kleintjes Krakersgroep bedreigt huurders Soldaat kan tegen loon van beroeps nadienen Irak eist sancties tegen Iran PZC de PZC vandaag loedbad in echtzaal Hervormingen in Bulgarije WAPENCONCESSIE VS Verkrachter na 10 jaar gepakt Dees' onbesuisde schriktherapie TEHERAN BEDREIGT KUWEIT EN VS BON Bewolking 30e jaargang no. 176 oensdag 29 juli 1987 Sri Lanka Cuba vandaag Vergeetpil Roda zwak WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren in Ge- nève nieuwe voorstellen ingediend die voor een deel tegemoet komen aan Russische wensen over een akkoord op het gebied van middellange en korte afstandswapens. In een commentaar op deze voorstellen zei president Reagan gisteren dat, na de concessies die nu zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie in Genève hebben gedaan, „het klimaat rijp is voor een histo risch voorstel". Ondertekening PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veel bewolking en vooral in de och tend soms wat regen. Laat in de mid dag vanuit het westen enkele opkla ringen. Wind zuidwest later noordwest 4 Bft. Middagtemperatuur 18 graden. PROVINCIAL MSTERDAM <GPDi De Amsterdamse politie probeert, t nog toe zonder succes, de identiteit te achterhalen van jen extreem militante krakersgroep die de afgelopen tijd Verscheidene huurders van voormalige kraakpanden eefl geterroriseerd dan wel bedreigd, e groep 'Frontline tegen maffers'heeft een aantal mensen 'er anonieme brief bedreigd met jarenlange en onvermin- erde acties tegen de betrokkene zelf en diens familie. In nkele gevallen is daadwerkelijk brand gesticht, een ruit 'an diggelen gegooid, werd er ingebroken, de telefoonaan sluiting doorgesneden, de sloten met lijm dichtgesmeerd of de woning beklad. Een bewoner van een voormalige door krakers bezette wo ning werden de bedreigingen enkele weken geleden teveel. Hij vertrok. De nieuwe bewoner is, sinds de politie extra surveilleert en 's nachts post, nog niet lastig gevallen. De gegadigde voor een ander pand, dat op dit ogenblik nog wordt gerenoveerd, is lastig gevallen op zijn oude adres. Maar ook daar doet zich volgens de politie sinds de ver hoogde waakzaamheid niets meer voor. Het akkoord tussen India en Sri Lanka brengt nog geen rust op het door burgeroorlog ver scheurde eiland. Hevige onlus- tbn kostten gisteren 19 mensen het leven. PAGINA 3 Bijna drie decennia na de revo lutie zijn de Cubanen de gelijk vormigheid, het gebrek aan economische vooruitgang en de privileges van de partijbon zen beu. PAGINA 4 Nederlandse overheid vraagt de geneesmiddelenfabrikant Hoffmann-La Roche inlichtin gen over de verspreiding van het slaapmiddel Rohypnol, dat door verslaafden veel in com binatie met alcohol en drugs wordt gebruikt en de 'vergeet pil' wordt genoemd. PAGINA 5 Roda JC maakte gisteravond in Westkapelle geen propagan da voor het profvoetbal. De Limburgers bleven in een oe fenwedstrijd tegen de onge trainde Zeeuwen ver onder de maat en wonnen slechts met 4- 0. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9 en 11 Sport: 13 PORT SAINT JOE (AFP) - Een man heeft dinsdag tijdens een rechtzaak in Port Saint Joe, in Florida, het vuur ge opend en een rechter, een advocaat en een getuige doodgeschoten. De man stond terecht omdat hij geen alimen tatie betaalde aan zijn ex-vrouw, die bij de schietpartij gewond raakte. De dader werd na zijn daad gearresteerd, maar verwondde bij een vluchtpo ging ook nog een politie-agent, zo ver klaarde een woordvoerder van de rechtbank. Nadat de rechter had besloten dat de man zijn ex-vrouw voortaan een ali mentatie van 350 dollar per maand zou Foeten betalen, trok hij twee pistolen en opende hij het vuur. BELGRADO (RTR) - President en par tijleider Todor Zjivkov heeft dinsdag een verregaande hervorming van het politieke systeem in Bulgarije voor gesteld. Volgens het Bulgaarse pers bureau BTA moeten veranderingen op het politieke vlak en constitutio nele aanpassingen het zelfbestuur en be democratie versterken. Tijdens een voltallige bijeenkomst van het Centraal Comité van de Bul gaarse communistische partij pleitte Zjivkov voor een herziening van de hoogste staatsorganisaties in Bulga rije. Hij noemde het huidige politieke systeem een „kweekvijver voor bu reaucratie en sociale vervorming". De partijleider haalde uit naar „de zwak heden en tekortkomingen" in het land. De rol van de communistische partij in Bulgaarse maatschappij zou vol gens hem moeten teruggedrongen. Het afstoten van bijkomende taken hoor de partij, zal haar leidende rol al leen maar versterken, meende de par tijleider. Zjivkovs voorstellen werden na een langdurig debat in het Politbu ro aanvaard als een basisprogramma. De duur van de debatten waren voor waarnemers aanleiding om te veron derstellen dat er verzet bestond het Programma. De Nationale Vergadering (parlement) moet worden veranderd in een „collec tief orgaan van zelfmanagment", zei Zjivkov, terwijl de Staatsraad (het col lectieve presidentschap) en de Raad van Ministers door één nieuwe orgaan van de staatsmacht zouden moeten worden vervangen. Historisch akkoord in zicht (Van onze correspondent) Sant'Antonio Morigone ligt in het gebied midden op de foto. Het dorp werd volledig door modder bedolven. Aan de optimistische sfeer rond de ge sprekken over middellange en korte afstandswapens werd gisteren verder bijgedragen door de bekendmaking dat minister Shultz (buitenlandse za ken) en zijn Russische collega She vardnadze half september in Washing ton bijeen zullen komen. Als tijdens dit gesprek blijkt, dat de twee supermachten elkaar op alle on derdelen van een akkoord over de INF en SRINF-wapens hebben gevonden, staat niets meer een top tussen Rea gan en de Russische leider Gorbatsjov in de weg. Tijdens die top, die nog voor het eind van dit jaar kan worden gehouden en in Washington zal plaatsvinden, zou dan het akkoord kunnen worden gete kend dat een einde maakt aan alle middellange en korte afstandswa pens. Maar ten minste één probleem moet nog worden opgelost. De Verenigde Staten blijven vasthouden aan hun uitgangspunt, dat de 72 Pershing IA raketten in West-Duitsland buiten de termen van het akkoord moeten blij ven. De Sovjet-Unie wil dat ook deze korte- afstandsraketten worden verwijderd, maar de Verenigde Staten stellen zich op het standpunt dat deze raketten van West-Duitsland zijn, en dat een akkoord alleen over Amerikaanse en Russische kernwapens gaat. Amerikaanse functionarissen in Genè ve en Washington hebben de afgelo pen dagen gesuggereerd, dat een mo gelijk compromis kan zitten in een Amerikaanse belofte dat de Pershings Slot zie pagina 3 kolom 7) SONDRIO (REUTER/UPI) - In een bergachtige streek in het noorden van Italië zijn dinsdag verscheidene dorpen door een grote aardverschuiving weggevaagd. Volgens de Italiaanse autoriteiten zijn waarschijnlijk 25 mensen om het leven gekomen. Één dode is geborgen en er worden nog 24 mensen vermist. Elf mensen raak ten gewond. De dorpen in de vallei van de Adda rivier waren uit vrees voor dergelijke verschuivingen vorige week ontruimd na de overvloedige regenval die het noorden van Italië trof. Het ministerie voor bescherming van de bevolking in Rome zei dat het onduidelijk is hoeveel mensen er wor den vermist omdat niemand in het gebied aanwezig had mogen zijn. Een functionaris in Sondrio deelde mee dat zeven mannen die in de vallei aan het werk waren wor den vermist. Ook 17 inwoners van het dorp Sant'Anto nio worden vermist. Zes anderen die zich illegaal in het gebied bevonden werden gewond toen zij overvallen werden door een bijna twee kilometer brede muur van modder en stenen. De dorpen Sant'Antonio en Morigno- ne ten oosten van Sondrio zijn door de modderstroom weggevaagd. Ook andere dorpen in de omgeving worden bedreigd. Reddingsploegen zijn begonnen die dorpen eveneens te evacueren. DEN HAAG (GPD/ANP) - Dienstplich tigen die willen nadienen, bijvoor beeld in afwachting van een baan - krijgen vanaf 1 september daarvoor TEHERAN (AP) Leden van de Iraanse groepering 'Beschermers van de Perzische Golf hebben gisteren gede monstreerd tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse marine in de Golf. Ze droegen spandoeken warop onder meer leuzen als 'De Perzische Golf is het graf van Reagan' te lezen waren. ook betaald als beroepsmilitairen. Daarvoor moeten ze zich wel ver plichten minimaal twee en maximaal tien maanden in het leger te blijven. Tot nu toe werd nadienen toegestaan tot maximaal de lengte van het 'klein verlof, oftewel zes maanden tegen be taling van het soldij voor dienstplich tigen. De bonden van militair perso neel zijn over de plannen ingelicht. OUDENBOSCH (ANP) - Een 30-jarige inwoner van Oudenbosch heeft tegen over de rijkspolitie in zijn woon plaats toegegeven dat hij op 10 augus tus 1977 in de bossen bij Rucphen (NB) een toen 30-jarige Bredase vrouw heeft verkracht. Het slachtoffer moest zich daarna onder behandeling van een arts en een tandarts stellen. De vrouw heeft de dader inmiddels tijdens een confrontatie herkend. Dit heeft een woordvoerder van de rijks politie in Oudenbosch dinsdag mee gedeeld. De politie kwam de man vorige week op het spoor nadat hij in zijn woon plaats was gepakt voor diefstal van da mesondergoed van waslijnen. De man heeft toegegeven, aldus de woordvoer der, dat hij in totaal zo'n driehonderd keer bikini's, badpakken, beha's en slipjes van waslijnen heeft gestolen. Hij trok die dan aan en liep er enkele dagen in rond. Verdachte is aan de officier van justitie in Breda voorgeleid en in voorlopige hechtenis genomen. Iemand kan in Nederland tot 12 jaar na dato worden vervolgd voor verkrachtirfg. Daarna is het misdrijf verjaard. Volgens de bonden is er sprake van een forse vooruitgang van de beloning voor nadieners, die afhankelijk van leeftijd en functie tussen de 500 en 800 gulden netto per maand extra kan be tekenen. Voorwaarde blijft wel dat er behoefte moet zijn aan de functie die al tijdens de dienstplicht werd bekleed. In aanmerking komen onder meer technici, verpleegkundigen, monteurs en chauffeurs van zwaar materieel. In plaats van de maximale zes maan den nadienen komen per 1 september aanstaande contracten van minimaal twee maanden, steeds met twee maan den oplopend tot maximaal tien maanden. Dat betekent dat niet meer willekeurig de nadienst weer opgezegd kan worden. De meeste militaire bon den staan positief tegenover de nieuwe twee-maands-contracten, al wordt ge waarschuwd dat er niet een te grote wildgroei in de rechtspositie van mili tair personeel moet onstaan. De Vereniging van Dienstplichtige Mi litairen (VVDM) zet een aantal vraag tekens bij de uitvoering van de rege ling. „De dienstplichtige krijgt als lok kertje een beroepssalaris, maar houdt de dienstplichtigenstatus", is één van de bezwaren van de VVDM. Staatssecretaris Dees (WVC), aangestoken door het virus van de bezui niging dat in Den Haag steeds harder toeslaat, past de laatste dagen een soort schrikthe rapie in de zorgsector toe. Eerst was daar zijn beslissing om drastisch te korten op de gezinszorg. De aankondi ging van die stap komt hard aan bij de ongeveer tweehonderdduizend men sen, op dit soort hulp aangewezen. On- midderijk daarna stuurde de bewinds man aan negentien herstellingsoorden voor patiënten die nazorg nodig heb ben of met sociaal-psychische proble men kampen, een verpletterende brief. Met ingang van 1 januari 1988 gaat de subsidiekraan dicht. Gevolg van deze maatregel: sluiting van deze instellin gen, ontslag voor 300 vaste personeels leden en afbraak van een voorziening, waarvan gemiddeld 4000 mensen per jaar gebruik maken. Dees heeft geld nodig en hij wekt de indruk dat hij het wil binnenhalen via een soort van overrompelingstaktiek. Dat zoiets ei genlijk helemaal niet kan en veel wre vel en bittere reacties oproept, had de ze bewindsman van volksgezondheid zich in de eerste plaats moeten realise ren. Met het beleid van de harde hand (denk aan de plannen voor sluiting van het Openluchtmuseum in Arnhem) zijn op het departement van WVC al meer ongelukken gebeurd. Kennelijk is daarvan weinig geleerd. Dees heeft naar het lijkt maar één doel voor ogen: als de braafste leerling van Lubbers en Ruding zal hij zo snel mogelijk het geëiste bezuini gingsbedrag hebben gehaald. Dat hij in zijn overijverig handelen onvoor zichtig is geworden en struikelt over zijn eigen argumenten zal hem inmid dels wel pijnlijk duidelijk geworden zijn. Aan de ene kant geeft de bewinds man overal waar hij komt hoog op over de noodzaak van de 'thuiszorg' in de toekomst. Dat is in zijn brief aan de 19 herstellingsoorden ook weer het geval. Maar in dezelfde wtek maakt Dees het voor duizenden mensen, juist in de kwetsbare groepen met lage inko mens, onmogelijk om die thuiszorg nog betaalbaar te houden. Erg veel lo gica zit er niet in zo'n beleidsfllosofle. Of het moest zijn dat ze volledig onder geschikt is gemaakt aan de onderste regel van de begroting. In ieder geval ontbreekt het de staatssecretaris bij zijn jongste beslissingen aan iedere vindingrijkheid. De tent sluiten en de zorgplicht buiten de deur werken moet voor een bewindsman op deze post toch neerkomen op een brevet van on vermogen aan jezelf. Ook in ander opzicht raakt Dees stevig in de problemen met zijn bezuinigingsdrift. Hij stuurt zijn missi ves de deur uit zonder dat hij over de inhoud ervan met de direct betrokke nen ook maar even heeft overlegd. Zoiets valt natuurlijk bar slecht. De gezinszorg in de breedste zin, de unie van herstellingsoorden, de vakbewe ging en al die anderen waarheen de staatssecretaris zijn eigen zorgen wil verschuiven, - ze staan allemaal op hun achterste benen. Terecht, want het gaat hier om volstrekt ondoor dachte maatregelen. Dees is namelijk niet alleen bezig om de gezinszorg, zo als die jarenlang redelijk heeft gefunc tioneerd, om hals te brengen. Hij stuurt niet alleen aan op sluiting van herstellingsoorden zonder daarvoor in de plaats een andere oplossing aan te reiken. Nee, zijn plannen werken nog veel verder negatief door. Hij houdt zich ook zeer direct bezig met afbraak van werkgelegenheid. Bovendien bevordert hij in de hulpsector heel na drukkelijk het zogenaamde 'zwarte circuit'. Alles bij elkaar een toch wel erg magere begrotingspolitiek. Eens te meer wordt uit de plannetjes die Dees in deze vakantieperiode naar buiten brengt duidelijk, dat het kabinet enke le weken geleden een zwak akkoord heeft bereikt over de rijksbegroting 1988. Een akkoord met open einden en schrikeffecten. Er zal voor Prinsjesdag nog wel méér loskomen. vdM. Advertentie DAT KOMT GRATIS IN DE BUS. JA IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N ElGEN STUK VAN NEDERLAND PARIJS/BAHREIN (RTR/AFP/UPI/ DPA) - Irak wil dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties nu overgaat tot het nemen van sancties tegen Iran. Het is immers zonneklaar dat Tehe ran niet van plan is de resolutie van de Veiligheidsraad te aanvaarden en een staakt-het-vuren in acht te ne men. Dit zei dinsdag de Iraakse minis ter van buitenlandse zaken, Tarek en Irak worden opgeroepen hun strijd onmiddellijk te staken. Aziz, die ook vice-premier is, maakte op zijn doorreis van de Verenigde Sta ten naar Irak een tussenlanding in Pa rijs om de Franse president, Francois Mitterrand, namens zijn president Saddam Hussein te bedanken voor de „rol die Frankrijk heeft gespeeld bij de resolutie" van de Veiligheidsraad. Aziz, tijdens een bijeenkomst in Pa rijs met premier Jacques Chirac van ACUtVdllpïl Frankrijk. De Veiligheidsraad nam vorige week unaniem een resolutie aan waarin Iran Maandag had Aziz in Washington een gesprek met de Amerikaanse minis ter George Shultz van buitenlandse zaken over de crisis in de Golf. De Iraakse bewindsman liet daarbij doorschemeren dat zijn land de aan vallen op Iraanse schepen zou hervat ten als Teheran niet „duidelijk, expli ciet en op schrift" te kennen geeft een staakt-het-vuren te aanvaarden, zoals in de resolutie van de Veiligheidsraad wordt geëist. Irak heeft sinds 15 juli geen schepen meer in de Golf aange vallen. Terwijl het onder Amerikaanse vlag varende Kuweitse supertankschip Bridgeton zich klaarmaakt voor de te rugreis door de Golf onder begeleiding van de Amerikaanse marine, dreigde Iran dinsdag Amerikaanse en Kuweit se doelen in de Golf aan te vallen als zij doorgaan met het steunen van Irak. „Elk land dat Irak steunt is onderhe vig aan onze vergeldingsmaatrege len", aldus de Iraanse minister Ali Ak- bar Velayati van buitenlandse zaken op een persconferentie in Genève. „In het verleden hebben wij ons ingehou den, maar voortaan zullen wij dat niet meer doen". Hij wees erop dat Iran kan overgaan tot aanvallen tegen Ameri kaanse doelen in de Golf en tegen „be- fSlot zie pagina 3 kolom 6) De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand f 23.65 Per kwartaal f 68.65 Per halfjaar f 137.30 Per jaar f 262.50 (Aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel Stuur de2e bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnummer 2. 4330 VB Middelburg. Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Benzineprijs stijgt verder hu«> roN-vrt lil I-funk rijk -2 G V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1