tokio en wil ook een wetenschappelij ke instelling in Europa vestigen. De keus schijnt daarbij op Maastricht te vallen", aldus Van Agt. Directeur Viktor Brjoechanov (m) en zijn assitenten Anatoly Djatlov (r) en Nikolaji Fomin luisteren naar de uit spraak van de rechtbank. t TSJERNOBYL (RTR/AP) - Victor Brjoechanov, ex-directeur van de kerncentrale bij Tsjernobyl in de Sovjet-republiek Oekraiiie, is ver oordeeld tot tien jaar werkkamp. Hij is schuldig bevonden aan „gro ve schending van de veiligheid" van de centrale, waar in april vorig jaar brand uitbrak. De rechter in het proces dat tegen voormalige werknemers van de centrale was aangespannen, heeft dit woensdag bekendgemaakt. Voormalig hoofdingenieur Nikoiaj Fomin en zijn assistent Anatoli Djatlov hebben eveneens een straf van tien jaar gekregen. Drie andere functionarissen zijn tot lichtere straffen veroordeeld. Het proces in Tsjernobyl, op 18 kilometer van de centrale, heeft drie weken geduurd. Het ongeluk in Tsjernobyl is het grootste dat tot nu toe ooit in de we reld met een kerncentrale heeft plaatsgevonden. Brjoechanov is ook schuldig bevon den aan „machtsmisbruik", een mis drijf waarvoor hij vijf jaar heeft ge kregen - een straf die overigens is op genomen in de (maximale) veroorde ling tot tien jaar werkkamp. De voormalige directeur werd samen met Fomin en Djatlov zes weken na de ramp gearresteerd. Boris Rogozhin, chef van de nacht ploeg in de vierde reactor, heeft vijf jaar straf gekregen. Aleksandr Ko- valenko, het voormalige hoofd van de vierde reactor, is tot driejaar straf veroordeeld; Joeri Laoesjkin, een hoge technicus van het industrieel- technische ministerie kreeg twee jaar. Volgens westerse verslaggevers ter plaatse toonden de zes veroordeel den geen bijzondere tekenen van emotie toen rechter Rajmond Brize het vonnis voorlas. Familieleden van de aangeklaagden daarentegen lieten hun tranen de vrije loop. Het hof oordeelde dat het ongeluk yolledig te wijten was aan menselijk falen. Het was voor het eerst dat waar ook ter wereld bedrijfsleiders van een kerncentrale werden veroor deeld wegens criminele verantwoor delijkheid voor een ongeluk en voor het niet handhaven van de veilig heid in hun bedrijf. De vice-voorzit- ter van het hooggerechtshof, Rai- mon Brize was afgevaardigd naar het hof, waardoor de veroordeelden alleen in beroep kunnen gaan bij de opperste sovjet. Volgens de directeur informatie voorziening van de centrale zullen nog vier andere processen worden gevoerd. Daarbij zal worden ge poogd uit te vinden wie verant woordelijk zijn geweest voor con structiefouten in de vierde reactor, en voor het gebrek aan medische hulp en maatregelen ter evacuatie. Ook zal naar overige fouten tegen de veiligheid in de centrale nader onderzoek volgen, aldus de direc teur informatie. BRUSSEL (ANP) - Europees Land bouwcommissaris Frans Andriessen wil in alle sectoren van het Europese landbouwbeleid „stabilisatoren" in bouwen die moeten voorkomen dat er ongewenste voorraden wordt gepro duceerd en die ervoor moeten zorgen dat de kosten van de landbouw in de Gemeenschap beheersbaar blijven. Een memorandum dat de hoofdlijnen van deze in de toekomst te volgen po litiek bevat, heeft hij woensdag ge stuurd naar de Europese Minister raad en naar het Europees Parlement. Na de vakantie zal hij concrete voor stellen op tafel leggen. Voor een aantal belangrijke sectoren komt wat Andriessen wil op het vol gende neer: In de melksector moet het thans geldende „quotasysteem", waaraan medio 1989 een eind komt „geconsolideerd" worden. In de graan sector moet er een produktieplafond van 155 miljoen ton per jaar komen. (Advertentie F 2? Aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 augustus a.s.. Miro maakt goedkoop boodschappen doen weer leuk. IMIIIRIOI Om de produktie daar niet bovenuit te laten komen wil Andriessen instru menten als prijsverlagingen of mede verantwoordelijkheidsheffingen han teren. Ook voor de suikersector (die nu in principe zichzelf financiert, maar waar de Gemeenschap financieel aan tekort komt) wil Andriessen al tijdens de campagne in kunnen grijpen als dat noodzakelijk is. De landbouwcommissaris wil dat de Europese staats- en regeringsleiders, die begin december in Kopenhagen bijeenkomen, zich achter zijn nieuwe ideeën plaatsen. Andriessen maakte er geen geheim van dat er ook als er verdere hervor mingen zijn doorgevoerd problemen zullen blijven. Ik kan de landbouw niet beschermen tegen bijvoorbeeld de snelle val van de Amerikaanse dollar en aanpassingen van de wisselkoersen binnen het EMS (het Europese Mone taire Stelsel), (Advertentie) SEOUL (REUTER)- Aan de voor avond van het overleg tussen rege ring en oppositie over politieke her vormingen heeft de regeringspartij van Zuid-Korea enkele nieuwe con cessies gedaan. De regerende Demo cratische Gerechtigheidspartij (DjP) ging akkoord met de eis van de oppo sitie dat de bevoegdheden van de pre sident om de noodtoestand af te kon digen worden beperkt. Ook zal het parlement meer controlerende be voegdheden krijgen. De huidige grondwet geeft de presi dent bijna de vrije hand om noodmaat regelen te nemen op het terrein van na tionale veiligheid, buitenlands beleid, de economie en de rechtspleging. Politieke waarnemers verwachten dat de onderhandelingen over de nieuwe grondwet, die vandaag, donderdag, beginnen, langdurig en moeizaam zul len zijn omdat de standpunten van re gering en oppositie nog ver uiteen lig gen. De laatste zomerrestanten au voor zeer lage prijzen Scheldestraat 13 Vlissiugen tel. 01184-13296 Maandagmiddag en vrijdaga>ond ook geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1