PZC i almanak Jong zeehondje op het strand van Cadzand gevonden Blauwe Vlag voor schoon zeewater in drie kustplaatsen Baldadige jongeren bezorgen politie Schouwen veel werk Wie het mooist een nat pak haalt, krijgt ook veel applaus Spookrijder veroorzaakt ten ongeluk ACCOMMODATIES VRIJWEL VOL [ongeman (21) lodelijk erongelukt uito over de [op op rijksweg: jen gewonde Jongetje in coma na bijna verdrinken ZEEUWSE Jongeman ernstig gewond bij val iet crossmotor op vakantie Gevangeniskost PAGINA 5 MIDDELBURG - Ondanks het wisselvallige weer zitten de campings, hotels, appartementen en vakantiewoningen in Zeeland, zo goed als vol. De vrees die de kampeersector eind vorige week -landelijk- had, dat veel kampeerders op de vlucht zouden slaan voor de regen is, in ieder geval wat Zeeland betreft, niet uitgekomen. De campings zitten -gemiddeld- voor ruim negen tig procent vol en datzelfde geldt voor hotels en andere vakantie-onderkomens. Regen-garantie VREUGDEVUREN OP HET STRAND Gerard van zes jaar, die in zijn eentje soms op een drukke tweeling lijkt, was weer eens stierlijk vervelend. Hij pro beerde toestemming te krijgen voor alles, waarvan al enige tijd vast stond dat ze buiten de grenzen van het toelaatbare werden bevonden doorzijn ou ders. „Mama, mag ik buiten het dorp fietsen? Mama, mag ik naar de dijk? Krijg ik lucifers om vuur tje te stoken?" Standvastig verbood zijn moeder alles dat hij vroeg, maar de jongen bleef zeuren, tot hij het uiteindelijk zelf beu werd. „Goed, dan niet", zei hij groot moedig. „Dan pak ik wel een gulden uitje portemonnee, om snoep te kopen in de winkel". Trouwhartig keek hij daarbij zijn moeder aan, die prompt daarop alle geduld verloor en hem driftig toebeet: „Je doet maar wat je niet laten kan, maar dan bel ik de politie. Die komt je dan arresteren en dan ga je de gevangenis in, waar je spijkers kan eten, inplaats van snoep". „Ha", schamperde de kleine Gerard. „Daar geloof ik niets vein. Op de televisie hoor ik al tijd, dat het eten daar zo lekker is". CADZAND - Op het strand van Cadzand-Bad is zaterdag aan het eind van de middag een zeehondje van elf dagen oud gevonden. Het beestje, dat door toe risten werd gevonden, is zaterdagavond via het vliegveld Midden-Zeeland naar de zeehondencrêche in het Groningse Pieterburen gebracht. Het is dit jaar de eerste keer dat een huiler, zoals jonge zeehondjes worden genoemd, uit Zeeland naar Pieterburen is gebracht. In totaal zitten er al twintig huilers in de crèche. De rijkspolitie in Oostburg haalde het beestje op en gaf het in Breskens over aan de inmiddels gearriveerde agen ten van de veldpolitie uit Meliskerke. Het beestje is minstens één week goed gezoogd, aldus H. Woats van de veld politie. Hij vermoedt dat het zeehond je uit de Westerscheldemonding komt en door verstoring door mensen van z'n moeder is gescheiden. „Het gebeurt dikwijls dat mensen de zeehonden storen. Vooral de recreatie vaart is vaak de boosdoener. De men sen hebben onvoldoende in de gaten wat ze aanrichten als ze de zeehonden van dichtbij willen zien. De zeehonden moeten toch enkele uren volledige rust hebben wanneer ze hun jongen zo gen op de zandplaten. Als ze daarbij gestoord worden neemt de conditie van de jongen sterk af met alle gevol gen van dien. Het kan ook tot gevolg hebben dat moeder en jong elkaar kwijtraken." Doordat het zeehondje in Cadzand tij dig is gevonden, zal het de scheiding van z'n moeder overleven. Het is nog te jong om zichzelf te kunnen redden. Jonge zeehondjes moeten minstens vier weken gezoogd worden, voordat ze vis kunnen eten. Ook het optreden van de veldpoütie heeft bijgedragen aan de overlevingskansen van het zee hondje. Leden van de veldpolitie heb ben onlangs in de zeehondencrêche in Pieterburen een cursus gevolgd over de behandeling van aangespoelde zee honden. Zaterdag konden ze het ge leerde meteen in praktijk brengen, on der meer door het beestje vochtvoe- ding te geven. De huiler verkeert naar omstandighe den in een redelijke toestand, aldus een woordvoerster van de zeehonden crêche. Weliswaar vertoonde het dier tekenen van uitdroging en vermoeid heid, maar over een paar dagen is het weer hersteld. Het zeehondje blijft tot eind september in Pieterburen. Dan wordt het uitgezet in de Waddenzee. Het komt niet terug naar de Wester- schelde. „De omstandigheden zijn daar veel te slecht", stelt de woord voerster van de crèche, „Het is mooi dat er nog een paar beesten zitten, maar deze huiler gaat naar de groepen in de Waddenzee." De gevonden 'huiler' in de armen van de heer H. Woats van de veldpolitie in Meliskerke. zeeland: [IERIKZEE - De 21-jarige P. R. Bos- nd uit Middelharnis is zaterdag middag omstreeks half zes bij een on- leval in Zierikzee om het leven geko- hen. Bet slachtoffer reed in een bestelauto fver de Heuvelsweg, vanuit de rich- ing Kerkwerve, toen hij door nog on- lekende oorzaak in de rechterberm te- jechtkwam en een boom schampte, (jaarna botste de jongeman frontaal lp een volgende boom aan de rechter- Ijde van de weg. Het slachtoffer over leed vrijwel direct na de aanrijding. Door de botsing raakte het voertuig leheel vernield. De rijkspolitie Schou- Jen-Duiveland verzoekt eventuele ge- uigen concact op te nemen met de po- Itie te Zierikzee onder telefoonnum mer 01110-14055. kRABBENDIJKE - Ter hoogte van Jrabbendijke is zaterdagavond rond •wart over elf op rijksweg 58 S. uit De lleern (U) met zijn auto enige keren (ver de kop geslagen. R. ook afkom- |tig uit De Meern, die naast hem zat, lerd met een gebroken arm en een joofdwond naar het Oosterschelde- liekenhuis in Goes vervoerd. Je auto lag op de rijbaan op een slecht lerlicht gedeelte van de rijksweg. S. de gewonde R. inmiddels uit de jjuto gehaald, toen V. uit Roosendaal Jet volle snelheid tegen de auto van S. lanreed. V. had de auto niet opge- Jerkt. Zij werd slechts lichtgewond. De oorzaak van het ongeluk is volgens Ie rijkspolitie niet helemaal duidelijk. J. is door onbekende oorzaak in de lechterberm terecht gekomen. De po litie vermoedt, dat hij vervolgens te |ruusk terugstuurde om weer op de te komen, waardoor hij enige ke len over de kop sloeg. Verkeer in de Jchting Bergen op Zoom is gedurende len uur omgeleid via de oude rijksweg. GOES - De rijkspolitie van de groep Borsele heeft het afgelopen weekein- le twee spookrijders weer de juiste W gewezen. bp de Sloeweg, ter hoogte van 's-Hee- (enhoek, veroorzaakte de spookrijder nevrouw T. van W. uit Dordrecht za- ierdagmiddag een aanrijding. De trouw botste met haar personenauto |>p het voertuig van P. W. uit Borssele, Jie volgens de politie Borsele onder in- lloed reed. Beide auto's liepen flinke Jchade op. Begin vorige week kreeg de ;roep Borsele ook al te maken met een Ipookrijder, die eveneens kon worden langehouden. |n de nacht van vrijdag op zaterdag leed de 40-jarige R. V. uit Middelburg pp de verkeerde baan van de rijksweg I richting Bergen op Zoom. De ge meentepolitie Goes kon hem voorbij Is-Heer-Arendskerke staande houden. f)e man werd een bloedproef afgeno- nen. RUUNISSE - De 20-jarige L. B. uit ruinisse is vrijdagavond met inwen- iige bloedingen opgenomen in het zie- :enhuis van Zierikzee, toen hij met ijn crossmotor ten val kwam. De jon- :eman sprong met zijn motor over ka- leltrossen bij het jachthaventerrein 'an Bruinisse. Vermoedelijk heeft hij en tros, die zestig centimeter boven iet wegdek was gespannen over het loofd gezien, waardoor de motor plot- ieling tot stilstand kwam. B. sloeg laardoor met zijn buik tegen de mo- Deze toeristen hielden het na de zoveelste regenbui voor gezien, pakten hun spullen en vertrokken vervolgens van een camping in Zoutelande. Toeristen blijven ondanks de regen Volgens Teun van Elsacker, diensten coördinator bij fae provinciale VW, is het sinds afgelopen donderdag steeds drukker geworden in de provincie. „Er is in geen enkele sector sprake van leegloop, integendeel. Aan de kust zit alles zo goed als vol, alleen in het ach terland is hier en daar nog plaats. Maar dat is gebruikelijk". Uitgedrukt in cijfers, is de bezettings graad op de kampeerterreinen: Tho- len: 82%, Zuid-Beveland: 80%, Noord- Beveland: 99%, Schouwen-Duiveland: 99%, Walcheren: 94% en west Zeeuwsch-Vlaanderen: 83%. In de laatste twee gebieden is dat inclusief de overloopterreinen. De hotels laten -in percentages- het zelfde beeld zien. Ook de kampeerter reinen bij de boer doen het goed. Van Elsacker: „De bezetting varieert -door de hele provincie- van 89 tot 100 pro cent". Volgens de VW-medewerker bedraagt het aantal toeristische slaap plaatsen in Zeeland 250.000. Volgens hem zijn er daarvan ruim 200.000 be zet. Ook de secretaris van de Recron, G. J. Brinkman, is bijzonder tevreden. „Ik hoor alleen maar positieve geluiden. Het aanbod is goed, er zijn maar wei nig mensen die vroegtijdig vertrekken en eerlijk gezegd valt me dat reuze mee. Veel campings maken ook ge bruik van de Stichting Recreatie. Die organiseert allerlei activiteiten, vooral voor de kinderen, die worden goed be ziggehouden. Ik denk dat wanneer de kinderen zich niet vervelen, de ouders zich ook prettig voelen. Mensen die weggaan -gewoon omdat hun vakantie erop zit- zeggen: 'Tot volgend jaar, ho pelijk is het weer dan beter'. Zijn verhaal wordt bevestigd door di verse campinghouders in de provincie. Bedrijfsleider J. Zijta van 'De Duin hoeve' in Burgh-Haamstede: „We zit ten bijna vol, tussen de 90 en 95 pro cent en dan heb ik het alleen over de toeristen, dus niet over de vaste staan plaatsen. Er is geen sprake van leegloop. Het grootste aantal bezoe kers is zelfs dit weekeinde gekomen. Wij zitten hier dan ook aan de goeie kant, want statistisch gezien regent het hier het minst, in vergelijking met de rest van Nederland". Ook mevrouw W. Bode, eigenaresse van camping 'Wilhelminahoeve bv' in Renesse, klinkt positief: „We zitten hier hoog en droog, op zandgrond dus overtollig water zakt meteen weg. Er is geen verloop, de gasten büjven. Ze we- DISHOEK - De achtjarige S. R. uit Dinslaken in Duitsland is zaterdag middag rond half vijf bij Dishoek bij na door verdrinking om het leven ge komen. Het jongetje werd in zorgwek kende toestand naar het Bethesda Sint-Josephziekenhuis in Vlissingen overgebracht. Zondagmorgen bleek de toestand dermate kritiek, dat be sloten werd hem naar het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht over te brengen. Het jongetje was zaterdagmiddag ter hoogte van de duinovergang bij cam ping Valkenisse aan de waterlijn aan het spelen en daarbij in het water te rechtgekomen. De rijkspolitie ver moedt, dat hij door het afgaande tij verder het water is ingesleurd. Een Duitse arts, die op het strand aanwezig was, heeft reanimatie toegepast op de jongen tot hij weer ging ademen. Hij werd in coma naar het ziekenhuis ge bracht. Toen hij zondagmorgen naar Utrecht werd vervoerd, was R. nog steeds niet bij bewustzijn. ten dat het ook in Italië en Frankrijk slecht weer is, dus waarom zouden ze weggaan". Volgens A. Boomert, voorzitter van de VW in Breskens, zitten de campings aan de west-Zeeuwsvlaamse kusthele- maal vol. De grote stroom toeristen is voor hem geen verrassing. „Veel men sen hebben al geruime tijd geleden het verstandige besluit genomen een vakantie in onze streek te boeken". West-Zeeuwsch-Vlaanderen is overi gens het enige gebied in Zeeland waar -op zeer beperkte schaal- gebruik is gemaakt van de regen-garantierege ling. Die is van kracht bij zestien cam pings in de provincie die zijn aange sloten bij de 'Zeeuwse Gastvrije Cam pings'. Recron-secretaris Brinkman: „Voor zover ik weet is dat gebeurd op één camping. De kampeerders gaan van wege de regen naar huis en de verloren dagen mogen ze op een zonniger tijd stip komen inhalen". Mevrouw A. Tes- selaar, eigenaresse van camping 'De Nolle' in Vlissingen: ,Wij zijn voor ne gentig procent bezet. Er is wel veel ver loop, maar de gasten blijven komen. Er zijn er veel bij die een paar dagen blijven, maar die plaatsen worden weer snel opgevuld. De stacaravans zijn overigens al volgeboekt tot eind augustus". Het enige negatieve geluid komt uit Middelburg. H. Brandes, beheerder van camping 'De Ijsbaan', zegt: „Het is bar en bar slecht. Van de driehon derd plaatsen, zijn er maar vijftig be zet. Volgens mij komt dat omdat de overloopterreinen in zowel Domburg als Serooskerke zijn opengezet. De mensen willen het liefst zo dicht moge lijk bij de kust zitten en dan komen ze met hun kampeerspullen niet naar Middelburg". DEN HAAG - De gemeentebesturen van Oostburg, Domburg en Wester- schouwen krijgen op 5 augustus de Blauwe Vlag van Europa voor hun bijdrage aan de verbetering van de kwaliteit van het zeewater. De commissaris van koningin in Zuid-Holland S. Patijn reikt de vlaggen op 5 augustus uit in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Patijn is voorzitter van het nationaal comité voor het Europees j aar van het milieu. Behalve de drie Zeeuwse gemeenten krijgen ook Schoorl, West-Terschel ling, Lauwersoog en Vlieland de Blauwe Vlag. De gemeente Oostburg krijgt de Blauwe Vlag van Europa voor de jachtha ven van Breskens, waarvan ze (nog) eigenaar is. De Blauwe Vlag voor ha vens wordt uitgereikt, als de kwaliteit van het havenwater minstens vol doende is, als er afvalverwerkende voorzieningen aanwezig zijn en als er educatieve en voorlichtingsactiviteiten ontplooid worden. De toekenning van de Blauwe Vlag voor havens geldt voor twee jaar. Domburg en Westerschouwen krijgen de Blauwe Vlag voor kustplaatsen, omdat ze voldoen aan de volgende criteria: goede kwaliteit van het zwem water, aanwezigheid van voorzieningen die milieuverontreiniging tegen gaan, het ontbreken van lozingen en een verbod op wild kamperen. Boven dien wordt het publiek geïnformeerd over de kwetsbaarheid van het kust- milieu. Ten slotte zijn er in Breskens, Domburg en Westerschouwen toerei kende rampenplannen. De badplaatsen moeten elk jaar opnieuw aanto nen, dat ze aan de eisen voldoen. De eisen om voor een Blauwe Vlag in aanmerking te komen worden opge steld door de Europese stichting voor milieu-educatie. De stichting wil mensen bewust maken van de invloed van hun gedrag op het milieu. De eisen voor de Blauwe Vlag worden voortdurend uitgebreid en verscherpt. Een beeld van een van de vorige Kadefeesten in Goes. AmÊÊÊmtÊÊBÊÊimaiÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊmÊmÊÊBmÊÊÊÊÊÊmmÊÊmÊÊÊÊÊÊmmÊmiÊÊÊmÊm jfiiïTftilTiMMMBMBfMMMBBWMMWrMMIWBBMMWMmiWrt-trtlWnMIfll' «JU MMM— RENESSE - Uitgelaten, vakantievie rende jongeren bezorgen de rijkspoli tie op Schouwen-Duiveland momen teel handenvol werk door 's nachts op het strand vreugdevuren te maken. Het afgelopen weekeinde moesten agenten zevenmaal uitrukken om een einde te maken aan de 'festiviteiten'. Daarbij werd overigens niemand gearresteerd. Volgens plaatsvervangend groeps commandant H. J. Theunissen van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland moeten politie-agenten bijna dage lijks 's nachts het strand op om erger te voorkomen. „Op zichzelf kan het niet zoveel kwaad als alleen maar aange spoeld hout wordt verbrand. Maar ze trekken hele stukken wilgen hout uit de duinen, waardoor zandver stuivingen kunnen ontstaan. Boven dien worden bij strandtenten persoon lijke spullen, zoals stoelen, meegeno men. Er zijn al exploitanten die eigen bewakingsdiensten hebben ingezet". Indirect lijden zowel rijkswaterstaat als de strandtentenexploitanten aan zienlijke schade, aldus de plaatsver vangend groepscommandant. Door een voortdurend gebrek aan mankracht in de zomermaanden is de politie niet bij machte om strenger toe zicht te houden op de stranden van Re- nesse en Haamstede. Theunissen: „Het kost enorm veel tijd en dat kan weer ten koste gaan van het toezicht in de dorpen. We kunnen er weinig tegen doen, omdat het niet de hoogste priori teit heeft". Omdat de politie het strand slechts via één duinovergang kan bereiken met een Landrover, zijn de boosdoeners vaak verdwenen voor de terreinwagen arriveert. Mochten de problemen voortduren, dan overweegt het korps de bereden politie vaker in te zetten. „Maar dat is een keus die je moet ma ken. Aan arresteren kom je niet of nau welijks toe", aldus Theunissen. secretaris A. van Nes vult aan: „De Kadefeesten moeten zich profileren. We richten ons op activiteiten die anderen links laten liggen". Op de vraag of de binnenstad van Goes inmiddels niet overspoeld wordt met feesten, zoals dit jaar Zee-land-culinair, de Veerse Meer- dagen en de Binnenstadsfeesten, reageren de beide bestuursleden verbaasd. Hage: „De gemeente waardeert het juist. Zij helpt ons door het verlenen van allerlei faci liteiten, bovendien voorzien de Ka defeesten in een enorme behoefte. Als de belangstelling minder wordt, dan bekijken we het alle maal nog eens". Een van de activiteiten tijdens de feesten is het boegsprietlopen. Ha- ge: „Het blijkt een succes te zijn als je het water bij dit soort evenemen ten betrekt en je ziet mensen in het water kukelen. De best verklede deelnemer krijgt een prijs. Op de paal staan markeringen. Hoe verder je komt, des te hoger de prijs. De mensen die het mooist in het water vallen, krijgen in ieder geval 't mees te applaus". Beide bestuursleden beklemtonen dat de Kadefeesten niet zijn opgezet om de plaatselijke middenstanders in het zonnetje te zetten. Sterker nog, het bestuur kent zelfs geen on dernemers in haar midden, al zijn zij wel nauw betrokken bij de organisa tie. Hage: „Zonder hen kunnen we dergelijke festiviteiten niet organi seren". Als de stichting volgend jaar het lustrum viert, zal ze proberen de feesten nog meer cachet te geven. „Dit jaar liegt er in ieder geval ook niet om". Kaden waren vanouds los- en laadplaatsen voor schepen. Die functies zijn in Goes wat naar de achtergrond gedrongen. Ze hebben plaatsgemaakt voor tijdverdrijf en vertier. Éénmaal per jaar probeert de stichting 'Goese Kaden' de typi sche kenmerken van de kaden weer naar voren te halen. Het visperk, de afgebakende ruimte bij de vismijn, krijgt de oude functie terug. Het 'Soepuus' aan de Kleine Kade, waar in vroeger tijden de arme bevolking een kop soep kreeg aangereikt om de honger te stillen, is dan voor eventjes in zijn oude luister her steld. Zo'n veertien jaar geleden, tegelij kertijd met de opening van de aan loophaven, ontstond de stichting 'Goese Kaden' op initiatief van en kele enthousiaste particulieren. Doel: het promoten van het karakte ristieke gebied met zijn vele gevel tjes. Dat kan het beste door het orga niseren van activiteiten. „Dat is", vertelt voorzitter C. Hage, „van een klein feestje uitgelopen tot steeds grotere partijen. En het gaat nu al veertien jaar lang uitstekend". In de loop der jaren zijn stevige contacten ontstaan met Belgische en Engelse watersportvrienden, die ook elk jaar steevast hun steentje bijdragen aan het welslagen van de Goese Kade feesten. De Kadefeesten beginnen dit jaar op donderdagavond 30 juli. Dit met het oog op de Goese koopavond. Hage: „Vergeet niet dat de stichting draait iop vrijwilligers, dus als we later be ginnen, hebben we wat meer tijd. Gezien de belangstelling op koop avonden, verwachten we er veel van". Voor genodigden begint de of ficiële opening met een receptie. Een nieuw element is de kunstmarkt, waar amateurkunstenaars zullen schilderen, boetseren en tekenen. „Dit is een vrij unieke gebeurtenis", meent Hage. „Als dit experiment slaagt, krijgt het zeker een vervolg. Er zijn nu tien kramen bezet. Om mee te beginnen is dat niet zo gek". De kunst krijgt trouwens nog meer aandacht tijdens de veertiende Ka defeesten. Zaterdag 1 augustus arri veert de Zeeuwse kunstkaravaan, waarin muzikanten, poppenspelers, theatermakers en beeldend kunste naars zullen optreden. De karavaan is opgezet om het kunstblad 'Mooie moeite' te redden, dat door financië le perikelen ter ziele is gegaan. Aan vankelijk was het de bedoeling dat de karavaan eerst Vlissingen zou aandoen, maar gezien het belang dat met de optredens is gemoeid, krijgt Goes de primeur. Hage: „We proberen in te spelen op nieuwe ele menten in ons programma. Een aan tal activiteiten blijft een enkele keer, maar oude punten die toppers zijn blijven natuurlijk. Het is juist zaak om experimenten te houden. Dat houdt de zaak wat levendig". Mede-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15